Nummer 58 Donderdag 23 Juli 1908. 31e. Jaargang,] Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. NL De Prov, Bond van R.K.Iiesver- eenigingen in Noord-Brabant. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING. HET GEHEIM VODDENRAPER Uitgever: AN TOON TIE L E FEUILLETON. De Münchener Jaardag van den Duitschen Schoen- en Schachten- fabrikantenbond. snccumn RAOUL DE NAVERY. b 200 140 210 130 90 a 40 k 16 22 ct per fü l.iBSslriilsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Fran< o per post door het geheele rijk f Ü.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco tc zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K- Telefoonnummer 38. Advertrntikn 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten- Reclames 15 cent per regel. Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van kleur, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. zachte zeep of andere wasch- middelen Uw goed boschadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight. 612 WinterdicBstrcgcling Staatsspoorwegen. Het Gemeen(abe8tuur van Waalwijk maakt bekend, dat ter Secretarie alhier, ter inzage is nedergelegd een exemplaar van de door de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen ontworpen winterdienst regeling 190S/09. Eventueele opmerkingen betreffende dat dienst regelings-ontwerp, behooren vóór of op 5 Au gustas aanstaande, rechtstreeks te worden ge- tonden aan den Minister van Waterstaat. Waalwijk 20 Juli 1908. Het gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester 'In. DE SüRMONT DE BAS SMBELE. De Secretaris F. W. VAN LlEMPT. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FraNSOH VAN 14. Na verloop van twee jaren, woonde mijn gezin in een prachtig huis, dat mij toebehoorde en mijne uitgestrekte werkplaatsen stelden mij in staat aan mijne zaken steeds meerdere uitbreiding te geven. Natuurlijk moest ik maatregelen nemen tegen mogelijke onheilen mijn vermogen stak geheel in mijne zaak en de vonk van een mijner smederijen kon den eigenaar en den fabrikant doodarm maken. Ik verzekerde mij derhalve tegen brandschade. Helaas ik kon mij niet tegen het ongeluk verzekeren De gast van den eerw. heer Bernard streek met de hand over de oogen. Moed gevatlispelde de priester, moed gevat Het is sinds dat oogenblik, vervolgde de ongelukkige mau, dat ik ophoud mij zelve te verklaren, wat de justitie van haren kant zoo goed te verklaren wist. Er blijft n een opperste rechter, merkte de priester aan. Ik heb mij dan ook op Hem beroepen Ora voort, mijn vriendik luister naar u met geheel mijn hart. Ik verzekerde derhalve do gebouwen, die tot werkplaatsen dienden, mijn eigen woonhuis en da machines, die mijne magazij nen vulden, voor de som van anderhalf milli- oen. Eene fabelachtige som Genoegzaam, ziedaar alles. Ik had In [Ingezonden) Op 21 Juni 1.1. hield genoemde Bond zijne jaarlijksche algemeene vergadering te München. Gelijk vorige jaren werden er zeer interessante punten behandeld. Gelet op de toename zoowel der fabri kantenbonden als arbeidersvereenigingen in beteekenis en getalsterkte, gelet ook op het sociaal en economisch standpunt, dat elk dezer voor zich inneemt en beide gaandeweg meer en meer in aanraking met elkander brengt, is eene kennis van de strekking dier vergadering en van de daar heerschende stemming zoo al niet noodzakelijk, dan toch zeer doelmatig voor alle hier ten lande in de Schoen industrie betrokkenen, daar ook bij ons het rechtsbewustzijn van werkgever en werknemer zich meer en meer concen treert en versterkt in de vereeniging. Het Duitsche fabrikantenblad »Der Schühmarkt" geeft een uitgebreid verslag dier vergadering, waarvan wij het meest belangrijke in het kort wedergeven. De Voorzitter begon met er op te wijzen, dat in het afgeloopen jaar en ook in de eerste helft van dit jaar de Bond eene flinke werkzaamheid ontplooid had, en dat van de arbritrage of scheids rechterlijke uitspraak in geschillen tus- schen werkgever en werknemer meer dan voorheen gebruik is gemaakt. Het is duidelijk gebleken, dat de in het vorige jaar bij wijze van proef ingevoerde over eenkomst, dat bij het ontstaan van ge schillen tusschen den fabrikantenbond en den lederarbeidersbond voeling met elkander zal gehouden worden, zeer goede dienster» bewezen heeft, en daardoor in meerdere gevallen een uitbreken van strijd vermeden, en een reeds begonnen strijd is gesust. De aanstelling van een bondsxaakwaarnemer is geschied en wel in den persoon van c}en Heer Ernst Wolf uit Berlijn. Voorts werd gewezen op den gedrukten zakengang ten gevolge van de algemeen heerschende malaise en de doorgestane geldcrisis, doch tevens opgemerkt, dat de Schoenindustrie, die voorraad eene groote hoeveelheid machines, die zeer hoog van prijs waren, en ik moest zo beschermen. Ik zal u zelfs bekennen, dat ik daaromtrent vrij van ongerustheid was. Uit vrees van mijne werklieden in verlegen heid te brengen, ging ik voort met hen te laten werken, ondanks den stilstand, die op dat tijdstip in de zaken heerschte, en ik wist niet wat ik met den overgrooten voorraad zou doen, die in mijne magazijnen opgestapeld lag, als de handelskrisis, waaronder wij allen leden, niet spoedig genoeg een einde nam, om ons te beletten het cijfer van onze voortbrengst te verminderen. Eene bestelling uit Engeland kwam mij plotseling uit de verlegenheid redden Alles wat ik in voorraad had, werd mij afgekocht, hetzij voor de marine, hetzij voor de spoor- wegon, en in veertien dagen tijds bleef mij geen enkele der machines over, waarvan de opeenhooping mij zorg begon te baren. Nu kon ik eenen mijner vurigste wenschen verwezenlijkenvan de opbrengst van dien gelukkigen verkoop, kon ik een rtservekapi- taal afnemen; de uitzet van het kind, de rust van het gezin was voortaan voor de wissel valligheden van den handel beveiligd. De echtgenoot, de vader verheugde zich evenzeer, als de koopman. Op zekeren nacht werd ik eensklaps opge schrikt door een scherpen stank van rook. Ik stond op, opende een raam, dat op de plaats uitzag, en ontwaarde tegenover mij een donkere massa, nit welke dikke rookwolken opstegen, waartnsschen reeds vonken glinsterden. Doodelyk ontsteld spring ik terug en wek mijne vrouw met den uitroep Brand brand 1 Zij zag mij verwilderd aan, trok in haast haar morgenkleed over, wikkelde het kind in eenen doek en snelde naar de trap. Ook daar woedde het vuur. Een verstik- kende rook kwam ons van beneden tegemoet het huis brandde, zoowel als de werkplaatsen. Ik riep om hulp; de dienstboden ontwaken, de tuinman gaat ijlings eene ladder halen, zet die tegen den muur van het huis, die in den tuin uitkwamen en klimt er tegen op. Kom, mevrouw, sprak hij, kom 1 Neem eerst het kind aan, antwoordde mijne vrouw. hare producten meer dienstbaar maakt aan de behoefte dan aan den luxe, toe- komstelijk in minder goede jaren niet zoozeer te lijden zal hebben, dan menige andere industrieën. Wat ook van deze optimistische stemming waar zij, met recht werd er opgewezen, dat iedere achteruitgang aan arbeidsloon en de daar door ontstaande besnoeiing der uitgaven ook ongunstig op de Schoenindustrie werkt. Het is dus gebiedendzich op vernuftige wijze aan de veranderde tijdsomstandig heden aan te passen. Gekomen aan het puntnDe arbeiders beweging en het standpunt dat onze Bond daartegenover inneemtsprak de Voor zitter kommerzienrat Manz, uit Bamberg aldus Sinds jaren heeft het arbeiders vraagstuk in onze beraadslagingen een voornaam hoofdpunt uitgemaakt. Reeds veel is er door strijd moeten worden uitgevochten, en ook in de toekomst zullen wij daarvan niet volkomen be waard blijven. Men bevindt zich betrek kelijk het arbeidersvraagstuk voortdurend in een ontwikkelingsproces, derhalve moet men dat vraagstuk ieder jaar al meer en meer grondig behandelenvan tijd tot tijd nieuwe richtpunten opstellen, en de verhoudingen van gisteren aan eene revisie onderwerpen. Spreker moet er bij deze gelegenheid nog eens aan herin neren, dat bij de oprichting van den Bond besloten werd, het vereenigings- recht der arbeiders niet aan te tasten. Dat hier en daar een lid daartegen mis doet is tegen het beginsel van den Bond en het Bestuur behoudt zich het recht voor zulk een lid ter verantwoording op te roependaar hij den Bond in een valsch daglicht plaatst. Ook moeten de leden zich bij voorkomende geschillen houden aan de letter van 4 der Statuten en niet eigenmachtig optreden. Geschiedt dit niet, dan zijn de medeleden van alle verplichtingen ten opzichte van zulk een lid af. Men neme dus principieel in ge schillen steeds eene vredelievende houding aan, zonder dat deze van zwakheid be hoeft te getuigen. Spreker is altijd van meening geweest, dat de spoedige bijleg ging van een strijd de beste en nuttigste regeling is. Maar bij machtsvragen, bij eene on rechtvaardig ingrijpen der arbeiders, Een minuut later waren wij alle drie gered. De geheele wijk was in opschudding, de pompiers kwamen toegesneld, de menigte 6choolde samen. De emmers gingen van hand tot hand, de wijde, zwarte buizen der spuiten wierpen dikke waterstralen in den gloed, doch de brand nam toe. Hij verteerde het hout, boog het ijzer, deed de rniten springen. He laas hij verzwolg twee moedige mannen, eenen werkgast van de fabriek, die op het geroep van de ramp was komen toegeloopen on mijne boekeD aan de vlammen poogde te betwisten, en een van die onversaagde pom piers, wier lens het woord «plicht" is, en die door een nederstortenden balk doodelijk ge kwetst nederviel. Mijn Godmijn God zuchtte de pries ter. Het is alreeds vreeselijk genoeg, niet waar, eerwaarde Ja, wel vreeselijk En toch is het nog slechts het veorspel van het drama. Die nacht van vlammen, ver woesting, dood en tranen, liep ton einde. Mijne boeken waren gedeeltelijk verbrand de som, die ik nit Engeland had ontvangen en waarvoor ik nog geene plaatsing had ge vonden, was verteerd, verzwolgen de bank biljetten hadden een hoopje zwarte asch achtergelaten Een misdadiger had het goud geroofd, want men vond geene staven onder de puinhoopen. Mijne vrouw, mijne zachte en moedige vrouw, hield niet op mij, hoe bedroefd zij ook zelve was, woorden van opbeuring en troost te doen hooren. Voorzeker is het een ontzettend verlies, sprak zij gij meendet ons aller toekomst verzekerd te hebben, en nu hebben wij geene enkele spaarpenning, maar de brandschade van ons huis en de werkplaatsen is immers gedekt door de verzekeringgij geniet een groot kredietde kassen van uwe vrienden zullen zich voor n ontslaiten en, dank zij uwe kennis van zaken, zult gij weer spoedig de toekomst van onze kinderen verzekerd hebben. Ik heb nog vergeten om te zeggen, dat zij weer verwachtte moeder te worden. Den geheeltn dag zette de vlam haar ver nielingswerk voort. Mijn* vrouw verliet mij moet men onverbiddelijk zijn. Spreker herinnert aan den onzinnigen eisch der arbeiders (sociaal-democraten. Vert.) om den len Mei als feestdag vrij te geven (en terechteene zinlediger demonstratie als de Meidag kennen wij niet. Vert.) Maar wanneer de arbeiders eene gerecht vaardigde verbetering hunner positie vragen, welke binnen de grenzen der billijkheid blijft, moeten de Jabiikanten eene gedachtenwisseling daarover niet den pas afsnijdenen al die soort van dingen maar op de lange baan schuiven. Ook de vraag, of men slechts met eigen arbeiders of ook met de vertegen woordigers eener arbeiders-organisatie in onderhandeling zal treden, werd her haaldelijk opgeworpen. Vroeger had men het standpunt ingenomen, slechts met eigen arbeiders te onderhandelen. Maai de omstandigheden zijn anders geworden. Men kan den arbeiders niet ontzeggen, zich door den Vertrouzuensman hunner organisatie te laten vertegenwoordigen. Het is onmodern en niet meer van onzen tijdt eene onderhandeling met de besturen van organisaties niet te dulden, zoolang dezen zich niet schuldig maken aan een te ver gaan, door onware beweringen of opruiingen. Het Bestuur van den Bond van Duitsche Schoen- en Schachten fabrikanten heeft ook officieel voeling met de arbeidersbonden gehouden. Door den Voorzitter van den Centralen Bond van Schoenmakers in Duitschland is ter tijde het voorstel gedaan, dat bij arbei dersbewegingen voor ieder afzonderlijk geval voeling met elkaar zal gehouden worden. In dit voorstel heeft men toe gestemd en op dezelfde wijze ook met de andere bestaande (organisaties over eengekomen, n.l. met de z. g. Hirsch- Dunkersche vereeniging en de christelijke vakvereenigingen. (Met de sociaal-demo craten natuurlijk niet- Vert.) Wanneer eene grief zich voordoet, dan zal die allereerst onderzocht worden, om eene verdere opeenstapeling van brand stof te voorkomen. Anderzijds heeft men gelegenheid, aan de besturen der organisatie's voorkomen de grieven uit fabrikantenkringen ter opheffing van oneenigheden voor te leggen. Daartegenover mag verlangd worden, dat die gevallen waarin tot heden sommige fabrikanten hunne bevoegdheid even om eenige vertroosting te gaan brengen aan de beide vrouwen, die door onze ramp weduwen waren geworden. De eene was ten prooi aan eene aan waanzin grenzende droef beid, de andere wees stom op hare zes kin deren. Toen mijne vrouw terugkeerde, was zij zoo bleek, dat ik mijzelven afvroeg of zij die geweldige aandoening wel zou kunnen over leven. Maar zij was, onder haar zwak uiterlijk sterk en zeer krachtig. Hoewel de kringen rond hare blauwe oogen afmatting verrieden, behield zij toch eene uitdrukking van boveiimenschelijke geestkracht. Ons kind be dekte ons met kussen, op zijnen leeftijd kent men geen zielelijden. Hij weende omdat hy ons zag weenen en koste onze tranen weg. Noch mijne vrouw, noch ik konden er toe besluiten ons van die plaats te verwijderen. Het moest evenwel. Een naburig huis werd voor onB geopend en nauwelijks hadden wij bezit genomen van het vertrek, dat men te onzer beschikking had gesteld, of de justitie trad binnen. Ik hervond al mijne helderheid van geest om de vragen van de justitiebeambten te beantwoorden. Zij ondervroegen mij omtrent het bedrag van de assurantie en de tegenassurautie, verzochten mij het juiste bedrag te noemen van mijne levering in Engeland, en op te geven hoaveel geld ik bad overgespaard. Tot dns\erre nog niets, antwoordde ik onbevangen, maar ik was voornemens de helft der som van vijfhonderd duizend driehonderd frank, welke ik van het Engelsch huis Evering C'° had ontvangen, op naam mijner vrouw vast te zetten. Waar hebt gij dat geld geplaatst V vroeg de keizerlijke probnrenr. Het lag in mijne kas. Zulk eene onvoorzichtigheid van uwe zijde is wel geschikt om verwondering te baren. Ik heb te meer reden om die te betreuren, antwoordde ik, danr ik de hoop opgegeven heb het terug te bekomen. Beweert gij dat het u ontvreemd is l Dat moet wel het geval zijn, daar men geen spoor meer vindt van het goud. Als gij ten minBte geen zorg gedragen te buiten gingen, zich niet meer voor zullen doen, b. v. is het voorgekomen, dat een medelid (fabrikant) aan een arbeider gevraagd heeft, of hij bij de organisatie was aangesloten, om dan den arbeider in een ja-geval niet aan te ne men. Dat maakt inbreuk op de vrijheid van vereeniging. Overigens heeft natuur lijk ieder het recht aan te nemen en te ontslaan, wie hij wil, slechts mag het vereenigingsrecht noch der arbeiders, in 't algemeen noch dat der beambten belemmerd of aangetast worden. Spreker bracht hier ter sprake het bedenkelijk voorbeeld der Beijersche Metaalindus- triëelen die van tijd tot tijd georgani seerde beambten en arbeiders ontslaan, om er ongeorganiseerden voor in de plaats te nemen, meenende daardoor de organisatie te fnuiken of haren groei te vertragen. Spreker is van oordeel, dat deze han delwijze eene tegenovergestelde uitwer king zal hebben eene versterking der organisatie en een verhoogde weder- zijdsche verbittering. Hij stelde voor, staande de vergadering daartegen eene protest resolutie uit te brengen. K. K. mm in niMiBMinaniiM i In de onlangs gehouden vergadering van den Provincialen Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Noord-Brabant werd behandeld het schrijven door den Algemeenen Bond van R.K. Kiesveree nigingen in Nederland gericht tot de vereenigingen, welke bij den Provincialen Bond zijn aangesloten. Met de grootst mogelijke meerderheid werd eene motie van den volgenden inhoud aangenomen De Provinciale Bond van R.K. Kies vereenigingen in Noord-Brabant gezien een schrijven door het Bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereenigingen' in Nederland, gericht aan de besturen der nog niet bij dien Bond aangesloten R.K. Kiesvereenigin gen in Noord-Brabant, houdende ver zoek alsnog toe te treden. c hebt, het in veiligheid te brengen, hernam de magistraat, mij stak aanziende. Welk belang zou ik er by hebben om te liegen Zeer veel, misschien, antwoordde hy mij koel. Om kort te gaan, eerwaarde doze onder vraging, op den toon van een gewoon onder houd aangevangen, eindigde in den vorm van een verhoor. Men beschnldigde mij, het slachtoffer, tegelijk de brandstichter te wezen. Het samentreffen van eene verzending naar Engeland van een materieel, waarvan het assurantiecijfer oen zeer hooge som bedroeg, met ile ramp die mij trof, werd eerst eene verdenking tegen mij, daarna wilde men er een bewijs van mijne schuld in vinden. Man beweerde, dat ik de opbrengst van den verkoop mijner machines verborgen had, dat de assurantie premie van anderhalf millioen mij eene zuivere winst van een millioen afwierp dut die stoute misdaad de grondslag moest zijn van een kolossaal vermogen. Hoe men daartoe kwam, hoe de nietigste dingen, zelfs de afwezigheid van drie mijner dienstboden, mij als verzwarende omstandig heden aangerekend werden, begrijp ik tot heden nog niet. Mijn hoofd raakte verward. Do smart nam bij mij de verhoudiug van de vertwijfeling aan. Ik vroeg mij zeiven af of mijn hart in mijnen boezem zon barsten, of ik niet krankzinnig zon worden. Men stond mij nog als eene grooto gunst toe, mijne vrouw en mijn kind vaarwel te kussen. Deze scheen de sterkste van ons tweeën. De onschuldigen zijn in Gods hand sprak zij bemoedigend. Men voerde mij mede. Ja, mijnheer, men voerde mij naar de Conciergerie ik was verdacht, ik werd weldra beschuldigd van de misdaad van brandstichting, en verantwoor delijk gesteld voor den dood van fwee men schen. (Wordt vervolgd.) i

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 3