Notaris Canters Burgerlijken Stand. De groei Pink Pillen Advertentiën. 8 Hitten en 3 Vrachtpaarden Duitschland. Denemarken. Balkansla ten. BINNENLAN D. Kleine Advertentiën. Reclame. Het Bestuur van „DH BINNENPOLUER VAN WAALWIJK" maakt bij deze bekend dat de straatweg vanaf het Station Waa'wijk tot aan de grens van Besoijen, wegens vernieuwing van den weg, tot nadere ken nisgeving voor voertuigen is afgesloten. veikoopen TE KOOP Iersche Setter, T. f 20 - BIEDT ZICH AAN net Persoon voor Loopwerk en andere bezigheden. Een RIJWIEL te koop voor f 18. aan de Berkelsche Steenfabriek te Berkel bij Tilburg. Ongeveer 200 koopen Spaan ders, Schabben, Strookën, Keu kenblokken, Boomen, Planken. Timmerhout en Brandhout. spraken hoog verheerlijkt en d*n tegelijk verklaart, dat ook zonder dat huwelijk een verbintenis door den Staat zal worden erkend De zaligverklaring van de eerbied- wsardige Jeanne d'Arc zal plaats vinden in de maand April. Naar men zegt, zal haar feestdag bepaald worden op.8 Mei. Het gebruik wil, dat het feest van een heilige of zalige gevierd wordt op den marteldag of op den dag waarop een mirakel geschied is. Naar de //Libre Parole* verneemt, zal de II Vader ditmaal van dien regel afwijken en den feestdag van Jeanne d'Arc bepalen op 8 Mei, zijnde de datum der inneming van Orleans. Z. H. wil daardoor aan den feestdig tegelijk een kerkelijk en nationaal karakter geven. Het is al met.r gezegd, dat wij, menicheK van den tegenwoordigen tijd, waarschijnlijk heelemaal geen kijk hebben op de ingrij pende beteskenis van de nieuwste vindingen op luchtvaartgebied, hetzij met de ballons, hetzij met machines, die zwaarder zijn dan de lucht. Over enkele tientallen jaren moet de wereld er wel heel anders uilzien 1 Een klein denkbeeld krijgt men er van, cis men de plannen van de Duitsche Luchtvaart- vereeniging hoort. Haar dotl is overal //havens* voor de luchtschepen op te lichten, bestaande uit groote loodsen, waarin de billons geborgen kunnen worden bij hst opsteken van den wind of bet naderen van donderbuien. Maar verder wil de vereeni- ging, op raad van graaf Zeppelin, op tal van punten, die gevaarlijk kunnen worden voor de toekomstige luchtscheepvaart, vuur torens voor de luchtschepen bouwen. De vuurtorens moeten /oorzien worden van zoeklichten, waarmede de wiudinrichting aangegeven kan worden. De vereeuiging wil ook „luchtkaarlen* laten teekenen. Het tekort in de Zealandsche Boeren- spaarbank, waarvan de ex-minister Alberti beheerder was, bedraagt volgens het laatste onderzoek ll1/, millioen kronen. Onafhankelijkheid Bulgarije. De stroom der geschiedkundige ont wikkeling laat zich niet indammen tus- schen papieren muren. Alle verdragen en besluiten van internationale conferen ties verliezen allengs door de macht der feiten hun innerlijke kracht en ten slotte blijft er weinig anders dan de leege schaal over. Zoo is het ook gegaan met het verdrag van Berlijn Het bepaaltBulgarije is een zelf standig en schatplichtig vorstendom onder suzereiniteit van den sultan van Turkije de vorst wordt door het volk gekozen en door den sultan in zijn ambt bevestigd, met toestemming der mogend heden. De provincie Oost-Roemelië wordt onder politiek en militair bewind geplaatst van den sultan zij zal een Christelijken gouverneur-generaal hebben Wat is er nog van over i Niets I Eerst werd in den nacht van 17 op 18 Sept. 1885 de gouverneur door de Roemeliërs weggejaagd en de vereeniging van Oost Roemelië met Bulgarije geproclameerd. Prins Alexander van Battenburg nam den titel aan van »vorst der beide Bul- garijen*. En nu, in den morgen van 5 October 1908, heeft Bulgarije in Tirnovo zijn onafhankelijkheid uitgeroepen en heeft zijn vorst den titel aangenomen van koning. Bulgarije is sedert 1393 een Turksche provincie geweest- De Russisch-Turksche oorlog in 1877—1878 bracht eerst in dien toestand verandering. In 1879 werd Alexander van Battenburg tot vorst ver heven, maar ten gevolge van een staats greep van de Russisch gezinde partij werd hij in 1887 door Ferdinand van Coburg vervangen. Deze is het, die zich thans te Tirnovo tot koning heeft laten uitroepen. Tirnovo was tot de verovering der Turken in de 14e eeuw de kronings- stad der Bulgaarsche koningen of cza- ren, zooals zij werden genoemd. Ook Ferdinand's verheffing is begroet met den kreetLeve de czaar van Bulgarije. Overal in den lande heerscht groote geestdrift. Kerkelijke en militaire plech tigheden wisselen elkaar af. Maar nog op een ander punt is het verdrag van Berlijn teniet gedaan. Het bepaalde, dat de Turksche provinciën Bosnië en de Herzogewina door Oosten- rijk-Hongarije zouden worden bezet. Alles wijst er intusschen op, dat Oostenrijk genoeg heeft van die bezetting en nu de provinciën maar aan zich wil trekken mogelijk in dezelfde staatsrechtelijke verhouding als Elzas-Lotharingen bij Duitschland behoortals ryksland. Dit laatste zal vermoedelijk wel van de allergrootste beteekenis blijken in de heele geschiedenis. Want waren de mo gendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend, eensgezind, men zou ten volle gerust kunnen zijn omtrent het verloop der gebeurtenissen op den Balkan. Of lieverBulgarije zou zich waarschijnlijk wel tweemaal hebben be dacht alvorens zich onafhankelijk te verklaren. Weliswaar is er al vroeger, het vorig jaar, toen vorst Ferdinand zijn regeeringsjubilé vierde, sprake van ge weest, dat Bulgarije zich van Turkije zou losmaken, maar Ferdinand van Coburg is een te omzichtig staatsman om de omstandigheden niet beter te kiezen. Nu staat het er geheel anders voor. Ten eerste is Turkije pas door de Jong-Turksche omwenteling een consti tutioneel staat geworden, die al zijn levenskrachten noodig heeft om geor dende toestanden in te voeren en de bewijzen van vroeger wanbeheer te doen verdwijnen. Maar bovenalde Donau- monarchie is nu op Bulgarije's hand 1 Het heeft allerwegen de aandacht ge trokken, dat, terwijl Bulgarije met de Porte in conflict was, omdat zijn diplo matieke vertegenwoordiger niet als ge zant in Constantinopel was erkend, en het de hand had gelegd op die lijnen van de Orientspoor, welke in Oost-Roe melië loopen, keizer Frans Jozef vorst Ferdinand met buitengewone hartelijk heid in Boedapest ontving en feteerde. Toch protesteerde Oostenrijk ook wel te Sofia over het in bezit nemen van de lijnen, maar in hoofdzaak om voor de Oostenrijksche en Duitsche aan deelhouders op te komen, wier belangen werden bedreigd. Maar Zaterdag kwam de aap uit de mouwOostenrijk liet te Parijs, te Lon den, te Berlijn, te Rome en te Peters burg weten, dat het voornemens was de verhouding van Bosnië en de Herzoge wina tot de Donaumonarchie maar eens beter te regelen. Wat kunnen de mo gendheden doen, nu tegelijkertijd op den Balkan de boel aan het roeren is ge bracht door >Ferdinand mit der grosen Nase Openlijk wordt dan ook te ver staan gegeven, dat Oostenrijk vorst Ferdinand heeft aangezet tot zijn ge- wichtigen stap. Gewichtig in zooverre, dat de internationale politieke toestand er vèrreikende gevolgen van ondervinden zal. Want inderdaad beteekende de on afhankelijkheid van Bulgarije weinig of niets. Men had in Sofia rondweg maling aan den sultan. Onder die gewichtige gevolgen zal wel in de eerste plaats behooren een geheel andere groepeering der mogend heden. Met het oog op de kortelings gewisselde diplomaten-bezoeken ligt het voor de hand om te veronderstellen, dat men in de Russische, Duitsche en Itali- aansche hoofdsteden niet onkundig is geweest van den stap dien Oostenrijk doen zou. Het is daarom begrijpelijk, dat men in Parijs, maar vooral in Lon den, pijnlijk verrast is. Engeland kent aan geen enkele mogendheid het recht toe het bestaande internationale verdrag te wijzigen zonder de goedkeuring van alle partijen. En dan als het waar is, dat Rusland, Duitschland en Italië Oostenrijks houding bij voorbaat hebben goedgekeurd, is het niet te denken, dat zij voor zichzelf geen belooning voor die goedheid zouden wenschen. Men spreekt er al van, dat Rusland nu meteen maar eens de Dar denellenkwestie wil oplossen het verbod voor Russische oorlogschepen om uit de Zwarte in de Middellandsche Zee over te gaan, heeft Rusland al jaren lang gehinderd, wel het meest tijdens den oor log met Japan. Italië verwacht moge lijk schadeloosstelling ten opzichte van Albanië en Tripolis. Maar dit zijn niets meer dan veron derstellingen. Als Turkije niet dadelijk naar het zwaard grijpt zal de aangewe zen weg voor de mogendheden welzijn een nieuwe internationale conferentie te houden. Of Turkije naar het zwaard grijpen zal De opvatting van enkele Oostenrijksche bladen blijkt ons voor het oogenblik we de juiste, hoe er ook gesproken wordt van wederzijdsche krijgstoerustingen en van een krijgshaftigen geest, die in de legers zou heerschen. De Z e i t schrijft namelijkTurkije is een sterke militaire mogendheid, maar is op het oogenblik nog niet gereed en dit is een waarborg voor den vrede. Een andere waarborg dat Oostenrijk-Hongaiije niet zal nalaten Bosnië te annexeeren en de sultan zal zich wel bedenken, alvorens over te gaan tot vijandelijkheden tegen Bulgarije en Oostenrijk-Hongarije. Te Constanti nopel zal men met waardigheid weten te berusten. Mocht het onverhoopt tot een oorlog komen, dan is het nog zeer de vraag, of de mogendheden zich zullen mengen in het conflict tusschen Bulgarije en Turkije. Omtrent de wederzijdsche strijdkrach ten wordt het volgende meegedeeld In tijd van vrede telt het Turksche le ger 450.000 man, in tijd van oorlog 1.516.000 man. De infanterie is gewa pend met Mausergeweren, model 1890 (kaliber 7,65 m.M.), terwijl een klein ge deelte nog heeft de oude Mausers van 9.5 m.M. De cavalerie heeft grooten- deels Mauser-karabijnen. De veld-artil- lerie is bewapend met Krupp-kanonnen van 7.5 c.M. en vuurt met granaten, en brisant-granaten. en granaat-kartetsen De berg-artillerie heeft stukken van 7.5 licht in de houwitserbatterijen 15 c.M. Ook zijn er 3 batterijen van 10.5 c.M. Bulgarije telt slechts vier millioen in woners en zou, berekend naar den maat staf van het leger in Frankrijk, in vre destijd 36.000 man onder de wapenen moeten hebben het vredesleger telt ech- I ter 56.000 man. En thans heeft het reeds een leger op de been van 130.000 man. Wanneer echter binnen eenige dagen de troepen gemobiliseerd zullen zijn, dan telt de eerste ban een uit.'tekend geën- cadcerd leger van 380.000 man en een tweede van 110.000 man. Dit groote leger is uitstekend uitgerust en geoefend. Het geschut is meerendeels afkomstig uit Fransche fabrieken. Wat zullen de gevolgen zijn Zal Turkije zich Bulgarije, waarover het al thans in naam nog de oppermacht voerde, laten ontnemen Men hoopt van den eenen kant van wel, omdat de Jong Turken vredelievend van aard zijn en hun leger-organisatie nog niet klaar heb ben. Aan den anderen kant staat ech ter het bericht, dat Turkije zoowel als Bulgarije troepen zenden en zich op het ergste voorbereiden. De regeeringen van Engeland, Frank rijk en Rusland zijn pijnlijk verrast. Het ging zoo goed voor hen in het Oos ten. De omwenteling in Turkije had aan den invloed daar van Duitschland een eind gemaakt. Op het Balkan-schier eiland zegevierde de Russisch-Engelsche politiek. En daar komen nu Bulgarije en Oostenrijk roet in het smakelijk potje gooien. Een oorlog zou voor de jonge constitutie in Turkije noodlottig worden. Vooral Servië is zeer opgewonden en neemt militaire maatregelen. Na Marokko staat nu weer de Balkan in het midden der politieke aandacht. Er wordt gesproken van een interna tionale conferentie om de acte van Ber lijn te herzien. Dat lijkt het eenige middel om de vlammen te beletten uit te breken. Zou het daarvoor nog tijd zijn Morgen zal liet ufficieele blad hier en Ie Boedapest vijf gewichtige stukken openbaar maken, It een proclamatie van den ke'zer aan de bevolking van Bosnië en Herzegowina waarin hij Z3l bekend maken, dat hij over die provinciën de soavereine rechten van het huis Habsburg uiistrekt 2e den tekst van een brief van den kiezer aan de hoofdei' van de mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend 3e een brief van den kiezer aan baron von Aehrenthal 4-e een brief van den keizer aan barou von Beek, voorzitter van den Oosti nrijkschen ministerraad 5e een brief van den k-izer aan Wekerle, voorzitter van den Hoi gaar- schen ministerraad. De Zeit zegt, dat het manifest van den keizer groote geschiedkundige waarde voor de Oo3tenrijk«ch-Hjngaarsche monarchie heeft. Door die boodschap neemt den monarch formeel bezit van Bosnië en Herze- gowina. De definitieve regeling van de, banden tusscheu de twee provinciën en de. monarchie wordt aan de Kamers te Weenen en Boedapest overgelaten. BELGRADO, 6 Octeber. tiet bericht van de inlijving van Bosnië en Herzegowina heeft hier groote opwinding veroorzaakt. Vanochtend zijn er vele vergaderingen ge houden. Tegen vanavond is er een groote nationale bijeenkomst samengeroepen, BELGRADO, 6 October. Er is hier een bijeenkomst geweest, waataan ongeveer 25U00 menachen deelnamen. De burgemeester en vier afgevaardigden hebben gesproken. Alle redevoeringen waren oorlogzuchdg. LONDEN, 6 October. Reuler's Agent schap verneemt, dat de Ssrvische zaakge lastigde van zijn regeering een telegram heeft gekregen, ter verklaring waarom in Servië de eerste reserve is opgeroependat is omdat den 14in dezer een aantal soldaten, wier diensttijd is verstreken, de gelederen zullen verlate». Bij den crisis van tegen woordig en den staat van opwinding, waarin Servië zelf verkeert, werd het noodig geacht, bij voorbaat de van die vertrekkenden aan t". vullen. Analytisch Verslag der Tweede Kamer- Door de regeering wordt thans een Analytisch verslag, beknopt, zakelijk van het verhandelde uitgegeven. Dit verslag zal in den avond van el- ken dag waarop de Tweede Kamer ver gadert worden verzonden. De abonnementsprijs voor minder dan 100 exemplaren is door de regcering vastgesteld op f 1 per jaar, franco thuis tegen vooruitbetaling, bij 100 of meer exemplaren bedraagt de prijs f0,50. Bij voldoende deelneming stellen wij de geabonneerden op ons blad in de gelegenheid dit verslag door onze tus- schenkomst te bestellen tegen den ons kostenden prijs van vijftig cents per jaar, franco thuis, tegen vooruitbetaling. Voor het geval zich minder dan 100 abbonné's mochten opgeven, vervalt de aanbieding en zullen wij de- ons toegezonden bedragen terug betalen. Een opgave van bestellingen verwach ten wij zoo spoedig mogelijk. De Koningin. We lezen in het Berliner Tageblatt De toestand van Koningin Wilhelmina van Nederland, die in Februari van het volgend jaar eene blijde gebeurtenis tegemoet ziet, is volgens mededeeling van den Prinsgemaal die, zooals men weet, op het oogenblik in Duitschland vertoeft, Red. voortreffelijk. De dok toren hebben de Koningin nochtans volkomen rust voorgeschreven tot 15 October. Het schijnt ook waarschijnlijk, dat de Koningin ook den verderen tijd voortdurend in liggende houding door brengen moet, om elke mogelijke com plicatie te vermijden. H. M. de Koningin heelt, naar men ons uit Den Haag seint, bij het heer lijke zomerweer van den laatsten tijd nu en dan van de buitenlucht geprofiteerd. Dc llollandsek-Belgische Coin missie de Kamer gesteld dr. A. Kuyper en mr. Th. H. de Meester. Wijziging Militie wet. Naar de Haagsche correspondent van de Tel. verneemt, is het advies van den raad van defensie over de door minister Sabron voorgestelde wijziging en aanvul ling der Militiewet in hoofdzaak gunstig, hoewel het op enkele onderdeelen van het ontwerp afwijkt. twm iiHNiaibmi BAARDWIJK. GEBORENCornelia Franciscus zoon van Jo-— hannes Cornelis van Houten en Anna Adriana Dielmann. OV ERLEDEN Adriaan Kleijberg weduwnaar van Antonetta Burmaoje 75 j. Leonardos Pullens echtgenoot van Adriana Cathafina van Helvoirt 74 j. Jacoba van Hulten echtgenoole van I.aurens Kleijberg 35 j. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Gedurende de maanden Juli, Aug. Sept. ('EBOR.EN Adriana z. t. J. van den Hoek en G. Wagemakers. Adriuna Maria d. J. Verhoeven en L. Dekkers. Theo dorus z. v. H. Havei hals cn D. SpraDj/ers. OVERLEDEN Maria RoozeDbraDd 49 j. ech'ir. van W. Hoefnagel. HUW.AFK.: C. A. Tactor te Capelle en P. voor de Poorte. G. J. Heijmans cn G. van Vegten te Woerden. GEHUWD: Camper Autooie Toctor 23 j. te Cn— pelle en Pieternella voor de Poorte 32 j. geboren 26 Juli 1908 stamboom van Vuiler en Moeder tot in 5 geslachten ook Moeder (Lizzie van Putten) te koop. Brieven onder lett. A. B. bureau van dit blad. Kost en Inwoning aangeboden voor een net werkman. Te bevragen bureau van dit blad. R. K. Bakkers- De groei ontneemt aan de kinde ren te veel van hunne krachten, en heel wat ouders weten niet, by het aanzien van de toenemende ver zwakking die zich tusschen de 8 en 14 jaren voordoet, hoe zy die verzwak king moeten tegenhouden. Het kind gaat aan bloedarmoede lyden, de jonge meisjes doen het aan bleekzucht, by velen geraakt het zenuwstelsel in de war. Het is noodzakelyk de kin deren in het tydperk van den groei te ondersteunen, hen te helpen, en hen weer te geven wat hen op een andere wyze in te groote hoevelheid Wordt ontnomen. Het is het bloed dat te voldoen heeft aan die ontwikkeling van het kind. Dikwyls wordt daarvan te veel geëischt en zoo verarmt het. Men moet het dan verryken. De Pink Pillen verryken het bloed. Zy zullen het kind ondersteunen, het krachten geven, zyn eetlust en zyn spysverte- ring onderhouden. De Pink Pillen worden in het byzonder aanbevolen voor kinderen die gedurende den vacantietyd geen luchtkuur kunnen ondergaan. De kuur met de Pink Pillen staat gelyk met een luchtkuur. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot- houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor Bosch en orr streken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot- ïeek V Bosch firma LAMERS INDE MANS, en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisien. Prijs f 1.75 de doos, t 9per 6 doozen. Volgens een nader bericht zullen den 13 dezer in de lokalen der Tweede Kamer in Den Haag vergaderen de 2e 3e en 4e secties, ten doel hebbende de bestudeering de juridische, en maritieme kwesties en die betreffende den intellec- tueelen eigendom den 26en de le en de 6e secties, die de kwesties betreffen de landbouw en posterijen uitwerkten. Eindelijk zal de conferentie zelf in No vember in Den Haag worden gehouden. Nederland en Venezuela. Een telegram uit Willemstad meldt, naar Reuter uit New-York seint: Een stoomboot uit Venezuela komende bericht dat Castro in den Senaat mede deelde, dat hij weigerde Nederlands tweede nota te ontvangen. De Piesident had later twee malen een bloedui<storting van de longen en werd hulpeloos naar huis gedragen. Aan de buitenlandsche correspondenten wordt verzekerd, >dat Castro vechten zal. Men meldt, dat de bevolking van La Guyara en Maracaibo zich voorbereidt op de Hollandsche blokkade, die naar men verwacht, 3 November zal aan vangen. Daarentegen komen de volgende offi- cieele berichten. - Bij het departement van Koloniën is heden van den goeverneur van Curasao het navolgende telegram ontvangen Een gisteren, 5 October van delega tie te Caracas ontvangen schrijven dd. 26 Sept. jl., meldt, dat President Castro zeer ernstig ziek is. De legatie vernam, dat de vice-president waarschijnlijk deze week het bestuur zal overnemen. De tweede Nederlandsche nota is over handigd aan den minister van buiten landsche zaken te Caracas op 25 Sept. Blijkens heden bij den minister van buitenlandsche zaken ingekomen te- lcgraphisch bericht van den Duitschen gezant te Caracas, tijdelijk belast met dc waarneming der Nederlandsche be hingen in Venezuela, gedagteekend van 25 September 1908, is op dien dag de tweede nota der Nederlandsche regeering verzonden op 3 September daar te voren, aan de Venezolaansche regeering ter hand gesteld. (Stct.) Katholieke feestdagen. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat op de Katholieke feest- of heilige dagen, feest der besnijdenis en openbaring des Heeren, 2den Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2den Pinksterdag, Sa cramentsdag, Maria Hemelvaart, Aller heiligen en Kerstfeest de militairen var. die religie zooveel doenlijk van alle mi litaire diensten moeten worden vrijgesteld en die dagen mitsdien voor hen moeten worden beschouwd als te zijn Zondagen. Kamerverkiezing Ommen. In het hoofdkiesdistrict Ommen zijn heden officieel candidaat voordeTwee- GEVRAAGD een knecht. Brieven onder letter A bureau van dit bLri. Een paar nette Arbeiderswoningen gevraagd in den prijs van f I.5U a f2, per week te Waalwijk, niet in een datn goede, soliede betalers, nette bewoning. Aanbiedingen motto „huis* bureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD een gebruikte Stikmachine, draaikop, geschikt voor reparatie. Brieven onder No. 12 aan het Bureau van dit blad. Waar zegt de uitgever. Waar «egt de uitgever. Er" BIEDT ZICH AAN" een R. K. MEISJE, netjes kuunende werken, leeftijd 17 jaar. Waar zegt de uitgever. GEVRAAGD op eene schoenfabriek te Waalwijk een persoon voor kantoor werkzaamheden. Brieven onder letter A. M. BORST geven keu- De Heer en Mevrouw J. K, PAUW ELSVan Sciiijndel uis van de geboorte eener DOCHTER. VGravenhage, 3 October '08. Columbusstr. 91. te Drunen, zal op Maandag 12 October 1908, des voormiddags 9 uur bij het Klooster »On- senoort» te Nieuwkuik Koopen tot en met f 2.contant, rest betaaldag Kerstmis 1908, mits soliede borestelling.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2