L0Nummer 64 Donderdag 13 Augustus 19Q8. 31e Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws :no. Schitterende overwinning der liedertafel «Oefeningen Vermaak» a,n. te Antwerpen, Lte ïid en •or en iet ter. nssei *s*m WAAL WIJK, 12 Aug. 1908. Dat een concours een groote aantrek kingskracht heeft ook op niet-zangers, 'daarvan zagen wij Zondagnamiddag bij het vertrek onzer Liedertafel naar den iflgrooten Internationalen Zangwedstrijd te jl|Antwerpen het meest sprekend bewijs. I Verscheidene muziekminnaars maakten genoemden tocht mede en sloten zich lietï?. de meest kameraadschappelijke wijze bij de zangers aan. 't Was warm en drukkend in den ngen, laaggeweltden, ouderwetschen ein de zitbanken leken vuurstoven en e geopende raampjes lieten geen ver- oelenden luchtstroom door. Toch ging het er heel leuk in ^en EI-waggon toe. Hier zat een groepje in ajlenegligé te kaarten, daar werden grappen verteld of uien getapt, elders besprak men de kansen van den wedstrijd, ner gens echter bleek men schroomvallig of pessimistisch gestemd, allen waren vol hoop, want men droeg de overtuiging in zich gedaan te hebben wat er in deze te doen viel, zoodat, zelf bij een slechten uitslag, geen zelfverwijt de Vereeniging treffen kon. Aan het station te Antwerpen doorj| een Commissaris begroet en verwelkomd togen allen »en corps" naar ïnz.het hotel om zich eens wat te verfiisschen en daarna nog eens flink te repeteeren. Zoetjes aan begaf men zich nu in groepjes naar de Fransche Opera, waar de wed- I strijd zou plaats hebben. Brussel voor- zien van een prachtig vaandel, met het 'legendarische »Manneken-Pis" op den top van den stok stond reeds op het plein geschaard, waar de toevloed der zangers maar al door aanwaste. Tegen uur posteerden de beide eerst optre- ende gezelschappen zich aan de »artisten- ntreé" aan de achterzijde, terwijl wij ons laats binnen opzochten »Groote heeren laten zich lang wach- en,« zegt het spreekwoord. Dit bleek ook hierde wedstrijd kon nog niet beginnen, wijl een Hollandsch jurylid og altijd schitterde door afwezigheid Eindelijk verscheen de ongeduldig ver achte nog enkele ceremonien en >Le vieux Bruxelles* 80 zangers sterk begon >Pale étoile du soir.« Hemel, wat viel dat tegen I Was dat nu het gezelschap, aarover zoo'n roep uitging Dat zich elf reeds vóór den aanvang, ten aan- hoore eener groote menigte, wis en zeker den eersten prijs had toegekend? Zoo ergens, dan ging hier het spreek woord »Hoogmoed komt voor den val" in vervulling. Ook in het koor naar keuze »Aurore« blonken nergens kwa liteiten, die haar tot een Vereeniging zelfs van den derden rang stempelden. Wij waren dan ook vol goeden moed, toen Waalwijk optrad De inzet van het verplichte koor was magnifique, en goed begonnen is reeds half volbracht. Ons 'hart begon minder onrustig te kloppen, toen de verdere gedeelten steeds met elan, gloed en overtuiging gezongen werden. Het was geknipt' zei men in de zaal. Jammer, dat een paar malen "leen noot in de le tenor partij een greintje of pieperken te lang werd aan gehouden. Een overweldigend schoon v slot deed het auditorium in een luid ap- plaus losbarsten. De Avondster* was tot zijn recht gebracht en wij meenen het te mogen zeggen zonder overdrijving, door geen enkele Vereeniging meer zoo smaakvol en lekker. I Ook >Lentelied« liep uitmuntend van stapel. Toch voelden wij iets, dat wij geen naam konden geven. Stond het harmonium, waar op de toon moest worden aangegeven niet iets te laag Werd het in Waalwijk niet minstens steeds een halven toon hooger gezon gen Misten wij daarom misschien die jverve, dien gloed, waaraan wij gewoon [waren Nog eens't was fijn, goed ge nuanceerd enz. enz. en toch niet zoo (lekker als wij het gewoon waren. Niettemin waren wij na afloop zeer hoopvol gestemd. De Vereeniging, die Waalwijk »er af* zou zingen, moest goed wezen. Dit zou echter niet zijn door haar op volgster het bekende en terecht befaamde Rozenknopje* van Eindhoven, sterk 66 zangers. De fortuin lachte ditmaal de anders zoo kranige schare niet toe. De inzet reeds liet iets te wenschen over en in de z.g. »Vlinderpassage* schenen de kevertjes door een panischen schiik bevangen, hun heil te zoeken in een overhaaste, verwarde vlucht. Nog één maal kaatsten zij even den bal mis. Niet temin alle lespeet voor deze Vereeniging, die over een uitmuntend stel zangers en eentemperamentvollen directeur beschikt. De uitvoering van »Pater Noster* van K. Hamm viel evenmin mede. Vooral aan het slot, waar gevraagd »Niet in bekoring gebracht en van het kwaad verlost te worden», scheen een booze, den Z'-ing vijandige gec^t, de zangers niet te willen loslaten. Het eeuwig fraai »Amen» kon het overige natuurlijk niet meer redden. Thans kwam »St- Cecilia* van Gulpen sterk 56 zangers op de planken. Zij zongen het verplichte stuk in het Duitsch. Wat zongen die kerels goed 1 Wat be schaafde, goed geschoolde zangWelk een fijne nuanceering Hoe prachtig de uitspraak van het Duitsch, dat, naar het ons leek, zoo mooi bij de muziek paste. De uitvoering van het verplicht nummer als van »Von Rhein* van Max-Bruch was één wellust voor de ooren. Zouden wij iets hebben op te merken, dan zou het zijn, dat wij ook wel eens gaarne eens flinke ff gehoord hadden na zooveel zoets en zoetsappigs. Een langdurig applaus bewees, hoe deze Vereeniging allen voldaan had. Ook Sint Pancrafius van Heerlen, sterk 80 zangers, bleek een geduchte concur rent. Over het geheel echter was de uitvoering van het verplichte stuk, dat in het Fransch gezongen werd, niet zoo geacheveeid en geknipt als bij Waalwijk en Gulpen, doqh het nummer naar keuze »Gothentreue> van Hans Wagner maak te zoo'n overweldigenden indruk, dat een grootdeel van het publiek, alleen om deze uitvoering, hun bepaald den eersten prijs zou hebben toegekend. Maar de Vox populi* is niet altijd de »Von Dei* en allerminst de »Vox Jury.» Zalt-Bommel sterk 49 zangers, was »lestdoch daarom nog niet het >aller- best". Al was er blijkbaar veel geoefend, toch viel betreffende opvatting, toonvor- ming en uitspraak nu en dan wel een ip- en aanmerking te maken. Er werden echter geen in het oor springende fouten gemaakt zooals bij Brussel en Eindhoven, terwijl de uitvoering van het groote en moeielijke stuk. »De uitwijkelingen van Gevaert* bewijs aflegde van grooten durf. Of de vereeniging echter met dit koor een goede keuze deed, be twijfelen wij- Thans kwamen de oogenblikken van spanning. Er was over het geheel zoo mooi gezongen, dat wij voor ons, ons aan geen voorspellingen waagden. Eindelijk kwam de uitslag, die was als volgt 1 Gulpen, 2 Waalwijk, 3 Heerlen, 4 Zalt-Bommel. Onbeschrijfelijk gejuich en gejubel der bekroonde vereenigingen. In niet te beschrijven geestdrift werden de Directeuren door de zangers opge nomen en over de corridors der Ver eeniging gedragen. Buiten het gebouw weerklinjct. »Das hat Musik gethan* en als even later Gulpen en Waalwijk elkaar ontmoeten, is het of allen oude vrienden zijn, scharen beide vereenigingen zich zij aan zij en zingen te samenHet Oude Wilhelmus en het Wien Neer- landsch bloed daarbuiten door duizenden aangehoord en warm toegejuicht. Wat men op zulke oogenblikken gevoelt daarvoor schiet de pen te kort, dan eerst, schijnt men te beseffen, dat de woorden Vaderland en Koningin geen ïjdele klan ken zijn, dan eerst gevoelt men de groote macht, die de muziek op den mensch uitoefent. Na nog enkele uren prettig met el kander doorgebracht, hier en daar ge zongen te hebben, toog men, de een vóór de ander na, hotelwaarts om, zij het slaapje dan nog zoo kort, ecnige rust te vinden en nieuwe krachten voor den volgenden dag op te doen. Ach, de goede Morpheus heeft de zangers niet lang in zijn armen gekoesterd, want Aurora bescheen reeds vroeg met hare stralen de glinsterende voorhoofden dei meeste leden. En de duifjes, die het heugelijke nieuws zouden overbrengen, moesten toch ook op tijd losgelaten worden. Prompt om elf uur stonden de zangers weer op de kiosk op de Place Verte om op het bestendig festival een zestal koren uit te voeren. Hoe n.en na zulk een avond, nacht en morgen nog zoo krachtig en goed zingen kon, ging ons verstand te boven. Steeds groeide de menigte om de kiosk aan en allen roemden als om strijd hetgeen daar boven gepresteerd werd. Een uitbundig hoera steeg uit de rijen der zangers op, toen de telegrammen van Waalwijks burgemeester en de Waal- wijksche harmonie daar juist ontvangen werden. Na afloop verspreidde men zich in verschillende richtingen, doch twintig minuten voor het vertrek van den trein waren allen op het perron van het Sta tion weer bijeen. Een eigenaardige ver rassing wachtte hier den Directeur der vereeniging. De heer Jan van Tilburg- Melis, omringd door talrijke oud-Waal- wijkers en Besoijenaren bood den heer J. Sars een prachtig bloemstuk aan. Wij hebben dikwijls goed en fijn hooren speechen, doch de speech, die wij hier van genoemden heer van Tilburg hoor den, was uniek. Zangers, Directenr, Waalwijk, alles, alles weid vernoemd en naar waarde geprezen, terwijl telkens de liefde tot den geboortengrond, tot zijn hem zoo dierbaar Waalwijk als grond toon of dominant gehoord werd. Nog maals »das hat Musik gethan,* handjes gedrukt, afscheid gewisseld ende trein rolde verder om de zangers na een drietal uren op de plaats hunner bestemming te brengen. Niet alleen de zangers van «Odfening en Vermaak" verkeerden in Bpanning, ook het publiek van Waalwijk en Besoijen was zeer nieuwsgierig naar den uitslag Daar deze eirst 's avonds heel laat bekend was, zoodat wij van de moderne middelen als telefoon of telegraaf geen gebruik konden maken, had onze Redactie g< meend maatregelen te moeten nemen de tijding hier bakeud te maken op '•en uur, veel vroeger als wij dat konden doen door middel van de telegraaf of telefoon. Met de grootste welwillendheid had de heer Jos Schoemans, een bekende duiven sport—liefhebber, eenige zijner beste snel vliegers te onzer beschikking gesteld, waar door wij in staat waren de nieuwsgierigheid van 't publiek zoo spoedig mogelijk te bevre digen. 's Morgens om half vijf uur, bij mistig weer werden de duiven in Antwerpen losgelaten. En wij, wij zaten om vijf uur reeds met on geduld de komst der gevlengelde boden te verbeiden. Eindelijk, ten ruim 6 uur daar kwam er een aangevlogen, en recht 't hok binnen enhare tijding i Tweede prijs! Snel naar onze drukkerij, waar de vorm gereed was, de papieren gesneden, een, twee, drie en de bulletins, verspreidden het heuge lijk nieuws door Waalwijk en Besoijen. Van talrijke woningen werd aanstonds het natio nale dundoek ontplooid. Direct werden er toebereidselen gemaekt om de gelauwerde zangers waardig te ont vangen. Om 12 uur 'e middags had op Musis Sacrum onder leiding van Waalwijks Belang een be spreking plaats om het overwinnend gezelschap plechtig te ontvangen. Van verschillende vereenigingen waren ver tegenwoordigers opgekomen. Na eenige be spreking werd besloten in optocht de over- winnenden af te halen. ILeds lang vóór de aankomst van den trein begon het in de stationstraat en op de sta tionsweg te krioelen van belangstellenden. Het was er een geraas en gezoem als in een grooten bijenkorf. Druk pratend over het behaalde succes, wachtte men de aankomst van «Oefe ning en Vermaak» af. Ook op het perron een foule van menschen. Eindelijk daar kwam de trein, die de dap pere overwinnaars binnen onze veste ging terugvoeren. Buiten op het stationsplein steeg van de onoverzienbare menigte een geestdrif tig hoera op terwijl de beide harmouiën fan fare's aanhieven. Op het station zelf stormde alles op den trein af In de voorste coupé de directeur en president. Niet zoodra waren deze uit g'-stapt, of daar ging een donderend hoera en «•en leve Oefening en Vermaak» de lucht in Het was een handjes geven en een gefeliciteer zonder ophouden. De heer lliuben, president van Waalwijks Belang complimenteerde de directeur en zangers »n bood een lauwerkrans aan, evenals de heer J. van Delft van de Waalwijksche Gyraras tiekvereeniging en de heer J. var Kee Pz. van T.A.V.E N.U. Zichtbaar aangedaan nam de directeur de lauwerkransen in ontvangst. En nu naar buiten Daar' had zich intusschen de stoet gevormd, die Oefening en Vt rmaak op haar zegevierenden tocht naar de zaal zou vergezellen. Voorop kinderen lampions dragend. Daarop volgde de Waalwijksche harmonie en daar achter een rijtuig, waarin de president van Waalwijks Belang, directeur en president en eeredirecteur der Liedertafol, den heer Frans de Cortie. 4. Rijtuig Bestuur. Liedertafel en W.B. 5. Liedertafel «Oefening en Vermaak». 6. Harmonie St. Crispijn. 7. T.A.V.E.N U. 8. Waalwijksche Gymnastiekvereeniging. 9. Waalwijksche Voetbalclub «Waalwijk Vooruit. Omstuwd koor een compacte massa ging het onder de lustige tonen der beide harmoniëo door de stationstraat en zoo naar de Groote straat, naar het clublokaal. Tijdens het voor bijtrekken van den stoet werd bij mej. de Wed. Holtgrefïe en de heer A. C. en Oh. van der Werft' vuurwerk ontstoken. Aan de woning van den heer Louis Adelbarg was een ver siering aangebracht vau lampions. Het scheen, dat niemand den stoet wilde verlaten, want bij aankomst aan het lokaal was de menschenmassa nog even dicht, zoodnt de politie alle moeite had om de menigte in bedwang te houden, want ieder wilde in de zaal. Zelden heeft de menigte op zulk een spjn- taue wijze getoond hoe zij Oefening en Vermaak een warm hart toedraagt. In de zaal hadden zich reeds van te voren een groot aantal belangstellenden verzameld, waf met nog een groot aantal werd vermeer derd. Toen de Liedertafel binnen kwam met de overige vereenigingen en de zangers zich op liet podium hadden geschaard, nam de Edel. achtb heer Burgemeester het woord en zei <lat het hem genoegen was een woord van hulde te mogen brengen aan het overwinnend gezelschap. Gij hebt een zware Btrijd ge streden en bent daar roemrijk uitgetreden. Het is voor mij als het hoofd der gemeente een genoegen u daarmede geluk te wenschen Spreker schetste hierna de beteekenis der overwinning en den invloed der toonkunst op de ontwikkeling en beschaving van het volk Hij wees erop hoe de liedertafel de zangkunst iu de Langstraat hoog hield. Na den directeur en zangers nogmaals ge luk gewenscht te hebben en den wensch uit gesproken te hebben dat nog meerdere lauweren behaald zullen worden eindigt Z.Edelachtb. zijn rede met Leve Oefening en Yermaak. Ejn luid applaus gevolgd door fanfares bewees hoe de menigte met deze woorden instemden. Hierna nam den heer Houben, president van Waalwijks Belang het woord en zei dat bet hem als president van W B. een hooge eer was de liedertafel een woord van warme hulde te mogen brengen. Toen ons in den vroegen morgen het heugelijke nieuws op de vlugge wieken van een duif werd gebracht toen popelde ons hart van vreugde en trots. Ja, wij zijn er trots op, dat gij wederom een lauwertak meer aan uw reeds zwaar met lauweren beladen vaandel mag hechten. Op de eerste plaats brengt spreker hier een woord van dank aan den directeur die met noeste vlijt zijn zangers heeft weten te scholen om zoo roemrijk uit het strijdperk ta treden. Namens W. B brengt hij hem daar voor dank Ook aan de zangers brengt spreker hulde want zonder goede krachten, zoude mannen die iets willen, zou niets zijn te be reiken spreker feliciteert ck-n directeur nog maals met zijn keurcorps 't is klein maar rein. Verder brengt hij e< n woord van oprechten dank aan den president, den h :er A C. van der Heijden wie al zijn krachten en talenten beschikbaar stelt om de vereeniging op nog hoogere bloei te brengen, wien het nooit te veel is om te arbeiden aan de belangen van Waalwijk daar waar hij zulks vermag. Het was spreker aangenaam, deze hulde den heer van der Heijden hedenavond hier in 't open baar te kunnen brengen. Nog brengt spreker een woord van hulde aan den grijzen eere-directeur, den heer Frans de Cortie, die de Liedertafel heeft gekweekt en hoog gebracht. Na nogmaals allen een woord van dank te hebben gebracht en de hoop uitgespro ken dat de liedertafel zoo zou blijven voortgaan eiudigde spreker onder een daverend applaus zijne gloedvolle rede. Opnieuw applaus en fanfare's. De president van de Waalwijksche Har monie, de heer E. W. Klijberg—Pernot, nam hierna het woord en zei de tolk van het be stuur en werkende leden te zijn als hij de Liedertafel met het behaalde succes felici teerde. Meer dan andere begrijpen wij uw goluk en daarmede moeten wij u gelukwen schen. Spreker wees erop hoe de Liedertafel en Harmenie steeds vriendschappelijk samen leven. Hij hoopte dat zulks van blijvenden duur zou zijn, want een plaats als Waalwijk heeft recht op een goede harmonie naast een goede Liedertafel. Hij spreekt dan ook den wensch [uit, dat de harmonie ook spoedig zou gelauwerd worden, dat ook de harmonie tot het excelsior zou komen en de liedertafel nog tot hoogera bloei. Ook op deze krachtige toespraak volgde een langdurig applaus. Hierna kreeg men een oogenblik van rust en werd de eerewijn geschonken. Lang echter duurde deze rust niet want spoedig liep als ei n loopend vnurtje het gerucht door de zaal dat de Waalwijksche harmonie, met toestem ming van den Burgemeester op het balkon van haar repetitielokaal eenige nummers zou uitvoeren of de menigte stroomde naar het marktveld met een Bpoed, die het den Voor zitter der vereeniging onmogelijk maakte nog een woord van dank te richten tot allen, die hadden medegewerkf om Oefeningen Vermaak een onvergetelijke ontvangst te bereiden. Op de markt was intusschen eene groote menigte samen gestroomd. Door enkele lieden werd een luchtballon opgelaten en vuurwerk afgestoken. De harmonie voerde eenige num mers op verdienstelijke wijze uit. Sluiten wij dit verslag met een woord van buide onzerzijds aan Oefening en Vermaak, voor de wijze waarop zij in het buitenland den naam van Waalwijk heeft weten hoog te houden en een woord van dank aan Waalwijks in gezetenen voor de gepaste wijze waaropzij de bekroonden heeft weten te ontvangen. Dat het met Oefening en Vermaak steeds cresendo mogen gaan op de baan der toon kunst, dat wenschen wy van harte. Naar wij vernemen zal de Lieder tafel Zondag a.s. op Musis Sacrum eene matineé geven uitsluitend toegankelijk voor heeren honoraire leden, hunne dames en verdere genoodigden, De vier nummers, waarmee, de Ver- eeniging te Amsterdam en Antwerpen bekroond werd, zullen dan uitgevoerd worden. Een en ander ten dank voor ontvangst de Liedertalel bij haar terug komst bereid. Kamer run Koophandel cn Fabrieken. No. 1285. ONDERWERP: WaalwijklOAug. 1908. Winterdienst- Aan regeling op de Zijne Excellentie den lijn van den Heer Minister van Staatsspoor- Waterstaat weg Zwaluwe- te 's Bosch. 's Gi avenhage. Excellentie Zeer terecht wees het Bestuur der Vereeniging >WaaUvijksch Belang* in zijn adres dd- 3 dezer, gericht tot Uw Departement in zake Winterdienstrege- ling der Staatsspoorwegen, op de leemte in den treinenloop, met betrekking tot de laatste avondtreinen in de richting 's Bosch-Zwaluwe vice-versa. Reeds den 17den Februari 1907, en daarna nog zoo menigmaal, nam onze Kamer het initiatief en wendde zij zich successievelijk tot de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegentot Uwer Excellentie's Departement en tot dc Commissie van advies over Spoop- wegdienstregelingen te 's Gravenhage. Bovendien werd een Lid van genoemde Commissie in Noordbrabant, door onze Kamer omtrent deze aangelegenheid ampel ingelicht. Volkomen onze nooden en belangen beamende heeft ZEd- Gestr. zijne me dewerking toegezegd. Met vertrouwen wenden wij ons dus opnieuw tot Uwe Excellentie met het dringend verzoek, aan de zaak den noo- digen steun te verleenen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Het turnfeest der W. G. V. Daar ons sedert onze vorige oplaag inzage w erd verschaft van het werkpro gram der turnclubs op 15 dezer, deelen wij dit, onze belofte getrouw, in alge- meene trekken mede, benevens enkele opmerkingen dienaangaande. Door alle vereenigingen zal worden deelgenomen aan de werktuig en de volksoefeningen »Kunst en Kracht'* wenscht echter niet met een afzonderlijk paardnummer uit te komen, aangezien aan dit ,werktuig in den laatsten tijd weinig is geoefend. Door deze vereeni ging zull£^ aan de overige werktuigen de oefeningen gegeven worden, waar mede zij op den grooten wedstrijd van Pinksteren te Amsterdam den 2en prrjs behaalde. De oefeningen aan de werktuigen zullen bestaan in die aan de 4 z.g. hoofd toestellen rek, barren, ringen en paard de volksoefeningen uit de reeds gean nonceerde slingerbalmatch en voorts polsspringen en touwtrekken, beide zeer mooie en spannende athletische nummers. Voor hardloopen en estafetteren is het terrein zeer weinig geschikt. Behalve de gezamenlijke vrije oefenin gen, die door alle turners worden ver werkt, komen nog op de agenda voof eene gecombineerde staafoefening van Kunst en Kracht en de W. G. V. De PYank zal ook nog als apart nummer gemeenschappelijke staafoefeningen ge ven. De Germaan geelt geen afzonderlijk nummer. De feestvierende vereeniging is, niettegenstaande de vroegere toezeg ging, wel eens benauwd geweest over de deelname van >de Germaan". Immers, den feilen slag. haar onlangs toegebracht door het jammerlijk onheil, dat twee sympathieke en kranige leden het leven deed kosten, zal zij nog niet geheel te boven zijn. Nog meenen wij geen overtollig werk te doen met te vermelden de groepen of gymnastische standen, die het feest zullen besluiten. De medailles ter herinnering uit te reiken aan de deelnemende vereenigin gen zijn eenvoudig, doch mooi Ze liggen ter bezichtiging uitgestald bij den heer L. Jonkergouw, markt. Nog zijn pogingen in het werk gesteld om beide harmoniën in den optocht te krijgen. We hopen, dat dit pogen met succes bekroond wordt, ware het alleen, ter wille der executantendan immers kunnen de corpsen afwisselend spelen en rusten.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5