ff. Ragetlie t immer werken Th, A. van Wijck, Waalwijk, K0M! 1IELÜ! °LRDEikL GOEDKOOPK WINKEL Goe&koope Winkel W. ZUURHOUT Gemengd Nieuws. Advertentiën. IH. A. VAN WIJCK, Kpuismedlaiilons, S. KEMPT, Amerikaansche Trapjes a 40 cent per trêe, GRÖ0TE BIJVERDIENSTE Levensverzekering-Maatschappij Coacurrsorsftdsls t&risvoa hoogst® proYlsio. Rechtszaken. Kerknieuws. Handelsberichten. Stoomtimraerfabriek. Kisthoutzagerij. A lies aan scherpst con- currcerende prijzen. Meubelen, Spiegels, Tapijten. Ontvangen Vliegenvangers 6 ct. Urbanus pillen per doosje 25 ct. Hospitaaldoek, Het is onmogelijk om U een lijst met prijsno- teering te geven van al de artikelen, die de verkoopt. Doch gaat U zien en raagt prijzen, want ik weet beslist dat C bij mij de dezelfde qualiteiten en soorten minstens 10 20 pOt. goed- kooper koopt dan b:j mijn concurrenten Wanneer iets benoodigd hebt in Ualanteriën, Luxe- en Huishoudelijke Goederen, Garen, Band, Sajet, Speel goederen, Sponsen, Zeemlappen, Borstelwerk, enz enz., bezoekt en vraagt dan eerst prijzen aan in de WAALWIJK, en zult goed en goedkoop slagen. I vraagt degelijke Agenten van den heer van Delft f 1075. 8: Salarisregeling van den gemeente ontvanger. De Voorzitter. Vroeger werden de gemeenteontvangers */o gewijze uit betaald. Dat is toen op verzoek ver anderd en thans vragen Ged. Staten weer of wij het niet wenschelijker achten het salaris °/o gewijze uit te betalen. Het salaris bedraagt nu f 400. Zou hij °/0 gewijze zijn uitgekeerd dan had hij dat niet bereikt. Wordt besloten het salaris op f 420 te stellen en niet gewijze uit te keeren. Hierna gaat de raad over in geheim comité. Red Star Line. Het nieuwe stoom schip, voor de Red Star Line in aanbouw bij Harland and Wolfflim. te Belfast, zal den naam Lapland4 voeren. De afmetingen zijn totale lengte 620 voetbreedte 70 voetdiepte van kiel tot schutdek 50 voet. Tonnenmaat 16.625 waterverplaatsing 30.500 ton. Ontwikke ling der machines 13000 paardenkrakht. Plaats voor: 394 le klas, 352 2e klas en 1790 3e klas passagiers Een nieuwe zeereus, zooals men ziet. De >Lapland« komt onder Belgische vlag en naar -verluidt, zullen ook andere booten dezer lijn onder die viag worden gebracht. Mijnramp. In een kolenmijn nabij Pitts burg heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij 6 arbeiders op slag gedood werden en een 30-tal werd be dolven door de instorting, die op de ont ploffing volgde. De mijn staat in brand en men heeft weinig hoop om de men- schen nog te redden, ofschoon daartoe krachtige pogingen in het werk gesteld worden. De geheimzinnige misdaad te Lyon waar men het lijk eener vrouw in een zak op de straat gevonden heeft, is op gehelderd. De moordenaar is de man der vrouw, Pierre Servageon genaamd. Hij heeft bekend, dat hij zijn vrouw gedood heeft Op een avond was hij thuisgekomen eenigzins beschonken, waarvan de vrouw het hare had gezegd Hierover woedend geworden, had hij haar bij de keel gegre pen, zonder dat hij daarbij de bedoeling had haar te vermoorden, maar toen hij haar losliet, viel zij levenloos voor zijn voeten neer. In zijn angst voor ontdek king had hij het lijk ontkleed, in een zak gedaan en denzelfden nacht nog neer gelegd op de plek waar het den volgende morgen werd gevonden. In zijn berouw heeft hij zich thans zelf bij de justitie aangemeld. Apachen en politie. Inspecteurs van po litie en agenten bewaakten de omgeving van de rue de la Convention- te Parijs om er een van poging tot moord ver dachte Apache aan te houden. Zij wer den herkend door verscheidene Apachen die hen aanvielen. De politiemannen wer den overrompeld door het getal, op den grond geworpen en met de voeten in het gelaat getrapt. Een der agenten was zeer erg gekwest. Toen andere agenten toesnelden na men de bandieten de vlucht in een bar waar de agenten ze volgden en wilden aanhouden. De Apachen boden evenwel wanhopigen weerstand zij sloegen er op met glazen en flesschen en kwetsten ze ernstig. Verscheidene agenten moesten naar het gasthuis gebracht worden. De Apa chen konden vluchten, maar men is ze op het spoor. Een kruitfabriek in de lucht gespron gen. Te Dever, in den Amerikaanschen staat Colorado, is de fabriek der Dupont Powder Company in de lucht gevlogen De schok werd 20 kilometer in den om trek gevoeld. In de fabriek bevonden zich op het oogenblik der ontploffing 135 arbeiders, van wie er vele op het appèl ontbraken, zoodat men vreest dat de meeste zijn omgekomen, maar nadere bijzonderheden ontbreken nog. Brutale berooving. Men seint uit Am sterdam aan de A v pHedenmorgen haalde de heer B. uit de Javastraat hier terstede van de Twentschc Bank f500 De 70-jarige oude heer begaf zich daar op even naar het urinoir op het Singel. Toen hij dit wilde verlaten, traden eeni ge personen op hem toe en drongen hem onder voorgeven zich te moeten absenteeren op zijde. De oude heer ver moedde geen kwaad, doch thuisgekomen vermiste hij de f 500. De politie, onmid- delijk met het gebeurde in kennis ge steld, heeft hedenmorgen dadelijk alle maatregelen genomen om de daders op te sporen. Men vermoedt hier te doen te hebben met een aantal kerels, die er hun beroep van maken personen die banken bezoeken »at te leggen* d. w. z. wanneer zij de kans schoon zien en het een zwak persoon geldt hem te berooven. Ernstige mishandeling. Het Oude Kerks- plein te Amsterdam was gisteravond te gen half acht in rep en roer. De kaste lein Philip Philips, caféhouder op het Ou de Kerksplein 44, die twist had gekregen met Andries Bos, een berucht persoon, werd door dezen met een mes gevaarlijk in den rug verwond. De oorzaak van den twist was zoo simpel als men maar bedenken kan- 't Ging om een paar strijkbouten Eén hoog, boven 't café van Philips, bewoond door een vrouw, die echter uit de stad was en daarom de sleutels van haar ka mer aan Philips te bewaren had gege ven. Nu bevonden zich op deze kamer eenige strijkbouten, die de familie van 1 hoog, waaronder de zooeven genoemde Andries Bos, gaarne wilden hebben. Doch Philips, wiens verantwoordelijkheidsge voel ontwaakte, weigerde de kamer te ontsluiten. Men voegde elkander eenige liefelijkheden toe in de gelagkamer van Philips. Tot ten slotte Philips er genoeg van kreeg en hij Bos een stomp tegen de borst gaf. Dal moetje me buiten eens lappe, zeide Bos. En Philips stapte naar buiten. Toen kwamen de zwager en zuster van Bos er bij- Zij pakten Philips aan en drongen hem de trap op van het bovenhuis. Bos die in dat oogenblik de trap al op was, keerde zich toen om en stak Philips met een dolk in den rug. De getroffene zeeg aanstonds neer. Per radcrbaar werd hij naar het Binnengasthuis gebracht Wat Andries Bos betreft, hij vluchte aanstonds na zijn misdrijf naar boven, doch werd al spoedig door een brigadier en twee agenten naar het bureau St Pie- tershal gebracht Hij erkende in drift te hebben gehandeld- Voorloopig blijft hij in verzekerde bewaring. Philips werd opgenomen in het gast huis. Zijn toestand is zeer ernstig. Laat in den avond stond men hem toe, zijn familie bij zich te ontvangen. Zijn vrouw bevindt zich op het oogenblik echter te Brussel. Tegen den nacht werd hij rustig en sliep hij in. Zijn toestand blijft echter zeer zorgwekkend. Electrisch licht of gas. Gedurende de laatste jaren geschiedde de straatver lichting in de Londensche city voor ongeveer de helft met gas en voor de andere-helft met electriciteit. Ten einde de voor- en nadeelen, vooral ook op financieel gebied, van deze beide metho den van verlichting te onderzoeken en met elkaar te vergelijken, werd aan den ingenieur Voysey opgedragen een onder zoek in te stellen. Deze heeft thans zijn rapport aan de >Streets Committee of the Corparation4 uitgebracht, waarin hij op grond van zeer uitvoerige onderzoe kingen, een vernietigend oordeel over de gasverlichting uitspreekt. Hij komt namelijk tot het resultaat, dat een straatverlichting met persgas dezelfde verlichtingssterkte, vier maal zoo duur is als een verlichting met elec- trische vlambooglampen, zich daarbij niet op losse gegevens of op laboratoriums- proeven beroepende, maar op complete serien metingen en proefnemingen in verschillende met gas of electrititeit ver lichte straten in de city van Londen. Voysey illustreert dit nog verder met reeds in de practijk gevonden cijfers in een gedeelte der city, waar door de ge- heele afschaffing van gas- en aanbren ging van electrische verlichting een jaar- lijksche besparing van ongeveer f 36,000 werd bereikt, welke besparing nog aan zienlijk zou kunnen worden verhoogd. De tegenwoordige kosten van de straat verlichting van de geheele city bedragen ruim f 260,000 per jaar, waarvan de helft voor gas en de andere helft voor electrisch licht, Hierbij komt nog onge veer f 200,000 dat gedurende de laatste negen jaar is verbruikt voor aanschaf fing en onderhoud van toestellen voor de gasverlichting. Voysey komt in zijn rapport tot de slotsom dat de straat verlichting in de City minstens kan wor den verdubbeld en er dan nog een be sparing van ongeveer f 72.000 per jaar kan worden bereikt. Voysey behandelt in zijn rapport ook de voor- en nadeelen van twee verschil lende systemen van ophanging der lam pen, n.l. aan palen van 6 meter hoogte of aan staaldraden zoodat de lampen boven het midden van de straat komen te hangen op een hoogte van 8'/s nieter, waarbij hij de laatste methode als veel beter beschouwt. Twee Zielen.... Ze zijn getrouwd. De 65-jarige erfgename en haar uitverkorene van 86 jaar te Groningen, die jaren lang reeds >een eerlijke verkeering» hebben gehad toen zij, voor de erfenis kwam, nog waren verpleegden in het diaconie gasthuis aldaar hebben den gewichtigen stap gewaagd. En zij hebben daarbij de belangstelling gehad van halt Groningen. Reeds vèr vóór drieën stond de markt Donderdag zwart van het volk en toen het trouwkoetsje met de jongelui kwam aanrollen, drongen de menschen steeds meer op naar de stadhuisdeur. En terwijl het bruidspaar en de ge tuigen binnen waren in het stadhuis, kwamen nog steeds meer nieuwsgierigen die het geval in den breede bespraken, die deze trouwplechtigheid blijkbaar vol strekt niet als iets plechtigs beschouw den, maar schertsend spraken over den leeftijd van de jongelui en over het kapitaal van de bruid, dat volgens den een wel vijftig duizend bedroeg en door een ander heel rooyaal op een ton ge schat werd. Boven op de trouwkamer ging h«t na tuurlijk veel kalmer toe. Daar heeft het publiek geen beschouwingen te houden, daar heeft alleen de ambtenaar van den burgerlijken stand het woord en mogen bruid en bruidegom hun »ja» uitspreken. Wat zij dan ook zeer resoluut deden. Vooral de bruid toonde een vastbera denheid als vrouwen in de trouwzaal weinig aan den dag leggen. Het was tronwens ook reeds de vierde maal dat zij dergelijke verklaring voor den ambte naar van den burgerlijken stand aflegde. Toen nog even teekenden bruidspaar en getuigen, de bruidegom kreeg zijn trouw briefje er waren twee zielen gloeiend aaneengesmeed. Kennissen kwamen met hun geluk en zegenwen- schen en groetend naar alle kanten aan vaardden het jonge echtpaar en gevolg den terugtocht. Beneden wachttte hun nog een ovatie. Want toen de getuigen ook ouden van dagen in hun rijtuig waren ge- heschen, het trouwkoetsje voorreed en het echtpaar op den drempel verscheen, klonken hoera's hun tegemoet. Een paar verpleegden uit het diaconiegasthuis kwamen met hartelijke handdrukken hun vroegere lotgenooten thans menschen in bonis complimenteeren en de menschen op de markt juichten en joelden steeds door. En toen het coupeetje met het jonge paar zijn plaats aan het hoofd van den stoet had ingenomen, drongen de men schen lawaaiend om de rijtuigen heen, zongen de jongens van »Japie is ge trouwd 4 en »Als je pas getrouwd bent 4 en commandeerde een mop pig ventje gillend den koetsier »naar den photograaf4. Het echtpaar H... kan met volste recht bedanken voor de enorme be langstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. 4.00 a joo menschen bij een storm om gekomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag (14 Mei) had op zee tus- schen Tandjong Triok en Tjabangboen- gin (Java) een vreeselijke storm plaats, waarbij 400 a 500 menschen omkwamen. 27 prauwen waren Woensdagavond van Tandjong Priok vertrokken, de meeste veel te vol geladen in verband met den eisch van behoorlijke zeewaar digheid 8 dier vaartuigen waren tijdens de bui voor anker gaan liggen en 't zijn juist die prauwen, welke zijn om geslagen of vol geloopen en gezonken. De rest bleef roeiende of zeilende en heeft zich weten te redden. De opzichter van den Waterstaat Koen, verkende de zee eerst Vrijdag, üm half zeven 's avonds keerde hij ter reede terug met 49 opgevischte lijken twee mannen, de rest vrouwen en kinderen. De open prauw, beladen met lijken werd toen aan den wal ter reede ge meerd en 's Zaterdags 's middags lag ze er nog. »Geen dekzeilen zijn over die wild dooreenliggende verzameling lijken ge spreid, schrijft een journalist die het schouwspel bijwoonde, den ganschen nacht ziin ze beregend en den ganschen morgen door het zonnelicht geblakerd. De atmosfeer was van eene walgelijke lucht doortrokken. »0 1 die prauw blootgesteld aan het felle zonnelicht I Verstijfde ledematen staken naar alle zijden uit dien chaos te voorschijn, opgezwollen buiken, wittig en groen beloopen vleeschmassa's, ver stijfde wanhoopsgezichten met starre glasoogen, krampachtig saamgetrokken vingers en teeneaEn die ontzettende, vergiftige, walgelijke, nooit geroken stank, 'k Begon te kokhalzen en vlood henen, zoo snel als de saamgepakte menigte dit veroorloofde. 'k Heb rijen van 200 dooden afge wandeld, allen omgekomen bij een mijn- ontploffing, half naakte kerels, de huid verschroeid en kapot gebarsten door de er onder woekerende wondsappen. 'k Heb 'n verzameling overblijfselen gezien van een aantal, door een roburietont- ploffing uit elkaar geslagen menschen. 'k Heb den weg bezaaid gezien met door een bom aanslag getroffenen, 'k Heb de netjes in wit katoen genaaide slachtoffers gezien van de Berlin.4 Mijn oog is dus verhard. Maar mijn neus, mijn arme neus 1 Voor geen geld tei wereld hielp ik mee die overblijfselen begraven, met welk luguber werkje men nu bezig is. Dat men in 's Hemelsnaam van de hygiëne, kwistig zij met onge- bluschte kalk. Weg met die overblijf zelen, de rede wordt vergiftigd. Men bereid ze een laatste rustplaats achter het gewezen kruitmagazijn en dwang arbeiders mogen dit werkje opknappen. »Op last van den assistent-resident vap policie is de stoombarkas opnieuw uitgevaren, een viertal sloepen met be manning medenemend. Alle lijken, welke mochten worden opgevischt, worden ge transporteerd naar het onbewoonde eilandje Pocloc Sakit. En daar zullen ze morgen »en masse» worden ter aarde besteld. De dagbladschrijver zegt ten slotte dat zoo er tijdige hulp uit Tandjong Priok was gezonden, men wellich nog levens zou hebben kunnen redden. Voor de haven van Tandjong Priok dreven nog tal van lijken rond en te Antjol waren meer dan 80 lijken opge vischt en aan wal gebracht, alle in staat van ontbinding en nagenoeg naakt. Wegens den morgen in vallen den parochialen feestdag van St. Jan verschijnt dit nummer heden. Red. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag "25 Juni a.s. He inbraak (e Oosterhoul. Voor de rechtbank te Breda heeft terechtgestaan Th. J. V. 32 jaar, schoen maker te Oosterbout, beschuldigd van diefstal met braak in gezelschap van eenige andere personen, ten huize van den heer Timmermans in den nacht van 20 op 21 Februari. Wij hebben van deze brutale geschiedenis toen breed voerig melding gemaakt. Er werd tegen beklaagde S jaar ge vangenisstraf geëischt. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, Bis schop van 's-Bosch, heeft aan den Wel eerw. heer f. J. De Kroon, assistent der parochie van St. Pieter, het adviseur schap opgedragen bij de R. K Veree- niging van Werklieden in dienst der gemeente 's-Hertogenbosch. WAALWIJK. Levert thans alle soorten onder strenge keur. Men ziet daar onder meer geëtaleerd een prachtige sorteering met ovale en verknipte lijsten, in noteD, bruine en vergulde lijsten. RUIME SORTEERING Breukbanden, Wind kussens, Neusspuiten, Lavementspuiten, Verbandwatten, Migrainestiften, Likdoorn pleisters, Hechtpleisters Ideaal, enz. Concurreerende prijzen. extra rose, voor wiegea en bedden k f 1,75- Onverslijtbaar. Aanbevelend, VRIJHOEVEN-CAPPEL, Op bestelling worden geleverd op de plaatsen in de Langstraat, waar zij nog niet vertegenwoordigd is Verdere inlichtingen geeft de Hoofd-Vertegenwoordiger de Langstraat, zoowel schriftelijk als mondeling. In Assurantiën. WAALWIJK. rw—mi nul 1L> - I II. .ma.1. nil. II. i--~ BESOIJEN, 23 Juni. De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te öesoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: 1.86 de laagste f 1,27 Oe pr. der eieren was 4 4t/s ent. GORINCHEM, 22 Juni. De aanvoer van granen was heden gering niet gewoner handel. Rietai we I 8.10 a 8 25 roode dito 1 7,80a 7,90 witte dito l 7,85 u 8.15 inl. rogge :7,30 a 7,45 Buitenl dito 7.40 7.50 gerst 5,10 a 5.25 haver 3,80 a 3,90 uiveuboonen 7,60 a 7 70 blauwe erwten 0.a 0.alles per hectoliter. Op de veemarkt war^n beden aangevoerd 70 runneren 14nuehtere kalveren, 11 vette varkens 264 biggen. le qual. Kaltkoeien 1180 250 Kalivaarzen I 140 a 190 Guiete vaarzen 100 i 140 Melkkoeien 1 *70 210 1jarige obscb J -jO i 130 Pinken 1 60 a 100 Graskalverer: 1 a Nuchtere kal'. 8 14 vette vuikeua v*u 17 u 22 per half kilo, biggen van 15,— 9.— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 28 lammeren; scha liën f 0 a 0 en lammeren f 6 a 12 oer stuk Kippen f 0.70 ii f 0.90 per stuk. Eiere» 11.10 a 1.15 per 26 stuks. Boter 60 62 ct. per >/j kilo. ROTTERDAM, 22 Juri. Tarwe 9.— a 10.— per 100 K.G Kogge was van f 6.tot 6 75 Gerst. Winter per 100 kilo f9.19.50 Zoruej per 100 kilo f 9.— a f9.40 en Chevalier per 100 kilof 9 25 h f9.75 Haver per 100 k. f 7.25 a 7.75 Witte Boonen, vun 8.10. Bruine boonen van 9.f 13 50 Blauwe Erwten naar kook kwaliteit erkocht van f9.50 tot 10.—en vertrouwdekook daarboven Koolzaad f k f Wil men zijn vrienden of kennissen bij gelegenheid vau Huwelijks- of andere feesten een mooi, paascud geschenk geven, men tezoeke den winkel der Firma Was vroeger de dure prijs een heletsel voor het koopen dier Medaillon», thans kunne:) geleverd worden ptachtige Medaillons vergulde verkrupte lijsten, rood of brons pluche, bolle glazen, groot 52-43 centimeier ii den prijs van f5,75. Ovale natuurlijk minderen prijs. l'Européenne

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 6