Anthraciet. VtRKOOP HUIS EN ERF. Gemengd Nieuws, Advertentiën. R. Dienstbode, [en Kanten-en Hakkenschrooier. VERWACHT A. C. Trommels. Notaris R1ETRA Reclame. BUITËNLAÏÏK" België. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Rusland. Marokko. BINNENLAM O. A. A, MOONEN, PUIKE verkoopen Mevrouw LAM BERM OJSTvan Schijn del, Hoogemteenweg B 49, s-Bosch, vraagt tegen 15 October of 1 November eene nette kunnende koken en netjes werken. Gevraagd op eene Stoomschoen- fabriek te Amsterdam Zich te vervoegen aan het bu reau van dit blad. gevraagd op de Schoenfabriek van V rijhoeven-Cappel. binnen eenige dagen eene zending Aanbevelend, Het hecht en sterk gebouwd Woonhuis en Erf te Dussen, Polder aan Buitendijk, G 872, groot 1.8U are, eigendom der erven Fr. Lensveld. zijn horens, allemaal ontwerpen en plan nen, die ieders goedkeuring zullen weg dragen. Ten slotte wenschen wij nog even te wijzen op het naar achter gedrongen voorname punt, nl. Atjeh. Duidelijk wordt hier gezegd, in strijd met alle geruchten, dat de gouverneur-generaal het volle vertrouwen der regeering bezit en zijn koers blijft gevolgd. Het springt in 't oog, dat de regeering blijkbaar ^voorzichtig* tegenover de lin kerzij is geweest, niet »voorzichtig« inden zin van zwak, maar zonder noodelooze prikkeling, die de gemoederen vooral tegen 1909 weer opzet, geen zg. uitda gingen*, of wat ook; iets, wat zonder dat princiepen op zij gezet behoeven te wor den, onze volkomen instemming heeft. 'lui j VVauhvykseliu ziekten. Er is oiels wat iemand meer uit zijn hu meur brengt, niets wat uw geduld meer op de proef stelt dan jtukiug der huid. Aam beien maken u bijua krankzinnig ze hou den u den geheelen nacht wakker. Prikke lende huiduitslag is eveu slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen wor den met den dag erger. Dank zij verkla ringen gelijk de volgende beginnen de men seden in te zien dat zij een geneesmiddel ouder hun bereik hebben tegen deze ziekten. De Heer J. Schriek, wonende, buiten de Veerpoort te Leerdam, meldt ons Langen tijd heb ik veel te lijdeu gehad van in- en uitwendige aambeien, die somtijds bloedden en veel pijn veroorzaakten Ik had reeds al het mogelijke daarvoor aangewend, doch zon der baat. De jeuking was onuitstaanbaar eu ik kon slechts meer loopcD. Toen ik vau Foster's Zalf hoorde, dacht ik niet dat een oude mau als ik vau vier en zeventig jaar daar nog succes mee zou hebben, doch ik wenschte bet te probeeren en hoe zal ik u mijn dankbaarheid betuigen, want na een paar dagen was ik toch van mijn hinderlijke en pijnlijke kwaal genezen. Ik zal Uw zalf dan ook met vertrouwen kunnen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te makeu op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde de die heer Schriek ge had heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de kandteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk ver krijgbaar bij dc firma Wed. Orie-Üumouliu, Markt. x Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één off 10. voor zes doozen. Men vermoedt, dat of Helleputte, of Ren- kin minister van koloniën (Congo) zal worden. De staat moet in 't geheel 14 millioen schadeloosstelling betalen voor het spoor wegongeluk bij Contich. De aanslag op Dreyfus. Gregori, de journalist, die op 4 Juni j.l. een echot loste op Dreyfus iu het Pantheon bij gelegenheid der bijzetting daar van Zola's stoffelijk overschot, is dezer dagen door het Seinehof te Parijs vrijgesproken. De advocaat-generaal vroeg enkel veroordeeling wegens mishandeling met voorbedachten rade. De advocaat van Gregori, Menard, pleitte handig en heftigbeschreef wat Gregori, overtuigd van Dreyfus' schuld, gevoeld moet hebbes bij de verheerlijking in het Pantheon san Zola en bij het defileeren van het leger voor Dreyfus. Indien voor eenige jaren iemand even overtuigd van diens gemeenheid, als Gregori van die van Dreyfus' Mercier gedood had, zou men van eeu jury ook vrijspraak ge vraagd hebbeu. Daarua wees bij er op, dat waar het thans over mishaudeliug gaal, de bijna niet gewonde Dreyfus heel wat min der mishandeld is dan de bijna gelynchte Gregori. Daarna viel hij heftig uit en zei, dat het voor een groot deel der natie een onbeschaamde politieke provocatie was, Zola in het Pantheon bij te zetten. Toen de vrijspraak uitgesproken werd, hief de groole meerderheid van het publiek een gejuich aan. //Weg met de Joden Leve Gregori Leve de jury Leve de natie werd er geroepen. Het Duitsch militaire luchtschip, dat Vrijdagavond te 10 uur te Tegel opsteeg, inet majoor Gross, majoor Sperling en den hoofdingenieur Bassenach, benevens een monteur aan boord, is Zaterdag morgen, na een vaart van 13 uur, in uitstekenden toe stand weder te Tegel geland. Het schip had ongeveer 800 kilometer afgelegd en hoogten tot 1000 M. bereikt, bij een windsterkte van 7 tot 12 meters. Het luchtschip legde op zijn dertienurigen tocht den volgenden weg afHet steeg gister-avond te 10.30 uur op aan het Te- geler schietterrein, ging toen over het Tegeler inter, Spandsu, Rathenow en Stendal zweef de 's ochtends te 8 uur boven Maagdenberg en keerde toen terug over Brandenburg, Potsdam, West-Eud en Tegel, waar het te 11.32 'b voormiddags neerkwam. Het militaire luchtschip heeft hiermede het 12-ureu record van Zeppelin geslagen. De ballon van Parseval is heden om tien minuten over tieueu Potsdam, om half twaalf liet dorp Gölz nabij Brandenburg a/d. Havel, om kwart over twaalven Klein Kreuz eu om 4 uur Burg bij Maagdenburg gepasseerd. Hij maakte toen een korte wen ding en vloog over Marmor-Palais ei> Pots dam terugom 6 uur verscheen hij weder boven Reinickeudorf. De inzittenden deelden door naar beneden geworpen briefjes mede, dat zij zoolang wilden doorgaan als er nog genoeg benzine was. De heden door Paraeval volbrachte tocht is in elk opzicht zeer goed geslaagd. Het luchtschip, dat steeds uaar deu wenscli vau den bestuurder op lioogteu vau 200 tot 600 M. zich bewoog, landde na een tocht van ll1/., uur in Tegel, zonder dat eeuig deel iu gebreke was gebleven. Het eucharistisch Congres Mi uister Asquilh beeft het teu slotte loch nog vcizocht bij de proccessie van Zondag geen kerkelijk ceremonieel te laten ver ichten (geen piicstergewaden te dragen en het H. Sacrameut niet mee te dragen). Daaraan is bereidwillig doch onder protest voldaan. Op de drukbezochte vergaderiug in Albert Hall. Zaterdag-avond, deelde aartsbisschop Bourue dat verzoek mede, alsmede, dat besloten was er gevolg aan te gereD. Het wekte de ver ontwaardiging der aanwezigen op, van wie er velen luide protesteerdeu. Lang voor drie uur verzamelde zich Zon dagmiddag een reusachtige menschenmenig- te voor de Westmiuster Kathedraal. Treinen en omnibussen brachten uit alle richtingeu Katholieken en nieuwsgierigen aan, zoodat om drie uur het aantal memclien voor de kerk op 150.000 werd geschat. Niet minder dan 7000 agenten waren voor het handhaven der orde aangewezen. Om halfvier vertrok de proceosie, waarvan 1500 priesters, 100 bisschoppen eu aartsbisschoppen deel uit maakten. Kardinaal Vanutelli was in het pureerhij werd geflankeerd door den hertog van Norfolk en den markies vau Ripon. Voor hem uit werd eeu kruisbeeld gedrageu. De processie werd door geestdriftige kreten begroet. Hier eu daar werden bij liet voor bijtrekken van de hooge geestelijken protesten vernomen. Op zeker punt stemden Pro testanten de Glury Soug in, eu «lders trachtte de menigte door de politieafzettiug hten te breken. Maar ernstige rustver storing had er niet plaats, 't Was een euoime huldebetooging. Nadat de processie de kerk weer was binneng gaan en in het gebouw zelf eeu rondgang met het H. Sacrament was ver richt (gedrageu door kardinaal Vanutelli), verscheen de kardiuaal op het balcou boven den hoofdingang, waar hij de in stilte neer geknielde menigte z gende. Een oogenblik was er een vreeselijk gedrang en tal van vrouwen vielen flauw, maar daarua ver spreidde de menigte zich, zonder dat er van eenige rustverstoring sprake was. Daily Telegraph keurt het af, dat de regeering op het laatste uur veibodeu heelt het H, Sacrament in de processie te dragen. Het gouvernement heeft zich besluiteloos getoond. Het heeft uu zeker de meerder heid der katholieke bevolkiug tegen zich ingenomen door dit verbod, niettegenstaande de correcte houding der geestelijke overheden. Mornhig Post erkent het schitterend suc ces van de betoogiug van Zondag, als open bare betooging, die het geloof der katho lieken heeft bewezen, niettegenstaande de gewilde of berekende onverschilligheid vau het gouvernement. Hel blad alt insgelijks de overheid aan, omdat zij zich in waarheid door z. kere openbare denkwijze heeft laten leiden. Daily Chronicle betreurt, dat het gouver nement is tusscheugekomeu, want de na tuurlijke verdraagzaamheid des volks ver zekerde deu eerhied voor de betoogiug Daily Mail prijst het gouvernement, maar denkt ook, dat er geen onlusten te vreezen waren. De wet moet geëerbiedigd worden, maai het protestantisme is sterk genoeg om zich niet te bedienen van dergelijke wapens. De verdraagzaamheid zou breeder moeten ziju. De Times prijst de inrichters van de be toogiug, omdat zij zich met zooveel gezonden zin hebben onderworpen, maar critiscert streng de regeering voor hare besluiteloos heid. De katholieken hebben zich uitnemend kalm gedragen, hoewel het verbod een ont zaglijken indruk op beu heeft gemaakt. Uit Dzjedda wordt geseiud, dat Be doeïenen op een kwart-mijl vandaar een karavaan van Javaansehe pelgrims hebben aangevallen. De Bedoeïenen maakten zich meester van 75 kameelen, de bagage dor pelgrims en een bedrag aan specie ter waarde van f300,000. Ook in Peterhof in Czarkoje Selo dotn zich thans gevallen van cholera voor. De czaar wordt aan boord van ziju in de Fiu- sche wateren kruisend jacht voortdurend met het voortschrijden van de epidemie op de hoogte gehouden. Zondag werdau alleen in Petersburg 118 persouen door cholera aan getast en bezweke er 34 aan die ziekte, terwijl het aamtal zieken er 250 bedroeg. Even over de Galicische grens is een Russische landverhuizer, die naar Amerika wilde gaan, aan cholera ziek geworden. Oos tenrijk en Duitschland doen al hrt mogelijke om besmetting binnen hun landpalen te voorkomen, maur tegen dergelijke voorvallen (de man was iu het geheim de grens jver- gckoaien) staan zij altijd machteloos. De Fransck-Spaanscke nota is" dan giste ren eindelijk aan de regeeriugen dei landen, die de acte van Algeciras hebben onder teekend, bekend gemaakt. In die nota woidt allereerst als het oordeel van Fraukiijk cn Spanje aangegeven, dal zij door hun speciale belangen aaug< wezen zijn om aan de andere regeeriugen voorstellen te doen. Zij meenen, dat de volgende waarborgen moeten worden gegeven erkenning van de acte van Algeciras meer bepaaldelijk van de aan Frankrijk en Spanje verleende rechten om te waken tegen den smokkelhandel in wapens op zee erkenning van alle andere tractaten en verplichtingen, dcor het Msgli- zen aangegaan met regeeringen en particu lieren aanveardiDg 7an de verantwoorde lijkheid vooi de schulden van het Maghzen erkenning van de bevoegdheid der commis sie voor de schadeloosstelling van ÜasabLucu, doordat de sultan zich aansprakelijk stelt voor die schadeloosstellingen eeu schiifte- lijke verklaring van den sherit, dat van een heiligen oorlog geen sprake zal zijn maat regelen voor de veiligheid van de havens en de voornaamste wegen, terwijl de mogend heden het recht zouden behouden om vau deu nieuwen sultan te eischen de regeling van de kwesties, die naar particuliere be langen raken, meer iu het bijzonder die yan Fraukiijk en Spanje, zooals teruggave vau de oorlogsuitgaveu en schadeloosstelling we gens moord door inboorlingen. Ook achten zij het gewenscht, dat de nieuwe sultan aan Abdel-Azis een eervolle behandeling verzekert. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer heeft de heer Lief- tinck, als oudste lid in jaren, het tijdelijk voaizittcrschap aan/a&ru met een rede, waarin hij verklaarde met leedwezen den zetel in te nemen, welks bezettiug hij nog zoo gaarne had gegund aan den heei Van Alphen, aan wiens scherp oordeel eu hoog staand karakter hij warme hulde bracht, onder het uitspreken v»a de beste wenschen voor zijn volledig herstel eu voor het genot van een welverdiende rust. De Kamer juichte deze woorden toe. De tijdelijke voorzitter wees vervolgens op het vele werk, dat de Kamer wacht en hij hoopte, dat de leden er indachtig op zullen zijn dat het nieuwe zittingsjaar idechts van kollen duur zal wezen. De minister van financiën heeft vervol gens de staatsbegrooting van 1909 aange boden, die luidt als volgt dienstjaar 190 9. De uitgaven zijn geraamd op f 200,576,140,65 de middelen A-L op t 162,750.940,00 de overige f 21,974,411,00 te zamen f 184,728,851,00 Derhalve wordt een tekort berekend van f 15,847,789,65 De caudidaten lijst voor het voorzitter schap is daarna opgemaakt. Als evrste can- didaal is gekozen jhr. Röell. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit New York Een telegram uit Willemstad meldt, dat de Ventzolaansche iegeering, volgens een particulieren brief uit Venezuela, het ver bod op het vertrek van reizigers uit Vene zuela naai CuiaQiO heeft opgeheven. Door den minister van builenlandsche zaken zijn aan den voorzitter dei Tweede Kamer 100 exemplaren toegezonden van eene verzameling bescheiden, betreffende de tusschen Nederland en Venezuela gerezen moeilijkheden, om deze aan de leden der Tweede Kamer uit ie reiken, met verzoek deu inhoud voorloopig als geheim en als voor hunne persoonlijke kennisneming be stemd, te willeu beschouwen. Bali. De correspondent der N.R. Ct. te Batavia seint heden Dank zij het machtsvertoon zijn de dewa- feesten iu Karangasem zonder verzet afge- loopen. Conform den eisch van den resident is heden Goesti G'de Poetoe Ketoet door den stedehouder uitgeleverd. De stedehoude treedt af en wordt opgevolgd door Goesti Bagoes Djilantik. Land en Tuinbouw. Blijkens een in de Gaceta de Madiid van 27 Augustus 1908 voorkomend bericht is het Kon. besl, van 27 December 19ü7, waarbij voor den invoer van Nederlandsch vee in Spauje een quarantaine tijd van 10 dagen werd voorgeschreven, ingetrokken. Het iu te voeren vee ii thans weer onder worpen aau de bepaling van het Kon. besl. van 8 Januari 1906, volgens hetwelk vol staan wordt met eenvoudig veeartsenijkrndig onderzoek. (Stct.) Leger en Vloot. De Tijd schrijft Bij de manschappen, die zich in de nabij heid van Ede op mauoeuvre bevinden, zijn niet minder dan circa 300 ziektegevallen voorgekomen, zoodat men dan ook op het punt gestaan heeft het vertrek van de man schappen uit Amsterdam, die Maandag naar het kamp vertrokken, af te gelasten. In dit hooge cijfer zij:i 20 longlijders begrepen, waarvan inmiddels een gestorven is eu twee op sterven liggen. De ernsiigr zieken zijn naar Utrecht vervoerd. Algemeen klaagt men zeer over de onvol doende beschutting des nachts in dit, gure regpugotij. Het hoog ziektecijfer wordt dan ook toegeschreven aan het feit, dat de man schappen te seer zijn blootgesteld aan de nudeelige werking van den door den regen gelnel doortrokken drsssigen bodem. Wat zijn wij toch liberaal. Men schrijft aan de Maasbode Niet dat wij het betreuren als schade voor onze Katholieke partij, maar om de. eigenaardigheid van het feit wilden wij c oj) wijzen, dat aan de groole cacaofabrieken der firma Van Houten te Weesp geen enkel Katholiek als vast werkman in welke bran che ook wordt geduld. Meu versta ous gced yals vast werkman;* Eenige Roomsckeu zal men er bij nauwkeurig onderzoek aantreffen maar dezeu werken als z.g.u. Mos werkman" en missen daardoor vele privilegiën. Zou de firma van Houten zoo innig overtuigd zyu vau de minderwaardigheid v.".ii het Katholiek individu Blijkbaar wel. Zoo hoorden wij eenigen tijd geleden hei volgende Eeu kantoorbediende wenscht veranderin en vervoegt zich op een kennisgeving bij van Houten, Mcu stelt hem de vereischte vragen, er- het blijkt, dat de man voor zijn taak ge schikt is, op bepaalden tijd moest hij ver schijnen. Wie schildert echter de ontgoocheling van dezen mau, toen bij op het kantoor gekomen er op gewezen werd, dat men vtrgeten had hem te vragen, welke ziju godsdienstige overtuiging wasbeleed hij den katholieken godsdienst, dan kou men hem niet gebruiken. Zoo was hetverbluft kon de persoon xerdwijnen. Geoorloofd is het, in de fabriek aankondigingen van socialistischeu aard op te hangen, ook ziet de firma in andere overtuigingen van haar personeel geen kwaad, alleen menschen die naa; de Room- sche kerk gaan, kan v. Houten geen toe gang geven. De heer D, J. van Houten zelf helpt als bestuurslid der Ned. liberale Unie uit alle kracht om de verdrukte Hol- landsche meuschheid de lang verbeide vrij heid te brengen. In Weesp hoort men wóI eens verhaleu, dal een jarenoude veete tegen de Katho lieken de voornaamste reden van dit op treden zijn moet. Een ding weten we: dat de Roomsche verbruikers van deze anti-clericaal bereide ca. ao met heel wat meer liberalisme be gaafd zijn dan deze. bt-ituuismati der Lile- rale Unie of mogen de Katholieken van Houtens Cacao ook niet gebruiken. Een ernstig ongeluk heeft plaats ge had op den luchtspoorweg te Brooklijn Een trein werd, doordat het plankier tus schen de rails in brand geraakt was, tot stilstaan gedwongen. De volgende trein reed op den laatsten wagen van den stil— staanden trein en drukte dien ineen. Daar bij werd een passagier gedood en 20 min of meer ernstig gewond. De motor bestuurder van den tweeden trein werd eveneens gedood. Rentenierster vermoord. Te Berlijn is op klaarlichten dag in een der schoonste en meeste aristocratische wijken van de stad een vreeselijke misdaad gepleegd. Mevr. Em. Stolt rijke rentenierster van 60 jaar, is in haar prachtig huis aan de Potsdammerstrasse aangevallen en doo- delijk gekwetst door een gasfitter. Op de kreten van het slachtoffer snel den de buren toe gewapend met revol vers. De moordenaar rukte een venster open en sprong van de tweede verdie ping op straat. Maar hij poogde vruch teloos op te staan. Zijn twee beenen waren gebroken. Hij werd als gevangene naar de Charité gebracht. De misdaad was zorgvuldig voorbereid. Drie medeplichtigen bewaakten het huis om op 't eerste gevaar het noodsein te geven. Een hunner kon worden aange houden. De moordenaar is 40 jaar oud. Het slachtoffer heeft kunnen verhalen hoe de aanslag gepleegd was. De man had verklaard den gasmeter te komen nazien en terwijl zij hem toonde, had hij haar verscheidene slagen toegebracht. Toch had zij nog de kracht naar 't venster te snellen en om hulp te roepen. De misdadiger had papieren in zijn bezit op den naam Adolf Bloemei gas- werker. Hij moet zijn misdaad sedert een maand hebben voorbereid, want men heeft hem herhaaldelijk op de trappen van het huis ontmoet- Wetende dat de rentenierster veel geld in huis had, wilde hij ongetwijfeld de huisbewoners aan zijn gezicht gewennen, om dan het apparte ment te kunnen verlaten zonder vermoe dens te wekken. De toestand van den misdadiger is ho peloos, die van zijn slachtoffer zeer ernstig Mijnramp te Eygelshoven. Wij lezen in de N- Limb. Koerier o.a- Dezen morgen ongeveer half acht is de groote machinehal van de mijn Laura en Vereeniging, met 6 reusachtige ketels door een geweldige ontploffing totaal 'vernield; nog twee stukken muur staan als treurige overblijfselen boven de puin- hoopen. Alles een puinhoop van steenen ijzer en verbogen machinedeelen. Drie ketels zijn weggeslingerd, een ligt op ongeveer 20 M. afstand van de verwoes te hal, een ander is over den mijnspoor- weg geslingerd, een derde ligt gedeelte lijk naast het schachtgebouw, de andere ketels zijn vernietigd op 2 na, waarmede men nog tracht te pcrnpen in de mijn in werking te houden. Het geheele ter rein is met het kctelwater vermengd met stof en gruis overdekt, alsof het er met emmers overheen geschud is. De opzichter der ketels en drie arbei ders zijn gedood verschillende personen worden op 't oogenblik dat dit bericht geschreven wordt, nog vermist. Verschil lende personen, naar op 't oogenblik verluidt 12 in getal, zijn zwaar gekwetst onder de puinen vandaan gehaald- Misschien is het nog mogelijk met be hulp der beide vrijwel intacte ketels de pompen aan den gang te houden en de mijn voor onderloopen te bewaren. Een later bericht meldt ons dat er 5 dooden zijn. De geleidingen van het electrisch licht zijn natuurlijk ook totaal vernield, ruiten zijn in groote hoeveelheid vernield, de rails van de lijn, waarover de kolenwa- gentjes vervoerd worden, zijn verbogen en uit den grond gerukt- Het geheele terrein biedt een treurigen aanblik van ontzettende verwoesting. Aanhoudend ko.men tamilieleden van de mijnwerkers in radelooze angst op het terrein geloopen, om te informeeren of hun verwanten ook onder de slacht offers zijn. Tal van geneesheeren van de omlig gende plaatsen waren op het terrein aanwezigeveneens een sterke politie macht. Voorloopig kunnen wij slechts de vol gende namen van dooden opgeven Kenimerling, De Haan en Wetzels alleen dezen zijn tot nu toe herkend. Over de oorzaak van de ramp kan no? niels met zekerheid worden mede- gedeeld- Heden overleed in den ouderdom vuii bi.,us eeu en tachtig jaren, onze gelie'de V-der en BHiuwdvader de Heer N. J KROM, F,m. predikant. G M M MEIJER-Krom. G II. H MEIJER. Sprang, 12 Sept. 1908. AL'emepne kenni'geving. Zonder goede getuigen onuoodig zich aan te melden. te Dussen, zal aldaar in Z. II. Polder bij P. A1*. v. d. PLUIJM op Zaterdagen 19 Septem ber en 3 October 1908, telkens n m. 6 ure precies, publiek Aanvaarding dadelijk. Betaling koopsom 3 Nov. 1908.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2