Nummer 46 Zondag 7 Juni 11)08. 31e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvefgadering, ^j'üÏTÊNLAND, Frankrijk. Oostenrijk. Griekenland. Perzië. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 30 Mei 1908 les voormiddags ten 10 uur. Voorzitter den welEd.achtbare heer Mr. Heere. Te ongeveer 10.10 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Kamp, C. de Wit, Dorren- boom, Timmermans, De Bruijn, Zijlmans, de Bont, Heere, van Dongen en Simonis afwezig wethouder van Laarhoven. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1 Voorstel van B. en W. inzake ver betering localiteit van het hulp-telegraaf kantoor te Raamsdonk(dorp.) De Voorzitter. Deze zaak heeft ook haar beslag gekregen, doordat Konings thans een huis heeft gekregen waar met eenige verandering een flink lokaal voor het publiek kan worden aangebracht. Dit lokaal zal dan wel 3 maal zoo groot worden als het thans bestaande. De kosten van verandering zullen on geveer 40 a 50 gulden bedragen. Ko nings krijgt een jaarlijksche toelage van f 20, waarmee, naar ik merkte, hij in zijn schik was. Ook het lokaal waar hij zijn werkzaamheden moet verrichten wordt aanmerkelijk beter. De heer Timmermans. Hoe groot wordt het lokaal. De heer van Dongen. Hij neeft een groote kamer, welke hij inricht voor kan toor. Wat hij daarvan overhoudt is een lokaal voor het publiek. De Voorzitter. Er is nog een bijbouw aan waarvan hij ook kan nemen, 't Wordt zoowat 2'/s bij 3 meter, wat een mooie ruimte is. De heer Timmermans. De verande ring zal zeker geschieden door een schot er in te brengen. De Voorzitter. Daar kan ik niets van zeggen, dat moet door autoriteiten aan gewezen worden. Of dat de directeur van Geertruidenberg of wie ook moet doen, weet ik niet. De heer Timmermans. Is de eigenaar van het huis hiermede bekend. De Voorzitter. Dat weet ik niet, dat is buiten mij. Hij zegt van wel. De heer Simonis. Daar hebben wij toch niets mede te maken. De heer Timmermans. Het kon mo gelijk zijn, dat de eigenaar er niets van wist. De heer van Dongen. Dat is een quaestie tusschen eigenaar en huurder. De Voorzitter. Hij heeft het'voor 6 jaar gehuurd en de huur gaat in met 1 Oct. Ik heb hem gevraagd of het duur was, waarop hij mij zei van neen. De heer Timmermans. Ik vraag het maar, omdat de eigenaar het liever aan de gemeente zou verhuren. De Voorzitter. O, ja, liever, liever. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aan genomen. 2 Adres van A. de Jong veearts te Capelle om een gratificatie uit de ge meentekas. De Voorzitter. Wij hebben hierover reeds gesproken en zijn tot de conclus- sie gekomen, dat het niet onbillijk is als wij adressant dat bedrag, 't welk wij an ders aan den veekring hadden moeten bijdragen als gratificatie toekenden. De heer van Dongen. Hoe hoog is dat bedrag. De Voorzitter. Ik geloof van 50 gulden. De heer Timmermans. Dat is voor het dienstjaar 1907, nietwaar. De Voorzitter. Natuurlijk, dat is dan ook in antwoord op zijn schrijven. Hij vraagt het voor 1907. De heer Timmermans. Mijnheer de Voorzitter, is het Dag. Bestuur nog steeds werkzaam om te verkrijgen dat wij hier een veearts krijgen. De Voorzitter. Ja, 't eeaige middel is, om te zien dat wij een veekring vor men. De heer Timmermans. Als bv. Raams- donk zich daar eens voorspande en u als Burgemeester uwe medewerking daar aan verleende door bv. met andere ge meente hierover te spreken De Voorzitter. Verschillende gemeen ten moeten in de kosten bijdragen. Ik vrees, dat de financiën de zaak te moei lijk zullen maken. De heer Timmermans. Ik geloof te mogen vermoeden, dat hij spoedig als prov. veearts zou worden benoemd- Na nog eenige deliberatie zegt de Voorzitter pogingen aan te zullen wen den om een veearts te verkrijgen en woidt het voorstel met algemeene stem men aangenon.en. 3 Adres van Jos Kuijsters te Raams- donk(dorp) om vergunning tot afvoer van menagewater in een gemeenteriool. Nadat door den secretaris de voor waarden, waarop aan Kuijsters vergun ning wordt verleend zijn voorgelezen, wordt zonder hoofdelijke stemming toestemming tot het gevraagde verleend. 4 Schrijven van den Kapitein eerst aanwezend Ingenieur te 's Hertogenbosch houdende verzoek om in de kazerne der marechaussee te Raamsdonksveer eene grootere hoeveelheid patronen te mogen bergen dan is toegestaan. Door den secretaris wordt het schrij ven voorgelezen Hieruit blijkt dat bij de vorige aanvraag om 24000 patronen te mogen brengen een vergissing was ingeslopen. De patronen, noodig voor de maréchaussée had men vergeten er bij te voegen. Adressant vraagt daarom vergunning 26000 patronen te mogen bergen. De heer Timmermans. Bestaat er bij de assurantie Mij. hiertegen geen bezwaar. De heer van Dongen. Ik heb van de Mij. bericht gekregen dat zij tegen het bergen van 24000 patronen geen bezwaar had maar om het nu tot 26000 stuks te kunnen brengen daar is mij niets van bekend. De Voorzitter. Wij hebben toen ge- informeerd. De Mij. had er geen be zwaar tegen. De Kapitein Eerstaanwe zend ingenieur zei mij dat het niet ge vaarlijk was. Als de boel zou springen zou hij niet ver er van weg loopen. Wordt besloten de gevraagde toe stemming te verleenen. 5 Schrijven Gedeputeerde Staten in zake herziening jaarwedde van den ge meente-ontvanger. Dit schrijven wordt door den secre- :aris voorgelezen. Ged. staten geven in liun schrijven te kennen, dat het hun wenschelijk voorkomt dejaarwedden der ontvangers het volgend jaar te herzien. Zij wenschen weer terug te komen op de vroegere regeling, namelijk om eene percentsgewijze belooning toe te kennen. Die percentgewijze belooning wordt door hen echter eenigzins hooger voor gesteld dan vroeger het geval was De gemeenteraad moet nu zijn ge voelen in deze te kennen geven. De heer Timmermans. Wat zal het verschil zijn, indien hij percentsgewijze wordt uitbetaald. De Voorzitter. Het salaris bedraagt nu f 450 per jaar. Volgens berekening zou hij, werd percentsgewijze uitbetaald zooals Ged. Sraten dat voorstellen, in 1902 f 5 56.30 gekregen hebben en in 1903 f400,84, 1904 f503.44, 1905 f494.231/, en in 1906 f502,051/,. De heer Timmermans. Dus percents gewijze uitbetaling zou het meest ge- wenschte zijn voor den ontvanger. Wordt besloten het salaris voorloopig op f 450 te behouden, daar in de toe komst Ged. Staten toch wel eene rege ling .zullen treffen. 6 Ontwerp verordening op de heffing en invordering van staangeld voor het gebruik van gemeentegrond. Deze verordening wordt na voorlezing goedgekeurd. 7 Ontwerp verordening op de heffing en invordering van eene belasting op de openbare vermakelijkheden. Ook deze verordening wordt na voor lezing zonder wijziging aangenomen en vastgesteld. 8 Ontwerp besluit tot het verleenen van toestemming tot af- en overschrij ving uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1907. Wordt besloten af- en over te schrijven 9 Ontwerp besluit tot wijziging der begrooting dienst 1908. De Voorzitter. Van den administrateur is ingekomen een som van f 792.42, welk bedrag ons nog toekomt uit de erfenis van Cooth, zijnde nu de geheele afrekening geschied. Ik stel voor dit bedrag op het Grootboek te brengen. De heer Timmermans. Mag ik eens van u vernemen, wat de totaal-koeten zijn van het proces. De Voorzitter f 1011.24 voor Raams- donk. De heer Timmermans. Ik zou gaarne het geheele cijfer willen hooren, dat schrikt misschien af om in den vervolge nogmaals te procevleeren. Men ziet dan dat het een goed advokaten zaakje is geweest. De Voorzitter. De stand der zaken heeft er heel mooi bij gestaan. Als je van te voren weet hoe een proces af loopt, dan behoef je niet te procedeeren. De heer Simonis. 't Zal de menschcn niet afschrikken, anders zou het er slecht voor de advokaten uitzien- De Voorzitter. De geheele kosten bedragen ongeveer 7 a 8000 gulden. Wij zijn nu in alle drie de instanties geweest, 10 Concessie voorwaarden in zake clectrisch licht. Van het technisch-bureau J. Roosen te Haarlem zijn voorstellen ingekomen om alhier een electrische centrale op te richten. Het maatschappelijk kapitaal zal f 100.000 bedragen terwijl binnen 2 maanden f75.000 volgestort zal moeten zijn. De heer Timmermans zegt inzage te hebben gekregen van eenige stukken. Daarin heeft hij gezien dat voor de verlichting van het Dorp 40 °/o in de kosten moet worden bijgedragen. Spreker vraagt of deze voorwaarden in de ver nieuwde concessie aanvrage zijn ver vallen. De heer Simonis. Ja, dat is geheel en al vervallen. De Voorzitter. Ze hebben toezegging gekregen, dat de kerk, de pastorie en het klooster zullen aansluiten en dat was reeds genoeg om de eerst gestelde voorwaarden te doen vervallen. De heer Timmermans vraagt of er indien adressant binnen 2 maanden het benoodigd kapitaal niet bijeen heeft, een boete wordt opgelegd. De heer Simonis. Dat staat in de nieuwe concessie aanvrage niet in. De heer Timmermans. Is het kapitaal binnen 2 maanden niet bijeen dan ver vallen toch alle verplichtingen, niet waar. Da Voorzitter. Wij zijn nog aan niets gebonden. De heer van Dongen. Ik heb die stukken een dag in mijn bezit gehad, doch heb ze in zoo'n korten tijd niet kunnen bestudeeren. De Voorzitter. Wij hebben met de veranderingen die zijn aangebracht of met niets te maken. De definitieve be slissing komt later pas. Wij hebben al dikwijls besprekingen gehad, doch met technische zaken komt men zoo spoedig niet op de hoogte. Daar hebben wij onzen adviseur, den heer A. ten Bosch, electro-ingenieur, voor. In hem moeten wij ons vertrouwen stellen. De heer van Dongen vraagt of de gemeente ook aandeelen moet nemen, in dat geval zou hij liever voorzichtiger willen zijn. De Voorzitter. Dat behoeven wij niet te doen. Mijnheer A. ten Bosch zegt dan ook, het beter te vinden dat wij dat niet doen. En deze heeft toch on dervinding genoeg op dat gebied. De heer Timmermans zegt tegen den aanleg niet zooveel bezwaar meer te hebben als weleer, hoewel hij uit de verkre gen inlichtingen niet altijd even gunstige adviezen krijgt. De gemeente Rijswijk b.v. is voorzien van een electrische centrale, maar aangezien die niet voldoet gaat men daar over tot het bouwen van een gasfabriek. De toestand, dat voegt hij er gaarne aanstonds bij, is daar eenigs- zins anders dan hier. De heer van Dongen wijst er nog op, dat gas veel beter en doelmatiger in 't gebruik is. De heer Timmermans zegt, het hier mede eens te zijn, doch gas is moeilij ker naar hierheen te brengen. Althans de kosten daarvan zullen aanmerkelijk hooger worden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel om voorwaardelijk concessie te verleenen in omvraag gebracht en aan genomen met 7 tegen 2 stemmen en 1 onthouding. Voor stemden de heeren Simonis, Kamp, De Wit, Dorrenboom, Timmer mans, de Bruijn en Mr. Heere tegen de heeren van Dongen en Zijlmans terwijl het lid de Bont maar 't liefst in deze »licht-zaak", blanco bleef. 11 Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1907. Wordt voor de leden op de secretarie ter inzage nedergelegd. 12 Ingekomen stukken, a. Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen, b- Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring raadsbesluit 14 April af en overschrijving begrooting. c. Schrijven van Oomen, houdende mededeeling dat hij zijne benoeming als telefoonhouder aanneemt. d. Schrijven van Ged. Staten houden de goedkeuring Hondenbelasting. e. Idem, houdende goedkeuring besluit geldleening. f. Schrijven van het gemeentebestuur van Dussen, houdende mededeeling goedkeuring besluit tot het toelaten van schoolkinderen. g Schrijven van Ged, Staten, houden- dende goedkeuring wijziging politiever ordening. h Schrijven van den Min. van Wa- terst Handel en nijverheid, houdende mededeeling dat hii genoegen neemt met de benoeming van Oomen als tele foonhouder. De heer van Dongen vraagt of de Voorzitter niets naders heeft vernomen van de op te richten Kamer van Koop handel en Fabrieken. De Voorzitter. Wij hebben een tweede adres verzonden, maar nog niets gehoord. De heer Timmermans wijst er het Dag. Bestuur nog op, dat er zooveel overtredingen plaats hebben wat betreft het planten van boomen. Dat is een provinciaal reglement en hoewel het niet in de politie-verordening is opgenomen dient het toch te worden gehandhaafd. Spreker wijst hierop omdat de overtre dingen te ver gaan. De Voorzitter zegt dat hij er den opzichter op zal laten letten. De heer van Dongen merkt nog op dat de riool ad. haven te hoog is en vraagt of daar geen maatregelen voor worden genomen. De Voorzitter. Daar wordt reeds voor zorg gedragen. Het zand wordt er on onderuit gespoeld. De heer Timmermans. Ik heb gehoord dat de deur van de sluis niet goed in orde is. De Voorzitter. Hoe kan men nu oor- deelen over een werk dat nog niet klaar is. Bij aflevering moet het toch worden goedgekeurd. Niemand meer het woord verlangend gaat de raad over in geheim comité, ter behandeling van 13 Vaststelling primitief kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1908. Indien gy u verzwakt gevoelt, komt dit doordat uw bloed arm is. Dank zy de Pink Pillen kan het worden verrykt. Zela cn Dreyfus. Op onverwachte wijze komen plotseling nog eens deze twee namen bijeen. Nadat in 't midden van den nacht belt-edigiugen van het christelijk geweten kunnen gemeerlijk het daglicht niet velen het stoffelijk overschot van den schrijver naar het Pantheon was overgebracht, had gisteren de plechtigheid" plaats van de openbare hijzetting. En daar is door een overspannen redacteur van den Gaulois een even dwaze als afkeu renswaardige daad gepleegd. De correspondeut der N. R. Ct. seint Een Kamerlid, dat zich vlak bij Dreyfus bevond, heeft inij al» volgt de juiste toedracht beschreven. De president van de republiek ministers en diplomaten waren reeds naar buiten getreden om het troependéfilé te aan schouwen. De parlementsleden en eenige an dere personen, waaronder Dreyfus, volgden Plotseling zien we een klein, oudaehtig, gladgeschoren mannetje, van wien men ons later zegt, dat het Gregory, een redacteur van de G.tulois moet zijn, een revolver op Dreyfus richten en van vlak bij twee revol verschoten loste. Djeyfus schijnt lichtgewond aan den onderarm.-Mathieu Dreyfus werpt zich op den aanrauder. Tal van andereu eveneens. De/.e ontvangt eenige schrikkelijke slagen, struikelt tusschen twee banken en wordt wpggesleept. De aanslag bri-ngt eenige verbijstering onder de offioieele personen, maar het défilé ontrolt zich zonder verder onge val. De substituut-procureur der republiek en andere overheidspersonen der politie hebben oDmiddelijk een onderzoek in zake den aan slag op Dreyfus ingesteld. Na roorloopig in het gemeentehuis tegenovgr het Pautheori verbonden te zijn, nam majoor Drej fus plaats in een automobiel, waarmede hij naar huis reed. Er zit een kogel diep in het vleesch. De minister-president en alle ministers lieten naar den toestand van Dreytus vragen. Het w:>s in den omtrek van het Pantheon <5<5r en na de ^plechtigheid" zrer woelig crmoedelijk ook daarom had de overbren gt zoo iti! en haastig plaats. Minister Doumcrgue hield in het eerege- bouw een rede, waarin hij de bekende traditie omtrent Zola's moed en waarheids liefde opwarmde. üet jubllé run Keizer Frans Jozef. Nu de voorbereidingen voor den grooten jubileurasoptocht, die te Weenen Vrijdag 12 Juni wordt gehouden, reeds ver zijn gevor derd, kan men zieh een denkbeeld vormen vsn het grootsche karakter van het feest. Meer dan 20,000 personen zullen er in rijden of loopen, terwijl er 4000 paarden aan deel /uilen nemen, benevens muilezels ezels en buffels en 400 rijtuigeo, praalwagens en oude en moderne vehekels van allerlei soort. De optocht zal een afstand van ongeveer vijf mijlen aflpggen, van de Prater naar de Ringstrasse en terug en is zelf ook ongeveer zoo lang. Bijna langs den geheelen weg worden tribunes opgeslagen die aan 120,000 personen ecu zitplaats zullen bieden. Tegenover den hoofdingang van den Hof- burg wordt een gebouw opgeslagen, waarin de loges van den jubilersnden Keizer, en de talrijke Aarsthertogeu en hertoginnen worden geplaatst. Voor>s worden de leden van die Koninklijke huizen, die in Oostenrijk ver blijven, de Curabsrlauds, Cohurgs, Bourbons, Dou Carlos en andere uitgenoodigd. daar mot de Keizerlijke .familie plaats te nemen. Men verwacht, dat in het geheel taehtig koninklijke en prinselijke personen zullen tegenwoordig zijn. De stoet zal minstens vier uren noodig hebben om een bepaald punt te passeeren. Hij zal om 9-uur, zoo mogelijk nog eerder uittrekken, om afgeloopen te zijn v<5ór de middaghitte. De kosten van het opslaan der tribunes worden geschat op een half millioen gulden waarvan de helft voor de pkatsen van de Keizerlijke famifiie. Aa i het publiek worden kaarten verkocht van zes tot vi;ftig en zes tig gulden. De optocht zal van een gecombineerd historisch en nntioDaal karakter zijn, niet zooals die laatst in Engeland zijn geaieu, doch op veel uitgebreider schaal. De histo rische afdeeling zal beginnen met Rudolph van Habsburg, den stichter der tegenwoor dige dynastie rn eindigen met Radetsky en het leger van Noordelijk Italië in 1848 toen 's Keizers rrgeering begon. Het tweede deel van den stoet, handelen de over de zestig laatste regeeringsjaren, belooft niet minder prachtig en verrassend te zijn. Allereerst zullen de naties van het nieuwere Oostenrijk hun souverein hulde betuigen. Elke nationaliteit in het Rijk, van Galicië tot Tyrol en vhd Bohemen tot Dal- matië zullen vertegenwoordigers in den stoet hebben. In al de grillige en schilderachtige nati onale costumes, zullen verschillende groepen tooneelen uit het sociale leven voorstellen alsbruiloften, feesten, jacht en visclipar- tïjen en dergelijke. Een uit een vijftigtal personen bestaande Bulgaarsche bende heeft op den berg Boedag 11 GriekiGhe herders vermoord. De Duitsche Kabelmaatschappij seinde gis teren uit Thirvn De sjah is gevluoht en heeft den kroon prins meegenomen. Men weet niet waar hij zich bevindt. Onlusten zijn er tot nog toe slechts in geringe male in de stad voorge komen, maar worden gevreesd. Het vermoe den, dat de sjah in het Russische gezant schap is gevlucht en vandaar het buiienland wil bereiken, is nog niet bevestigd. Tot zoover het bericht. De Times verneemt uit Therean ongeveer het zelfde, maar de New York Herald, dat de sjah eenvondig zijn zomerverblijf in de buurt der stad be trokken heeft. Het ministeriehad getracht er hem van af te houden en wilde dat hij in de stad zou blijven tot de moeilijkheden aan de grens en andere kwesties opgelost zouden VJffMMM'jltMJfM KJtJSJtJXJtJKMJtJt

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5