Derde Blad. s. ^Gemeenteraadsveigadefing, Provinciaal Nieuws [L. tra Uitvoeringen baardwijk. Zondag 6 Sept. 1908. 31e Jaargang. Hummer 71. WAALWJJKSCHE HARMONIE Zondag 6 September om 12 oor Malinée op de Markt. Programma ad Libitum. VLIJMEN. (Vervolg.) 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het treffen eener ge meenschappelijke regeling met de ge meente Hedikhuijzen tot toelating van kinderen op de openbare school, nl. daar, en tot opheffing der 2e openbare school met ingang van 1 April 1909. De Voorzitter. Zooals de heeren weten is in het voorjaar te Haarsteeg een bijzondere school geopend voor meisjes. Al de meisjes hebben tengevolge daar- van de openbare school verlaten en zijn overgegaan naar de bijzondere, zoodat slechts 20 jongens zijn overgebleven. Het behoeft geen nader betoog, dat één onderwijzer aan kinderen van 6 verschil lende leerjaren niet met vrucht onderwijs geven kan, en van de andere zijde wegen de kosten van het. voortbestaan der school, welke ongeveer f 2000 bedragen niet op tegen het klein aantal leerlingen dat de school bezoekt. Burgemeester en Wethouders hebben zich daarom in ver binding gesteld met den district school opziener die het plan, om de 20 over blijvende leerlingen in Haarsteeg op school te laten gaan en de 2e openbare school op te heffen ten zeerste toejuichte. Ik breng hier gaarne een woord van dank en hulde aan het gemeentebestuur van Haarsteeg voor de betoonde bereid willigheid om met onze gemeente eene regeling te treffen. Voorts kan ook het hoofd der school» mijnheer Gerritsen, zich tengevolge van gewijzigde toestanden goed met de op heffing der school vereenigen. Mijnheer Gerritse wordt dan ten koste van het Rijk op wachtgeld gesteld. Voor de gemeente zal deze opheffing een voordeel zijn van ongeveer f1500, wat dus niet is te versmaden. De heer Zwaans. 1500 gulden; is dat niet veel De Voorzitter, 't Is wel veel, doch het is toch zoo volgens de regeling die ik straks zal voorlezen moeten wij f 180 aan Hedikhuijzen betalen. Hierna leest de Voorzitter de door het bestuur der gemeente Hedikhuijzen ontworpen regeling voor. Hieruit blijkt dat de overeenkomst voor 5 jaar wordt aangegaan, dat B. en W. van Hedikhuijzen beslissen over de al of niet toelating van kinderen, dat Vlijmen het jaarlijks f180 zal moeten .betalen als tegemoetkoming in de kosten en dat, indien een van beide der gemeente i het contract niet langer wenscht te doen voortgaan, daarvan 6 maanden van te voren kennis moet geven. Wordt geen 1 kennisgeving gedaan, dan wordt geacht dat het contract weer voor 5 jaar van kracht zal zijn. De heer Zwaans. Er staat daar dat B. en W. beslissen over de al of niet toelating van kinderenv Is dat niet een beetje kras De Voorzitter. Neen. Hier in de verordening is ook een dergelijke bepaling opgenomen, 't Gaat toch niet aan, dat wij daarover hebben te beslissendeze bevoegdheid behoort bij het bestuur van Hedikhuizen. De heer Zwaans. Dat zal zeker zijn als 't nou eens erge ondeugende jongens zijn. De Voorzitter. Dat is een bepaling, mijnheer Zwaans, waar wij nu niet bang voor behoeven te zijn, en welke er meer voor den vorm instaat. De Voorzitter leest hierna voor welke kinderen de school in Haarsteeg voortaan zullen moeten bezoeken. Dat zijn kinderen van bewoners van de Mommersteeg, de Priemsteeg, de Haarsteegsche zijde en een gedeelte van den Voordijk. De kosten gaan in op 1 Januari 1909 en het leerjaar 1 April 1909. De heer Boom- Als de helft minder kinderen naar school gaan, zal het bedrag dan minder worden De Voorzitter. Het bedrag blijft on veranderd, terwijl de gemeente Hedik huijzen o.i. zeer billijk is in deze zaak. Hierna wordt het voorstel van B. en W. bij acclamatie aangenomen. 6.' Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen eener vergoeding aan het hoofd de 2e open bare school voor het geven van onderwijs tijdens eene vacature. De Voorzitter. Mijnheer Gerritse heeft tijdens eene vacature, welke 13 weken heeft bestaan, altijd 20 uur per week, meer les gegeven, dat is dus 260 uren. Mijnheer v. d. Hout heef vroeger 75 cent per uur gekregen Burg. en Weth. vinden dit wel wat veel, vooral omdat voor het herhalingsonderwijs maar 60 cent per uur wordt gegeven. B. en W. stellen voor hem 60 cent per uur uit te betalen, dat zou dan worden 260 maal 60 cent is 156 gulden. De heer Zwaans: Is dat niet veel? De Voorzitter. Oogenschijnlijk lijkt het bedrag veel, doch Mijnheer Gerritse heeft 13 weken, dus dat is 3 maanden dagelijks 4 uur langer les moeten geven dan'hij volgens den lesrooster verplicht is. Hij heeft geregeld van 's morgens 8—1 en van 2—5 uur les gegeven. Er was tijdens de vacature een nieuwe klas gevormd, en daarvoor afzonderlijke schooluren genomen, hetgeen is geschied op verlangen van den districtschoolop ziener, welke mij verzocht heeft te zorgen dat de meerdere uren alsdan zouden worden vergoed. Het is dus niet meer dan billijk' dat wij hem die 260 uren uitbetalen temeer daar dit steeds is ge schied, zelfs tegen 75 cent per uur. De heer van Stokkum. Het bedrag dat wij anders aan een onderwijzer hadden moeten geven, zou dat minder zijn ge weest. De Voorzitter, Neen. Dat zal op hetzelfde uitkomen. De heer van Stokkum. Dan is het ook billijk dat wij hem die vergoeding geven, De Voorzitter. De gemeente heeft er geen nadeel bij. Ook moet men rekening houden dat Mijnheer v. d. Hout vroeger 75 cent per uur werd uitbetaald. Het voorstel van B. en W. wordt hierna bij acclamatie aangenomen. 7. Adres J. Lemmers om verhooging jaarwedde met voorstel van Burg. en Weth. De Voorzitter. Lemmers is dezer dagen geslaagd voor de acte Fransch en nu verzoekt hij om verhooging van zijn jaar wedde. Burg. en Weth. stellen voor op dat verzoek niet in te gaan, daar, als wij nu zijn jaarwedde gaan verhoogen, wij hem ook meer wachtgeld moeten geven, want in het voorjaar zullen wij hem wel op wachtgeld moeten gaan stellen, althans als hij voor dien tijd reeds geen andere betrekking heeft. Wij willen hem daarom als blijk van waardeering in het behalen der acte Fransch en als een tegemoetkoming in de kosten die hij heeft gehad, voor het les halen, een gratificatie verleenen van f 30. De heer A. F. Mommersteeg' Wordt er gebruik gemaakt, van dat Fransch. De Voorzitter. Neen, dat niet, maar Lemmers heeft veel uitgaven gehad om de cursus te volgen Tegen verhooging zijn wij beslist tegen. Een subsidie zouden wij hem wel gaarne zien ver leend te meer daar hij toch op wacht geld wordt gesteld. De heer van Heesbeen. Is de school commissie wel tevreden over hem. De Voorzitter. Jawel, tamelijk goed. De heer van Heesbeen. Ik dacht dat men over hem niet goed tevreden was. De Voorzitter. Hij heeft een der laagste klassen Nu kan men dat onder wijs geven niet zoo gemakkelijk beoor- deelen als in een hoogere klas Voor zoover ik weet zijn er over hem geen aanmerkingen te maken. De heer van Stokkum- Staat hij op 't minimum. De Voorzitter. Ja, hij staat op het minimum de andere staan er met f 50 boven, daarom zou ik hem nog te meer f30 gratificatie willen verleenen. Het voorstel van Burg. en Weth., om f30 gratificatie te verleenen wordt bij acclamatie aangenomen. 8. Benoeming van een weth. wegens periodieke aftreding van wethouder van Oijen. De uitslag der stemming was van Oijen 7 A. F. Mommersteeg 1 Boom 1 van Stokkum 1 •En een blanco. De Voorzitter. Het doet me genoegen u te kunnen gelukwenschen met uwe herbenoeming. Reeds 16 jaar hebt gij het ambt van Wethouder vervuld en het mag zeker wel tot de zeldzaamheden worden gerekend op een leeftijd van 86 jaar uw mandaat wederom te zien her nieuwd. Mijnheer van Oijen ik hoop dat gij bezield met uwe schijnbaar nog jonge krachten nog langen tijd voor de belangen van de gemeente in de beste gezondheid moge werkzaam zijn. Mag ik van u ook vernemen of u de benoeming aanneemt. De heer van Oijen. Ik dank de heeren voor het opnieuw in mij gesteld ver trouwen en neem de benoeming gaarne aan. Alle leden wenschen den heer van Oijen hierna proficiat. De Voorzitter. Heeft nog een van de heeren iets in 't belang van de gemeente in het midden te brengen. De heer van Stokkum. Ik heb onlangs al eens gevraagd om die pomp bij Franken in een gangbaren toestand te brengen, maar tot heden is er nog niets aan gedaan, hoewel de bewoners er zeer door gebaat zouden zijn. De Voorzitter. Wij hebben er al eens naar gekeken, maar het gaat haast niet als u echter wilt zullen wij samen en den wethouder er nog eens naar gaan kijken of er geen mouw aan is te passen, 't Zal, met 't oog op de tram, anders moeilijk gaan. De heer van Stokkum. Op andere plaatsen staan ze nog wel dichter bij. De Voorzitter. Wij zullen een volgende week dan eens zien. De heer Zwaans. Hoe is het met de verpachtingen'afgeloopen. Wat heeft alles zoo al opgebracht De Voorzitter leest hierna voor wat de landerijen hebben opgebracht. Hieruit blijkt dat deze veel minder zijn als op de begrooting is geraamd. Daarentegen echter zal de verharding van denZwaansweg f300 minder kosten als wij hadden geraamd. Ik had een advertentie in de N. R. Ct., 't welke die handelslui allemaal lezen, geplaatst en daar hebben wij zeker wel 12 monsters °p gekregen. Wij kunnen nu aalsteen gele krijgen voor f 300 minder. Het geheele werk zal nu maar f 1300 kosten en 't was eerst begroot op f1600 De breedte van de weg zal f 3.10 M. worden. De heer Zwaans. Is dat niet te smal. De heer van Stokkum. Ik zou er voor zijn de weg niet zoo smal aan te leggen wijl, bij het passeeren van karren, de kanten anders aanstonds stuk gesneden worden. De Voorzitter. De raad moet hier zelf beslissen,het dagelijksch bestuur kan zich met een breederen aanleg goed vereeni- gen. De heer van Stokkum- Ik zou de weg zeker niet smaller maken als de andere gemeentewegen. De Voorzitter. Dan zullen wij de weg 30 c. M. breeder maken. De arbeidskosten zullen daardoor niet zooveel hooger wor den, de aankoop van steenen echter wel. De heer Mommersteeg vraagt nog hoeveel de laatste verpachting van den Meerheuvel heeft opgebracht. De Voorzitter. Daar stond niets open heeft maar f 3 opgebracht. De heer Mommersteeg zegt hierna dat het veel beter was dat dit land werd beweid. De hter Boom bestrijdt zulks en zegt dat het, met het oog op de diepe poe len die er liggen, men het land niet kan beweiden. De heer Mommersteeg vraagt hierna naar de resultaten van de bewerking der gemeentegronden en naar de kosten. De Voorzitter leest deze voor, 39 Aren reeds klaar. werd met 6 stemmen een blanco. De rekening 1907 wordt vastgesteld op f 8339.86 in ontvangst en 7889,935 in uitgaaf- De begrooting voor 1909 wordt aan geboden' met 9845,56 in ontvangst en in uitgaaf. De Voorzitter lichtte de verschillen toe met die van 't vorig jaar, de uitkomst was niet schitterend voor de belasting schuldigen, daar de gewone uitgaven f 1000 meer zijn dan de ontvangsten, en om deze sluitend te maken f 1000 Rijks subsidie zal worden aangevraagd en wordt deze niet verleend dan zou er naar bc- lastingverhooging moeten worden uitge zien en zou de Hoofdelijke Omslag daar voor het eerst in aanmerking komen, daar het personeel reeds belast is met 30—80 opcenten. Het contract tot vorming van een veekring voor 12 jaren, werd zonder discussie goedgekeurd. Na mededeeling van ingekomen stukken volgde behandeling van reclames tegen den Hoofdelijken Omslag, met gesloten deuren, waarna de vergadering uiteen ging. De heer Mommersteeg. Wat verdienen de werklieden. De Voorzitter. Er zijn er bij van f 1.50 f 1,30 f 1,20 en ook van f 1,10 per dag De heer Mommersteeg. Hoeveel is er nu aan gewerkt. De Voorzitter reikt den heer Mommer steeg een staat over en zegt Ziet u deze maar eens in De heer Mommersteeg. Is deze opgaf wel juist. De Voorzitter.* Als ik u als voorzitter van deze vergadering eene uiteenzetting geef met cijters, dan zijn dat ware cijfers en verdraai die niet. De heer Mommersteeg. Ik heb het ook opgenomen en heb maar 34 roei. De Voorzitter tot gisteren was het 39 roede. De heer Mommersteeg als ge het geld tegen 41/s °/0 moet halen, dan is het niks voor eene gemeente, dan is het veel beter, het land te beweiden. De Voorzitter Mijnheer Mommersteeg Van deze kwestie weten we genoeg en ze is genoegzaam bij de geldleening in verband met verbetering van den Meer heuvel besproken. De heer Boom]: Ik begrijp den heer Mommersteeg niet goed. Als u de belan gen van de landerijen zoo wilt behartigen dan wil ik u als voorzitter van de Bie- zerpolder er op wijzen dat bij Honnef het water altijd zeer hoog is. Een geheele zomer hebben daar de banden van de gemeente onder het water gestaan en dat komt alleen omdat de polder daar die sloot niet schoon maakt. Hij zit vol strooisel. Als die sloot op tijd wordt schoongemaakt scheelt de waterstand daar zeker wel 30 M. Nu is het daar door een slechte toestand. Waarom wordt daar geen verbetering in gebracht. Prac- tisch zou het blijken als daar de sloot door de polder op tijd wordt schoonge maakt. Voor het land zou het veel beter zijn. De heer Mommersteeg. Ik zal daar geen antwoord opgeven. Dat zijn zaken van de polder. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring en dankt de leden voor de trouwe opkomst en het vertrouwen gesteld in de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur. Raadsvergadering 1 September 1908 voorm 9 uur. Tegenwoordig allen. Verkiezing van een Wethouder ten gevolge der periodieke aftred.ng van den heer B. Schrijner die herkozen WAAL WIJK, 5 Sept. 1908. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 10 September 1908. Benoeming Tot kapelaan te Liempde is benoemd onze vroegere dorpsgenoot, de weleerw. heer Corn, van der Heijden, priester van het seminarie. De heer J. van Loon, alhier, volon tair ter secretarie te Baardwijk, is benoemd tot le ambtenaar ter secretarie te Ze venbergen. Wualwijks Belang. Met het oog op de a.s. manoeuvres, heelt het bestuur van Waalwijks Belang gemeend, het concert van a. s. Dinsdag tot dien tijd te moeten uitstellen, wijl alsdan zeer zeker des avonds eenige con certen zullen moeten worden gegeven. Het bestuur heeft tot dien maatregel nog te meer moeten besluiten, wijl de onderhandelingen die met een bepaald muziekcorps waren aangeknoopt, niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Daarentegen zal de Waalwijksche Harmonie morgen om 12 uur eene ma- tinée op de kiosk geven; wat zeer ze ker eene massa volks zal trekken. Voorbereidend Militair onderricht. Met genoegen vernemen we dat het voorbereidend militair onderricht dezen winter wederom in onze gemeente ge geven wordt. Jongelui uit Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en Drunen zullen er aan deel nemen. Het theoretisch gedeelte zal in een der schoollokalen, het practisch in de boterhal gegeven worden. Premie-markt. De groote jaarlijksche premie-markt uitgeschreven door de 14e afdeeling der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw zal dit jaar plaats hebben op Vrijdag 18 September a. s. Voor nadere bijzonderheden zie men de biljetten of wende men zich tot den secretaris der afdeeling, den heer M. A. van Liempt. Typhus. Naar men ons meldt, i9 alhier een typhusgeval geconstateerd. De aange taste vrouw is naar het gasthuis ver voerd en de gebruikelijke waarschuwing aan de besmette woning aangeplakt. Wij meenen goed te doen met er nogmaals op te wijzen, dat het koken van melk en drinkwater en zindelijkheid de beste middelen zijn om de uitbrei ding dezer ziekte te voorkomen. Montfoorlsche Verloting. Onder het agentschap van W. R. Schoofs-v. d. Wiel, Kloosterwerf B 161 zijn twee prijzen gevallen. No- 32972 een paar prachtige vazen A. Smits-Herwijnen te Baardwijk 32972 een spanzaag met raam, Joh. v. Vuuren tramconducteur Waalwijk—Tilburg. De prijzen zijn de winners reeds thuis be zorgd. Subsidie Hundelseursus. Door Gedeputeerde Staten is conform het besluit der Staten van 18 Juli 1907, aan de afdeelingen der Hanze, te Ze venbergen, Oosterhout, Vechel, Oss, Helmond, Udenhout, Best, Drunen Steen bergen en Oisterwijk subsidie verleend in de kosten hunner te houden cur sussen in het boekhouden en handels- rekenen. Dit besluit van Ged. Staten verdient alle waardeering omdat wij ons van deze cursussen veel voordeel voor den Mid denstand voorstellen- Wij maken van dit besluit nog te liever melding omdat het eigenaardig samenvalt met de onderscheiding van dr. Nouwens, die in de oprichting van deze cursussen een groot aandeel heeft gehad. DRUNEN. In aanvulling van 't in het vorig nummer vermeld bericht over de vaandelonthulling van het R. K. Spoor- en tramwegpersoneel, kan men thans met ze kerheid mededeelen dat dit Zondag 18 Sept. a.s. zal geschieden. Dinsdagmiddag ongeveer 4 uur heeft een wervelwind alhier verschrikkelijk huis gehouden eu eene verwoesting aangericht zooals nog nooit in deze gemeente ia voor gekomen. De daken van ruim 50 hui/, n zijn grdeelie'iijk vernield, 2 schuren gehiel omgewaaid, van een pas nieuw huis het d.k geheel afgerukt, komunijten die bij 't huis stonden werden opgenomen en der garven verspreiden zich tot op ineer dau 1000 me ter, hoornen met een doorsnede van 3, 4 tn meer decimeter werden al9 stroohalinen uit den grond gerukt of afgeknakt, ook hon derden fruitboomen zijn uit den grond ge licht en gebroken, fruit hangt er bijna ajn geen enkele boom meer. Om 't aantal ge broken ruiten en afgewaaide pannen op te geven is onmogelijk. B.halve den angst die de men8chen ondervonden, zullen zij op zijn minst genomen een 112000 schade hebben. NIEUWKUIK. Onze harmonie wde Eendracht* van Onsrnoort eu Nieuwkuijk maakte Maunlag ter feestelijke herdenking van Kouingtuneverjaardag een muzikale wan deling door hel dorp. Na afloop hi rvan werden de honoraire leden in het café vao den heer A. Mcrkx feestelijk onthaald. Door den wervelwind van jl. Dinsdag middag circa 3 ure is hier heel wat schade aangericht. Op verschillende plaatsen langs de spoorlijn zijn hoornen omvergewxaid en telegraafpalen finaal afgebroken. Opdat het treinenrerkeer niet zou gestremd, inoe*t da delijk aan het werk getog n, om de over de spoorlijn neergevallen boomen en palen op te ruimen. Dat de vruchtboomen bij dit noodweer zeer veel geleden hebben zal wel geen melding behoeven. In de jl. Dinsdag gehouden vergade ring is met algemeene stemmen tot wethou der herbenoemd, de aftredende, de heer C. de Hoog. "VLIJMEN. Ann bet postkantoor alhier en dc daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gednrende de maand Augustus inge legd (11,411,40, terugbetaald f 8726.49. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nommer 2997. LUTTELHERPT. Nu het 's avonds weer wat vroeger donker wordt, worden hier in de nabijheid der boterfabriek herhaaldelijk baldadigheden uilgehaald als hel aanhouden van personen, het met steenen nagooien van fietsrijders, om van andere dingen maar niet te spreken. Zjo werd Zondagavond een geacht rn bekend heer uit lleusden brutaal aange- roepeu en om zijn rijbewijs gevraagd. Tom meu evenwel zag wie uitstapte kozeu de lafhartigeD het hazenpad. Zou het niet mogelijk zijn hier meer po litietoezicht te laten houden opdat fatsoen lijke menschen hier ongehinderd kunnen ij pa»8eersn BESOIJEN. De heer B. J. v. d. Hamme, voormalig dorpsgenoot slaagde te 's Hage voor 't examen Duiteob. SPRANG. Bij de op heden gehoudeu candidaatstelling voor een lid v. d. Raad der gemeente Sprang, ter voorziening der vaca- 1 ture ontstaan door het overlijden van den heer Jac. A. Haverhals, zijn candidaat ge steld de volgende Heeren Corn, van der Bijl, Jan Am. Haverhals en Adr. van der Hoeven (Kerkeind). De stemming is be paald op 16 September a.s. Evenals vorige jaren zal ook ditmaal de iyHarpo Zions* weer rsn corps" een uitstapje maken. De reis gaat thans naar de omstreken van Oisterwijk en verder naar Vucht en 's Bosch, om vervolgens door het Oostelijk deel der Langstraat terug te keeren. Moge goed weder dit uitstapje be gunstigen. Bij de gereformeerde gemeente alhier is beroepen ds. G. P. Oberman te Lunte- ren. VRIJH.-CAPPEL De begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1909 ligt gedurende tenminste 14 da gen op de secretatie dezer gemeente voor een ieder ter inzage en is, hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. De lijst der bij de tusschentijdsche, in de maand Juli jl. gehouden keuringen van toegelaten en niet toegelaten spring- stieren, ligt voor belanghebbenden op de secretarie dezer gemeente ter inzage. Met genoegen vernemen wij, dat onze 7roegere dorpsgenoot, de heer M. M. Stam, thans onderwijzer te Lisse, deze week werd benoen d te Haarlem, als le onderwijzer. Dm benoemde onze felicitatie'». CAPELLE. Algemeene vergadering van de Lindbouwvereeuiging Capelle, Vrijhoeven- Cappel en Sprang, op Donderdag 10 Sep- tembef 1909, ter herberge van Gebr. Ockers te Capelle;;(Heistraat), des avonds 6Vs uur. Aan de orde Aanschaften van Hulpmeststoffen en Vee voederartikelen. RAAMSDONK(Dorp). Aan het postkan toor Raamsdonk tn de daaronder ressortee rende hulppostkantoren werd gedurende de maand Aug. 1908 ingelegd 1 11610,76* en terugbetaald f5223,84. Laatste boeknum mer 4123. Deze week sloeg de bliksem door den schoorsteen in de woning van J. Kantera vernielde er een ornament van den schoor- steenlijst en een vaas, sloeg een gat in een bed en verwijderde zich door deD uiunr naar de woning van Zijlmans, waaruit hy zonder schade verdween. Bij Kanters waren is

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9