Nummer 69 Zondag 30 Augustus 1908. 3le Jaargang Tweede Blad. Abonneert u op dit blad. welgemeend Woord de Patroons, Een aan Reclame. Italië BUITENLAND. Duitschland. BINNENLAND. Marokko. Transvaal."" Ingezonden Stukken. Een dankbaarheid van een inwoner van Waalwijk. Wij lezen in De Leerbewerker In ons orgaan hebben twee model- arbeidscontracten gestaan, het een van den AlgemeenenNederlandschen Schoen- fabrikantenbond het ander van den Dioc. Leerbewerkers-Arbeidersbond. Beide waren uitingen van twee stelsels, die (wij zeggen het openhartig) niet zeer goed vereenigbaar zijn beide waren diep ingrijpend in den geheelen maatschappe- lijken toestand van den arbeider, echter op tegenovergestelde wijze maar beide waren ook slechts model-contracten, en wij beschouwden en gaven ze dus als zoodanig. Wat het volgen van het contract der arbeiders betreft, daarover scheppen wij ons geen illusiesmaar ook lijden wij niet aan zwartzienerii, waar wij het con tract der patroons op het oog hebben. Wij hebben daarvoor een al te goeden dunk van onze Noord-Brabantsche pa troons. Spoedig zullen wij voor het feit staan, dat patroon en arbeider een arbeidsover eenkomst gaan sluiten. Wij zullen de laatsten zijn, die ontken nen, dat het sluiten van contracten toch al niet gemakkelijk zal zijn, waar beide contracteerenden weten, wat zij moeten en ten volle beamen wij het, dat de Wet op het Arbeidscontract den Patroons tamelijk plotseling moeilijkheden schept en menigen last oplegt. En deze Wet is aan velen over het algemeen des te minder sympathiek, naarmate zij van de (meer of minder gegronde) veronderstelling uitgaan, dat de arbeiders van het aangaan der con tracten gebruik zullen maken, om zoo veel mogelijk loonsverhooging te krijgen. Evenwel kunnen wij ten stelligste ver zekeren, dat dit algemeen streven niet voortspruit uit de gelegenheid, dat con tracten zullen gesloten worden. Dit is immers een streven, dat bestaat en gelei delijk moet verwezenlijkt worden, zonder het sluiten van contracten. En wat is daar tegen, wanireer het loon abnormaal is, en wanneer met inachtneming der omstandigheden, waarin de industrie verkeert, de billijkheid, de rechtvaardig heid en de wederzijdsche belangen in het oog gehouden worden. Niettemin achten wij het ïoodzakelijk op ééne zaak te wijzen, namelijk dat de arbeiders niet gaarne zouden zien, dat het essenti'éele van het arbeidscontract, te weten gemeenschappelijk overleg door de patroons werd verkracht. En daarom ware het zeer te wenschen, dat de patroons zich met het oog daarop in verbinding stelden met de arbeiders door middel der vakorganisatie, welke toch het aangewezen lichaam is, dat de arbeiders vertegenwoordigt waar het geldt de behartiging hunner zedelijke en stoffelijke belangen en dit mogen wij des te eerder verwachten van onze Ka tholieke patroons, daar ook voor hen het woord van onze Geestelijke Overheid geen holle klank kan zijn, die zoowel van patroon als van arbeider verlangt, dat zij door eene loyale toepassing der katholieke beginselen zullen komen tot de regeling van hunne wederzijdsche verhoudingen. Eene gezonde tactiek achten wij het èn van de patroons èn van de arbeiders, wanneer zij zich, met het oog op het sluiten van arbeidscontracten, tevreden stellen met het verkrijgen van een con tract, dat noch voor de eene, noch voor de andere partij plotseling bezwarende bepalingen bevat, en dat zich in zijne algemeenheid aanpast aan de tot heden toe plaatselijk gebruikelijke normale ar- beidsvoonvaardenterwijl, waar dit niet opportuun wordt geacht, de geheele loonregeling er buiten zal blijven, ten minste daar, waar niet abnormaal beneden den thans gebruikelijken loonstandaard wordt betaald. Maar dan diende tevens de ernstige en goede wil voor te zitten om het arbeids contract geleidelijk en met inachtneming der industriëele draagkracht meer en meer naar den geest der wet in te richten. En die wil diende op eenige wijze belichaamd te worden, door eene com missie in het leven te roepen, bestaande uit patroons en arbeiders, die een begin maakte aan de uitvoering van beider streven en die zich tot taak stelde te onderzoeken op welke wijze het arbeids- i contract gaandeweg geperfectioneerd kan worden, en voorkomende moeilijkheden tusschen patroon en werkman zoo goed mogelijk uit den weg te ruimen. Dit is in de toekomst de ware en heilzaamste weg in overleg treden en in overleg blijvenzoolang de moeilijkheid is opgelost of redelijkerwijze kan opgelost worden. Alzoo zullen wij in onze industrie niet zien die onverkwikkelijke zaken, welke wij elders zagen of nog zullen zien zoo zal een wederzijdsch vertrouwen tusschen patroon en werkman worden verkregen, gehandhaafd en versterkt en kan dit niet anders dan ten goede komen aan den bloei en vooruitgang der industrie en de welvaart van werkgevers en werknemers. Wij beschouwen de gelegenheid, waar op patroon en werkman door het wet telijk arbeidscontract als gelijkberechtig- den bijelkander worden gebracht om door overleg de arbeidsvoorwaarden vast te stellen, als te zegenrijk, zijnde de dage raad van eene hoopvolle toekomst, dan dat wij die op eenige wijze zouden wen schen te bemoeilijken of minder weisla gend te maken. Wij meenen te mogen beweren, dat wij tamelijk wel weten, wat er in patroons- en arbeiderswereld omgaat, en hoe daar over het arbeidscontract wordt gedacht. En dan kunnen wij de oprecht gemeen de verzekering geven, dat onze onge vraagde raad zijn reden van bestaan heeft, en volstrekt niet ten nadeele van pa troons of arbeiders bedoeld is. K. pthieën is in 't geheel geeD sprake meer. De inwoners van Elzas-Lotharingen voelen zich heel prettig onder de hoede van den Duit8chen adelaar. Inmiddels zitten koning Eduard de rus- sisohe minister Iswolsky de Eransche Minis ter Clemenceau aanhoudend bijelkaar in Kar'sbad ot Marien' ad. Koning Eduard heeft het gisteren slecht g troffen toen was Cle menceau ziek en moest het bed houden. Maar [swolsky was bij de hand. En graaf Bercht- hold, de Oostenrijkschc gezant te St. Peters burg Zi; hebben met den Koning gedejeuneerd en daarna zijn de heeren naar een sjieke restaurant vau Karlsbad gegaan en hebben daar, zoo maar ouder ie gewone gasten, hun vijf-uurs-thee gedronken. Nadat de Duitsche keizer teFrascaty bij Metz de oefeningen van 40,000 man roepen had bijgewoond, heeft hij gisteren te Metz aan een banket, waaraan ook de koning an Saksen, de groothertog vau Baden en prins Leopold van Beieren aanzaten, in een loost het 16e legerkorps geprezen om den voortreffelijk en indmk, dien het had gemaakt Hij drukte verder de hoop uit, dat het korps „zich steeds de hooge taak, die het hier wacht (d. w. z. aan do grens), waardig al toonen, en steeds, in oorlog als in vrede zijn] tevredenheid zou behouden. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding mach tigt on* een inwoner van Waalwijk zijne volgende ierklaring te publiceeren. De heer W. H. v. Wijk, wonende Sta tionstraat C 20 te Waalwijk, meldt ons Voordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik drie jaar lang liet slachtoffer geweest van een ongesteldheid der blaas. Ik had verschrikkelijk veel last met de urine, die zeer moeilijk en pijnlijk kwam en met onvoldoende hoeveelheden. Het was verschrikkelijk lastig voor mij en het gebeurde soms dat ik dagen achter elkaar wegens den hevigen aandrang slecht met moeite mijn werk kon verrichten. Ik wist niet. wat ik hiermee moest be ginnen, daar alles wat ik er tot nog toe voor gedaan had zonder resultaat was ge bleven en afgaand op al de goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wilde ik hiermede nog eens een proef nemen. Op uw vraag of ik hierdoor verlichting beko men heb, kan ik volmondig ja zeggen. Een enkel doosje was reeds voldoende om de pijn nagenoeg geheel te doen verdwijnen doch om den wortel van het kwaad totaal uit te roeien, zal ik nog een doosje innemen en bij toorkomende gelegenheid zal ik gaarne dit heilzaam geneesmiddel aan andere lijders '•■ekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn duidt t.an dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteldhedeu want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der bla. s met zish mede. Het urinezuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, "an stoornis der urine, van eiwitstoffen enz. Foster's Rug pijn Nieren Pillen lossen het uriuexuur op en helpen de nieren om op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster' Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer van Wijck gehad heeft. Wij waarschuwen legen namaak en maken koopers er op attent dat op iedere doos de haudteekening van Jwmes Foster voorkomt. Zij zijn te Waa wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één off 10. voor zes doozen. Te Rome heeft het socialisme zich weer eens in zijn eigenlijken, waren aard vertoond Ook daar is de tijd voorbij, toen het om redenen van taktiek de menigte kon be driegen met de verklaring, dat het niet tegen den godsdienst was. Ook daar kon op den duur de ware aard er socialistische bedoelingen uiet verborgen blijven en thans heeft de partij in de Eeuwi ge Stad een dagorde aangenomen, waarin de aandacht der autoriteiten wordt gevestigd op het absurde voorschrift, volgens hetwelk in de openbare scholen kruisbeelden moeten aanwezig zijn. De afdeeliugen der parfij wor den in gezegds motie aangespoord om te agiteeren totdat aan dezen toestand een einde kome. Als navolgenswaardig voorbeeld wordt gewezen op Alexandrie, waar het kruis uit scholen door den gemeenteraad is verban nen en Romes stadsbestuur wordt uitgenoo digd dat voorbeeld te volgen. Men wil daar met alls kracht den weg op die in Frankrijk wordt betreden. Men is in Italië nog op het eerste ge deelte van dit pad men spreekt daar nog van de neutraliteit, die op de scholen moet worden bewaard. Zoo is het in Frankrijk ook begonnen. De keizerlijke familie van Duitschland in het* Rijkaland, en in 't bizonder in Metz heel hartelijk ontvangen. Van Fransche sym- Toen Abdel-Azis den troon zijner voor vaderen beklom, aldus de Tangersche be richtgever van de Times, waren er geen schulden en was de schatkist gevuld. Zijn broeder aanvaardt een minder voordeelige erfenis. Een deel van het rijk is in de macht van den pretendent Boe Hamara, die, naar het heet, aan de Spanjaarden oelangrijke concsssies heeft toegestaan. Het geheele gebied der Bhaouia's en de steden Casablanca en Oudjda zijn bezet door de Franschen. Het overige gedeelte van Ma rokko is aan de anarchie ten prooi terwijl in het Zuidoosten de bevolking gereed schijnt te staan de Franschen in Algiers aan te vallen. De schulden van het Maghzen be dragen 150 mi'.lioen fres. Eu daarvan zijn alleen de buiteniandsche leeningen gewaar borgd. De meeste bezittingen en inkomsten zijn verpand, behalve een gedeelte der dou anerechten, een menagerie, waarin zich o.m. een ongelukkige ijsbeer bevindt en de groote collectie waardelooze prullen, die Abdel-Azis bijeen heeft gebracht. Genoemd onvervreemd gedeelte van de douanerechten is dus de eenige bron van inkomsten, waarover het Maghzen thans heeft te beschikken. Botha heeft in de Tranvaalsohe Kamer tot ontzetting der Engelscben en verbazing der Kaffers eens flink de waarheid gezegd. Hij sprak van Lord Milner, wiens bestuur over Transvaal hij de grootste ramp noemde die het land ooit had getroffen en wel in een rede over het rapport van de commissie van onderzoek omtrent de reparaties en de schul den, die door het leger tijdens den oorlog waren gemaakt En behalve Lord Milner moes ten ook Lord Kitchener en het vroegere militaire en burgerlijke bestuur in die rede meninge veer laten. De minister-president verklaarde dat het Hollandsche element be drogen was geworden. II. M. Koningin. Onrustbarende berichten omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Ko ningin liepen Woensdagmiddag in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Waaraan die volkomen ongegronde geruchten hun ontstaan te danken hebben een raadsel. Gisteren had H. M. zelfs een onder- toud met minister Talma, terwijl Z. K. H. Prins Hendrik, gelijktijdig een uit stapje per auto naar het Noord-Brabant sche maakte 1 Indien er iets haperde aan de gezond heid van Hare Majesteit zou noch het een noch het ander mogelijk zijn. Met het oog op de te verwachten blijde gebeurtenis houdt Hare Majesteit sedert enkele weken een rustkuui. Vandaag wordt H. M. de Koningin- Moeder op 't Loo verwacht. Uit eene Amsterdamsche corres pondentie aan het Hbld. van Antw. lichten wij de volgende passage. Niemand verheugt zich natuurlijk meer dan de Koningin zelve in haar aanstaand moederschap en in het vooruitzicht, dat zij straks haar prinselijkgemaal en haar geliefd volk met 't lang begeerde ge lukkig zou maken. Toch vernam ik uit volkomen vertrouwbare bron, dat het Reuter-bericht haar niet weinig ontstemd zou hebben. Na haar verwachting, van enkele jaren geleden een verwachting die zoo droevig eindigde, heeft een zekere weemoedige stemming haar nooit geheel verlaten. En nu haar opnieuw het uitzicht op den vurig gewenschten kinderzegen geopend is, zou 't haar lief zijn geweest, indien daaraan naar buiten eerst ruchtbaarheid ware gegeven en verkregen grootere zekerheid in een verder gevorderd stiidstip. Want met de ervaring van het verleden voor oogen is de aanstaande moeder niet geheel vrij van vrees voor een mogelijke nieuwe teleurstelling, waarin dan haar vol natuurlijk deelen zou. Ook neemt zij zich ditmaal veel meer in acht dan de vorige maal, toen haar levenslustige natuur en haar geluk van jonggehuwde wel wat overmoedig spee den met de bijzondere omstandigheden waarin zij verkeerde, een onvoorzichtig heid, waarop de pers toen ernstig ge wezen heeft- Zal de toestand van Koningin Wil helmina zich gelukkig ontwikkelen, dan mag men tegen het einde des jaars de uitschrijving verwachten van openbare gebeden voor haar voorspoedige be valling. Verschilleude Vragen betreffende de Soeiale Week te Rotterdam. Allerlei vragen worden in de laatste dagen aan 't Central Bureau gesteld. Het is misschien goed, ze in 't kort even openlijk te beantwoorden. Alle kaarten voor de Sociale Week te Rotterdam zijn ook aan de zaal (St. Jozefs-Gezellenvereeniging) verkrijgbaar vóór elke vergadering. Men doet echter verstandig de Week kaarten, Halve Weekkaarten en Door- loopende Avondkaarten vooraf aan 't Centraal Bureau te Leiden per post wissel te bestellen. Alleen dan kan er voor worden ingestaan, dat de houden kaarten een besproken plaats aan de schrijftafel heeft. De prijs der toegangskaarten voor de Openings- en Sluitingsvergadering is 25 cent. De Doorloopende Avondkaarten geven ook recht van toegang tot de Sluitings vergadering op Zondag 13 September, te 2 uur 's namiddags. Alle vergaderingen van de Sociale Week zijn, evenals in vorige jaren, voor dames toegankelijk. Wij vertrouwen, dat de dames zelfs nog talrijker zullen op komen dan verleden jaar te Breda. N. V. De Tijdgeest. <»De hoofdprijs in de 3e klasse der Ned. Staatsloterij, zijnde f 25000—, is deze week gevallen op No. 16438. Hierdoor heeft de N. V. De Tijdgeest aan den gelukkigen houder van het Tijdgeestlot No. 16438 te Leewarden woonachtig, de door hem getrokken premie uitbetaald. De prijs van f 5000.in dezelfde klasse is een inwoner van Dordrecht op No. 14044 ten deel gevallen. liet geschil met Venezuela. Het Curagaosche blad de Vrijmoedige ontkent den ernst van de bejegening, dat de Venezolaansche consul Lopez nadat bekend werd dat hij het door den jongen Grancko onderteekend, voor de Curagaonaarsbeleedigend artikel geschre ven had, van de bevolking ondervond. Het blad schrijft »Aan de koloniale burgerlijke en mi litaire autoriteiten kau met recht niets worden verweten. Bij de plaats gehad hebbende betoogingen zijn zij, de zacht aardigheid en gezeggelijkheid van het volk kennende, met tact, beleid en be zadigdheid, doch niettemin krachtdadig, opgetreden en hebben op die wijze her stel van orde en rust verkregen zonder daartoe bloed te vergieten, zooals men elders schijnt gewild te hebben. Door haar flink optreden was het mogelijk, dat de heer Lopez ongedeerd en met het door hem noodig geachte reisgoed de boot bereiken mocht, die hem naar Venezuela moest vervoeren. Door een paar straatjongens zooals bekend is, wordt de straatjeugd overal hoe langer hoe driester werden bij die gelegen heid steenen geworpen, waarvan een den heer Lopez en een den procureur-gene raal heeft getroffen''. Reuter seint heden uit Willemstad Het pantserschip Jacob van Heems kerk is aangekomen. In een vorig nummer namen wij een Dericht uit De Vrijmoedige over, waarin gemeld werd welk een onheusche ont vangst Hr. Ms. Gelderland ter reede van La Guayra te beurt viel. In dat bericht werd tevens melding gemaakt van de vijandige houding der Venezolanen. Hoe dreigend de toestand leek, blijkt nu echter nog duidelijker uit het volgende door het Hbl. aan de Amigoe di Curagao van 8 Augustus ontleende bericht Onverrichter zake is het pantserdek- schip Zondag van zijn zending naar La Guaira teruggekeerd Nederlandsche consuls bestonden niet meer in Venezuela, daar hun een paar dagen te voren door pres. Castro het exequatuur was ontnomen, en met den. Duitschen gezant baron Von Seckendorff had het bestuur van Curagao niets uit te staan, die was alleen tijdelijk belast met de zorg voor de belangen der Ne derlandsche onderdanen in Venezuela. Botweg werd aldus den commandant van Hr. Ms. Gelderland geantwoord, toen deze, na de officieele begroeting van den havenmeester in ontvangst genomen te hebben, het doel zijner zending mede deelde. Vruchteloos werd beproefd com municatie met den wal te krijgenop de minste beweging aan boord werd gelet, en alle verbinding met den wal onmogelijk gemaakt. Naar ons werd medegedeeld dreven loepen met gewapende manschappen rondom de Gelderland en stonden de gewapende troepen op de pier, in het fort en achter de kanonnen opgesteld. 's Middags kwam er zelfs een verster king van troepen uit Caracas. Commandant Van Asbeck liet den schoorsteen neer, het zonnedek wegne men, de poorten sluiten, de kanonnen laden en richten, kortom alles in gei eed- leid brengen voor een mogelijk verweer. Ofschoon onze Gelderland er maar alleen lag, scheen toch de houding van den commandant ontzag in te boezemen. Alles bleek maar bangmakerijde Gel derland bleef rustig liggen en kon kalm vertrekken". Uit de Artikelen der ontvangen Curagaosche bladen, die het schrijven van den Venezolaanschen minister aan onze regeering, waarvan wij een uittreksel hebben gegeven, bespreken, blijkt dui delijk dat het gebeurde geheel ii ver draaid, de ofwtortjes niets te beteekenen tiadden, geen wapenschild werd belee- digd e kt, de consul niet aan beleedigiugen heeft blootgestaan en slechts generzijds motieven tegen Cura- goa en Holland zijn gezocht. Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Het is voor my een werkelijk genoegen dat mijn stukje, voorkomende in het nummer van Zondag 16 dezer, zoo ingeslagen is. Daarby doet mij echter iets onaangenaams aan en wel het schrijven van een zekeren A. in het num mer van Woensdag j 1. Ik verzoek u beleefd mij een plaatsje in uw blad te willen afstaan om dien zedeprediker van autwoord te dienen. Kritiek kan volgens hem slechts haar nut hebben wanneer ze opbouwend is. Ik geef het A. echter te doen om in het onderhavige ge val de geesels te gebruiken en daarbij te zorgen dat de bewerking dan door de betrokkenen in dank aanvaard wordt. Een direct antwoord op de twee andere vragen wil ik niet geven. Ik blyf gaarne uit de banden van den strafrechter. Bovendien

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5