!K Nummer 58 Donderdag 23 Juli 1908. 31e .'aargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL WAAL WIJK, 22 Juli 1908. De Kermis. Het soiree der Waalvvijksche Harmonie op Dinsdagavond met medewerking van den heer de Winter Jr., alsook de uit voering en het bal der Waalvvijksche Gymnastiekvereniging, werden niet druk bezocht. Degenen die er geweest zijn, zullen zich wel geamuseerd hebben, er werd goed gewerkt, en ook de heer de Winter voldeed over het geheel goed. De harmonie heeft eenige nummers zeer verdienstelijk geblazen. De uitvoering der W. G. V. droeg als altijd den stempel van een willen en kunnen, van ambitie, oefening en goede leiding. De Soiree op Woensdagavond door het kwartet »Zang en Vriendschap» met medewerking van den alom bekenden en dikwijls bekroonden karakter-humorist den heer C- Heijnen, op Musis Sacrum gegeven, deelde in het lot van schier alle met deze kermis gegeven matinées en soirées, d. w. z. zij was maar zeer matig bezocht. Dit viel te bejammeren, want onder meer dan één opzicht was er te genieten. Het kwartet zelve maakte een beslist gunstigen indruk. Dank zij voorzeker een ijverige studie, een druk repeteeren en een goede leiding, was er in den samenklank, de nuanceering, de tempi enz. groote vooruitgang merkbaar. De »Zang om de lente» van v. Wamel, die Vesper van Beethoven, Ave Maria van Ramshorst, DreiZigeuner van Zedtler enz. enz. mocht gehoord worden, zij alle legden getuigenis af van ernstig willen» en ook daardoor van kunnen». Ook de soli »Spirito Sancto» van Löwe, door den heer De Vaan en het »Schoon- ste lied» van Mendert door den heer Verhoeven, werden verdienstelijk voor gedragen en hadden terecht een lui<J applaus. i~>e heer Heijnen handhaafde den roem, die van hem uitging. Zijne door hem zelf vervaardigde scènes als >Het gaa,t zoo maar niet den eersten keer, de be droefde Recruut, Aangeteekend, Kees de Hengelaar en Tridomtridom..-., hadden een groot succes, wijl zij voorgedragen werden op die wijze, eu met die eigen schappen, welke men in een komiek zoo gaarne ziet. Het ernstige en boertige luim en scherts, humor en sotire, wis selden elkander geregeld af. Op herhaald applaus gaf hij nog ten beste aan Moeders Pappot. Als wij nu nog melden, dat de heer Heijnen geaccompagneerd werd door den heer Louis, de Morée van 's Bosch de solisten door den heer L. v. Cromvoirt van Baardwijk, dan begrijpt men. dat de begeleiding in uitstekende handen was, en dat de afwezenden een schoonen avond op muzikaal en komisch gebied hebben laten voorbijgaan. De Crispijnfeesten werden Donder dag gehouden, maar ook deze floreeren niet erg en steken af bij de van ouds- bekende feestelijkheden, die zoo schit terend en gezellig werden gevierd. De rrj der uitvoeringen was hiermee gesloten, resumeerende mogen we zeg gen, dat de uitvoeringen en soirée's zich niet in een druk bezoek mochten ver heugen, wel eigenaardig dat dit samen ging met niet veel drukte op 't kermis terrein en daaromheen. Eene groote attractie was 't Italiaansch gezelschap »Compania Bella Napoli" onder directie van den heer Guiseppo Tomasso" in 't café van den heer A. Gerris-Simons. Eiken avond was de zaal overvol, zoodat de deuren dikwijls ge sloten moesten worden. Nu dit gezelschap was een bezoek overwaard, op talrijk gebied muziek, zang en voordracht was er te genieten, in 't kort 't gezelschap wist het overtalrijk publiek zeer goed te amuseeren. Na Woensdag werd 't veel beter, ja, Donderdag en Vrijdag den geheelen dag Zaterdagavond en vooral Zondag was 't zeer druk te noemen, zoodat toen nog veel goed gemaakt werd, wat de eerste dagen bedorven hadden, 't Was er druk, vroolijk en gezellig en we herinneren ons de laatste jaren niet zulke drukke, ge animeerde dagen als de laatste en ook de caroussel maakte toen goede zaken. Dan op welke wijze is er feest gevierd Zonder een enkele wanklank van eenige beteekenis, zonder die ergerlijke dronke- manstooneeltn. En zoo hoort de kermis weer tot het verleden. Over 't geheel gelooven we dat ze een goed verloop heeft gehad. Mogen allen nu, na die week van uit spanning weer flink en met ijver aan den arbeid gaan. Politiezaken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd de hulp der politie in geroepen door zekere vrouw K., wier man bezig was alles kort en klein te slaan en daarna de boel in br.and wilde steken. Met veel moeite moest de man mee naar den amigo gesleept worden, waar hij zijn roes kon uitslapen. Zondagnacht hadden eenige Bos schenaren op de kermis alhier, de aar digheid de woonwagens van de bioscoop en eene andere tent te bombardeeren. Toen zij terug kwamen rijden uit de Stationsstraat wilden zij dit spelletje her halen en begaven zich naar de wagens achter de tenten, maar daar werden ze zoo vriendelijk ontvangen, dat de een met een bloedende hoofdwonde, de an der met een paar builen en schrammen spoedig moest vertrekken en hun de ust tot baldadigheid vergaan was. Eerst wilden ze aangifte doen bij de politie, maar ook hier kwamen ze aan geen goed kantoor BAARDWIJK. Doo. de duisterr.is mis leid is B. alhier, reed» een bejaard man, in het water geraakt en levenloos opgehaald BESOIJEN. De kermis alhier was even als in Waalwijk de eerste dagen, waarschijnlijk tengevolge van het slechte weer en den slechten gang van zaken in 't algemeen, niet druk bezocht. De uitvoering van de Spartanen bij den Heer Brokken op Zondagavond had| geen publiek en kon deihalve niet doorgaan. Het matinee van dc Zangvcrecnigiug „Voor- ui 'gang zij ons doel" bij den Heer van cLe Z.ken wzs nogal flink bezocht; de koren •oli werden goed uitgevoerd en de ka- rak terkomiek de Heer van Ierland had als •tltijd zeer veel succes. De Liedertafel Oefe ning baart Kunst gaf Dinsdagmorgen een welgeslaagd matineé, dat door esn uiet tal- ijk, doch zeer net publiek was bezocht. De koren werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht, ook de solo Jonge Liefde van Mann door den Heer A. v. Os vond veel bijval terwijl de Karakterkomiek de Heer Ie Bont uit Dongen een reusachtig succes oogstte. Deze heer paart aan een natuurlijk^ en fijne voordracht een zeer verdienstelijke stern wat van zesr weinig komieken gezegd kan worden. Het concert van de Kon. Harmonie Eup- honia in den tuin van den Heer C. van Dongen was zeer g ed bezocht en doet den heeren ondernemers alle eer aan De ver schillende nummers van het programma werden met de hun gewone accuratesse, zuiverheid en muzikaal gevoel ten gehoore gebracht en wij zijn zeker, dat een volgend concert, dat naar wij vernemen, nog voor dezen zomer besproken is, eeu vollen tuin zal trekken. De verschillende dansgelegenheden werden tamelijk bezocht in aanmerking genomen het weinig uitgaande publiek en de vele plaatsen waar gedanst kon worden. Zoo behoort dan deze kermis, welke voor het eerst met die van Waalwijk gelijk gesteld werd, tot het verleden. Zoover wij ver namen, wordt deze verandering door de in woners algemeen als eene gunstige toege juicht en vooral door de werkende klasse werd den weiisch geuit deze regeling voortaan steeds toe te passen. Eukele herbergiers zijn naar wij vernemen niet tevreden over deze verandering en deuken, dat de kermis indien ze op den ouden datum gebleven wzs, huu financieel vocrdeeliger geweest zou zijn, doch het algemeen belang weegt in deze aangelegenheid veel zwaarder, dan het belang vai een paar menschen eu wij ver trouwen, dat het Gemeentebestuur zulks zal inzien. DRIJNEN. Hef jaarlijksche patrooufeest der heide congregatiën, werd Maandag j.l. met groote plechtigheid gevierd, 's Morgeus ten 6 uur kwamen dc congregahisten, ruim 800 in getal, iu de Parochiekerk nederkuicleu voor het rijk versierde Altaar van den H. Aloysius, ter bijwoning van de H. Mis waar onder de algemeene H. Communie. Voor deD eersten maal zongen de congre- ganisten de Hollandeche Mis in den Volkstoon, van Adr. P. Hamers, woorden van G. de Bruin. Schoone en stichtende plechtigheid Waarlijk, men moet het ondervinden, eer men zich eeu waar denkbeeld vormen kan van het indrukwek kende. Moge dit voorbeeld meer en meer navolging vinden I men zal zich de moeiten die de voorbereiding vereischt, dubbel ver goed zien. Na den middag kwamen de congregauis- ten weder vroe-tijdig in hunne zalen bijeen, o n in feestelijke stemming en gezellig sv m- nzijn, het verdere van den dag door t- brengen. Des avonds werd door de Harmonie en Liedertafel een flink concert gegeven, waarbij a's naar gewoonte eenige komische voor drachten werden uitgevoerd. R»ter geslaagd nog dan ooit te voren mag men deze feestviering noemen, wijl de mor- gen plechtigheden eencn onvergetaüjken in druk ten goede hebben achter gelaten. VRIJH.-CAPPEL. De lotelingen van «1a lichting 1903. Joh. Wittebol, J. F Koole eu M. Maudemakers worden tegen 1 S-pt. 1908 onder de wapenen geroepen. Naar wij vernemen heelt de gem. veldwachter, A. Gouda, alhier, voor deze betrekking naar eeu plaats in Zeeland ge* soliciteerd. De Clir. Jongeliugs-vereeniging alhier, heeft in hare laatst gehouden ledenverga dering vastgesteld, op 4 Augustus a.s. een uitstapje te maken naar den Haag. KAATSHEUVEL 21 Juli 1908. Geslaagd. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de heide jonge heeren Stassen alhier, geslaagd zijn in hun admissie-examen voor de R. H. Burgerschool te Tilburg. Wij wenschen den geslaagden en ook den heer Sürig, die zich met hunne voorbereiding beRstte, pro ficiat met dat succes. Belangstelling. Hoeveel belangstelling men hier voor den muziek koeste t, blijkt weer uit het volgende Ter sprake was gebracht uniform-petten voor dr muzikanten van Apollo aan te schaf fen. Iu kas was eenter niet genoeg voor radig. Onder de aanwezige honoraire leden wordt eeu collecte gehouden en er wordt ruim voldoende opgehaald. Me dunkt, dit getuigt wel vau belangstelling in al wat de harmonie aangaat. Vrijwillige brandweer. Door B. en W. dezer Gemeente is het plan gemaakt, om in elke huurt mauschap- pen aau le stellen, om bij een voorkomenden brand in dc buurt hulp te kunnen erleeneu. Degenen welke hiervoor in aanmerking willen komen, moeten zich voor 26 Juli a.s itnmelden bij den opperbrandmeester Inn. Lombarts. Aan deze vrijwillige brandweer mannen, word bij voorkomende hrauden, 20 cent per uur uitbetaald voor de verrichte werkzaamheden. Moge dit plan spoedig tot uitvoering komen. Kermis. Deze gebeurtenis door oud en jong, door rijk eu arm, met ongeduld verwacht is dan eindelijk aangebroken. Dit zijn immers dagen van genoe gen, van rust eu vermaak, van gepiste vroo lijkheid. Mogen ze aldus door iedereen wor den doorgebracht. Gelegenheid om zich te ontspannen is er trouwens genoeg. Behalve de massa vermake'ijkheden op het kermis terrein, hebben ook alle flinke gezelschappen, hun best gedaan, om elk wat wils te geven. Onze beide Harmonieën zullen Donderdag de kermis openen, met een heerlijk Matineé den honoraire-leden met hunne dames aangeboden. Vrijdag zal „Amoenitas" op de bovenzaal van Apolio een Matineé geven, met mede- werking van den karakterkomiek A. Corne lissen, uit 's-Bosch. Zaterdag geeft „Eup- lionia" weer een Matineé, met medewerking van Abr. de Winter, welke matiuée voor iedereen toegankelijk is tegen betaling van entree. Appollo geef' dien dag snam. een concert in den tuin tegen betaling van entree oor iedereen toegankelijk. De Heer Smit heeft de familie Boesnach geengageerd om in zijn locaal uitvoering te geven. De Liedertafel zal het hare bijdragen, en op de beide Matineés van Euphonia eenige nummers zingen, o.a. zingt ze a.s. Donderdag het prachtige koornummer, „Vrede" van Rich. Hol. Er is dus afwisseling genoeg. Moge deze dagen een kalm en rustig ver loop hebben, en de van harte toegewenschte kermispret door geen enkele wanklank worden gestoord. Overreden, Toen 1.1. Z-.terdagnam. enkele kermiswa gens arriveerden, was het gewoel der straat jeugd zoo groot, dat de bestuurder van een hondenwagen welke over het marktveld reed een kindje van Adr. van A. niet opmerkte en overreed. Het werd aan hals en hoofd zoodanig verwond, dat de hulp van Dr. de Both werd ingeroepen, die de kleine ver- boud. Hoewel men aanvankelijk vreesde voor het leven is toch het gevaar geweken. Ouders voorzichtig in deze dagen van drukte en straatgewoel. LOON-OP-ZAND. De gemeente-veld wachter Van Haperen en de o.ibezoldigd rijksveldwachter Van der Wiel snapten gis teren-morgen om 5 aur reeds een paar be kende stroopers uit Udenhout P. D. en C Dr., in het Land van Kleef. Ze deden goede vangstieder nam er één voor zijn rekening, ontnam hem zijn geweer en «m haas cu een konijn, die ze reeds geveld hadden, en bezorgde hen natuurlijk een proces-verbaal. Waren de stroopers vroeg wakker geweest, 'och wareu onze politie-agenteu hen nog ie wakker af. P. C. Grootsebe plannen. 'S BOSCH, Is er dikwijls geklaagd over de malaise in zaken hier ter stede en bovenal over den déplorabelen toestand der stedelijke financiën, in de laatste tij den kan men het niet meer bemerken aan ons gemeentebestuur, dat uitgaven op uitgaven stapelt. Is een middelbare technische school in het verschiet voor een abattoir is Vrijdag reeds f 175000 gevoteerd. Er was niemand tegen neen de commissie had het nog zuinig aan gelegd en kreeg daarvoor welverdiende hulde. Nu iedereen zag de noodzakelijk heid dan ook in, want het oude slacht huis is hier een echte smeerboel. Maar tusschen twee haakjes blijft het toch een heele uitgaat. Maar nog grootscher plannen heeft men en die zijn ook al in begin van uit voering B. eu W. stellen voor aan den Vughteruitgang nabij de gasfabriek het daar liggend terrein <rol te storten met bagger uit het kanaal van Drongelen en de aannemers de heeren De Groot en Kalis bieden aan 46000 kub. M. a 45 cents. Dit terrein zou beplant worden en be stemd zijn voor eventueele uitbreiding der gasfabriek. Daartegenover ligt ook nog heel wat laag terrein. Nu wil men van den daar liggenden beerput die ook zal verdwijnen tot aan de vestinggracht van het voormalig fort St. Antoni het terrein ophoogen en als bouwterrein verkoopen, de eerste stap dus om van Vught een Bossche voor stad te maken. De daarvoor noodige 30,000 kub. M. werden aangeboden a 571/s cents. Deze terreinen te zamen zouden komen op f 32300. En ten slotte wil men de doode gracht langs ons Plantsoen, zoowat de eenige wandelplaats hier. gaan dempen en ophoogen, om daarmede onze wandeling uit te breiden het gedeeltelijk als plantsoen aan te leg gen en gedeeltelijk voor sportterrein in te richten. Hiervoor zou noodig zijn 67000 kub M. a 58 cents per kub- M. De kuil bij de gasfabriek en het laatstgenoemde terrein ophoogen zou kosten 50 cents per kub. M of f 57000. De drie terrei nen te samen zouden in orde te brengen zijn voor 47 cents per kub. M- of f67210 Er waren slechts drie heeren van de 20 aanwezigen tegen de ophooging, de heeren Sasse van Ysselt, Sweens en Van Aalst. Dus er is algemeene sympathie voor het denkbeeld. Het eerste lid was eigenlijk tegen de demping der gracht hij vond dat luxe en de heer Sweens was tegen alle ophooging als onzinnig de heer Van Aalst zweeg en stem de. De heer Sweens was enkel tegen dat Sportterrein. Verwaarloozen de jon geus de studie nog niet erg genoeg, zoo riep deze grijze handelsman uit, laat ons dat toch niet in de hand werken- Over de prijs was men het echter niet eensalgemeen vond men die te duur en men besloot niet boven 35 cent te gaan. Voor einde Juli is er nog een verga dering. Wij zijn benieuwd hoe dat afloopt Of de aannemers op het aanbod zullen ingaan. Aan het politiefonds werd nog f 1500 verleend en afgestemd werd een aanvraag van ,,het Nut" om een school te bouwen op de plaats waar men eerst de teeken school projecteerde. Men bleef conse quent. Ten slotte is nog eens scherp aange drongen op goed toezicht op slecht vleesch dat van buiten hier wordt aan gevoerd. D. v. N, Door een rijwiel overreden. Met meldt uit Den Dungen Gisterennamiddag had hier een droevig ongeluk plaats. Mej. A. v. d. W. alhier^ die zich met fietsrijden aan 't vermaken was, reed op 't zesjarig dochtertje van Van B. alhier, met't droevig gevolg, dat het kind een uur later overleed. Men be grijpt de droefheid der ouders en de verslagenheid van mej. v. d. W. Het ongeluk is aan een bijzonder toeval toe te schrijven. Het kind kwam uit een zijweg geloopen, zonder dat het opge merkt kon worden, vóór dat het ongeluk plaats had. Schandelijk, 'n Weduwe, te Meerssen, veel misbruik makend van sterken drank, stuuit er dagelijks hare kinderen, van 9 en 11 jaar oud, op uit, om te bedelen. De stumperds krijgen meer slaag dan eten, zijn onvoldoende gekleed, en moeten s avonds het gebedelde geld en brood aan moeder afdragen, die aanstonds nieu wen voorraad dranken doet aanrukken. Zonder zich te bekommeren om hare kinderen, valt zij eindelijk beschonken in slaap, waar zij zit. Den volgenden dag herhaling van de treurige feiten. En zoo gaat dat, dag in dag uit. Zelf vliegt ze ook wel eens uitze drijft een negotieke, uiet hond en kar. De kar dient vaik om de dronken eige nares zelve 's avonds thuis te brengen. Midden der vorige week, op 'n vroegen morgen, werd de vrouw reeds geverbali seerd wegens dronkenschap. Den namid dag van dienzeltden dag lag ze stom dronken op een weg onder Schin-op- Geulle. Op haar eigen karretje werd het lugubere vrachtje geladen en op transport naar Meerssen gesteld. 'n Toevallig samentreffen van gebeurte nissen op meerbedoelden dag de beide kinderen werden op bevel van den voog dijraad naar Maastricht overgebracht, waar zij in het Vincentiusgebouw ter ver pleging werden ondergebracht- Zelf verklaarde de kinderen er zich zoo gelukkig in hunne nieuwe omgeving te gevoelen. Geen wonder. 'n Proces zal bij de Rechtbank aan hangig worden gemaakt, om de ontaarde moeder, die naar beweerd wordt, haar man algemeen bekend onder den naam >den Aap" door den dood moet hebben verloren officieel is evenwel van dat sterfgeval niets bekend uit de ouder lijke macht te ontzetten. Een lastige logé. Dr. M., een te Amsterdam gevestigd arts, die aldaar de laatste jaren uitslui tend in hotels woont, had laatstelijk, ge durende eenige maanden, zijn intrek ge nomen in „Palais Royal". In dat hotel wilde men hem echter om zijn zonder linge wijze van doen en zijn buitenge wone lastigheid niet langer logies ver- leenen Daarom was den dokter reeds sedert eenige weken de verdere huis vesting ontzegd. Toen Zondagavond een der directeuren, de heer Meijer, zich op zijn kamer begaf, haalde de dokter een revolver voor den dag en moet hij ge zegd hebben„Ziezoo, nu zullen wij eens afrekenen." De heer Meijer, die zeker vermeende te weten dat de revol ver tot tweemaal toe ketste, bukte zich en greep den dokter bij de hand, waar in deze het gevaarlijke wapen hield. Toen ontstond een worsteling, waarbij de dokter moet gepoogd hebben het wapen op de borst van den hotelier te richten. Hij werd hierin echter verhinderd door eenige hotelknechts, waarvan een reeds van den aanvang af achter den heer Meijer had gestaan, zoodat hij, ware de revolver afgegaan, over den heer Meijer heen, door het schot zou zijn getroffen. De politie werd gerequireerd, de dok ter meegenomen naar den politiepost Molsteeg, alwaar de geladen revolver werd in beslag genomen. Kort daarna vervoegde de dokter zich, begeleid van een agent van politie, weer aan het ho tel om zijn goed en zijn „vergiften" te halen. Begrijpelijkerwijze werd hem evenwel de toegang geweigerd met de boodschap dat men bereid was zijn in het hotel aanwezige bezittingen onmiddellijk af te geven. De kamer, waarin de grootste wanorde heerschte, was door de directie van Pa lais Royal afgesloten. (N. Ct.) Ernstige vechtpartijBij het sluiten van de kermis te Hoofdplaat (Zeeland) gingen Zaterdag op Zondagnacht eenige personen in gezelschap naar hun wo ningen onderweg kregen een paar familieleden woorden, die aanleiding gaven dat zij spoedig lagen te vechten, de overigen vervolgden hun weg en

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1