Derde Blad. BEKENDMAKING^ Provinciaal Nieuws Nt UWS' UIT KAATSHEUVEL Nummer 61. Zondag 2 .Aug 1908. 31e Jaargang. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat ter Secretarie voor belanghebbenden ter inzage zijn neder- gelegd Ontwerp-Winterdienstregelingen 1908- 1909 van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de Noord Bra- bantsch—Duitsche Spoorweg Mij. de Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij. en de Nederlandsche Centraal Spoorweg Mij. Opmerkingen, deze dienstregelings- ontwerpen betreffende, moeten vóór of op 5 Augustus aan het departement van Waterstaat worden ingezonden. Waalwijk 27 Juli 1908. Het gemeentebestuur voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele de Secretaris F. W. van Liempt. WAAL WIJK, 1 Aug. 1908. Gemeenteraad. In de gisterenavond gehouden openba re vergadering, onder voorzitterschap van den edelachtb. heer Burgemeester en waarbij alleen de heer J. J. van Doo ren afwezig was, deed de voorzitter na voorlezing en goedkeuring der notulen, eene mededeeling in geheim comité. Besloten werd de raporten der gas- commissie en der schoolcommissie in extenso in De Echo van het Zuiden te publiceeren. Ingekomen was een adres der Waal- wijksche Gymnastiek-Vereeniging, om eene garantie-som van f100 voor het houden van turnfeesten ter gelegenheid van het 12'/g jarig bestaan der vereeni- ging, met eene adhaesie-betuiging van »Waalwijks Belang.* Op voorstel van 't lit! Hoffmans werd f 50 toegestaan. Benoemd tot onderwijzeres mej. P. Kommeren van Ammerzoden, en tot lid der plaatselijke schoolcommissie, de heer M. A. van Loon. De salarissen van heeren onderwijzers werden vastgesteld als volgt: J. A. Spijkerman f 1600 pl. f 300 her- halingsonderwijs en vrije woning. A. C. van der Heijden f1350 pl. 200 voor herhalingsonderwijs. Princen f1150 pl. 200 voor herhalings onderwijs. Gerris f 825 Froklage f1075 Donker f 850 Laarakker f 725 Marks i 67 5 Van der Linden f 600 Een geldleening van f 1200 wordt aangegaan voor 't bouwen van een waschhuis voor de agenten, voorzienin gen aan 't raadhuis, waterleiding enz. en 't verleggen der rioleering achter in de stationstraat. Benoemd tot afslager der Botermijn G. Duquesnoy. In ons volgend nummer geven we 't uitgebreid verslag met de verschillende verslagen, memorie van toelichting enz. Waalwijksehe Harmonie. Wij vestigen nogmaals de aandacht van 't publiek op achterstaande adver tentie betrefiende het toetreden als lid en leerling tot de harmonie. Wij "er- trouwen dat Waalwijks ingezetenen het bestuur zullen steunen, om van dit ge zelschap eene krachtige, flinke en goede harmonie te maken, maar dan moet ook iedereen medewerken, vooral de jonge ren zich als leerling aanmelden. De instrumenten worden alle in orde gebracht en nieuwe aangeschaft, zoodat wat dit betreft, wij binnenkort op een goed geheel zullen kunnen bogen. Voortaan geregeld om de 14 dagen Zondagsmorgens uitvoerende repetjtie, waarvan 't programma in ons blad wordt opgenomen. (Zie Uitvoeringen). Zondag 16 Augustus a. s. zal de har monie heeren honorairen leden een con cert aanbieden in den tuin van den heer Ant. Gerris-Simons, waarvoor een mooi programma is saamgesteld en ijverig wordt gestudeerd. Concours Antwerpen. Zoo even is de feestgids van het In ternationaal Concours te Antwerpen ver schenen. Uit het met- zorg en smaak bewerkte boekje nemen wij het volgende, als voor onze gemeente van belang, over. Zondag 9 Augustus 1908. Aanvang 8 ure 's avonds. Tweede Afdeeling. Koninklijke Fransche Schouwburg. Verplicht koor: Pale ètoile du Soir [De bleeke AvondsterMuziek van H. Weijts. Ie Prijs. 500 Frs. een kunstvoorwerp en een verguld medaille. 2e 300 Frs. en een verguld medaille. 3e 200 Frs. en een verguld medaille. 4e 100 Frs. en een verguld medaille. Naar deze prijzen zullen dingen. 1. Cercle Choral »Le Vieux Bruxelles" van Brussel 80 zangers. Koor naar ketrze sAurore" van H. Weijts. 2 »Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, 44 zangers. Koor naar keuze »Lentelied" van J J. H. Verhulst. 3. »Het Rozenknopje" van Eindhoven, 66 zangers. Koor naar keuze>Pater Noster'' van K. Hamm, 4. »Sint Cecilia" van Gulpen, 56 zangers. Koor naar keuze »Vom Rhein van Max Bruch 5. »Sint Pancratius" van Heerlen, 80 zangers. Koor naar keuze: »Gothentreue" van H. Wagner. 6. Mannenkoor" van Zaltbommel, 49 zangers. Koor naar keuze: »Les Erne grants" (Uitwijkelingen) van Gevaert. Hieruit blijkt, dat onze Liedertafel de minst sterke Vereeniging is, en een zeer zware kamp haar dus te wachten staat. Ook valt hierbij nog op te merken, dat alle in deze afdeeling deelnemende vereenigingen een eersten prijs in een derde afdeeling reeds behaald hebben; Zaltbommel zelfs een eersten in de 2e afdeeling te Gulpen. Ook aan dc verplichting tot het doen eener keuze uit de van elke afdeeling gepubliceerde lijst van koren naar keuze, heeft men niet streng de hand gehouden althans de laatstgenoemde vereeniging zingt Les Emigrants of de Uitwijkelingen van Gevaert, voorkomende in de lijst van de allerhoogste afdeeling. Hadden andere vereenigingen geweten, dat zoo iets mocht, dan hadden ook zij wellicht een ander koor naar keuze ge nomen. Uitvoering der koren voor den Wedstrijd. Morgen om twaalf uur zal de Lieder tafel op Musis Sacrum ten gehoore brengen de koren waarmede zij Zondag a. s. te Antwerpen op het concours kampt n 1. »De Avondster" van H. Weijts en »Lentelied" van J. J. Verhulst. Deze Matinée is toegankelijk voor heeren ho noraire leden. Voor niet-leden en vreemde lingen bedraagt de entrée 10 cent Wegens de Matinée der Waalwijksehe Harmonie", die om half één aanvangt, zal stipt op tijd begonnen worden. Tentoonstelling te Weencn. Hedenmorgen waren wij in de gele genheid het schoeisel te bezichtigen, dat door den heer A H. van Schijndel alhier op de vaktentoonstelling te Weenen van 12 tot 23 Augustus a.s. geëxposeerd zal worden. Wat wij te zien kregen, was een lust der oogen en het spijt ons, leeken op dit gebied, niet bij machte te zijn deze uitgebreide, weergalooze collectie ook maar eenigszins naar waarde te beoor- deelen of te beschrijven. Zoo zagen wij o. a.Salonschoeisel in alle denkbare kleuren, waarbij ver scheidene laken- en stofsoorten zoo ge trouw in leder waren nagebootst, dat het scherpstziend oog het verschil niet ontdekt zou hebben. Het tooneelschoei- sel behoefde naar onze meening voor het salonschoeisel in geen enkel opzicht de vlag te strijken. Niet uitgekeken kon men komen bij de verzameling fijne heerenbottines en dameslaarzen. Hier behoefde men nog geen vakman te zijn, om direct tot de overtuiging te komen, dat deze soorten het elegante, het so- liede en het gemakkelijke in de hoogste mate vereenigden. Ook de jachtbottines van bruin of zwart Russisch vetleder waren eenig in hun soort. Alle deze soorten nu waren gemaakt naar de allernieuwste Amerikaansche, Pransche en Weener modellen, terwijl de afwerking in alle onderdeelen vol maakt mocht heeten. Wij twijfelen niet, of deze piachtverzameling zal op boven genoemde tentoonstelling een schitterend figuur maken en er niet weinig toe bij dragen om den roem van het bij den heer A. H. van Schijndel gefabriceerde schoeisel volgens het Amerikaansche systeem «Original Goodyear Welt* nog verder te verbreiden, of nog duurzamer te grondvesten. Moge de groote kosten en de vele moeiten, die de vooruitstrevende firma voor deze expositie zich getroost, door een volledig succes, dat onzes inziens niet kan uitblijven, bekroond worden en de schoenindustrie in onze gemeente in het algemeen en de exposant in hêt bijzonder er wel bij varen. De eer van 't Waalwijksehe en 't Nederlandsche fabrikaat zal op waardige wijze door deze expositie hooggehouden worden. net turnfeest der \V. G V. Onlangs deelden wij in ons blad mede de viering van het koperen jubilé door de Waalwijksehe Gymnastiek-Vereeniging Ging die dag bijna ongemerkt voorbii, daar het feest slechts in den boezem der vereeniging werd gevierd, thans zijn grootsche plannen in bewerking om op 1 5 Augustus a s het feest openbaar en luisterrijk te herdenken. Daartoe zullen behalve de feestvierende vereeniging, nog minstens 3 andere turnvereenigingen hare medewerking verleenen met name: «De Frank», alhier, »de Germaan, Tilburg en last not least »Kunst en Kracht» van 's Hertogenbosch. Er zal o m. eene ge zamenlijke opmarsch en de vrije oefenin gen worden uitgevoerd die met Pinksteren verwerkt zijn op 'l groote turnfeest te Amsterdam. Bovendien geeft de W. G V. nog enkele aardige nummers en zal door elke vereeniging een eigen program ma verwerkt worden aan de vier hoofd toestellen, benevens eenslingerbalmatch. Prachtige herinneringsmedaillës zullen worden geschonken aan de deelnemende vereenigingen. Het belooft een inooi feest te worden en wij hopen, dat alles moge medewer ken tot welslagen. Dat ons geacht gemeentebestuur deze zaak niet ongenegen is, blijkt uit de 50 gulden, welke zij als garantie-som de W. G V. toekende ten einde die club langs dezen weg te steunen. Nu nog den moreelen steun van alle ingezetenen, door niet te verzuimen deze openluchtuitvoering bij te wonen en on getwijfeld slaagt dit feest. De entréeprijzen zijn zoodanig gesteld dat zij geen beletsel kunnen zijn. Uitvoerige reuzenaffiches liggen bij ons ter drukkerij, om weldra verspreid te worden in Waalwijk en omstreken. Wij hopen in een volgend nummer nog meer te kunnen meedeelen. Vergadering. Algemeene vergadering der R. K. Vakvereeniging St. Crispijn en Crispi- anus van Waalwijk en Besoijen op Zon dag 9 Augustus 1908, des namiddags ten 6 uren op de St. Pauluszaal. Agenda Opening en lezing der notulen. Huishoudelijke mededeelingen. Verslag van het vakcongres te Utrecht Rondvraag en sluiting. Muis de Schutter. Boven een ooievaarsnest in onze ge meente zweefde een roofdier, een uil.... of wat ook. Hij beschreef groote kringen door de lucht, schoot eensklaps omlaag, nu hoog de lucht in, dan weer daalde hij om zijn prooi te bespringen. Ieder belangstellende, en die waren er velen zag hem reeds op zijn buit vallen De arme diereu, medelijden had men met hen, die van 't gevaar niet bewust schenen. Maar hulp komt opdagen, een Waal wijksehe schutter, door medelijden be wogen ijlt heenhaalt zijn geweer. en hoewel een niet zwaar schot op zijn vuurwapen zit, zal hij toch het roofdier trachten te treffen, of minstens schrik aanjagen en verdrijven. Hij legt aanen jawel, zijn juist oog, zijn goede schuttershoedanigheden, wor den beloond, hij treft. Maar wat is dat? De roover wordt doorboord, gaten vertoouen zich in zijn lichaam, waar men dwars doorheen kan kijken nu daalt hij snel, hij valt,een mooie. nieuwerwetsche vlieger, zoo juist uit Amerika geimporteerd, die vroolijk in de Waalwijksehe lucht stond. Tableau De Rocstciberg. De Roestelberg trekt veel bezoek tegenwoordig vooral in den vacantietijd. Nu is het er dan ook heerlijk en op vele puuten zeer mooi in onze heide. Donderdag zagen we nog een geheele schoolbevolking uit Dussen plm. 80 kinderen op een 10 hittenkarretjes door onze gemeente trekken om op den Roes telberg en in den duin den dag in spel en vroolijkheid door te brengen. Werkelijk veel wordt daar gewandeld, en uitstapjes met kinderen derwaarts ge maakt, maar nog lang niet genoeg, want 't is werkelijk zoo heerlijk voor groot en klein I De postbode Hoefnagel is als zoodanig benoemd te Dordrecht, met ingang van 15 Augustus Gaarne gunnen wij hem deze promotie, maar den ijverigen, behulpzamen besteller zullen velen noode zien vertrekken. Over schoenwerk op het eiland Cuba. Zoo dikwijls wordt gevraagd naar, gezucht om dèbouchèsZoo dikwijls wordt gezegd maken is niets, maar kwijtraken". Óm daartoe wat bij te dragen, nemen wij de volgende officieele Vertaling hier op. De statistiek van Cuba verdeelt het schoeisel in 't algemeen in dat voor mannen, vrouwen en kinderen. a. De invoer van mannenschoeisel was het vorige jaar 761971 paar, waarde 1148116 dollars. De voornaamste, om niet te zeggen de eenige leveranciers daarvan zijn de Vereenigde Staten en Spapje. Globaal genomen leverden de eersten Vs en Spanje de rest. De Spaansche s.-hoenen voor man nen worden vooral door de volksklassen gedragen, en de Amerikaansche van de zelfde soort, die duurder zijn, worden verkozen door de bevolking, die over de noodige middelen beschikt om ze te kunnen betalen. Drie typen van mansschoenen zijn op Cuba in gebruik de rijgbottien wordt in den winter verkozen, even als de bottien met knoopen deze laatste wordt evenwel minder gevraagd dan de eerste. De stof, die gebruikt wordt voor den winterbottien is gewalst kalfsleer, maar de Amerikaansche bottienen van verlakt leer worden meer en meer ge vraagd, omdat het Amerikaansche ver lakt leer zeer goed weerstand biedt aan het warme vochtige klimaat. In den zomer geven de verbruikers den voorkeur aan den lagen schoen in Europa gewoonlijk Richelieu en in de Vereenigde Staten Oxford genoemd De zomerschoen is veeltijd van geel kalfsleder hij wordt gesloten door mid del van veters of knoopen, soms ook door middel van stalen, gepolijst geel koperen of gebruineerd koperen gespen. De zool is half zwaar, zoowel in den zomer als in den winter en de hak is van gemiddelde hoogte. b. Vrouwenschoenen. De Vereenigde Staten en Spanje zijn ook daarvoor de voornaamste leveraars. Amerika voerde er 11 54234 paar in, waarde 1207590 dollars. Spanje 445661 paar, waarde 321822 dollars. De stof die het meeste wordt ge bruikt voor het vrouwenschoeisel op Cuba is zwart gewalst kalfsleer voor de schoenen »door den dag" en geglaceerd chevreau even zwart voor luxe schoenen gekleurde bottienen geel in zijne verschillende nuances worden weinig gevraagd. De hooge bottien, met knoopen wordt meest in den winter gedragen, terwijl men den lagen met veters of knoopen meest in den zomer benut. De zool is dun of half zwaar de rechte hak van gemiddelde hoogte wordt meer gevraagd, maar de hooge hak model uLouis X wordt veel genomen. c. Kinaerschoenen. De invoer van kin derschoenen bedroeg 1200900 paar, waarde 546762 dollars Even als met de schoenen voor vol wassenen, maken de .Vereenigde Sta ten zich meer en meer meester van de Cubaansche markt in de voorzieuing in kinderschoenen. De verhouding tot Spanje (den eenigen concurrent) is 724000 tot Spanje 454000 paar. De invoer der kinderschoenen be staat vooral in knooplaarsjes van ver schillende kleuren, onderwelke het geel met zijne nuances en de wijnkleur do- mineeren in concurrentie met zwart. De stof die wordt gebruikt voor de vervaardiging van deze schoenen is half zwaar kalfsleer; de zolen zijn van ge middelde dikte en de hakken laag. De inkomende rechten op schoenwerk zijn de volgende a. Voor mannen, Amerikaansche poin- tuur no. 5 en daarboven 0.195 dollar het paar, plus 10% naar de waarde. b. Voor vrouwen, jongelui en kin deren 0.13 dollar het paarplus 10% naar de waarde. Nota. Kinderschoenwerk van no. 97a of daaronder (Amerikaansche poin- tuur) 0.065 dollar het paar, plus 10% naar de waarde. Nota. Andere bottienen, schoenen en pantoffels van luxe of met ornementen, 0.195 dollar het paar, plus 10% naar de waarde- Ik sluit met de mededeeling dat de Vereenigde Staten op het bedrag der rechten eene korting hebben van 30%, maar ben overtuigd, dat desniettegen staande, wanneer men wilde, loonende concurrentie daar zeer goed mogelijk zou zijn. L. DRUNEN. Het concours op 15 en 16 Augustus a s. te geven door de hand boogschutterij Constantia, gevestigd bij den heer Th. Elshout, belooft heel wat drukte, daar er reeds zeer veel inschrij vingen zijn ingekomen. Dit is geen won der, als men weet, dat er 15 prachtige prijzen worden uitgeloofd, waaronder 3 van 't Vorstelijk Huis en een prachtig gouden eerekruis. Gezelschappen die geen uitnoodiging ontvingen, kunnen zich nog aanmelden Het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente is door heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd tot een bedrag van f 570.926 met 250 aan slagen. Bij de gehouden verpachting voor de gemeente van de Zeeg heeft deze opgebracht de som van f 1785.50 tegen f 2688.75 in het jaar 1907. Naar men ons mededeelt zullen bij de aanstaande inkwartiering niet 750 man doch pl.rn. 300 man met 60 paar den worden ingekwartierd. DUSSEN. 31 Juli. Hedenmorgen half zes vertrok de processie Dussen-Brielle naar Brielle, om aldaar bet graf der H. Martelaren van Gorkum te gaan vereeren- Circa 200 pelgrims namen aan dei bedevaart deel. De vroegerige predikant der Ned. Herv. Gemeente Ds. E. Klaassen is dezer dagen, na een vier jarig verblijf in Indië, om gezondheidsredenen, voor den tijd van een jaar, in zijn vaderland terug gekeerd. VLIJMEN. Met de aanstaande kermis dagen zal er in het café van den heer M van Wordragen door de heeren Solzer en Hesse een matinée gegeven worden. Deze voorloopige aankondiging dient om de reislustige dorpsgenooten, 1 die gewoon zijn de kermisdagen in Brus sel of eene andere wereldstad door te brengen, te bewegen dit jaar met die gewoonte te breken en hunne verlusti- ging te zoeken en naar wij hopen ook te vinden in wat hun de kermis alhier zal bieden. VLIJMEN. Woensdagavond ten 6 uur hield de raad der gemeente eene open bare vergadeiing. Besloten werd de Zwaansweg met klinkers te verharden. Gekozen werden als candidaten voor het college van zetters, de heeren A. F. Mommersteeg le candidaat, M. Boom 2e candidaat, M. van Wordragen le candidaat en II. Mommersteeg 2e can didaat. Plaatsgebrek noopt ons het gedetail leerde verslag eerst in ons volgend num mer te plaatsen. WASPIK. Woensdag 29 Juli deden de leerlingen der Zondagsschool van de Ned. Herv. Gemeente alhier in een vier tal rijtuigen een uitstapje naar 't Mast- bosch, onder leiding van den Eerw. heer Dr. Locher, predikant alhier. Dit tochtje was een groot feest voor de kinderen. Voor de noodige verster kingen en versnaperingen was gezorgd. Na een ganschen dag van pret kwam men 's avonds circa 8 uur weder te Was pik terug. Nog lang zal dit uitstapje bij de kinderen in aangename herinnering blijven. Donderdag 30 Juli vierde men al hier het feest der H Kindsheid Steeds wordt er van dit feest meer werk ge maakt. De kinderen trokken onder dc opwekkende tonen der harmonie door 't dorp in een fraaien stoet, voorstellende verschillende groepen uit 't missieleven, St Johannes den Dooper enz. In de kerk werd eene plechtige H. Mis gecelebreerd, Een en ander zal niet nalaten bij de kinderen eene bijzondere voorliefde voor de H. Kindsheid op te wekken. RAAMSDONKSVEER. Met gunstig gevolg liep heden van de werf van de Wed. D. van Suijlekom alhier te water het stalen Klipperschip „Cornelia" groot 140 ton, voor rekening van den heer A. Kieboom alhier en werd de kiel ge legd voor een Klipper groot 130 ton voor den heer C. Cornet te Werkendam. Deze week vertrok van dc zelfde werf de nieuw gebouwde zeesleepboot „Ameland" eigenaars de heeren Frater Smid en Schaap te Groningen Deze boot is voorzien van een verti cale compound machine van 200 I. P. K. met oppervlak condensatie. Machine en ketel werden vervaardigd op de fabriek van de heeren Schipper en C. van Don gen te Geertruidenberg. EINDHOVEN, 31 Juli Bij de heden gehouden gemeenteraadsverkiezing is gekozen de heer J. Weyers, candidaat van het H B. S comité, met 361 stem men voorts herstemming tusschen den anderen candidaat van het H. B S. comité, den heer Edm. de Haes (340 st.) en den heer J. van Best, candidaat der R. K. vereeniging Gemeentelang (ook 340 stDe andere candidaat dezer ver eeniging, de heer G. van Baeckel, viel af met 311 stemmen. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten (vacature-Boex) werden he den candidatenlijsten ingeleverd voor de heeren Aug- Raupp, vanwege het H. B. S. comité, en J. de Vlam (vereen. Ge meentebelang.) KAATSHEUVEL 1 Augustus 1908. Vergadering. Leden vergadering der R. K. Vak vereeniging op Zondag 9 Augustus a.s. om half 6 in de school der Eerw. Zusters. Punten van behandeling. 1. Verslag door den Secretaris. 2. Verslag van het R. K. Vakvereeni- gings congres door een der afgevaardig den. 3. Lezing van den Propagandist J. Si mons over »De werkman en drankmis bruik*. 4. Bespreking van eenige punten van het arbeidscontract en vak aangelegen heden. 5. Rondvraag en sluiting. Ongeluk. J 1. Woe: *dag had de 86 jarige Joh. L. alhier wonende en werk-'aam in het naburige Dongen op de. looierij vau den heer Bressen, het ongeluk van een hoogte te vallen, waar. door hij zijn linkerarm zoodanig bezeerd®, dil hij zich onder behandeling var, Dr. v. Dort mondt moest stellen. Een troost voor cüo van Benoeming.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9