Nummer 61 Zondag 2 Augustus ]A)08, 8ie Jaargang Tweede Blad. NEDERLAND EN VENEZUELA, IN It. II VS Gemeentefaadsveigadering, Abonneert u op dit blad. a FEK Pink Pillen 8.21 9.3! Drankbestrijding. oef me U ziij 3slotej is, terfii SM. Uitvoeringen. Reclame. 37» uur n.m. Welkomstwoord door Dr. v. Dortmond, Voorzitter der plaatselijke Afdeeling. Jrn- p—ji Op Zondag 2 Augustus des middags 127s uur zal door de Waalwijksche Har monie op hare zaal worden uitgevoerd 1. Marsch. v. Aken. 2. Ouverture Flore la Belle Langlois. 3. Valse Eola. J. Kessels. 4. Soldaten leben. oa Het departement van koloniën heeft Vrijdag het volgende telegram van den gouverneur van Curagao, d.d. 29 dezer, ontvangen »Een door een zwager van president Castro met stroo en suiker voor Curagao bevrachtte schoener zou Willemstad binnengevallen ziju, maar kon bij de, door president Castro's den Curagaoschen handel treffende maatregelen verbitterde kooplieden geen verkoop van de lading vinden en vertrok. Gedurende korten tijd was veel publiek in den omtrek van de haven. De orde werd door de politie gemakkelijk gehandhaafd.» De »Ind. Beige» oordeelt dat de regeering in Den Haag van groote voor zichtigheid blijk geeft, door haar houding inzake het incident met Venezuola. Doch het blijft de vraag, zegt het blad, of de Nederl. regeering zich zal laten behan delen zooals Castro alle vertegenwoor digers der mogendheden behandelt, zonder zich aan internationale gebruiken te storen. »Indien de uitleggingen, die de heer De Reus zal verschaffen, formeel de onbehoorlijkheid der houding van presi dent Castro aantoonen, zal Nederland niet verzuimen te handelen. Het be schikt over voldoende middelen om zijn rechten en waardigheid te doen eer biedigen en daarvoor is de Nederlandsche regeering altijd zeer bezorgd geweest.» Volgens de Berlijnsche Lokal Anz. zou Amerika bij een bombardement van Venezolaansche havens niet tusschen beide komen, zoolang een landing van troepen achterwege blijft. Met het oog op de voor elk schip altijd bestaande mogelijkheid, dat het om de een of andere reden, voor korten tijd niet voor den dienst beschikbaar wordt, heeft de regeering het noodig geacht de scheepsmacht in de Caraïbische zee, waar thans alleen Hr. Ms. pantser- dekschip Gelderland aanwezig is, met een oorlogschip te versterken, waarom Hr. Ms. pantserscbip Jacob van Heems- kerck spoedig derwaarts zal vertrekken. Het pantserschip »Jacob van Heems- kerck» vertrekt 11 Augustus van Nieuwe diep naar West-Indië onder bevel van den kapitein ter zee Snethlage. De Jacob van Heemskerck, die door onze regeering naar West-Indië zal worden gezonden, is het nieuwste pant serschip van onze vloot met eene water verplaatsing van 5000 ton. Het schip verschilt in zooverre van de vier te voren gebouwde pantserschepen, type Koningin Regentes, dat het zwaarder bewapend is, doch daarentegen minder kolen bergt, zoodat het met den kolenvoorraad een kleiner weg kan afleggen dan de vier andere zusterschepen. Toen Prins Hendrik den 22sten September 1906 de Heemskerck deed te waterloopen, eindigde hij zijn voor afgaande toespraak met deze woorden »Jacob van Heemskerck, mijne beste wenschen vergezellen u op uwen weg voer onze driekleur op alle zeeën tot roem van Koningin en Vaderland.» Blijkens het officieele bericht is de zending van de Heemskerck naar West- Indië bedoeld als een voorzorgsmaatregel wijl de Gelderland, gelijk elk schip, »om de een of andere reden voor korten tijd niet voor den dienst beschikbaar kan worden» en men, terecht, op ditoogen blik één Nederlandsch schip in de Ca raïbische zee in elk geval onmisbaar acht. Mocht er echter onverhoopt sprake van komen, dat men aan onze vertoogen tegenover Venezuela martieme kracht moet worden bijgezet, dan verwachten wij, dat de regeering niet met slechts twee schepen zal willen beproeven. In dat uiterste en door geen Nederlander gewenschte geval zal Nederland in West- Indië wij herhalen, wat wij vroeger schreven de groote macht moeten ontwikkelen, waarover het op het oogen- blik kan beschikken. Evenwel, ook wanneer het wat wij oprecht wenschen niet zoover komt, zal de Heemskerck, zij het dan in figuur lijken zin, voor heete vuren kunnen worden gesteld. Er kunnen, in tijden van gisting en opwinding als waarvan de telegrammen uit West-Indië verhalen zich elk oogenblik omstandigheden voor doen, waarin slechts door bijzonder bc leid en hoogen tact de ongewenschte gevolgen kunnen worden vermeden. Hoe het ook loopt, komt dus op de Heems kerck eene moeilijke en gewichtige taak te rusten gelijk trouwens ook de Gelderland een zware taak heeft. Bij het vertiek van de Heemskerck naar West Indië zal daarom den wensch van den Prins, dat het schip zijn vlag met eere moge yoeren tot heil van Ko ningin en Vaderland, ook die zijn van alle goede Nederlanders. Naar wij vernemen, worden er, in verband met den toestand, te Nieuwediep eenige maritieme toebereidselen gemaakt, waaromtrent wij echter voor het oogenblik nog geen vrijheid hebben mededeeling te doen. Wij wachten een desbetreffende regee- rings mededeeling af, welke ons vermoe delijk nog heden zal bereiken. N. C. maar doorgaat met zich in een geheim- isvolle wolk te hullen, dan moet men toch waarlijk niet verwonderd zijn, lat de bevolking zichzelf tracht te hel pen en grijpt naar een middel, dat aan lken vrijen Nederlandschen burger ten lienste staat.* Reuter seint uit Caracas President Castro heeft het exequatur onttrokken aan alle NedeHarfdsche con suls en vice-consuls (dat wil dus zeggen, aan consuls te Barcelona, Caracas, La Guayra en Maracaibo, en aan de vice- consuls te Ciudad-Bolivar, Coro en Porto- Cabelle. Red.) De minister van buitenlandsche zaken, dr. Paul, heeft aan Nederland medege deeld wat hij noemt de beleedigingen, Venezuela aangedaan, nl. de beleediging van minister-resident De Reus; het feit, dat de Gelderland de Venezolaansche vlag niet gesalueerd heeftde aanval op den Venezolaanschen consul te Willemstad de geweldpleging tegen het consulaat en de schennis van het con sulaire wapen. Aan een brief uit Curagao aan den T ij d ontleenen wij het volgende »De gevolgen van de stremming der scheepvaart blijven niet uit. Voedings middelen en grondstoffen voor de in dustrie, die hier geregeld uit Venezuela aankwamen door middel van tallooze schepen en scheepjes ontbreken Bana nen, het onontbeerlijke volksvoedsel worden zeer schaarsch en duur. Men moet het bijgewoond hebben, om het te gelooven, met hoeveel verlangen de lagere bevolking aan den havenkant staat uit te zien als een bijlander of schoener of stoomboot uit Colombia of Santo Domingo, met eenige bananen trossen aan boord, binnenkomt en hoe men elkander tracht voor te zijn om er eenige te koopen, om ze te gebruiken of weder te verkoopen. Ook de hier onmisbare smkerklinkers ontbreken. Dat is een soort bruine-suiker briquetten. Als men weet, dat geheel het ontbijt van een overgroot gedeelte der bevolking uitsluitend bestaat in een kop koffie met een stukje van zulk een suikerbriquet dan kan men begrijpen, hoezeer de be volking lijden moet door het gemis daarvan. De nijverheid ligt zoo goed als stil ook al tengevolge der ongelukkige ver wikkelingen met Venezuela. Sinds een jaar bestaat er hier een bloeiende touwslagerij, die veel, zeer veel voor de toekomst beloofde zij heeft haar werkzaamheden dezer dagen ge staakt, niet uit gebrek aan vraag naar haar artikelen, maar uit gebrek aan grondstof (pitavezel), die uit Venezuela moet aangevoerd worden. »De hoedenvlechterij, de zegen voor honderden en nogmaals honderden huis gezinnen, is zoo goed als stop gezet moeten worden, omdat het stroo (caba na) uit Venezuela ontbreekt. »Dat zijn waarlijk droevige toestanden Waar moet het heen En alsof alle rampen ons tegelijk moesten treffen, is de oogst van mais voor de buitenbevolking dit jaar totaal mislukt en blijft de droogte sinds April 1907 aanhouden, zoodat in de stad de meeste regenbakken leeg staan, een omstandigheid, die wel gunstig is voor het schoonmaken dier vergaderbakken maar toch de bevolking, die zuinig is op ieder droppeltje water, doet lijden. >Sinds eenige dagen zijn de leden der Kamer van Koophandel en Nijver heid, met be besturen van de vereeniging Onze Vloot en van het Alg. Ned. Ve bond aan het vergaderen, teneinde mid delen te beramen tot verbetering van den waarlijk onhoudbaren toestand. Wij vernemen, dat er besloten is, een uit voerig request aan H. M. de Koningin en de Tweede Kamer te richten, waarin de toestand der kolonie kalm en helder wordt uiteengezet en om hulp gevraagd in deze kritieke omstandigheden. »Van sommigen ondervindt dit voor nemen nogal tegenstand, omdat men er een afkeuring van, of althans een gemis aan vertrouwen in ziet jegens ons be stuur. Wij nemen gaarne aan, dat ons bestuur niet stil gezeten heeftmaar als men van die werkzaamheid niets hoort of ziet, als men geen enkelguns- tig gevolg ondervindt en als het bestuur Weinig menschen kunnen zeggen dat de warmte hen niet hindert. Men lydt niet, maar de meeste vïeaen bekla gen zich over vermoeienis,over vermin dering van "kracht. De eetlust is afwisselend, grillig, de spysvertering langzaam, de maag van streek. Neem een of twee Pink Pillen by iederen maaltyd gedurende de warmte en ge" bruik overleg by uwe voeding. De Pink Pillen bevorderen de eetlust, begunstigen de spysvertering, verster ken het zenuwstelsel. Zy wekken de werking van alle organen op cn be- stryden de vermoeienis. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot 'ïouder voor Nederlsud, 7 Groote Markt le Rotterdam. Voor 's Bosch en oir streken bij de firma v. d. DRIES, Viachmarkt, Apot heek 's-Bosch firma LAMEltS INDE MANS, en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 d doos, t 9p«r 6 doozen. bazend is tegengevallen, trots de wel willendheid van het hoofd der gemeente en het streven van eenige nota holen waarvoor zij bij deze hun dank brengen Adressanten wijzen er op, dat de kermis un door de Waalwijksche en nndeie vreemdelingen niet wordt bezocht, dat zelfs ingezetenen de kermis ontvlieden. De houders van bioscope, caronssel en andere tenten hebben niets verdiend. Blijft de kermis op denzelfden datum als nu gehouden, dan komen die menschen niet meer terug en zal de kermis binnen eou jaar 2 of 3 geheel zijn verloopen, wat voor velen eene grooteschade post kan zijn. Redenen waarom adressanten den rafd in overweging geven, de kermis voortaau te doen houden den 3en Zondag iu Augustus, zulks met het oog op Koniuginueverjaardag welke te Waalwijk feestelijk wordt herdacht. Uit de voorlezing van het 2e adres, inge zonden door eenige ingezetenen, blijkt dat deze den raad verzoeken het daarheen te leiden dat de kermis voortaan niet meer met die van Waalwijk wordt gehouden, daar zij nooit zoo weinig genopgeu hebben genoten met de kermis als nu. Adressanten verzoeken om de kermis weer te doen houden als voorheen, of als 't kan, wat vroeger. Het kermis vermaak prijs geven doen adressanten niet gaarne. Voor velen zou dat ook een schadepost zijn. De Voorzitter. De heeren hebbon nu de adressen gehoord. Willen wij ze nu in behan deling nemen of willen wij ze aanhouden tot eene volgende vergadering. De heer Broeders. Ik stel voor ze in een volgende vergadering te behandelen. Wij kunnen dan de zaak nog eens overwegen. De Voorzitter. Wij hebben de tijd er nog mede. 't Kan dan toch nog in de almanakken komen. De heer Both. De kermis is nog warm, laten wij er nog maar wat medewachten. Dj heer Broeders, 't Is toch slap geweest ook. De heer Groenen. In Waalwijk ook. De Voorzitter. Wij zullen de adressen aan houden tot eene volgende vergadering. B. en W. kuBnen er dan nog eens overspreken en komen dan mogelijk met een voorstel. Aldns wordt besloten. 3. Kiezen voordracht voor 2 leden van het College van zetters voor 's Rijksdirecte be lastingen wegens periodieke aftreding op 31 December e k. aftredende leden J. Broeders W. F. Klerkx. Gekozen woeden J. Broeders le candidaat. C. V. Couwenberg 2e W. F. Klerkx le H. C. v. d. Meijs 2e 4. Gemeenterekening 1908. Na voorlezing van alle stokken en beschei- deu wordt deze voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 9178,63 en in uitgaaf op 9445,0073, alzoo sluitende met een nadeelig slot van 1 266,377». Daar niemand in deze openbare vergadering het woord meer verlangt sluit de voorzitter deze en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 5 Reclames hoofdelijkeu omslag. zijn de heeren de Jong college van zetters voor 's Rijks directe be lastingen wegers periodieke aftreding op 31 December. Aftredende leden en P. Netten Gekozen worden Do Jong, le candidaat. n n J. Ilaverhals, 2e v 1» P. Netten, le e >1 b M- Vos, 2e n Verder niets meer aau do orde zijnde en niemand meer het woord vei langend sluit de oorzitter de vergadering BESOMEN. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 29 Juli 1908 des avonds ten half zeven uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Verwiel. Te ongeveer 6 45 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Broeders, Klerks, Verwiel, Groenen, v. d. Heijden en lloth afwezig het lid Brok. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergaderingna voorlezing worden deze on veranderd goedgek*urd en vastgesteld. Aan de orde Ingekomen stukken a Proces-verbaal van kasopneming, waaruit blijkt, dat do boekon en bescheiden iu orde waren bevonden en dat in kas was f248,127»- b. Besluit van God. Staten van Noord Brabant d d 2 Juli 1908 waarbij het kohier van den hoofdelijkeu omslag voor het dienst jaar 1908 is goedgekeurd. c. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring salaris regeling onderwijzers. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Twee adressen tot wijziging der dagen waarop kermis wordt gehouden. De Voorzitter. Deze adressen zijn laat inge komen, zoodat Burg. en Weth niet in de gelegenheid zijn geweest ze in behandeling te nemen. Ik zal de adressen laten voorlezen, dan kan de raad nog besluiten of nu of in een volgende vergadering de adressen zullen worden in behandeling genomen. Uii de voorlezing vau het adres, ingezonden door vergunning- en verlofhouders, blijkt dat voor deze de kermis, nu ze voor het eerst met die van Waalwijk is gelijk gehouden, ver— SPRANG. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 31 Juli 1908, des avonds ten 7 uur. Voorzitter de WelEdachtbare heer G. Meijer. Ongeveer 7.15 opent de Voorzitter de ver gadering aanwezig de heeren Maijers, Ver— hoever, de Jong, Vos, Rijken en Meijer, terwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer Haverhals. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergadering deze worden daarna onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van deu Commissaris der Koningin houdende mededeeling, dat tot zetter is bo noemd A. M de Joog. b. Besluit van Ged ötaten, houdende goed keuring besluit wijziging begrooting. c. Koninklijk beslnit, waarbij mededeeling wordt gedaan dat voor het dienstjaar 1908 aan do gemeente Sprang eene buitengewone subsidie wordt toegekend van f750 als tege moetkomiug in de onkosten van het onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling rekening 1907. De Voorzitter. Deze is in handen gesteld van een commissie. Ik verzoek een der heeren daarover rapport uit te brengen. De heer De Jong. Mijnheer de Voorzitter mijn collega Vos en ik hebben aan uw geëerde opdracht voldaan. Wij hebben de rekening over het dienstjaar 1907 onderzocht en in orde bevonden en stellen derhalve voor ze voor loopig vast te stellen in een bedrag aan ont vangsten van f 10 425 367» ®u in uitgaaf aan f9.950 507,, alzoo sluitende met een goed slot van f 464 86. Aangenomen. 3. Vaststelling politieverordening. De heer de Jong. Ook deze hebben wij, met medewerking van den heer Rijken, on derzocht. Wij hebben geen op of aanmerkingen te maken. Alles wat er in is opgenomen zal wel ten algemeene nutte van onze gemeente strekkeD. Wij stellen voor ze aldus goed te keuren. Daar op de vraag \an deu Voorzitter geen der leden bet woord hierover verlangt, wordt de politie—verordening aldus vastgesteld. 4. Vaststelling verordening van de wijze waarop besluiten en publicaties moeten worden bekend gem iakt en afgekond'gd. Uit de voorlezing blijkt, dat dit zal ge schieden bij klokkeklep, dat vanaf het balcon van h«t raadbnis de titel enz zal werden voorgelezen en daarna een afschrift zal wordon opgehangen in de vestibule vau het gemeente huis. Aldus wordt rnet algemeene stemmen vast gesteld. 5. Kiezen voordracht voor 2 leden van het Men schrijft ons uit Dongen Aan onze Medestrijders tegen het Alcoholisme. A. s. Zondag zal in Dongen eene grootsche manifestatie gehouden woi den tegen de schrikkelijke kwaal onzer tijden, tegen het Alcoholisme. Het programma van die betooging laten wij hieronder volgen. Aan u thans, Drankbestrijders uit alle plaatsen onzer gewesten, aan u, om daad werkelijk te toonen hoe de vooruitgang en bloei der Katholieke Drankbestrijding u aan 't harte liggen. Komt allen op, van nabij en van vecre, opdat deze Propaganda-Tocht een» grootsche openbare belijdenis onzer beginselen worde. Laat ons vaandel, dat in woord en in beeld die beginselen vertolkt, gevolgd worden door eene groote schare vrien den van den Roomschen strijd tegen drinkdwang en drinkgewoonte. Laten wij der wereld toonen hoe wij niet achterstaan bij andersdenkende drankweermannen 1 Laten wij katholieke mannen zijn van onzen tijd, modern gelijk ook Christus het was, strijdend op de wijze die onze tijd van ons vraagt 1 Om Christus wil zullen wij uitdragen onze leus en verkondigen ons beginsel langs straten en pleinen I In het volie leven willen wij werpen de zaden en kiemen van Katholiek# Drankbestrijding 1 Om Christus wil, willen wij hulp bren gen aan de zoovelen die torschen het juk van den drankduivel en opbeuren wie daar zuchten en lijden als zijne slachtoffers I Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen uur. Komt op dan gij allen en steunt ons 1 Het is tijd 1 Programma van den Propagandetocht en de Propagandameeting der Afdeeling Dongen van Breda's Kruisverbond, Zon dag 2 Augustus 1908. Kwart voor zeven voorm, Algemeene H. Communie der leden van het Kruis verbond, in de Kerk van den H. Lau- rentius. 3 uur n m. Bijeenkomst der deelnemers den tuin der Harmonie Musis Sacrum. in Toegang, ook bij de avondmeeting, voor Heeren Leden van Musis Sacrum, van het Kruisverbond en geïntroduceerde Heeren vreemdelingen, die aan den Op tocht deelnemen. Onthulling van het Vaandel der Aid. Dongen. Na aankomst van tram 3.38 uit de richting Breda Groote Propagandatocht door de Ge meente, begeleid door de Koninklijke Harmonie Musis Sacrum", (welwillend aangeboden). Tijdens den tocht zal op nader aan te duiden plaats een spreekbeurt vervuld worden door den WelEerw. Heer J. Laze- rums, Geestelijk Adviseur der Afdeeling Drankbestrijding en Onzedelijkheid". 5 uur. Op het terrein tegenover den Heer M. Ligtenberg, Achterbergen, (bij ongunstig weer in de Kerk van den H. Joseph Rede van den WelEerw. P. Cap Ilde- fonsus >Het hoe, het wat, het waarom in de Katholieke Drankbestrijding". 6 uur. Groote Propagandameeting in den tuin van >Musis Sacrum". Rede van den ZeerEerw. Zeergel. Heer G. Huys, Professor aan 't Seminarie Ypelaar »Het Alcoholisme en de Jeugd." Slotwoord. Het Bestuur der Afd. Dongen van Breda's Kruisverbond.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5