Derde Blad. buitenland. ^""Tiinnenl and: Provinciaal Nieuws Duitschland. Engeland. Rusland. Reclame. Nummer 79. Zondag 4 October 1908. 31e Jaargang. cho van het Zuiden. Omtrent de belastingplannen der re geering nog ditDe successierechten zullen met U/s pCt. worden verhoogd voor die personen, die om de een of andere reden van militairen denst zijn vrijgesteld. Van de wijnbelasting (alleen voor gebottelden wijn) zullen de voor uitvoer bestemde flesschen worden vrij gesteld. De belasting op de advertenties zal bedragen 10 pCt. voor vakbladen en dergelijke, 5 pCt. voor dagbladen; daar bij zal alleen de officieele prijs in aanmerking genomen worden en geen rekening gehouden worden met eventueele kortingen. Men schat de op brengst van die belasting op 25 millioen mark per jaar I Eén gelukkige stad is Duisburg daar heeft men over het jaar 1906/07 een overschot van 1.250.000 mark. Een millioen zal als reserve bestemd worden, de rest zal voor instellingen van gemeen nut besteed worden. Graaf Zeppelin heeft gisteren te München in de academie over zijn groo- ten tocht gesproken. Merkwaardig was het verwijt, dat hij met zijn weinige er varing den tocht nog niet goed aange durfd had, maar dat zijn kas uitgeput was en hij dus gedwongen werd den door 't rijk voorgeschreven proeftocht af te leggen. Als een der oorzaken, waarom de ballon een speelbal der winden was ge worden, noemde hij de groote menschen- massa, die er zich rondverzameld had en waardoor het luchtschip eigenlijk in het midden van een groote kom kwam te liggen. Als alle menschen op het eerste alarmsein toegeloopen waren, had het schip misschien nog gered kunnen worden. In Engeland als hier een terugkeer van den zomer. Gisteren was het te Londen 79 graden in de schaduw en 112 in de zon Maar acht keeren gedu rende den heelen zomer is het er warmer geweest, of even warm eenmaal in Juni, vijfmaal in Juli, eenmaal in Augustus en eenmaal in September (eergisteren). Sinds menschenheugenis is het maar zoo warm geweest in Octobern.l op 4 October 1886, toen het ook 79 graden was. Der tien jaar geleden was het op 1 Oct. en in 1901 op een anderen Octoberdag buitengewoon warm 75 graden. Een telegram van gisteren meldtIn de laatste 24 uur kwamen 225 nieuwe choleragevallen voor en 98 sterfgevallen. Het aantal lijders bedraagt 1834. De toestand der keizerin wekt groote bezorgdheid. Het is dringend noodig, dat zij naar het Zuiden gaat, maar zij wil niet, tenzij de czaar meegaat. De kolonisatiecommissie heeft het plan in het volgende jaar 100.000 gezin nen, samen tellende ongeveer 500.000 zielen, in Siberië te vestigen. Er zullen hun 350.000 perceelen land worden toe gewezen. Tweede Kamer. In heden gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de minister van justitie op een vraag van den heer Rood- huyzen geantwoord, dat aan de ge broeders Bos uit Opperdoes, die Frans Rosier grepen, na overleg met en op last van den minister van binnenlandsche zaken, ieder f 100 belooning is toege kend. Op een vraag van den heer Duymaer van Twist antwoordde de minister van buitenlandsche zaken, dat hij, nadat hier te lande het mond- en klauwzeer was geweken, met nadruk bij de Britsche regeering had aangedrongen op intrek king van het verbod van invoer in Enge land van hooi en stroodat nog geen definitief resultaat was verkregen, doch uit een heden van den Engelschen gezant ontvangen bericht bleek, dat de Britsche regeering hare volle aandacht schenkt aan de mogelijkheid van intrekking van het verbod. De wijziging der motorwet is in de Eerste Kamer aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Van Gend en Loos. Het 1.1. Woensdag aan de «Leeuw. Crt." ontleende bericht als zou de Staatsspoor het contract met de firma Van Gend en Loos met 1 Jan. a.s. niet meer wenschen te hernieuwen, blijkt onjuist te zijn. Naar wij met zekerheid vernemen zal met ingang van 1 Januari a.s. het contract worden hernieuwd, terwijl daarin eenige wijziging zal worden aangebracht, zoodat dezelfde overeenkomst, aangegaan door de firma met de Staatsspoor, vanaf dien datum Ook zal gelden voor de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Bali. De correspondent van de N. R. Ct- te Batavia seint heden sDe toestand in Bangli is volstrekt betrouwbaar. Het 18e bataljon keert ten spoedigste naar Java terug." Een liter telegram van dien corres pondent luidt Onder den druk van de aanwezige troepenmacht verzocht de vorst van Bangli aanstelling tot stedehouder. Hij wordt morgen als zoodanig beëedigd." Herfstwormte. Het Koninklijk Nederlandsch Mefaereo- logisch Instituut in de Bildt deelt het volgende mede De maximum temperatuur, hedenmid dag (2 October) in de Bildt waarge nomen. 26.1° Celsius, is de hoogste wel ke sinds 1849 te Utrecht- de Bildt, in October werd opgeteekend, en overtreft den vroegeren hoogsten stand voor deze maand, 24.8° C. op 5 October 1886, met 1.3°. Alleen op 1 tot 4 Juni en op 2426 Juli zijn dit jaar hoogere temperaturen voorgekomen. Nederland en Venezuela. Reuter's correspondent in den Haag seint aan de buitenlandsche kranten «Noch aan het ministerie van buittn- landsche zaken, noch aan het ministerie van koloniën is bericht ontvangen, dat president Castro weigert, de Nederland- sche nota van den Duitschen gezant te Caracas in ontvangst te nemen. De regeering is geenszins ran plan, de stuk ken door een bijzonder afgezantschap aan den President te laten overhandi gen." Wij hebben al meer opgemerkt, dat dergelijke berichten van Reuter's corres pondent in den Haag, ondanks hun officieuzen schijn, in werkelijkheid niet op inlichtingen van onze regeering be rusten. Het zou* trouwens ondenkbaar zijn, dat aan de Nederlandsche pers een officieuze mededeeling van zooveel belang onthouden en alleen Reuter's correspondent er mee In kennis gesteld zou zijn. Wat er aangaande het plan van de regeering ten aanzien van een afgezant schap gezegd wordt, zal dan ook wel niet meer dan een gissing zijn, voor welke een groote waarschijnlijkheid pleit. Het Hbl. zegt naar aanleiding daarvan Indien dit bericht juist mocht blijken, zou het wel bijna onmogelijk worden met president Castro langs minnelijken weg tot een schikking te komen. De dwaasheid van den eisch sprtoigt in het oog. President Castro, die niet alleen den heer De Reus uitzette, maar al onzen consuls het exequatur ontnam, die dus op dit oogenblik geen vertegenwoordiger van Nederland in zijn land duldt, zou nu verlangen, dat een Nederlandsch zaak gelastigde tot hem kwam, op gevaar af, dat ook deze uit het land werd gezet Zoolang de betrekkingen niet officieel weer aangeknoopt zijn, waartoe in het volkenrechtelijk verkeer van de welwillen de diensten van een vertegenwoordiger van een ander land gebruik pleegt te worden gemaakt, kan geen vertegen woordiger van ons land zich naar Vene zuela begeven. Tenzij een andere mogendheid alsnog haar vriendschappelijke tusschenkomst aanbiedt, en beide partijen geneigd zijn daarvan gebruik te maken, schijnt een minnelijke oplossing van het geschil, wij herhalen het, niet wel meer mogelijk. Ontslagen. De inspecteur le klasse bij de ge meente-telefoon Gulden, de klerk 1 e klasse bij de gasfabriek Snip en de klerk 3e klasse bij den burgerlijken stand, Buriks, allen te Amsterdam, ontvingen gisteren bij de beëindiging van hun dienst een schrijven van B. en W., waarin hun werd medegedeeld, dat zij met ingang van heden niet-eervol waren ontslagen met uitkeering van 1 maand salaris. De aanleiding van het onslag is te zoeken in eenige artikelen, opgenomen in »Het Prinzenhof", waarvan de outslagen ge meente-ambtenaren redacteuren waren Nederlandscke-BeJgisehe Commissie. Men meldt, dat de tweede bijeenkomst der Nederlandsch-Belgische commissie zal plaats hebben te 's-Gravenhage in den loop van de maand November. Zij zal worden voorafgegaan door voorloopige bijeenkomsten op 12 en 26 October, te houden in de localen van de Eerste Kamer en het ministerie van Waterstaat- Als onderwerpen van bespreking zijn o.a. voorbereid verlaging van het posttarief, bescherming van intellectueele werken, en de wederzijdsche uitvoering van von nissen. Record. Uit New-York wordt van 12 dezer gemeld Het grootste aantal kajuitspassagiers, ooit met een enkel schip te New-York aangebracht, n.l. 1009, arriveerde hier Maandag 1.1. met het stoomschip «Rotter dam" van de HollandAmerika-Lijn. Van dit aantal waren 445 le en 564 2e klas passagiers- Het schip had slechts 230 tusschen- dekspassagiers aan boord. Het record werd sedert 15Sept 1906 gehouden door den snelstoomer «Kaiser Wilhelm II" van den Norddeutschen Lloyd, die aankwam met 987 kajuits passagiers. Thans heeft de «Rotterdam'' het record geslagen. Een dankbaarheid van een inwoner van Waalwijk. Uil dankbaarheid voor de verkregt-u wel daden en met den wei ach dat velen nut mogen trekken van zijne ondervindiug, mach tigt ons een inwoner vau Waalwijk zijne volgende verklaring te publiceeren. De beer W. H. v. Wijk, wonende S'.a tio-slraat C 20 le Waalwijk, meldt ons: Voordal ik gebruik m« kte van Foster's Rugpijn Nie,ren Pillen ben ik drie jaar lang het slachtoffer geweest van een ongesteld heid der blaas. Ik had rerschrikkelijk veel last met de urine, die zeer moeilijk en pijn lijk kwam en met onvoldoende hoeveelhe den. Het vu verschrikkelijk lastig voor mij en bet gebeurde soms dat ik dagen aebtér elkaar wegens den hesigen aandrang slechts met moeite mijn werk kon verrichten. Ik wist niet wat ik hiermee moest be ginnen, daar alles wat ik er tot nog toe voor gedaan had zonder resultaat was geble ven en afgaand op al de goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wilde ik hiermede nog eens een proef nemen. Op uw vraag of ik hierdoor verlichting bekomen heb, kan ik volmondig ja zeggen. Een en kel doosje was reeds voldoende om de pijn nagmoeg geheel te doen verdaijnen doch om den wortel van het kwaad totaal uit te roeien, zal ik nog eens een doosje innemen en bij voorkomende gelegenheid zal ik gaarne dit heilzaam geneesmiddel aan andere lijders bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteld heden want bet verBtopt niet alleen de nie ren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tege lijkertijd brengt het de prikkeling en ont steking der blaas met zich mede. Het urine zuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, van eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen lossen het urinezuur op en helpen de nieren om op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer van Wijck gehad heeft. Wij waar- schqwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de hand- teekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firiru Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van poslwissel it f 1,75 voor één off 10. voor zes doozen. WAALWIJK, s Benoemd. Oct. igo8. De heer Joh. J. van Eupen, adjunct inspecteur van het inlandsch onderwijs in Ned. Indië en laatstelijk waarnemend- inspecteur in Djokjakarta is benoemd tot inspecteur van het inlandsch onder wijs te Makassar. Een vraagT Wij stelden in ons vorig nummer eene vraag, waarom ook de kiezers onzer cen trale, gereorganiseerde kiesvereeniging niet waren opgeroepen om zich uit te spreken over al- of niet aansluiting bij den Algemeenen Bond en over het kies- rechtvraagstuk. Wij hadden het genoegen door den voorzitter der centrale kiesvereeniging zelve daaromtrent te worden ingelicht. Zooals ons allen bekend is, is het centraal bestuur na zeer vele moeite er in geslaagd in alle plaatsen van ons district afdeelingen te vestigen en een reglement te doen aannemen, dat een model in zijn soort genoemd mag wor den. Nu lag het ook in de bedoeling van genoemd bestuur eene vergadering over genoemde onderwerpen te houden. Wat bleek echterdat op tal van plaat sen zeer weinig ambitie werd betoond, bestuursleden ontslag hadden genomen, de vacatures niet waren aangevuld, geen jaarvergaderingen waren gehouden enz. zelfs een of meer opgehouden hadden te bestaan we noemen o. a. Waalwijk, Drunen, Haaren, Bokhoven e. m. a. Waar zoo de toestand was, kon het hoofd bestuur moeielijk eene algemeene verga dering beleggen ter bespreking zulker belangrijke zaken. Nochtans we«(Ü bbestuur wfeer po gingen aan om de afdeelingen nieuw leven in te blazen en volledig te krijgen en zal het buitendien eerlang lezingen laten houden over actueele onderwerpen als arbeidscontract, e. m. a. Waalwljks Belaag. In de Donderdagavond gehouden be stuursvergadering waar tal van belang rijke zaken ter tafel kwamen, werd o.m. besloten op een nader, in overleg met den betrokken persoon, te stellen tijd, eene tentoonstelling te organiseeren van schilderstukken, schetsen enz. van onzen schilder den heer Jan van Delft. Voorts werd besloten het herhalings- en teekenonderwijs met kracht te steu nen en eene lezing te houden over 't onderwerp «volksontwikkeling.* Deze lezing die gegeven zal worden in begin November is natuurlijk toegankelijk voor eenieder. Terloops werd nog besproken het eerlang ontwerpen en uitgeven van een geschrift, mogelijk geillustreerd, van Waalwijk en omgeving, tot meerdere verbreiding van 't geen onze gemeente en omgeving op 't gebied van industrie, kunst en natuurschoon aanbiedt. Tenslotte werd met niet te verhelen spijt herhaald, dat nog zoovelen achter blijven lid te worden dezer nuttige ver- eeniging. De propaganda zal met kracht worden ter hand genomen. Onderwyicrsvergadcrlng. Vergadering van het onderwijzers-ge zelschap in het arrondissement Waalwijk, te houden op Donderdag 8 October 1908, des voormiddags te 10 uur precies te Waalwijk in «Musis Sacrum.* AGENDA 1. Opening en Notulen, 2. Verkiezing van een Bibliothecaris. 3. Opgaven van onderwerpen ter be handeling in 1909. 4. Rekening en verantwoording door den Penningmeester. 5. Het Alcohol-vraagstuk en de School. Inleiderde heer Matthee. 6. Slöjd. Inleider de heer Buzink. Vakvereentging. Algemeene vergadering van deSchoen- makers-vereeniging Afdeeling Waalwijk- Besoijen op Zondag 11 October des namiddags ten 6 ure op de Pauluszaal te Waalwijk. AGENDA 1. Opening en lezing der notulen. 2. Huishoudelijke mededeelingen. 3. Jaarverslag van den Penningmeester. 4. Jaarverslag van den Secretaris. 5. Rondvraag en sluiting. Nationale wedstrijd btf dee heer Jesv.d. Werff. Naar men ons meldt is de zaal, waar morgen avond het eerste tiental deel nemers aan chen wedstrijd zal optreden, voor meer dan drie-vierde reeds uit verkocht. Op beide rangen zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Wie dus morgenavond er heen wil, haaste zich Morgenmiddag zal er van 12 tot 1 uur gelegenheid zijn plaatsen te bespreken Herhallagsonderwijg. Donderdag j.l. is aan onze Openbare School weer den cursus voor het her- 'halingsonderwijs begonnen. Evenals vorige jaren valt er ook thans over gebrek aan belangstelling niet te klagen, daar ruim een vijftigtal leerlingen het onderwijs reeds volgen. „Waalwijk Vooruit." Zooals reeds gemeld gaat het le elftal naar den Vugtschen medaille-wed strijd. Buiten »W. V.« zullen nog meêdingen «Vugt Vooruit* Vugt. «Victoria* Vugt. «Sparta* Eindhoven. Dat de strijd zwaar zal zijn, lijdt geen twijfel en daar het >W. V.'s le wedstrijd is, is het niet raadzaam zich aan voor stellingen te wagen, want zulk een match brengt dikwijls groote verrassingen- Om den Waalwijkschen voetbal-enthou siasten den uitslag zoo spoedig mogelijk te laten weten, neemt de Heer A. van Eijck enkele postduiven meê en zal de tijding die deze gevleugelde boden meê brengen, voor de raam worden gehan gen van het Sigarenmagazijn van den Heer A. van Eijck Stationstraat. Ongelukken. De beide personen die alhier in het R. K. Gasthuis zijn opgenomen, maken het, gezien het hun overkomen ongeval zeer goed. De machinist J. Buijzer zal binnenkort het gasthuis kunnen verlaten. De polderwerker A. Donkersloot heeft nog steeds veel koorts, overigens is zijn toestand ook vrij wel. BAARDWIJK. Gepasseerden Maandag kwam 'n een boer uit naburige gemeente met- zijn vrouw uit Waalwijk terug waar ze 'n varken hadden geleverd. De vrouw maakte van het gunstig oogenblik gebruik (da hon denkar met traliewerk was nu natuurlijk leeg) om haar gemak te nemen en dea var kens plaat* in te nemen. Zoo door het heiningweik bezien leverde dit een aardig effect, hierbij kwam nog dat de inzittende wederhelft uiet tot bewonderenswaardige schoonheden harer sekse behoorde. Iemaud die juist op dat moment z'n rustun: had, hield de wettige echtgenoot staande en vroeg met zekeie belangstelling of ie 'n ruiltje had wezen leggen. ,,Neje, zei de boer, ik zij 'n verke wiste brengen bij zekere in Wolk. Neem me dan niet kwalijk kreeg hij ten antwoord, ik wilde in het andere geval maar opmerkzaam maken, dat als je gernild had, het niet in jou voordbei w»s uitgevallen. Deier dagen ontving het Bestuur der *Hana** alhier een schrijven van Ged. Stalen dat hun subsidie door d< Provincie werd toege-fgd bij aldien hen subsidie van Rijks wege zou worden toegezegd. Wij hopen echter toch omstreeks Nieuw jaar met den cursus-boekhouden te kunnen beginnen. Het jongetje van Liempt alhier werd gisteren in Waalwijk zoodanig mst een steen ter hoogte van het oog getroffen dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Moge die jeugdige belhainers huu straf niet ontgaan, ten voorbeeld voor anderen, daar dat roekelooze smijten met steenen en andere voorwerpen niet alleen in Waalwijk maar ook hier maar al te veel voorkomt. Propaganda-vergadering op Zon dag 4 October a.s. 's middags 12 uur op de zaal bij C. Pullens. Spreker A. C. Hoes Tilburg. Onder werp: «Arbeidscontract» en «Werkloozen- fonds.» Op deze vergadering treden af de bestuursleden M. Maas, P. van Mierlo, en J. van Cromvoirt. Eventueele can- didatenlijsten moeten zijn ingeleverd vóór 4 Oct. bij den Secretaris M. Maas. Deze moeten geteekend zijn door minstens tien eden. Toegang vrij voor alle leerbewerkers. DRUNEN. Te beginnen in den loop der maand November a.s. zal door een Und- bouwleeraar in deee gemeente een cursus gegeven worden van tien lessen in de be- mestingleer. Deze* lessen worden kasteloos gegeven. Zij die deze lessen willen volgen moeten zich vóór Zondag 11 October a.s. op de secretarie aanmelden.. In hun welbegrepen belang worden de landbouwers boven twintig jaar aangeraden zich aan te geven. Evenals vorige jaren zal sok it jaar een cursus geopend worden in het geven van onderwijs in het handelsrekenen en boekhouden. De lessen zullen gegeven worden door de heeren C. v. d. Bergh uit Waalwijk en H. G. Clerkz, hoofd der school dezer gemeente. Dc subsidies voor dezen cursus zijn reeds aangevraagd. Door den Rijkslandbouwleeraar Hui- zinga is alhier toezegging gedaan dat hij de heidevelden op de Honderd Bunder zal onder zoeken, waarvoor deze het best geschikt zijn om te bewerken. Voor zoover hem bekend zullen deze gronden na op de wijze door hem aangegeven bewerkt te zijn, «en aardige bron van inkomsten voor de gemeente kunneu worden. -t- Op verzoek van den heer Huizinga Rijkslandbouwleeraar te Breda zullen door de Gebr. Pijnenborg alhier in de heide onder deze gemeente nabij de Kerksteeg twee proefvelden worden aangelegd. De proef velden zullen worden omgeploegd niet geapit en alleen met kunstmest worden gemast. De loting der Nationale Militie voor deze gemeente waaraan 84 personen zullen deelnemen zal plaats hebben te Heusden op 2 November 190S. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Het onder zoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Landweer zal worden ge houden te Kaatsheuvel, in het lokaalhet Gemeentehuis", op Donderdag den 12 Nor. a.s. des namiddags te één uur. (Amsterd. tijd.) Teeu deze week vrouw S. 'a morgeus haar konijnen zou gaan voederen kwam ze lotde on aangename ontdekking dat haar 'n viertal ont stolen waren. Hoewel de politie onderzoek doet naar de(n) dader(s) is dit nog zoudex resultaat. Als bewijs van den invloed van het zachte weder moge dienen, dat deze week in den tuin bij G. K. alhier nog aardbeien geplukt zijn, CAPELLE. Op uitnoodiging van bet Bestuur der landbouwvereeniging *Capelle- Sprang en Vrijhoeven-Cappel" had Dinsdag avond bij den heer L. F. van Dongen eene bijeenkomst pla ts van de landbouwers met den heer Directeur van de Stoomzuivelfabriek Dongen" te Dongen, om te geraken tot den verkoop der melk gedurende het winter seizoen. Nadat door den Directeur de voor waarden waren toegelicht, besloten de meeste der aanwezigen hunne melk aan die fabriek te leveren en teekeuden het contract. Op de Internationale Tentoonstelling voor het Koffiehuis- en Restauratie bed rijf, gedurende deze maand gebouden in het Paleis van Volksvlijt" te Amsterdam, expo seert o.a. in de afdeelingfVerpakkings- artikelec" ook de Dutch Straw Works Com, any, directie: Oerlemans Zonen. Haar stand No. 154, waar op eene keurige machine, door electrische kracht gedreven, stroohulzen gefabriceerd worden, heeft veel bekijks. Door de Jury en het Comité werden haar 2 medailles toegekendeen welverdiende bekroning waarmee we de directie feliciteeren. Woensdag bad Mej. de Wed. R., terwijl ze met een kind op haar arm liep te wandelen, het ongeluk zoodanig te vallen, dat ze haar arm brak. Geneeskundige hnlp moevt worden ingeroepen. WASPIK. Vergadering van de Afdeeling der N. C. Boerenbond op Woensdag 7

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9