Dienstbode. HOOILAND. Missiehuis dei f), Familie Notaris KANT Tevfedenheidsvefklaring, GepasteuiizeeÉ Roomboter, DIENSTBODE, BURGERWONING, Notaris DE VOCH zal publish vsrpachtsn Notaris de VOCHT Notaris VAN HAM Bericht van Inzet. Advertentiën. S. REMPT, F. W RATH, A.P. C. ROOTH AERT Openbare Verpachtingen A. de Bruin. Bericht van Inzet. verpachten Kleine Advertentiön. HteO KESBBIKS JOKABSft ÏBïHBAIMi Eerste Langstraatseho Stoomz ui velf abriek Ontvangen Vliegenvangers 6 et. Urbanus pillen per doosje 25 ct. Hospitaaldoek, Een nette bevattende 2 boven- en 3 bene denkamers, en flinke bergplaats. De Zestien perceelen Hooiland op de oude Dijken onder Oud heusden. maakt bekend dat het onroerend goed van de familie Coppens te Waalwijk in bod staat op f 6450. Pl.m. 20 perceelen Rooigra? aan den harden weg naar St. j o achimsmoer onder Loonopzand. Het beste, mooiste en bil- lij kste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij 2 0,90,80 g 1600. 8 0,92,20 925. 4 2,03,80 u 2850. 5 a 0,33,50 f hm 860. 6 1,00,40 ff 1225. 7 0,65,40 550.— 8 1,14,10 v 600.— DRUNEN. FIJNE Prijs deze week f 1.28 per kilo "W indkussens, Neusspuiten, Lavementspuiten Verbandwatten, Migrainestiften, Likdoorn pleisters, Hechtpleisters Ideaal, enz. Concurreerende prijzen. extra rose, voor wiegen en bedden k f 1,75. Onverslijtbaar. JANSEN 8c TILANUS^ FRIEZENVEEN Waalwijk. TILBURG. Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie Ballen, Laken, Queuën enz, en kinderen, en doende wat een ver standig werkman te doen heeft, van het loon dat hij verdient zich een klein in komen moet kunnen verzekeren. Ik zal zijn woorden aanhalen. Verdient de arbeider een voldoend loon om in het onderhoud van zich zeiven en van vrouw en kinderen op betamelijke wijze te voorzien, is hij daarbij verstandig en spaarzaam dan zal hij het ook daarheen weten te lijden dat hij zekere som kan ter zijde leggen om zich een klein in komen te verzekeren. En dat kan zeker niet indien zijn loon is zeven gulden of f7.50. Dat is voor een getrouwd werkman met kinde ren die zijn vak fatsoenlijk goed verstaat niet voldoende. En indien de patroon voor zich zelf een flinke winst maakt is hij mij dunkens verplicht dat loon van den werkman te verhoogen. Immers wanneer een werkman zijn krachten, zijn gezondheid, zijn arbeid geheel geeft aan de zaak des patroons kan en mag hij rekenen op een menschwaardig bestaan en een menschwaardig bestaan is het niet als hij zich des middags met zijn huishouden moet tevreden stellen met niets als brood en boter, gelijk ik per soonlijk in Waalwijk ondervonden heb. En dan hoort men wel eens. De schoen makers zijn tot zwaar werk niet in staat. Ik antwoord zorgt dat zij een voldoend en krachtig onderhoud hebben en zij zullen ook voor het zwaardere werk niet stilstaan. Kan men toegeven dat de loonen van Waalwijk vergeleken met die van andere plaatsen iets hooger zijn de levenstandaard is voor Waalwijk ont zettend duur en daar dient ook rekening mede gehouden te worden. Zij zullen ten eigen voordeel geen behoeftigen en ongelukkigen verdrukken en winst trachten te halen uit hunnen nood. Zij zullen het verschuldigde loon der werklieden niet onthouden wetende dat het eene misdaad is welke de wrake Gods afroept van den hemel. Hier moet mij een ernstig woord uit de keel en ik hoop dat het in Waalwijk en Besoijen zal gehoord worden en naar gehandeld worden. Ik bedoel de ge dwongen winkelnering die wel vermin derd is maar nog bestaat. Ik spreek hierover nog des te meer omdat nog gemeld is dat er in Waalwijk een fa briek gebouwd wordt en een winkel erbij, indien dat waar is protesteer ik daartegen als adviseur van de vakver- eeuiging; immers zulk een fabriek is een mistoestand en moet de menschen, ge nomen geliik zij ziin, noodzakelijkerwijze leiden tot misbruiken. Wat de patroon winkeliers betreft die nog bestaan (een mistoestand blijft) indien hij vraagt, be leefd verzoekt maar ook niets meer dat de werklieden daar hunne goederen komen koopen indien zij ze even goedkoop en evengoed kunnen krijgen en in hetzelfde gewicht als op andere plaatsen en zij geen verplichting als b v. familie hebben aan andere winkeliers, moeten wij ons daarbij neerleggen. Maar dat een patroon een werkman verplicht om bij hem te koopen is minstens genomen tegen de naasten liefde en daar protesteer ik tegen met alle macht die in mij is, ik veronderstel nog dat zijn loon niet in goederen maar in geld wordt uitbetaald dat de goe deren goed zijn het gewicht in orde de prijzen hetzelfde zijn als bij andere winkeliers, want indien dit het geval niet is, zondigt hij tegen de rechtvaardigheid en onthoudt hij den werklieden het ver schuldigde loon. Waarom dat protest. Het geld dat de werkman beurt is geen gift, maar komt hem rechtmatig toe, daar is hij volkomen heer en meester van en kan dat besteden gelijk hij wil, daar heeft de patroon absoluut niets mede te maken. Vervolgens de patroons die bezield zijn van de naastenliefde welke uit de christelijke geloofsovertuiging wordt ge boren weten dat. (Hier doet spr. eene aanhaling uit Rerum Novarum). De aanhaling is lang. Wij vertrou wen echter dat zij u niet onge vallig zij geweest. In gewichtige kwesties als deze behoort een leder er prijs op te stellen 't gezag hebbend woord van den grooten Paus Leo XIII onverkort en onveranderd voor oogen te hebben. Over het aangehaalde dient bemerkt te worden. Dat de patroon nooit het recht heeft den werkman Zondags te laten werken, wat de overdreven werk tijd betreft waardoor de werkman als 't ware ontvreemd wordt aan vrouw en kinderen en het huiselijk genoegen moet ontbeeren, zijn godsdienstplichten niet kan vervullen, daar zullen we niet veel woorden over verspillen, want zoolang zal het niet meer duren of de 10 urigen werkdag is tot wet verheven. Behalve de reeds genoemde rusten nog andere verplichtingen op den pa troon. De Kerk roept den werkgevers toe zegt Leo XIII. Geeft acht op het gees telijk heil op de godsdienstige belangen van uwe werkliedengij zijt verplicht hun den tijd te laten voor hunne gods dienstoefeningen, gij moogt hen bij hun arbeid niet blootstellen aan verleiding ,en zedelijke gevaren en daarom vestig 'ik de aandacht op een kerkelijk schrij ven door de Belgische Bisschoppen waarin o m. dit voorkomt. De patroons hebben met groote omzichtigheid te werk te gaan in de keuze van de onder bazen en opzichters. Wij geiooven dat met dit woord eene teere plek is aan geraakt vooral voor de fabrieken waar mannen en meisjes gezamenlijk arbeiden of waar meisjes fn geheel afgesloten vertrekken haar werk hebben in te le veren of haar loon hebben te ontvangen. Van het allerhoogste gewicht voor eene duurzame samenwerking tusschen arbeid-rs en patroons is het vervolgens dat deze laatsten niet onverstandig blijven vasthouden aan toestanden die in onze huidige maatschappij klaar en duidelijk als misstanden zijn aangewezen. De redeneering in deze van, het is altijd zoo geweest, is klare onzin. Voorzichtigheid, driedubbele voorzich tigheid zelfs als men wil, bij de aan vaarding van het nieuwere is noodza kelijk. Men mag, men behoort het zelfs over 't algemeen te weigeren wanneer het slechts 't even waardige is van het goede en beproefde oude. Maar indien hei nieuwe nu zeker het betere, ja 't noodzakelijke is en ik noem de bonden christelijke en katholieke. Helaas wij moeten het beamen dat zij zich in de algemeene gunst niet mogen verheugen. Vele werkgevers toch blijven nog immer den bonden een spoedigen dood toewenschen en op hun graf zouden zij dan voorzeker niet schrij ven >In geur van heiligheid gestorven In het begin dezer lezing heb ik reeds voldoende bewezen dat deze vereeni- gingen niet tegen de patroons zijn in gericht. Wil men nog meer bewijzen. Hoort dan pater Bruin. Waarom zou de poging der arbeiders om hunne po sitie te verbeteren noodzakelijk eene oorlogsverklaring moeten zijn tegen de patroons. Ziet een patroon misstanden in zijn fabriek dan wordt het tijd dat hij die wegruimt ook zonder daartoe gedwongen te worden. En is bij hem alles in orde dan zijn er nog genoeg zaken wenschelijk en noodzakelijk om den arbeidsstand te verheffen zonder dat zij met grieven en eischen komen aan dragen. De arbeider heeft evengoed als ieder ander mensch een natuurlijk recht om met zijn vakgenooten of an deren bijzondere vereenigingen te stich ten. Dat vereenigingsrecht is door God zelve den mensch geschonken. En nie mand kan het hem ontnemen. Ook niet de staatsmacht zegt Leo XIII en zulks zal ongetwijfeld nog veel minder door de werkgevers kunnen geschieden. En wat volgt dus uit dat natuurlijk recht voor de patroon, Dat zij eenvoudig verplicht zijn de uitoefening van dat recht niet te verhinderen of te bemoeielijken, dat daardoor de patroon niet de minste aanleiding in kan vinden om den werk man te ontslaan dat hij hem om dat lidmaatschap niet mag weigeren in zijn dienst te nemen. En zoo sterk is het recht der arbeiders in deze dat ik gerust durf verklaren dat wanneer een patroon een arbeider alleen om het lidmaatschap eener welgeordende katholieke vereeni- ging gedaan geeft, dan kan dit voor de overige arbeiders een reden zijn tot staken, altijd onder dit voorbehoud dat alle andere voorwaarden eener geoor loofde werkstaking vervuld zijn. Wij gaan zelfs verder, 't is niet vol doende voor den katholieken werkgever zich tegen de katholieke arbeiders bon den niet alleen niet schrap te zetten, neen hij behoort die ook te steunen. En redenen hiervoor pleitende zijn er te over; wijzen wij slechts op de twee volgende De arbeidersvereenigingen zijn naar de getuigenis van Leo XIII een der krachtigste middelen om de godsdienstige en zedelijke stoffelijke en maatschappe lijke verbeteringen in de samenleving aan te brengen, waarop de arbeider met zijn geheelen stand een wettige aanspraak kan doen gelden. Een algemeen belang dus. Welnu de mensch is naar Godsbestel de maatschappij voor zijn eigene Men hoort wel eens van patroons zeggen Tegenwoordig werkt alles voor de arbeidende klas voor de werknemers wordt niets gedaan. Doch zij hebben het zelf in hun macht, andere ook voor hun te laten werken onder eene voorwaarde die zij zoo ge makkelijk kunnen vervullen, dat zij zich vereenigen in een Kath. patroonsbond. Hoelang zullen die nog tot de vrome wenschen blijven bchooren in onze hui dige samenleving. Wat ware het toch een heerlijke toe stand in Waalwijk, indien hier een R.K. Patroonsbond bestond met welker afge vaardigden, de afgevaardigden van onze Vakvereeniging bij voorkomende geval len besprekingen en onderhandelingen konden houden De sociale quaestic was voor Waalwijk voor een goed gedeelte opgelost. Ik ben benoemd tot adviseur van den werkliedenbond en daarom heb ik mij met dien stand te bemoeien maar om den band die er gelegen is tusschen patroon en werkman, om het groote voordeel dat er voor de patroons en werkman ingelegen is, wensch ik een kort woord te spreken over het nut van een patroonsbond in de hoop, dat mijn woord ingang zal vinden vroeg of laat en dan verklaar ik Een patroonsbond is noodig niet om de werklieden organisaties af te breken en haar werk te doen mislukken maar om in vrede en liefde met die organi saties te onderhandelen. Een patroonsbond is noodig om als de werkliedenorganisaties ongeoorloofde zaken zouden doendaartegen met kracht te kunnen optreden een patroons bond is noodig om te verbeteren de deloyale concurrentie de kleinzielige jalouzie, de weinig liefdevolle verhouding welke vaak tusschen de patroons bestaat. Ook een Katholieke patroonsbond is noodig om de Katholieke patroons te onderrichten in de Katholieke sociale wetenschap waarvan sommigen zelfs de meest elementaire zaken niet kennen; een Katholieke patroonsbond is noodig, om dat de patroons in hun streven naar rijkdom onderworpen zijn aan de zede- wet en daaiom aan de H. Kerk een Katholieke patroonsbond is noodig om de eenvoudige reden dat hun overheid de Bisschop dat oordeel heeft uitgespro ken en dat moest hun voldoende zijn. En nu M. V. het slotwoordwil de sociale quaestie opgelost worden wil er komen eene duurzame vaste welwillen de en vruchtbare samenwerking tus schen de verschillende standen in de maatschappij met name tusschen werk gevers en werknemers dan moeten die standen, dan moet de maatschappij terug- keeren tot de christelijke beginselen. Wanneer de verheven leer des Chris tendoms eenmaal wederom alle verhou dingen der menschelijke samenleving zal hebben kunnen beheerschen en heiligen wanneer zij aller hoofden en harten wederom zal hebben doordrongen dan zullen naar het dichterlijk woord van den koninklijken zanger erbarming en waar heid" elkander wederom ontmoeten, in gerechtigheid en vrede elkander omhel zen op deze aarde, dan zal dooi recht vaardigheid en liefde beide, overeen komstig het billijke en milde recht van den Christus, de band der menschelijke samenleving op wonderbaar nauwe wijze worden toegehaald en zullen de afzon derlijke leden tot het eigen niet alleen maar ook tot het algemeen welzijn hunne krachts inspanningen doen strekken. Ik heb gezegd. De ZeerEerw. heer Pastoor dankte den spreker voor diens schoone en leer zame rede en sprak den wensch uit, dat ze geheel in de courant werd geplaatst opdat ook zij, die niet aanwezig waren, er hun voordeel mee zouden kunnen doen. De president sloot hierna deze druk bezochte vergadering met den gebrui- kelijken groet. Merr. Wed. P. S. VERHULST, Hiniha- mereinde D 52, 's Bosch vraagt met Au gustus of September eene nette R. K. kunnende koken en proper, zelfstandig werken. Loou naar bekwaamheid. Zonder goede getoigrn onnoodig zich aau te bieden. VAN Te bevragen b:j Wed. J. BONIS, Ha- ren»tr*at, Waalwijk. wrg-ins vei trek naar No >rd-Atnerik.% een prachtig Amerikaanscb HUISORGEL, 16 registers, zoo goed cis nieuw, welluidend van toon, goed onderhouden. EEN BREIMACHINE, nieuwste con structie, waarop alle kleedingstukken ver vaardigd kunnen worden. Te bedragen en U bezien bij W. M. BRAN DERHORST te Genderen, bij Heusden. De onlangs vlug en nyaal aan mij uit betaalde sc iade n opt mij mijne tevreden heid met de wijze, van verzekeren en de handelingen der Algemeene Paarden- en Veeverzekering-Maatschappij te VGraveuhage (opgericht Zwolle), Directeur D. P. LINTHOUT, uit te drukken en kan ik lederen Paarden- en Veehouder deze Maatschappij ten zeerste aanbevelen Agent de Heer A. DEKKERS, Loon- •chendijk. Capellk, den 2 Juni 1908. te Waalwijk Op MAANDAG 6 JULI 1908 des avonds te 6 ure, ter herberge van A. v. d. Braak te Elahout gem. Oudheusden. Voor den EdelAcktb. Heer C. van Bieugel te Elshout e.a. te Waalwijk, De toeslag blijft bepaald op Dinsdag 30 Juni 1908, 's avonds te 7 ure in het te veilen pand. Dagelijks kan ten kantore van voornoem den Notaris worden gehoogd. te Kaatsheuvel, zal ten verzoeke van den Rentmeester van het Huis ter Heide to Loonopzand, Dint dag 23 Juni 1908, voorm. 10 uur, ov4 het seizoeu 1908, op het stuk, publiek Aanwijzing doet de borchbaas op voor meld Huis. TE GRAVE (N.-B Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. J. HOEMAN van dc Orde der E.E. P.P. Franciscanen on eertijds Apostolisch.Vicaris van Zuid Chansi (China), heefi Z.trrdag 13 Juni j.l. de H. Priesterwijding toege diend aan 12 studenten van hst Missiehuis der H. Familie te Grave eu het Subdia conaat a n ecu ander student der Con gregatie. Dit Miss'ehui», dat nog geen 13 jaren telt, en opgericht is voor latere roepingen, heef. reeds 25 priester» opgeleid. De Over sten zijn genegen aan te nemen alle jonge lingen beneden 30 jaar, die, v»n goeden wil zijnde, het oprecht verlangen hebben Priester-missionarissen te worden. te Waalwijk, maakt bekend, dat de Onroerende Goederen, toebeboorende ran de Erven van den Heer C A. A. D. DROSSAERTS, te Sint Pietcr overleden, door inzet en verhooging staan als volgt ONDER WAALWIJK. Knop 1 groot 0,64,30 H.A. aan f 1825. en maar ook voor de algemeene belangen. Waaruit volgt dat degenen die door hun positie, vermogen en beschaving naar geest en gemoed meer aanzien in de maatschappij hebben, wel moeten begrijpen dat het hun niet vrijstaat het lot der lagere standen te behartigen of wel te veronachtzamen maar dat zij tot het eerste strikt verplicht en gehouden zijn. Vervolgens door anders te handelen laat de werkgever zijne arbeiders eene gemakkelijke prooi worden van de par tijen der revolutie tot schade en schande ook voor de patroons Degenen, die van den arbeid hunner handen moeten leven zijn tegenwoordig gesteld voor eene tweevoudige keuze. Zij zijn gedwongen christelijke vereenigingen te stichten, indien zij niet in bonden waar hun gods dienst en daarmede hunne ordelievend heid het allergrootste gevaar loopen, willen belanden. 't Woord is van Leo XIII. Willen dus de werkgevers de Kath. bonden niet erkennen als zijnde een dure plicht, dat zij het dan wegens de laatste reden doen uit zelfbehoud- Immers, zij verklaren, dat met de geheele geordende maatschappelijke samenleving vooral zij het allergrootste gevaar van de socia listische partij hebben te duchten. Voor direct gevrangd Twee a drie BEKWAME DAMESWERKERS. Zich in persoon te rerro^gen bi JAC. OOMENS, Schoenfabrikant, Baardwijk. TE KOOP: Een HEERENRIJWIEL, 1/i jaar weinig bereden. Te bevragen bureau van dit blad. GETROUWD EN die mede namens wederzijdsche familie hun dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervouden. Waalwijk, 17 Juni 1908. 9 1,23,10 f 1450. ONDER BESOIJEN. Koop 10 groot 2,05,60 H.A. san f2900.— 11 3,09,10 4400 12 0,65,90 „1100 18 h 0,85,60 „1150.— 14 0,65,70 h h 800 ONDER BAARDWIJK. Koop 15 groot 0,49,90 H.A. aan f 500. ONDER ELSHOUT, gem. Oudheusden. Koop 16 groot 2,36,80 II A. aan f2350 17 1,32,90 y 1150.- ONDER HEDIKHU1ZEN. Koop 18 groot 1,H,60 H A. aan f2660. Toeslag op Donderdag 25 Juni 1908, namiddags 3 uur, iu het HOTEL VER- WIEL te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van Notaris RANT worden gehoogd. BiDnen de kom der gemeenten Drunen, Baardwijk en Waalwijk Donderdag franco an huis. Hel BESTUUR der afd. Noord-Brabant maakt btkend, dat de keuringen voor het stamboek dit jaar o. a. zullen gehoudr worden te Heusden op 4 Juli, ?.m. 10 uu bij „Het Wapen van Amsterdam" te Almkerk op 4 Juli, n.tn. 21/, uur bij de Wed. J. HEIJKOOP. Nauieus het Bestuur B. SNOEK, Voorzitter. A. BAX Gz., Secretaris. RUIME SORTEERING Breukbanden, Aanbevelend, VRIJHOEVEN-CAPPEL. DE NATUUFWOLLF.N 0NDERGC EDERÊN 3* ZIJN VERKRI-ICBAAW Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraagt teekeningen en prijsopgaaf.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 6