dag 21 Juni 1908. 81". Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Abonneert u op dit blad. 1 AN TOON TIELEI ^""'buitenland. Uitgever: België. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Reclame. Myn grootvader zaagde hout, lederen dag een uur lang. itiiQ559&33&60c"ï$'1? SBSEBQBi 39BBSBHE Courant, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Krant o per post door het geheele rijk f U.9Ü. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advrrtïntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels «n advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De wisselwachter, die schuld droeg aan de spoorwegramp bij Contich en die sedert sporen van verstandsverbijstering vertoonde, is overleden. De minister van spoorwegen zeide gisteren naar aanleiding van een inter pellatie over de ramp in de kamer, dat het onpMuk te wijten wa^ aan den arbeider, die verzuimd had het waarschuviugssiguaal te openen en den wissel niet had omgezet. De machinist van den exptesstrein had ver- geefsche pogi gen gedaan om te remmen. Deze ramp is de grootste, die ooit op dit gebied in België is vooigekomen, want tot dusverre was nog nooit het cijfer van 40 dooden en 24 gewonden bereikt. Aan de slachtoffers zulleu schadeloosstellingen worden toegekend en de schuldigen zullen gestraft worden. Er zijn maatregelen getroffen om iu het vervolg dergelijke rampen te voorkomen. Er zijn zulke onmogelijke dingen van Keizer Wilhelm II in de bladen verteld, dat wij geen oogenblik geloofd hebben aan de waarheid ervan. Bij de inspektie van de garde-ruiterij te Döberitz zou de Keizer nl. vrij luid en blijk baar ter bijzoudere informatie van de militaire attaché*, die aanwezig waren, gezegd hebben „Het ziet er naar uit, of men ons om singelen en met ons afrekenen wil. Dat zullen wij weteu te verduren. De Germaan heeft nooit beter gevochteu dan wanneer bij zich naar alle kanten moest verweren. Laat hen maar opkomen, wij zijn klaar". Toen wij dit bericht voor 't eerst gisteren lazen, hebben wij gewoon de schouders op gehaald. De Keizer, die 20 jaren in vrede heeft geregeerd, zou nu plotseling lust krij gen om erop los te slaan Eu dit van tc voren aankondigen Och kom. Het bericht wordt dan ook heden zoo kras mogelijk tegengesproken. Wat intusschen merkwaardig i#, dat is de houding der fransche pers. Ge zoudt d-ukeu, dat deze op haar achterste beenen zou staan keffen Niks ervan. Heel rustig en kalm bespreekt zij deze fantasie. Dat is een goed teeken des tijd*. Een bewijs, dat men alom meer op vrede is gesteld, dan op oorlog. De® Pruisische verkiezingen hebben bevestigd wat uit de stemmingen van den eersten trap reeds was op te maken dat de aanval van het bloc tegen hel Cen trum beslist werd afgeslagen en dat de ka tholieke staatspartij nog met winst uit den strijd komt. Had het Centrum vroeger 96 algevaar digden in den Landdag, thans heeft het er minstens 104, dus acht nieuwe zetels. Ook dconservatieven winnen 6 zetels, zoodat ze er nu 148 bezetten. De Pelen winnen er twee, terwijl het verlies wordt gedragen door de vrij-conservaticven en na tionaal-liberalen, die reap. 8 en 16 zetel» verliezen. Voor bet eerst komen er thans ook so cialisten in den Landdagzes te gelijk. Vooral in de Rijndistricten is door het Centrum hard gewerkt, maar dan ook met prachtigen uitslag. Taft. is officieel tot candidaat uitgeroepen door de ropublikeinsche conventie. En toch was Taft niet do gewilde candidaat. Want op de vergadering zelve werd drie kwartier lang, zegge drie kwartier, gezongen„nog vier voor Roosevelt." En eerst toen Lodge, de voorzitter had meegedeeld, dat Roosevelt's onherroepelijk besluit om niet naar een her kiezing te streven, door zeer hoogstaande redenen werd ingegeven en dat iemand die Roosevelt zou voorstellen als candidaat voor het presidentschap, zich daarmeue geen vriend van Roosevelt zou toonen, -erst toen nam men genoegen met den candidaat door Roosevelt zeiven gesteld. Taft kreeg 702 stemmen, Hughes 63, Cannon 61. Fairbanks 40, Knoks 68, Lafollette 25, Foraker 16, Roosevelt 3. Maar op straat bleef het publiek ook na den uitslag der stemming roepen niet Tafi maar Teddy. Zolls nu is de Nederlandsche naam van den president niet. gemakkelijk uit te spreken door Engelschen mond. Er is ook een heel partijprogram aange nomen, Toen het stoomschip „Potsdam" der HollandAmerika Lijn Woensdag van New- York vertrok, moesten ongeveer 1000 land verhuizers wegens plaatsgebrek achterblijven. Zij trachtten evenwel met gebeld aan boord te komen en politie had de handen vol om het oproer te bedwingen. De „Lusitania" is bij het invaren van New-York Harbour bijna in den grond geschoten door de torten, die aan het oefe nen waren. Alleen door den knal der schoten is voor 48,000 gulden glaswerk aan boord gebroken. New-York is de derde Duitsche stad ler wereld, meldt de Tagl. Rundschau. Er wonen 690,000 Duitschers. Berlijn telt er 2 millioen, Hamburg 730,000, Munchen maar 500,000. Van de 3,500,000 Newyor* kers zijn er maar 737,000 echte Amerika- uen, d. w. z. kinderen \au Amcrikaansche ouders. Verder komen er 595,000 Ieren, terwijl de grootste stad van Ierlaud, Belfast, er inaar 349,000 heeft. Eindelijk is Nevr- York ook de hoofdet/d der joden. Er wonen er 672,000. In Warschau, de stad met de sterkste joodsche bevolking na New.York, maar 263,000 Maar drie Oosten rij ksch- Hongaarsche steden, namelijk Weenen, Boe dapest en Pr.,ag herbergen meer Oosten rijkers dan New-York, slechts vijf Zweedsche steden hebben meer Zweedsche inwoners, zes Noorsche, z- ven Italiaausche en acht Russische steden overtreffen in r.antal inwo- uers het 6.v..tzl huneer landgenooten New-York. iu Aan die uitmeentende oefening •chreef hy het toe altyd eetlust, een goede spysvertering en een goeden slaap te hebben. Hy vermeed zoo, zeide hy, pynen en verstopping. Ik, die niet den tyd heb hout te zagen, gebruik de Pink Pillen, en het resultaat is het zelfde. Verkrijgbaar bij alle goeie drogisten en bij Snabilié, hoofd-depothouder, 7 Groot.' Markt Rotterdam. Prijs f 1.75 de doos, t 9 p"r 6 zes doozen. Gisting in ladië. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen regeeringstelegram is men bij een poging van den controleur van de ouderaf- deeliug Oud-Agam (Padangsche Bovenlanden) om ondersteund door militairen, in den nacht van 15 op 16 dezer 13 raddraaiers van het verzet tegen de invoering der be lastingen iu de laras Kamang van genoemde onderafdeeling op te lichten, slaags geraakt met in het. wit gekleede mannen en vrou- wen, die de geloofsformule uitten. Tien klewangaanvallen werden afgeslagen, waarbij negen inlandsche militairen sneuvelden en één Europeesch militair en dertien iuland- sche militairen beneden den rang van offi cier gewond werden. Voorzoover bekend, leed de bevolking een verlies van negentig dooden. Bij een poging van den waarnemenden assistent-resident van de afdeeling Batipoe en X Kota (Padangsche Bovenlanden) om ondersteund door militairen, op 16 dezer een gewapende vergadering van mannen en vrouwen in de nagar Tandjoengberoelak te ontwapenen, werd een aanval hunnerzijds afgeslagen, waarbij zwaar gewond werden ééu officier en één Europeesch militair be neden dieu rang, terwijl één inlaudsch mi litair sneuvelde en zes inlandsche militairen gewond werden. Van de aanvallers we.den 14 gedood en 5 gewond. De beweging ter Westkust van Su matra i« opgezet en wordt behcerscht door de geestelijkheid. Dc telegraaflijn in de kloof werd te Ajer Mantjoer doorgevijld, maar is hersteld. Rotssteenen worden op de spoor rails gelegd de spoorweg wordt bewaakt. Bij Fort de Koek ziju luitenant Cneriex en kapitein Van Roijen gewond. Batipoe is formeel in opstand, K#joe Tanam en Padang Pandjang worden door de optrekkende be volking bedreigd. Hot t.vintigstu bataljon vertrekt morgenavond naar Padang. Mr. O. Goeman Borgesius. Sinds eenigen tijd gaan hardnekkige geruchten, dat de leider der Unie-liberalen in de Tweede Kamer, de oud-minister mr. H. Goeman Borgesius, het volgend jaar in geen geval meer een candidatuur voor de Kamer zal aauvaarden. Wij hebben voldoen de reden om te gelooven, dat deze geruch ten juist zijn. De heer Borgesius moet voornemens zijn, zich spoedig geheel uit liet politieke leven terug te trekken. Wettelijke tijd. Dezer dagen is op voorstel van den heer Drucker op de agenda vau de Tweede Ka mer geplaatst het wetsontwerp inzake in»oe- rinp van een wetteüjken tijd. Wij vernemen echter met zekerheid, dit van een openbare behandeling van dit ontwerp voorloopig niets zal komen, op verzoek van den minister van binnnenlandsche zakeu, mr. Heemskeik. Deze is namelijk, in afwijking van zijn voorganger, die Midden-Europeschen tijd wilden in oereu, tot de overtuiging gekomen dat invoering van den Amsterdamscheu tijd voor geheel Nederland het meest aan te bevelen is, zoodat hij een dergelijk voorstel bij de Kamer zal inzenden. Atjeh- rapport. Men meldt Het Atje.h-r pport is heden door het dc- pirtemeut van koloniën aan de Tweede Kamer gezonden. Vanwege het departement is daarvan telegrafisch mededeeling gedaan aan den gouverneur-genersal, opdat de opun- b armaking ook iu Indië en Nederland kunne geschieden. Z. K. II Prins Hendrik. Betreffende het buitenUpdsch verblijf van Z. K. ff. Prins Hendrik kau het volgende worden medegedreld De Pii'is is 15 Juni met de grootherto gelijke familie van Oldenburg op haar jicht Leutahn de reis begonnen naar de Noor— weegsche wateren. Den 26en Juni zal Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck," dat in die wateren oefenin gen houdt, te Bodö komende, alsdan den Prins aan boord nemen, waarop Z K. H met de „Heemskerck* de n is naar het va derland terugmaakt, regelrecht vertrekkende naar IJmuiden, in welke haven het schip den len Juli hoopt aan te komen. Van daar zal Z. K. H. Zich vermoedelijk naar Den Haag begeven ten einde met H. M. de Koningin op 2 Juli tegenwoordig te zijn bij de Delftsche maskerade feesten. Op de „Heemskerck" zal aan boord komen de luitenant ter zee 1 klasse baron Van Asbeck, adjudant van den Prins. Het Spaansehe koningspaar naar Nederland. De Correspondenze de Espane deelt mede, dat het Spaansche Koniuklijke paar in Sep tember Weenen zal bezoeken en daar een tijdlang blijven. Op de heen- of terugreis zouden zij zich een paar weken te Parijs aphouden en misschien ook een bezoek aan de Koningin der Nederlanden brengen te Den Haag of te Amste dam. Daarna zullen zij vier weken incoguito op bet eiland Wight blijven. Burgemeester van Ginoeken. Op de voordracht voor burgemeester der gemeente Ginneken komen voor de heeren W. C. J. Pastoors te 's Graveuhage, Jules Pillot, burgemeester van Zevenbergen, en R. C F. X. Baron van Hövell tot Westeflier, burgemeester van Batenburg. p»,Mmmrnmtmm mm m 11 vu .-■« Processie. Morgenmiddag heeft de jaarlijksche openbare processie plaats. De autori teiten, verschillende veieenigingen met hare vaandels en banieren, de muziek gezelschappen zullen de plechtigheid luister bijzetten. Het kerkhof is passend en smaakvol versierd. Het triduum dat vanaf Woensdag avond tot morgenavond in onze parochie wordt gehouden, wordt door de geloovi- gen met veel devotie en zeer stichtend gevolgd Bij elke H. Dienst is de kerk goed bezet, maar vooral des avonds bij de prachtvolle predicaties van den zeer eerw. pater Gielen, Jezuit uit Den Haag overvol. Het kerkgebouw is in en uit wendig prachtvol 'versierd- Het publiek wordt er aan herinnerd, dat ditmaal alleen aan de processie mogen deelnemen diegenen, welke het Lof bijwonen, en dat bijzondere maatregelen getroffen zijn om te voor komen, dat anderen zich bij den stoet aansluiten of op welke wijze ook, eenige hindering of last veroorzaken. Ter wille van de goede orde en om de Processie zoo best te doen beantwoorden aan haar doel, heeft men gemeend aan de bepalingen, die ieder morgen wel ver nemen zal, streng de hand te moeten houden. St. Antoniusteesten te Waalwijk. Heerlijk is wederom dit jaar heb ver loop geweest der plechtigheden, Anto- nius ter eere Wettigden sommige om standigheden de stille vrees, dat ten minste dit jaar het aantal pelgrims minder zijn zou dan de vorige jaren, de uitslag toonde het voorbarige van die bezorgdheid aan. Breede scharen van pelgrims, van heinde en verre te samengestroomd, zag men dagelijks neerknielen in An- tonius' votiefkerk, voor het beeld van den grooten volksheilige, omgeven van bloemen en in een zee van licht. In opwekkende taal werd dagelijks twee maal van af het spreekgestoelte zijn lof en roem verkondigd. Telken dage kon men ook getuige zijn van een heerlijk geslaagde Processie, schoon en aangrij pend in al haar eenvoud. Wie telt de gebeden, de gezangen, die uur aan uur binnen de gewijde muren weerklonken 1 Geestdrift lag op aller gelaat te lezen, en ja, men kon het allen aanzien, tevre den en voldaan en met'het stille besluit »het volgend jaar ziet men Antonius hier weder4, keerde zij huiswaarts. Ja, waar lijk 1 in deze heerlijke dagen is hier geestelijk genoten, is ook weer geble- k n, dat Waalwijk's votiefkerk voorzien heeft in eene diepgevoelde behoefte van het vrome hart. De jaarlijksche ver eering van den H. Antonius te Waalwijk is verzekerd de processies nemen jaar in jaar uit in ledental toe. Wij meenen hierbij ten slotte ook een woord van innigen dank te mogen brengen aan de eerw. paters Capucijnen Antonius en Henricus die door hunne boeiende predikaties niet het minst heb ben bijgedragen tot het welslagen dezer bedevaart. Hen roepen wij ook een hartelijk »tot weerziens» toe. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Deze week was te zien, onze «Verordening voor de politie op de haven in de gemeente Mado c.a Zij gaat mank aan hetzelfde euvel als die. welke vorigo week in een ingezonden stok werd besproken. Goederen, welke gelost of geladen worden, mogen op de kaden niet lan ger dan 2 of 3 maal 24 uur aanwezig zijn, Zon en R. K- feestdagen uitgezonderd. Den Proteptantscheu schippers wordt door deze verordening dus minder recht toegekend, dan hunnen Katholieke beroepsgenooten. 't Geval kan zich voordoen dat eon schipper door de verordening verplicht zou worden op een erkenden christelijken feestdag te werken. In 't belang dor Bchippe'-a zou men twee «uithangborden" moeten plaatsen, één met Sectio 8 no. 1409 en een ander met Sectio S no. 1421 er op. Hoe willen, vooral vreemde lingen, weten, of zij op die perceelen lossen of niet Art 5. «Het is verboden, zonder vergunning van »B. en W. a. vaartuigen van meer dan tien «ton laadvermogen onbewoond in de haven te «laten liggen. «b. onz. »c. zich met eeuig vaartuig of vlot in de «haven to vestigen tot het drijven van handel, «het houden van herberg, het verleeuen van «huisvesting of het houden van vast verblijf. Volgens lett. a. moei de schipper er wonen, ou volgens lett. c. mag hij er niet eens etch vestigen met het voornemen er vast te ver blijven. Woont hij er niet, dan is hij er hij, woont hij er wel dan is hij er ook bij. (Mijnheer de voorzitter I memorie van toelichting s.v.p.) Art 7. «Gezonken vaartuigen moeten onmiddelijk op «den dag voorzien zijn van een boei, en des «nachts van een helder rood licht, en uiterlijk «binnen acht dagen verwijderd zijn, zullende «dit (wat bij nalatigheid onverminderd de «strafbepaling door het gemeentebestuur ten hunne kosto geschieden. (Verheel je een gemeentebest: in daggeld aan 't schepen lichten.) Ten wiens koste zou dat plaats hebben, ik zie in heel dat artikel 7 maar twee woorden waarop dat «hunne® kan betrekking hebben, en dat zijn «gezonken vaartuigen® en «dagen® Maar neen, deze veronderstelling is toch te veel gewaagd. Dat zou toch al te dom zijn. (Je kunt het anders niet weten men brengt het ver). Het aanbrengen van rood licht levert geen bezwaar op. Men neme daarvoor de gemeen- telantaarens met hun spijkergloeilicht dat is tamelijk rood, en ze branden toch haast nooit. 't Eenige normale wat deze verordening heeft is de omschrijving ven dag en nacht. Wonder genoeg, juist als een gewoon mensch zegt onze verordening, dat het dag is van zonsop- tot zons ondergang en nacht van zona onder tot zons opgang. Je ziet, men heeft bij ons toch wel eens heldere oogenblikken ook, is 't dan ook niet dikwijls en al duren die oogenblikken dan ook niet lang. Al zouden de bevelen, die een havenmeester zou geven ook nog zoo gek en averechts zijn, toch moeten ze onverwijld worden opgevolgd. Dus ook al zou de havenmeester bevelen een 80 last groot schip aan een klnpkoordje vost te leggen. Evenwel zijn de gevolgen steeds voor re kening van den schipper (Slim he Ja zo* ongeveer een loterij zonder meten v?or de gemeente) In do strafbepaling kan men lezen, dat overtreding van het in deze verordening be- pualde gestraft wordt met eene geldboete enz Als 't maar waar is 1 Als onze Burgemeester Kantonrechter was, zou ik 't best gelooven, nu ben ik er echter niet zeker van. Overgangsbepalingen. De verordening treedt in werking enz. Ja ze is iu werking getreden, voor wat het ver- leeneu van vergunning betreft (in art 5 be doeld). Bij het in werking treden is zij ons, voor wat art 5 (het voorname punt) betreft, huiten werking gesteld. Ik heb enkele van die vergunningen gezien, te oordeelen naar het schrift, door ouzea Bnrgemeester zelf geschreven zou ik zeggen. De eene vergunning was voor onbepaalden tijd de andere voor een jaar gegeven. Ik heb er eene gezien, zonder datum, voor een jaar gel dig, dus ten eeuwigen dage goed. Zoo ziet men allerhande vergunningen, ver gunningen waarop do datum is vergeten en misschien wel datums waaraau geen vergunning vast zit, misschien ook vergeten Zooals 't met alles hit r gaat zal 't met deze verordening ook wel gogaau zijn, gepraeadvi- seerd, afgoramraold enz. enz. en is deze mijne meening juist dan is het dus begrijpelijk dat enkele leden van den Raad niets wisten van 't bestaan der verordening of tenminste ze niet kenden zooals ze thans blijkt te zijn. Iu de laatst gehouden raadsvergadering zei de voorzitter o.m. toen hy het over de schip*

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1