Nederland en Venezuela, msn s:\irsLiitusi4. BUITENLAND. Duitschland. Engeland. Portugal. Turkije. BINN EN L AN TT H andels b er ich t en Handelsberichten. Jan Bosco. grond, die thans waardeloos is. Wij besloten daarom allen het werk neer te leggen om te zien of er daar door verandering in den onhoudbaren toestand komt. Er zijn toen eenige au toriteiten naar komen zien, doch we vreezen dat het weinig goeds zal uit werken. Er wordt in hoofdzaak Portugeesch gesproken, zoodat men zich van je klachten niets aantrekt om de doodeen voudige reden, dat ze je niet verstaan. Er zijn BelgeD bij ons, die er al een jaar zijn zonder dat de regeering iets voor hen gedaan heeft. Alle Hollanders, Belgen, Duitschers enz. schrijven dezelfde treurige toestan den aan hun familiën, eveneens met het verzoek om zooveel mogelijk publiciteit aan deze handelwijze te geven. Het »Handelsblad« schrijft: Het schrijven van den minister van buitenlandsche zaken van Venezuela aan de Nederlandsche regeering, waarin de vriendschappelijke betrekkingen* tus- schen Nederland en Venezuela worden afgebroken, is volledig iu het Staatsblad van Venezuela en eenige Venezolaan sche couranten afgedrukt. De Venezolaansche regeering zegt daarin, dat zij in het licht van de later plaats gehad hebbende gebeurtenissen, niet langer de verzekering in haar vorige schrijven gedaan kan handhaven, ril. dat zij het incident met den heer De Reus als een persoonlijke quaestie tusschen haar en den heer De Reus beschouwde. Zij meent, dat de handelingen van den commandant van Hr. Ms. Gelderland wijzen op een onvriendelijke houding van de regeering van Nederland zelve. Immers zoo luidt in het kort het vertoog onder de bestaande omstan digheden moet het als een gewilde on beleefdheid beschouwd worden, dat de commandant van de Gelderland weigerde den Venezolaanschen havenmeester aan boord te nemen, terwijl toch, indien de havenmeester besmet was, eveneens besmet waren de beide consuls, die wèl ontvangen zijn en nog wel mèt de ge bruikelijke eerbewijzen, die de Venezo laansche vlag onthouden werden en evenzoo de gezant De Reus, welke laatste persoon niet alleen ontvangen doch met het schip vervoerd is. Wij laten hier het slot van het offi- cieele schrijven volgen. De ernst van de voorvallen, die wij hierboven verhaald hebben, zal de Re geering van Uwe Excellentie doen in zien, dat de kolonie Curasao te kort is geschoten jegens de Regeering van Venezuela en op welke wijze de goede betrekkingen van vriendschap tusschen beide Staten in gevaar zijn gebracht. Resumeerende deelen we Uwe Excel lentie mede, dat met het oog op lste de beleedigingen door den ge zant De Reus aangedaan aan de Repu bliek; 2e. het niet salueeren van de Vene zolaansche vlag door den kruiser Gel derland onder de bestaande bijzondere omstandigheden 3e. den aanslag waarvan de consul van Venezuela en zijne familie in het gebouw van het Venezolaansche Con sulaat de slachtoffers zijn geweest in den nacht van 25 op 26 Juli j.l. de Regeering van Venezuela zich gedwongen voelt, der Regeering van Uwe Excellentie mede te deelen, dat zoolang geen voldoende genoegdoening en herstel van grieven zijn gegeven aan gaande de punten opgenoemd in deze nota, de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen niet langer kunnen voortbestaan. Onder verzekering van mijn hoog achting, J. A. J. PAUL. De indruk dien het goed gestelde schrijven, waarin een zwakke zaak met goeden schijn verdedigd wordt op ons maakt is, dat door den president van Venezuela een openlijken strijd, en oorlog gewenscht wordt. Dit komt over een met wat velen, die Venezuela beter kennen dan uit reisbeschrijvingen alleen, vermoeden. De binnenlandsche toestand van Venezuela laat, niet het minst van het standpunt van president Castro, veel te wenschen over. Men mompelde reeds sedert geruimen tijd dat de kans niet gering was, voor het geschil uit den weg was geruimd, een ander president aan het hoofd van de republiek te zien. Een openlijke strijd tegen een buiten- landschen vijand zou echter waarschijn lijk naar de meening van generaal Ci- priano Castro aanleiding voor vele Venezolanen kunnen zijn zich om den president te scharen, die als krijgsman het vertrouwen van zijn volk heeft. Wat de N. Y. Herald weet mee te deelen van hetgeen de heer De Reus, tot kort geleden de Nederlandsche ver tegenwoordiger te Caracas te Parijs losliet over de zaak, waarvan hij aan de regeering in den Haag verslag moet doen, is saam te vatten als volgt Het gesprek werd gevoerd in het hotel Terminus. •President Castro komt, wanneer hij in het nauw raakt, altijd glimlachende met ten minste één sterke troefkaart te voorschijnt, zoo laat de N. Y. Herald den heer de Reus zeggen. »Eens heeft hij goed gebruik gemaakt van de Ame- rikaansche troef, dan weer was het de Fransche misschien zal hij den volgen den keer de Duitsche hooge troef uit spelen*. Vervolgens zei de heer de Reus, dat het Venezolaansche volk hem nooit eenige vijandelijkheid had betoond, zelfs niet in de laatste dagen dat hij onder hen vertoefde en dat de Venezolanen niet van president Castro houden, maar arm en wetteloos zijn. Op de vraag of ten slotte het buiten land niet gewapenderhand in Venezuela de zaken zou moeten regelen en wat de Nederlandsche regeering ging doen, kon hij niet antwoorden. Ook n:et op de vraag of hij naar Venezuela zou terug- keerenmisschien wel niet zoolang generaal Castro president is, voegde hij er bij. Generaal Castro is een dictator van top tot teenieder moet naar zijn pijpen dansen*, heette het voorts. De heer de Reus legde daarna uit, hoe handel en bedrijf op Curagao ten zeerste lijden onder president Castro's politiek. Bovendien »Cura£ao heeft in Venezuela zooveel geld belegd en in verkeer, vooral in het westen, dat de stand pijnlijk wordt gevoeld*. Wat betreft het geschil over het Ve nezolaansche schip, dat op Curasao in quanrantaine moest, ofschoon het een schoonen pas had, zei de heer de Reus, dat er onderweg reizigers aan boord waren gekomen uit een andere haven, die niet vrij van besmettelijke ziekte was. Daarop volgde »een wisseling van diplomatieke stukkeu, toen de teiug- roeping van de Venezolaansche consul op Curasao en de verbanning van den Nederlandschen gezant te Caracas*. Een oude grief van president Castro is het, dat Nederland geen uitleveringsverdrag met Venezuela heeft willen sluiten, wel wetende welk ruim begrip Venezuela daaraan hechten zou. Daarentegen heeft Nederland vergeefs een handelsverdrag met Venezuela trachten te sluiten. Op de voorstellen kwam geen antwoord. Inmiddels kan in Venezuela het invoer recht naar willekeur tot 25 pet. worden veihoogd. De minister-resident De Reus is Dins dagnamiddag ruim 5 uur per Holl. spoor in De Haag aangekomen. RL' IHWJl'.U1 UI De Duitsche Kroonprins en zijne gemalin zijn op het terrein van de luchtschippers- afdeeling een kijkje komen nemen. Men liet bun het militaire luchtschip en den Parseval-luchtbol zien en nadat zij alles goed opgenomen hadden, bekroop den prins de lust, om een tocht iu de lucht te doen. Hij stapte in het inilitare. luchtschip. Bij zijn terugkomst op den beg&nen grond, beioofde hij, majoor Parseval, dat hij de volgende maal aan boord van diens .'chip zou gaan. Gravin Portalès volgde het voorbeeld van de koningin van Wurtemberg en stapte in het Parseval. Zij is meent de yN. R. Ct.' de tweede vrouw, die een kruis tocht in eene bestuurbare luchtballon heeft gedaan. De opvatting scheint veld te winnen, dut de slappe en half slappe modellen van Gross en Parsevel uitstekend geschikt zijn voor sport, het 81ijvo model van Zeppelin daaren tegen bruikbaarder is voor oorlogsdoeleinden en vervoer. Het Zeppelin-fonds. Het Zep elin-fonds, bijeengebracht door het Duitsche volk, om den genialen lucht reiziger in staat te stellen zijn onderzoekingen voort te zetten en een nieuwe ballon te bouwen, bedroeg Vrijdag reeds 2 millioen Mark, die bij de Rentecassa te Stuttgart ge deponeerd zijn. Zeppeliu heeft hiervan, zooals uit Frie- drichshafen gemeld wordt, een fonds ge maakt, dat de bedoeling heeft den houw van luchtschepen te bevorderen, het aan schaffen dier schepen door het Rijk te ver gemakkelijken en zoodoende de weerbaarheid te vergrooten en wetenschap te dienen. Te Straatsburg had een onderofficier bij gymnastische oefeningen gezegd tot een recruut, die een fout maakte, dat hij hem een schop tegen zijn buik zou geven, dat de aardappelen, die hij gegeten had, er als een vuurwerk zouden uitbarsten. De re cruut schoot door die ra 11e bedreiging zoo in den lach, dat hij niet tot bedaren was te brengen. Hij zou misschien nog lachen, als de krijgraad hem geen twee maanden had opgelegd wegens g brek aan eerbeid. om in het oogenblik des gevaars den Koning en de Koninklijke familie in veiligheid te brengen. Wat men in politieke kringen en onder het volk over het gevaar van den toestand en de plannen der vijanden van de dynastie vertelt, overtreft n )g verre alles wat er is medegedeeld. De geruchten zijn niet te controleeren, doch onmogelijk zonder een daadwerkelijken achtergrond seint de correspondent. Kardinaal Vincent Vannutelli zal van den Paus, alvorens Rome te verlaten om naar Londen te gaan, een pauselijke breve ont- vangcu, die voorgelezen zal worden in de openingsvergadering van het Eucharistische congres te Londen. Het eerste Eucharistisch congres werd te Rijsscl gehouden in 1881, het tweede te Avignon in 1882, het derde te Luik in 1883, de volgende te Toulouse, Parijs, Ant werpen, Jerusalem, Brussel, Berliju, Paray le Monial, Lourdes, Angoulême, Doornik, Metz en Rome. Aan dit laatste nam de Paus een groot aandeel. Kardinaal Vincent. Vannutelli werd belast den H Stoel tc vertegenwoordigen op de congressen te Doornik en ;e Metz. Hij zal ook thans op bt t congrts te Londen den Paus vertegenwoordigen. Van alle landen der Posl-Cnie trekt Engeland wel het meeste profijt van zijn posterijen, volgens de laatste statistieken. De inkomsten overtreffen daar de uitgaven met bijna 64 millioen gulden. In de tweede plaats komt Rusland, waar hel surplus meer dan 58 millioen gulden bedraagt. Eerst op de dptde plaats komt Duitschlaud, met een overschot van 47 millioen gulden. Meer dan half zoo groot is het batig saldo der Fransch post, met 24 millioen gulden. O.a. leveren de posterijen nog batige saldi op in Japan (91/2 millioep gulden), Spanje (9 millioen), België (8 milloen), Italië (5 mil lioen, Turkije (3.7 millioen), Nederland (2 millioen), Zwitserland (1.8 millioen), Zweden (1.6 millioen) en D-nemarken (1.1 millioen.) In tegenstelling met Europa levert de post in de Vereenigde Staten niet alleen geen overschot op, maar moet er zelfs 26.5 mil lioen gulden bij epast worden. Aanzienlijke bijpassing eischen verder de posterijen van lndo-China met 4.2 millioen, Nederlandsch- Indië met één millioen, Algiers met Ü.9 millioen. Bedreiging der Portugeesche dynastie. Het /Berliner Tageblatt* ontving via Badajoz het volgende telegram van zijn bijzouderen correspondent te Lissabon: De Por(ugee8che pers, verklaard thans ronduit, dat de politieke toestand in de booldstad hoogst onrustbarend gewordeD is. l)e bladen O Mundo" en //Liberal* melden eensluidend, dat voor aanstaanden Zaterdag teu oproer is voorbereid. De ^Seculo* ver neemt dat het Koninklijk jacht Amelia voortdurend «nd#r sUem warslt gehouden, Moulaï Hafid zit nu boven, Abel-Azis 'meden. En de mogendheden groeten altijd den- jene, die 't hoogste zit. Zou krijgt Moulaï Hafid nu om strijd de eerbewijzen der Europeesche machthebbers. Alle gezanten te T^ndzjer hebben zich gehaast om huu mogendheden te vragen, dat Moelaï Hafid toch gauw zouden mogen erkennen als den wettigen Sultan. Voor Frankrijk is dat een moeilijk parket. Voor'Duitscnland gaat het gemakkelijker, te Berlijn zijn de afgezanten van Moulaï Jafld indertijd officieus ontvangen. Maar te Parijs zijn de heeren aan de deur gezet. Men vertelt dan ook, dat de Duitschers in Marokko champagne hebben gedronkeD, loen zij hoorden van de overwinning van Moulaï Hafid. Nu. de Marokkanen schijnen ook erg in hun schik. Tenminste als men oordeelen mag naar hetgeen Reuter uit Tamlzjer seint: Het vreugdebetoon der inboorlingen over de overwinning van Moulaï Hafid duurt voort. Winkels en koffiehuizen zijn met vlaggen versierd. De bergbewoners zijn iu de staat gekomen en vieren feest samen met de inwoners. Er heerscht volkomen orde. De voornaamste aziaistische ambtenaren blijven in functie, totdat Moulaï Hafid op volgers voor hen zal hebben benoemdhun veiligheid wordt gewaarborgd door den vertegenwoordiger van Moulai Hafid. Volgeus mededeelingen van inlanders heeft Abe!-Azis zijn ontsnapping voorname lijk te danken aan de pogingen van den Britschen militairen instructeur en diens manschappen. Bij den brand te Constantinopel zijn 6000 gezinnen dakloos geworden. Ook zijn er menschenlevens verloren gegaan. Miu.uen vrouwen en kinderen, alsmede honden en paarden, toen de brand onder de houten huizen van de Hehemef-wijk snel om Heli heen greep, in wilde paniek door de straten, vergeefs een uitweg zoekend. Eerst toen om drie uur Zondagnacht de storm wat bedaarde, kon men het vuur meester wordeu. De dakloozen verblijven in de moskeeën. Men acht het niet onmogelijk, dat de brand door de onlangs vrijgelaten doeven is aangestoken. Er zijn inschrijvingen geopend voor de slachtoffers. Het confliet in de Metaalindustrie. De metaalbewerkers verkeeren op het oogenblik in een zeer donker vooruitzicht Zooals wij reeds mededeelden bestaat bij verschillende patroons het plan om reeds heden Maandag vreemd werkvolk in hun dienst te nemen een maatregel waartoe ook binnen afzienbaren tijd anderen zullen overgaan. Dit klemt temeer, omdat de Vrijdag avond door den Verzoeningsraad gedane laatste poging is mislukt. Met 45 tegen 4 stemmen hebben de patroons besloten hun standpunt te hand haven, terwijl reeds te voren de arbei ders hadden verklaard dat zij aan de reeds gedane concessies niets meer kon den toevoegen. Op de Zaterdagmorgen in den R. K. Gildenbond gehouden vergadering, wer den de arbeiders toegesproken door den YVelEerw. heer L. Poel), die hen aan maande trouw te blijven aan de orga nisaties, niettegenstaande de moeilijkhe den die hen daarbij in den weg gelegd worden. Na afloop der vergadering werd be stuursvergadering gehouden, om te beraadslagen welke pogingen zouden worden aangewend om de reeds in dienst getreden z.g. >ouderkruipers« te bewegen liet werk weer neer ce leggen, en de even- tueel nog komende van hun plan om den arbeid op te vatten, af te brengen. N. T. Crt. Men meldt nog uit Tilburg In een gisteren gehouden vergadering der werklieden, waarop slechts weinigen afwezig waren, werd de geheele geschie denis van het conflict op duidelijke wijze nog een" uiteengezet door den heer A. Van Rijen en de eerw. heeren Berkven en Poelldaarna werd gestemd of men zich bij de eischen der patroons zouden neerleggen dan wel den strijd zoude doorzetten. Terwijl zij, die den leeftijd van 18 jaren nog niet bereikt hebben van het stemrecht bleven uitgesloten, werd met 100 tegen 11 stemmen beslo ten den strijd vol te houden. In eene gisteren-avond gehouden vergadering met den verzoeningsraad werd nogmaals gestemd en bedroeg het getal derge nen die villen doorzetten 112 Gcnernul van Dunlcn Omtrent de plannen van generaal Van Daalen wordt aan de N. Crt. het vol gende medegedeeld In de volgende maand vertrekt hij van Java, den llden September embar- keert hij te Batavia, om zich direct naar Nederland te begeven Vermoedelijk zal hij zich niet vestigen in Den Haag maar te Arnhem. Het bericht, dat hij na het voorge vallene zijn pensioen denkt te nemen, schijnt geheel onjuist te zijn de generaal denkt er niet aan den Indischen mili tairen dienst te verlaten. Waarschijnlijk zal hij dus tegen half October in het land zijn. Bevordering Nederlandsche Industrie Ik zag heden weer eens een staaltje van onverschilligheid voor de Ned. Industrie. Indertijd is in de geheele dagbladpers melding gemaakt van het bezoek van onze Koningin en den Prins aan Enschedé Ook de firma J. F- Scholten en Zonen werd door hen bezocht. Zulk een bezoek is een merkwaardig feit en dient ver eeuwigd en aan de klanten gezonden te worden dat deed ook de firma Scholten. Ze liet maken een gewone Autotypie, die in De Prins, Het Leven of Builen iedere week voorkomt, op kunstdrukpa pier met lijstje, gewoon, heel gewoon, dagelijksch werk, bij iederen drukker van beteekenis te krijgenzelfs in En schedé was er wel iemand geweest die het evengoed uitgevoerd had als thans. Doch een prent waarmede de firma geurt met het Koninklijk bezoek mag niet in Nederland gedrukt worden, vooi zoo iets is onze industrie nog niet genoeg ont wikkeld, zoon ding moet in Duitschland worden gemaakt. Ik laat in het midden of ik de uit voering mooi of leelijk vind, het feit alleen is mij een gruwel. Ik weet wel, dat het een gevoelskwestie is, honderden voelen er niets voor, maar als men de sympathie kent, waarmede buitenland sche firma's be- en inlandsche mishandeld woiden, de laatste op de vloermat achter een loket door een 5/4 jongen afge scheept, de eerste in 't privé, waar die zelfde picolo zijn best doet zijn Duitsche gramatica bij elkaar te raffelen. Niet dat men onkundig is met het bestaan der Ned. Industrie, doch men geeft haar geen gelegenheid haar kundigheden te toonen, ze worden niet aangehoord. Het staat chic te zeggen wij betrekken alles van eerste Duitsche huizen, tusschen de regels door staat er danbehoeven ons niet met inlandsch goed te behelpen. Mijne heeren, als u het niet weet, laat ik het u dan in vertrouwen zeggen »De drukkerij in Nederland levert werk af, dat den toets met het buitenland glansrijk kan doorstaan.'' Aan kunst op grafisch gebied wordt hier nog wel iets gepresteerd om dat le weten moet men in het buitenland eens rond hebben gezien, dat heb ik gedaan, ik weet wat Duitschiand, Enge land, België, en Frankrijk levert, zeer mooi kan het zijn, doch wat u in handen kreeg was het neusje van de zalm, ex positie werk, waaraan alles ten koste was gelegd, het gewone ziet u niet of overziet u. Laat eens hier uw werk voorleggen van eerste firma's, geef den jongsten bediende last, dat hij ze u aan dient, ook al is het eenige last voor u doch door de Nederlandsche Industrie te bevoordeelen, bevoordeelt u indirect u zelf. Waar is de man, die het eens onze fabrikanten onder het oog kan brengen Politicbonden. Zooals men zich zal herinneren, vo. teerde de gemeenteraad van Den H in dit voorjaar een bedrag voor een proef met zes politiehonden. Na bespre, king met den voorzitter der Nederland, sche Politiehond-Vereeniging, werd dezt bereid gevonden, zich te belasten me; de levering der bedoelde honden daar toe werd hij gesteund door twee mede leden, die op zich namen elk een c! meer van het zestal te dresseeren. Per soonlijk verbond zich bovendien de voor zitter, de heer M. Kcssler, om de age: ten, die zouden worden aangewezen oij met deze honden te werken, daartc; geheel op te leiden, hen te leeren, t met den toegewezen hond om te gaat zulks uit overweging, dat juist in d; goede samenwerking van hond en gelei der, in de juiste behandeling van elket hond, het zwaartepunt ligt van de waar de van den politiehond. De eerste dezer politiehonden nu heeft den 24sten dezer een langdurig grondig examen afgelegd, voor den hoofdcom missaris van politie in Den Haag en de: heer J. C. Gijsberti Hodenpijl van Ho denpijl, die als zaakkundig adviseur dei heer Versteeg ter zijde staat. De hond, die van een ferme groottr is en van indrukwekkend voorkomen voldeed onder leiding van zijn africhter den heer M. Kessler, volkomen en weti door den heer Versteeg overgenomen en toevertrouwd aan zijn toekomstige! geleider, een agent le klasse, zoodat dt Haagsche politie haar eersten viervoet! gen beambte rijk is. Achtereenvolgen! zullen nu de overige honden wordei afgeleverd. 3e Klasse. Trekking van 21 Augustus. Getrokken prijxcD: Prijs vi n f 1500 No. 4845 r 1000 811 2731 400 1(5357 200 13649 14125 100 1166 1581 3117 6901 8938 12461 14100 18782 Trekking van 25 Augustus. Prijs van f 2000 No. 9122 r 1500 13115 1000 9010 400 1893 2S82 16315 100 '.'30 4070 11299 16737 20185 Waalwijk 21 Aug. 1908. In de afgeloopen week bleef de vastt stemming op. de huidenmarkt aanhoudet en ondergingen verschillende soorten met name O. Indische en La Plata-hu/ den, opnieuw eene rijzing. Omtrent het verder verloop deze; marktbeweging kan men zich moeielijt aan voorspellingen wagen. In verhouding tot de huidenmarkt zijn de lederprijzen te laag en de leder-consument verze zich zoo lang mogelijk tegen eene ver hooging derzelve. Deze toestand stel; geen hoogere huidennoteeringen in uit zicht. Anderzijds hebben wij rekening t« houden met de internationale concur rentie bij den inkoop der ruwe waar Terwijl de voorraden op alle stapelplaat sen klein zijn, is een groot deel vat hetgeen nog moet aankomen, zeileno verkocht. Daarop afgaande, kan met dus vóór het aanbreken der nieuwf campagne niet op veel lagere prijzen rekenen. Op de ledermarkt begint zich de vet- hooging nu ook te doen gevoelen. Er was deze week veel vraag naar zoolleder en de prijzen zijn iets gestegen. Zoowel in het buitenland als hier, heeft men eene verhooging van Ca- 5 kunnen doorzetten. Enkele fabrikan ten hebben hunne afnemers per circu laire hiervan in kennis gesteld. Alvorens de verhouding tusschen huiden en leder- prijzen goed is, zullen deze nog aan merkelijk omhoog moeten gaan. Eikenschors, zoowel als vreemde looi- middelen hebben bij iets ruimeren om zet, eene vaste markt. BESOIJEN, 25 Aug. De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag le Besoijen op de mijn aangevoerd, bedrog, de hoog»te: f 1.86 de laagstef 1,29 De pr, der eieren was 4 cent. GORINCHEM, 24 Aug. Le aanvoer van granen was heden gering mil gewonen handel. Ristin we I 8.7. 8.90 roode dito 8,15 a 8,2a witte dito i 8,— a 8.30 inl. rogge 17.30 a 7,40 Buiter 1 dito 7.20 7.45 gerst 4,90 a 5 10 havif 3,80 A 3,95 uivenboonen 17,80 7 85 blauvn erwten 0.— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 337 rumderer 17 nuchtere kalveren, 9 vette varkcni 576 biggen. le qual. Kalfkoeien 1180 A wö Kalfvaarzen 1140 a 200 Guiste vaarzen 1110 j-w Melkkoeien 1170 4 2 0 iy, jarige ossea {100 4 140 Pinker- 60 Graski- lveren Nuchtere kalr. 8 Aangevoerd 9 vette varkens van 21 a 22 c> per half kilo, biggen van 1 7,a 11.— p« stiik. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren; scs»' pen f 0 a 0 en lammeren f0 4 f— ner its* Kippen f 0.70 a f 0.80 per stak.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2