Nummer 50 Zondag 21 Juni 1908. 31e Jaargang; Oerde Blad. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. Reclame. KIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nieuws van belang voor Waalwijk. T. C. Benoeming De Eerw. Heer Dr. Jos. van Gils te Rolduc is benoemd tot Lid der Maat schappij van Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Manoeuvres. A.s Maandag zullen alhier arriveeren, voor een viertal dagen, generaal-majoor Vetter, commandant der 3« divisie, met twee staf-officieren en een tiental min deren tot het houden eener verkennings reis in deze streken. Heeren officieren zullen hun intrek nemen in 't hotel Verwiel, terwijl de manschappen worden ingekwartierd bij verschillende ingezetenen, rondom de markt. Allen, zoowel officieren als minderen zijn bereden en worden de paarden ge stald gedeeltelijk in 't hotel Verwiel, gedeeltelijk bij den heer Florent van Baal. Aanbesteding. De heer H. van der Meijs, Besoijen is bij onderhandsche aanbesteding aanne mer geworden van 't bouwen van de twee dubbele, onlangs afgebrande huizen, voor rekening van de heeren A. Trom mels en Fr. van Oosterhout. Haagsche Sport verloting. In ons vorig nummer schreven we dat de werkman de som van f 400 voor zijn automobiel reeds ontvangen heeft, dit moet natuurlijk zijn f 4000. De agent W. R. Schoofs verzocht ons nog te melden, dat de prijzen den win ners zijn ter hand gesteld. Vorgudering d»-r Ouderwijzers uit bet Arrondisscmcut Waalwijk. Donderdag j.L maakten de onderwij zers uit het arrondissement Waalwijk een reisje naar Brussel, waar ditmaal de feestvergadering gehouden zou worden, !n het Empire Hotel op Boulevard Ans- pach. Na een korte vergadering toog het gezelschap op weg om de voornaamste merkwaardigheden van Brussel te be zichtigen Zoo werd o.a een bezoek ge bracht aan het Stadhuis, het paleis van justitie, de St. Gudulekerk, die uit- en inwendig nauwkeurig werden beschouwd. Ook de vele verschillende musea werden niet vergeten en, ofschoon men wegens den beperkten tijd, overal slechts kort kon vertoeven, werd toch daar, waar vooral veel te leeren viel, o.a. in het museum van oude en nieuwe kunst, van natuurlijke historie, de plantenkamer in den Botanischen tuin enz. enz. zoo lang mogelijk doorgebracht Tijdens het diner in bovengenoemd hotel werd een telegram verzonden naar den arrondissements schoolopziener Mr. F. J. van Lanschot, te 's Bosch, die zich bijzonder voor dit reisje geinteresseerd had, en aan wiens goede zorgen en voor bereidingen voor een niet gering deel het welslagen van den tocht te danken is. Hoogst voldaan togen de deelnemers Vrijdagnamiddag tegen vier uur naar het Station du Nord, om huiswaarts te kee- ren. De herinnering aan deze reis zal bij allen lang blijven voortbestaan zoo'n tochtje, hoewel niet ontbloot van ver moeienissen en'opofïeringen, is bij uitstek leerzaam, immers het verruimt den blik en schenkt een massa nieuwe beelden en voorstellingen, waarvan ook straks de jeugd, hetzij zijdelings of rechtstreeks, de beste vruchten plukken zal. Naar bet Koloniehuls te Egmond aan zee. Hedenmorgen zijn een drietal kinderen, n.l. een meisje van Kriellaars, een jongen van H. Wingels en van J. v. Rijen, on der geleide van den heer Fr. Marks, secretaris der Afd. Waalwijk en omstre ken van het Centraal Gen. voor Kinder- herstellings- en Vacantiekoloniën naar Egmond vertrokken, om in het kolonie huis aldaar een viertal weken door te brengen. Wij twijfelen geen oogenblik of het verblijf in die gezonde streek onder leiding van zaakkundige verple gers en verpleegsters zal den patiënten uitstekend ten goede komen. Kermis. Deze dagen van rust, plezier en ver maak naderen met rassche schreden. Naar wij vernemen hebben de navol gende vermakelijkheden reeds ingeschre ven Stoomcaroussel van Benner, Cinomato- graaf, Beignetkraam, Schiettent, open draaimolen, Amerikaansche luchtschom- mel, Gebakkraam en verder Koek- en Galanterie-kramen. Colleete, De collecte op 17 dezer gehouden in deze gemeente voor den gewapenden dienst der Nederlanden, heeft opgebracht de somma van f 15.13. BAARDWIJK. 19 Juni. lieden werd de nieuwe brug in den Overlaat geptobeerd en reden er vijf locomotieven der Holland- ache Buurtspoorwegen overheen. Zij blijkt geheel aan de gestelde eischea te voldoen. Dezen nacht zijn de rails verlegd zoodat nu de dienst voortaan geregeld over de brug plaats heeft. DRUNEN, 23 Juni. In de gisterenavoud gehouden vergadering van den gemeenteraad is o. m. besloten eene tijdelijke ge.ldleening san te gaan groot f lö'K). Behandeld werd de salarisregeling van onderwijzers en die vnn den gpmei-nte-ont- vanger. Besloten werd aan P. Muskeus een per ceeltje grond te verkoopen ouder voorwaar den dat hij of zijne rechtverkr genden voor wateraflossing, zullen zorg dragen. Plaatsgebrek noopt ons het gedetailleerd verslag van deze vergadering in een volgend nummer te geven CAPELLE. Het anderhalfjarig dochtertje van J. Kommer», alhier, geraakte in een onbewaakt oogenblik in een waterloop. De heer M. J. Rijken, die daar voorbij kwam, begaf zich zonder aarzelen te water en «maakte het eluk, de kleine, die reeds zinkende was, van een beslisten dood te redden. VRIJHOEVEN-CAPPEL 20 Juni. De collecte op 17 dezer gehouden in deze ge- meente, voor den gewapenden dienst der Nederlanden heeft opgebracht f2)79,/sc. liAAMSDONKSVEER. De Woensdag jl. gehouden collecte voor den gewapeudsn dienst heeft alhier f 10.30 opgebracht. Gister a^ond gaf onze Harmonie De Eendracht' in den tuin vati het Hotel „.Santbergen" de aangekondigde uitvoering Het aantal toehoorders zoowel uit Geertrui- denberg als van hier, was zeer groot en >.Uen gingen zeer voldaan huiswaarts, daar de Harmonie de verschillende nummers zeer accuraat en netjes uitvoerde. Door aankoop is de Heer S, D. Lank- huizeu eigenaar geworden van het huis toebehoorende aan den Heer Vissers op Kei- lersdijk alhier. Geuosmde heer Linkhuijzen is voornemens in geuoemd gebouw zijn kassioiskcntoor te vestigen. DUSSEN. Dezer dagen had te Almkerk de inspectie plaats voor de verlofgangers der gemeenten Almkerk en Dussen. Tusschen dezen ontstond een twist welke zoo hoog liep dat een /ekere B. alhier door zekere S. een stuk of tien sneden en messteken werden toegebiacht. De verwondingen zijn uog al ernstig doch niet gevaarlijk. Door de politiis tegen S. procosverbaal opgemaakt. De kegelclub yUtile Dnlci" zal a.s. Zondag mededingen in de kegelwedstrijd te Dongen. Wij wenschen Utile Dulci" die alsdan voor 'i eerst aan ee* wedstryd deelneemt, goed succes. Door de aanhoudende regen en hagel der laa'ste dagen raken de landbouwers met hun werkzaamheden ver ten achter. Vooral met de suikerbieten, die hier veel geteeld wordu;, is het niet gunstig gesttld. Som mige velden met suikerbieten zijn zelfs nog niet gedund v»at voor den groei der bieten van nadeeligen invloed is. Ook is op velden vooral met booneii en erwten, nog al aan zienlijke schade aangericht. Ook da tuin vruchten hebben met dsn hagel veel geleden. Moge hft regenachtige weder van thans, spoedig door zonnige dagen worden gevolgd opdat de laudbo wers kunnen inhalen wat men doof het natte weder is ten achter geraakt. MADE. Mooi vaandel. Onze St. Ambrosiusgilde mocht t: Terheijdeu den prijs behalen voor 't schoonste vaandel dat in den optoent prijkte. Bij de Zondag 11. gehouden Bouds— prijsverschieting uitgeschreven door de Kruis boogschutterij „Oefening Kweekt Kunst" bij den Heer Chr. v. d. Heijkant werd de punten medaille behaald door „Recht doelt ons inborst" te Made en het eerekruis door den Heer J. de Bok, van Willem Teil te Made. Varkensziekte. Achtereenvol gens werden vau Made 2 gestorven varkens opgezondeu naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam om te worden ondeuocht. Het is gebleken dat het eene varken is gestor ven aan besmettelijke borstaandoening en het andere aan varkenspest. Voorwaar geen prettig vooruitzicht. Wanneer het schip is gezonken weet iedereen U te vertellen, hoe het gered had kunnen worden. Hoeveel waarheid is er niet in dit oude gezegde. De eenige raad die waarheid voor ons heeft, is diegene welke ons bijtijds gegeven wordt. Dit is juist waarom een Culemborgsche raadgeving zoo goed en waardevol is, want zij geeft hoop en mord aan irderen nierlijder. Zij zegt U hoe ge weder gezond kunt worden, doch gij moet dezen raad tijdig opvolgen. Mejuffrouw G. v. d. Ham, Goilberdingen- poort 7 te Culemborg meldt ons Het is ruim twee jaar geleden sinds de pijn in den rug en lendenen begon. Ik had snijdende steken in den rug gepaard met hoofdpijn en dui zelingen en meestentijds waren mijne enkels i-ti polsen dik opsreloopen. Doo-loopend ge ijlde ik mij zwaar vermoeid, vooral 's mor gens bij hetopstaaD, Mijn urine bevatte veel bezinksel en was steeds vuil en troebel; ik «as totaal ongeschikt gewordeu om eenig werk te verrichten en op mijn jeugdige leftijd van 24 jaar, was ik zeer melancho- litk door de gedachte, dat ik op deze wijze order zou moeten sukkelen. Ik hoorde toen at) Foster's Rugpijn Nieren Pilleu en hoe veel goed deze pillen hier in de buart doen toen ik er mee begon ondervond ik dat dit de medicijn was die ik moest nebben. Ik ging voort met Uw pillen en na een dag of acht gevoelde ik veel rerlichtirigmijn nieren werkeu thans weer natuurlijk, ik beweeg mij weer met gemak en gevoel mij inderdaad een geheel ander mensch dan eenige maanden geleden. Proefondervindelijk kan ik zeggen dat uw geneesmiddel prachtig werkt. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar it en machtig U het pu üliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. (Waterzucht). Deze gevaarlijke kwaal dient Ie worden toegeschreven aan het overvloedig water afkomstig uit het bloed, dat doorge drongen is tot in het weefsel der huid en dat eigenlijk had moeten worden uitgedreven door filtreering indien de nieren in goeden toestand geweest waren. Door een groot aantal dankbare menschen werd ons mede gedeeld dat dergelijke gevallen volkomen ge nezen werden door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. v. d. Ham gehad heeft. Wy waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handtee- kening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie Dnmoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 2k f 1,^5 voor óén off 10. voor «es doozen. KAATSHEUVEL 19 Juni 1908. Propaganda. Verleden Donderdag kwamen propagan disten nit Tilburg naar hier, om propaganda te maken voor de „Christelijke" Lei rbe- werkersorgauisatie ze vingeu uatuurlijk botl We hebben hier al organisatie genoeg. Wat willen die heeren met hunne „christelijke" organisatie F Dit is een twee slachtig dier. Een christelijke vakorganisatie is slechts die, welke zuiver confessioneel i», Katholiek of Protestanten die kunnen samenwerken, ofschoon niet samen vereenigen volgens het verlangen onzer bisschoppen. Maar eene gemeugd-christelijke organisa tie, zooals die van Tilburg, kan niets anders zij», dan een organist tie met een „christe lijk' vernisje; zoo'n christeudom verwatert, omdat het beginselloos is Vukvereeniging. Op H. Sacramentsdag vergaderde de R. K. Vakvereeuiging van Leerbewerkers in de school der Eerw. zusters. De opkomst was flink, en geen wonder er zou gesproken worden over 't arbeidscontract De Weleerw. Heer Poell, bondsadviseur van den R. K. Textielarbeidersbond hield daarover eens Jezing op de hem eigen, geestige wijze. Geen woordenpraal, geen dorre opsomming van wetsartikelen,.... maar de kruim en het practische der wet kregen we te hooren, zoodat de werklieden aanstonds ren goeden kijk kregen op de groote voor- drelen, die de wet op 't arbeidscontract den werkman geeft. Nu eens waarschuwend en bestraffend..., dan wederom den werkman met aandrang snaeekfi d toch niet zijn eigen toekomst te versuiiju-ii, door Gods water maar over Gods land te lalen loopcn.deed hij zijn gehoor voortdurend schudden van het lachen door een geestigen zet. 't Was een leerzame en prettige avond voor de leerbewerkers. Mochten toch vele arbeiders beter het doel der vakorganisatie begrijpen, en zich aansluiten. BehaWe de Gerst. Adviseur, woonden nog verschillende Eerw. Geestelijken de vergade ring bij. dc kapelaans van Raamsdonksveer, Made, Berkdijk, Loon—op-zand, kapelaau van Acht alsmede eenige heeren Patroons. Ons compliment a~n het ijver volle be stuur, vooral aan den President, die zoo flink de vergadering wist te leiden; 't wordt een kraan van een voorzitter! Enkele leden meldden zich tia de ver gadering als kruisverbonder aan. O. Sacramentsdag, Dit feest bij uitnemendheid in de H. Roomsche Kerk, is ia onze beide parocbirën met den grootst mogelijkeu luister gevierd. Dc prachtige versieringen van eerebogen, met vlaggen en wimpelshet gioen en bloemen, bewezen genoeg dat een groot feest giug gevierd worden. Des morgens naderden een groote massa geloovigen lot de H. Taf: I Bij de plechtige. Hoogmis om 10 oor waren de Verken wederom geduld met ge loovigen. Onze zangers lietc i hun schoonste zingen weergalmen, waaronder vooral den oude en toch altijd nieuwen lofzang ter eere van het H. Sacrament voorgeschreven. „Sancta Sion Salvatorum Doch het glans punt van dezen dag was de plechtige pro cessie die snam. na het Lof gehouden werd met het Allerheiligste buiten onze kerkeD. Onze bfcide Harmonieën luisterden dpze plechtigheid op met hunne statige muziek, en voerden op het kerkhof gezamenlijk het indrukwekkende „Panis Angelicas" uit bel welk steeds ren diepen indruk maakt op de aanwezigen geloovigen. In de par. Berkdijk was ook een massa volk tegenwoordig, zoo wij vernamen. Daar werd op het kerkhof door al de geloovigen gezongen het schoone lied. „O Groote God wal zijn Uw tabernaak'Jen" hetgeen ver in den omtrek weergalmden. Vooral trok daar de. aandacht de schoone kapel, gebouwd op het graf van Pastoor 8weens, welke kapel van binnen luisterrijk was versierd, eu waar in een nieuw rustaltaar is aangebracht, en een drietal nieuwe beelden zijn geplaatst. Het mooie wser hielp mee om al deze plechtigheden naar wensch te doen slagen. Onvoorzichtige ouders. Dit kan gezegd worden van M. K, op „den Hil." Diens vrouw zet een pot met kokende pap op de vloer, terwijl een 3-jarig kind in de nabijheid speelt. In een onbe waakt oogenblik valt het wicht met het hoofd achterover in da kokende pap en brandt zich zoodanig, dat de dokier moest ontboden worden. Het kiud verduurt hevige pijnen. Wanneer zal men met zu^ke zaken toch voorzichtiger worden. Brand. Heel den dag had de schoorsteen bij den heer S al gerookt, zeggen de buren. Men had er verder natuurlijk geen acht op ge slagen. Tegen den avond begon het zeer naar brand te ruiken, men onderzocht en jiWfcl,,.. heel de schoorsteen was een en al vuur. Spoedig werd de noodige hulp inge roepen en het gelakte hen met veel inspan ning de zaak te blusschen. Het had seer gevaarlijk kunnen worden. LOON-OP-ZAND. Dezer dagen had de jaarlijksche vergadering plaats, van de leden v. d. Boerenbond. De voorzitter de Heer A. H. Verster. opende de vergadering met den gebruikelijken chr. groet, en heette de aanwezige harttlijk welkom. Daarna werd door den Secretaris de Heer Joh. Beunis de presentielijst afgelezen en rekening en verantwoording gedaan van het afgeloopeu jaar. Tevens had eene verkiezing plaats van drie bestuursleden, en met algemeene stem men werden de aftredende leden A. H. Verster voorzitter, Joh. Beunis Secretaris en Adr. de Kort herkozen. De Voorzitter bracht zijnen dank ook namens de herko- zene voor het vertrouwen nogmaals in hen gesteld, en gaf de verzekeiiug naar best vermogen de belangen van den Boerenbond te behartigen. Door den Voorzitter werden nog enkele punten besproken en toegelicht, en daarna gaf hij het woord aan den onder-voorzitter de Heer J. van Lisr om den afkoop van Tieudan te bespreken. Door genoemde werd de afkoopbaar- stelling der Tienden in den breede besproken, waarna de vergadering aan het bestuur machtiging verleende om met de betrokken Tiendheffers (het Rijk en de Gemeente) te onderhandelen om tot willigen afkoop te geraken. Dezer dagen werd bij den arbeider P. V. terwijl hij op zijn werk was 20 gulden ontvreemd. Wijl hij dagelijks uit werken gaat en een alleenwonend persoon is had (den)de(n) dief (ven) vrij spel. Vau d dader (s) natuur lijk geen spoor. 17 Juni. Bij raadsbesluit was al voor een paar jaren bepaald, dal de herbergen op lutings- en iuspoctiedsgen moeten ge sloten blyven, nu is op aandrang van hoo- gerhand met algemeene s>l uiur.n door dtn gemeenteraad besloten, dut op verkiezings dagen herbergen of tapperijen niet open mogen zijn tusschen 's morgens acht en 'i avonds vijf uur. Weer een goed besluit ieder weldenkende moet dit erkennen. Wedstrijd tusschen een automobiel en een bliksemtrein. Een der meest span nende wedrennen heeft een jonge ver metele Amerikaansche, miss Marjorie Bourne, dochter van een bekenden mil- lionnair te Boston gewaagd. In haar o- verdreven hartstocht voor de automobiel- sport, heeft zij zich niet ontzien, haar eigen leven en dat van haar chauffeur, benevens van honderden treinpassagiers te wagen. Met haar automobiel ging zij een wedstrijd aan tegen den beroemden kanons kogel-trein Deze trein loopt met een snelheid van 90 K.M. per uur. uit de vensters zagen de passagiers, hoe Op den landweg naast de spoorbaan een automobiel reed, waarin een jongedame zat, die den chauffeui tot steeds grooter snelheid aanzette. De snelheid van den trein nam van oogenblik tot oogenblik toe, maar ondanks alle inspanning van den machinist, wiens sport-instinct ook ontwaakte, bleef dc automobiel steeds voor, tot eindelijk, na 8 mijlen, de loco motief ter hoogte van de automobiel kwam. Even verder zou de landweg de spoorbaan kruisen. De jongedame zette volle kracht, kwam opnieuw voor en suis de, eenige meters voor den trein, den spoorweg over. Een seconde vertraging zou haar en allen die in den trein zaten noodlottig zijn geweest, maar de wed strijd was nog niet ten einde. Een wijde bocht van den landweg bracht de auto mobiel in het nadeel en den volgende overweg kon zij eerst nemen, nadat de laatste wagen van den trein voorbij was maar toen werkte zij zich weer op, of schoon zonder de overwinning te behalen, want toen de trein Okdale binnenliep, was hij de automobiel een halve lengte voor. Miss Bourne wil de poging herhalen en heeft zich voorgenomen met haar au tomobiel den trein te overwinnen, wan neer de politie het haar althans niet be- le;t, wat voor de veiligheid van voetgan gers en treinpassagiers zeker wenschelijk zou zijn. Reisbeschreiving van een meisje op middelbaren leeftijd le Dag: Wonderbare vaart op zee. 2e Dag Kapitein op mij verliefd. 3e Dag Kapitein doet mij een liefdes verklaring. 4e Dag Liefdesverklaring hooghartig afgewezen. 5 e Dag: Kapitein zegt tot mij: als u mij geen gehoor schenkt, zoo laat ik de geheele boot met al de pasagiers in de lucht vliegen. 6e Dag 200 Menschen het leven gered. Tragische tooneelen in eene Russische gevangenis. Een onderzoek van Doema- leden heeft het volgende aan 't licht gebracht Den 12en Mei 11. beproefden de ter dood veroordeelde politieke gevangenen in cel 10 van de staatsgevangenis te Jekaterinoslaf door eene ontplofbare stof een gat te maken in den gevangenismuur, hetgeen echter niet lukte De gevang» nisoverheid was, naar 't schijnt, intiidl van het voornemen der gevangen r op de hoogte gesteld en de wacht, ten waren verdubbeld. Nauwelijks wasMfJ ontploffing gehoord of de wachtt n snel den toe, waarop achtien gevarijgCBéÉ van cel no. 10 in de keuken vluc'-len. Daar werden zij allen neergeschot :n, op twee man na, die zich hadden weten te verbergen. Drie gevangenen van cel 10, die in het bezit van revolvers waren, waren .intusschen over het dak gevlucht. Op het oogenblik der ontploffing maak ten de gevangenen van cel no. 12juist

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5