Correspondent. DIENSTBODE, Notaris RANT Notaris RANT Advertentiën. Slagersleerling. Frankrijk. Engeland. Zweden. Duitsehland. Kleine Advertentiën. JBAHHSÏTI S, fit. De Echo van het Zuiden Gevraagd TERSTOND gevraagd: EEN FLINKE publiek verkoopen publiek verkoopen a. b. c. meer Spijkerman 1575 1600 1575 25 van der Heijden 1795 1350 1200 150 Princen 1595 1150 1000 150 Gerris 1295 825 775 50 Froklage 1295 1075 975 100 Donker 1025 850 750 100 Laarakker 800 725 675 50 Marks 800 675 625 50 van der Linden 650 600 550 50 Totaal 10830 8850 8125 725 C &ÖRiJa <!a J® 19 vraagt te CAPELLE een bekwaam en ijverig bij C. VAN DE PAS, Slagerij te Tilburg B 642, Korvel. HOOG LOON. a. wegens diensttijd met den eersten dag der maand, volgende op die waarin het in art. 1 genoemde aantal dienst jaren is bereikt. b. wegens het bezit der hoofdakte of andere akte, sub art. 1, c, le of 2e bedoeld, niet bij hunne benoeming in het bezit daarvan zijnde, met den eersten dag der maand, volgende op die, waarin ze de akte verkregen, en voor onder wijzers, die aanwezig moeten zijn in scholen met meer dan 4 onderwijzers, met den dag waarop zij als onderwijzer i met verplichte hoofdakte worden aan gewezen. c. wegens het bezit van een of meer akten, genoemd sub art. 1, c, le met den dag waarop de onderwijzers met het geven van onderwijs, waarvoor de akte vereischt is, belast worden. Art. 6. De bepalingen dezer verordening gelden niet voor de onderwijzers, die uitsluitend zijn belast met het onderwijs in één of meer vakken, genoemd onder h tot en met t van art 2 der wet tot regeling van het Lager Onderwijs. Art. 7. Kan een onderwijzer wegens ziekte zijne betrekking niet waarnemen, dan wordt hem voor niet langer dan zes achtereenvolgende maanden verlof ver leend met behoud van zijne volle jaar wedde. Blijkt na het verstrijken van de zes maanden,dat de onderwijzer nog niet in staat is zijne werkzaamheden te hervatten, dan kan hem wederom voor ten hoogste zes achtereenvolgende maan den verlof worden verleend, echter met genot van slechts de helft zijner jaar wedde. Art. 8. De onderwijzer, die door vervulling van zijn militie- of landweerplicht zijne betrekking niet kan waarnemen, geniet verlof. Gedurende den tijd, dien hij onder de wapenen doorbrengt a. krachtens art. 107 der militiewet 1901, b. krachtens eene andere bepaling der Militiewet 1901 of eene bepaling der Landweerwet, geniet zijne volle jaarwedde echter is hij gehouden, in het geval sub a., en in het geval sub b-, wanneer de daarin bedoelde diensttijd langer duurt dan één jaar, ten genoege van Burgemeester en Wethouders en het Rijksschooltoezicht, ten zijnen koste voor een plaatsvervan ger te zorgen. Bedraagt de. vergoeding per jaar, overeengekomen tusschen den vervanger en hem die vervangen wordt, meer dan de jaarwedde van dezen laatste, dan wordt het meerdere door de Gemeente voldaan. Art. 9. De onderwijzers zijn verplicht te Waalwijk te wonen, behoudens de be voegdheid van Burgemeester en Wet houders om van die verplichting om speciale redenen ontslag te verleenen. Art. 10. Waar in deze verordening niet uit drukkelijk van mannelijke onderwijzers wordt gesproken, worden met onderwij zers evenzeer onderwijzeressen bedoeld. Art. 11. Deze verordening treedt in werking den 1 Januari 1908. MEMORIE VAN TOELICHTING op de concept-verordering tot regeling der jaarwedden ens. van de Onderwijzers aan de openbare school te Waalwijk. Ingevolge art. 4 der wet van 28 De cember 1907 (Stbld. No. 361) moeten de jaarwedden der Hoofden van scholen en onderwijzers aan de openbare lagere scholen vóór 1 Januari 1909 opnieuw worden geregeld. Volgens art. 2 dezer wet zijn de minima van art. 26 le lid sub 2 der Wet op het lager onderwijs verhoogd. Die verhooging bedraagt voor de thans aan de o. 1. s. verbonden onder wijzers f 525,en wordt door het Rijk aan de-Gemeente in haar geheel vergoed. De Commissie is van oordeel (ook in verband met de bij genoemde wet ge voerde debatten en een desbetreffend schrijven van Gedeputeerde Staten) dat die verhooging geheel aan de onder wijzers ten goede moet komen. Het eindsalaris in verband met het aanta dienstjaren, is gebracht op f900,.ter wijl het begin salaris, alhoewel dit niet door de wet is verhoogd, in het voor stel der Commissie is gesteld van f 550, op f 575,De periodieke verhooging geschiedt thans om de J3 jaren, dus veel sneller dan vroeger. Art. 1 C. Om tegemoet te komen aan de bezwaren der onderwijzers, belast met het les geven in de Fransche taal, dat zij slechts f UK), ontvangen voor even veel lesuren als het Hoofd der School, dat deswege thans f 375,ontvangt, heeft de Commissie vermeend te moeten voorstellen voor het geven van les in de Fransche taal f 150,toe te kennen voor elk \ak meer, genoemd in art. 2 m.n. en p der Wet tot regeling van het Lager-Onderwijs, waarin onderwijs wordt gegeven f 50,daarenboven. Het Hoofd der school dat in het bezit is der akten Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde en daarin les geeft, zal zoodoende in plaats van f 375,f 400, -• ontvangen. Alhoewel het Hoofd der School geene tractementsverhooging heeft ge vraagd, vermeent de Commissie met het oog op deszelfs verdiensten deze ver hooging te moeten in overweging geven. Zooals bekend, wordt het openbaar onderwijs in de nuttige handwerken ge geven door een der Eerw. Zusters, die deswege f 250,— geniet. Het Hoofd der School heeft nu aan de onderwijzeres Mej. van der Linden opgedragen dat vak mede te onderrichten (des Zaterdags) Hiervoor geniet die onderwijzeres geene vergoeding. Het komt de Commissie billijk voor, wegens het bezit der akte lett. k. ook f 25,toe te kennen. De onderwijzer J. J. Gerris, bij zijne benoeming aangesteld om les te geven in 't Fransch op eene jaarwedde van f 100,wenscht daarvan te worden ontslagen. Geruimen tijd reeds wordt het Fransch dan ook gedoceerd door den onderwijzer Froklage, die deswege op de gewone wijze wordt geretribueerd. Deze toestand kan niet worden besten digd. De onderwijzer Gerris zelf is hier van dan ook zoodanig overtuigd, dat hij, zooals gezegd, vrijwillig afstand doet van dit salaris ad f 100,te meer, nu hij desniettegenstaande toch door de nieuwe regeling nog f 50,vooruitgaat. Art. 9. De Commissie vermeent in overweging te moeten geven, (ook met het oog op de zeer ruime vergoeding wegens huishuur) de onderwijzers te ver plichten te Waalwijk te wonen. Ten slotte vermeent de Commissie de financieele gevolgen in het licht te moe ten stellen, door het hiervolgende staatje aangegeven a. Welke salarissen de onderwijzers vragen- Welke salarissen de Commissie voorstelt. Welke salarissen de ondei wijzers thans genieten. b. c. on vrije woning Zooals uit vorenstaand staatje blijkt, zullen, als het voorstel der Commissie wordt aangenomen de meerdere uitgaven die de Gemeente moet dragen, beloopen f 200,terwijl de onderwijzers in het geheel meer krijgen f 725, Er is in deze geen rekening gehouden met de nieuw aan te stellen onderwij zeres, waarvoor het Rijk slechts vergoedt f 310,zoodat de Gemeente deswege meer zal hebben te betalen aan salaris sen p. m. f 300, De Commissie vermeent, dat door vorenstaande regeling aan de onderwij zers een zoodanig tractement is verleend, dat zij in hunne positie naar behooren kunnen leven, te meer daar de Heeren Spijkerman, van der Heijden en Princeu voor het herhalingsonderwijs bo vend en nog een salaris genieten van f 300,en f 200,— en de Heer Froklage f325 als leeraar in het teekenen. De Plaatselijke Schoolcommissie te Waalwijk, HOUBEN, Voorzitter. A. G. RUBBENS, Secretaris. De heer Hoffmans »dat is voor F/s jaar genoeg, dan komen ze toch terug." De Voorzitter: »B. en W. kunnen zich met het voorstel van de commissie wien een woord van dank voor haar werk dient gebracht, vereenigen en stellen voor de salarisregeling aldus vast te stellen.* Aangenomen. V. Ontwerp-besluit tot heffing van Haven- en Kaaigeld bij vernieuwing (ter visie.) De Voorzitter: »de koninklijke goed keuring eindigt 31 December, 1908, en die moet opnieuw worden aangevraagd.' Een paar kleine wijzigingen zijn aan gebracht er is een rubriek bijgekomen, om nl. van schepen boven de 125 ton, 1 cent meer te heffen. Kaaigeld is thans 7 cent, te brengen op 10 cent, en de ligtijd van 14 op 8 dagen. Aangenomen. VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhu ring van een perceel land (ter visie). De Voorzitter »B. en W stellen voor om de Elderwaard onder Ammerzoden, groot 96.70 c. A- voor 4 jaren aan P. Brands te verhuren en 't dan van hooi land in bouwland te doen omzetten- Voor hooiland is 't niet meer geschikt, daar het geen bevloeiing meer krijgt en 't niet beweid kan worden.* De heer Hoffmans: »'t komt mij voor dat de huurtijd van 4 jaar veel te kort is, als 't land gescheurd moet worden, na 4 Jaar is 't schoon uitgeput. Ik zou de huurtijd langer stellen." De Voorzitter»hij heeft zelf 6 jaar gevraagd." De heer Hoffmans: »in 4 jaar kan hij 't geheel uitputten, ik zou 8 jaar nemen.* De heer van den Broek: >'t zelfde geld is onzin, dat is tc weinig. Door scheuren is 't veel meer waard, van f 22 tot f 23.* De heer Hoffmanns »ik zou trachten hem vast te houden De Voorzitter >laat ons dan 6 jaar stellen.* De heer Verbunt»ik blijf de heer Hoffmans bij, maar laat ons 't Dag. Be stuur machtigen te handelem* Aangenomen wordt minstens 6 jaar te verhuren. VII. Idem tot het aangaan eener tij delijke geldleening (ter visie). De Voorzitter >B. en W. stellen voor fl. 1200 te leenen, te voegen bij de le geldleening op de begrooting 1909." Deze fl 1200 dient voor de gedeel telijke afbreken der bergplaats, 2e het afbreken van een waschhuis voor de politie en daarvoor een nieuw in de plaats zetten, 3e het nazien en in orde brengen der gooten en daken, 4e Het glas- en verfwerk voor dien bouw, en de verdere gebouwen en poorten., niet de gevel van 't raadhuis. Dit zijn nood zakelijke verbeteringen die B. en W. direct noodig achten. 5e. Het aanhan gen van een closet, waterleiding in 't raadhuis, voor de agenten en in 't huis van de Ronde aan de haven. Alles is hier in 't raadhuis zeer pri mitief, drinkwater is er niet, evenmin als eene zekere gelegenheid. Ook de Ronde heeft geen drinkwater. Vierder zullen uit dit bedrag bestreden worden de kosten van het verlengen der rio- leering in de stationstraat met 50 M. het bijplaatsen van een urinoir op de Kloosterwerf. Het riool is noodig, in den winter blijft 't water daar staan, zakt door, en dan bevriest de gronden knakken de buizen't is ook noodza kelijk voor de aansluiting der perceelen de urinoir zal een worden als hiernaast in den dam. Een en ander achten B. en W. hoogst noodzakelijk. De heer van Schijndel«de rioleering zal naar ik vernam plm. 50 M. verlengd worden. Jammer nu ze toch aan den gang zijn, ze geen 30 Meter verder ge legd wordt tot Manders die andere wo ningen hebben ook geen afwatering, geen aansluiting aan 't riooldan komt erbij dat het leggen zeer gebrekkig gaat, 't zijn geen vaklui, maar dat is nog tot daartoe de buizen worden niet aangestampt, niet ingewaterd, een hoop zand is er over den -eersten dag heeft er de architect bijgestaan en toen werden ze niet vol doende ingewerkt, veel karren zand werden weggereden; ze moesten geleide lijk aangestampt worden een 25 M. zijn ze ellendig gelegd eerst moesten ze goed ingewaterd worden en dan goed aangevuld en aangestampteen nacht- wacht heeft de leiding gelegd, de man heeft zijn best gedaan maar 't is zijn vak niet't is gebeurd zonder waterpas of wat ook. Ik ben er met een des kundige bij geweest en die zei me, dat 't een zeer moeilijk werk is, zonder water pas en andere materialen, niemand kan dat ook geen vakman, die 40 jaar in 't vak is, op 't gezicht; nu leggen ze vol zonken, zeer onregelmatig overal, is dat nu een overzicht over de gemeente werken, dat vraag ik de leden van den raad en u, mijnheer de Voorzitter.* De Voorzitter: >ik heb het zelf niet gezien, het spijt me zeer, wij hadden gedacht dit gerust aan mijnheer van Dijck te kunnen overlaten.» De heer van Schijndel»wat zal er gedaan moeten worden, als die buizen door 't slechte leggen weer gauw stuk zijn en we weer kosten krijgen. De Voorzitter: »als dat zoo is, zal er niets opzitten dan herstellen.» De heer Klijberg»als ik het goed begrijp is hier een werk onderhanden genomen, zonder dat er geld voor was. De Voorzitter>'t kwam zoo door toevallige omstandigheden 't had al een een heelen tijd geleden moeten gebeuren; en we hadden nu eenige werklieden en we meenden dergelijk werk vrij te kunnen doen. Voor hier klinkt het misschien wat vreemd, maar ik las nog van Rotterdam, dat B. en W. een werk van f80.000 onderhanden hadden ge nomen er kan toch zoo'n bezwaar niet tegen zijn en we moeten toch een beetje vrijheid hebben om te doen wat nood zakelijk is». De heer van Schijndel»er zullen gauw lekken komen, er vielen groote stukken af als ge aan de buizen kwaamt die gasleiding is zeer slecht.» De heer Klijberg»'t is niet de be doeling het Dag. Best. aan banden te leggen maar ik zou me toch moeilijk kunnen vereenigen met het gebeurde te Rotterdam, wat U als voorbeeld aanhaalt dan wordt de raad vrijwel overbodig. De kwestie is dat we hier een geldleening moeten goedkeuren, die al verbruikt is gaarne zou ik zien dat zulks voortaan niet meer zonder den raad geschiedde, en we niet voor feiten werden gesteld. De Voorzitter: »de buizen vragen slechts een klein gedeelte der geldleening. Nochthans zal met uwe opmerking re kening worden gehouden.» De heer van Schijndel»ik verzoek u den architect er op te wijzen op een en ander te letten.» De VoorzitterZeker. Voor het ver lengen zooals de heer van Schijndel wenscht zal f 200 noodig zijn of we zullen daarvan zooveel nemen als het moet. Goedgekeurd de geldleening en het doortrekken der rioleering tot Manders. VIII. Wijziging begrooting 1908. De Voorzitter: »de begrooting moet met f 9000 verhoogd worden restant geldleening, als laatste termijn voor de gasfabriek, dan is alles voldaan. IX- Voordracht benoeming 2 leden van het college van zetters. (Ter visie. Gekozen als le candidaat le vacature Jac. Gragtmans. Gekozen als 2e candidaat le vacature Th. Hoffmans. Gekozen als le candidaat 2e vacature Fr. Baijens Gekozen als 2e candidaat 2e vacature A. Verbunt. Benoeming van een afslager aan de Botermijn. Gekozen als afslager aan de Botermijn G. Duquesnoy met 5 stemmen tegen 3 op Mart. Didden en 1 op J. Donker. Niemand meer 't woord verlangend, sluit de Voorzitter onder dankzegging de vergadering. De inet veel ophef aangekoudigde alge- raeene staking voor 24 uur is op een groote mislukking - uitg< loopen Parijs zag] er Maandag niet anders uit dan op audere Maandagen. Bijna overal werd gewerkt Het bleef dan ook uiterst kalm in den voor middag; enkele groepjes stakers, die de karweien afliepen om de arbeiders alsnog tot het neerleggen van het werJc te bewegen, werden op een afstand door politie gevolgd. Maar overigensde Metro vervoerde als gewoon de reizigers, de Parijzenaars vonden 's morgens hun versche broodjes, gedurende den nacht gebakken, en... ook hun ochtend bladen. Slechts aan een enkel blad kon men zien, dat er niet met voltallig personeel was gewerkt. Ook des middags bleef het, tot ongeveer vier uur, uiterst rustig. Toen begonnen zich een aantal personen te vergaderen op de Place de la Itépublique, onmiJdellijk wordt bet plein ontruimd. Later begint het «eer roerig te worden voor de Arbeidsbeurs. Een hoogere politiebeambte tracht de be- toogers te kalineeren. Het biat niet. Zij beginnen te gooien met siles, wat voor de baud is; tafels en Ubountien eu flesschen. Er ontstaat een hevige strijd, die eindigt met de ontruiming door de politie van het koffiehuis, dat gisloten wordt Er worden eenige charges gemaakt, waarbij een aantal personen gevangen genomen werden. Velen moeten kleine verwondingen hebben opge- loopen. voor van Volgens den zeevaartkundigen medewerker van de Daily Mail zijn er bij de oefening van de Engelscbe vloot in de Noordzee vooral twee dingen gebleken. Vooreerst, dat onderzeesche booten niet alleen deugen ter verdediging van havens, maar dat zij tot op duizend mijl afstand van hun basis bruikbaar ziju ten aanval Een vijandelijke vloot is dus niet langer veilig onder bescherming van het vuur der kustforten, maar wordt uit havens of van reeden tot het gevecht gedwongen. Verder is 'i duidelijk geworden hoe de kracht van een vloot door de draadlooze telegrafie verhoogd is. In de Engelsche vloot, waar elk linieschip en elke torpedo jager met toestellen voor radiografie is voor zien, zijn alle schepen, schoon verspreid, nu een eenheid, een organisme, waarin de radiografie het zenuwstelsel is Naar t heet, heeft de admiraliteit ook de toestellen zoo laten stemmen, dat het opvangen op andere toestellen er zeer moeilijk door wordt. De Engelsche kruiser Indomitable is gisterenavond tegen tien uur met den priuB van Wales uit Quebec te Cowes terugge komen, na den snelsten overtocht, die tot- nu loe over den Atlantisch™ Oceaan is gedaan. Zij heeft 51/» dag noodig gehad voor den afstand van 2780 zeemijlen en gemiddeld bijna 21 knoop gestoomd. Dank zij de draadlooie telegrafie, is het schip de geheele reis met de admiraliteit in Whitehall in gemeenschap gebleven. Het record van de Lusitania is nu geslagen. Nauwelijks is president Falièrres verdwe nen, of keizer Wilhelm en zijne gemalin brengen een bezoek aan Stockholm, waar zij uiterst hartelijk ontvangen werden. Geestdriftig werden zij toegejuicht. Harte lijke toasten zijn er gewisseld en veel ridder orden en eerebaantjes toegekend. Graaf Zeppelin heeft gisteren zijn 24 uren tocht met ziju bestuurbaren luchtballon aangevangen en tot de laatste belichten luiden, ging 't uitstekend. De vaart was regelmatig en zeker. Hier een paar trie grammen MAINZ 4 Augustus. Het luchtschip van Zeppelin passeerde hedenavond Mainz, maakte beneden de brug in den straatweg een draai en sloeg de richting Rijnopwaarts de terugreis in. OPPENHEIM, 4 Augustus. In den loop hedenmiddag heeft Zeppelin zijn benzin,., aangevuld. Aan de oevers was een «jenschen verzameld.^ Herhaaldelijk het p bliek Zeppelin toe en werd het aangeheven. Bij het vallen der begonnen de toebereidselen voor verderen tocht. kwart over tien hedenavond steeg de mi zeker, onder het geestdriftig hoen het publiek op. De ballon ging stroom, opwaarts keerde daarna en sloeg de richting Mainz in. voorraad massa m juichte volkslied duisternis den Om ballon van opw naar TE KOOPEen kaalharige St. Bemhardshond, zeldzaam trek- en waakhond, oud 2 jaren. Waar zegt de Uitgever. "GEBOREN; PHILIPPUS Zoon van W. G. UIJTHOVEN. L C. UIJTHOVEN—Oerlemans. VGrevelduiu-Capelle, 1 Aug. Algemeene kennisgeving. ONDERTROUWD EN W-AAum^ 3 Augu...,S 1908 ltOOSENDAAT, GEEN RECEPTIE. Tot onze innige droefheid over leed heden onze jongste lieveling COR, in den aanvalligen leeftijd van 18 maanden. FRANS VAN DONGEN. THÉRÈSE VAN DONGEN Zijlmans. Amsterdam, 28 Juli. Anna-Vondelstraat 1. Schriftelijke aanbiedingen worden zoo spoedig mogelijk bij de Redactie ingewacht. EEN NETTE Adres: B. HENDRIKS Bzn., Runds- en Varkensslager, Stationsstraat Waalwijk te Waalwijk, zal ten verzoeke van den Heer J. SIPS tt Waspik, in het te verkoopen huis aldaar, bij inzet op Maandag 10 Augustoi 1908, bij toeslag op Maandag 17 Au gustus 1908, telkeus ten 7 uur des avondi ONDER WASPIK. Een Huis, waarin koffiehuis met Erf en Tuin op den Dijk aan de Haven, sectie G No. 719, groot 0.02.36 H.A. Te aacvaarden bij de betaling. te Wsalwijk, zal voor de Erven van wijlen de echtelieden den hee: JACs PLOEGMAKERS en Mej. JOH» Ma. HAMERS, beiden te Kaatsheuvel overleden, bij inzet op Dinsdag 11 Au gustus 1908. ten koffiehuize van EUPHO NIA te Kaatsheuvel, bij toeslag op Dini dag 25 Augustus 1908, in het hote. van C J. VAN DEN ASSEM aldaar, tel kens ten 7 uur des avonds Onder Kaatsheuvelgemeente Loonopzand KOOP 1. Een Huis met Erf en Tuin aan de Dorpsstraat, Sectie B nos. 2181 en 2185, groot U.02.70 H.A. KOOP 2. Een Huis en Erf, aan der Sprangjchen pad, Sectie B nos. 354c groot 0,05,10 H.A, KOOP 3. Een Huis en Erf, aan de: Spiangschen Pad, Sectie B no. «3547: g.'oot 0.05.90 H.A. Onder Waalwijk: KOOP 4. Hooiland in den Buiten polder Sectie A no. 604, groot 0,40,90 H A

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2