Nummer TO Donderdag 3 September 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteiaad van Waalwijk Provinciaal Nieuws Openbare vergadering op Dinsdag 1 Sept. 1908 des avonds 68/4 uur. Aan de orde 1 Benoeming van een wethouder. 2 Ingekomen stukken. 3 Verlenging Veekring. Afwezig de heeren Baijens, Gragtmans Klijberg, van Schijndel, Timmermans- Verschure. Eerst ten kwart voor acht, toen het zesde lid ter vergadering verscheen, kon deze aanvangen. De voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de secretaris leest de notulen voor. Op de vraag van den Voorzitter of iemand hierop iets heeft aan te merken, zegt. De heer W. van den Broek Ik heb in de vorige vergadering gezegd, dat het land te Ammerzoden te goedkoop was ik heb er eens naar geinformeerd en De Voorzitter Dat is geen aanmerkiog op de notulen, wilt U dit strakjes zeggen. Aan de orde 1 Benoemifig van een wethouder. Aan de beurt van aftreding is de heer Jud. Timmermans Wz. Met algemeene stemmen (1 blanco) gekozen de heer Jud. Timmermans Wz. die de benoeming aanneemt. De Voor zitter Ik ficiteer u dan wel en wil hier even memoreeren, dat de heer Timmer mans sedert 1886 het wethoudersschap waarneemtmoge hij nog vele jaren zijne krachten aan de gemeente-belangen wij den, met dezelfde liefde en toewijding als tot dusverre. De heer Jud. Timmermans Wz. Ik dank mijnheer de burgemeester voor de sympathieke woorden en de leden van den raad voor 't opnieuw in mij gestelde vertrouwen. 2 Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer Gragtmans dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. b. Schrijven van den heer M. A. van LoOn mededeelende dat hij de benoeming als lid der schoolcommissie aanneemt. c. Schrijven van den heer F. A. Baijens waarbij hij zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. De voorzitter Gaarne breng ik den hr. Baijens vanaf deze plaats dank voor het geen hij voor onze gemeente gedaan heeft gedurende de 24 jaren dat hij het lidmaatschap waarnam. Moge hij nog vele jaren in gezondheid en tevredenheid van zijne rust genieten. d. Goedkeuring door Ged- Staten van de onderhandsche verhuring van den Elder- waard. e. Idem besluit wijziging begrooting met f 9000 voor de gasfabriek. f. Een schrijven der Waalwijksche Gym nastiek Vereeniging, kennisgevende dat de uitgaven bij 't laatste feest hebben bedragen f 158.75 ontvangsten f 92 Te kort f66.75 Zij verzoeken de f 50 garantie te wil len verleenen. Aangenomen. Verlenging veekring. De Voorzitter Machtiging is verleend door Ged. Staten om den veekring weer te verlengen 8 gemeentes zijn aangesloten B. en W. stellen voor op dezelfde bepa lingen het contract voor 12 jaar te ver lengen. De veekring draagt f 600 bij, waarvan onze gemeente f 120. Het contract heeft ter visie gelegen. De heer van Dooren Wordt de in structie gewijzigd. De Voorzitter Zeker maar de gemeen teraden moeten 't contract hernieuwen en de burgemeesters vormende het be stuur van den veekring en zullen' de in- •tructie naar behooren wijzigen» De heer Hoffmans U zult wel speciaal willen letten op art. 3, het afgeven van 't recept. Aangenomen. De VoorzitterVerlangt nog iemand 't woord, U, mijnheer van den Broek. De heer van den Broek Ik heb niets meer te zeggen. Daarna wordt de vergadering gesloten. WAAL WIJK, 2 Sept. igo8. Manoeuvers In dit jaar zullen oefeningen in de groep Woudrichem der Nieuwe Hollandsche Water linie, in het Land ran Altena en in de om streken van Heusden worden gehouden van en met 14 September en tot met 24 September. L)e dagen van heen- en terugmarsch inbegre pen, onder leiding van den commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Aan deze oefeningen zal worden deelgenomen door de navolgende staven, korpBen en onder doelen A. liet hoofdkwartier van deD leider. B. De verdedigende partij. Ie Het stafkwartier 2e De op oorlogssterkte gebrachte aangewezen bezettingen van de permanente werken Giesen, üppelsche dijk, Bakkerskil en Steurg.it. 3e De aangewezen commandanten van de permanente werken Poederoyen en LoeveeteiD de aangewezen adjudant van den aangewezen commandant der vesting Woudrichem, bene vens eenig personeel tot bezetting van genoemde werkeu behoorende. 4e Het lie bataljon van het 8ste reg. inf. 5e Het Ille batnlj on van het 11de reg. inf. 6e Personeel van het 3de reg. vest. ait. voor don artilleriedienst buiten de forten. 7e Een houwitserbatterij. 8e Personeel van het korps pontonniers voor het bedienen van vaartuigen. Öj E n detachement vestingpionniers van het regiment genietroepen. C. De aanvallende partij le Het stafkwartier 2e het 2e reg. inf. 3e de le afd. van het 4e reg. veldartillerie 4e de varende pontontrein. D. Detachementen huzaren, trein, hospitaal soldaten en marechaussée. Wijders worden bestemd bij het hoofdkwar tier van den leider tot: Adjudantde adjudant van den commandant vau de nieuwe Hollandsche Waterlinie. Chef van den stafde chef van den staf in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Adjunct-chef van den staf: de eerste-luitenant adjudant F. 11 W. lluanebeek, van het late regiment vesting-artillerie, Toegevoegde officieren van de infanteriede 1ste luitenants H. J. Meyboom en F. Vervloet, werkzaam ten bureele van den commandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie: vau de artillerie de luitenant-kolonel D. J. Middelbeek en de kapiteiu J.Vervloet res pectievelijk van het 3de en lste regiment vesting—artillerie van de genie de commandant in het lste geniecommandeiuent. Intendant de intendant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Toegevoegd aan den intendant de kapitein intendant toegevoegd aan den intendant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie; chef van den geneeskundigen dienst, de dir. ofl. v. gez. 2e kl. D. D. M. Pronk acheidsrechters (vau 21 tot en mat 24 Sept de commandanten van het le en 8e reg. infi», alsmede de commandant van het 4e regt veld artiie. Hulpscheidsrechters (van 21 tot en met 24 Sopt.) de kapiteins van de generalen staf J. F. B. Kslff en jhr. E. J. M. Wittert alsmede de kapt. adj. van het 4e regt. veld. art. met bestemming om te worden toegevoegd resp. nan de voornoemde commandanten van regi menten infanterie en aan don commandant van het 4e regt. veld artie, De stafkwartieren zullen zijn samengesteld als volgt Stafkwaitier van de verdedigende partij: Commandant, de commandant van het 3e regt. vest. artie. Adjudant, de kapt.-adj. van het 3 regt. vest. artie. Toegevoegde officieren van de generalen staf; de kapitein A. Copes van Hasselt van de artiede kapt. voor het materieel van het 3a regt. vest. artie. van de-genie, de eerst aanwezend ingeneur te Nijmegen en de 2 luit. J H. A. van der Hoeven'van den staf der genie. Chef der telegrafie de commandant van de le telegraaf-compagnie van het regt. genie troepen. Verplegingsofficier de luit.-kwartiermeester van het 5e bat.on 11 reg. infanterie. Chef van den geneeskundigen dienstde off. van gez. le klas G. L. Coenen. Toegevoegd aan den chef van den genees kundigen dienst de paardenarts le kl. J M. Knipscbeor. Stafkwartier van de aanvallende partij. Commandant de commandant van het 2e reg. infanterie. Adjudantde kapt.-adjudant van het 2e reg. infanterie. Chef van de staf: de kapt. C. Tuinen, van den generalen staf. Toegevoegde officier de kapt. H. J. Furstner werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, commandant der artillerie en commandant der le afd. van het 4e reg. veld-artillerie- Toegevoegd aan den commandant der artillerie de luit.-adj. der le afd. van het 4e regiment veldartillerie. Intendant de kapt intendant L. J. H. Heijnen. Chef van de geneeskundigen dienst de officier van gezondheid le klas M. J. T. H H. Weijnen. Toegevoegd aan den chef van den genees kundigen dienst de paardenarts le klasse dr- J. van Dorssen. De oefeningen, te houden van 14 tot 24 dezer in deNieuwe Hollandsche Water linie, zullen plaats hebben in het Land van Altena en in de omstreken van Heus den onder leiding van den generaal-ma- joor J. A. Roeloffs, commt, van boven genoemde linie. De bezettingen van de permanente wer ken Giessen, Uppelschedijk, Bakkerskil en Steurgat zullen op oorlogssterkte wor den gebracht. Poederoijen, Loevenstein en Woudrichem worden bezet. Troepen van het 8e en 11e reg. in fanterie, resp. uit Geertruidenberg en Nij megen, vap: het 3e reg. vestingartellerie uit Gorinchem, een houwitserbatterij van het korps pontonniers uit Dordrecht, be nevens vestingpioniers van de genietroe pen uit Utrecht, zullen tot de verdedigen de partij behooren. Het 2 reg. infanterie, in garnizoen te 's-Hertogenbosch, Maastricht, Venlo en Roermond de le afdeeling van het 4e reg. veld-artelerie uit 's-Hertogenbosch, de varende pontontrein uit Dordrecht, zullen de aanvallende partij vormen Detachementen huzaren, trein, hospi taal soldaten en marechaussee worden toegevoegd. Het hoofdkwartier van den leider zal gevestigd zijn te Gorichem, het stafkwar tier van den commandant der verdedi gende partij te Werken en Sleeuwijk, dat van den aanvaller te Waalwijk. Zooals blijkt uit het bovenstaande zal onze gemeente, toch zijn aandeel van de manoeuvres krijgen. Zooals men weet is 't eerste plan geheel ingekrompen Toen zou de geheele 3e divisie onder generaal Vetter, bestaande uit 't 2e, 3e, 6e Regiment infanterie, een regiment veld- en een regiment cavalerie hebben deelgenomen. Naar wij vernemen zal de inkwartiering voor onze gemeente omvatten 22 offi cieren, (waaronder 3 hoofdofficieren) en 65 onderofficieren, (waaronder 5 adju- danten-onderoff.) en 420 minderen en 100 paarden, voor den tijd van 3 dagen 21, 22 en 23 September. Wordt ingekwartierd le het stafkwartier der aanvallende partij. 2e de staf van het 3e Bat. 2e Reg. Infanterie. 3e. de 2e en 3e Comp. van genoemd Batt. 4e de 2e Batterij van het 4e Reg. Veld-art. KoninflDnefeest. Het Koninginuefeest is ook dit jaar hier wederom op waardige wijze gevierd en heeft als altyd weer veel volk ge trokken. De geheele gemeente was in vlag- gentooi, wat een feestelijk aanzien gaf. De kiosk op de markt was met wim pels en lampions zeer mooi versierd en verlicht en maakte een goed effect, ook verschillende huizen en gebouwen, o.a. 't raadhuis, rondom de markt droegen eene feestverlichting. De liedertafel Oefening en Vermaak* voerde een 6-tal mooie nummers uit, en had een overweldigend succes. Het trof ons dat ook het zingen op de kiosk zoo uitstekend klinkt. Ook de Waal wijksche harmonie, die een welgekozen programma uitvoerde had veel eer van haar werkiedereen stond verbaasd over het feit, dat de harmonie reeds zoo goed blaast, zulke vorderingen ge maakt heeft. Vooral de harmonie-muziek wist er de stemming in te brengen, 't was me toen een vroolijkheid van belang. Een nationaal nummer vormde het slot van den avond, die evenals andere jaren zeer goed was geslaagd, maar toch achten wij 't voor inwoner en vreemde ling pleizieriger, vroolijker en meer aanlokkend, als te voren ofwel een licht- stoet, fakkeloptocht, gymnastiekfeest of wat ook worden gegeven, want o. i. was er de ware animo niet. Wij weten dat er plannen bestaan hebben die ver ijdeld zijn, door den weinigen geldelijken steun, die men zich wil getroosten en iedereen weet: »niets zonder geld.* Jammer dat door den hevigen wind het vuurwerk achterwege moest blijven, met het oog op 't gevaar voor de be lendende gebouwen, waaronder met rieten daken. Naar wij nog vernemen zijn des avonds hier en daar nogal wat klappen uitge deeld. Hoewel niet van ernstigen aard, maken wij van dergelijke voorvallen slechts noode melding. Raadsvergaderingen Als eene bijzonderheid mogen we wel mededeelen, dat door ons en door onze medewerkers gisteren, 1 September, 12 verslagen van gemeenteraadszittingen werden opgenomen, die heden en Zater dag plaatsing vinden. Alleen Made konden we, hoewel we ons daartoe op weg hadden begeven, door het vreeselijk weer van gisteren van hieruit niet meer bereiken, nochtans hopen we een verslag dier raadszitting te kunnen geven. Voetbal. Als de dagen korten gaan 't Is al te merken de avond breekt aan voor je er goed besef van hebt; 't wordt spoedig te koud om 's avonds laat nog buiten te zitten. Nog een paar dagen en de voetbal-bent viert weer hoogtijd, rent weer begeerens-vol achter den bal, gooit zich weer in den strijd binnen de haltepaden. Ook »Waalwijk Vooruit» ontwaakt uit haar zomerslaap. Schoenen en shirts worden voor den dag gehaald en na gezien. Een nieuw bestuur zit achter de groene tafel. Elftalcommissie be raadslaagt en vergadert, om een zoo sterk mogelijk elftal in elkaar te zetten. De secretaris noodigt clubs uit oefen wedstrijden te spelen, om wanneer straks de competitie begint, met een geoefend elftal in het strijdperk te treden Alles herleeft en komt in beweging. In een volgend nummer hoop ik een en ander over eventueel te spelen wedstrijden te kunnen mededeelen. liet turnfeest der W. G. V. Na 14 dagen uitstel is het de W. G. V. toch mogen gelukken de openluchtuit voering te geven. Terwijl in het nabu rige Tilburg het flodderweer hoogtij vierde, bleef het hier alleen bij een be dreiging en....- gelukkig droog- Het slechte weder in Tilburg heeft de tur ners van die gemeente waarschijnlijk terug gehouden, want ofschoon geene vaste toezegging was geschied, bestond toch wel degelijk het plan met eenige turners aan de uitvoering deel te nemen. Dat dit jammer was, bewees menige uitlating vóór en tijdens het feest, waarin werd te kennen gegeven, dat de stoere Tilburgsche turners zeer welkom waren geweest aan het publiek. Kunst en Kracht was met een rond dozijn opge komen, als altijd vergezeld van den ijve- rigen directeur, den heer Kooijman. Over 't geheel kan getuigd worden dat de oefeningen goed van stapel lie pen en dat elke vereeniging zich be ijverde een kranig figuur te maken. We willen niet in bijzonderheden treden over hetgeen de verschillende vereenigingen, met name de Frank, Kunst en Kracht en W. G. V. te genieten gaven. Daar toe droeg het feest te zeer een vriend schappelijk karakter. Wel willen we de hoop uitspreken, dat het turnen zich thans meer dan ooit eene plaats zal hebben veroverd in het hart van Waalwijks ingezeten en steeds meer waardeering moge ondervinden. En dat deze waardeering moge blijken door op ruime schaal dergelijke vereeni gingen te steunen. Menig, ja ieder ouder en voogd, die vroeger of thans kennis maakte met de gymnastiek moge dit laatste welgeslaagde feest een aansporing zijn hunne kinderen en pupillen deel te doen nemen in deze alzijdig ontwikkelde en gezonde lichaams- sport. Ieder moet overtuigd worden, dat het turnen eene onontbeerlijke beweging is, die het lichaam versterkt, den geest ver- frischt en van ons volk een weerbaar volk maakt. Konlngsebieten. Gepasseerden Zondag gaf het Kruis booggezelschap »de Eendracht* geves tigd bij den Heer van Vugt haar jaar lijksch koningschieten. Dat er nog al flink geschoten werd, bewijst het aantal punten 82 in de 20 schoten waarmee den heer J. v. d. Hoven en de Heer A. Nelis moesten kampen- De Heer J. v. d. Hoven kwam zegevierend uit den strijd en werd alzoo tot koning uitgeroepen, waarna de avond gezellig werd door gebracht en menig glaasje op het wel zijn van den nieuwen koning werd ge ledigd. Nu a.s. Zondag wacht den werkenden leden van de Eendracht nog een gezellige dag. Voor het sluiten van het seizoen wordt er nog een prijsver- schieting gehouden waarvoor een 9 tal fraaie prijzen zijn aangekocht, waaronder een prachtig horloge. Brand. Tijdens het kort doch hevig onweder dat zich hedenmiddag ongeveer half drie boven onze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in het huis bewoond door twee gezinnen, Jac. van Helvoirt en Fr. IJpelanr, en toebehoorende aan Ant. Brekelmans. In een kort oogenblik stond het huis in lichte laaie, zoodat zoo goed als niets kon worden gered. Alles werd een prooi van het vernielend element. Het huis is tegen brandschade verze kerd, de inboedel van Jac. van Helvoirt ook, doch die van IJpelaar niet. Een geit, welke in den stal stond werd ook door het hemelvuur getroffen en was terstond dood. liet weder. Hoewel 't gisteren vreeselijk stormde, afgewisseld door hagel, regen en on weder is hier niet veel schade aange richt. Van naburige plaatsen vernemen we, dat tal van boomen ontworteld zijn. Vooral in Drunen was 't erg, vele boo men lagen over den weg. Op eene plaats viel een boom op 't dak en verbrijzelde dit voor een groot gedeelte op eene andere plaats werd van een voor twee jaar gebouwd huis de kap afgerukt en op straat geworpen. Hooimijten werden verplaatst, daken afgerukt, een schuur als een kaartenhuis in elkaar gedrukt, geheele boomgaarden van fruit ontdaan, boomen van enorme dikte ontworteld, een chaos, een ruïne van belang. De schade wordt omstreeks 10.000 gulden geschat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Onderscheidingen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot Minister van Staat, dr. A, Kuijper, oud minister van binnenlandsche zaken. Verder noemen we nog Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. H. G. P. Kolfschoten, Vice-Presi dent van het Gerechtshof, 's-Bosch. Mr. A. J. F. Verheijen van Estvelt, Kantonrechter te Boksmeer. Mgr. A. v. d. Corput, Vicaris-Gene raal van 't Bisdom Breda- V. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Geldrop. Generaal-majoor A. Vetter, comman dant der 3e divisie. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau V. F. J. J. v. d. Mortel, notaris 's Bosch. A. J. v. Baerle, ingenieur-verificateur bij het kadaster 's Bosch. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau M. J. Sweens, lid van den Gemeen teraad 's Bosch. Pater J. Brouwer, directeur der R. K. Militaire-Vereeniging Concordia 's Bosch. Dr. J. Nouwens, lid der Staatscom missie voor den Middenstand, t« Hees- wijk. G. M. A. Coovels, lid der Provinciale Staten, te Helmond. V. de Groot, i ispecteur van 't middel baar onderwijs. Mr. A. J. M. B. van Rjjekevorsei. f Na een langdurige ziekte is gisteren te Vught op den Huize Bleijendijk over lo den de HoogEdelgestrenge lieer Mr. Ai- fons J. M. B. Van Rijckvorsel, lid de Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant. BAARDWIJK. In de Staatscourant is opgenomen de koninklijk? goedkeuring der statuten van de alhier bestaande ?H&uie" afdeeling Baardwijk. De vereeniging die nog steeds een voor- loopig bestuur had bestaal thans uit d heeren J. v. Bijnen Gz. President, J. v. Huhen vice-pr. J. v. Lier iecr. C. Schonis 2de secr. en H. Donkers penningm. die in de verg. van 30 Aug. zijn gekozen, Moge nu spoedig de aangevraagde sub. sidie van Rijk. Prov, en gemeente worden verleend of toezegging hiervan dan ka»' terstond met den cursus in 't boekhoadeu een aanvang worden genomen. De twee alhier gevestigde scherpschut- ter8vereenigingen zull°n op 8 Sept. deel nemen aan het concours uiigc^chre* n d het gilde „St. Blassius" te Heusden. DRUNEN. De verjaardag van H. M. Koi ingiu, werd in d i cougregatia Ier Jon gelingen recht feestelijk gevierd. i)t Har monie gaf in de smaakvol versierde en prachtig verlichte veranda een welgeslaagd concert. Ook de St. Aloysins-Doelen der congre gatie vierde dien dag feest. Een haror be stuursleden den Heer C. v. d. P. algemeen bekend onder den naam /t Putje/ her dacht den dag waarop hij voor 25 jaren lid der vereeniging werd. Als ijverig lid en verdienstelijk bestuurslid, won hij door zijnen eenvoud, zachtmoedigheid en voort durende opgeruimdheid, de hoogachting en toegenegenheid zijner medeleden in zoo hooge mate, dat men dezen dag niet on opgemerkt liet voorbij gaan. Per rijtuig werd hij des middags door de bestuursleden aan zijne woning afgehaald, en het verdere van den dag doorgebracht in feestelijke stemming waarin de leden der 8t. Aloysius- Doelen onovertrefbaar zijn. De hooggeachte President der Vereeniging, wiens zilver*»

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1