ummer 79 Zondag 4 October 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsveigadering IZ tt^tr^^hSihbS 'urSr'Tstj! voor deso quassti. DTJSSEN- Openbare vergadering van den ge- ieenteraad op Dinsdag 29 September 908, des middags ten 4 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Üonsewijk. Te 4.10 uur opent de Voorzitter de 'vergadering aanwezig de leden Schoen makers, M. Verhoeven, L. v. d. Pluijm Jzn., B. v. Dalen, A. L. van Beurden, Verschoor, H. Leemans en P- v. d. 'luijm Azn. Afwezig met kennisgeving de heeren A. H. v. Honsewijk en A- B. v. d. Koppel- De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. De heer P. Verschoor. Mijnheer de Voorzitter, ik heb van P. de Roon ge oord, dat De Voorzitter. Dat is nou niet aan de orde hoor 1 1. Benoeming van een hoofd der school aan Wijk B. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. B. van Gooi, Bokstel. H. Grim mink, Ulft C. Engel, St. Michiels-Gestel. De Voorzitter. Van Goo) is behalve acte Fransch ook nog in het bezit van de landbouwacte. Er is in een vorige vergadering eens gezegd, dat zulks aan beveling zou verdienen. Wij hebben ge meend van Gooi daarom als no. 1 op de voordracht te moeten plaatsen. De fander schrijft dat hij genegen is voor i acte landbouw te gaan sludeeren. De secretaris leest hierna de stukken 'van de solliciteerende personen voor. Hieruit bleek dat zes personen hadden gesolliciteerd. De Voorzitter. De schoolopziener kan zich geheel met de voordracht vereenigen- De heer van Beurden. Van Gooi heeft landbouwacte, die is die andere die ge negen is daarvoor nog te gaan studee- ren alweer wat voor. De Voorzitter. Ja, daarom hebben wij hem no. 1 geplaatst. De heer van Beurden. Van Gooi heeft zich een paar maal laten zien. De Voorzitter. Ja, hij is hier geweest, maar naar de Polder kon hij niet, omdat hij weer met den trein mee moest- Hierna wordt tot stemming overge gaan en worden tot stemopnemers be noemd de heeren Verschoor en Schoen makers. De heer van Beurden. Van Gooi kan liever 14 dagen al in dienst treden, is 't niet De Secretaris. Burg- en Weth. stellen voor de benoeming te doen ingaan op een nader door B. en W. te bepalen datum. De Voorzitter. Ja, wij hebben een onderwijzer die aanstonds in dienst kan treden. Wij zullen zeggen, dat onder wijzers voertaan 2 maanden van te voren hun ontslag moeten indienen. De heer van Gooi verkreeg 8 stem men en den heer Emmers 1 stem. De Secretaris. B. en W- stellen dus voor dat voortaan 2 maanden van te voren ontslag moet worden aangevraagd. De heer v. d, Pluijm. Daar worden zij nu toch zeker van verwittigd. 2- Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school wijk B. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren F. Petit, Geertruidenberg. J. v. Beugen, Oisterwijk. J. H. Jacobs, Kerkrade. De Secretaris leest de desbetreffende ingekomen stukken voor. De heer van der Pluijm. Dus no. 1 kan al dadelijk in dienst treden. De Voorzitter. Ja, als wij telegraphee- ren dan kan hij als 't moest, morgen al hier zijn. De schoolopziener heeft hem ook aanbevolen. De heer van Beurden. Daar is nu wel alles voor, maar die menschen die uit de stad komen zijn in den regel trek vogels en door het gedurig veranderen van het onderwijzers-personeel, heeft het onderwijs veel te lijden. De Voorzitter. Hij is wel in Maastricht geweest, maar 't is toch een dorpeling. Neen dat ben ik ook met u eens. Die lui uit de stad trekken veel te veel en dat is schadelijk voor het onderwijs. Hierna wordt met algemeene stemmen benoemd de heer 1'Petit. 3. Schrijven van Ged. Staten hou dende mededeeling, dat het eerst geno men besluit om aan Nass ongevraagd eervol ontslag te verleenen, moet worden ingetrokken. De Voorzitter. Wij kunnen dat nu wel doen. Hij is toch weg. De heer L. v. d. Pluijm. Hoe zit het nu'bij ons in de Polder met het onderwijs De Voorzitter. Dat is nog niet in orde Ik sluit de vergadering. Vrijhoeven Oappel. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 30 October 1908, des avonds ten 7Va uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Baron van Heeckeren van Waliën. Te oogeveer 7.45 uur opent de Voor zitter de vergadering en heet allen een hartelijk welkom aanwezig zijn de hee ren Oerlemans, Voor de Poorte, Stam. De Bruijn, v. d. Schans v. d. Hoeven en v. d. Waals, De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergaderingdeze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter. Er is ingekomen een adres van den Bond van staatspensio- neering. De bond verzoekt den raad adhaesie hieraan te willen betuigen. Dat is om te komen tot staatspensioneering van iedereen, zoowel mannen als vrou wen, zonder betaling van premie. De heer Oerlemans. Ik begrijp het niet goed. Wie komen daarvoor in aan- meiking. De Voorzitter. Allen zonder uitzonde ring- De heer Oerlemans, Wie zouden er hier voor in aanmerking komen. De Voorzitter. Ja, b. v. Haverhals en meer anderen menschen die, ik weet nog niet op welken leeftijd men moet zijn wil men er recht op hebben, onbe middeld zijn. De Voorz'tter leest hierna het adres voor. Na voorlezing zegt de Voorzitter. Ik geloof niet dat er iets tegen is om ad haesie hieraan te betuigen- Het streven is zeer toe te juichen. De heer v. d. Waals. Ik moet zeggen, het adres komt wel wat onverwachts. Ik zou er gaarne eerst eens over denken vooral eer wij hier adhaesie aan betuigen 'tls zeer zeker een schoone taak de armen van dienst te zijn en ik zal de laatste zijn dat niet te doen, maar ik zou er toch gaarne eerst eens wat meer van willen weten. Ik geef niet gaarne mijn stem aan iets waarmede ik nog niet op de hoogte ben. De heer Oerlemans. Ik ben het ge heel eens met den heer v. d. Waals, t Valt te rouw op 't lijf. Er zal toch zeker wel voor moeten worden betaald, anders kan het toch niet. Ik zou het daarom willen aanhouden tot een volgende ver gadering, dan kan het breeder worden toegelicht. De Voorzitter. Ik moet werkelijk zeg gen, dat ik niet het minste vermoeden had, dat hiertegen eenig bezwaar zijn zou. Het doel en de strekking is m. i. zeer dui delijk in het adres neergelegd, 'tls een zeer schoone taak de arme ouden van dagen te helpen, 't Is voor dezulken zeer verblijdend als zij weten dat zij, als ze oud zijn geworden en niet meer in hun behoeften kunnen voorzien, niet broodeloos zijn. Ik zou daarom niet gaarne zien dat deze zaak op de lange baan werd geschoven alhoewel het van geen beteekenis of invloed zal zijn als wij geen adhaesie betuigen Er zijn in ons land 1285 gemeenten en iedere ge meente heeft zoo'n adres gekregen, dus al blijven wij achterwegen zal dat niet het minst van invloed zijn. Maar van dat standpunt diene wij niet uit te gaan. Ik vind het zeer prachtig en passend in het kader van onzen tegenwoordigen tijd. Hoe dikwijls komt het niet voor dat menschen, als ze 20, 30 jaar en nog langer bij een baas hebben gewerkt en oud geworden zijn naar huis worden ge zonden met: Ik kan je niet meer gebruiken Zoo'n man kan nergens aan \verk komen Wat moet hij dan gaan doen 1 Is het dan geen genot voor hem dat hij zich onder de vleugelen van het Rijk kan neerzetten. De heer v. d. Hoeven. Voorstedenis het een prachtig ding, dat zal ik niet zeggen, maar voor een plattelandsge meente is het niet zoo noodzakelijk. Daar tref je die groote armoede niet zoo veel vuldig aan.'| De Voorzitter. Maar het is voor de gemeente geen nadeel. Zoo'n man of vrouw wordt door het Rijk uitgekeerd. Wel zal de gemeente van advies moeten dienen, doch iinantieele schade lijdt ze er niet door. Neen de plattelands ge meen'.en moeten ook profiteeren daarvan want dc daarvoor benoodigde gelden wor den natuurlijk door het geheel opgebracht op het platteland komt het ook voor Hier komt uit Veen iederen dag een man van 82 jaar venten. Was het nu geen mooie zaak, dat zoo iemand eenig pensioen had. Ik voor mij zie hier in geen enkel bezwaar. De heer Oerlemans. Ik zou liever heb ben, dat het was zooals het Duitsche stelsel. Daar moeten de betrokkenen zelf ook betalen, zooals ik uit het adres verneem. De Voorzitter. ]a, maar adressanten zeggen daar ook in, dat er dan juist zoovelen zijn die er dan niet van kunnen profiteeren, omdat ze de premie niet kunnen betalen. De heer Stam. Dat gaat, als men wil altijd Dogal makkelijk. De heer Oerlemans. Ik voel er toch wel wat voor, dat ze zelfs ook wat bij dragen, al is 't maar een kleinigheid. De heer Voor de Poorte. Hoe oud moet men zijn- De Voorzittei. Dat zullen de Staten- Generaal later nog wel regelen- De heer v. d. Waals. De gemeente zal hier wel niets aan te doen hebben De Voorzitter. Niets als wat admini stratie. De heer v. d. Waals. Maar dan komen de heeren aan om verhooging van salaiis voor het verrichten van meerdere werk zaamheden. De Voorzitter. Eer het zoover is, dan hoop ik, dat de regeling van de sala rissen door het Rijk geregeld en betaald zullen worden. Maar ook deze wet zal er de eerste jaren nog niet zijn. De heer Oerlemans. Ik zou er voor zijn dat de betrokken personen ook iels er in moesten bijdragen. De Voorzitter. Dan zullen wij het adres in handen stellen van B. en W. tot praeadvies. 2. Schrijven van Ged. Staten houdende verzoek te willen mededeelen of er tegen het besluit van de gemeente Capelle om een jaarmarkt te houden den len Don derdag in de maand April en de len Woensdag in de maand November, geen bedenking bestaat. Wordt besloten te berichten dat hier tegen geen bezwaar bestaat. 3. Verzoek van J. Gouda, om verlich ting en verwarming van de publieke spreekcel. De Voorzitter. De gemeente is 'ver plicht daarvoor zorg te dragen. Wij heb ben volgens berekening gemeend aan Gouda daarvoor f 10 als tegemoetkoming in de kosten te verleenen. Wordt goed gevonden. 4 Vaststelling begrooting 1909 De Voorzitter leest de begrooting voor en zegt dat ook dit jaar weer leentje broer gespeeld zal worden. Er zal aan H. M. de Koningin een buitengewone subsidie worden gevraagd als tegemoet koming in de kosten van het onderwijs. Krijgen wij een flinke subsidie, dan zijn wij in staat om verlichting aan te brengen. Dat is een kwestie die wel zeer zeker urgent genoemd mag worden. Wij zouden dan 10 lantaarns kunnen plaatsen. De kosten daarvan zijn geraamd op f 300. De heer Voor de Poorte. 10, staan ze dan dichter dan in Sprang. De heer Oerlemans. Als ze zoo ver van elkaar staan als in Sprang, zou ik er liever geen hebben. De heer Stam. Maar dat is toch nog niet in de vergadering geweest. De Voorzitter. Ja, dat weet ik niet. Maar daarom deel ik het nu mede. De heer Oerlemans. Het heeft met de begrooting ter visie gelegen. De Voorzitter.» De lantaarns zullen zoowat 75 meter van elkaar staan. De heer v. d. Hoeven. Wordt spoedig met plaatsing daarvan een aanvang ge nomen. De Voorzitter. Dat zal er van afhan gen- Als wij subsidie krijgen. Anders niet, dan zullen wij nog een jaar moeten wachten. De heer Oerlemans. De gemeente moet er niet op zwaardere lasten door komen. Hierna wordt de begrooting vastgesteld in ontvangsten op f 6810,80Va en in uitgaaf eveneens op f öSlöSUVs- Nadat het aan H. M. de Koningin te zenden adres voor subsidie-aanvrage is voorgelezen, sluit de Voorzitter, wijl geen der leden het woord meer verlangd, de vergadering. aur heeft goloopen, het moeilijk wordt om met luat daarna nog te gaau arbeiden. Da Voorzitter ik stel voor dit adres aan te honden tot behandeling van de begrooting. 4. Af— en overschrijving. De Voorzitter. Er moet een lndmg worden afen overgeschreven vau f 581. Zooals de heeren watou, hebben wij te Loonopzand een tijdelijk onderwijzer gehad. Wij waren van raeeniuo- dat het Rijk, door een vorige minister was dat ook gaasgd, ook bijdraagt voor een tijdelijk onderwijzer, doch dat is niet zoo. Deze minister get ft een andere uitleg aan de wet, zoodat wij g^on rooie duit krijgen, 't Zijn onvoorziene omstandigheden, waar je niets aan kan doen. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter. Nog is ingekomen een adres van den bond voor staatspensioneering. 'i Is wel aan deu raad gericht, maar 't bshoort m.i. daar niet thuis, 't Behoort bij de Regoering, 't Gaat over alle mannen en vrouwen te pen sionneren. Do heer Rijken. Nu de schouwvoering heeft plaats gehad en de slooten goed schoon zijn gemuakt, wil ik namens het poldei bestuur hier esns zeggen, dat de ingelanden niet te vreden zijn, dat zij het vuile water van de LOONOPZAND. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Woe jsdng 30 October 1908, des voormiddags 9»/a uur. Voorzitter de Edelachtb. heer van Besouw. Te ongeveer 9.45 uur opent de Voorzitter do vergadering aanwezig de heeren Verhagen van Kuijk, Lombarls, v. d. Heuvel, Rijken, Elias, Daileu, de Brtssor, Hesaelihaus, van DorUnoud en Teufcijgsafwezig de heeren A. H. Verster en M van Beurden. De Voorzitter verzoekt don secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergadering deze worden na voorlezing on- veranderd goedgekeurd en vastgesteld AAN DE ORDE 1. Procesverbaal van kasopueming. I ~J"\ "*J rTT a.~i De Voorzitter. Burg. en Weth. hebben fabnek van den heer Dalen moeten ontvangen. procesverbaal vac klsopneming gedaan bij Dat zijn wij met verpbeht. Alleen het water den "enieente—ontvanger- öit het onderzoek van de Noordzijde moeten wy ontvangen, is gebleken dat de registers en boeken behoorlijk Het vuile water verspreidt een stank en waren bijgehouden en dat 't .iienovereeukoiustig I het is voor de beeeteu, die dnai uit de «loten bodrag, f3960 20. iu kas eu aanwezig was. moeten drinken, veel te ongezond. Ook de Voor kennisgeving aangenomen. visschery gaat er geheel looikJP«»t. 2. Adres van den heer Smits, houdende En wy behoeven het met te ontvangen. °m bUlten d8 r0Üilij" 'e m0gei tr'h™r,te-ïe7mBT D*e"4 ligt toch ..n °D*orden secretaris wordt het adres voor-- ^Noo^jd..^ Ullt is mttar de ^Hieruit blijkt dat Smit* een perceeltje grond fabridk toch niet. Het water wordt op kunst— gelegen aan don hoek van de Peperstraat, matige wijze daatheeu gevoerd. heeft aangekocht teneinde aldaar een huis te 't Is do vraag hoe of hier op afdoend, bouwen Voor zijn affaire welke hij daarin manier maatregelen genomen kunnen worden, wil gaan uitoefenen levert het echter eenige Ik vernam hiei dat zulks zeer goed kan. ongemakken op, weshalve hij verzoekt om over De Voorzitter. Van wie d»t- de rooilijn te mogen bouwen. Hij verzoekt 1 De heer Rykeu. Hier, van Lombaits. de leden van den raad ter plaatse eens eet De ooratter. at is uw idee dun hiei van, onderzoek in te .tellee.dso zsl hij zorg dragen M.jn idee is, tenminste |De Voorzitter!8 Ofschoon 'dit tot de compe- U hetwater weg moet, eene rioleering door temie van het Dagelijksch Bestuur behoort,.1 de Molensteeg te laten maken, heb ik toch gemeend dit adres in den raad tel De Voorzitter. Dat is eenB™* behandelen. Smits wil bouwen tegen het huis De heer Lombarts Ja, dat groote vergunning don zou lüj over de rioleering nomen. In ieder geval moet bet water een heen bouwen terwijl er in de Peperstraat een uitweg hebben. Iwjk maar eens m Oisterwijk, St zoukomeniat de straat zeer zul out- daar hebben ze r*d. al zooveel ged^nom sieren. Hij had gezegd dat hij het terrein Ld water van de fabrieken van Tilburg te zou afpalen, doch toen ik vanmorgen eens I koeren, maai mets helpt. Imn kiiken was er nog niets van te zien. Nu De industrie mag met worden belemmerd, hoorde ik'van een ambtenaar ter secretarie Wij .konden b.v. het zoo maken, dat het. dat hij het een Maandag eens zal doen Ik water jn De Dr ef terecht kwam, zou voorstellen dat hij kan bouwen zooals de De heer Lombarts Dan kom je op par haag loopt en zooals ook op het kadaster twuber eigendom. V 7 oangegeven Voorzitter, Daar zou dan wel toe— Geven wij hem nu vergunning, dan moeten stemming voor worden verleend, wij het een ander ook geven en bovendien I Da heer Lombarts. Zou do rioleering daar het kan veel te moeilijk ook, de straat is voor wel bestand zijn. daar niets te breed. I Uö Voorzitter. Dat dient later ondeizocht De heer de Bresser. Wij moeten in de te worden, toekomst kijken. üe heer Ryken- Aan de Dreef wordt met De Voorzitter. Juist daarom. Ze kunnen zoo geweid. hier nooit bouwen of ze hebben moeilijkheden. Na nog eemge discussie wordt besloten deze In steden kunnen ze toch op kleine stukjes U»k eens grondig te ouderzoeken en later in grond nog wel bouwen. Als hij hier de deur een volgendevergadering.te behandelen. in 't midden laat zetten, dat is veel mooier X.W loof de« in handen De* teer vanDortmond. Zooala het tram- K .«tellen van da commiaeie en d.z. station in Loonopzand. 't Café is er dan mooier op n.„»pi ti» heh Smits zoo 6- Adressen verzetting kermis, juist" gesproken.' Wat dat afpalen betreft O0 v°orZitter. Vrxn deSt. 1^"1dU8^er®e^1gI^| mijnbeer de Voorzitter, dat is zeker niet goed een adresd begrepen, want hij zou er dadelijk voor zorgen kermis met te verzetten zooals de heer v. d. en vroeg mij dan ook of de heeren ter plaatse Heuvel zal voorstellen, doch te behouden 1 LHi^n zooals ze thans is vastgesteld. Van den R. K. W1De VoSaï Vanmorgen had hij er toch Volksbond, R. K LeerbewerkeregUde, Pro- De voorzitter, vanmorg j I pogandaclub St. Bernardo» zyn 518 adrewen 111 De heer v d Heuvel. Hij zou er toch voor ingekomen allen eveneens houdende verzoek aorg dragen dat het klaar waa heeft hjj verteld. 1 niet op. het voorstel van den heer van den Volgens dat ik zoo gezien heb, zou hij aan een Heuvel in te gaan. kant 1 meter op gemeentegrond komen Zooals mijnheer van Dortmond opmerkt is het café, als hij rond bouwt ve#l mooier, doch hij prefereert een recht huis, daarom zou li ij gaarne concessie hebben om op gemeente grond te mogen bouwen. De weg is daar, zooals Smits my vertelde, eeuigBzins verlegd. De Voorzitter. Dat. is daar allemaal ge meentegrond. Wel hebben de menschen daar stoepen laten leggen eu is dat ook stilzwijgend, toegestaan, doch bij gelegenheid wordt hun daarop toch gewezen. Zoo kwam Vloemans reclameeren dat ze met de kermis zijn stoep hadden stuk gereden, Ik heb hem toer. ge vraagd wie hem vergunning had verleend, daar een stoep te laten leggen. De heer Rijken. Dat hadden ze dan maar moeten vragen. De Voorzitter. Als ze hier gaan bouwen, dan hebben ze altijd moeilijkheden. Ze kunnen nooit bouwen als op een ander. De heer v. d. Heuvel. Bij ons het tramstation is zeker prachtig. De Voorzitter. In Tilburg heb je zooveel hoekhuizen. De heer Teulings. Voor een cale geelt dat ook niets. De Voorzitter. Wij zullen straks eens gaan kijken, dan kunnen wij ons overtuigen. 3. Adres van Oerlemans gemeentebode, houdende verzoek zijn jaarwedde met f 50 per jaar te willen verboogen. Door den secretaris wordt het adres voor— ^Hieruit blijkt dat het salaris van Oerlemans thans f 6 per week bedraagt. Hij wijït er in zijn schriiven op, dat hij ook belast is met het schoonhouden \«n hot raadhuis en dat hij als hy van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 Adressanten wijzen er op, dat het verzetten van de kermis voor de arbeiders, welke stand veruit het grootste gedeelte dor inwoners uitmaakt, Vau groot nadeel zal zijn. Do adressen behoeven niet iu behandeling te komen, wijl de heer var. den Heuvel zijn voorstel nog niet heeft ingediend. De beer v. d. Heuvel. Toen ik mijn voorstel aangaande de kermis—verzet liDg bekend maakten, dacht ik nergens aan dan in prac—- tischen zin to bandelen, de neringdoenden eenig voordeel te verschaffen. Een andere tedoeling had ik niet. Verzetting van kermis wilde ik bewerken om zekere categorie vau dienst te zijn. Uit respect voor de meerderheid zal ik mijn voorstel niet indienen en verzoek ik u het als afgedaan te beschouwen. De Voorzitter, Wij zullen nu ten einde het adres van Smits af te handelen ter plaatse een onderzoek instellen. Eenige leden gaan ter plaatse een onderzoek instellen en andere oriënteeren zich op de kadafiterkaart. Nadat allen weer ter vergadering zyn ge komen, zogt de heer v. d. Heuvel het terrein in oogenschouw te hebben genomen en tot de conclussie te zijn gekomen, dat het terrein greot genoeg is. Hij kan als hij rond bouwt, zich voldoende bedruipen. Na eenige discussie wordt besloten vergun ning te verleenen om met de hoek van het nanststnande huis gelijk te bouwen en dan verder de haag te volgen. Daar niemand het woord meer veilangd sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Reclaims hoofd- oaslag Vaststelling suppletoir kohier H- O. f

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5