Een Kanten-en Hakkenschrooier. Anthraciet. Notaris Rant Wat is eR, Gé, Oé, Wé Gemengd Nieuws. Advertentiën. VERWACHT A. C. Trommels. Correspondentie, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Handelsberichten. PUIKE verkoopen verpacht J. REUSING Jr., ge- I de firma Liedonck 3 arbeiders aan het werk I gebleven. Bij het uilgaan der fabrieken werden zij uitgejouwd en met steenen geworpen. Samenscholingen van meer dan 3 perso nen zijn verboden Op een bemiddelingsvoorstel door de firma Besouw aan de firma's Pnijenbroek en Peijnenburg en de organisatie gedaan, om het handweefsysteem uit te doen sterven, is geen antwoord ontvangen. 95 percent der uitgeslotenen zijn geor ganiseerde arbeiders. Overeenkomstig het besluit der ver bonden Goirlesche fabrikanten H. van Puvenbroek, C Pijnenburg, P. W. v. d. Lisdonk Co. en W. van Enschot en Zonen, om hunne fabrieken stop te zetten, bijaldien het geschil bij eerstgenoemde niet vóór 25 dezer was opgelost, is Zaterdagavond tot dezen maatregel overgegaan, waardoor, be houdens een klein percentage magazijn bedienden en bazen, onge-eer 450 man zonder werk zijn. DEN BOSCH. Naar de Nbr. verneemt, heeft jhr. mr. F. van Rijckevorsei, wethou der alhier, daartoe aangezocht, zich bereid verklaard een candidatuur van de R. K. kiesvereeniging aan te nemen voor de va cature in de Prov. Staten ontstaan door het overlijden van mr. Alph. van Rijckevorsei. HEUS DEN, 21 Sept. Juist toen de troe pen een oogcnblik gearriveerd waren, ge raakte de héér S., Rtationsscbef van de tram, onder een troepenpaard. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp verleend en de gekwetste per raderbaar naar zijne woning verroerd. Naar we verni meD, zal het ongeval nog al goed afloopeB. 's GRAVEMOER, 21 Sept. De in 1897 opgerichte en nieuw gebouwde bijzondere school voldoet al sedert jaren niet meer aan de door de wet gestelde eischen. Wel wer den vóór een paar jaren nog aanzienlijke veranderingen en verbeteringen aangebracht, maar ook dit mocht niet verhinderen, dat deze school thans is afgekeurd en er vóór 1 Jan. 1910 een totale herbouw of wel een geheel nieuwe bouw moet plaats heb ben. Het bestuur der schoolvereniging ziet thans naar middelen uit om daartoe te geraken. CAPELLE. Maandagavond hield de Heer Directeur der Sloorahoterfabrick te Raams- donk, bij den Heer L. F. van Dongen eene bespreking ove; den verkoop van melk. Hoewel de zaal niet zoo druk was, als wij verwachtten, toch gelooven wij, dat velen er wetenswaardigheden hebben opgedaan, die hun »an practisch nut zullen zijn. Vrijdagnacht hebben eenige baldadigen groote brokken steen gebroken van den muur, die den tuin van den WelEc-rw. Heer Dominé seheidt van den openbaren weg. De politie doet ijverig onderzoek. Als bewijs van den invloed van het zachte weder moge dienen, dat in den tuin van het hoofd der school iu de Kom enkele aardbeiplauten, in Aug, il. geplant nu bloem dragen, ja dat er zich z-dfs een paar vluchten beginnen te zetten. NIEUWKUIK. Het jubileum van ouzeu H. Vader is in onze gemeente algemeen en feestelijk gevierd. J.l. Zondag te 10 ure werd een plechtige hoogmii opgedragen door onzen Zeer Eerwaarden Heer Pastoor ,J. Smolders geadsisteerd door de:> Wel Eerwaarde Heer J. Robben kapelaan en den Wel Eerwaarden Zeer Geleerden Heer A. v. d. Broek, sub. regent van het klein-se- miuarie te St. Michiels-Gestel. De gansche gemeente was in vlaggeutooi. De loting voor deze geo.eeute voor de lichting 1909 ral plaats hebben op Dinsdag den 3deu November a.s. des voor middags te 9s/4 ure te Heusden. VEEN. Maandagavond tref onze gemeente een groote lamp. Op de Viaas brak onverwachts zoo'u hevige brand uit, dat de bewoners moeite hadden zich en de kinderen in vei ligheid te brengen. Aan redding was bijna niet te deukeu, daar zulks veel gevaar op leverde. De brandspuit, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de belendende huisjes bewaren. Niet minder dan 11 woningen, bewoond door 12 gezinnen, werden een prooi der vlammen. Deze hebben bijna al hun have en goed verloren. Woningen noch inboedels waren verzekerd. Het treft hun dus zeer zwaar. Buitengewone maatregelen zijn thans noo- dig om in dezen zoo'n zwaren nood te kunnen voorzien. GEMERf, Zaterdagavond omstreeks 10 nur ontstond hier opnieuw ven felle brand in de boereuhuizinge, toebehoorend aan den heer A. Biemans en bewoond door den land bouwer P. v. d. Hurk. Geheel d'. inboedel, 6 koeien. 2 malen, 2 varkens, 1 paard plus minus 180 vim rogge en haver; 50 vat boekweit en alle landbouwgereedschappen werdeu een prooi der vlammen. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Oorzeak onbekend. tot de H. Tafel en hebben ongetwijfeld een vurig gebed gestort tot intentie van onzen H. Vader. Een plechtige Hoogmis om 10 uur waarbij de kerk stampvol was en waarna een indrukwekkend ,/Te Deum Laudamus" om God ie bedanken voor het behoud van Pius X. Om 2 uur werd de Rozenkrans gebid tot 's Pausen iutentie, wasrna het Plechtig Lof, den ztgen met het Allerheiligste en de schooue Pauscantate van M. H. van't Kruis Dit stuk werd, aangezien, zijn vele moei lijkheden vrij goed gezongen. De Tenor solo door den lieer J. v. d. W. gezongen, naakt o. i. niet den indruk die er in ligt opgesloten, hoewel hij slechts kort is. liet geheel maakte toch een machtigen indruk, op de massa eloovigen die in de kerk aan wezig waren, en komt het R. K. Zangkoor met haren Directeur Bart de Rooi een woord van dank toe, voor hunne opoffering benevens onze Liedertafel die voor deze gelegenheid, het zangkoor had versterkt. Een DrunenaarDaar U ons den naam van den inzender niet opgeeft, kunnen we Uw ingezonden stuk tot zoo lang niet opnemen. Red. Een nieuwe koffermoord. De pas sa giersvan pakketboot Cordillère, uit San toe (Brazilië) terugkeerende, melden, dat tijdens den overtocht de 25-jarige Mi chel Frades is gearresteerd, die met zijn vrouw zijn ouden meesier had vermoord en het in stukken gesneden lijk in een koffer had verborgen om het in zee te werpen. Diefstal was de drijfveer van De uitshiiti7ig van Lancashire. Meer dan 400 katoenweverijen in Lancashire liggen vandaag stil. Aan ongeveer 40 millioen spoelen is het werk gestaakt. Minstens 140,000 arbeiders zijn werke loos, wat voor hen een verlies aan loon beteekent van ongeveer 1.700.000 gulden per week. De mijnramp te Eijge Is hoven. Men meldt ons, dat er in verschillende plaat sen hardnekkige geruchten loopeh, dat kwaadwilligheid de oorzaak van de jongste mijnramp te Eijgelshoven is. Vóór en na de ramp zouden door arbeiders uitingen zijn gedaan, die er op wijzen, dat zij meer van de ramp welen. In die richting wordt nu het gerechtelijk onderzoek geleid. Een telegram uit Sittard meldt, dat daar in verband met bovenstaande drie personen zouden gearresteerd zijn. Een onzer berichtgevers die te Maas tricht bij den heer officier van justitie informeerde kon daarvan echter geen zekerheid krijgen. Wij deelen daarom het bovenstaande dat van verschillende zijden bericht wordt, vooralsnog onder alle voorbehoud mede. Pr. Ct. Ongeluk. Vrijdagmiddag keerde een groenteboer uit Huis.cen met zijn kar van de markt te Arnhem. Zooals ge bruikelijk hadden vele marktvrouwen naast de opgestapelde leege manden een plaatsje op de kar ingenomen. Te genover de protestantsche pastorie brak de singel van het tuig en stortte de kar den dijk af, drong met de boomen halfweg in de helling en kwam nage noeg recht overeind staan, terwijl man nen en vrouwen daar beneden werden neergesmakt. Een vrouw werd bewus teloos opgenomen, een man had een schouder ontwricht, een ander een diepe hoofdwond. Zaterdag was bij de vrouw het bewustzijn nog niet weergekeerd en Zondag is zij overleden. Zij was moe der van acht kinderen. De boschbranden in Noord-Amerika hebben zich thans tot over Pennsylvania uitgestrekt. De stad Corry is geheel door vlammen omringd. De scheepvaart staat stil. De droogte is zóó erg, dat er dagelijksch groote vergaderingen ge houden worden, teneinde om regen te bidden. Kaatsheuvel2j Sept. 1908. Herdenking Paasfeest. Verleden Zondag werd in onze par het 50 jarig Priesterschap van Paus Pius X op waardige wijze herdacht. Vau schier alle wouiugeD, vau kerken en molens wapperden lustig de vlag ten teeken van vreugde, 's Morgens naderden een massa geloovigen Diefstal. Met de arrestatie van de Duitsche dievenbende in de St. Nico- laasstraat blijkt de Amsterdamsche re cherche een goeden slag te hebben ge slagen. Althans meer en meer komt nu licht in de vele geheimzinnige gevallen van braak en insluiping welke in de laatste maanden in de hoofdstad voor kwamen. Zoo is het thans gebleken, dat de groote voorraad goederen, ten huize van de benden gevonden, lang niet uit sluitend afkomstig is van den bekenden rooftocht in de Suikerbakkerssteeg. Ver leden week Zondag werd op klaarlichten dag ingebroken bij den heer Fennema, Quellynstraat 38. De heer Fennema was zijne echtgenoote uit het ziekenhuis halen en bemerkte bij zijn terugkomst dat men met een valschen sleutel de alcoofdeur had geopend, waarna men met geweld de linnenkast had openge broken. Verscheidene stuks ondergoe deren en eenige costuums, zoomede verschillende huishoudelijke artikelen zijn thans uit de in beslag geno men goederen door den heer Fennema, die door de politie ontboden werd, her kend. Het laat zich aanzien, dat nog van eenige andere inbraken de daders spoedig aangewezen zullen kunnen wor den. 22 stieren ontsnapt. Uit Lissabon wordt aan de bladen geme'd, dat te Noita, waar een groot si Lr enge vecht moest plaats hebben, 22 jonge stieren tengevolge van het openen der deuren der hokken door iemand, zijn ontsnapt en zich tusschen de menigte hebben geworpen. 7 personen zijn gedood en 40 gewond. De troep doodde 10 stieren. Men kon de andere niet meer opvangen. Veliman gearresteerd. De in Juni 1.1. uit het gesticht medemblik ontvluchte misdadiger W. C. Veltman, is Zaterdag avond te Amsterdam gearresteerd. Aan vankelijk ontkende hij de gezochte te zijn, en vertoonde hij zelfs een nationa- liteitsbewijs ter name van Kabal. Later viel hij echter door de mand en deelde mede, dat het hem gelukt was, nadat hij de gracht van het gesticht was over gezwommen, Antwerpen te bereiken, waar hij een zestal weken werkte. De laatste anderhalve maand heeft hij te Amsterdam bij een vriend doorgebracht onder het oog van het politiebureau in de Westerstraat. De brand in het telefoonbureau te Parijs. De oorzaak van den reusach- tigen brand in het telefoongebouw aan de Rue Gutenberg, te Parijs, op den hoek van de Rue du Loavre, waarom trent Reuter ons reeds kortelings be richtte, schijnt te moeten worden ge zocht in kortsluiting, waardoor een draad roodgloeiend geraakte, die zoodoende de isoleerende geleiding, bestaande uit guttapercha en parafine, deed ontvlam men. Dit moet gebeurd zijn in den z.g. om- schakelaar, waar de verschillende onder- grondsche kabels in uitloopen, die in dit toestel gesplitst worden in de afzonder lijke draden, welke naar de telefoontoe stellen loopen. De brand werd om 7 uur 's avonds ontdekt door een werkman, die zijn vest in een der kelders van het gebouw had laten liggen, waar hij een reparatie had moeten verrichten. Nog geen kwar tier later hadden de vlammen, geleid door de brandbare kabels, de vierde verdieping bereikt. Gelukkig waren de vrouwelijke beamb ten even voor de brand uitbrak ver trokken, om plaats te maken voor de mannelijke nachtploeg. Verscheidene beambten gaven blijk van grooten moed, door in het brandende gebouw, overal waar zij maar konden, de accumulatoren te isoleeren en den stroom te sluiten. De brandweer deed wat zij kon tegen de ontzettende vlammenzee, maar eerst om 12 uur 's nachts kon men zeggen, dat het ergste achter den rug was, en de brand zoo goed als gebluscht. Niet minder dan 50 slangen hielden een zee van water uitgestort over het brandende gebouw^maar vele stralenkon- den het dak niet bereiken, daar door de ontzettende hitte het water halver wege tot stoom werd. Wat de gevolgen betreft: alleen in Parijs zijn 30.000 .geabonneerden van de 43.788 totaal verstoken van eenige tele foonverbinding. De schade wordt geraamd op 15 mil lioen francs. De verdieping, waar zich de toestellen van 200 tot 370 in getal, bevonden, is geheel vernietigd de 10.000 abonné's hierbij aangesloten, zullen niet voor over drie maanden minstens, weer kunnen telefoneerenvoor andere zal het een maand duren, eer ze weer zijn aangesloten. Volgens de Daily Mail (de voorgaan de bijzonderheden ontleenen we aan de Matin), waren er bij het uitbreken van den brand nog wel degelijk een 300-tal telefoonjuffrouwen in het gebouw aan het werk, die haar leven alleen aan den portier, Karrer te danken hebben, want nauwelijks had het geroep van »brand4 weerklonken, of reeds waren de groote werkzalen vol dikken rook, en wanneer Karrer niet de tegenwoordigheid van geest had gehad, de groote nooddeuren, die anders eerst om 9 uur opengaan, wagenwijd open te zetten, wie weet, wat er gebeurd ware. Sommige meisjes kwamen de straat ophollen, met het telefoon-ontvangtoe stel nog om het hoofd gebonden. Verschrikkelijke 7/usdaad. Een v er- schrikkelijke misdaad heeft Zondag te Antwerpen plaats gehad. Sinds eenige maanden woonde op de Burggracht aldaar de kleermakersknecht Jonen geboren te Bohn. Zijn vrouw had hem en haar 5-jarig kind verlaten wat hem zeer bedroefde. Herhaalde malen schreef hij haar om het echtelijk leven weer te hernemen, doch zij wilde daarvan niets weten. Dit alles maakte den man mistroostig en hij gewaagde aan verschillende per sonen van zelfmoord te plegen. Hij be richtte dit wanhopig besluit aan zijne vrouw rrnar deze schreef terug.... dat het geed was. Dan zal het mij, voegde zij er bij, geen moeite kosten om te scheiden, en ik zal alzoo in het bezit komen van mijn geliefd dochtertje Maria, dat gij bij u houdt. Over een paar dagen richtte hij op nieuw een brief tot zijne vrouw, en op den briefomslag schreef hij»Het is hard te sterven, vrouw.' Zondag morgen heeft de man zijn be sluit ten uitvoer gebracht. Zaterdag morgen was de kleine Maria, een lief kindje, uit het gasthuis geko men, waar zij eenige dagen verbleven had. Het kind was Zondag morgen om 9 ure nog op straat geweest om eene boodschap te verrichten de vader stond om 10 ure in het balkon een praatje met een gebuur te voeren. Wat er daar na juist is voorgevallen, weet niemand. De koffiehuisbediende, die Jonen, rond i uur namiddag, niet naar beneden zag komen, ging naar zijne kamer, denkende dat hij sliep. Een akelig schouwspel ver toonde zich aan zijne oogen. De be diende zag Jonen dwars over het bed l'ggen> met de voeten op den grond, het hoofd door eenen kogel doorboord. In hetzelfde bed lag het arme schaapje, insgelijks levensloos, onder het lichaam van den vader. Bij dit gezicht snelde de bediende om hulp en verwittigde de politie. De heer adjunct Gijsen, vergezeld van doctor Van Langenmeersch, kwamen terstond ter plaats. De heer doctor stelde met ontzetting vast dat de vader zijn kind met de hand verwurgd had, zulks was zeer wel aan de vingerindrukken in den hals van het arme schaapje te zien. Nadat de vader zijn kind gedood had, heeft hij zich op het bed gezet en een kogel in den mord gelost. Het wapen, dat de moordenaar in de vuist had, was van groot kaliber en nog geladen met 5 kogels. Jonen, die zeker zag dat hij door de echtscheiding door de wet zou verplicht zijn het kind aan zijne vrouw te laten, wilde zulks beletten. Met zijn kind en zichzelven te dooden, zou hij zijne vrouw die hem zoo haatte, wel in bet hart tref fen. Die haat tusschen de echtelingen moest de dood van het kind kosten 1 De twee lijken werden naar hetDoo- denhuis gevoerd. De vrouw werd per telegram van het verschrikkelijk nieuws verwittigd. Vlaa77tsche hto/ior. Op den hoek van 't Hoogstraatje stond een jongsken van 8 a 9 jaar te weenen, toen daar een heer en eene dame aankwamen. »Waarom weent gij zoo, manneken vroeg madam. »As er ba jons een talloor of eenjaf gebroken is, dan hem e kik het gedaan wil de stoof nie trekken, 'khem e kik het weêral gedaanschreeuwt er een jong, 't is weeral mijn schuld, zegt vader. Hi I hi 1 hi 1' »En daarom weent gij wel, ventje,' zei madam troostend. »Ja, ja, ma ge wet nog alles niet...,4 »En wat is het, vriendje?4 »Na heit moeder dezen morgend e kind gekocht, terwale da vader oep zen werk is'k zal e kik het toch weer gedaan hemmen, da zeult de zien 1....4 De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: f 1.34 de laagstef 1,23 De pr. der eieren was 5 it 51/, cent. Gevraagd op eene Stoomschoen- fabriek te Amsterdam Zich te vervoegen aan het bu reau van dit blad. binnen eenige dagen eene zending Aanbevelend, te Waalwijk, zal ten verzoeke van JOHANNES en AN- 'iONIA IJPELAAR te Sprang, ten koffie- huize van C. MAHIEIJ aldaar, bij inzet op Vrijdag 26 September 1908, by toeslag op Vrijdag 9 October 1908, telkens om 7 uur des avonds, publiek ONDER SPRANG. KOOP 1. Huis, Schuur en Tuin, sectie B No. 2054, groot 0.31.38 H.A. In eigen gebruik te aanvaarden liet huis en d schuur op 15 Mei 1909, de tuin op 15 Maart 1909. KOOP 2. Bouwlavd achter koop 1, zui delijk afgepaald gedeelte ter grootte van ongeveer 1.20.00 II.A. van sectie B No. 1846, geheel groot 2.62.60. H.A. In eigen gebruik te aanvaarden Kerst mis 1908. KOOP 3. Bouwland achter koop 2, noor delijk algepaald gedeelte ter grootte van ongeveer 1.42 60 H.A. van sectie B No. 1846 genoemd. In eigen gebruik te aanvaarden Kerst mis 1908. Bij den toeslag komen koopen 1, 2 en 3 in massa. KOOP 4. Bouwland, sectie B No. 56, groot 0.99.80 H.A. In eigen gebruik te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Bij gelegenheid van den toeslag op Vrij dag 9 October 1908, zal toor dezelfde eigenaars tevens publiek worden, voor 5 jaren (1909 tot en met 1913.) ONDER SPRANG. PERCEEL 1. Dries, sectie A No. 813, groot 0.93.40 H.A. gelegen van de Oude Straat tot aan het spoor. PERCEEL 2. Dries, sectie A No. 892, groot 0.61.15 H.A. gelegen naast de Nieuwe Steeg. PERCEEL 3. Dries, sectie A Nos. 812, 84 en 85, groot te zamsn 1.46 90 H.A. gelegen over 't Bpoor achter perceel 1. PERCEEL 4. Dries, sectie A No.s 891, 290, 298,^94, groot te zamen 0.73.85 H.A. gelegen over 't spoor achter per ceel 2. Elke pachter moet twee soliede borgen stellen. R. G. D. W. zijn de initialen van het Specialitat artikel Reusings Gerookte drooge Winterham. IN BIT SAISOEN onmisbaar in iedere huishouding, eene lekkernij voor eiken fijnproever. Heerlijk rauw op het brood eu lekker gekookt bij het middagmaal. Reusing s gerookte droge Wintetham, geen been er op, geen poot er aan f Magere Rolbam zonder beeny Gerookt Vleesch (Muisjes) 0 n na muisjes v h (bovenbillon) (botjes) a Ontbijtspek Ribjes uitgepeldy Versche Rookworst onover trefbaar in kwaliteit H Prima harde Blok worst bij 5 pond Echte Saucise de Boulogne r Heerlijke Boterhammenworsty bij 5 pond 0 10 y u Lever- en Bloedworst Cervelaatworst Mager ger. Schouderspek n Bij 10 pd. 0,44, bij 60 pd. Vet gerookt Wïnterspek bij 10 pond 0,89, %bij 60 pond Vet gezouten Spek bij 10 pond, 0,29 bij 50 pond Versche Bladreuzel bij 10 pond Gesmolten Reuzel in vaatjes van 510 en 20 Kgr. Reusing'» Leverpastei per blik Hunnink'8 Leverpastei per blik 0,65 0,60 0,85 0.80 0,80 0,75 0,45 0,45 0,60 0,55 0,50 0,80 0,40 0,87 0,35 0,25 0.80 045 0.43 0,40 0,38 0,80 0,29 0,40 0.38 0,88 0,35 0,25 Ze7iding rembours, boven 25 kgr, franco. Vereenigiugen, Kloosters en Pen sionaten gelieven speciale prijzen aan te vragen, alsook Winkeliers in fijne Vleescliwaren. Aanbevelend, VLEESCH WARENFABRIEK, BOXMEER (N.-B.) Telefoon Interc. No. 11. A'test van geregeld onderzoek van I den Heer P. Th. H'rijnen, Veearts. I te Sambeek, wordt op aanvraag U gaarne toegezonden. BESOIJEN, 82 Sept. P«r pond V 10 ff y

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 3