CÜO V Derde Blad. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. Uitvoeringen 8 ftlEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 69. Zondag 30 Aug 1908. 31e Jaargang. BESOIJEN. Uitvoering te geven door het Gemengd Koor »Vooruitgang zij ons doel» van 9' Waalwijk en Besoijen, op Zondag den 30 Augustus 1908, in de zaal van den heer D. van der Zaken. Aanvang 7V§ uur n.m. (Zie programma's.) ±1 ._LJL.ilLawLI.JJ. i - WAAL WiyK29 Aug-. 1908. Koninginnefcest. Maandag vieren we wederom den verjaardag onzer dierbare Koningin. Evenals andere jaren zal ook onze ge meente niet met de viering ten achter blijven en is deze bepaald tot een avond feest, zooals wij dat hier gewoon zijn. Meer en meer gaan wij in den lande er heen om 31 Augustus tot een nationalen feestdag te maken en dan zal Waalwijk voorop staan om daartoe mede te werken. - Nochtans is 't om tal van redenen voor alsnog wenschelijk de viering tot een avondfeest te beperken, 't eene jaar met rijker programma, een ander wederom wat minder. Het programma staat in dit nummer afgedrukt en twijfelen wij niet, of tal van vreemdelingen zullen als naar ge woonte herwaarts stroomen. De kiosk zal mooi worden versierd en bij gunstig weder een zeer schoon effect maken. De muziekcorpsen geven hun beste nummers, terwijl na afloop verschillende verrassingen inwoner en vreemdeling nog aangenaam zullen bezighouden. Nu nog een verzoek, nl. om beslist algemeen te vlaggen, dat geelt aan de gemeente zulk een feestelijk aanzien, en ten tweede om tijdens de muziekuit voeringen toch zoo kalm mogelijk'te zijn, en eenieder in de gelegenheid te stellen rustig van de muziek te genieten tusschen de nummers in heeft men toch tijd genoeg rond te loopen enz. en aan 't slot zal wel een vroolijke marsch ge geven worden buitendien. Wij dringen hierop met den meesten klem aan. Dan zal ook Maandag Waal wijk weer een prettig en waardig Ko- ninginnefecst vieren 1 De verschillende door de gezelschappen uit te voeren nummers luiden als volgt; terwijl de volgorde nog niet bepaald is, maar nader wordt bekend gemaakt. De Waalwijksche Harmonie voert uit: 1. Hoch Habsburg {Marsch)]. N. Krpps. 2. Flora la Belle Ouverture) Langlois. 3. Eola Wals) J. Kessels. 4 a. Ursule (Marzurkd) Tack. b. L'enclume 5. Soldatenleben Keler Bela. 6. Finale. De Harmonie »St. Crispijn» voert uit: 1. Excelsior {Pas redoublé) Coljé. 2. La Croix de Malta Fantasie. 3. Entretemps Benoodt. 4. Sophia marsch Krever. De liedertafel >Oefening en Vermaak» voert uit 1. Bede koor met bariton-solo Heinze. 2. De Martelaars Rillé. 3. De Avondster Weijtz. 4. Het Geuzenvendelv. Wamel. Exanen. Met genoegen vernemen we dat Mej. Thérese Zeckendorf, onderwijzeres te Rotterdam, heden met gunstig gevolg 't examen Fransch l.o. in den Haag aflegde. Geslaagde en familie onze felicitaties 1 Volksmatinée Morgen zal de Liedertafel op Musis een volksmatinée geven, als een bewijs van dank voor de belangstelling, die de inwoners getoond hebben bij de be-' kroning te Antwerpen. Behalve de beide bekroonde nummers zal de liedertafél nog ten gehoore brengen, als een hulde aan H. M. onze geliefde Koningin, wier verjaardag Maandag gevierd wordt Domine Salvam fac Reginam nostram van Giesen. Een druk bezoek kan dus niet uit blijven. Serenade. Woensdagavond werd door de Waal wijksche Harmonie aan de familie Van Schijndel eene serenade gebracht ter eere van de hooge onderscheiding te Weenen behaald. Als gewoonlijk bracht dit een massa volk op de been- Manoeuvres. Deze week vertoefden1 voor enkele dagen in 't hotel Verwiel alhier, generaal Roelofts, commandant der Hollandsche Waterlinie te Utrecht, met nog een tweetdl officieren. Van hieruit werden onderscheidene dorpen in 't Land van Altena bezocht naar wij vernemen, ter regeling van me nage en logies der manschappen voor de manoeuvres in den kring Woudrichem. Koningsehicten. Morgen middag zal het kruigsboog- schuttersgezelschap »De Eendracht» gevestigd bij den heer A. van Vugt alhier, koningschieten. Attentie. Wij vestigen de aandacht op voren staande advertentie betreffende een extra dienst van hét s s. Thor IX op morgen, Zondag 30 Aug. van Geertruidenberg naar Rotterdam en terug. Conlliet te Tilburg. De werklieden hebben de patroons een 5-tal voorstellen gedaan, die naar men algemeen vertrouwt, een einde zul len maken aan het conflict, dat Tilburg gedurende bijna 4 weken in spanning houdt. Wat Dr. Nouwens vertelde van het Brabantsche schooled. Dat er in de schoenindustrie iets niet in den haak is, is spreker uit twee ge vallen gebleken. Het eene staaltje is spreker ter oore gekomen van een hoog- geplaatsten vriend in den lande, en be wijst dat de schoenindustrie hier te lande in de publieke opinie gedaald is, terwijl zij een eereplaats verdiende. Bedoelde vriend bezocht een Brabantsche Schoenfabriek en stond verbaasd, dat de fabriek tech nisch zoo volmaakt was. Op de pakka- mer gekomen, stonden daar verschillende zendingen gereed en las hij op een daar van het adres van een hem zeer bekend schoenwinkelier in Den Haag, die vol gens den fabrikant tot een zijner beste afnemers behoorde. Deze schoenwinkelier was ook de leverancier van zijn vriend, wien hij steeds verteld had, dat hij uit sluitend uit Amerikaansche fabrieken be trok. De vriend besloot hiermede een grap te hebben, en in den Haag gekomen, vroeg hij zijn leverancier een paar Bra bantsche schoenen uit die en die fabriek, den naam noemende van de door hem bezochte fabriek. De winkelier beweerde dit niet te kunnen, bij leverde alleen Amerikaansch werk en dat had Mijnheer toch ook altijd gedragen, dus waarom zou hij nu Brabantsch >verk nemen, dat niet half zoo goed was. De vriend bleef echter bij zijn wensch, en zeidejuist omdat mij gebleken is, dat ik dat Dra- bantsch werk altijd gedragen heb, wil ik dit nu ook hebben, en hoewel de win kelier dit eerst niet wilde toegeven, viel hij per slot van rekening toch door de mand. Als verontschuldiging voerde hij aan, dat hij wel moest zeggen, Amerikaansch werk te verkoopen, omdat het publiek anders zijn werk niet zou nemen. Dit is dus een bewijs, dat er iets in uwe industrie niet gezond is, zegt spreker, dat er belangen zijn te behartigen, die nader moeten worden besproken en geregeld. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente Vlijmen, op Dinsdag, den September 1908, des namiddags te 51/8 ure, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1 Ingekomen stukken. 2 Vaststelling gemeenterekening burger lijk Armbestuur dienst 1907. 3 Wijziging begrooting dienst 1908. 4 Benoeming ouderwijzeres 2e openbare school. De voordracht luidt No. 1 Mej. A. Prinsen te 's Bosch. 2 J. H, J. de Rijk te Nijmegen 8 if J. H. Vetter te Slaipwijk 5 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het treffen eener gemeenschap pelijke regeling met de gemeente He- dikhuizen tot toelating van kindereu op de openbare school, ul. daar, en tot ophefÜDg der 2e openbare school met ingang van 1 April 1909. 6 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekeni n eener ver goeding aan het hoofd der 2e openbure school voor het geven van onderwije tijdens ene vacature. 7 Adres J. Lemmens om verhooging jam wedde, met voorstel van Burge meester en Wethouders. 8 Benoeming van een wethouder wegens periodieke aftreding van wethouder van Oijen. Nu de kermisdagen weer achter den rug zijn doet het ons genoegen te kunnen constateeren dat er met die woelige dagen geen vechtpartijen of baldadigheden in onze gemeente zijn voorgevallen. Daarmede is dus bewezen, dat onze gemeentenaren wel kermis kunnen vieren, zooals het hoort en dit geeft ons hoop, dat ook a.s. Zondag, als de na- kermis gehouden wordt, de kermisvierders zich weer even ordelijk zullen gedragen en de tusschenkomst of het handelend optreden dor politiemannen niet uoodig zal blijken. Ondanks het slechte weder gedurende de kermisdagen is het toch druk kermis ge weest en hebben de vermakelijkheden op het marktveld veel bezoek getrokken. Vooral de bisscope lokte veel volk en ieder bezoe ker was dan ook vol lof over hetgeen de heer Riozzi in zijne tent te zien gaf. 't Zal ons niet verwonderen als ook a.s. Zondag het Vlijmensch publiek en velen uit om liggende gemeenten eeu bezoek zullen gaan brengen aan deze bezienswaardigheid. 1.1. Woensdag hebben de kegelanrs van de club Wilhelmina* een nieuwen ko- ning gekregen. De heer M. Luijbeu, die in 15 ballen 105 houten wierp heeft den ouden koniug Marinus I op zijde geschoven. Wij hopen, dat de nieuwe koning met wijs be leid zijne onderdanen zal weten te besturen en de krgelclub nog tot hoogeren bloei zal voeren. Gisteravond werd aan den heer Verweg wiens aanstaand vertrek naar Oosterbeek wij reeds vroeger melden, door de heeren Van Buul en Van Engelen namens den handel een prachtig gouden horloge met inscriptie aaugr-boden. Dit blijk van symphathie, welks aanbiediug van eene warme toespraak ver gezeld ging en door den heer Verweij zicht baar bewogen dankbaar werd aanvaard, moge den humauen, gedienstigen spoorwegbeambte op zijne nieuwe standplaats steeds eene aan gename herinnering zijn aan de vele jaren in Vlijmen doorgebracht. SPRANG. Voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Sprang, (alph.) Mej. G. de Haan te Hardiuxreld Mej. H. Plempef van Balou te Wage- ningen. Mej. A. Vogel te Hooge Zwaluwe. Raadsvergadering 1 Sept. a.s. des nam. 71/r uur. VRIJHOEVEN. Wederom is alhier een geval van de besmettelijke ziekte, febris lyphoïdea, geconstateerd, en wel in het per ceel Ni uwstraat no. 55. Near men ons uit vertrouwbare bron mededeelt is het nabij gelegeu statiou Kaats heuvel-Capelle thans geopend voor vracht- stukgoed. Voorwaar een groot gemak voor velej, uit deze en omliggende plaatsen, Door den Touristeubond hier in Ne derland, zijn ook op enkele plaatseu iu onze gemeente borden geplaatst met het opschrift „Rechts houden 't I» U wenschen dat door wielrijders hieraan werkelijk de hand wordt gehouden, hierdoor zullen botsingen seer zeker worden voorkomen. Vrijdag avond had in de Heistraat een botsing plaats tusschen twee wielrijders, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een echter kwam met den schrik vrij terwijl de tweede, legen den grond, op de scherpe grintweg werd geslingerd, en zijn rijwiel veel schade berokkende. Men ziet ook hier weer welk nut het plaatsen der oorden heeft, met T opschrift „Rechts houden1 waarvan zooals gemeld, enkele hier geplaatst zijn. A. s. Dinsdag des avonds te 7 ure alhier vergadering van den gemeenteraad. CAPKLLE. 27 Aug. In deze gemeente heerschen de mazelen in hevige mate. De beide laagste klassen der openbare school iu de kom zijn door die ziekte voor ruim de helft ontvolkt. Dinsdag 1 September raadsvergadering te Capelle, Te behandelen 1 Benoeming wethouder wegens periodieke aftreding van dtn heer Rijken. 2 Verzoek afschrijving van den hoofde- lijken omslag wegens vertrek. 3 Hernieuwing overeenkomst van den veekring: „Waalwijk.1 Toen de heer B. T. Donderdagmorgen met een koe door de straat liep, rukte het beest zich plotseling los en holde door het dorp. Hierbij bekwam het zulk eeu ernstige wonde, dat de heer veearls ze heeft moeten hechten. WASPIK. Op 1 Sept. v.m. 10 uur zal de tooneelvereeniging „Concordia1 b den heer Gijsmans een Matinée geven. RAAMSDONKDORP. Dezer dagen kreeg de heer J. Knijsters bij het den stal in lei leu van zijn paard een hevigen slag tegen den linkerelleboog, die zwaar gekneusd, door geneeskundige hulp moest worden verbonden. Vergadering van den Gemeenteraad van Raamsdonk op Dinsdag den 1 Septem ber 1008 des voormiddags 10 uur. Aan de orde; 1 Voorloopige vaststelling Gemeentereke- uiDg dienst 1907 2 Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1909 3 Verzoekschriften om ontheffing hoofde- lijken omslag 4 Ontwerp verordening, regelende de jaarweddeu van de hoofdeu en het verder ouderwijzend personeel der open bare lagere scholen in deze gemeente 5 Ontwerp verordening op de O. L scholen in deze gemeente 6 Ontwerp Instructie voor de hoofden van scholen en het verder onderwijzend personeel der O. L. scholen in deze ge meente 7 Ontwerp verordening tot verdeeling der gemeente in 2 afdeelinger. ter in levering van stembriefjes voor de ver kiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken 8 Aanvrage om eervol ontslag van C. H. F. Slabbekoorn, ouderwijzer aan de O. L. school op het veer 9 Uitloting van aand*elen in verschillende geldleeningen de er gemeente, t. w. a Twee aandeelen ieder groot f 250, der leening »an f 15000. b Een aandeel ad f500,— of twee aandeelen ieder groot f 250.— der leening vaD f 20000, c. Een aandeel groot f 250,der lee ning van f4000. d Een aandeel f 125, der leening van f4000.— 10 Verzoekschrift van de Ijandlouwveree- nigingen in deze Gemeente om toe lage uit de gemeentek.s van f400, voor een veearts; 11 Benoeming wethouder wegens periodieke aftreding van den heer C. A. van Laar hoven. 12 Ingekomen stukken. RAAMSDONKSVEER. Bij de alhier ge houden ^aanbesteding van het armen- brood was voor Raamsdonksveer laagste inschrijver de heer Simouis-Popnlier voor 18 cent per brood, terwijl voor het Dorp de heeren P. v. Arendonk en P. Heere beiden hadden ingeschreven tegen 171/* cent. Bij wederzijdrch goedvinden is Heero leverancier. Heden morgen tijdens het opbouwen van den draaimolen, viel plotseling door den hevigen wind de houten paal waarom de molen draait om, en kwam terecht op eenigo kii.deren, welke in de nabijheid aan het spelen waren. Twee der kleinen werden ei" stig gewond opgenomen en iu de peis der firma Huijsuian en Lankhuijzen binnen gedragen, waar Dr. Iloijug bij een dei kleinen een beenbreuk constateerde. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, lat ons havenplein tijdens het avondconcert electrisch met booglampen zal worden ver licht. Tot directeur der electrisohe centra1?, alhier is benoemd de heer Helmer uit Rot terdam. DU8SEN. De uitslag van de wedstrijd van fokmerriëu vanwege de afd. Almkerk der N.Br. Maatschappij van Landbouw te Almkerk op 25 dezer gehouden, is als volgt lstc categorie l1/, j. raerriën. lstc prijs f 15 A. A. van Honsewijk Dusseu. 2de f10 J. W. Dibbits Almkerk. 3de f 5 idem idem 2de categorie 21/, j. merriën. lste prijs f 15 J. Snoek Almkerk. ldc f 10 3. 3de r f5 A.Z., v 4de a W. de Waard Werkendam. 5de Het Kroondomein, rentambt Wer- [kendam. 6de C. Groeneveld Dassen, (polder Kijfhoek.) 3e categorie 31/, j. merriën. lste prijs f 15 H. Lagrouw Almkerk. 2de f10 A. Z. Snoek 3de f 5 W. N. de Leeuw 4de categorie, merriën met veulen, lste prijs f 15 A. Z. Snoek Almke-k. 2de r flü B. Snoek 3de f5 Wed. A. Nieuwenhuiien Alm- [kerk. Vanwege de harmonie „De Eendracht1 te Raamsdonksveer, ontving de fanfare „Wïl- lielmina1 alhier dezer dagen de vereerende uitnoodigiog om a.s. Maandag de feestelijk heden, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze Geëerbiedigde Koningin, aldaar te komen opluisteren. Wij feliciteeron hiermede onze fanfare, in 't bijzonder haren directeur, 't Is een bewijs dat „Wiihelmina1 reeds uaam ge maakt heeft. Onze wensch is dan ook dat onze fanfare, die deze uitnoodiging aanvaard heeft, in den vreemde wederom een goed figuur zal maken. Moge het weder dien dag, die op zoo vele plaatsen feestelijk herdacht wordt, doch waarsan wij helaas verstoken blijvcD, mee werken, wat zeker de gezelligheid nog zal verhoogen. GEERTRUIDENBERG. De heer H. M. van Bergen, alhier slaagde voor 't examen Fransch l.o. Naar men verneemt, is de milicien S., welke eerst verdacht werd van den onlangs gepleegdeu moord, heden in Deu Bosch ge vangen genomen, terwijl Van B., welke tot heden in voorloopig arrest heeft gezeten, op vrije voeten is gesteld, doch hij blijft oorloopig iu Den Bosch. De milicien M. is heden in zijn garnizoen teruggekeerd. EINDHOVEN. Dinsdagavond heeft de R. K. kieavereeniging in het district Eind hoven vergaderd om een beslissing te nemen in zake de al of niet aansluiting tot den Algemeenen Bond van R. K. kiesvereni gingen. De vergadering sprak zich, overeenkom stig het advies vso den Provincialen Bond met algemeen? stemmen op vijf na (91 le den waren aanwozig) togen aansluiting bij den Algemeenen Bond uit. En met algemeene stemmen op één na (die van den heer Vai der Kleij) verkbarde de vergadering zich tegen het algemeen kiesrecht. (Meier. Ct.) Kaatsheuvel, 29 Aug. 1908. Ziekenfonds. In de maand Sept. zal eene vergadering gehouden worden voor de leden van het R.K. Ziekenfonds onderafd. van den R.K, Volksb. Een der leden van de Commissie van toe zicht zal alsdan het woord voereu. Ook zal de verkiezing plaats hebben van deu nieuwen Pres, welke plaats vacant is door de ontslag- nam* van deu Heer W. Roestenberg die evenals van den R,K. Volksbond ook Pres was van het Ziekenfonds. Een troawe opkom? der leden is dus zeer gewenscht. Het zieken fonds mgg zich in een gestadigen bloei ver- heugen. Het batig saldo was van dit jaa® f 345,12'. Al reeds eeu fiink bedrag. Moge nog meerdere leden zich aansluiten H Want velen zijn er die het groote nut nog.1 niet voldoende beseffen. Verleden Woeusdagavoud omtrent half tien werden bij den stoomschoenfabrikant M. Zacht de ruiten ingegooid. De brutale, dader wist ongemerkt de vlucht te neincn.l Hoogst waarschijnlijk is hier een ontevre-1 uiü of wraakzuchtige kiuchl btszig geweest. Appeldleven. Zooals vorige jaren is ook na weer de tijd aangebroken, dat het plunderen der appel- cn perenboomen aan de orde i«. Llki-n avond woiden ondanks het waakzame oog der politie, hier en daar de hoornen van hunne vruchten en wat nog erger is, van hunne takken ontdaan. By G. v. L., J v. A. en W. Q. motsten het de appel- boomen ontgelden. Bij M. v. L. een persik- bootn, welks vruchten lang niet rijp zijn. Hier hebben de dieven zich zeker vergist. I Houders van fruitboomen opgepast das. Koninginnedag. Voor het eerste jaar zal dan toch in I onze gemeente, de verjaardag van H. M. de 1 Koningin eenigszins feestelijk herdacht wor- I den. Onze Koninklijke Harmonie „Euphonia1 Sj] die in den loop van dit jaar hare hooge. 'I onderscheiding van 11. M. uiocht ontvangen I heeft gemeend, dien dag niet onopg— I merkt te mogen laten voorbijgaan. Naar wij B vernemen heeft het bestuur besloten om j a. s. Maandagnamiddag eene muzikale wan deling door het dorp te maken en 's avonds een concert te geven, alwaar de nationale volksliederen zeker wel op het programma zullen staan. Een rijke vlaggetooi, ook van particuliere gebouwen ware op die dag zeer gewcnscht en wij twijfelen niet ot dit jaar zal dit wel het geval zijn. Moordaanslag te AmsterdamSinds een paar dagen kwam 's ochtends in de vroegte een ongeveer 22-jarige bakkers knecht bij Kruiger aanschellen. Dinsdag morgen vroeg hij eieren te koop. De kruidenier haalde eerst de gordijnen op en gaf toen het verlangde aan den kooper. Deze vertrok en deed niets vreemds. Den volgenden ochtend, dus Woensdag, werd weer te 6 uur gescheld. De beer Kruiger stond op en deed dadelijk open. Weer was 't dezelfde bakke thans om rookworst vroeg, kruidenier de worst afsnee bakkersknecht, of hij e gebruik mocht maken, hetgeen de krui-1 denier toestond. In den winkel terugge keerd, nam de bezoeker het pakje worst in ontvangst, betaalde en "ertrok. Beide ochtenden had de kruidenier, voor hij zijn nieuwen klant bediendeM eerst de gordijnen opgehaald. Vreemd vond hij 't, dat het mes, waar- jj mede de worst gesneden was, spoorloos verdwenen was sinds Woensdagochtend. Donderdagochtend kwam tie bakkers knecht weer. Hij zeide haast te hebbeu en vroeg weer om eieren. De oude kruidenier, die nog niet eens gekleed was, haastte zich om den bakker te helpen. Terwijl hij zich onder c on bank- bukte om de eieren uit eea mand te halen, liep die bakkersknecht, die thans ij wijl de winkelgordijnen nog dicht waren, i! durfde, op den ouden man toe, sprong ii hem op den rug en trachtte hem met ij een groot mes den hals af te sa.jden. De heer Kruiger schrikte geweldig ij en toen hij het staal op te keel voelde, had hij de tegenwoordigheid van geest met zijn rechterhand naar het mes te grijpen. Met een ruk trok de krasse n. in de moordenaarshand van zijn keel en hij ij begon tevens luide »moord moord te roepen. Toen de bakkei bemerkte raden was en de vrouw van di nier uit de achterkamer hevig o kwam aanloopen, liet hij zyn slachtoffer los en koos het hajenpad. De jeugdige moordenaar reneïe de straat op en ging er ijlings met zijn kar van door. Eenige te hulp gesnelde buren tracht ten hem te achterhalen, hetgeen hun niet gelukte. De oude Kruiger had alleen eenige verwondingen aan de rechterhand be komen op het oogenblik, dat hij het mes greep. Ander letsel bekwam hij* niet. De bakkersknecht heeft wel met voor bedachten rade gehandeld. Twee och tenden achter elkander zocht hij naar een gunstig oogenblik om »tot de uit voering van zijn daad over te gaan. Welke zijn bedoeling met het snoode, gelukkig mislukte plan geweest is, blijft voorloopig een raadsel.'Of hij den krui denier in koelen bloede van het leven heeft willen berooven, of dat hij heeft willen stelen, men weet het niet. Gebleken is, dat de bakkersknecht den kruidenier te lijf ging met het mes, dat in den winkel vermist werd-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 11