Numtner 65 Zaterdag 15 Augustus 1U08. 6ie Jaargang Tweede Blad. Gemengd Nieuws. buitenland. BINNjtóNLrNTT™"' Frankrijk. Duitscïiland. Oostenrijk-Hongarije. Turkije. Lngezonden StukLen. h r;; Te Salins-Hyères is aan boord van de vCouronne" een kanon uiteen gesprongen, vermoedelijk door het warmloopen van het «tuk, dat te veel schoten achtereen had ge lost. Daardoor ontplofte het kruit natuur lijk. Er werden door het ongeluk zes man gedood en 18 bekwamen er kwetsurenvan de gekwetsten verkeerden er drie in doods gevaar, terwijl de wonden van 7 ook ern stig zijn. Vermoedelijk zullen twee der ge kwetsten voor altijd blind zijn, terwijl bij anderen armen of beenen afgezet zijn moe ten worden. Twee officieren werden licht gekwetst. Er zijn deskundigen, die beweren, dat de ontploffiug niet het gevolg van overhit- ting van het kanou is, maar van een ont leding van het kruit, evenals op de ^Jena' is gebsurd. Het afscheid van koning Eduard en keizer Wilhelm te Kronberg moet uiterst hartelijk zijn geweest. Niet alleen, dat de aanwezige staatslieden van beide kanten besterd werden, maar de trein zeite zich a) in beweging, toen koning Eduard uit het raampje nog met keizer Wilhelm praai te en de keiz r ri'-p zijn gast //tot weerziens M toe. Men kuu n.i allerlei ascnt-men als de oor zaak voor de, blijkbare tevredenheid der beide vorsten met hun ontmoeting. Wat er van zij de samenkomst heeft althans dit groote voor deel, dat voor een oogeublik aan het elkaar vijandig beloeren van Duitschiand cn En geland een einde is gekomen. De Pransche pers heeft gelijk, als ze het bezoek van koning Eduard aan zijn keizerlijken neef een waarborg voor den vrede vindt. Volgens B e r 1. T a g e b 1. hebben de beide vorsten ook over l'u.-kije gesproken en zouden zij overeengekomen zijn voor- loopig den loop der gebeurtenissen daar af te wachten. Zelden is een ontmoeting zoo hartelijk geweest als die van keizer Frans Jozef met koning Eduard te Ischl. Gisteravond had e-'n prachtig gali-feestmaal plaats, waar aan behalve keizer Frans Jozef en koning Eduard deelnamen de leden der keizerlijke f«milie en de gevolg a der beide vorsten, minister Von Aerenthal, sir Charles Har- dinge, de leden van het Brit?ch gezantschap en de gezant van Oostenrijk-Hongarije te Londen, voorts hoogwaardigheidsbekleders van het hof, civiele en militaire autoriteiten. Men heeft de zekerheid, zoo verluidt, dat de Servische minister van buiienland- sche zaken de hand gehad heeft in het doen uitdeelen van wapenen en bommen in de zuidelijke provincieu van de Donaumonar- chie, ten einde een opstand daar voor te bereiden. Iu den loop van 1906 werden in het saudjak Novibazar 34.000 Mausergewe ren uitgedeeld en iu het volgend jaar wer den drie bommendepots opgelicht. De regeermg laat het onderzoek in de zaak aan de justitie over. Het heele geval is opeubaar gemaakt door zekeren Nastitsch, die er een brochure over schreef.' Hij zit thans te Agram gevangen. De kieswet is rondgezonden aan de plaatse lijke overheden. De verkiezingen hebben indirect plaats. 500 of minsteue 250 kiezers iu den eersten graad kiezen een „verkiezins- mau." De grenzen der kiesdistricten vallen met die der provinciën samen Op 50,000" mannelijke inwoiers komt een afgevajvdigde Ixi provinciën, waar geen 50,000 inwoners zijn, maar niet minder dan 25,000 wordt ook een afgevaardigde gekozen. Die van 50 000 tot 75.000 inwoners kiezen er één die van 75.0 0 tot 125 000 inwoners twee afgevaardigdeu, tot 175.000 inwoners drie-, tot 220.000 vier. Elk zelfstandig man in het bezit van burgerrechten boven de 25 jaar is, indien hij belasting betaalt, kiezer. Ook,, actief dienende militaire zijn kiezer. Gekozen kunnen slechts personen boven de 30 jaar worden. Staatsambten en ininisters- plaatsen zijn onvereenigbaar met het ambt van afgevaardigde. Verkiezirgscommissiën zulleu, zonder medewerking der politieke overheden, de verkiezingen leiden. Nederland en Venezuela. Naar wij vernemen, zijn de mededee- lingen van de Tel. en het Hbl. over het vertrek van de Utrecht en de Hol land naar West-Indie niet geheel juist. Reeds vóór het conflict met Venezuela was besloten, dat de Utrecht half No vember de Gelderland zou aflossen. Het vertrek van de Utrecht staat dus betrek kelijk buiten het conflict. De Holland ligt nog ter reparatie op 's Rijkswerk te Amsterdam. Er wordt vlug aan gearbeid Als het schip gereed is zal het vermoedelijk in reserve blijven. Voorts vernemen wij, dat als de Fries land in West-Indië zal zijn aangekomen ongeveer 1000 man marine-personeel aldaar aanwezig zal zijn, Van bevoegde zijde wordt ons nog medegedeeld, dat bij een eventueel maritiem optreden tegen Venezuela, de mooie haven van Curagao eerst goed tot haar recht zal komen. Bij eiken waterstand is zij te bereiken. Zij biedt eene goede en veilige ankerplaats voor vele schepen, is uitmuntend geschikt voor maritieme basis en biedt vooral eene goede gelegenheid voor de aan vulling van den kolenvoorraad, terwijl de aanvoer van benoodigdheden geregeld kan plaats hebben. De kapitein-ter zee Kolebrand, welke Baron van Asbeck als commandant van de Gelderland vervangen zal, is reeds naar West-Indië vertrokken. Baron van Asbeck wordt in September in ons land terug verwacht. Men seint uit 's-Gravenhage Het pantserdekschip Friesland, com mandant de kapitein-ter-zee CohenStuart, zal tegen het laatst der maand zijn be stemming naar West-Indië opvolgen. Tot dusver is nog geen verandering gekomen in de bestemming naar Oost- Indië, waarvoor de De Ruijter tegen het najaar wordt gereed gemaakt. De Utrecht is reeds geruimen tijd aangewezen om in het najaar de Gel derland in West-Indië af te lossen. Of de Gelderland daarna naar Nederland terugkeert, zal van de omstandigheden afhangen. De uitgezette Nederlandsche gezant in Venezuela, De Reus. vertrok 1 Maan dag per «Atranto4 van Port-of-Spain (Trinidad) naar Southampton. In een persoverzicht vermeldt de New- York Herald ook de hier volgende op vatting van de New- York Tribune «De zaken schijnen nu tot een hoogte te zijn gekomen, waarop zij voor pre sident Castro kritiek beginnen te worden. Het is een kwestie van Castre tegen de heele wereld. Het zou on spijten de zuinige Hol landers kruit en kogels te zien verbrui ken bij een poging om Castro manieren te leeren, en de Venezolaansche kust bewoners te zien lijden, omdat zij het ongeluk hebben, Castro's onderdanen te wezen. Maar eens moet toch de vraag worden beantwoord, wie in zijn recht is Castro of de rest van de wereld.4 En de Democrat and Chronickle van Rochester zegt«Het ;s niet waar schijnlijk, dat de Monroe-leer dienst zal moeten doen om den getergden Neder landers te verhinderen Venezuela ie tuchtigen. Geduld is somtijds geen deugd meer, zelfs voor flegmatieke burgers.4 In de mail, aangebracht door de stoomboot >Dagfred,4 werd de rest van de beschuldigingen tegen de Nederland sche Regeering gevonden. De brief is gedateerd 28 Juli en komt van senor Don José de lesus Paul (zijn naam schijnt met het gevaar te groeien Tijdens mijn verblijf te Caracas was-.e heel eenvou dig J. de J. Paul G. S.) en is gericht, zie boven, aan den Nederlandschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken Van Swinderen. Paul zegt, dat hij het als een beleediging beschouwt, dat de Ne derlandsche oorlogsbodem noch te La Guayra noch te Porto Cabello de forten salueerde, ofschoon bekend is, dat beide plaatsen in staat van verdediging zijn. Trots deze onbeleefdheid, heeft de Gelderland4 gelegenheid gekregen, om met de consuls ter plaatse te conferee- ren en minister De Reus aan boord te nemen. De waarnemende commandant (baron Van Asbeck, zijn naam zij twee maal geprezen 11) verbood den officieelen havenmeesters van het Venezolaansche gouvernement aan boord te komen te Porto Cabello en La Guayra, terwijl de Nederlandsche consuls 7 saluutschoten kregen. Paül zegt, dat Nederland om excuus moet verzoeken I De Minister van Marine, die van 1 tot 27 Augustus verlof had eu buiten de stad vertoefde, is gisteravond tus- schentijds teruggekomen. Vice-admiraal Wentholt was heden weer aan het Departement op zijn post en had zijn vacantie onderbroken, van oordeel dat hij in de bestaande omstan digheden met het oog op de maritieme maatregelen voor West Indië weer per soonlijk de leiding op zich diende te nemen. Het pantserdekschip «Friesland,4 commandant-kapitein ter zee Cohen Stuart, zal tegen het laatst dezer maand zijn bestemming naar de West-Indische Wateren opvolgen. Het état-major van clien bodem zal verder bestaan uit kapitein luitenant t/z Van Straaten, als le officier, de luits. t z. le kl. v. d- Fsch en De Lauge de luits. t/z. 2e kl. Van Duim, Bottenheim, Haentjens, Vlielander Hein en Van An- rooy, laatstgenoemde speciaal voor de draadlooze telegrafie, voorts den len luit. der mariniers Spiegelberg den off. van gez. le kl. Jansen den off. v. adm. 2e kl. Kempen en den off. machinist 2e kl. Van Bommel. Teeken onderwijs. Als een bewijs hoezeer de geheele Nederlandsche inzending van schooltee- kenwerk op de aan het Internationaal Congres voor Teekenonderwijs te Lon den verbonden tentoonstelling de aan dacht van verschillende deskundigen vraagt, diene dat «the Schoolboard of Leeds4 het verzoek aan het Nederland sche comité gericht heeft de geheele Nederlandsche afdeeling in September te Leeds te mogen tentoonstellen. Slechts aan enkele inzendingen viel deze onder scheiding te beurt. De belangstelling in net tentoongestelde werk van de Ne derlandsche afdeeling is buitengewoon. Bijzonder talrijk zijn de aanvragen om leerplannen en schoolprogramma's van onze scholen. Voornamelijk komen deze aanvragen van schooldirecties uit Enge land, Frankrijk, Rusland en Finland. Nieuwe D-treinen. De Köln. Ztg bericht. Van 1 October af zullen er tusschen Engeland en Berlijn, over Vlissingen en Holland, twee nieuwe D-treinen worden ingelegd De treinen van Vlissingen zullen niet over Oberhausen, maar over Wezel, Munster, Osnabrück en Minden gaan. D-trein no. 128 vertrekt van Ber lijn F 10.33 's avonds, komt aan 2 28 's nachts te Hannover, 4,33 te Osnabrück, 5.33 te Munster en 10.13 's morgens te Vlissingen; verder in Amsterdam 8.8 en in Rotterdam 8.38 's morgens. D trein no. 129 vertrekt van Vlissin gen 's avonds 6.45, van Munster 's nachts 1.22. Hij komt te Osnabrück samen met den Hollandschen sneltrein ('s avonds 8.33 van Amsterdam en 7.53 van Rot terdam) en vertrekt 's nachts 2.23 van Osnabrück, komt te Hannover aan 4.17 en te Berlijn F. 's morgens 7.55. Een gruweldaad. Een landlooper te Genesse nabij Parijs meldde zich bij de gendarmes aan en deelde mede dat hij zijn kameraad op een hoop stroo geworpen en levend ver brand had. Men wilde dit aanvankelijk niet gelooven, maar hield den man toch in voorloopige bewaring, terwijl een on derzoek werd ingesteld. Dit toonde aan, dat het ongeloofelijke verhaal toch waar was. Men vond den kameraad van den landlooper in een greppel met brand wonden bedekt maar nog levend en hij deelde mee, dat zijn metgezel met wien hij twist had gehad, hem eerst zoo hevig had geslagen dat hij niet meer loopen kon, om hem vervolgens op een hoop hooi te werpen en deze in brand te ste ken. Het was den ongelukkige nog ge lukt weg te kruipen en in de greppel was hij neergestort. Hij is naar een hos pitaal te Parijs gebracht, terwijl de dader daar in de gevangenis werd gezet. Lynchjustitie in Rusland. In het dorp Otary bij Kassan brak voor weinige da gen, terwijl de boeren den oogst binnen haalden een brand uit Toen de boeren vanaf de velden den rook zagen opstijgen snelden zij naar huis. Op weg kwam de heer Nicolajeff tegen met het geroep «Loop niet zoo hard, er bestaat geen gevaar." Toen zij echter in het dorp aankwamen, zagen zij dat alle gebouwen reeds tot den grond waren afgebrand. De brand was begonnen in de hut van de vroegere verloofde van Nicolajeff en was door hem uit wraak, dat zij hem had verlaten, aangestoken De verbitterde boeren snelden Nicolajeff achterna en dooden hem onder de gruwelijkste mar telingen.» Den hals afgesneden. Te Parijs is weer een moord gepleegd, thans op klaarlich ten dag, die in geheimzinnigheid en brutaliteit in lang niet is geëvenaard. Op den Fauburg Saint Hönoré, een der drukste straten van Parijs, in het hartje der stad, woonde sinds 15 jaren een ongeveer 67-jarige kantwerkster, de ongehuwde Marie Riand, geboren te Gent van uiterst achterdochtige natuur, wat wellicht daaraan te wijten was, dat zij een aardig spaarduitje bezat en die slechts hoogst zelden iemand, en dan nog al leen zeer goede bekende, bij zich ont ving. In ac buurt zelf had zij een tamelijk rijke clientele, daar zij uitnemend de moeilijke kunst van het kantrepareeren verstond. Dinsdag nu, nadat de portierster van het huis, waar de oude dame woonde, haar sinds twee dagen niet had gezien, liet zij de gesloten deur harer apartementen door een smid openbreken en vond het lijk van haar huurster voorover op den grond uitgestrekt. Het hoofd was door de snede met een vlijmscherp mes zoo goed als van den romp gescheiden en overal waren sporen van bloed zichtbaar terwijl alle meubelen waren opengebroken Een onmiddelijk door de gehaalde politie ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat het slacht offer op Zondagmorgen nog eerst haar inkoopen voor het ontbijt was gaan doen want op het fornuis in de keuken stond nog een coteletle, terwijl een kluit boter nog in het vloei gepakt, op het buffet lag en er in haar slaapkamer een och tendblad van Zondag werd gevonden. Men tast echter in het duister omtrent de wijze, waar de moordenaar is binnen gekomen, daar op de beide deuren die toegang tot de woning geven, niet 't minste spoor van braak werd gevonden. Wel loopt, ter hoogte van de etage, waar de vermoorde woonde, een smalle zinkrand om de binnenplaats heen waarop de vensters harer woning uitkomen, maar het is onmogelijk, dat iemand zich op dien rand kon neerlaten, zonder te kunnen vliegen of althans door de buren te zijn opgemerkc. Bovendien waren alle ramen gesloten. Men stelt zich dus voor, dat de moor denaar een bekende moet zijn geweest van zijn slachtoffer, dat hij door haar is binnengelaten en haar, toen zij zich om een nog onopgehelderde reden naar de -slaapkamer begaf (op den drempel werd haar liik gevonden) onverhoeds van ach ter bij de haren heeft gegrepen, en haar met een haal de keel heeft afgesneden. Zelfs geen kreet is gehoord en het on derzoek heeft uigewezen, dat de vermoor de onmiddelijk moet zijn gestorven. De politie zoekt ijverig naar den be drijver van deze afschuwelijke misdaad, maar haar pogingen worden belemmerd door de omstandigheid, dat in de kamers der ongelukkige niet de geringste aan duiding werd gevonden, die de justitie op een of ander spoor kan brengen. Uit het verdere onderzoek is gebleken dat de vermoorde behalve kantwerkster ook woekeraarster was en het vermoeden bestaat, dat de moord gepleegd is door igmand, die geld kwam leenen, welk ver moeden eenige bevestiging vindt in de omstandigheid, dat een inktkoker, een stuk vloei en een pen op de tafel in de kamer van het slachtoffer gevon den werden. Men vond geen enkelen sleutel in de woning zoodat de moorde naar blijkbaar den bos sleutels van het slachtoffer heeft meegenomen. Alle kasten en laden waren afgesloten en de politie heeft de sloten laten open steken. Er werd geen geld gevonden en evenmin boeken of schrifturen, waar schijnlijk dus zijn ook laatstgenoemd door den moordenaar meegenomen. Een ontzettend ongeluk. Men meldt uit St. Oedenrode dd. 12 Aug Met de tram, die te 2.30 's middags uit 's-Bosch te St. Oedenrode moet aan komen, had heden een diep treurig onge luk plaats. Ter hoogte van De Doelen reed de in volle vaart zijnde tram een woonwagen aan, waarvan het paard steigerde en achteruit liep. Door den schok werden verschillendende kinderen uit den wagen geslingerd. Een jongetje van 13 jaar was onmiddelijk dood, een tweede van 7 jaar dat zeer verminkt was, overleed weldra ook een derde kind is tengevolge van den val niet buiten gevaar. De ouders zijn radeloos en de deelne ming onder de inwoners is algemeen. Een ooggetuige van het ontzet; eude on geluk geeft de volgende lezing Door het raam van de tram kijkende zag ik midden op den weg een zooge naamde hittekar (een wagentje op twee wielen), waarop hadden plaats genomen een man, parapluie-koopman, eene vrouw en vier kinderen. Het wagentje kwam van St Oedenrode, terwijl wij in de rich ting St. Oedenrode reden. Plotseling schrikte het paard voor de stoomtram Het begon te steigeren en viel toen neer Het bleek later niet gewond. Tengevolge van deu val van het paard zwikte het wagent je voorover en werden drie van de vier kinderen er uit geslingerd, evenals de vrouw. De man schijnt er bijtijds te heb ben kunnen afspringen. Hij bekwam dan ook geen letsel, evenmin als de vrouw. Rondziende of ik kinderen ook zag, moest ik het ijzingwekkende schouwspel waarnemen, dan eens een arm, dan weer een been of een ander gedeelte van het lichaam te zien tusschen de wielen van de machine, die niet onmiddellijk tot stilstand was te brengen. Het arme kind was geheel vermorzeld. Op eenige meters van de machine vond men o. a. een af gesneden arm. Een der twee andere kinderen werd ner gens gezien. Men vond het ten slotte onder de de machine, waar 't was dood gedrukt. Het derde kind, het jongste, leefde nog, en had uiterlijk slechts wat schrammen bekomen Zeer waarschijnlijk is 't echter, dat 't ook inwendige kneuzin gen kreeg. We droegen de ongelukkige slachtof fertjes in een wagen van de tram en brachten ze naar het Liefdehuis. De dokter werd gewaarschuwd, Dr. Aoderegg was spoedig ter plaatse, doch zijne hulp kon helaas niet meer baten. Onze zegsman zelf nog ontzet over het verschrikkelijke voorval waarvan hij ge tuige moest zijn, verzekerde ons, dat de machinist van de stoomtram beslist geen shuld heeft aan het ongeluk. Zooals bo ven gezegd, het wagentje reed midden op den weg, en alleen door het schichtig worden van het paard is het in aanraking gekomen met de tram, hetgeen zulken ontzettende gevolgen heeft gehad. Naar wij verder nog vernemen, was de machinist zóó ontdaan, dat hij niet in staat was de machine verder te besturen. De justitie alhier begaf zich in verband met dit tramongeluk heden naar St. Oedenrode Mijnheer de Redacteur Voor het onderstaande verzoek ik U beleefd een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Veel wordt er gesproken over het jongst» beBlnit van onzen gemeenteraad. Dit besluit dient om voor een bedrag van f 35000. hypotheek te nemen op de toekomstige eigendommen den Electriciteits-Maatschappy nKaamsdonk" waarvan directeur is de heer A ten BoBch N.Jzn. een onpartijdig persoon, tevens directeur van het onpartijdigste Bureau voor ElectroTechnische adviezen. Dat dit bedrag moet verkregen worden door het aungaau eener geldleening zal wel nauwelijks behoeven te worden gezegd evenals dat de te betalen rente gelijk zal zijn aan de te kweeken rente. Zoo beschouwd ziju de voor- en na doelen van de gemeente nibil en komt de uitkomst overeen met die vnn het vraagstukje dat den gemeenteraadsleden ter uitwerking is gegeven. Of dezen bij het uitmaken van dit vraagstukje even nagedacht hebben, meen ik te moeten betwijfel» n. Hebben zij er b. v. over nagedacht dat, wanneer de bpvenbedoelde- Maatscbappij iugebreke blijft of onmachtig is (lang niet onmogelijk) de rente te betalen, deze niet-betaling ten laste der gemeente zal komen Het is hun alles weer zoo schoon voorgespiegeld. Dat m< n het gros der raadsleden iets kan voorspiegelen en hen order den duim heeft, is reeds lang genoeg bekend, doch dat men de raadsleden, die toch geacht kunnen worden een beetje verstand te bezitten ook nog zoo aan het bandje hooft dat zij ook nog gaarne »ja" knikken gaat ons klein verstand te boven. Moest men voor enkele hunner in het afge- loopen jaar zoo'n drukte maken Moesten wij daarvoor oub 't vuur uit de sloffen loopen De toenmaals gedane voorspellingen zijn wel uitgekomen. Wat is onze gemeenteraad? Wat te zeggen van het request van eükele ingezetenen dat op inspiratie 'ter Electriciteits- Maatschnppij aan den gemeenteraad werd gezonden? Niet veel. Alleen dat dit request in het oog vau flinke merschen weinig of geen waarde heeft gezien de handteekeuingen welke daarop voorkomen, meestal van Jiedendiebet niet zouden durven bestaan om hunne hand- teekening ta weigeren en van lieden die er eene eer in stellen ook eens gevraagd te worden om eon request te teekenen. De raad, zeker onwetend, achtte hot echter belangrijk genoeg om een te 4 ure ingekomen adres reeds in

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7