Nummer 54 Zondag 5 Juli 1908. 8ie Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsveigadering, LANDBOUW. buitenland. N Reclame. Duitschland. Rusland. Frankrijk. BINNENLAND. Een dankbaarheid van een inwoner van Waalwijk. DUSSEN. Vanwaar het verschil ^Daarvan begrijp ik niet#/ zei mijn buur man onlange, toen hij bij me over de haag keek, ^daarvan begrijp ik niets. Ge hebt die aardappel» tegelijk gezet en de eene helft staat zeker tweemaal zoo goed als de andere Vanwaar dat verschil Ge hebt gelijk, antwoordde ik, het verschil is groot, de «ene helft mijner aard appels staat misschien wel drie decimeter hooger dan de andere, maar ge znlt me moe ten toegeven, dat ook de andere helft goed staat, althans beter dan de aardappels, die hier vlak naast liggen bij buurvrouw, op den zelfden grond Vanwaar het verschil F Ik zal het je zegg« nIk heb al mijn aardappels met chilisalpeter bemest. Het gebeide stuk is, zoo- als ge weet 20 roeden groot. Ik gaf ze 10 K.G. Dat is dus !/s K.G. per roede of 850 K.G. per gemot. De heele bemesting kostte me nog geen daalder. Daardoor staan de aardappels bij mij, beter dan ze ooit waren en beter dan bij jou en een ander, hier in de buurt. ,.Maar, dat verklaart nog 't geheel niet het verschil tusscheu jou eene helft en de andere. Dat is ook zoo. Laat ik je dat nader vertellen. Ik heb al mijn aardappels wel chil- lisalpeter gegeven, maar niet op dezelfde wijze toegediend. Bij de eene helft* heb ik het tegelijk met den stalmest en de aardappels in den grond gebracht. Bij de andere helft heb ik hst chil- lisalpeter voor de helft na het poten dunnetje? over den grond uitgezaaid, «oor de andere helft toen de aardappels even zichtbaar waren tus9ohen de rijen uitgestrooid. De laatste zijn de beste. Het verschil kan nergens anders aan liggen dan aan het verschil n bemes- tingswijze. Zie, op de rij af, zijn zebo>ger en breeder van blad. Ik zeg niet, dat het en overal zoo zal zijn. Jk weet ook niet, of de opbrengst beantwoorden zal a*n de pracht en de grootte van het loof. Ik denk het wel maar weten doen we het nog niet. Dat zullen we dus later zien. Ik vertel je alleen hoe ik mijn aardappels bemest heb en gij zelf ziet, hoe ze staan Dit is in reik geval zeker, dat chilisalpefr de aardappels een vroeger, grooter en gezon der loof geeft en dat het niet hetzelfde is. hoe men het chilisalpeter aan de aardappels toedient. Het zou mij niet verwonderen, als we langzamerhand eu algemeen er toe zullen overgaan de aardappels een overbemesting met chilisalpeter te geven. In den Tuin. Zeer vele tuinbezitters op het 'platteland en ook nog wel in de steden geöruiken voor bemesting van hun groenten, vruchtboo- men enz. den beer hunner privaten. Dit is dan ook een goede meststof, welke het jam mer zou zijn niet te gebruiken. Toch komt het uiet zelden voor, dat zelfs zij, die op deze wijze rijkelijk kunnen bemesteD, hiervan na verloop van eenige jaren niet meer de gewenschte resultaten zien. Dit komt hun dan onbegrijpelijk voor zij mesten toch zoo goed 1 De oor.aak van dit verschijnsel is gciegen in d« omstandigheid, dat beer, naar zijn samenstelling, niet beantwoordt aan de behoeften onzer cultuurgewasseu. Drze heb ben over 't algemeen meer kali dan stikstof noodig, terwijl in beer deze stoffen juist in omgekeerde verhouding voorkomen. Soms bevat beer maar weinig minder kali dan stikstof, doch niet zelden is het gehalte van de laatste voedingsstof dubbel zoo groot of neg meer. Hieruit volgt tevens, dat de samenstelling van beer niet steeds gelijk is en zelfs zeer verschillend kan zyn. Het is bijgevolg moeilijk op te geven in welke hoeveelheid men die meststof voor een rationeele bemesting dient aan te wenden, daartoe zou meD eerst een monster aan 't Landbouwproefstation moeten laten ondertoeken. In het eene geval zal men stellig veel meer, soms wel'het dubbele, behoeven als in het andere, daar van alle voedingsstoffen het gehalte ten zeerste] uit eenloopt. Geen wondsr dus, dat, waar een onder zoek als hierboven bedoeld, niet heeft plaats gehad, men ook geeD bepaalde uitkomsten mag verwachten, maar steeds omtrent den te verwachten oogst in het onzekere ver keert. En eveneens is het nu duidelijk, dat b er op den duur, inzonderheid bij gewassen, welke veel kali noodig hebben, niet kan voldoendit zal dus het eerst het geval jiju bij aardappelen, bieten, wortelen, knol len, uien. Maar ook bij andere groenten zullen de oogsten te wenschen overlaten, zoowel wat kwaliteit als kwaoti eit betreft daar met slechts het kali-gehalte, doch ook dat aan phosphorzuur laag ie in beer, lager dan iu stalmest. Hiermede zullen de gebruikers rekening moeten houden, door nevens den Weer wat patentkali of saperphosphaat (slak- kenmeel is ook goed) of beide aan te wenden. Van meer belang is daze zaak nog wanneer de beer wordt aangekocht. Dit is b.v. in sommige gedeelten van Noordbrabant hel geval en het was daarom goed, dat men van Rijkswege daar eens proeven heeft genomen om na te gaan of beer werkelijk de waarde heefr, welke men er voor betaalt. Men ver geleek verschillende meststoffan met elkander. Te RijeD, op zandgrond, moest de ge bruikelijke hoeveelhe;d beer het gedurende een drietal jaren aflegden tegen een bemesting met kunstmesthet financieel eindresultaat was bi; den laatste het grootst. Ook gaf half stalmest -f- half kunstmest beter resul taat dan halt stalmest heer en heel stal mest. Te Liempde voldeed beer iets, maar slechts weinig, beter dan half stalmest -f- half kunstmest, maar ook alleen als de afstand van vervoer gering wa*. By later genomen proeven bleek toevoeging van kunstmest winstgevend, gelijk te verwachten was en leerde het resultaat, dat de beer te duur was betaald Met balf stalmest half kunstmest eu voorts mei enkel kunstmest verkreeg men de beste uitkomsten. O. B. Uit dankbaarheid van de verkregen wel daden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, mach tigt ons een inwoner van Waalwijk zijne verklaring te publiceereo. De heer W. H. v. Wijk wonende Sta tionstraat C 20 te Waalwijk, meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van luster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik driejaar lang het slachtoffer^geweestjvan een ongesteldheid der blaas, Ik had verschrikkelijk veel last met de urine, die zeer moeilijk eu pijnlijk kwam en met onvoldoende hoeveelheden. Het was verschrikkelijk lastig voor mij en het gebeurde soms dal ik dagen achter elkaar wegens den hevigen aandrang slecht met moeite mijn werk kou Tsrrichten. ik wist niet wat ik hiermee moe*t be ginnen, daar alles wat ik er tot nog toe voor gedaan had zonder resultaat was ge bleven en afgaand op ?.l de goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wil de ik hiermede nog eens een proef nemen. Op uw vraag of ik hierdoor verlichting bekomen heb, kan ik volmondig ja zeggen. fieu enkel doosje was reeds voldoende om de pijn nagenoeg geheel le doen verdwijnen doch om den wortel van het kwaad totaal uit te roeien, zal ik nog een doosje inne men en bij voorkomende gelegenheid zal ik gaarne dit heilzaam geneesmiddel aan andere lijders bekend maken. Ik oudergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn duidt, aan dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur iu het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteld- heden want het verstopt niet alleen de nie ren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan i n tege lijkertijd brengt het de prikkeling en ont steking der blaas met zich mede. Het urine zuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, van eiwitstoffen enz. Fosters Rugpijn Nieren Pillen lossen het urinezuur op eu helpen de nieren o.n op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer van Wijck gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de h*ndto kening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. loezending geschiedt franco na ontvangst ran postwissel k f 1,76 voor één off 10.— voor zes doozen. Ben luchtvaart. Graaf Zeppelin, een der hardnekkige zoekers die er in geslaagd zijn een bestuur baar luchtschip te maken, heeft dezer dagen ziju eersten grooten tocht gemaakt. Uit Zuid-Duitschland door Zwits-rland heen weer naar het meer van Constanz terug. Langs den geheelen weg waren overal geestdriftige kijkers. Welk een indruk de verschijning van het luchtschip maakt, beschrijft de Züricher correspondent der N. Rett. Ct. aldu» Verbluffend zijn vooral de afmetingen. Wat scheen de kolos groot, toen hijopem paar honderd meters hoogte over de huizen blokken gleed. Ala ten der moderne trans portschepen in het havengekriewel der kleine booten en sloepen zoo lag de luchtbol iu het kleine huizengewirwnr. Een vijf minuten lang stond de bol on- beweeglijk stil boven het meer. Toen kraakte plotseling een schot met vreemden hollen knal. Wilde Zeppelin misschien daarmede, de aandacht der nijvere menschen trekken hen even uitnoodigen om van hun werk op te kijken In minder dan geen tijd stond half Zurich op de daken. Met mijn veldkijker kou ik duidelijk de manschappen in voor- eu achterschip onder scheiden. De ballon lag met den kop naar het Noordoostenwas uit Zuidwestelijke richting in het Zurichsche land gekomen. Plotseling begonnen de schroeven te werken en schoot de ballon krachtig, inet steeds «tijgende snelheid voorwaarts. In iets meer dan zes minuten was het gevaarte aan den gezichtseinder verdwenen. Maar eerst wercffin toch nog een paar belangwekkende bewegingen uitgevoerd. Zoo beschreef de luchtbol na het in gang komen een kleineu boog, veranderde de richting van Noordoost in scherp Oost, steeg en daalde meermalen. Men rag dat de verschil lende toestellen uitstekend werkteiedere beweging was zeker eu standvastig. Merk waardig was het te zien hoe bet schip vlak bij den gezichtseinder, waar de heuvelen hooger opstuwen, plotseling den voorsteven opstak, in sierlijk schuinglijdende beweging hoogte nam, en met een breeden boog over de kammen gleed. Ben vrceselijke mijnramp. Uit Rusland wordt gemeld Gisternacht zijn ten gevolge van een gas ontploffing in een mijn ongeveer 200 ar beiders gedood. Er werden nog 78 man levend Daar boven gehaald, van welke echter nog 10 stierven. Volgens n dere berichten zijn tot dusverre 157 lijken geborgen, die alle ernstige won den vertoonden. Het reddingswerk wordt met kracht voorl- gezet. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van de vervolging, door senator Humbert ingesteld tegen de Matin, het blad, waaraan hij vroeger verbonden was, maar dat later tegen zijn oude medewerker eeu lastercampagne was begonnen, waarin o m. beweerd werd, dat Humbert in relatie zou hebben gestaan met den hanuigen opera teur op financieel gebied, Ro bette. De zaak is thans geëindigd met de veroordeeling van de Matin tot 8000 francs boete, 50.000 francs schadeloosstelling en het adve.teeren van het vonnis in 200 bladen en in de Matin zelf. Het proces heeft heel wat onstuimige tooneelen ten gevolge gehad. Als gevolg daarvan is geduelleerd tusscheu den hoofd redacteur van de Matin, Henri De Jou- venel eu zijn collega van de Autorité, Paul De Cassagnac. De Jouveuel werd in den rechterarm geprikt. Ook staat een duel voor de deur tueschen De Jouveuel en ad vocaat Labori, die Humbert heeft bijgestaan in dit proces. Het aantal misdrijven, waarbij bloed vloei de, is blijkens een door de regeering gepu bliceerde statistiek sedert de laatste vijf jaar bijna verdubbeld. De misdrijven door jeug dige personen namen in de laatste 75 jaar met 450 pCt. toe. Weggeld. De hotelhouders te Breda hebben zich per request gewend tot den Minister van Justitie, zich beklagende le. dat geen voortgang wordt gemaakt met de vervolging van de vele verbalen, opgemaakt, wegens overtreding van de verordening tot heffing van weggeld in Noord-Brabant 2e. dat die verbalen bij Ged. Staten der provincie in plaats van bij het O. M. moeten worden ingediend 3e. dat Ged. Staten bepalen, of die verbalen zullen worden gevolgd door vervolging der overtreders 4e. dat, waar aan ambtenaren, bevoegd overtredingen te verbaliseeren, het recht wordt toegekend, het paard, het rijwiel of de motor in beslag te nemen, bij de wijze van berechting als thans wordt ge volgd, de eigenaar van dat paard, rijwiel of motor, voor onbepaalden tijd is ver stoken van het bezit van zijn eigendom. Noordzee verklaring. Den 2den Juli 1908 heeft te Berlijn de nederlegging door alle betrokken partijen plaats gehad van de bekrach tigingsakten der op 23 April 1908 aldaar namens Nederland, Duitschland, Dene marken, Frankrijk, Groot-Britannië en Zweden .onderteekende Noordzeerverkla- ring. (Zie St.ct. van 25 April 1908, no. 97.) (St ct.) Troonopvolger In het Duitsche weekblad »Daheim« komt een illustratie voor van een stal knecht met twee kinderen. Daaronder »De prinsen zu Wied (de oudste links is de vermoedelijke toekomstige koning van Holland) bij hun wandelrit door den Tiergarter." Wat zegt men van de noodzakelijkheid van herziening der bepaling op onze troonopvolging vraagt de >N.-Brabanter. Tweede Kamer. In de gister gehouden zitt'ng is de Oorlogsbegrooting goedgekeurd met 65 tegen 15 stemmen na een verklaring van den heer Goeman Borgesius, dat hij en een groote meerderheid zijner geestver wanten slechts voorstemden wegens het voorloopig karakter der begrooting. Het Wets-ontwerp betreffende de in voering van den Amsterdamschen Tijd werd eveneens aangenomen met 62 te gen 11 stemmen en ook de automobiel wet is goedgekenrd. Thans is de Kamer uiteen- Gisting In Indië Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is de laras Baso (onderafdeeling Oud-Agam, Padangsche Bovenlanden) nog in verzet. Overigens is de toestand in het gouvernement Su matra's Westkust vrij algemeen verbe terd. (Stct.) De correspondent van het Hbl te Batavia seint »De officieele berichten melden, dat het gisteren in West-Sumatra veel kal mer was. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat het gewest Sumatra's Westkust in 5 commandementen is verdeeld, waarbin nen aan de aanwezige troepen de ar restatie der leiders van het verzet en bescherming der ambtenaren is ten taak gesteld. In Zuid-Tapanoeli zijn onlusten uitge broken. De assistent-resident van Pa- dang Sidempoean, K. Lorch, is met een patrouille naar Mandhéling vertrokken.* In Tapanoeli, waar, evenals in West- Sumatra, tot invoering eener belasting, ter vervanging van de gedwongen koffie- cultuurr werd overgegaan, heeft blijkbaar de echo van het verzet in de meer Zui delijk gelegen Padangsche Bovenlanden weerklank gevonden. Met Mandhéling is de onderafdeeling Groot en Klein Mandailing, Oeloe en Pakantan bedoeld, met de in nabijheid van het voormalig fort Elout gelegen hoofdplaatn Penjaboengan, standplaats van den controleur. Volgens de Regeerings-almanax is thans de controleur J. Kreemer mer het bestuur over die onderafdeeling belast —W—O———— l Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 2 Juli 1908, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Honsewijk. Te ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig de leden Schoenmakers, A. H. Honsewijk, M. Ver hoeven, A. B. v. d. Koppel, L. v. d. Pluijm Jzn., B. van Dalen, A. L van Beurden, P. Verschoor, H. Leemans en P. van der Pluijm Azn. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geveu van de notulen der vorige vergadering. De heer van der Pluijm. Die 150 gul den zijn er bij de nieuwe regeling toch niet afgegaan. De voorzitter. Afgegaan, er is bijge komen. De heer van der Pluijm. Nu heeft het Rijk voorgeschreven wat de hoofden moeten hebben en dat wordt ons ook weer vergoed Maar van Beurden heeft nog gevraagd of ze die 50 gulden, die ze al hadden, toch nog behielden en toen is geantwoord van ja. De Voorzitter. De onderwijzers van bijstand. De heet van der Pluijm. Wij hebben het over de hoofden gehad en niet over de hulponderwijzers. De heer van Beurden, 't Is niet erg duidelijk. De Voorzitter. Van Beurden, ge moet eerst 't woord vragen, hé 1 De heer van Beurden. Mijnheer de Voorzitter, mag ik het woord even heb ben. De behandeling van zoo'n salaris regeling is nu juist niet erg duidelijk geweest. De traktamenten worden voor gelezen maar die kan men niet zoo juist in het hoofd houden, daar zou men on derwijzer voor moeten zijn, die weten, als belanghebbenden, dat wel. In de vori ge vergadering heb ik u gevraagd of de hoofden die verhooging behielden van f50. Ik bedoelde daarmede dat geld wat we hebben gegeven, toen, nadat Vlam f 100 had gehad, de heeren f God schalk en Broeders ons hebben gevraagd om eene verhooging. Wij zijn toen als 't ware geforceerd om aan ieder f 50 te geven. In de vorige vergadering vroeg ik naar aanleiding hiervan of dat bedrag zoo bleef, U hebt daarop geantwoord van ja. Nu is 't me niet erg duidelijk in de notulen. Behouden ze het, of behou den ze het niet. Behouden ze het, dan is het goed, behouden ze het niet, dan vrees ik dat er geen genoegen mee zal genomen worden. De subsidie is door den staat niet gegeven om in de gemeen tekas te vloeien. De Voorzitter. Ik weet er niets van dat ik dat gezegd heb. De heer van Beurden. Ik vroeg of dat bedrag van den Staat ten goede kwam aan de onderwijzers. Ja, is er toen door U geantwoord. De Voorzitter. Ik weet niet dat ik dat gezegd heb Er komt van de onderwij zers geen geld in de gemeentekas hoor. Ze komen er nog boven. Na eenige discussie zegt de Voorzitter tot den Secretaris, geef maar hier de notulen, dat ik ze goedkeur. Aan de orde 1. Ontslagaanvraag van den heer L. M. de Vlam als hoofd der O. L- school in wijk B. Na voorlezing van het schrijven wordt op voorstel van B. en W. besloten eer vol ontslag te verleenen met dankbe tuiging voor de aan deze gemeente be wezen diensten. 2 Verpachting van staanplaatsen voor de a. s kermis. De heer L. van der Pluijm. Welke zijn de conditie's. Nadat deze door den secretaris zijn gehaald en voorgelezen zegt de heer van BeurdenIk meende dat er vroeger besloten was, dat vreemdelingen en houders van kramen en tenten hier niet mochten komen. Zoo'n besluit is er een 25 jaar geleden toch genomen. Vandaar dan ook, dat er in de laatste 20 jaar geen kermis meer is geweest. De heer Verschoor. Burg. en Weth. hebben toen besloten, dat er geen vreemdelingen meer mochten komen, een verordening is er echter nooit ge weest. De heer van Honsewijk. Dat is toen gedaan voor de belangen der inwoners. De Voorzitter. Burg. en Weth. kunnen wel zeggen, dat er geen vreemdelingen mogen komen, maar een verordening bestaat er niet. De heer van Beurden- Dat besluit is toen de nekslag voor de kermis geweest. Op de vraag van den heer L. v- d. Pluijm aan welke vermakelijkheden de plaatsen zullen worden verpacht, ant woordt de Voorzitter aan een draaimo len, caroussel en andere tenten. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten tot verpachting van staanplaat sen voor de a. s. kermis, welke gehouden zal worden van 13 -20 September, over te gaan. 3 Ontslag van den den onderwijzer A. G. P. C. Nass. Door den secretraris wordt het volgen de schrijven voorgelezen De Raad der gemeente Dussen Op voorstel van Burgemeester en Wethouders Voorgenomen a. een verzoekschrift dd. 1 Mei 1908 van L. Meijers en 22 anderen, allen in woners dezer gemeente en ouders of verzorgers van kinderen, die de openbare lagere school in wijk B. alhier bezoeken, waarbij zij kennis geven, dat zij wegens het gedrag van den aan wijk B. verbon den onderwijzer A- G. P. C. Nass be zwaar hebben om hunne kinderen bij genoemden onderwijzer naar school te zenden en daarom verzoeken, om dien onderwijzer van gemelde school te ver wijderen

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7