Nummer 74 Donderdag 17 September 1908. 31®. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. IpSKlNMABliST ANT00N T I E L E N Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Openingsrede. HET GEHEIM VODDENRAPER Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS FEUILLETON, U I T O K VER: van de Zitting der Saten Generaal. RAOUL DE NAVERY. e ifsiratsrkr Courant, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Kraut o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stut ken gelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. WAAL W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertüntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. i lie m ic« Het komt herhaaldelijk voor dat NEDER LANDSCHE KERKLIEDEN door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezon den agenten, soms met verstrekking van reis geld voor de heenreis naar Duitecliland worden gelokt ten behoeve van iudustriëele onderne mingen, terwijl bij aankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet gebruikt kuunen worden. Hit is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten af te gaau, öf zeil óf doer tnsschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich wenden tot den Nedcrlandscheu consul in de streek waar die ondernemingen gevestigd zijn, om inlichtingen (Uitrent voor- uitzichten tot het bi komen van werk, loonen en hunrprijz-n der woningen, aldaar Op uitnoodigiug van d.-ü Minister vau Bin JiLMilandsche Zaken wordt de aandacht van belanghebbende hierop gevestigd. Voorts brengt do Burgemeester ter kennis der weikliedeu, die nuar het Koninkrijk Piuis s-n arbeid gaan zeeken, dat zij zich vóór huu vertrek daarheen van een NATIÜNAL1— TEITSBEWIJS hebben te voorzien, hetwelk aan onvermogenden gratis afgegeven wordt Tevens moeten zij zich voorzien van het noodige reisgeld voor de hoon— en terugreis, omdat door de Nedorlandsche Consulaten niet anders dan in zeer bijzondere gevallen geld voor de terugreis gegeven wordt. Slechts gezonde werklieden iu den ouderdom vau 16—40 jaren worden aangenomen. Waalwijk der 9 September 1908. De Burgemeester van Waalwijk. Th. de Surmont de Bas Smeele. Bij afwezigheid van H. M. de Koningin had gisteren de opening van de nieuwe Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FRANSCH VAN zitting der Staten-Generaal niet plaats, met het anders gebruikelijke ceremonieel. De gewone stoet, welke de Koningin op haren weg naar het Binnenhof om geeft, bleef ditmaal achterwege. De ministers begaven zich in gala-hof- rijtuigen, voorafgegaan en gevolgd door huzaren, naar het gebouw der Tweede Kamer. De openingsrede werd uitgesproken door den minister van Buitenlandsche Zaken, die het volgende stuk voorlas Mijne Heer en De Koningin, tot Haar leedwezen ver hinderd, in Uw midden te verschijnen, heeft Ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de Regeering der Republiek Vene zuela is eene storing gekomen, naar welker vreedzame opheffing door Harer Majesteits Regeering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige buitenlandsche mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriendschap pelijken aard. Veel is er in moederland en koloniën dat tot erkentelijkheid stemt, nochtans zijn er ook ëenige minder gunstige ver schijnselen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden ver meld dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen bevredigend is. Het gevaar, dat door het optreden van mond- en klauwzeer den veestapel bedreigde, is thans verdwenen. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de moeilijkheden op de geldmarkt, de toestand van handel en nijverheid. Het scheepvaartverkeei over enkele Nederlandsche havens is in dit jaar geringer dan 1907. Dientengevolge geeft het scheepvaartbedrijf, in het bij zonder de algemeene vrachtvaart, onbe vredigende uitkomsten. In meer dan ééne gemeente trof door deze oorzaken werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting invoering in het Gouver nement Sumatra's westkust heeft in dat gewest ongeregeldheden doen ontstaan, die de Regeering diep betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers. De kolonie Curagao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. 31. i) Eu daarbij heb ik het woord van mijnen zoon verpand. Uij kunt niets anders dan iets goeds beloofd hebben, vader. Laat ons met orde te werk gaan vrouw, ik heb voor driemaal honderdduizend frank de zaak van M. Monteil gekocht. Maar ons kapitaal bedraagt slechts de helft. O ja I het werkelijke kapitaal. eWelnu Maar het zedelyke kapitaal Daar kan men geen geld op krijgen. Daarin vergist gij u. Ik betaal honderd vijftig duizend frank contant aan M. Mon teil, en hij geeft mij krediet voor de andere helft Ik heb tien jaren tijd om hem te betalen Van heden af is Austin eigenaar van de fabriek. «De jonkman werd doodsbleek, en wierp zich met eenen uitroep van blydschap in de armen zijnen vaders. «Zijne moeder weende tranen van geluk, die Jau-Antoon's loon waren. Daaromtrent ben ik nu aan alle kanten gerustgesteld, vrouwnu blijft het nog te bezien wat Austin zal zeggen: ik huwelijk hem uit "Eene levendige ongerustheid teekenda zich in Austin's trekken. Dij verbeidde in blijk baar angstige spanning de verdere meêdeeling zyns vaders. Hoe is het, jongen, hebt gij niets daar tegen in te brengen? Ik bemin en eerbiedig u te zeer om u te bedroeven doch laat hooren, vader. Welnu, binnen drie weken zult gij de echtgenoot zijn van Anita Royan. Anita? gij stemt dus toe? Gij hebt geraden Ja, ik heb het geraden en sinds lang reeds Ik wist dat zij niets bezat, maar dit was vuor mij van ondergoschikt belang Toen ik uwe waardige moeder huwde, had ook zij slechts hare zedigheid, hars bekwaamheid in het bestieren van eeD huishouden en hare eenvoudige manieren, en wij zijn zeer gelukkig geweest. «Ik heb hot recht niet om te vorderen dat mijn zoou eene rijke erfgename huwo, terwijl ik zelf slechts een arm meisje heb genomen naar mijne keuze Maar wat ik koD, wat ik moest eischeu, was, dat de verloofde van mijnen zoon al de deugden bezat, die eenen man gelukkig kuunen maken. «Austin zonk in de armen zijns vaders en die avond was de gelukkigste, welk-m de zoo innig verbonden leden van dat gezin ooit met elkander doorgebracht hadden. «Eene maand later werd Anita Royan de vrouw van Austin Aurillac". Ditmaal schoof de voddenraper het hand schrift niet terugc'och hij verborg zijn aan gezicht in beide handen en barstte in Bnik- ken uit. Eene geruime poos prevelde hij onsamen hangende woorden, waarin telkens de naam zijner vrouw voorkwam. Al de tooneelen van zijn vroeger leven traden hem voor den geest, opgeroepen door de pen van den man, die de memorie had opgesteld. Die gelukkige oogenblikken trokken voorbij de vochtige oogen van Aurillac met de betoo- vering, die zij eertijds hadden hij hervond in zyn geheugen het vriendelijke gelaat zijner vrouw met haren gullen blik en zwarte haren de geur van den ruiker oranjebloesem, die zij op den dag van haar huwelijk droeg, scheen het armoedige verblijf van den voddenrapper te vervullen. Aurillac wischte zijne oog n af en hervatte zijne lezing Lol verdient de wijze, waarop zoo hier te lande als in de koloniën, burgerlijke en militaire landsdienaren zich van hun plicht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vordert, afgezien nog van hetgeen later zal noodig zijn voor de uitvoering van sociale hervormingen, duurzame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen u wetsontwerpen wor den aangeboden tot herziening en ver hooging van het recht van successie en tot invoering van eene algemeene in komstenbelasting met eene kapitaalbe lasting als aanvulling, ter vervanging der vermogens- en bedrijfsbelasting. Ten einde te voorzien in het tekort voor het volgend dienstjaar zullen u voorstellen bereiken tot heffing van een matig aantal opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting en tot verhooging van den accijns op gedistilleerd, waarvan de opbi engst in de toekomst zal kunnen strekken tot aequivalent van eene ver- laging van den accijns op de suiker. Verschillende wetsontwerpen, behalve de reeds tevoren toegezegde, zullen u eerlang bereiken, waarondertot her ziening van de wetgeving, betreffende de Naamlooze Vennootschappen; tot wijziging van het zeerechttot herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de verplichting tot vergoeding van schade door onrecht matige daad ontstaan tor regeling van aansprakelijkheid voor schade, door auto mobielen veroorzaakttot gedeeltelijke herziening van 't eerste Boek van 't Wetboek van Strafrechttot regeling van de Banken van leening; tot het vaststellen van bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en wezen van militairen beneden den rang van officier, behoorende tot de zee- en landmachttot wijziging van de wet op het militair onderwijs tot her ziening der wet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie tot beperking van den Zondags- en den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf, alsmede eenige voorstellen van bijzonder drin genden aard ter herziening van de onge- «Het gelukte den jonkman, om de nog overblijvende koopsom der fabriek in vijfjaar af te betalen zijne zaken bloeiden en kregen steeds meerdere uitbreiding wij hebben ge zegd welk eene genegenheid al zijne werklieden hem toedroegen. Alles ging naar wensch. Zijne vrouw had alles gehouden wat de deugden van het jonge meisje beloofden, en zij hadden een kind Maxi mijn kleine Max l zuchtte Aurillac. Nogmaals hield hij op, verstikt, verblind door de tranen, en sloeg daarop met koortsige nieuwsgierigheid de bladen om. «Jau-Antoon stierf, na zijnen kleinzoon gezegend te hebbenzijne vrouw volgde hem kort daarna in het graf, diep betreurd door hunnen zoon, die in hun trouwe raadslieden verloor. «Voortaan wandelde Austin Aurillac alleen door het leven, alleen met zijne rechtschapen heid, zijne menechlievende bedoelingen, zijne zaken gingen zoo voorspoedig, ten gevolge van de aanzienlijke bestellingen uit Engeland, waar bij naam gemaakt had, dat hij de gebouwen, welke M- Monteil hem had overgedaan, ver kocht, na zich eerst uitgebreidere werkplaat sen en een fraai woonhuis te hebben laten bouwen in de ruo de Lafayette. «Hier begint het sombere drama, waarvan wij den draad zoeken zonder dien tot dusverre te kunneu vinden. De gebouwen werden voor eene zeer hooge som verzekerd, welke in wer kelijkheid öiet hunne waarde te boven ging; de voorradige machinerieën en ijzerwerken werden insgelijks tegen eene mogelijke ramp beveiligd, maar de zending van machines naar Engeland was ncch zeker, noch voorzien «Welk belang kon bij die misdaad de man hebben, die met twee jaren werkens gemak kelijk de som kon verdienen, die de verzeke ringsmaatschappijen hem moesten uitbeeren, on waardoor bij zich in alle gevallen voor langen tyd beroofde van de middelen om zijne zaken voort te zetten en derhalve zyne fortuin te vermeerderen? «Met de grootste spitsvondigheid legt men Aurillac een aantal verpletterende feiten ten laste, maar niet één is gegrond, niet één bewezen. «Gij zegt zoek wien de misdaad voordeel vallenwet. Plannen tot verbetering van de Maas tusschen St. Andries en Hedikhuizen zoomede van den Gelderschen IJssel, zijn in overweging. Voortgegaan wordt met het bevorde ren van de totstandkoming van spoor- weglijnen, welke aan de locale verkeers- behoeften voldoen. Van de bestuursbemoeii'ngen met het financieel beheer in de zelfbesturende landschappen van den Oost-Indischen Archipel mogen voor de welvaart dier landschappen goede vruchten worden verwacht. Het bezoek vau den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië aan Atjeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleid en duidelijk den weg tot bevrediging van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uwe aandacht en toewijding vragen. Moge God Zijn zegen op Uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der Staten Generaal te zijn geopend. Wat te zeggen van de troonrede. Op 't eerste gezicht maakt zij op ons den indruk van sober te zijn, zelfs weinig beteekenend, vooral droog in toon en uitdrukkingmaar toch bij eenig nader overwegen, geeft de on opgesmukte opsomming van hetgeen de regeering zich voorstelt aan het oordeel der Kamer te onderwerpen, nog al wat goeds, 't Is geen stuk op effect bejach gebaseerd, geen parade-paard voor de a.s. verkiezingen in 1909, geen beloften, die niet te vervullen zijn. Én dit slechts teekent oprechtheid, want niets ware ge makkelijker dan 't aankondigen van een reeks sociale wetten, waarvoor men in bewondering zou geraken, maar die toch niet tot uitvoering konden komen, 't Is een sober stuk, maar ernstig en gemeend. Eenige principieele verklaring missen we geheel en ook eenige officieele me- dedeeling omtrent de gebeurtenis, waar van ons volk in zoo groote verwachting leeft evenzeer. Met genoegen lazen we dat met alle kracht gestreefd wordt naar eene vreed- aanbrengt. Maar Aurillac heeft die misdaad niet noodig. Nu vraag ik of iemand dien ik niet ken, geen belang üad bij die eerlooze daad, of iemand niet in zekeren zin den ver loren voorspoed van Austin Aurillac moest erven, of zijn ondergang niet moest bevorder lijk zijn aan de opkomst van eenen kon kurrent Ontroerd keek de voddenraper op. Opkomst van eenen konkurrent zou het Bij voleindigde niet. Ik keu het kwaad, dat de laster voort brengt, prevelde hij, en ik zou iemand gaan beschuldigen. Nochtans schijnt de schrijver gedachten als ik gehad te hebben, hoewel hij niemand noemt. Na nog eene wijl in gepeinzen verzonken te zijn geweest, begon de voddenraper de laatste bladziide van het handschrift te lezen Is het ook niet mogelijk, dat Austin zich, ondanks zijns goedheid en zijne mildheid vijanden gemaakt heeft Zijne werklieden waren allen beproefde menschen, maar alvo rens er in te slagen vijf hoüderd eerlijke, matige en vlijtige menschen bijeen te krijgen, moet men er verscheidene afgedankt hebben de luiaards, de dronkaards bleven niet in dienst bij Aurillac, en een hunner kan zich over eene welverdiende wegzending hebben willen wreken. Voor den tweeden keer in den avond ver toonde zich de reusachtige gestalte van Ca inourda8 aan den voddenraper, en hij zag zijn rood, dierlijk gelaat, zooals bet hem versche nen was tijdens de voorstelling. Daar moet men zoeken, besloot de schrijver, daar en nergens anders. De stoffe lijke feiten hebben niets aan het licht gebracht om ons te leiden in den donkeren nacht, heb ben wij de onbepaalde aanwijzingen om ze neer te schrijven zij hebben geen ander nut dan den man te doen kennen, die van eene afschuwelijke misdaad beschuldigd is, en tot zijne verdediging zijn vlekkeloos leven te bewijzen, gelijk het tot op het oogen blik der ramp geweest was." De voddenraper las deze laatste woorden geknield. Wat zijt Gy goed, mijn Godriep bij zame oplossing met Venezuela. Het eervol ontslag van «Ie Reuss dezer dagen verleend, mag als een gewichtige stap daartoe worden gerekend. Dat de toestand van de nijverheid, handel en scheepvaart zoo slechts is, weten we allen, daarom hadden we be halve deze algemeene bekendheid liever gezien, dat de regeering mede pogingen ter verbetering zou aanwenden. De me- dedeeling over Sumatra en Curacao zijn al zoo onbeteekend mogelijk. Kon de minister van Financiën in het voorjaar uit den aard der zaak nog geen bepaalde toezeggingen doen, of een pro gram ontvouwen, thans maakt hij zijne plannen bekend en verneemt men, wat zijne voornemens zijn tot duurzame ver sterking van den toestand der schatkist. De vermogens- en bedrijfsbelasting zul len worden saamgesmolten tot een al gemeene inkomstenbelasting, waarbij dan komt een kapitaalbelasting als aanvulling. Ook zal het recht op successie worden verhoogd. De Regeeiing tracht dus het noodige geld zooveel mogelijk te vinden bij hen, die geacht mogen worden de meeste draagkracht te bezitten Een maatregel, die we in 't belang van arbeidende en middenstandsklasse kunnen toejuichen. Het denkbeeld eener ongesplitste inkom stenbelasting geeft zij daarbij in zooverre prijs, dat, na de opheffing van bedrijfs- en vermogensbelasting, er toch nog een kapitaal-belasting blijft. Vermoedelijk zal er daarbij wel voor worden gewaakt, dat de kleinere vermogens, vrucht van spaar zaamheid of werkzaamheid, niet te zwaar worden belast. De bestaande vermogens belasting kan onder dit opzicht juist niet als een na te volgen voorbeeld gelden. Wij hadden niet verwacht dat minister Kolkman zou komen met opcenten, waar van hij zich onder 't vorig ministerie zoo afkeerig toonde Anders is 't gesteld met de verhooging accijns op 't gedis tilleerd, dat zal moeten dienen als aequi valent voor de verlaging van den suiker accijns, wat dit volksvoedsel goedkooper zal maken, wat zeer is toe te juichen. Van sociale hervormingen is in de troonrede niet veel te bespeuren, of het zou de beperking van Zondag- en nacht arbeid van bakkers zijn. Verder neemt 't departement van justitie heel wat op in vervoering uit op het oogenblik, dat ik den moed zou opgeven, openbaart Gy mij dat er iemand leeft, die aan mijne onschuld ge- looft, zich tot mijn kampvechter aanstelt en voor mijne zaak strijdt.... O 1 nu heb ik het recht niet meer de zaak te laten rusten ik zal eenen gids, eenen raadsman, eenen vriend hebben Hij stond op en nam de papieren, om ze weer in de portefeuille te steken. Maar wie is die broeder, dio vriend waar zal ik hem vinden Ik vergat dat ik zelfs niet eens zijnen naam weet. Hij keerde de portefeuille om, schudde de Eapieren een voor een uit, an slaakte eenen reet van blijdschap. Ei was een kaartje op de tafel gevallen «MAXIMILIAAN AUDOIN, advokaat, rue da la Sainte Chapelle, no. 10" stond er op te lezen. Onwillekeurig bracht de voddenraper het kaartje aan zijne lippen. Toen hij de dagbladen en de papieren in de portefeulle gestoken had, blies hij zijne lamp uit en bespeurde tot zijne verbazing dat het dag geworden was. Hoe laDg zouden hem de uren vallen, die er nog moesten verloopen, eer hij zich bij den advokaat kon laten aan dienen Bij eenig nadenken echter begreep hij, dat hij alle redenen had, om er zich over te verheugen, dat hij niet terstond naar M. Audoin kon gaan de hevige ontroering van zijue gelaatstrekken, de trilling van zyne stem, zonden een deel van zijn geheim ver raden hebban, en hij wilde er geheel en al meester van blijven tot op het uur dat hij op 't spoor van den ware schuldige zon wezen. Eerst tegen negen ure, begaf hij zich, zinde lijk gekleed, met een kalm gelaat on bedaarden gaag, naar de woning van den advokaat. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1