jammer 56 Zondag 12 Juli 1908, le Jaargang iNlï. Tweede Blad. Oitvoeringen en Vermakelijkheden en. n, IG. Gemeenteraadsveigadeiing, M BUITENLAND. BINNENLAND. O t) ten, ïls, :n. uur. rij? en. IT AIL lend. van *ijk, TER GELEGENHEID DER WAALWIJK SC UK en BES01JENSC HE KERMIS. (Uittreksel uit de Advertentiën). ZONDAG 12 JULI. Volksmatinée der Liedertafel Oefe ning en Vermaak* op de zaal Musis Sa crum. 1. Lente, (koor naar keuze te zingen op het Int. Concours te Antwerpen.) 2. Sch weigen der Nacht, (koor met baritonsolo, de solo te zingen door den heer Adr. Groenen, Kreuzer. 3. De Avondster, Weijtz. (Verplicht koor 2e afd. Int. Concours te Antwerpen. Vervolgen. Maar behalve Humbert kreeg de jury in dat artikel er van langs. Ook de jury gaat nu procedeeren tegen de Matin. Elk der juryleden zou 100.000 francs schadevergoeding eischen tegen T, apjes,| iz., te enz Volksmatinée der Waalwijksche Har monie op de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Wc iff. Aanvang 12 uur. Programma ad libitum. MAANDAG 13 JULI. Orelio matineé op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 11 uur Matinée te geven door 't Gemengd koor >Vooruitgang zij ons Doel* van Waalwijk en Besoijen bij den heer D. v. d. Zaken. Aanvang 10 uur. DINSDAG 14 JULI. Matineé te geven door de liedertafel »Oefening baart Kunst* met medewer king van den heer de Bont uit Dongen in de zaal van den heer W. Brokken Aanvang lO'/s uur. Na afloop bal. Soirée Amusante te geven door de Waalwijksche Harmonie met medewer king van den heer de Winter Jr. van Rotterdam, op de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Werff. Aanvang 87a uur. Kermis-uitvoering te geven door de Waalwijksche Gymnastiek-vereenigingop de zaal Musis Sacrum. Aanvang 67s uur. Na afloop bal. WOENSDAG 15 JULI. Groot concert te geven door de Kon. Harmonie »Euphonia*Kaatsheuvel in den tuin van den heer Stans van Don gen te Besoijen. Aanvang 61/» uur. China. De toekomst van China. Sir Robert Hart, de inspecteur-gene raal met verlof van den Chinee- schen douanedienst, is dezer dagen te Londen de eeregast geweest aan een maaltijd, welke ook werd bijgewoond door den Chineeschen gezant. In zijn na-tafel-rede gaf Sir Robert zijn meening te kennen over de toekomst van China. Vroeger zeide Hart stond China niet in verkeer met de rest van de we reld maar tegenwoordig had het verkeer zich ontwikkeld, er waren bij verdrag geregelde betrekkingen ontstaan en tal van nieuwe vraagstukken van allerlei aard waren aan de orde gekomen. Het overgangsstadium zou lsng kunnen duren, en zoowel toevallige omstandigheden als fouten zouden het ontwikkelingsproces tijdelijk kunnen stuiten of vertragen maar de vooruitgang kon op den duur niet uitblijven. En - vroeger of later wanneer eenmaal de transformatie vol tooid zal wezen, zal China zich, met zijn reusachtig gebied, zijn reusachtige be volking, met zijn dan voor de moderne eischen toegeruste nieuwe industrieën, en gewapend met al de hulpmiddelen der wetenschap, een der machtigste naties ter wereld toonen en zal het een groote factor worden in de geschiedenis. Reclame. 0. 0. 0. 0. Grand soirée amusante te geven door het Waalwijksch Mannenkwartet >Zang en Vriendschap* met medewerking van den heer C. Heijne uit 's-Bosch. Aan vang 773 uur, op Musis Sacrum. ZONDAG 12 en ZONDAG 20JULI. Matinée bij den heer Jos. v. d. Werff door de familie Boesnach, voorts eiken avond café-concert en operetten voor stelling. Gedurende de kermis dansmuziek van een groot strijkorkest in de zaal van den heer Jan Fransen. Toegang tot den tuin vrij. Frankrijk. Ook in den senaat was er gisteren oppositie tegen het voorstel tot verleening van een crediet van 400.000 francs voor 's presidenten reis naar de Oostzee, waar hij den czaar ontmoeten zal. Een socia list noemde de reis een steunen van de Russische regeering tegenover het Rus sische volk. Hij wilde als protest daar tegen het crediet verminderen. De senaatspresident ontzegde den spreker het recht critiek uit te oefenen op de binnenlandsche staatkunde van een ander land en minister Pichon protesteerde, omdat de Fransche internationale poli tiek berust op het verbond met Rusland, dat voortdurend in overeenstemming blijft met de belangen van de beide volken. tOf wij republikeinen zijn of monarchisten", zoo vervolgde hij, »wi. denken hier slechts aan het belang van het vaderland". Het crediet werd goedgekeurd. Na afloop van het proces, door senator Humbert tegen de Matin aan gespannen, had de Matin een artikel, dat beleedigend was voor Humbert, zoodat deze besloot het blad ook daarom te Een merkwaardig geval te Uorinchem. Wij publiceeren het volgende geval omdat wij denken dat het voor vele personen te Waalwijk die aan dezelfde kwaal lijden van belang kan zijn. Mej. L. v. Wijk. wonende Tuinstraat 440 te Gorinchem, deelt ons mede Het is reeds ongeveer twaalf maan den, dat ik door een nierkwaal ben aan getast, waardoor ik onophoudelijk ver bchrikkelijke pijnen beneden in den rug had. Het was verbazend lastig bij mijn werk, daar ik haast niet bukken kon Dag en nacht gevoelde ik mij afge mat en vermoeid, doch 's morgens bij het opstaan was het 't ergste, daar ik vanwege de pijn bijna niet slapen kon. De urine was steeds troebel en met een zanderig bezinksel en enkels opge zwollen. Ik had veel schemeringen voor de oogen en duizelingen en gevoelde me erg mismoedig, toen ik op aanra den van een kennis Fosters Rugpijn Nieren Pillen begon te gebruiken. Dit geneesmiddel bracht een algeheele om mekeer bij mij teweeg. Een enkele doos daarvan gaf me een buitengewone ver lichting. De pijn verdween en mijn geheele gestel was als 't ware opge- frischt. Gaarne zal ik dit afdoende mid del aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De ziekte der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij niet begre pen worden het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun wer king is. Bijgevolg wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz. wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden wat intusschen de nier ziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, ei- witverlies enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. van Wijck gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handtee- kening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franeo- na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één off 10. voor zes doezen. keerd. In de Padangsche Bovenlanden is van de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten van de inlandsche bevolking bijna overal de eerste termijn betaald in de meeste streken waar verzet voor kwam, zelfs de tweede termijn. Vele vuurwapenen zijn ingenomen. Het bovenstaande regeeringstelegram is zeker nog gunstiger, dat van 6 dezer, hetwelk toch ook reeds tot groote tevre denheid stemde In dit laatste bericht echter is in het geheel geen sprake meer van troepenzendingen, overvallingen, enz. In de onderafdeeling Lintau en Boea, waar de controleur werd omgebracht door de oproerige bevolking, is deze na een goede twee weken alweer in de kampongs teruggekeerd, hetgeen dus zeggen wil, dat zij zich weder onder direct bestuurstoezicht plaatst. Zooals men zich zal herinneren meldde de re geering den 6en dezer dat een ge deelte der negries in Lintau en Boea verlaten waren en dat de hoofdschuldigen aan den op controleur Bastiaans gepleeg den moord gevat zijn. Rest nu nog alle overige schuldigen aan de verschillende daar gepleegde ongeregeldheden in han den te krijgen. Het tweede gedeelte van bovenstaand regeeringstelegram moet wel den indruk maken, dat we het verzet thans geheel meester beginnen te worden. De proef op de som blijft toch maar, dat de be volking begint te betalen. Bijna overal in de Padangsche Bovenlanden, waar het meeste, ook daadwerkelijke verzet werd geboden, is de eerste termijn der be drijfsbelasting door de inlandsche bevol king betaald, zegt het telegram- Ilolliindseh-Belgische Commissie De Nederlandsche afdeeling van de Hollandsch-Belgiscbe commissie heeft ter vervanging van de heeren Heemskerk en Talma, wegens hun optreden als minister, benoemd tot bestuursleden jhr. de Brauw en jhr. S- van Citters, laatst genoemde lid van de Tweede Kamer. Het bestuur van de Nederlandsche afdeeling is thans samengesteld uit de heeren Tydeman, voorzitter^ de Brauw, secretaris; Tieub, Van Asch van Wijck, Van Nispen tot Sevenaer en Van Citters. Pnpendrccbtsehe quaestlc Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft rechtsingang met last tot instructie ver leend tegen G. De Mey, gemeenteveld wachter te Papendrecht en D. Van den Berg, rijksveldwachter te Sliedrecht, we gens mishandeling van IT. Garsthagen in het gemeentehuis te Papendrecht tegen Van den Berg bovendien wegens mis handeling van C. Wiggers in April 1904 in het zelfde gemeentehuis. Deze beschikking van het gerechtshof is inderdaad van het ernstigste gewicht- Indien toch de veldwachters wegens mishandeling mochten worden veroor deeld, zal hieruit onmiddellijk een ver volging wegens meineed kunnen voort vloeien tegen alle in de strafzaak be trokken autoriteiten, niemand uitgezon derd. ming gedaan. Uit het onderzoek bleek dat de boeken en registeis behoorlijk waren bijgehouden en dat het dienover eenkomstig bedrag f 340472. has was. b. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring besluit tot geldleening. c. Ingekomen schrijven van den heer Huizinga, rijkslandbouwleeraar. De Voorzitter. In zijn schrijven wer- zocht den leeraar bij eene vacature aan de school er vooral op te willen letten of de 'onderwijzer acte landbouw heeft. Dit is van het grootste nut. Wordt besloten deze ingekomen stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. 1. Vaststelling staat oninbare posten 1907. verbieden dat menschen met onbedui dende waar, als postpapier, potlood enz. loopen te venten, is genomen om het bedelen tegen te gaan. Wel kan hier voor permissie worden gegeven. Koop lieden, zooals Hein en Trommels, die zijn hier natuurlijk buitengesloten. De heer de Jong In Riel heb ik het gezien dat aan het begin der gemeente een bord was geplaatst, mededeelend dat het verboden is langs de huizen te venten. De heer Verhoeven. Dat zou ik niet doen, dat zou werkelijke kooplieden af schrikken. De politie zal die menschen wel verbieden. De heer de Jong. Er is maar een Nadat deze staat door den secretaris politieagent. Ze kunnen dan heel Sprang is voorgelezen, vraagt het lid Rijken of hebben afgedaan, voordat ze gezien W. de Roon werkelijk zoo onvermogend worden is om te betalen. De Voorzitter. Ja, hij heeft het land verleden jaar ook al braak laten liggen. Doch zooals u ziet verklaren wij deze post niet voor oninbaar, doch voor nog te verhalen. De heer Verhoeven. Zoo erg is dat dan nog niet. Laat die menschen dan is eens een goede dag gehad hebben. Voor den vervolge weten ze het dan toch dat het is verboden. Bij art. 8 zegt de voorzitter dat het dc school. Aan art. 33 gekomen wordt besloten de verordening in handen te stellen van 3 leden bestaande uit de heeren Vos, de Jong en Rijken. In een volgende vergadering kan de verordening dan worden vastgesteld. Daar geen der leden het woord meer deze verga- IlIgeZOnden StukLen. Hierna wordt deze staat zonder verdere is verboden paarden at te draven voor op of aanmerkingen vastgesteld. 2. Aanbieding gemeente rekening 1907. De Voorzitter. Ik stel voor die in handen te geven van een commissie en benoem tot leden voor deze commissie van onderzoek de heeren Vos en De Jong. Aldus wordt besloten. 3. Wijziging begrooting. Hl Eenige posten moeten worden af en verlangt sluit de voorzitter overgeschreven. Na voorlezing daarvan dering. zegt de heer Maijers van daag een 201 stuks paaltjes op de algemeene begraaf- plaats te hebben zien leggen. Ze lagerJ| „«„(woordelijkheid der Redactie.) half buiten de richting. Spreker vraagt LI)UU J of deze wel gecontroleerd worden. Made, 7 Juli 1908. De Voorzitter. Dat zijn paaltjes 10 voor groote lijken en 10 voor lijken van In onze raadsvergadering van 24 Juni kinderen die op kosten van de gemeente j.l is heel wat te uoen gewees °^er worden begraven. Van 1 tot 10 zijn ze wegenverbetenng en wel naar aanleiding genummerd. Als ze zijn besteld en ze van een adres houdende verzoek tot komen aan, wordt er altijd opgelet. verbeter.ng en bestrat.ng van „De Dreef. Aldus wordt goedgevonden. Over t algemeen was men vóór die 6 Salaris regeling der onderwijzers verbetering, een paar leden gmgen niet met voorstel van Burg. en Weth. zoo gemakkelijk mee en de van ouds Door den secretaris worden 2 adressen bekende „zwijgers zijn er natuurlijk tegen, voorgelezen. Een van |de afdeeling Lang- anders zouden zij tenminste iet, in t straat van den Bond van Ned. Onder- voordeel dier verbetering gezegd hebben, wijzers en een van den heer Pruijssers Deze vergadering kenmerkte zich door en mej. de Korver. het animo dat er bij vele leden heerschte, In beiden adressen wordt aangedron- en door het achterwege blijven van des gen om verhooging van salaris. voorzitters praeadviezen We hadden Het concept wordt hierna voorgelezen, daarvan ditmaal geen last. t Ging dus Hieruit blijkt dat de salarisregeling als betrekkelijk goed. VergEs^n ^schijnt^nu volgt zal worden geregeld Voor het hoofd der school Van 1 tot 5 dienstjaren f 900. Van 5 10 f 950. Van 10 tot 15 dienstjaren f 1000. Van 1 5 tot 20 dienstjaren f 1050. En 20 en meer dienstjaren fllOO. ■z-m Sprang. eenmaal den voorzitter aangeboren. Zoo bestreed hij de waarheid van het door der. heer Segeren aangehaalde, n.l. dat de Emiliapolder 70 gld. 's jaars aan de gemeente betaalt voor onderhoud van den Kijf hoe Kschen weg. De voorzitter iwi_w zei o.m. .,En wat die f 70 van den pol- Voort's wor dt *voor "iedere"acte die hij I der betreft, die zijn niet voor 't onder houd van den weg, dat is een heel an dere kwestie. Die f 70 zijn voor 't onderhoud van den weg waar hij over gaat enz." Dit nu, is beslist onwaar. Die f 70 zijn bepaald voor den Kijfhoekschen weg en de overweg in kwestie is in eigen onderhoud bij den Emiliapolder. Nog niet zoo heel lang geleden, werd heeft f50 vergoed. Voor onderwijzers van bijstand:^ Van 1 tot 5 dienstjaren f 525. Van 5 tot 10 dienstjaren f 600. Van 10 tot 15 dienstjaren f675. Van 15 tot 20 dienstjaren f750. En voor 20 en meer dienstjaren f825. Hoofdacte geeftf 100 meer en 'n onder wijzer ouder dan 23 jaar en aangewezen Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 10 Juli 1908, des avonds ten half zeven uur. Voorzitter de EdelAchtbare heer G. Meijer. Te ongeveer 6,45 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig de heeren Rijken, Vos, De Jong, Verhoeven, Maijers en Meijerterwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer Haverhals. De Voorzitter. Onze vergadering heeft sinds hare laatste bijeenkomst een groot verlies geleden door het overlijden van den heer Haverhals. Gedurende meer dan 16 jaar heeft hij de belangen der gemeente behartigd. Als raadslid was hij lid van het college van zetters en Ud van de commissie tot wering van school verzuim. Hij is van ons heengegaan in de kracht van zijn le\en. Hij laat. een leegte achter, daarom zullen wij hem in dankbare herinnering houden. De Voorzitter verzoekt den secretaris hierna voorlezing te geven van de notu len der vorige vergadering. Deze worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter. Door Burg. en Weth- om het hoofd aan een school waar meer door de zorg van het polderbestuur daar dan 4 onderwijzers zijn te vervangen een 15 tal M grint opgebracht. f225 meer. De heer Segeren, die Dijkgraaf van Alle dienstjaren worden meegerekend, den Emiliapolder is en natuurlijk wist, Het hoofd heeft vrije woning en tuin. dat de voorzitter t voor den zooveelsten Heeft de gemeente geen huis in eigen- keer weer mis had, zweeg, dom, dan wordt, f175 als vergoeding in In een der vorige raadsvergaderingen de huishuur gegeven. Onderwijzers 28 raadde de voorzitter den heer Segeren jaar oud en gehuwd zijnde krijgen f 50 aan eens wat studie te maken van een e» als tegemoetkoming in de huishuur. Is ander. Jammer dat de heer Segeren een onderwijzer ziek, dan zal hem de 6 soortgelijken raad nu niet gaf aan onzen eerste maanden zijn geheel salaris worden voorzitter. gegeven De daarop volgende 6 maanden De voorzitter antwoordt later nog den half salaris, en dan zal de raad verder heer Segeren, dat de slechtheid van den een nadere regeling treffen. weg niet ligt aan t onderhoud, maar Voor het geven van herhalingsonder- doordat de menschen de hulzen alle te wijs wordt f 0.60 vergoed. hoog bouwen (Sic.) De Voorzitter Vroeger genoot Mijn- 1 O zoo Zit het m daar. Gisting in Indig. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram betreffende den toe stand ter Sumatia's Westkust, is de be- volking van de onderafdeeling Lintau en 1 v Boea (afdeeling Tanah Datar, Padangsche i is in dato 26 Juni bij den gemeente- Bovenlanden) in hare kampongs terugge- i ontvanger procesverbaal van kasopne- heer Klijn f900, wordt nu f1150, dus f250 meer, is f 100 boven minimum. Mijnheer van Rijswjjk heeft thans f 800 krijgt nu f825, f25 boven minimum. Mej. Both heeft thans f700, thans f825, niets boven minimum. Mijnheer Pruijssers heefi thans f500 nu f 525, f25 boven minimum. Mej. De Korver heeft thans f 5Q0 nu f 525, 25 dus boven minimum. Hierna wordt deze salarisregeling zonder op of aanmerkingen aangenomen. 7. Algemeene politieverordening. Deze wordt artikelsgewijze door den secretaris voorgelezen. Bij art. 7, bepalende het venten zegt de Voorzitter dat de maatregel om te Maar voor zitter vindt u de huizen in de dreef ook te hoog gebouwd. Had de gemeente den weg met koolasch en niet met pulver gerepareerd, telkens als men ging ver beteren de „afgewerkte" asch verwijderd en nieuwe goede koolasch er op ge bracht dan zou hij nog goed zijn. Het hoogbouweii aan de klinkerwegen ware ook al geen bezwaar, als men de te loor gegane waterleidingen maar had kunnen terugvinden. Een advertentie in ,.De Carnaval" van 1907 hierover, had helaas geen succes. Schijnbaar wil zich dus niemand be lasten met het opsporen en terugbezor gen der verloren waterleidingen en zoo schijnt de kom van Made zoo nu en dan tesset iimm nnnwa <«nci Wijzer UUUCI Udll uv jaoi w» - ra -

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1