n vee naar 't buitenland mag vervoerd rden, zonder keuring, en dat is een emeen belang. De Voorzitter: Dat betalen toch de oplieden. e heer Rijken: Dat doet er niets toe, s een algemeen belang, daar moest romtrent beslist een artikel inkomen, nu b. v. de veearts een koopman niet en kan, kan hij wel f 1 per stuk vragen. De VoorzitterOp andere plaatsen mt er toch ook heel veel vee ter keu- ïg, 't zal dan eens meer, dan weer inder zijn. 't Vorig jaar hadden we een itengewoon jaar, toen is in Waalwijk er veel vee geweest en gekeurd, maar t kwam toen met de sluiting in Rot- rdam, Gorinchem enz. De heer Rijken Ja dat weten we alle- aal wel. De Voorzitter: We kunnen toch geen 'palingen maken voor iets van tijdelij- n aard. De heer RijkenIk kan zeer goed stemmen met de voorgestelde wijzi ngen van mijn neef Rijken. De VoorzitterIk zou in overweging ven 't aan te nemen. De heer RijkenKeuren van 't vee een post "an inkomen voor den vee- ts, ik wed dat hij er de vorige week 1 200 heeft gehad. Wethouder Rijken. Ik ben zeer voor vernieuwing der overeenkomst, dat zeer gewenscht, maar blijf bij mijn orstel betreffende een plaatsvervanger, 't Is geen doen, een telegram sturen, al voorkomen, dat de veearts niet thuis hij heeft een eigen practijk, dat is mogelijk't kan moeielijk zijn, maar zal wel een mouw aan te passen zijn, ders kan ik mijn stem er niet aan- ven De Voorzitter't Zal moeielijk gaan, is ondoenbaar. Wethouder Rijken. Als hij er zoo af- mt door te zeggen dat 't niet gaat, 't makkelijk. Wij weten wat 't is 3 ken zonder veearts. De Voorzitter: De burgemeester van ardwijk had toen naar Princenhagt telegrafeerd en hij was er direct. Wethouder Rijken Dat is een bijzon r geval, keuring of zoo iets, als men ziek paard of rund heeft, kan 't a Hang id zijn, eer hij er is, er gaat licht een twee dagen overheen. De heer Oerlemans Wel 3 dagen, dat b ik zelf bijgewoond. Wethouder RijkenMijn buurman ddelkoop doet me daar een goed idee de hand, 't is te vragen aan de ectie der veeartsenijschool te Utrecht in dergelijke gevallen, er een vervan- r kan gezonden wordende Jong n dat wel zeggen, maar dat is mij niet Nu staat er in dat de veldwachters 't vee tellen, dat wordt nu een beëedigd beambte. We hebben nog besproken de beesten te laten controleeren, want alles wordt hoofdelijk betaald, maar dat is nagelaten voor de kosten. Wie belast zich met de opgave der verlangde wijzigingen. De heer Rijken Ik stel voor 't over te laten aan B. en W. Wethouder Rijken Wij doen 't voor stel aan den veekring Waalwijk, om de wijzigingen aan te brengen, dan kan de kring zoo mogelijk daarnaar handelen, U kent onze bezwaren, U kunt die me- dedeelen, dan kunnen ze zien of ze er voor of tegen zijn. De raad van Capelle wil 't onmogelijke niet, en daarom steunen we 't idee van den heer Middelkoop om aan de vee artsenijschool te vragen of het kan. De VoorzitterIk zal de bezwaren op de eerste vergadering zoo goed mo gelijk voorbrengen, dan kunnen ze advies inwinnen. De heer Middelkoop. Neen de bedoe ling is, dat U zelf advies inwint en dan met een voorstel in de vergadering van den veekring komt. Daarna wordt het voorstel van Wet houder Rijken met algemeene stemmen, op die van den Voorzitter na, aangeno men. Niemand meer 't woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. e VoorzitterIk wil dat idee graag hand nemen en de zaak onderzoeken, ar we moeten hem geen verplichtin- opleggen, die onmogelijk zijn. ethouder Rijken Veronderstelt dat k wordt, b. v. 3 maanden, dan eds een telegram naar Almkerk of sterhout. VoorzitterWe kunnen altijd de tructie wijzigen, we kunnen toch 't ntract hernieuwen voor 12 jaar, al is de arts benoemd dan kunnen we de tructie nog veranderen heer Middelkoop Dan alleen door n veekring, maar niet door ons. De Voorzitter Wij kunnen geen be it nemen. De heer MiddelkoopHet contract et hernieuwd worden op een e bepaal- instructie. De heer Rijken Ik vind er alles voor, de keuring van vee, iets vast te 'en. ethouder Rijken De instructie moet wijzigd worden naar de tijdsomstandig- den De heer Rijken Als hij b. v. eens niet komen, wat dan )e VoorzitterIk vind 't wenschelijk contract te vernieuwen, veronderstel t wij het nu eens niet goedkeuren, dan n we den veekring verbreken, zullen op ons eigen kosten een goeden earts kunnen houden. Ik geloof, dat in ons welbegrepen belang is, den ekring te constitueeren, zooals hij is en 't contract te hernieuwen. De heer RijkenSluit alles zich weer n. De Voorzitter Waspik was alleen niet vergadering, maar dat is toch ook heeft de veearts me verteld. Wethouder Rijken In Oosterhout gaat t er ook al over. De VoorzitterIk kan er niet voor taan, maar zal mijn best doen Wethouder Rijken Ik zou punt 3 voor volgende vergadering houden. 3e raad van Capelle is voor her- uwing van 't contract, behoudens die palingen, dat kunt U dan bespreken. kunnen dan nagaan welke wijzi gen er in moet staan, n beginsel zijn we voor hernieuwing, wou wel eens weten wat voor inkom- n hij heeft, dat is nog al iets. heer RijkenMade en Raamsdonk ft hij ook al waargenomen, e Voorzitter't Contract hernieuwen instructie wijzigen in een volgen vergadering zullen de heeren dan eens opgeven welke wijzigingen h. i. ebracht moeten worden. DUSSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 1 September 1908, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Honsewijk. Te 10.10 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de leden Schoen makers, A. H. van Honsewijk, M. Ver hoeven, A. B. v. d. Koppel, L. v. d. Pluijm Jzn., B. van Dalen, A. L. van Beurden, P. Verschoor, H. Leemans en P. v. d. Pluijm Azn. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Nadat deze zijn voorgelezen vraagt de Voorzitter of iemand op- of aanmerkin gen heeft te maken. De heer v. d. Koppel. Naar aanlei ding van de ontslagaanvrage van mej. De Vlam-van Iersel is in de notulen gezet van onderwijzeres. Een onderwij zeres moet een acte hebben, anders is zij geen onderwijzeres. De secretaris leest nogmaals de ge wraakte zinsnede voor. Dc heer v. d. Koppel. Als men geen acte heeft is m«n toch geen onderwij zeres Men kan wel iemand aanstellen die er met een kiuiwagcn naar toe rijdt. Is dat dan een onderwijzeres Een on derwijzeres is iemand die een acte heeft. De secretaris. Hoe zal u het dan zetten De Voorzitter. Zij is toch als zoodanig aangesteld. De heer van de Koppel. Dat kan wel zijn, maar ze is 't toch niet. De heer v. d. Schoor. Neen zij is 't niet. De heer v. Honsewijk. Hoe zal u ze dan betitelen De heer v. d. Koppel. Hulp of zoo iets, dat is wat anders. De heer L. v. d. Pluijm. In de no tulen staat dat nadat niemand het woord meer verlangde, de vergadering door den Voorzitter werd gesloten. Dat is niet zoo. De vergadering is zoo maar in eens gesloten. De secretaris. Dat is niet waar, dat staat er niet Er staat daar geen der leden het woord meer verlangde, sloot den Voorzitter de vergadering. De heer v. d. Schoor. Anders gebeurt dat toch op een andere manier. De Voorzitter. Er staat toch niet dat het is gedaan. De heer L v. d. Pluijm. Dus voortaan kunnen wij zoo maar aan de gang als wij iets te zeggen hebben. De Voorzitter. Ja en de vorige keer is dat niet gedaan. De heer v. d. Koppel. Die juftrouw is toch geen onderwijzeres. De Secretaris. Geeft u dan aan hoe het gezet moet worden. De heer v. d. Koppel. Laat maar staan. Maar 't is toch maar een hulp Laat maar zoo staan. Maar men moet toch eens een opmerking rpaken. Hierna worden de notulen onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Verkiezing van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer J. Schoenmakers. De Voorzitter. Zooals u allen weet heeft op den len Dinsdag van September de wettelijke verkiezing plaats van een wethouder. De heer v. d. Koppel. Wie treedt er af. De Voorzitter. Schoenmakers Ik benoem tot stemopnemers de hee ren v. d. Koppel en v- d. Schoor. De uitslag der stemming is Schoenmakers 8. Van Beurden 2. Blanco 1. De Voorzitter. Proficiat hoor 1 Meer leden tegelijk. Proficiat hoor I De heer Schoenmakers. Ik dank de heeren voor ket opnieaw in mij gestelde vertrouwen. 2. Aankoop van grond in wijk C. De Voorzitter. Ik heb met den eige naar gesproken en hij heeft mij prijs op gegeven. Van den inspecteur heb ik ook een brief gehad dat wij moeten besluiten tot aankoop van grond. Voor f750 kunnen wij het krijgen. Nou moet je maar voor of tegen den aankoop van land stemmen. De secretaris leest hierna eenig schrij ven voor- De Voorzitter. Wij moeten nu be sluiten, anders krijgen wij geen subsidie. De heer van Beurden. 750 gulden kost dat stukje grond. Ik ben eens wezen kijken naar dat hoekje grond. Maar nu is er mij intusschen iets anders ter oore gekomen, wat eerst dient be sproken te worden, want nu kan ik er niet mee instemmen, dat wil zeggen mijn stem er niet aan geven. Telkens wanneer er sprake was om achter de school te bouwen, werd gezegd dat P. de Roon 10 000 gulden vraagt. Met dit cijfer voor oogen zijn wij zoover gegaan. Ik ben dezer dagen, ik moest een uitweg hebben voor mijn pachter, naar de Roon geweest en heb met hem over de zaak eens gesproken. Hij vertelde mij in de courant gelezen te hebben dat aan hem gevraagd was naar zijn land en dat hij toen 10.000 gulden gevraagd heeft. Dat is in 't geheel niet waar zei hij. Hij was nog van plan in de courant tegen te schrijven, maar hij was er van afgezien, omdat er geen namen waren genoemd. Wel had zijn broer gekschee- rend weg misschien dat cijfer genoemd doch hij heeft nooit geld gevraagd. In tegendeel hij is nog altijd genegen land daarvoor te verkoopen voor f 5000, dat is dus de helft. Daarvoor wil hij het overal voor kwijt, achter de school, pa- ralel langs de sloot. Nu zou ik alles eens in overweging willen nemen omdat toen de zaken naar 't schijnt geheel ver keerd zijn begrepen. De heer van de Koppel. Daar had je vroeger mee moeten komen van Beurden, nu is 't land gekocht. Neen, neen, daar had je eerder mee voor den dag moeten komen hoor De heer van Beurden, Ik ben er Zon dag pas geweest. De Voorzitter, 't Kan waar zijn wat gij zegt en wat ik zeg is ook waar. Ik stel voor om te stemmen. Van Beurden gelooft mij niet en ik geloof van Beur den niet. De heer v. d. Pluijm. Ja, 't is waar De Voorzitter- Ho gij moet zwijgen van der Pluijm. Gij moet eerst 't woord vragen. De heer I.. v. d. Pluijm. Mijnheer de Voorzitter, mag ik het woord. De Voorzitter. Ja, vooruit. De heer L. v. d. Pluijm. Ik blijf er bij dat mijnheer de Roon altijd voor u te spreken is. Hij heeft nooit geen 10.000 gulden gevraagd, dat is geen waarheid die hier is gesproken, dat is zwendeltaal. Hij is bij mij geweest, ik weet er alles van hoor. De Voorzitter. Je kan zeggen wat je wil hoor De heer van Beurden. Als er ver gissing is geweest met P. de Roon, of dat er bezijden de waarheid is gesproken, doet hier niets af. Ik heb de zekerheid dat P. de Roon mij heeft gezegd wat ik daar straks heb beweerd. Ik heb hier een brief van hem welke ik eens zal voorlezen Ik heb hem ex pres meegebracht omdat ik wel dacht dat het in geen goede aarde zou vallen, Capelle, 31 Aug. 1908. Aan den heer August van Beurden, lid van den Raad te Dussen. Door dezen bevestig ik mijn monde linge bewering aangaande het terrein voor schoolbouw in wijk C te Dussen 1. Dat ik volstrekt nooit geld heb gevraagd voor het perceel bouwland achter de bestaande school. 2. Dat mij door den EdelAchtbaren heer Burgemeester slechts op voorwaarde f 5000 per bunder geboden is en er mijnerzijds geen sprake is geweest van f 10.000 per H.A. te vragen. 3 Dat de som van 5000. per bun der met bij te voegen conditiën~TfMins inziens voldoende is, voor deze prijs zou ik het land verkocht hebben en ben nog genegen hetzelve te verkoopen. Met achting, P. C. DE ROON- Zie je, dat is nog een schrijven ook. Nu zegt van de Koppel wel dat ik daar eerder mee had moeten komen, maar moet ik dat doen Er is ons gezegd dat hij f 10,000 vroeg en nu kom ik er Zondag, praat over een en ander en daar vertelt hij mij dat. Dat is dus zoo geen werk. Of zou je gaan denken dat P. de Roon mij er in wil laten loopen. Hier (de brief toonende) heb ik zwart op wit. Deze houw ik vast hoor 1 De beer v. d. Schoor. Het is zeker dat achter de bestaande school op het land van de Roon de geschikste plaats is. Dat is 't kortst bij de woning van den hoofdonderwijzer. Als het land wat laag is, zand is goedkoop genoeg. De heer P. v. d. Pluijm. Als ge er maar voor een 1000 gulden zand in gooit. De heer L. v d. Pluijm Dat is niet noodig. Ze zitten er nu veel te ver af. De heer.v. d. Koppel. Dan hadden wij Burgemeester en Wethouders eerst geen permissie moeten geven om het land te koopen. Een stem Men heeft ons ook nooit goed ingelicht. De heer v. d. Schoor. Het is meer malen gebeurd dat, al is de beslissing gevallen, men naderhand nog gaat wij zigen. Dat gebeurt op alle plaatsen wel eens. De Voorzitter. Nou ja, ik breng het ia omvraag. Wij moeten subsidie vragen. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen. De heeren L. v. d. Pluijm en v. d. Schoor stemden tegen, terwijl de heer van Beurden in deze zaak in 't geheel niet wenscht te stemmen. 3 Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Bond van Noord- Brabantsche gemeenteambtenaren hou dende verzoek de salarisregeling van de ambtenaren ter secretarie te willen ver beteren. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. Heeft nog iemand iets te vragen. De heer L. v. d. Pluijm. Jawel. Ik ben "Og teSen aankoop van die grond nu wij veel goedkooper kunnen slagen. De Voorzitter. Dat is gebeurd Daar geef ik het woord niet over. De heer L. v. d. Pluijm. Dat is ge beurd, zeker, maar waarom Er is hier nooit geen waarheid gesproken- Ik zit hier om de belangen en de voordeelen van de gemeente te behartigen en in die zaak ben ik altijd om den tu.n ge leidt. Ik heb het de wethouders ook nog gevraagd van die hoek grond. Er ontstaat nu een verwarde discussie over het thuis en het te spreken zijn van den heer de Roon. De heer van Beurden. Je kan hem altijd spreken. Ik ben er van de week wel vier keer geweest. De Voorzitter. Daar hebben wij hier niets mee te maken. Dat zijn dingen, die hooren hier in de Raad niet thuis. De heer L. v. d. Pluijm. Maar.. De Voorzitter. Neen, neen De heer v. d. Koppel, 't Is nu afge werkt, daar had men dan eerder mee moeten komen. De heer v. d. Schoor. Daar aan de De Voorzitter. Neen, 't is afgeloopen. Einde 1 RAAMSDONK Vergadering van den Gemeenteraad van Raamsdonk op Dinsdag 1 Sept. 1908 voormiddags 10 uur. De heer Burgemeester en de heer Simonis wegens ziekte afwezig- De 1ste wethouder, de heer kamp, leidt de ver gadering. 1. Voorloopige vaststelling Gemeen terekening, dienst 1907. B. W. adviseeren dit te stellen in de handen eener commissie, aldus wordt besloten. Het lid Timmermans geeft in Over- weging om zooveel mogelijk alle werken in 't publiek aan te besteden. Hij zou dit vooral doen om alle schijn van par tijdigheid tegenover het publiek te ver mijden, ofschoon hij van de strikte on partijdigheid van B. en W. overtu'gd is De Voorzitter antwoordt, dat daarover reeds in de commissie gesproken is en dat B. en W. er zooveel mogelijk rekening mede zullen houden. 2. Aanbieding begiooting dienst 1909 B. en W. stellen voor dit in handen te stellen van dezelfde commissie van 't vorig jaar, bestaande uit de heeren Zijlmans, de Wit en Simonis, welke zich weder wel ermede belasten willen. Het lid van Dongen vraagt of dit eene vaste commissie is, waarop de Voorzitter antwoord, dat deze elk jaar moet worden gekozen. Aldus wordt besloten. 3. Verzoekschriften om ontheffing hoofdelijken omslag. Wordt besloten adressanten, welke wegens vertrek ont heffing vragen, zulks te verleenen 4 Ontwerp verordening, regelende de jaarwedden van de hoofden en het verder onde. wijzerspersoneel der open bare lagere scholen in deze gemeente. B en W. stellen voor te besluiten eieenkomstig het voorstel der plaatse- l •ï^Vschoolcommissie. n ver Timmermans verzoekt den ,Vin even °P te geven hoe Secretarisregeling de tegenwoordige volgens Jioofden en onderwijzers .ot de voorgestelde jaar volgens de wet aan elk onderwijzer in 't bijzonder geheel te doen toekomen en verklaart, dat de plaatselijke school commissie in haar voorstel de betreffende rijkssubsidie heeft verdeeld, als haar billijk voorkwam. Wordt besloten de salarissen te regelen volgens voorstel der pl. schoolcommissie. 5. Ontwerp verordening op de O. L. scholen in deze gemeente, wordt be sloten deze vast te stellen volgens 't ontwerp der pl. schoolcommissie. Alleen ontstaat eene kleine gedachte wisseling over de redaktie van 't artikel, regelende de leeftijdsgrens, waarop de kinderen tot de school worden toegelaten. Kon dit luiden kinderen die vóór 1 October 5 jaar geworden zijn of voor 1 April 57s jaar en zou men ook kunnen bepalen voor den len schooldag in April 5Va jaar. Besloten wordt vast te stellen voor 1 April 57a jaar. 6. Ontwerp Instructie voor de hoofden van scholen en het verder onderwijzers personeel der O. L. scholen in deze ge meente. Wordt besloten conform het ontwerp der pl. commissie. De heer Timmermans verklaarde, dat de plaatselijke schoolcommissie gemeend had in eene instructie de plichten en rechten der hoofden en onderwijzers te moeten vaststellen, opdat de gemeente juist zou weten wat de onderwijzers tegenover haar verplicht waren, maar ook de onderwijzers zouden weten, wat de gemeente tegenover hen verplicht was. 7. Ontwerp verordening tot verdeeling der gemeente in 2 atdeelingen ter in levering van stembriefjes voor de ver kiezing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. B. en W. stellen voor de gemeente te verdeelen in le Raamsdonk(Dorp.) 2e. Raamsdonksveer. Aldus wordt besloten. Aanvrage om eervol ontslag van C. H. Slabbekoorn, die is benoemd te Berchem en verzoekt eervol ontslag zoo mogelijk met ingang van 1 September. B. en W. stellen voor het eervol ont slag te doen ingaan met 16 Sept. Dan begint op 't Veer de vacantie en kon de vacature bij 't eindigen der va cantie zijn aangevuld. Wordt met algemeene stemmen be sloten. 9. Uitlotingen van aandeelen in ver schillende geldleeningen deze gemeente- Er wordt uitgeloot. 2 aandeelen ad f 250 der leening salarissen der zich verhouden edden Tegenwoordig. Willemse Huismans Smets Smyers Leenaarts Kolsteren v' Alphen Slabbekoorn rolgens 't voorstel. V 1125 850 650 1275 850 700 k 575 1575 ïmissie Als lid der plaatselijke schoolcoi.'at ^et merkt de heer Timmermans op, g., ajje hem allerzins billijk voorkomt, dan-^g toelagen welke de gemeente voJgens -,_ nieuwe salariswet ontvangt ook uitslu.. tend aan de onderwijzers *en goede komen. Hij zegt echter verder dat e gemeente niet gebonden is om de toe ag van f 15000 No. 47 en 9. b. 1 aandeel ad f 500 der leening van f 20000. No. 1. c. 1 aandeel ad f 250 der leening van f 4000. No. 9. d1 aandeel ad f 125 der leening van f 4000 No. 10. Verzoekschrift van de Landbouwver- eenigingen in deze Gemeente om toelage uit de gemeentekas van f 400 voor een veearts. De landbouwvereeniging te Raamsdonk en die te Raamsdonksveer wijzen er in hunne adressen op, dat de werkkring van den nieuw benoemden veearts te Oosterhout te uitgebreid is om ook met den besten wil alle belangen voldoende te behartigen. Zij vinden het daarom van zeergroot belang voor de gemeente Raamsdonk om zelf een veearts te hebben en vragen daarvoor eene subsidie van f 400 uie te keeren[in8vierj3 maandelijksche termijnen. B. en W. stellen voor f 300 subsidie te verleenen. De heer Timmermans verdedigt zeer krachtig het verzoek der genoemde ver- eenigingen- De veekring Oosterhout van circa 20000 stuks vee is te groot voor een veearts, zonder het minste te willen afdingen op iemands bekwaamheid. Raamsdonk met zijn meer dan 6000 stuks vee behalve de paarden en varkens heeft zeer groot belang erbij dat een veearts in de gemeente zelf gevestigd is. Al zou Raamsdonk niet voldoende praktijk voor een veearts opleveren, dan zijn toch altijd de naburige gemeenten immers gaarne bereid om hierin te steunen. De landbouwvereenigingen hebben iemand op 't oog, die zeer geschikt is en die genegen is zich hier te vestigen, wanneer de gemeente eene subsidie toe staat van f 400. Spreker waardeert ten zeerste den goeden wil van B. en W. die f 300 willen toestaan. Hij vindt na tuurlijk f 300 reeds heel mooi, maar vreest toch dat men daarvoor niet zal klaar komen. Zeker is hij ervoor om zoo zuinig mogelijk met de financiën om te gaan, maar waar een zeer belang rijke zaak met t 400 beslist tot stand zal komen en met f 300 zeer twijfelachtig is, daar hoopt spreker, dat de raad zal kunnen besluiten om f 400 toe te staan. De heer van Dongen is echter van meening, dat men toch eerst pogingen can aanwenden om iemand voor f 300 te krijgen, daar men geen f 400 moet uitgeven, wanneer men met f 300 het zelfde resultaat kan bereiken. De heer Timmermans is het volkomen met den heer van Dongen eens, dat men geen f 400 moet uitgeven, wanneer f 300 voldoende is. En wanneer zijne collegas

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 4