Derde Blad. Provinciaal Nieuws i il 1 EU W S "ü?T~KAATSH*t "ti Nummer Zate,; dag 15 Aug. 1908. 31e Jaargang. WAAL WIJK, 14 AuZ r9°8- Vaenntle koloniën. De opbrengst der bussen in de ver schillende café's en lokaliteiten alhier f 3,807» 15 pf. 5 ets. 3,11 1,24 79 66 63 62 55 441/, 36 357, 327» 2571 227» 20 17 137» 12 12 11 8 8 7 6 6 47» 10 pf. 25 ets. 25 pf. is als volgt Wed. Holtgrefe Sociëteit Station J. Botermans A- Kemperman P. Verwiel Jos. v. Drunen A. Gerris J. Fransen Jos. v. d. Werff J. Mahieu M. de Leeuw v. d. Pluijm A. v. d. Broek Chr. v. d. Werff J. Wilmont A. v. Vugt Bogaerts Th. v. Loon P. v. Huiten Wed. Moonen H. v. Drunen Wed. Bonis A. v. Velthoven v. Helvoirt P. v. Daelen Totale opbrengst f 14,61 51 pf. 35 ets. Waalwijk, 12 Aug. 1908. De opnemers, J. F. Marks. C. M. Donker. Moge de opbrengst in enkele bussen volstrekt niet tegenvallen, in de meeste toch is zij zeer gering. Zoo de geregelde cafébezoekers van wie de meesten toch wel voorstanders van die nuttige vereeniging zullen zijn, 1 pf. 5 ets. ook maar een enkelen cent in de 3 maanden hadden bijgedragen, zou de opbrengst beduidend grooter zijn geweest. Doch alle begin is moeilijk en hier is men misschien aan zulk offeren nog niet zoo gewoon als in grootere plaatsen. Intusschen blijven wij de bussen met het volste vertrouwen in de milddadigheid der inwoners aanbevelen. De nieuwe banier der W. G. V. We meenden heden eene laatste op wekking te richten tot onze lezers ter bijwoning vaa het turnfeest. Edoch, de goden van den hoogen Olymp hebben het anders gewild. Zooals per adverten tie in dit blad wordt medegedeeld moest het feest om den regen uitgesteld wor den en is thans bepaald op Zondag 23 Augustus a.s. We verwachten stellig, dat ieder in gezetene en vreemdeling, die daartoe in staat is.... de nieuwe banier der W. G. V. zal gaan bewonderen, die in de vitrine van het Magazijn der Singer Maatschappij is ten toon gesteld, waar ze in bewerking werd genomen. De karmijnroode stok is bekroond door een verguld koperen hellebaards- piek. De vlag bestaande uit een flinken lap zijde van beste kwaliteit is van een wisselende kleur, doordat de ketting lilla en de inschot geel getint is. De geelzijden franje eu kwasten zijn in harmonie met den toon van de banier. Middenop bevindt zich het wapen van Waalwijk, het bekende schild aan den boom. Het is in 4 velden verdeeld, af wisselend zilver en sabel. Op het zilver draagt het een leeuwtje in keel, op het sa bel een in goud. De naam der vereeniging cirkelt zich om het wapen heen in wijn- kleurige letters, omboord met gouddraad 't Geheel maakt een besten indruk en getuigt in hooge mate voor de bekwaam heid van den ontwerper, den heer J. v Delft en de handigheid der uitvoerster mej. Walth. v. Iersel. Beiden hebben groote eer van hun werk. We wenschen de vereeniging van harte geluk met hare prachtige banier- R. K. Vakvereeniging Zondag 10 Augustus had hier de aan gekondigde vergadering der vakver- eeniging plaatsde opkomst was be vredigend, niet druk te noemen. Na opening en lezing der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd deed de Voorzitter eenige huishoudelijke me- dedeelingen o.m. dat op de jaarverga dering den len Zondag van October e.k. de verkiezing van drie bestuursleden zal plaats hebben. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Fr.Passier, C. Paasschens en A- van de Ven. Vol gens art. V van het reglement kunnen door de leden candidaten worden ge steld. Dit geschiedt door den naam van den candidaat op een lijst te plaatsen eu dan minstens door 10 leden onderteekend. Deze lijsten moe ten voor 15 September bij den adviseur worden ingeleverd. De voorzitter merkt op, dat eerst de candidaat zich bereid moet hebben verklaart een candidatuur aan te nemen daar wij anders bij verkiezing teleurstelling ontmoeten. Verder werd medegedeeld dat van de onlangs verzonden circulaire aan H. Patroons van schoen- en lederindustrie, handelende over de opzeggingstermijn, 26 patroons van Waalwijk en 11 van Besoijen het contract hebben aangeno men en 12 patroons van Waalwijk en 9 van Besoijen hierop niet zijn ingegaan. Nog deelt de voorzitter mede dat het op de jaarvergadering van den D. B. een punt van bespreking zal uitmaken om middelen te beramen dat de weer- standskas niet kan worden uitgeput, en tevens verzocht spreker de leden hier over eens goed na te denken en hunne meening hieromtrent aan 't bestuur mede te deelen. Nog wenschte spreker even de aan dacht te vestigen op een artikel in De Leer bewerk er onder het opschrift»Leer- bewerkers lees dit toch», waar zoo wordt aangedrongen op het toetreden tot de vakvereeniging. Laat dit ook aan uwe mede-arbeiders, aan uwe vrienden lezen, met het oog op het te maken arbeidscon tract. Alsnu gaf de voorzitter het woord aan den secretaris de heer Fr. Pas sier die het verslag uitbracht over het, vakvereenigingscongres gehouden te Utrecht 12 Augustus jl. Een kranig verslag, glashelder bijna letterlijk werd alles weergegeven vooral de conclussie met de amendementen, de aanneming of toevoeging enz. Bij sommige art. werd alles zeer duidelijk herhaald zoodat al de aanwezigen in den geest het congres hebben mede gemaakt. Een woord van lof aan den ijverigen secretaris was op de juiste plaats, 't welk de voorzitter hem bracht uit naam der vereeniging. Hierna verkreeg de Adviseur even het woord die het maar niet kon begrijpen waarom nog niet meer leden bij de vakvereeniging kwamen, met de Til- burgsche kwestie voor oogen kan hij het zich niet verklaren. Hier verhaalde spr. nog even de kwestie en wekte op tot steun Nog wenscht spreker de aan dacht te vestigen op een boek ge schreven door H. Hermans. Secretaris v. d. Arbeid te Maastricht nl.: Handlei ding voor moderne vakvereenigingen. Daarin wordt aangetoond hoe hoog noodig de vakvereenigingen zijn. Ook een pracht van een boek voor H. Pa troons, het was zelfs wenschelijk dat ieder patroon zich een exemplaar aan schafte, dan zouden vele tenminste een beteren kijk hebben op het sociale leven en het arbeidersvraagstuk want waarlijk hierbij staan vele patroons achter bij werklieden. Ik zeg niet bij alle maar er zijn er die zoo ontwikkeld zijn waarvoor ik op dat punt respect heb. Ik zou willen dat de patroons van Waalwijk en Besoijen deze raadgeving hoorden en daarna handelden. Na nog eene opwekking tot krachtige propaganda ging de voorzitter over tot de gebruikelijke rondvraag. Daar door niemand het woord verlangd werd, sloot de voorzitter met den christelijken groet de vergaderin plaatse verschenen, werden door eerst genoemde de gebruikelijke sommaties tot de menigte gericht. Toen ook dit niet hielp, ging de politie er met de blanke sabel op in en dreef de menigte, die zij nog een flink eind weegs vervolg de, uiteen. Een drietal personen werden gewondeen vrouw kreeg *cn grove wonde aan de hand, terwijl twee man nelijke personen, aan het hoofd en den schouder vrij ernstige verwondingen op liepen. Den geheelen avond en nacht werd verder door eene sterke politie macht gesurveilleerd. In verband met deze voorzeker be treurenswaardige gebeurtenis, die door de leiders der arbeiders-organisatie ten sterkste wordt afgekeurd en betreurd, is door het hoofd der gemeente gisteren 12 Augustus te 12 uur eene afkondiging gedaan, waarbij alle samenscholingen van meer dan drie personen worden ver boden. Naar wij vernemen, is aan de politie last gegeven, deze verordening niet in al hare gestrengheid toe te passen, op wegen eu straten, waar de orde door gaans niet dreigt verstoord te worden, ïn den omtrek van fabrieken of werk plaatsen evenwel of ingevallen van inti midatie van werkwilligen en het plegen van yerzet enz. zal het der politie geboden zijn, aanstonds handelend op te treden. Uit goede bron wordt ons nog uit Breda gemeld, dat een compagnie infanterie reeds eenige dagen is geconsigneerd. Officieren enz. hebben aanzegging ge kregen, dat het hun niet geoorloofd is, zich uit de stad te verwijderen, doch zich voor alle eventualiteiten dienen gereed te houden. Naar wij nog vernemen wordt een streng onderzoek ingesteld, naar de ge dragingen van eenige politie-agenten, die zich gedurende deze dagen in den omtrek van de werkplaats van den heer Bogaerts, gedurende hun diensttijd in herbergen zouden hebben opgehouden en zich daar hebben doen tracteeren. In de Donderdagmorgen gehouden werklieden-vergadering werd door de besturen bij monde van den heer Van Rijen hunne strenge afkeuring uitgespro ken over de gebeurtenissen van Woens dagavond. Met klem en nadruk werd er op gewezen, dat dergelijke incidenten slechts schade kunnen berokkenen aan de zaak dei arbeiders, en daarom werden allen aangespoord tot kalmte en om zich te onthouden van alle geweldplegingen. N. T. Ct en Wat Amerika aan schoenen uitvoert. Daaromtrent geven de volgende cijfers een overzicht. In een tijdsbestek van 9 maanden (n.l. vanaf einde Maart) be liep de uitvoerwaarde eene som van 8.750.106 Dollars (1 dollar is f2.50) Voor de afzonderlijke landen gelden die cijfers van af einde Maart. Uitvoer naar: liet eonlliet ia de Metaalindustrie te Tilburg. Te ongeveer 8 uur schooldt eene enorme menschenmassa naar schatting wel duizend menschen samen. Hoevele uitgestotenen" of >stakers" er zich onder bevonden, is niet bij be nadering te bepalen; hun getal was echter, naar men ons verzekert, slechts gering. Aldra begon men eene dreigende hou ding aan te nemen en met steenen eenige glasruiten te vernielen De aanwezige politie te weinig in aantal, hield zich aanvankelijk buiten het gewoel. Toen echter de commissaris van politie met den inspecteur en adj.-inspecteur zoomede de wachtmeester der maréchaussée Wes- terbaan met eenige manschappen ter Men meldt uit Tilburg Nadat Woensdag door den burge meester het verbod van samenscholingen van meer dan 3 personen was atge- kondigd, was het 's avonds heel rustig in de buurt van de werkplaatsen der firma M. Bogaerts, waar Dinsdag een opstootje plaats had in hoofdzaak door lieden, die totaal met de uitsluiting niets te maken hebben. Een flinke politiemacht was aanwezig, maar de metaalbewerkers waren op aanraden van de besturen der organisaties weggebleven, zoodat slechts weinige nieuwsgierigen zich opdeden. Algemeen wordt betreurd en afgekeurd het besluit van den patroonsbond, om geen gehoor te geven aan het voorstel van den verzoeningsraad om het contract voor drie maanden in te trekken. Van andere zijde wordt nog ge seind Wij vernemen, dat de werkgevers vast besloten hebben geen haar breed van het door hen ingenomen standpunt af te wijken. Werfagenten zijn dan ook naar België gezonden. De arbeiders hebben aan de organisatie in België het verzoek gericht om pogingen aan te wenden om het vertrek van Belgische werklieden te verhoeden. Woensdagavond was alles rustig. De stakers vergaderden herhaaldelijk in het R. K. Gildenhuis. De heer Ant. van Reijen en anderen spraken daar. In hoofdzaak tracht men de arbeiders van de straat te houden. Hedenavond vergaderen de patroons. De verslaggever van een plas tselijk dagblad, die de eerste mededeelingen nopens de gedragingen van eenige politie agenten deed, (zie hierboven) werd Donderdagmorgen van het stadhuis gezet P. C. BAARDWIJK. Verleden Zondag werd onze nieuwe adviseur geïnstalleerd. Na een korte rede van den Voorzitter waarin deze namens de Vereeniging dank bracht aan den vorigen adviseur den WelEei wZeerg. Heer F. Fransen, en den WEerw. Heer Meeuwese hartelijk wel kom heette hopende deze lang in hun midden te zien, nam ZEerw. het woord en bracht ook hulde aan ZEerw .'s voor ganger voor al het goede dat deze onze gemeente bezorgd heeft, daar alle so ciale instellingen haar bestaan hoofd zakelijk aan hem te danken hebben. Spr. beloofde alles te doen wat in zijn ver mogen was om de vereeniging tot grooter bloei te brengen, sprak zijne teleur stelling over het kleine getal leerbewer- kers die hier nog m?ar vereenigd zijn naar gelang er hier zoovele zijn. Hij hoopte binnenkort een groot ledental in Baardwijk te hebben alwaar de patroons rekening mede zullen hebben te houden. Na een kort woord van dank door den voorzitter voor de schoone rede door den Eerw. adviseur, bracht deze zijne verslagen fSit van de vergadering van den centralen Raad van de R. K. WerUieden-vereenigingen gehouden te 's Bosch, en het R. K. Vakvereenigings congres te Utrecht. Met gespannen aan dacht werd deze gevolgd, daar dit zoo volledig mogelijk geschiedde. Het ar beidscontract werd druk behandeld, en besloten werd het Vakblad voor de schoenmakerij voor rekening der Ver eeniging te nemen, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen zich op de hoogte te houden van vraag en aanbod daar in voorkomende. Besloten werd verder in den loop dezer maand eene propaganda-vergadering te houden en hier voor een spreker uit te noodigen. Daarna werd de vergadering op de ge wone wijze gesloten. VLIJMEN, 13 Aug. 1908. Nu voor onze gemeente de kermisdagen vallende op 23, 24 en 25 Aug. weer in aantocht zijn en uit de dagelijksche gesprekken in huis en op straat voldoende blijkt, dat de Vlijmensche ingezetenen verlangend zijn te weten welke vermakelijkheden onze kermis zullen opvroolijken, achten wij ons verplicht die weetgierigheid te be vredigen en de Vlijmensche burgerij en ook de vreemdelingen, die lust gevoelen deze kermis te bezoeken met een en ander de kermis betreffende bekend te maken. Ten einde onze mededeelingen zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te doen zijn, hebben wij ons om inlichtin gen vervoegd bij het Hoofd der ge meente en de gevraagde inlichtingen werden ons door Z.E A. met de meeste welwillendheid verstrekt. Op het Marktveld dan zullen worden opgesteld een draaimolen, de bekende kinematograaf van Riozzi, een tweetal slagmachines zg. »Hoofden van Jut* en een aantal prachtige koek-, suiker-, nó- gat- en speelgoedkramen. Ons kermisterrein zal dit jaar dus niet zoo'n treurigen aanblik leveren, als vo rige jaren, toen het met zijn anderhalf kraampje ook de Vlijmensche kermis heette, maar van kermisvreugde en kermisdrukte er niets viel te bespeuren. Neen wij verwachten er, nu er voor jong en oud zal zijn te genieten, eene gezellige drukte, zonder welke geen ker misvreugde mogelijk is. Maar ook buiten het eigenlijke kermisterrein zal er, naar het ons toeschijnt, beter kermis gehou den worden. In de verschillende café's zal dansmuziek* gegeven worden en mis schien vindt het voorbeeld van den heer M- v. Wordragen, die de bekende ka rakterkomieken Solzer en Hesse uit Am sterdam heeft uitgenoodigd Maandag avond het Vlijmensche publiek op hunne humoristische scènes te vergasten, nog wel navolging bij andere kasteleins Was reeds jaren lang naar het scheen onze kermis ten doode gedoemd, wij mogen vertrouwen, dat de zieltogende weer nieuw leven gaat ingeblazen worden en naar wij vernamen strookt het ook ge heel met de inzichten van onzen Burge meester, dat het kermisvermaak weer jong e* frisch opleeft, mits het geba seerd zij op een meer netten en edelen grondslag. Om eene gepaste feestvreug de met de kermisdagen te bevorderen zijn door ZE A. de volgende maatre gelen genomen, die zeker ieder welden kend ingezetene zal toejuichen. Het sluitingsuur voor de herbergen is bepaald voor de kermisdagen op 1 uur en voor den voorafgaanden Zaterdag op 12 uur. Aan de herbergiers wordt vergunning verleend tot het geven van dansmuziek en danspartijen voor Zaterdag tot 9 uur en Maandag en Dinsdag tot 8 uur des avonds onder beding evenwel, dat in de localiteiten van het huis of in koepels of keuken en de tuinen, waarvoor de vergunning of het verlof niet strekt, geen andere vrouwspersonen worden toegela ten dan de leden van het gezin of bloed verwanten, zullende bij niet nakoming dier voorwaarden de vergunning onmid dellijk worden ingetrokken. Worden deze voorschriften door de herbergiers opgevolgd en beijvert ieder zich om de kermisvreugde door geen wanklank te verstoren, dan zal de a.s- kermis zeker een gepast verloop hebben en voor nie mand onaangename herinneringen ach terlaten. a.s. Zaterdag gaat weder een zes tal van >Buiten Verwachting* naar het handboogconcours te Drunen. Daar onze schutters in goede conditie zijn schijnt het ons haast zeker, dat zij niet zonder prijs uit het strijdperk zullen treden. Bij den heer M. Hermans alhier is een exemplaar van den nonvlinder te zien. Hoewel wij in onze streek van dien beruchten vlinder wel niet zoo veel te vreezen zullen hebben, raden wij toch ieder aan het diertje te gaan bezichtigen, dan kan hij bij mogelijke ontmoeting van het gevreesde insect in levenden staat mede aan de verdelging van dezen den nenvernieler deelnemen. Van de kegelclub »Wilhelmina* gaan a.s. Zondag twee vijftallen hun geluk beproeven in den kegelwedstrijd te Zalt—Bommel. Reeds is een vijftal verleden Zondag zoo gelukkig geweest 168 punten in 30 ballen te behalen, waarmede dit vijftal aan den 2en prijs staat. Voor a s. Zondag hopen wij nog op meer succes. BENEDEN—LANGSTRAAT. De fruitoogst zal niet meevallen en aan merkelijk minder opleveren dan het vorige jaar. Zoo geeft onder meer zeker de helft der zuren bellefleur-boomen totaal geen vrucht. Ook peren zijn schaarsch Desniettegenstaande worden aanvankelijk slechts tamelijke prijzen ge maakt- Voor vroegrijpe peren besteedt men de laatste dagen f 5.00 a f 5.50 per H.L. Morellen leverden een ruim beschot doen nog 30 cents per K.G. af. 's-BOSCH. Alhier zal langs de geheele lengte van het plantsoen, van den Pette- laarschenweg af tot sluis nul, een sport terrein worden aangelegd. Eenige hect aren grond zullen daartoe worden opge hoogd. EINDHOVEN Gekozen tot lid der Provinciale Staten de heer De Vlam, candidaat der Katholieke Kiesvereeni- ging, met 4118 stemmen. De heer Raupp had 2021 stemmen. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer Edm de Haes, can didaat van het hoogere burgerschool comité, met 346 stemmen. De heer J. Best, candidaat der vereeniging van Gemeentebelang, had 343 stemmen op zich vereenigd. Door deze verkiezing is de raad om. Achtereenvolgens zijn de drie vacaturen in den raad aangevuld door candidaten van genoemd comité. Thans is er nog een vacature, door het ontslagnemen van den heer Coolen. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De aange kondigde oefeningen met de brandspuit hebben Donderdag 1'3 dezer 12 dezer plaatsgehad, en gingen ditmaal vrij goed. In het huisgezin van W. Hoefnagel aan den winterdijk waar dit jaar gedurende geruimeutijd besmettelijke ziekte heeft geheerscht, is tot overmaat van smarte de huisvrouw plotseling overleden. De eenigentijd geleden aangevan gen bouw van een schoenenfabriek van A A. Moonen, zal weldra voltooid zijn. Wij hopen dat de inrichting rijke vruchten moge afwerpen. RAAMSDONKSVEER. Het 10 jarig jubileum van onze geeërbiedigde koningic zal ook in deze gemeente feestelijl worden herdacht. Door het bestuur de Harmonie, >de Eendracht* is tegen Za terdag avond te half acht ure in he Hof van Holland eene vergadering belegt van alle werkende en honoraire ledeijj van genoemde Harmonie alsmeJ; vaf alle belangstellenden. Doel der vergadering is lo- Bespreking der feestelijkheden. 2o. Verkiezing eener commissie, welkt met het Bestuur de- Harmonie de feeste lijkheden zal voorbereiden. De vergadering zal worden opge isterc door muziek van de onlangs opgericht»; Symphonie. Bij publicatie is door den Burgemees ter dezer gemeente bekend gemaakt dat degenen die in aanmerking wen schen te komen omj geplaatst u worden op de kiezerslijst voor leder, var de Kamei van Koophandel en Fabrieken, voor deze gemeente ingesteld bij Konink' lijk Besluit van 27 Juli 1908 daarvai vóór 1 September a.s. bij hem aangifte moeten doen. Het grondwerk der te b*uwe|l Electrische-Centrale alhier is aanbesteec en gegund aan den Heer A. Razenbcrp alhier.voor de som van f 177.25. i DUSSEN. Treffend sterfgeval schoenmaker A. de Ronde was gister-' morgen met zijn zoon en zekeren W aai; 't visschen- Plotseling zakte hij, door een b-roert» getroffen, ineen. Naar huis vervoerd is de man, zcndei tot het bewustzijn te zijn teruggek. ;rd een paar uren later overleden. Vlekziekte. Op sormnigt plaatsen alhier komt onder de vademt de zoo zeer gevreesde vlekziekte voori Vooral op den Hill heerscht dez<i ziekte in hevige mate en zijn reec: vek varkens aan deze ziekte gestorven Kaatsheuvel14 Aug. 1908 R. K. Vukvereeniglng. Verleden Zondag is een leden verga' dering gehouden onzer R.K. Vakver eeniging van Leerbewerkers. De secre taris gaf zijn gewoon verslag van di. laatste leden- en bestuursvergadering Daarna had de installatie van 16 nieuw leden plaats. Door den Propagandis J Simons werd eene korte lezing gc houden over »De werkman en de dran bestrijding*, zijn betoog kwam hiero neer, dat de zedelijke sterkte eene vakorganisatie (welke nog veel voorn, mer is dan de getalsterkte of finantieel sterkte) vooral verkregen wordt do< ontwikkelde en plichtbewuste leden. Wc nu een matig werkman vindt lust t ontwikkeling en krijgt een helderen ki 1 op de zaken vandaar zal hij meer plic ■Hg"?' 1907 I908 Groot-Brittanniö 1.142.400 1.489.76-1 België 36.285 66.927 Frankrijk Duitachland 189.277 181.150 363.676 483.629 Nederland 12.980 21.031 Het overig Europa 177.896 205.528 Britsch-Amei'ika 890.563 958.203 Centraal-Amerika en Britscli-Honduras 425.256 669.100 Mexico 1.134 633 1.244.256 West-Indië, Bermuda 1.698.280 2.206.407 Columbië 31.431 47.699 Zuid-Amerika 296.673 366.000 Britscli-Australië 298.822 211.073 Pliilippijnen 314.455 505.421 Het overige Azië en Oceanic 46.623 70.908 Britsch-Airika 66.480 96.650 Het overig Afrika Alle overige landen 29.473 25.760 85 Totaal 7.453.670 8.750.106 Bat is dus rond 1.300.000 Dollars meer dan een vorig jaar.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5