V urn nier 76. Donderdag 24 September 1908. 31'. J aai gang Toegewijd aan Handel, Industrie en Cerneentebelangen. A ITO OM T IEL EN, BEKENDMAKING. HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON BUITENLAND. DuitSL-hland. Zwitserland. ÜITG E VER: Brieven uit de Langstraat. RAOUL DE NA VERY. De Echo van ri Courant, Dit Blad verse1 ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden can den Uitgever. 'f WfAW vjs'vmnjiv,** WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel,- grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclame? 15 cent per regel. Het komt herhaaldelijk voor dat NEDER LANDSCHE WERKLIEDEN door berichten u de nieuwsbladen of door daartoe uitgezon den agenten, soms ni6t verstrekking van reis geld voor do heenreis naar Duilschlaud worden gelokt ten behoeve van iudustriëele onderne mingen, terwijl bij aankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet gebruikt kunuon worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten af te gaan, öf zeli öf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich wendon tot den Nederlandschen consul in de streek waar die ondernemingen gevestigd zijn, om inlichtingen omtrent voor uitzichten tot het bökomen van werk, loouen en huurprijzen der woningen, aldaar. Op uitnoodiging van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken wordt de aandacht van belanghebbende hierop gevestigd. Voorts brengt de Burgemeester ter kennis der werklieden, die naar het Koninkrijk Pruis- sen arbeid gaan zeeken, dat zij zich vóór huu vertrek daarheen van een NATIONALI TEITSBEWIJS hebben te voorzien, hetwelk aan onvermogende» gratis afgegeven wordt Tevens moeten zij zich voorzien van het noodige reisgeld voor de heen— en terugreis, omdat door de Nederlandsche Consulaten niet anders dan in zeer bijzondere gevallen geld voor de terugreis gegeven wordt. Slechts gezoude werklieden in den ouderdom van 1640 jaren worden aangenomen. Waalwijk dei 9 September 1908. De Burgemeester van Waalwijk. Th. or Surmont dr Bas Smkklr. Wij lezen in de Voorhoede In navolging van onzen geachten brief- schijver uit Noord-Brabant, doch op meer bescheiden voet, waag ik het om den lezers van De Voorhoede ook eens wat mede te deelen over de toestanden in de Langstraat. Ieder bekende in deze streek, weet, dat hier sinds jaren bloeit het schoenmakersvak. Den laatsten tijd neemt de bloei echter nog al af. Is het wonder Neen, zeer begrijpelijk is het, dat een stevige Langstrater met een paar dito armen en handen, zijn vak kennis en arbeid niet voor f 4,50 f 5,00 tot f 7,00 (op zijn hoogst) per week gaat verkoopen. Ja, lezer, meer dan f 7,00 per week kan een flinke vak man in het schoenmakersbedrijf tegen woordig niet meer verdienen, 't Is erg 1 hoor ik u zeggen, ja, maar 't "is toch zoo, en onderhoudt daarvan nu maar eens een huishouden Wie wil weten, Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FraNSCH VAN 32. Dien morgen had do jonkman, bij het opstaan, al de papieren dooreengewoeld, die op zijuo werktafel lagen, zonder dat het hem mocht gelukken het voorwerp, dat hij zocht, te vinden. Hij miste zijn portefeuille en hechtte daaraan ongetwijfeld een groot gewichtwant zijne zenuwachtige gejaagdheid nam hand over hand toe. Beste Mathieu, zeide hij tot zijnen be diende, zoek gij eens naar mijne portefeuille ik heb reeds zoolang in al mijne papieren geschommeld, dat ik niet meer weet wat ik doe. Was er bankpapier in die portefeuille, mijnheer? Neen, Mathieu, maar dagbladen, eene memorie, stukken, die ik onmogelijk weer zou kunnen vervangen, eenen arbeid, die my veel tijd gekost heeft. Men zal ze u wel terugbrengen, mijn heer? Ik geloof niet dat er iets in ligt, wat mijn adres opgeeft. Hoe heeft mijnheer ze verloren Op straat, Mathieu, terwijl ik met eenen kanstenmaker handgemeen was.... Heeft mijnheer gevochten!... O ja Mathieu. Eu met eenen kunstenmaker nog al Een ellendeling, daar kunt gij staat op maken, Mathieumaar het gold het leven van eon kind wat voor het onderhoud van een huis houden noodig" is, die koope en leze voor slechts 2 ets. de Rede van Lam bert Poell j> Verdiende Ellende Die rekent u daar, als een ervaren keuken meid of huishoudster en nog zuiniger bij, duidelijk voor, dat ge met f 11,85 per week gewoon een menschwaardig leven kunt leiden zonder luxe en »nog niks bizonders" op zijn Brabantsch ge zegd. Is het wonder, dat tal van flinke vakmannen een baantje zien te krijgen aan tram of spoor, of bij het Rijk, of ander werk gaan zoeken Is het wonder, dat op deze wijze dan een vak moet kwijnen Ik heb al eens gedachtals die menschen eens eene flinke vakver- eeniging hadden, zou cr dan geen beter schap in te krijgen zijn Want ook hier blijft hetEen drachtige samenwerking geeft macht" toch een waarheid. Op het gebied van vereeniging aan landende zie ik in den geest daar in eens voor mij oprijzen de zoogenaamde spotten'', die in de Langstraat zooveel bestaan. Wie het werkwoord «potten'' kent, zal aanstonds begrijpen, dat er spaarkassen mede worden bedoeld. Nu, een spaarkas op zich zelf is een uitste kend nuttig ding. Het getuigt van eene schoone deugd »de spaarzaamheid". Maarja lezer, daar is helaas weer een /ymaartje" aan, ook eene deugd kan ontaarden "en overgaan tot ondeugd. Werden die bestaande potten" of spaar kassen nog maar aangewend voor goede doeleinden alscoöperatief inkoopen van huishoudartikelen of anderszins, a a la bonheur, maar helaas, dat gebeurt juist niet. Lees De penningmeester of houder van zoo'n »pot" is een kastelein. Wekelijks kan men een dubbeltje of eeii kwartje of meer potten, natuurlijk met de noodige vertering erbij, die men elders bovendien nog zou kunnen potten, doch nu door het keelgat gaat ten bate van den penningmeester. Eenmaal in het jaar wordt de pot gedeeld en wan neer Ja, dat kunt ge wel denken, met kermis. En de rest behoef ik u al niet meer te vertellenmaar toch wensch ik er nog bij te voegen, dat er menschen zijn, die dan met kermis met 25 a 30 gulden in zak loopen en opmaken tot Op dat oogenblik werd er gebeld, het was een kliënt, die M. Audoin wensebte te spreken Verscheidene bezoeken volgden elkander in het kabinet \an den advokaat op, toen de voddenraper zich liet aandienen. Hem ziende binnentreden, riep de jonkman verbaasd uit Hoe zijt gij het Herkent gij mij, mijnheer Adyokaten hebben een goed geheugen, Maar wie heeft u mijn adres opgegeven, wie heeft u mijnen naam gezegd Mijnheer, antwoordde Auiillac met eene ontroerde stem, deze portefeuille behoort u toe En ik kan u niet zeggen met welk eene vreugde ik die wedervind Uw adres stak in een der tasschen, mijnheer. En het kind vroeg Maximiliaan belang stellend. Is den geheelen nacht opgepast geworden door een goedhartig jong mensch, en bevindt zich thans ongetwijfeld bij mejuffrouw Colnm- ba. Ik heb u eerst deze papieren willen over handigen en zal dan eenen dokter verzoeken naar Petit-Ange te gaan zien. Zou ik mogen vragen hoe gij u van den Rosten Kaspsr hebt ontslagen I amelijk slecht voor hem dat verzeker ik u. Hij heeft mij willen mishandelen, zooals de kinderen, die hij martelt, mij mot- zijne zware ste~ willen vrees aanjagen en mij met zijne dikke vuisten te na komen maar ik was op mijne hoede en weerde hem steeds met uwen haak af. Misschien had hij het nog niet zoo gauw opgegeven, als hij niet, bij het geluid vau naderende schreden, 't raadzaam geacht had, zich uit de voeten te maken, mij toeroepende, dat hij mij wel zou weten weer te vinden. Gij zijt zoo dapper als goed, mijnheer, hernam Aurillac, en juist dewijl ik daarvan overtuigd ben, ga ïk u eene bekentenis doen? Eene gewichtige vroeg Maximiliaan glimlachend. Gij zult er over oordeelcn. Toen ik he den nacht te huis komende, die portefeuille onder mijne vodden vond, wist ik natuurlijk uiet wien zij toebehoorde ik moeBt ze open den laatsten cent toe, terwijl de winke lier, bakker, kleermaker en anderen, met ongeduld en smart zitten te wachten op eene schuld van 50 tot 100 gulden. Is dat niet wat bar? Genoeg voorloopig van de minder goede toestanden Laten we ook even den goeden kant bekijken. Sinds den laatsten Helmondschen Katholieken-dag verrijzen alom in Brabant de jongens- en Meisjespatronaten en congregatiën, welke onder de leiding van onze ijverige geestelijkheid zulk een weldadigen en nut tigen invloed uitoefenen op onze jeugd, op de »Spes PatriaeOnze jongens blijven nu 's avonds van de straat en brengen den Zondagavond gezellig en vroolijk en in onschuldig vermaak door. Hulde aan Brabant. Over de drankbestrijding een volgen den keer. Drunen. B. Oorlogsbegrooting. Het eindcijfer der begrooting bedraagt f 27.485.299 of f 1.036 147.35 minder dan ten vorigen jare. Het voornemen bestaat, om, mede in verband met den zeer bouwvalligen toe stand der kazerneering en stalling te Venlo, de daar garnizoen houdende cavalerie te verplaatsen en evenzoo, ter betere dislocatie, de cavalerie uit Roer mond naar een meer gunstig gelegen plaats over te brengen, terwijl dan èn te Venlo èn te Roermond het infanterie- garnizoen zou worden uitgebreid. Verbetering en aanbouw van kazer neering te Venlo en te Roermond is dan noodzakelijk. Voor wat de infanterie befreft, bestaat het voornemen om wanneer de gelegenheid daarvoor te Har derwijk beschikbaar komt aldaar het thans te Geertruidenberg garnizoen hou dende bataljon infanterie te logeeren. De Rijksgebouwen te Geertruidenberg worden dan voor andere doeleinden be stemd nl. voor opname van de thans te Dordrecht geborgen voertuigen van de 3e divisie. De loodsen, te Dordrecht ontruimd wordende, kan de zoogenaamde Rijkswerf aldaar woi den verkocht, waar van een opbrengst van plm. f80.000 wordt verwacht. Het ligt in de bedoeling om in het najaar van 1909 over te gaan tot de maken om te trachten dit te weten te komen. Dat is zeer natuurlijk, beaamde de ad vokaat. Na het geheim van hot slotje ontdekt te hebben, heb ik er al de papieren uitgehaald, die ze bevatte, en... Welnu Ik heb ze gelezen, liet de voddenraper er beschroomd op volgen. Mij dunkt, dat die processtukken, die oude dagbladen en dat begin van eene memo rie,.u wel niet veel belang ingeboezemd zullen hebben. Integendeel, mijnheer, ik ben begonnen met de Gazette des Tribunaux, die mij hot vreeselijke tooneel van het hof van assisen, gelijk het den 22 November 1857 plaats had, weer voor den geest tooverde. Hebt gij het bijgewoond? vroeg M. Audoin levendig. Ja. mijnheer, ik heb het bijgewoond. Kandet gij Aurillac, zijne vrouw, zijn kind De voddenraper herhaalde met eene ge smoorde stem Zijne vrouw, Anita, Max, zijn kind..-. Ga voort, ga voort, bid ik u. Toen ik de dagbladen uitgelezen had, bladerde ik de processtukken door, en eindelijk nam ik uwe Memorie ter hand. Ach mijnheer, welke vreeselijke aandoeningen heeft de lezing daarvan bij mij opgewekt Op die wijze iB de nacht verloopen, het was dag geworden, zonder dat ik het bemerkt had en nu kom ik u met gevouwen handen vragen waartoe diena\orschingen, waartoe die arbeid Wat beoogt gij daarmee Ik wil aan eenen rampzalige zijne eer doen hergeven, als hij nog op deze wereld is zijne nagedachtonis in eer doen herstellen, als bij onder zijn langdurig lijden bezweken mocht zijn. O gij zijt eon edel goedhartig mensch riep de voddenraper uit. Hoe gij offert on geroepen uwe nachtrust, uwen tijd op, om bewijzen te vinden der onschuld van eenen man, die u ongetwijfeld geheel onbekend is-? Ja, geheel onbekend antwoordde Maxi miliaan. Maar voegde hij erbij, gij schijnt dieper ontroerd dan iemand zou zyn, die aan oprichting van de nog ontbrekende bat terij van het 4e regiment veld-artillerie. De totale sterkte van de eerste ploeg van het blijvend gedeelte der lichtingen van 1908 en van 1909 bij de onbereden korpsen is, met inbegrip van hen, die bij de korpsen voor vrijwillig verblijf onder de wapenen zijn uitgetrokken geraamd op 5685 man en die der tweede ploeg van 1908 op 5523 man In 190zal bij de cavalerie een grooter aantal miliciens voor eerste oefening onder de wapenen zijn dan in 1908. Opnieuw is f5000 uitgetrokken als subsidie voor het Ned. Gymnastiekver- bond. De minister, hoeveel instemming het streven van het Verbond ook bij hem vindt, overweegt echter voor dit doel geen gelden meer op de begrooting te brengen. Hij is van meening dat die subsidieering meer eigenaardig behoort te geschieden ten laste van de begroo- ting van Binnenlandsche Zaken. Ten behoeve van de Ned, Ver. Voor Luchtvaart wordt een subsidie van f 1000 uitgetrokken. Voor verbetering van verschillende geniewerken o. a te Den Helder, Ber- gen-op-Zoom en Breda worden gelden aangevraagd. Het ligt in de bedoeling ook in 1909 paardenkeuringen te houden. De maréchaussee-kazernes te Bergeik, Reuzel, Bladel en Weert voldoen niet aan matige eischen, zoodat de bouw van nieuwe kazernes in de genoemde plaat sen noodzakelijk is. Te Strijbeek en te Anlo zijn voor de aldaar gestationneerde detachementen geen kazernes, zoodat ook daar de bouw daarvan urgent is. Voor een en ander is een bedrag van f 104-000 noodig. Te Bergen-op-Zoom zal voor het gar nizoen een badinrichting worden gesticht met 22 douche- en 2 kuipbaden. Voor de afwerking der kazernementen te Ede wordt aangevraagd f207,500. Totaal zal dan voor dit doel zijn uitge geven f 1,044.500 of f94.500 méér dan indertijd werd geraamd. Tot het doen van voorzieningen aan bruggen over de Maas wordt f21,500 aangevraagd. deze zaak geheel vreemd is uwe banden beven, ik zie tranen in uwe oogen, spreek, spreek... Mijnheer, antwoordde de voddenraper, ik heb mijn tegenwoordig handwerk niet mijn geheele leven lang uitgeoefend en langen tyd heb ik bij M. Aurillac gewerkt. Hebt gij bij hem gewerkt Maar dan moet gij zijn karakter, zijne gewoonten ken nen gij moet eeD vaste overtuiging omtrent die duistere zaak hebben. Aurilac was onschuldig, mijnheer, dat zweer ik voor God Het verheugt mij u zóó te hooren spre ken, hernam de advokaat. Het is duidelijk de leiding der Voorzienigheid, die ons tot elkan der heeft gebracht De vervulling van ééno zelfde goede daad doet ons elkander ontmoe ten, de bereiking van hetzelfde dool zal ons nog meer tot elkander brengen. Ik heb het u reeds gezegd, ik heb mij de ontsluiering van die zaak ten taak gesteld, en het schijnt mij toe, dat het eene ingeving des Hemels was, die mij dat plan deed opvatten. Niemand hoeft er mij van gesproken, niemand weet dat ik veel tijd aan die uasporiugen besteed en ik ze nooit uit het oog verlies. Maar de eerste gedachte daarvan i Kwam bij mij op bij het doorbladeren van oude, vermaarde rechtzaken. Aurillac kwam mij te braaf voor, om zoo eensklaps al de trappen van den misdaad te hebben kun nen overschrijden, en ik nam mij voor, de oplossing van dat vraagstuk te zoeken. Ge moest eens weten hoeveel gevangenen ik reeds ondervraagd heb, die met hem in Mazas, in de Conciergerie en op de galeien gezoten heb ben. Maar Aurillac sprak weinig en verborg zijne wonde in het binnenste van zijn hart. Te Parijs, zoowel als te Brest, vóór do recht bank zoowel als op do galeien, heeft hij steeds zijne onschuld blijven volhouden. Waart gij aan hem gekleeft Ah Ik heb mijn leven veil om u be hulpzaam te zijn in het werk dat gij voor hem hebt ondernomen. Luister hernam de advokaat, die zaak is al zoo oud, dat het wantrouwen en de waakzaamheid der medeplichtigen of der schul digen in slaap gesuBt zijn. Zij achten zich Het bedrijf van de Zeppelin-maatschappij aan het Bodenmeer wordt zoodanig inge richt, dat geregeld 8 luchtschepen per jaar gebouwd zullen kunnen worden. Keizer Wi.helui heeft de Fransche officieren en manschappen, die zich verdien stelijk hebben gemaakt bij de blussching van den brand in de Üuitsche legatiegebouwen te Peking, met booge onderscheidingen ge decoreerd. De kapitein van Köpenick heeft zich, nadat hij ook te Kiel door tusschenkomst der politie het hoofd gestooten had, eenigen tijd laten kijken in zooveelste ra gs-kroegjes te Hamburg. Voor 15 cent zette hij zijn handteekeniug... Sic transit gloria mnndi De Zwitsersche bladen vertellen aan hun lezers, hoe de vroede vaderen in Bern door een jSchsb'' (scheldnaam voor vreemde lingen) bij den neus genomen werden. Se dert tien, twintig jaren liggen in de Zwit- sersche tuighuizen enkele honderdduizenden afgedankte geweren van het voorlaatste model. De tijden werden duur, en dus gaf de regeeriug aan een paar hoog geplaatste officieren last om de oude dingen voordeelig vau de hand te doen. Een willige kooper was spoedig gevonden in een van de Zuid- Amerikaansche Staten, die voor een deel der partij een bod liet doen. Bijna was de koop al gefloten, toen de vertegenwoordiger van een groote Duitsche firma een bod deed op de heele partij De prijs was lager dan de aanbieding van over de zee. Maar ten eerste nam de Duitscber de heele partij van 450,000 stuksen dan als !i=!t op betalen aan kwam had men toch misschien nog aller hande moeilijkheden met de Zuid-Ameri kanen te vreezen. Het militaire departement maakte dus een overeenkomst met de Duitsche firma, en eischte een som van 30.000 fr. als garantie, dat de partij binnen bet jaar zou worden afgenomen. Aan dezen eisch werd voldaan. Sedert verliepen vele maanden, maar geen enkel geweer werd opgevraagd. Het krijgs- departement herinnerde zijn contractant aan en afgesloten koopzinspeelde er tevens zoo terloops op, dat men bij contractbreuk zeker van de straffeloosheid. Aurillac is uit Brest ontsnapt, na eene gevangenis van veer tien jaren, die des te strenger was, omdat hy reeds eenmaal eene poging tot ontvluchting beproefd bad en men het oog op hem hield. Ongetwijfeld heeft hij de wijk genomen naar het bnitenlaBd en denkt er niet aan naar Pa rijs terug te keeren, waar hij zeker het grootste gevaar zou loopen. Niemand ducht hem meer, hij kan niemand benadeelen, de zekerheid van zijne identiteit ware zijn verderf. Daar gij eertijds in de fabriek van la Vilette hebt ge werkt, moest gij wel eenige gezellen van uwen leeftijd kennen, dio er tegelijk met u waren? Neen, mijnheer. IVat hebt gij nooit bij toeval een be kend gezicht ontmoet en de hand van een der werklieden van Aurillac gedrukt Gisteren avond heb ik er, voor de eerste maal, eenen ontmoet Zijt gij vrienden geweest Camourdas, dit is zijn naam, was altijd beschonken hij werd weggejaagd. Maar, de weggejaagde werkman kan de vijand van den patroon worden. Dat heeft men meermalen gezien. Zoudt gij dien Camourdas terug kunnen vinden P Naar het schijnt bezoekt hij een kroeg, die bekend is onder den naam van de Zingende Pad. Kunt gij hem gemakkelijk gadeslaan? Mijn avonden zijn vrij. En, vroeg de advokaat, gij belooft my uwe hulp Mijnheer, antwoordde Aurillac plechtig, ik zou eertijds miju leven opgeofferd hebben om tot de kennis der waarheid te geraken, die gij opspoortvan dit oogenblik af zou ik het voor u geven op een teeken van uwe hand. Gij zijt mijn meester, ik zal de speurhond zijn. Gij zijt niet meer alleen, ik ben niet meer verlaten wat gij wenscht, verlang ik, wat gij wilt, zoek ik eendracht maakt macht, wij zullen sterk zijn. Gij neemt die zaak wel zeer ter harte, merkte de advokaat met eenige bevreemding aan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1