Nummer Tl Zondag 6 September 1908. 81e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsveigadefing, tl BESOIJEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 1 September des avonds ten 6 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken (waaronder aan gehouden stukken.) 2. Verkiezing van een Wethouder. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1909. 4. Aangaan eener tijdelijke geldleening, 5. Regeling der opcenten op de pers. belasting. 6. Vaststelling der armenrekening 1907. Voorzitter de Edelachtbare Heer Ver- wiel- Aanwezig de leden Klerks, Groenen en Both afwezig de leden v. d. Heijden, Brok en Broeders, de laatste met ken nisgeving. De secretaris leest op verzoek van den voorzitter de notulen der vorige ver gadering voor, welke onveranderd wor den goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde Ingekomen stukken. a. Begrooting van de Gezondheids commissie zetelende te Waalwijk. De secretaris leest de verschillende posten van uitgaven der commissie voor Daar de bijdragingskosten van elke gemeente bepaald zijn op 4 ets. per inwoner, zijn die voor de gemeente Besoijen vastge steld op f 69-52. Goedgevonden. b. Verzoek van de afdeeling «Lang straat* van den Bond van Gemeente ambtenaren om de salarissen van de ambtenaren ter secretarie in overeen stemming te brengen met hun arbeid. Wijl hier geen ambtenaren werkzaam zijn,-voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van verschillende fabrikanten uit Waalwijk, om de Besoijensche kermis niet te verstellen, maar ze doen blijven samenvallen met de kermis te Waalwijk adressanten baseeren hun verzoek hierop dat verschillende werklui uit Besoijen verbonden zijn aan hunne fabrieken en het niet aangaat een gedeelte van hun personeel op die dagen vrijaf te geven. De werkzaamheden op de fabrieken la ten zulks niet toe. Dit adres was pas ingekomen. Daar om geeft de voorzitter in overweging het stuk te stellen in handen van B. W. daar dit college het nog niet in be handeling heeft kunnen nemen. O/er 14 dagen, wanneer het weer raadsvergadering is, zal dit adres be nevens nog twee andere, die reeds de vorige vergadering ingekomen waren, behandeld kunnen worden en de raad haar oordeel over eene wijziging der kermis kunnen uitspreken. d. Hernieuwing contract veekring. De ze aansluiting wordt telkens voor 12 ja ren aangegaan. Nu deze periode ver streken is, moet voor een nieuwe aan sluiting met andere gemeenten, voor welke combinatie Ged. Staten machtiging verleend hebben, op nieuw toestemming verleend worden. De bijdrage is gewoon lijk pl.m 8 cent per rund. Besloten tot toetreding. 2. Verkiezing van een wethouder. Aan de beurt van aftreding is de Heer Broe ders. Deze wordt met algemeene stem men herkozen. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1909. De begrooting zal 14 dagen ter inzage gelegd worden voor de leden, waarna zij in behandeling zal komen. 4. Aangaan eener tijdelijke geldleening. Daar er een tijdelijk tekort is aan kasgeld en er verschillende noodza kelijke uitgaven moeten gedaan worden, terwijl de hoofdelijke omslag eerst later binnenkomt, vragen B. W. machtiging eene tijdelijke geldleening aan te ga in van f 800 tegen hoogstens 47a procent af te lossen, l Januari machtiging verleend. 5. Regeling der opcenten pers. belas ting. De gemeenterekening 1907 sluit met een nadeelig saldo van f596,83- Er zal dus tot belastingverhooging in een of anderen vorm moeten worden overge gaan. B. W. wenschen nu niet met voorstellen voor den dag te komen. Dit in een volgende vergadering. Zooveel kan de voorzitter althans zeggen, dat men zal moeten overgaan tot verhoo ging der^opcenten der pers. bel., waarvan reeds 50 opce iten geheven worden en dan progressief worden, misschien tot verhooging van den hoofdelijken omslag, of dat men zich tot de regcering zal moeten wenden om eene buitengewone subsidie voor het lager onderwijs. Op een vraag van den heer Groenen hoe het komt, dat de inkomsten lager zijn geraamd dan vorige jaren, wordt ge antwoord, dat de bevolking achteruit gaande is, waardoor de Rijksbijdrage minder worden en door de grenswijziging de opbr. van de opcenten zal verminderen. In de opbrengst der schoolgelden is echter vooruitgang te bespeuren. 6. Vaststelling der armenrekening 1907. Inkomsten f 1088.81\ Uitgaven f 1119.48 aldus met een nadeelig slot van f 30.661. De secretaris leest al de posten van inkomsten en uitgaven voor. De Heer Both kan zich over 't alge meen wel met deze verrekening vereeni gen, maar zou toch wel gaarne ingelicht worden hoe het komt, dat deze verre kening pas heden wordt aangeboden, terwijl het toch de gewoonte is dat deze reeds met April inkomt. De secretaris die zich geheel vrijwillig met een ge deelte dezer administratie belast zegt, dat sommige baten als landpacht enz. eerst zeer laat toevloeien. Dan, gaat spreker verder voort heeft hij geen namen gehoord van personen, die met Nieuwjaar een gift doen ineens ook wordt dien gevers geen quitantie gepresenteerd. Het blijkt uit de bij-registers dat de giften vermeld staan echter zonder na men van peisonen. Voortaan zal men zorg dragen dat de posten gespecifieerd worden. Gezien dit nadeelig saldo, spoort het lid Both aan, om op de kleintjes te passen. De voorzitter verzekert dat de uitgaven op de volgende begrooting niet zoo hoog zullen loopen. Met een woord van dankbetuiging aan het armbestuur aanvaardt de vergadering nu de verrekening. Na rondvraag of iemand nog iets in 't belang der gemeente te zeggen heeft, sluit de voorzitter deze openbare ver gadering en gaat over tot eene met ge sloten deuren tot behandeling van re clames tegen den hoofdelijken omslag. SPRANG In de Dinsdagavond alhier gehouden raadsvergadering werden behandeld de volgende punten 1. Benoeming van een wethouder, we gens periodieke aftreding van den Heer B. Verhoeven. Deze wordt met algemeene stemmen herbenoemd. De Voorzitter feliciteert den herkozene met de ver nieuwing van zijn mandaat. Hij hoopt dat Verhoeven de belangen der gemeente zal behartigen op de wijze als hij tot dusver gedaan heeft en dat het hem ge geven moge zijn eene reeks van jaren zijn betrekking te vervullen. De Heer Verhoeven dankt voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopt in dezelfde goe de verstandhouding de gemeentebelangen te behartigen als tot heden is gedaan. 2. Benoeming van een onderwijzeres. De alph. voordracht bestaat uit Mej. G. de Haan te Dordrecht, Mej. H. Plempen van Balen te Wageningen en Mej. A. Vogel te Hoogezwaluwe. Bij stemming verkrijgen Mej. Vogel 4 en Mej. Plempen v?n Balen 2 stemmen, zoodat Mej. Vogel benoemd is. 3. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1909. Besloten wordt deze ter secretarie voor de leden ter inzage neder te leggen. 4. Vernieuwing contract «Veekring Waalwijk*. Het bestaande contract, dat met 1 Jan. a.s. vervalt, wordt weer voor den tijd van 12 jaar vastgesteld. 5. Af- en overschrijving begrooting 1909. Op den postreiskosten aan sollici tanten komt te kort f 3.58. Besloten wordt dit te kort te vinden door afschrij ving na onvoorziene uitgaven. Hierna wordt de vergadering gesloten. VRIJHOEVEN- CAPPEL. Vergadering van den Gemeenteraad van Vrijhoeven-Cappel op Dinsdag 1 Sep tember 1908 des namiddags te 7 uur. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer de Bruijn. Afwezig met verlofde burgemeester De wethouder M. J. van der Waals de heer Oerlemans is met ingang van heden als zoodaning afgetreden opent de vergadering, waarna de notulen der vo rige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. Aan de oide. Verkiezing van een wethouder in de plaats van den heer Oerlemans, die als zoodaning met ingang van heden (art. 83 gemeentewet) is afgetreden. Met vijf van de zes stemmen (1 briefje blanco) wordt benoemd de heer Oerle mans, die staande de vergadering ver klaart die benoeming aan te nemen. De voorzitter, de heer van der Waals wenscht den gekozene geluk met zijn herbenoe ming en spreekt de hoop uit, dat het hem gegeven zij nog vele jaren de belangen der gemeente met denzelfden onverdroten ij ver te blijven behartigen. De andere leden van den raad en de secretaris voegen hunne gelukwenschen bij die van den voorzitter. De heer Oerlemans dankt voor het bij vernieuwing in hem gestelde ver trouwen en zegt naar zijn beste krachten te zullen blijven medewerken aan het heil der gemeente. Hierna neemt de heer Oerlemans, zijnde de oudste wethouder de leiding der vergadering en wordt aangeboden de begrooting der plaatse lijke inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor den dienst 1909, die ter secretarie voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd. Wordt voorts nog besloten wederom voor den tijd van twaalf jaar te ver nieuwen de overeenkomst, vormende den veekring «Waalwijk*. Niets meer aan de orde en niemand het woord nog verlangende, sluit de Voorzitter de Vergadering. DRUNEN. Gemeenteraadsvergadering te Drunen op 1 Sept. '08. De Voorzitter opent de vergadering. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten v. N. B. behelzende, dat de voorgestelde salarisregeling der onder wijzers niet is goedgekeurd, op grond van de te lage bezoldiging van het hoofd der school. Ged St. stellen voor inplaats van f 53, f 100 vergoeding te geven voor 't onderwijs in de Fransche taal. Drunen is geen plattelands gemeente, De school van den Heer Klerks heeft ongeveer 5 m. zooveel kinderen als die van den Wolfshoek en heeft ook meer schooluren. De heer Van Son. 'tis hier zeker een stad. We dienen de poorten wel opnieuw te hangen In de school van den Heer Klerks zijn maar ruim 3 m. zooveel leerlingen als in den Wolfshoek. De Voorzitter. De Staten zullen af gaan op den toestand van 15 Febr. De heer Brok. Ik zou eens een on derzoek instellen naar het salaris, dat andere gemeenten uitkeeren. De heer van Son- Geen slecht voor stel. De Voorzitter. Welke gemeente zullen we daarvoor nemea- (Genoemd worden Udenhout en Capelle als gelijkstaande in zielental met Drunen.) Per uur wordt niet te veel voor Fransch betaald. (20 cent.) Doch er wordt weinig gebruik van gemaakt, 't Is jammer voor de kosten. De heer van der Geldt. We moeten niet te gauw toebijten. De heer van Son. Als er geen leer lingen voor de Fransche taal zijn en dus de les niet gegeven wordt behoeven we ze toch ook niet uit te keeren. De Voorzitter. De les zal meestal ge geven worden. De heer Willemse. Wordt ze niet ge geven dan wordt het salaris ook niet verdiend. De h^er van Son. We moesten het zoo maar laten. De heer van der Geldt. Daar zijn we zoo maar niet mee klaar. De heer Brok. We kunnen later nog zien. De heer van Dal- We moesten eerst maar inlichtingen vragen bij soortgelijke gemeenten- De Voorzitter. Willen de heeren dit punt aanhouden en op de volgende vergadering de ingewonnen inlichtingen bespreken f Algemeen goedgekeurd. Adres van de Hanze om f 300 sub sidie voor een vakcursus. De Voorzitter. Zou er kans van slagen zijn 1 Zou 't wenschelijk zijn De heer Willemse. De gemeente is zeker niet groot en de kosten zijn nog al zwaar. De Voorzitter, 't Is de bedoeling van de aanvragers gebruik te maken van een leegstaand schoollokaal, dat thans gebruikt wordt voor Vrije- en Orde oefeningen. Daar het aantal leerlingen sterk toeneemt zal dit lokaal weer spoe dig in gebruik genomen mosten worden. Hierin was echter te voorzien door de schoolwijken te wijzigen en een onder wijzer bij te benoemen in Wolfshoek. Gevraagd wordt of de gymnastiek niet onder 't afdak kon gegeven worden of wel in 't zelfde lokaal, waar de vak school is. De Voorzitter. Ligt het oprichten van een vakcursus niet meer op den weg eener grootere gemeenten als Waalwijk De heer Brokken. Als 't hier gevon den kon worden is 't beter dat we ze hier hebben, dan in Waalwijk, en om de bijdragen van Rijk en provincie en om de rechtstreeksche voordeelen voor de gemeente. De heer van Dal 't Was nog al te doen als 't in 't schoollokaal kon ge vonden worden. De heer van Son. Kan de gymnastiek niet op een andere plaats gegeven wor den. De Voorzitter. Vroeger is ontheffing gekregen. Nu is ze geweigerd. De heer van Spijk. De gymnastiekles ts maar ééns per week. De heer van der Geldt. Kan in de klas geen ruimte gemaakt worden om daar de gymnastiek te geven. De heer van Son. Als er een onder wijzer bij komt zal toch een lokaal bij gebouwd moeten worden voor de gym nastiek. De heer van Dal. Zou het lokaal wel voldoende zijn f 300 subsidie is nog al veel. De Voorzitter. Misschien kon de gym nastiek gegeven worden bij de Broeders Er dient een besluit genomen te worden met het oog op de begrooting. De heer van der Geldt. Zouden we ons niet eenigen tijd kunnen bedenken. De Voorzitter. We zouden eerst ad vies kunnen vragen bij den schoolop ziener of de vakschool daar mag zijn en of de Vrije- en Ordeuoef. buiten het schoolgebouw kunnen gegeven worden. De heer Van Dal. Zou er geen ont heffing te verkrijgen zijn met het oog op de omstandigheden Spreker wenscht eerst inlichtingen in te winnen vóór de subsidie gegeven wordt. Schrijven v. d. Commissaris v. d. Koningin aanmanende maatregelen te nemen tegen de nonvlinder. De Voorzitter. Vinden de heeren goed enkele bepalingen in de politie-verorde- ning op te nemen betreffende de non vlinder Goedgekeurd. Gemeente rekening in orde bevonden en goedgekeurd. Burgerlijk armbestuur. Uitgaven f 4600. De heer van Dal. We hadden met het oog op de St. Elizabetsvereeniging en de opgerichte ziekenfonds een over schot verwacht. Rekening armbestuur goedgekeurd. Begrooting 1909. Met algemeene stem men wordt aangenomen deze ter visie te leggen. De Voorzitter stelt voor het polderbestuur een voorstel te doen tot geheele of gedeeltelijke overname van den post f275 voor springstieren. Benoeming v. een wethouder. Met zes stemmen en één blanco wordt de Heer H. v. Son herkozen als wet houder. Met het oog op een nieuwe bepaling in de politie-verordening wenscht de voorzitter de bepalingen omtrent de nonvlinder nog aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. HEDIKHUIZEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Hedikhuizen op 1 Sept. 1908 des avonds 6 uur. De Voorzitter verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, die ongewijzigd worden goed gekeurd. 1. Benoeming van een Wethouder wegens periodieke aftreding van den heer L. v. d. Wiel. Met algemeene stem men wordt deze herbenoemd en verklaart de benoeming aan te nemen onder dankzegging voor het vertrouwen. 2. Aanbieding Gemeenterekening. De voorzitter stelt voor deze in handen te stellen van een commissie van 3 leden. Aldus wordt besloten. 3. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het treffen van een gemeenschap pelijke regeling met de gemeente Vlijmen tot toelating van kinderen op de open bare school te Haarsteeg. De Secretaris leest het voorstel voor, waarin in be ginsel besloten wordt de kindei en uit Vlijmen toe te laten, mits de gemeente Vlijmen jaarlijks t 180 bijdraagt in de kosten en wel telkens voor een tijdperk van 5 jaar tot wederopzegging toe. Aan genomen. 4. Ingekomen stukken. 1Schrijven van het bestuur der Ned. Herv. Gemeente, waarin het mededeelt, dat het de schenking van den toren der Herv. Kerk niet aanneemt en waai in er op gewezen wordt, dat een «poedige herstelling dringend noodzakelijk is. Zal onderzocht worden. 2. Kennisgeving van Ged. Staten be treffende goedkeuring van het besluit tot verhuring van perceelen grond en goedkeuring der regeling van de jaar wedden der onderwijzers. Voor kennis geving aangenomen. 3. Aanvrage om subsidie door de harmonie Cecilia. De voorzitter stelt voor een subsidie te verleenen en op de be grooting van 1909 daarvoor een post van f 40 uit te trekken, doch wil de harmonie de verplichting opleggen mins tens tweemaal per jaar een concert te geven voor ieder toegankelijk. Aldus wordt besloten. Bij de omvraag wijst de heer Ver hoeven op den slechten toestand van sommige wegen, waarop de voorzitter antwoordt, dat met verbetering daarvan een begin zal gemaakt worden. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de vergadering. VLIJMEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 1 September 1908 des avonds, ten 57j uur. Voorzitter de WelEd. achtbare heer G. R. v. d Ven. Precies 6 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heeren van Stokkum, Boom, van Heesbeeen, H. Mommersteeg van Oijen, M. de Vaan Wzn, Zwaans, van Wordragen, A. de Vaan, van Hel- voirt en A. F. Mommersteeg. De Voorzitter verzoekt den ambtenaar ter secretarie voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde. 1 Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, houdende machtiging tot het treffen eener regeling met de gemeente Hedikhuizen tot toe lating van kinderen op de openbare school aldaar. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Vaststelling gemeenterekening bur gerlijk armbestuur dienst 1907. De Voorzitter. Ik verzoek een van de Commissieleden beleefd hierover verslag te willen uitbrengen. De heer Mommersteeg. Wij hebben de noodige stukken nagezien en alles conform bevonden. De heer van Stokkum. M. i. is alles in orde- Verder geef ik het woord aan den rapporteur. Met algemeene stemmen worden de rekeningen vastgesteld. Ingevolge de wet onthouden de wet houders zich van mede stemming. 3 Wijziging begrooting dienst 1908. De Voorzitter. Aan het Ministerie van Binnenlandsche zaken is in 1906 een abuis begaan. Bij deyijksbijdrage is ons toen f 50 te veel uitgekeerd. Dit bedrag moet nu in 's Rijkskas worden terug gestort. De Voorzitter leest het desbetreffend ingekomen schrijven voor. Verder is nog over schreden met f 20 de post voor onder houd der gemeenteweide- De post is wel met f 20 overschreden, maar B. en W. stellen voor f40 over te schrijven om zeker te zijn dat men in het najaar er mede toekomt. 30 gulden staat er thans voor op de begrooting uitgetrok ken. Bij acclamatie wordt besloten deze posten af-en over te schrijven. 4 Benoeming onderwijzeres. 2e openbare school. De voordracht luidt No l Mej. A. Prinsen te 's Bosch. No 2 Mej.J. H. J. de Rijk te Nijmegen. No 3 Mej. J. H. Vetter te Sluipwijk. De Voorzitter, 't Zal de leden wel verwonderen dat Burg. en Weth. voor stellen nu een onderwijzeres te benoeme^ terwijl straks een voorstel van Burge-^ meester en Wethouders in behandeling^ komt om de 2e openbare sch$oL op teafc heffen. JE* «5?

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1