jSuiMuier 74 Donderdag 17 September 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Brieven uit Berlijn Provinciaal Nieuws Particulier e Correspondentie. III. >Der Hauptmann Von Köpenick Een wereldberoemde figuur is schoen maker Voigt geworden I Toen ik dan ook in »Unter den Linden* wandelde en mij een stuk papier in de hand werd gestopt, waarin werd aangekondigd, dat >Der Hauptmann* in >'t Theater Panop ticum* in de Passage zou optreden, moest ik er heen. Honderden menschen, waaronder jour- nali.ften, stonden in de zaal reeds te wachten op de verschijning van »dien nieuwen Duitschen held.* Doch.... 't geduld werd op een lange proef gesteld. Als elke beroemdheid liet hij zijn be zoekers lang antichambreeren. Eerst kwam er een dame, die wonderlijk »helderziend* was, toen 'n man, die zijn leden als stukjes elastiek kon omdraaien en uitrekken, daarna nog 'n reus en eindelijk, na al dat theatermateriaal-... de held, de beroemdheid der beroemd heden 1 Stel u voor, 'n eenvoudig man neke, met 'n grijs snorretje (z'n baard had hij laten afscheren) 'n gemoedelijk uiterlijk, netjes in 'n donker colbertcos- tuum (nog nieuw) en al kaalhoofdig, 'n Ratelend handgeklap begroette den ge- nialen schoenmaker, 'n Duitsche hand beweging, dat hij wenschte te spreken en.... allen waren plotseling muisstil. En daar vertelde »der Hauptmann* in wer kelijk goed hoogduitsch (niet dialectisch) dat hij twee geschenken had ontvangen de vrijheid van Z. M. den keizer, waar voor hij dezen zeer dankbaar was en de liefde van 't Berlijnsche volkook hier voor was hij zeer dankbaar. Wel bezat hij geen honderdduizenden, zooals men verteld en geschreven had, doch 'n Berlijnsche damt (er wordt gefluisterd van mevr. Wertheim) had hem 'n jaar geld toegezegd en nog enkele anderen een sommetje geld ineens.* En de dames en heeren luisterden met 'n aandacht, alsof daar voor hen stond 'n beroemd redenaar. Waarlijk, de humor is de wereld nog niet uit. Op dien dag kwamen er 4000 menschen naar dien »held van humor en genialiteit" kijken, en toen meende de politie, dat 't mooi genoeg was. Zij maakte er ten minste 'n einde aan. Of ons schoenmakertje nog in Amsterdam zal komen Men zegt het. Ik noemde daar straks den naam Wertheim- Hij, die in Berlijn is geweest, weet, wat aan dien naam vast zithet reuzenwarenhaus van Berlijn. De bezoe ker, die er vrij inloopt, wordt er met 'n lift van de eene zaal in de andere gevoerd. En wat men hier al niet vindt.* Tot zelfs 'n restauratie, waarin alles te verkrijgen is, toe. Honderden men schen zaten h er wat te gebruiken. En als men moe en warm gekeken is, gaat men zich in 'n fraai wintertuintje met springende fonteinen en 'n water val wat verfrisschen 1 't Is in één woord »famos.« 's Avonds bezochten we de nieuwe koninklijke opera. Hier werd gegeven >Rigoletto,« met 'n Italiaanschen gast, den tenorFlorencio Constantino. Eerst gingen we door een grooten tuin, waarin twee militaire kapellen speel den en na eenige nummers hiervan geno ten te hebben, klonk de electrische schel, dat de opera-voorstelling beginnen zou en terwijl honderden menschen buiten bleven zitten, om naar de muziek te luisteren, gingen eveneens honderden 't operagebouw binnen, ter genieting van de werkelijk eerste-klasse-kunst, die daar gegeven werd. Opvallend was de bijzondere waardeering van 't publiek. Wel 10 malen moest gehaald worden, ja, zelfs bij open doek werd er vaak geapplaudisseerd. Men bleef zelfs nog doorklappen, toen reeds 't ijzeren scherm naar beneden was. Een politie-officier moest ten slotte een einde maken aan dit wel wat dolle applaudissement. Wat mij bij deze voorstelling trouwens bij alle die ik bijwoonde getroffen heeft, is de rijke monteering en de bijzonder mooie lichteffecten, waarmede in de vele theaters gewerkt wordt. Dat is gewoon weg tooverachtig 't spel zelfs raakt er eenigszins door op den achtergrond en dit is bovendien »im groszen und gan zen* niet veel beter dan bij onze goede troepen. Imponeerend is ook het optrekken van de wacht naar het slot van den keizer. Voorop, een muziekcorps der garde en daarachter eene compagnie soldaten, onder het »Heil dir im Siege- tranz« trekt de wacht de hoofdpoort binnen en na eenige oogenblikken komt de muziek terug, stelt zich voor 't standbeeld van Frederik IV op en geeft daar een concert. Honderden, neen duizenden toeschou wers wonen eiken dag dit militaire ver toon bij en, inderdaad, de situatie, welke dan aan den nieuweling zich vertoont is pakkend. Op den voorgrond 't ko ninklijk museum, links en rechts den »Lustgarten« met z'n springfonteinen, op den achtergrond 't keizerlijk slot, terwijl duizenden menschen met volle aandacht staan te luisteren I Ik kon mij voorstellen dat de keizer zelf nog onder den indruk komt van deze dagelijksche plechtigheid. En toch, hoe mooi Berlijn op sommige punten ook is, hoe reusachtig ook de verhoudingen in alles er zijn, het mist het pitoreske van onze Hollandsche singels en grachten, het is alles te mas saal, te zwaar en te reëel in zijne kunst versieringen. Er overvalt je ten slotte 'n gevoel van oververmoeidheid 1 Ook is hieraan schuld de grauwe tinten en kleuren der gebouwen. In dat opzicht is veel mooier de voor stad Charlottenburg met z'n meer lan delijke schoonheid. Eenig mooi is 't park bij 't slot te Charlottenburg eu een bezoek overwaard 't mausoleum in dat park. Hierin is vooral prachtig de blauwe marmergloed liggende over 'n viertal sarcophagen, welke men daar vindt. Imposant is er de breedte der straten. De Bismarckstrasse, b.v. is 60 M. breed. Vroeger was deze even smal als onze Kalverstraat. De stad heeft echter voor eenige jaren alle huizen aan ae eene zijde afgekocht (wat maar.het aardige kapitaaltje van 50 millioen Mark kostte) ze laten afbreken en de straat 60 M. breed gemaakt. Midden in vindt men de asphalt rijweg voor auto's en rijtuigendaarneven aan beide zijden bloem- en grasperken, waardoor de electrische gaat en hiernaast weer twee rijwegen voor ruiters en amOzones, en daarnaast de trottoirs. Twee rijen hoo rnen geven de straat het voorkomen van eene heerlijke laan, terwijl aan den eenen kant alle boomen zijn verbonden met natuur-guierlandes. Zoo is de hoofdstraat van het rijke Charlottenburg, waar de aristocratie woont van Berlijn. PREMIEMARKT, Vrijdag 18 September. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 24 September 1908. WAALWIJK, \6 Sept. igo8. Manoeuvres. Van verschillende zijden wordt tot ons de vraag gericht, hoe het nu eigenlijk gesteld is met de a.s. inkwartiering, 't eenige antwoord dat we hierop kunnen geven is, dat iedereen die personeele belasting betaalt, inkwartiering kiijgt, dus iedereen die op de lijst heeft ge staan, welke gedurende den wettelijktn termijn ter visie heeft gehangen. Nu staan er b.v. 280 personen op voor een mindere en 60 voor een officiernu komen er 24 officieren, waarvan 11 be- hoorende bij den staf, die in 't hotel Verwiel hun intrek nemen, de overigen gaan bij particulieren degenen die voor een officier in aanmerking komen en die nu niet krijgen, ontvangen ook één manschap, niet twee zooals de lezing ging. Wie nu de overige 13 officieren zullen herbergen, kunnen wij niet pu- bliceeren. De reden is, dat del uitenant-kwartier- meester eerst Zaterdag komt en dan de geheele regeling eerst definitief wordt vastgesteld, 't Hoofd der gemeente heeft wel een schema ontworpen, maar kan niets zekers zeggen en om teleurstellin gen te voorkomen, wacht ZEdelAchtb. met de bekendmaking tot nadat de inkwartiering definitief is vastgesteld. Daarenboven komen nog dagelijks wij zigingen in de ontworpen regeling, zoo kwam b.v. gisteren bericht, dat een ge deelte veld-artillerie van Besoijen naar Sprang, en een ander weer van Waal wijk naar Besoijen gaatzoo zou men dus maatregelen nemen, kosten maken, die later weer nutteloos blijken. Degenen echter die buiten hunne inkwartiering een grooter aantal man schappen hebben aangenomen, zullen bericht krijgen, onder voorbehoud. Hoe de regeling juist is, weet men dus niet, maar wel dat 3 dagen der volgende week een 400500 man in onze gemeente zullen verblijven en gevoed moeten worden, dus bakkers, slagers, enz. mogen hierop wel rekenen en hunne maatregelen nemen. Hoe 't ook zal gaan, wij moeten zorgen officieren en minderen van ons leger, eene uitstekende ontvangst te bereiden o 't Bovenstaande was geschreven, toen wij vernamen dat door den Burgemeester van den commandant der Hollandsche Waterlinie hedenmorgen bericht was ontvangen, dat de samenstelling en 't aantal der infanterie, die hier zou komen, geheel was gewijzigd nl. het beteekent eene groote vermindering, zoodat nu slechts een 300 manschap pen hier zullen gelegerd en ook minder officieren en dat nog maar vermoedelijk. Men ziet dat de mil. autoriteiten weinig rekening houden met genomen maat regelen, morgen kunnen wel weer nieuwe wijzigingen komen 't is dus ondoen baar iets bepaald mede te deelen. De oefeningen in het Land van Altena en in de omstreken van Heusden zijn Maandag onder leiding van den generaal-majoor J. A. Roeloffs, comman dant der nieuwe Hollandsche Waterlinie, aangevangen. Hedenmorgen kon men een aantal huzaren den zomerdijk zien passeeren. De directeur-generaal der posterijen noodigt in de Stct. belanghebbenden dringend uit, om op de adreszijde van de brieven en andere stukken, bestemd voor de militairen die van 14 tot en met 23 September e. k. aan de groeps- oefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, of van 16 tot en met 23 September aan de groote manoeuvres in de omstreken van Breda zullen deel nemen, behalve den naam van den ge adresseerde, te vermelden het korps en het onderdeel daarvan waartoe hij behoort en voorts als plaats van bestemming »op groepsoefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie*, of wel »op groote manoeuvres in de om streken van Breda*, naar gelang hij bij eerstgenoemde oefeningen of de laatste is ingedeeld. De spoedige overkomst van die brie ven en stukken, door middel van de veldpost, zal hierdoor belangrijk worden gebaat. Vakschool. Met ware teleurstelling hebben we ge zien dat op de begrooting van binnen- landsche zaken voor het dienstjaar 1909, niets is uitgetrokken voor eene "akschool voor 't schoenmakers en leerlooiersbedrijf in onze gemeente. Ook voor dit jaar blijft deze belang rijke levenskwestie voor industrie en ge- mtente weer tot de vrome wenschen behooren in weerwil van alle pogingen en van de erkende noodzakelijkheid door autoriteiten. Teekensehool. Maandagavond ten 61/J uur had op de teekensehool de jaarlijksche prijs-uitdee- ling plaats, en tevens de opening van den cursus 1908/09. Tegenwoordig waren de Ed.achtbare Heer Burgemeester, benevens lid der commissie en de heeren Jac van Riel en A- Verbunt. De burgemeester opende de bijeen komst en bood de verontschuldigingen aan van den voorz. der commissie, den heer J. Timmermans Wzn die verhin derd was tegenwoordig te zijn, en om welke reden spr. zou trachten zoogoed mogelijk te vervangen dengene, die zoo vele jaren en zoo waardig deze plech tigheid had geleid. De burgemeester riep allen een woord van welkom toe, dankte de leden der commissie, direc teur en leeraren voor hunne goede zor gen en wees er de jongelui op zooveel mogelijk een goed gebruik der lessen te maken, om hun kennis te verrijken, waaraan later zoo'n groote behoefte wordt gevoeld. Men moet zich wapenen voor de toe komst, zijn kennis verrijken, maar ook veredelen en dat komt niemand aange waaid, neen, in zijn jeugd moet men werken en hardwerken, om" daarvan la ter de vruchten te plukken, zooveel mo- elijk kennis vergaren voor het het later leven, want werkt men nu flink, dan zal men dat ook doen op later leeftijd, dan s men meer ontwikkeld en zullen ook le verdiensten grooter zijn. Na een hartelijk applaus, worden de' prijzen bestaande uit werktuigen, boek werken, medailles enz. uitgereikt waarna de vooizitter de prijswinners geluk wenscht met hun succes, hen aanspoort hun best te blijven doen, en de anderen om ook te pogen een volgende maal een prijs te verwerven. Onder dankbetuiging wordt de bijeen komst gesloten en de cursus 1908/09, die 42 leerlingen telt, geopend. (in ons volgend nummer hopen we een volledige lijst der bekroningen te geven). Pausfeest. Zondag a s zal in de parochie-kerk van den St. jan Baptist, na de laatste H. Mis door het R. K. Zangkoor ter viering van het jubileum van Z. H- Paus Pius X, worden uitgevoerd het Te Deum van Löser. Na het H. Lof zal worden uitgevoerd; Pius Cantate van Verhulst, woorden van wijlen Di. Schaepman. De in dit groote toonwerk voorkomen de tenor-soli zullen worden gezongen door den heer Jac. Sars en de bariton- soli door den heer Jos. Wilmont. In de St. Antonius-kerk zal op Zondag 27 Sept. 's avonds 6 uur ter viering van het jubileum van Z. H. Pius X worden uitgevoerd de Pius-Can- tate van J. P. J. Wierts, woorden van Alph. Ruijten, R.K. Pr. Dit prachtige en uitgebreide kunst werk zal worden gegeven door het R. K. Zangkoor, onder leiding van den heer L. Kooien, terwijl de tenor-solo is toevertrouwd aan den heer H. Verschu ren en de baryton-solo aan den heer Adr. Groenen. Valscb geld. Naar wij vernamen, waren hier valsche Rijksdaalders in omloopop een kas sierskantoor hier ter plaatse werden ze ook ontvangen, maar spoedig herkend. Het randschrift ontbreekt geheel. Veehandel. Van welk belang de veehandel in onze gemeente en omstreken is, blijkt weer uit de verzending naar België op Maan dag j.l. Bij het station stonden dien morgen niet minder dan ruim tachtig nagenoeg rijpe kalfkoeien ter lading ge reed, terwijl dien dag nog circa honderd stuks verzonden zouden worden. Rekent men nu de waarde op 250 a 300 gld. per stuk, dan is dien dag voor nagenoeg 50.000 gulden naar België afgestuurd. Een vorige week waren 156 stuks ge laden. Kalf gestolen Gisterenmorgen kwam bij den burge meester alhier telegrafisch bericht van den commissaris van politie te Rotter dam, dat bij aankomst van de Heusden- sche, boot iemand was aangehouden, verdacht een kalf met zich te voeren afkomstig van diefstalde commissaris verzocht inlichtingen of 't mogelijk uit deze gemeente afkomstig kon zijn. De aangehoudene, naar wij vernamen, zekere G- uit 's-Bosch, die met zijn kalf op de Heusdensche boot was, wilde het onderweg verkoopen, er kwamen woor den, die zoo ver liepen, dat te Rot terdam de politie werd verzocht, te in- formeeren naar de herkomst van 't kalf. De man 'beweerde het gekocht te heb ben des avonds tusschen half elf en elf uur van een onbekend persoon op den straatweg tusschen Kaatsheuvel en Waal wijk. De burgemeester liet direct bij de vee houders alhier informeerenen bleek dat de heer Aug. van Baal uit den polder een zwart-bont kalf mistte, goed overeenko mende met het opgegeven signalement. De commissaris te R. hiervan in kennis gesteld verzocht den heer v. B. heden ter vaststelling naar Rotterdam over te komen en hield den man in arrest. Heden morgen blijkt echter dat dit niet het vermiste kalf van den heer v. B. zijn kan, daar het hier in de buurt in eene andere weide is gevonden. Tentoonstelling. De heer L. Adelberg, Markt alhier, heeft een 200 tal dameswinterhoeden, alle Weener en Panjzer modelhoeden geëxposeerd Bij een bezoek aan deze tentoonstel ling, welke, zooais uit achterstaande advertentie blijkt, vrij is te bezichtigen, komt men tot de ovei tuiging, dat men niet buiten Waalwijk behoeft te gaan om zich van een prachtig hoog-fijnen hoed te voorzien. Wij raden allen aan eens een kijkje te gaan nemen in de expositie-zaal van den heer L. Adelberg. 't Is een lust der oogen, die groote verscheidenheid hoeden in allerlei kleu ren en vormen te zien staan tusschen groen en bloemen. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Te Zevenbergen is Maandagochtend een openbare vergadering gehouden van het hoofdbestuur dezer Maatschappij onder voorzitterschap van den heer G. J. van Poppel. Bij het begin der vergadering kwam minister van Landbouw Talma binnen, die verwelkomd werd door den voorzitter. Minister Talma dankte voor de per soonlijke waardeering en verklaarde gaarne, dat hij met volle sympathie de traditie volgt van zijn hooggeachten ambtsvoorganger. Het departement van Landbouw is uitstekend georganiseerd en voor een belangrijk deel is dat te danken aan het werk van den heer Lo- vink. De regeering kan wel wat doen voor den landbouw, doch dit bestaat dan alleen in het helpen van de belang hebbenden De economische belangen direct be hartigen, dat kan de regeering niet steunen slechts kan zij, waar de land bouwer zelf het initiatief heeft genomen. De minister is dankbaar, dat hem de gelegenheid is gegeven hier te vertoe ven en hij hoopt, dat men in zijn aan wezigheid een bewijs wil zien, dat de regeering gaarne den landbouw wil steunen. Ten slotte sprak de minister de beste wenschen uit voor den Noord- Brabantschen landbouw. Om twee uur werd de landbouwten toonstelling geopend, waarbij ook minis ter Talma tegenwoordig was, die begroet werd door jhr. mr. Verheijen, voorzitter der afdeeling Zevenbergen. Minister Talma zei, zeer vereerd ge weest te zijn met dc uitnoodiging, en zette nog eens uiteen, dat de tentoon stelling moet zijn één groo.te les. Waar thans haast in alle' bedrijven malaise heerscht, daar is alleen de landbouw gezond. Laten wij hem gezond houden. Vervolgens gaf de minister aan, hoe wij als goede kooplieden en niet als scharre laars markten moeten zien te vinden voor al onze producten. Op deze wijze zal de landbouw voor uit blijven gaan en brood blijven geven aan de honderdduizenden, die van hem moeten leven. De rede van den minister werd luide toegejuicht. Na het bezichtigen der tentoonstelling werd de vergadering hervat. In behan deling kwam nu een voorstel van 't Da- gelijksch bestuur tot benoeming eener commissie tot het ontwerpen van een arbeidscontract met het oog op de in voering van de arbeidswet, zoo mogelijk in overleg met den Boerenbond. Deze commissie zal worden benoemd- Rekening en verantwoording werden goedgekeurd. De inkomsten bedroegen ruim f 2500, waaronder f 1000 subsidie van de provincie en f 1000 van de con tributies der 2000 leden, De contributie van f 0,50 werd ook voor het volgende jaar gehandhaafd. De volgende algemeene vergadering zal te Eindhoven gehouden worden. Ook daaraan zal vermoedelijk een tentoon stelling worden verbonden. Groot Internationale Tooneelwedstrijd De koninklijke liedertafel >Souvenir d£rMontagnards" te Tilburg heeft het vobrhemen opgevat a s. winter een groo ten internationalen tooneelwedstrijd te organiseeren. De wedstrijd zal aanvangen op 15 Nov. a.s. om te eindigen in de maand Maart 1909. De op te voeren stukken zullen uit sluitend bestaan uit blijspelen, terwijl hoogstens 10 vereenigingen mogen deel nemen. Als prijzen zullen beschikbaar rvorden gesteld Prijs van uitnemendheid Groote gou den eerepenning met f 400. le prijs groote zilveren lauwerkrans met f 200. 2e prijsgroote zilveren eerepenning met f 50. 3e prijs verguld zilveren eerepenning. ■«IBIIIWI»

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5