Derde Blad. bekendmaking! Provinciaal Nieuws eer, Attentie. hei w r.oï «IEUWS UIT KAATSHEUVEL oven Nummer 56. Zondag 12 Juli 1908. 31e Jaargang. ran- "Na-Inspectie over verlofgangers. lijwifr Evenals altijd zal ons blad ter gelegenheid der Waalwijksehe kermis de volgende week slechts eenmaal verschijnen, en wel Dins- ,ok niej dagavond. In dit nummer worden ook gen <»ntj zooveel mogelijk de abonnements- jke zer' advertenties van 't Zaterdagnum mer opgenomen. De volgende week komt dus alleen Dinsdag de courant en Zaterdag niet. Advertenties en berichten wor den ingewacht, tot Dinsdagmiddag 12 uur. Heeren Correspondenten gelie ven wel er aan te denken, dat tegen Zaterdag geen noodelooze berichten worden ingezonden. REDACTIE. Het gebruik der Pink Pillen te verwaarloozen, wanneer men een slechte maag heeft, is beterschap en genezing wei geren. mmxxmmmmm* van het Zuiden Burgemeester eu Wethouders Tan Waalwijk, irengen ter openbare kennis, dat door deu my'Me- lOmmiss&ris krachtens art. 130 der Mili f, .902 op Woensdag 15 Juli a. des voormiddags eu 10 uur ten Raadhoite te Waalwijk een na- jnderiock van de verlofgangers van de militie te land zal plaats hebben. i~,„nmen y Aan dat na onderzoek moet wo:pf Jg dc iSidoor JOHANNES ADRIANUS.KIPPING van ae 5 lichting 1904. behoorende tot het 4e Regime Veld-Artillerie. TTmT Waalwijk, 3 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, aH. DE SURMONT DE BAS SUEELE. —tJ"u De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der Gemeenlt Waalwijk, MAKEN BEKEND, dat evenals voor- geandc jaren gedurende de kermis, beginnende 12 Juli 190S eneindigende Zondag daaraanvolgende de kramen, spellen tenten euz. behoudens bijzon dere vergnnning, moeten gesloten «ijn des avonds om elf uur, met uitzondering van open malle molens, die om tien uur gesloten moeten zijn dat al de genoemde inrichtingen moeten ge sloten blijven van genoemd uur af tot des morgens zonsopgang dat op de Zondagen bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn dan des namiddags om 3xh uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het ver boden is op de openbare straten en pleinen met hazardspel te spelen, alsmede iets te vertoonen of ten gehoore te geven, wat tot rustverstoring aanleiding kau geven. Waalwijk, 10 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretarie, F. W, van Liempt. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekeud. dat de herbergen en tapperijen geduren de de kermisdagen, beginneude Zoudag den 12 Juli 1908 en eindigende Zondag daar. anvolgende, voor het publiek kunnen geopend blijven tot 12 uur des nechts. Waalwijk, 10 Juli 1908 De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Inkwartiering De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat zij, die bij eene eventueele inkwar tiering van krijgsvolk in de maand September a.s, in aanmerking wenschen te komen om te worden aangewezen tot het onder dak brengen van meerdere manschappen, zich daartoe ten spoedigste moeten aanmelden ter Secretarie, wair tevens steeds de noodige inlichtingen worden verstrekt. Waalwijk, 11 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeela. ij oaai i in het idkoopi et ver- litend lan de (Wij ian dtn leverei ulrge- 'oorzien ur me: en rem. ;en int me. En° kuunei raken en, et' a, primi i en ge sn afg n f 65.-} de be eze Ee rerkelijl akt zijn, WAALWIJK11 Juli igo8. Kxameu. Aan de universiteit te Utrecht is be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift »Over de behandeling van het breuklijden", de heer J. J. van der Sluijs, arts, geb- te Heerjansdam. De heer Bernard Timmermans Jz. alhier heeft aan de universiteit te Utrecht, met gunstig gevolg het examen afgelegd van doctorandus in de rechtswetenschap pen- Den geslaagde en familie onze beste gelukwenschen. tiroote Manoeuvres. Het plan bestaat in de maand Sept. a. s in deze streek manoeuvres te houden op groote schaal. Waalwijk, als centrum der Langstraat, kwam het eerst in aan merking als tijdelijke verblijfplaats van den generalen staf met al den aankleve van dien. Bovendien zouden niet minder dan 80 officieren, 1700 onderofficieren en manschappen hier ingekwartierd moeten worden. 't Behoeft geen betoog dat de aan wezigheid van zoo'n groot aantal officie ren en minderen vooral aan Waalwijks middenstand ten goede zal komen. Er zullen duizenden guldens voor voeding en onderhoud moeten worden besteed. Hotels, slagers, bakkers, winkeliers kort om de burgerij in haar geheel zal daar door worden bevoordeeld. Doch al die manschappen moeten behoorlijk onder PELLB en steel 1 wordl ichap dak worden gebracht. Dit is moge lijk, indien het Gemeentebestuur geen medewerking ondervindt vanwege de burgerij. Het aantal woningen waar in kwartiering kan worden gelast bedraagt slechts ruim 200. Een aantal veel te gering om al de manschappen te her bergen. Daarom is het noodig dat land bouwers, koffiehuis-houders, kortom al diegenen welke de noodige localiteiten hebben, vrijwillig een zeker getal solda ten logies en voeding geven tegen eene vergoeding van f 0,80 daags. Daartoe behoeft alleen te worden verstrekt een tochtvrij lokaal (schuur, kamer, zolder) en legstroo benevens 2 maal daags eten. Is de burgerij daartoe niet bereid, dan geen inkwartiering, geen officieren geen staf en stafmuziek. Eene andere naburige gemeente gaat dan met de voordeelen strijken, die men aan Waalwijk aanbiedt. Waalwijks Belang vermeent de burgerij hierop te moeten wijzen. Binnen ettelijke dagen zal de beslissing vallen. In alle naburige gemeenten zijn de kwartier makers klaai alleen hier in Waalwijk niet. Laat ieder in de kermisdagen daar eens kalm en bedaard over nadenken en hij zal tot de overtuiging komen, dat die aangeboden directe en indirecte voor deelen niet mogen worden gewezen van de hand. Wil men dit verzekeren, dan wende zich ieder ten spoedigste aan ten Raadhuize, waar alle mogelijke in lichtingen worden verstrekt. Doch er is meer. De tijden zijn voorbij dat men met minachting op het leger neerzag. Ook onze zonen zijn of zullen in het leger opgenomen wor den. Zij zullen ook die manoeuvres, die vermoeiende tochten mee moeten maken nu of later. Zij ook zullen blijde zijn na een vermoeiende dagtaak goede ligging, goede verzorging en een goed maal te vinden Op ieder onzer rust de plicht daartoe mede te werken. Laat Waalwijk zich daaraan niet onttrekken. Laat het toonen mee te gaan met zijn tijd Laat het zich opmaken in de a. s. Sep temberdagen het leger dat alle burgers van het gemeenschappelijke vaderland verbindt waardig en goed te ontvangen Laat Waalwijk door daden toonen dc ware gastvrijheid vooral tegenover het leger te bezitten. Laat de hoogstge plaatsten voorop het zich tot een eer rekenen onze officieren onder wier be velen en uitstekende leiding ook hunne zonen dienen of komen te dienen een gastvrij dak in die vermoeiende dagen te verstrekken. Namens Waalwijks Belang J HOUBEN, Voorzitter. J. TIELEN, Sect e tar is. Waalwijk, 11 Juli 1908. Kuntuor Gemeente-ontvanger. Het kantoor van den Gemeente-Ont vanger alhier, zal de volgende week alleen geopend zijn op Vrijdag 17 Juli van 9—12 uur. Wuulwijksche Harmonie. Om tal van redenen achtte het be stuur van bovengenoemde vereeniging het getal bestuursleden te klein en eene uitbreiding met twee leden noodzakelijk. Door het bedanken van den heer Bern. Timmermans-Verschure was nog eene vacature ontstaan, zoodat drie plaatsen waren aan te vullen. Als zoodanig zijn thans gekozen de heeren Henri van Tussenbroek, Gerard Zuurhout em Jan Tielen, die deze be noeming hebben aangenomen. Orelio Matinée. De heer J. M. Orelio schrijft ons Mag ik u beleefd verzoeken om een plaatsje in uw blad voor het onder staande 't Zal iedereen, die kennis neemt van het programma, dat ik me voorstel Maandag a.s. in Waalwijk voor te dragen opvallen, dat ik me mijne taak niet ge makkelijk heb gesteld. Ik vermoed, dat veel aan velen onbekend zal zijn. Als zeer belangrijke nummers vestig ik de aandacht op »Dichteiliebe«, zestien ge dichtjes van Heinricb Heine, door R Schumann gekozen uit diens »Lyriches Intermezzo* en door hem muzikaal ge ïllustreerd op eene wijze, die hem in de voorste rij der onsterfelijke toonkunste naars plaatst. Dan »Zes Loverkens* van Nicolaï, even zoovele juweel'jes. In het tweede deel zijn 't allereerst de liederen van den genialen muziekrevo- lutionair Richard Strauss, die de aan dacht vragen en verder heb ik gemeend eene keuze te moeten doen uit den grooten schat van onze eigene Oud- Nederlandsche liederen. Ze zijn voor piano bewerkt door den uitmuntenden, helaas te vroeg ontslapen toonkunstenaar Martinus J. Bouman. Welk een rijk dom van volkspoëzie, boert en echten humor in deze laatste liederen 1 Hoe heerlijk is 't volksgemoedsleven neer gelegd in >Van twee Conincskinderen*, >Mijn soete koninginne*, Gij zoudt de liefste zijn* met hunne prachtige melo dieën. »Jan Plompaert*, >Boerentevre- denheid*, »Van het smidje*, »De min nebode*, >llet klooster*, ze vloeien over van kostelijken boerten wat een gezonde humor in »Broeder Jan*. Ik droeg ze reeds veel voor, ook aan het volk, en ik ben er van overtuigd, dat ze menigtn ongenietbnren straatdeun heb ben verdrongen Goed zal men doen zich ter voorbereiding een tekstboekje aan te schaffen het genot van het ge hoorde zal er te grooter om zijn. Met dank voor de opname, M. d. R., Hoogachtend, Uw d.v. J. M. ORELIO. Amsterdam, 7/7/8. Ken koperen Jubilé. 11 Jan 1896 werd de Waalwijksehe Gymnastiek-vereeniging opgericht. 't Was een moedige onderneming want de groote kosten moesten uit eigen beurs bestreden worden. Onbekend als de gymnastiek hier was, viel op steun van buiten niet te rekenen. Integendeel. Spottend werd er van kunstenmakers gemompeld. Na 12,/a jaar zijn de denkbeelden omgesmeed I Geen humbug, geen schreeuwende reclame heeft de gymnastiek in onze omgeving binnengeloodst. Onverschrokken traden de gymnasten vooruit. Hun werk zou getuigen. Herinnert ge U nog 31 Aug. 1906 Maar hun taak is nog niet voleind 't Aantal mensehen die met de gym nastiek kennis hebben gemaakt in die enkele jaren is groot 1 't Aantal van hen die korter of lan- geren tijd oefenden eveneens van be- teekenis 1 Maar hoevelen zouden hun lichaam niet willen ontwikkelen en versterken door de gymnastiek indien zij dit konden indien er eens gelegenheid voor was, die binnen het bereik viel hunner finan- cieële draagkracht. Ziedaar een schoone taak voor hen die in de nooden des volks willen voor zien om zulk een gelegenheid te openen De toekomst droomen doemen immers in ons op als we 't verleden herdenken. Kunnen de turners met dankbaarheid op dat verleden terug zien Ongetwijfeld is er veel verkregen 1 Een gelukwensch dus aan alle gym nasten, die met geestdrift zingen Met moed en volharding dan voort [op het pad. Dat voor ons, zoo menigen strijder [betrad. Wat wijk of wat wanke de turner [staat pal. In 't hart overtuigd dat hij stand [houden zal. Een gelukwensch vooral aan den Heer A. Prinsen, die met zooveel toe wijding 12Va jaar de vereeniging geleid heeft. Alg. Ned. Bond ran Schoenfabrikanten. De algemeene congresvergadering van den Ned. Bond van Schoenfabrikanten zal dit jaar op Zondag 9 Augustus te Oisterwijk worden gehouden. Tevens zal daaraan verbonden zijn een plaatse lijke vakwedstrijd met tentoonstelling. Alle pogingen worden aangewend om een en ander zoo goed mogelijk te doen slagen. Broederhulp. Zondag 5 Juli had de halfjaarlijksche verdeeling plaats van de Verbruiks coö peratie ^Broederhulp* f173 83 werden onder de leden 15 in getal verdeeld voorwaar een mooi buitenkansje en tot genoegen van het bestuur waren alle leden te vreden over kwaliteit en bedie ning. De voorzitter A. v. d. Heijden die aan de beurt van aftreding was werd bij acclamatie herkozen Bovengenoemde vereeniging is opgericht onder de leden der vakvereeniging en hoewel de deel nemers nog weinig talrijk zijn is het toch een mooie gelegenheid voor hen die geen lid zijn der vakvereeniging (natuurlijk om het groot bezwaai der contributie) hierbij aan te sluiten daar deze vereeniging dit bezwaar wegneemt ten minste vergoed. Moge van deze ge legenheid een ruim gebruik worden gemaakt ook mede tot groei cn bloei on zer vakvereeniging. L. Kermis. De van ouds bekende Waalwijksehe kermis is er weer en met haar de week van ontspanning. Het kermisterrein bevat nog al eenige flinke vermakelijkheden, zooals men hier onder zien zal en ook de verschillende vereenigingen en café-houders hebben voor de noodige afwisseling gezorgd op verschillend gebied. Wij wenschen bij deze allen eene plezierige kermis, met de hoop, dat gezellig, maar tevens passend en matig feest zal worden gevierd. Wij laten hieronder volgen wat op 't kermisterrein valt op te merken, voor de uitvoeringen verwijzen we naar de desbetreffende rubriek en de adverten ties. Circus Lisbot. Stoom-caroussel BennC. Open Draaimolen J. du Pont. Cinematograph van Andr. Chr. Weg- kamp. Een tent met een wondervisch van H. van Zuiden. Van Kilsdonks werptent. Acrobatentheater van J. Alles. Schiettent C. Ropers. Steffens dochter gedachtenlezeres. Hollandsche gebakkramen van Gersen- Lommers. van G. A. de Nies. van L. van Gemert. Galanteriekramen A. Trommelen, van P. v. d. Heijden- van de Wed. Putten. Palingkramen van J J. Kalter- van Loman Tromp Koekkramen van G- F- v. d Leeuw en van de Wed Janssens Voorts worden nog verschillendetenten verwacht. De Woudervisch Onder het vele, dat op de kermis is te aanschouwen, is ook een natuurwon der, een menschvisch, die roor twee ja ren moet zijn gekocht door een zee-offi cier van vluchtende menschen bij de uitbarsting van Martinique. Volgens een oude Fransche oorkonde is het bij een vroegere uitbarsting gevangen. Het bovengedeelte van het natuur wonder is gelijk aan dat van een mensch, met uitzondering van de oogen en de tanden, die op die van een dier gelijken. Het gebit wijst op een vischbek. Het onderdeel van het lichaam gelijkt op dat van een visch, behalve dat er een men- schelijke ruggegraad doorloopt. Het dier moet zeven dagen hebben geleefd en is daarna gebalsemd. De lengte (de staart er bij gerekend) is pl.m. 1 M. Het hoofd, de mond, neus, armen en handen doen denken aan een menschen- gedaante, terwijl de oogen, waarboven wenkbrauwen, wat vorm en stand betreft, weer doen gelooven aan die van een visch. Het hoofd en de borst en de rug zijn begroeid met haar. Het zeewonder heeft geen kieuwen, maar moet evenals een dolphijn of een walvisch geademd hebben. Het gedeelte beneden de borst, waar het lichaam in vischvorm overgaat, ver toont een geschubde huid en eindigt in een staart. Het dier heeft bij den staart een rugvin, twee vinnen aan den buik en twee aan de borst. Nationale Wedstrijd In Komlsclie Scenes Het aantal deelnemers voor boven- genoemden wedstrijd, die, gelijk onze lezers weten, in October en November a s. op de bovenzaal bij den heer Jos v. d. Werfif gehouden zal worden, be draagt reeds bijna 30. Daar in Augus tus de inschrijving pas gesloten wordt, lijdt het geen twijfel of nog verschillenden zullen zich aanmelden. Doch ook zon der, dat is het doorgaan van den wed strijd verzekerd, wijl niet meer dan 20 personen, door het lot aan te wijzen, zullen kunnen optreden. Technische Hoogesehool. De minister van waterstaat heeft de volgende studenten der Technische Hoogesehool voor den tijd van twee maanden benoemd tot buitengewoon opzichter bij waterstaatswerken A. E- Dinger, en R. A. E. Snethlage, bij de uitvoering der werken tot aanleg van het kanaal 's Hertogenbosch-Drongelen. Pensioen. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan jkvr. E. Th S. A. M Verheijen, wed. mr. E. H. J. M. Van Zinnicq Bergmann, rijks-advocaat, f 690 J. Buyk, onderwijzer aan een bijzondere lagere school te Loonopzand f 366. Uit dc llcnedeH—Langstraat De hooioogst gaat bijzonder goed en vlug. Begunstigd door het schoonste weder kwam tot heden alles prachtig gewonnen binnen. Daarbij is de op brengst der hooilanden uitstekend. Een en ander zal zijn invloed doen gelden op de marktprijzen. Het oude hooi is dalend tot op f12 per 500 K.G. Van het nieuwe product wordt nog niet ver handeld. Ken nuttige Loterfj. Wij vernemen, dat de Commissie van Bijstand voor den R. K. Volksbond te Breda ten voordeele van dezen bond c-ne loterij op touw heeft gezet. Z. H. Paus Pius X heeft voor deze loterij een prachtig horloge geschonken met het pauselijk wapen en inscriptie voorzien en vergezeld van een aanmoedigend schrijven van Z- E. Kard. Merry del Val. Naast dit geschenk van den Paus, hetwelk de eerste prijs is, zijn nog een zilveren theeservies, een salon-ameuble ment, een Brennabor-rijwiel enz. als prijzen te winnen. Wij sporen allen, die in den lande iets over hebben voor de Kath. Sociale Actie in het Zuiden, waar Breda bijna berucht is, aan deze loterij te steunen door het plaatsen van loten in hunne omgeving, indien zij daarvoor worden aangezocht. Doch ook ongevraagde hulp zal gaarne en dankbaar aanvaard worden door de Commissie van Bijstand. Men wende zich in dit geval tot den Secretaris dier Commissie Emmastraat No- 12 te Breda. Invoerrecht op leder en schoeisel in Denemurken. Volgens het nieuwe tarief van invoer rechten zullen met ingang van 1 Ja- ten worden geheven. w Zoolleder, in heele of halve huiden, benevens afvalleder van zoodanige hui den, Kr. 0,30 per Kg- (thans 16 Shilling). N B. Hieronder worden alleen huiden begrepen, welke niet van pooten, buik stuk of keelstuk zijn ontdaan, alsook laatstgenoemde afvaldeelen, wanneer zij afzonderlijk worden ingevoerd. Schoeisel, Kr. 0.60 per Kg. -f 7,5 pCt- der waarde (thans 96 Shilling, wanneer de laarzenschachten of het bovenleder geheel of gedeeltelijk uit zijde bestaan vuor ander schoeisel. tenzij hetgeen lederbestanddeelen be*rat 64 Shilling). Leder met reliefwerk voor behangsels, meubelovertrekken e. d., met opgelegde kleuren, goud, zilver of brons. Kr. 2. per Kg. (thans 32 Shilling). Ander leder, hieronder begrepen ge stikt werk voor schoeisel Kr. 0.70 per Kg. (thans voor sagrijnleder, Cordualeder en marokijnleder 24 Shilling, voor be werkt leder, niet elders genoemd, 32 Shilling). De rechten worden geheven naar het netto gewichtdoor onderzoek wordt af te trekken tarra-percentage vastgesteld. Invoerrecht iu de Kaapkolonie. Uit Kaapstad wordt gemeld In het nieuwe tarief van inkomende rechten werd het recht op schoeisel op 15 pd. sterling(tegen 10 pd. st. in het oude tariefj per 100 ko vastgesteld, met een minimum per paar voor heeren schoenen 9 pence en kinderschoenen 3 pence. In den laatsten tijd vinden fijne damesschoenen, machinaal gemaakt, goe den afzet. De uitvoering is zoo, dat het verschil tusschen hand- en machinaal werk voor den leek haast niet te zien is. Voor den handel ligt het voordeel hierin dat machinaal werk ten allen tijde in elk gewenscht quantum vlug geleverd kan worden. X XXXXXXXX KAATSHEUVEL 10 Juli 1908. Cursus. Naar wij vernemen zal alhier nogmaals een cursus gegeven worden in het ver- leenen van eerste hulp bij bedrijfsonge vallen, welke hier verleden winter door Dr. Both met gunstigen uitslag gegeven is. Bij het bezoek dat Dr. Bruinsma van Breda alstoen gebracht heeft sprak hij vrij hooge tevredenheid uit. Aan belang hebbende hoofden is thans verzocht, om een herhalingscursus te doen geven. Het ware te wenschen. Ongeluk. Het zoontje van J. G. alhier had gis teren het ongeluk uit een hoogen kerse boom te vallen. Hij bezeerde zich zoo erg aan hoofd en armen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Wanneer zal men toch voorzichtiger worden en jongens van 9 jaar niet in boomen laten klimmen. Propaganda-elub. Binnenkort zal hier voor de leden der Propaganda-club een cursus over sociale actie gegeven worden onder leiding van den ZeerEerw. Heer Poel uit Tilburg. R. K. Patroonsbond. Enkele dagen geleden ontving onze Patroonsbond een ontwerp van het Ar beidscontract van den heer Pastoors. Dit ontwerp werd in de vergadering be handeld. De Ze'erEerw. Heer van Akea uit Heeswijk zal het Arbeidscontract nader komen toelichten. Eervol oatslag. De heer Schoenmakers heeft eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer in onze gemeente. Reeds een jaar heeft hij ziekteverlol gehad. Daar nog geen ver- betering in zijn gezondheidstoestand te bespeuren was, is hij tot bovengenoemden stap overgegaan. We betreuren het ten zeerste, vooral zijn nog jeugdigen leeftijd in aanmerking genomen. Onweer, Woensdagnamiddag ontlastte zich een hevige regenbui boven onze gemeente, die gepaard ging met bliksemslagen. Een boom werd in tweeën geslpeten. De weg, dien de bliksem nam, is merk baar van de zwarte streep over de weide in de nabijheid. Gelukkig hadden geen ongelukken plaats. LOON-OP-ZAND 10 Juli. Had de heer Burgemeester vóór enkele dagen het bericht ontvangen, dat er in Sept. a.s. 900 militairen zouden worden inge kwartierd, waarvan 700 in Kaatsheuvel en 200 in Loon-op-Zand, nu komt on verwachts de tijding, dat er in Kaats heuvel 38 officiereq, 1575 minderen en 147 paarden in kwartier zullen komen en in Loon-op-Zand 1 zegge één officier, 37 minderen en één paard. Deze ver andering staat in verband met eene nno* van L J CL" I dUUCIiii^ vj - □uari 1909 bij invoer van leder en schoei- wijziging der oorspronkelijk vastgestelde sel in Denemarken de navolgende rech- manoeuvresplannen.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5