Psumiiiei* 82 Donderdag 15 October 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws 1908. WAAL WIJK, 14 Oct. Exumcn. De heer Willem Pulles Az. van Waal wijk, legde met gunstig gevolg te 's Gra- venhage het examen telegraaf-radicaal af. Geslaagde en familie onze felicitaties. Vakvereeulging. Zondagavond ten 6 uur had op de St. Pauluszaal eene algemeene vergade ring plaats van de R.K. Leerbewerkers- bond, afd. Waalwijk en Besoijen. Voor een niet talrijk opgekomen aan tal leden opende de Voorzitter met den gebruikelijken groet de vergadering, heette de aauwezigcn hartelijk welkom en spoorde allen aan toch vooral pro paganda te maken voor de vereeniging. Hoewel veel leden door vertrek u:t de gemeente de vereeniging hebben ver laten, gaat het ledental toch vooruit. Nadat de notulen door den secretaris waren voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd, deed de Voorzitter mededeeling, dat door het bedanken van den heer C. r. d. Ven een vacature in het bestuur was ontstaan. Daar door de leden geen candidatenlijst is ingediend, stelt de Voorzitter voor tot bestuurslid te benoemen C. Pennings. Als propagandist en drankbestrijder begroet de Voorzitter in hem een be stuurslid die veel voor de vereeniging zal doen. Verder deelt hij mede, dat op Zondag 25 October, patroonfeest, 's morgens een H. Mis zal gelezen worden en 's avonds een propagandavergadering zal worden gehouden, waartoe ook niet- leden zullen worden toegelaten. De heer Houben zal dan spreken over het arbeidscontract in verband met de vak organisatie. Een reglement voor een werkloozen- fonds wordt voorgelezen en gezegd dat dit in een volgende vergadering ter sprake zal worden gebracht. Noodig is het, zegt de Voorzitter, dat een der gelijk fonds hier, nu ook hier werke loosheid voorkomt, wordt opgericht. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den penningmeester, blijkt, dat de in komsten hebben bedragen f 529.29 en de uitgaven f 304.78, zoodat er een voordeelig saldo is van f 224.51. Uit het keurige en uitgebreide jaar verslag, uitgebracht door den secretaris, blijkt dat het ledental thans 164 bedraagt. Veel leden heeft de vereeniging verloren, doordat velen naar elders zijn moeten vertrekken om in hun onderhoud te voorzien. Door den heer Hornes wordt het verzoek gedaan om de bekendmaking van de vergadering ook van de preek stoel te laten afroepen, wijl zoovelen het bondsblad niet lezen. De Voorzit ter zegt dat hiervoor zal worden zorg gedragen, doch betreurt het dat het bondsblad niet beter wordt gelezen. Hij spoort daarom allen aan het blad goed en trouw te lezen. Hierna begon de Eerw. heer adviseur een gemoedelijk praatje. Hij hield nl. een pleidooi voor vereenigingen en tegen vereenigingen. Duidelijk deed hij uit komen dat de vele vereenigingen, als kaartclubs en alle dergelijke het familie leven verwoesten en de vooruitgang van de werkelijk goede vereenigingen tegen houden. Nadat de Voorzitter een woord van dank had gebracht aan den adv. en aan penningmeester en secretaris, sloot hij met den christen-groet de vergadering. „Waalwijk Vooruit". Zondag had de aangekondigde wed strijd W. V.Vriendenschaar plaats en behoeft W. V. niet zooals ik vreesde, een nederlaag te boeken, maar kan ik een schitterende overwinning melden. Een overwinning, die de geel-zwarten niet aan geluk danken, maar uitsluitend aan goed doordacht spel, wat verre boven het Tielsche uitblonk. De Waal wij ksche spelers gaven zich geheel en het elftal sloot als een bus, terwijl in het Tielsch XI geen verband zat. Nu de wedstrijd. W. V.'s sympathieke captain J. van den Hoek heeft den toss verloren, wat volgens hem een zeker teeken is, te zullen winnen. Als om ruim 2 uur scheidsrechter Fr. Wertenbroek beginnen blaast stelt W V. zich volgenderwijze op A. van Eijck (doel). H. v. Delft, A. Nieuwenhuijsen (back). P. Honcoop, J. v. d. Hoek, J. Nieuwen huijsen. J v. d. Werff, A Weijnen, V. v. Laar hoven, N. van Loon, J. de Folter. Het begin is voor Tiel, dat flink aan pakt en de Waalwijksche verdediging volop werk geeft, vooral de rechtsche wing is gevaarbjk. Hier toont echter P. Honcoop zijn verdedigings capaciteiten zijn werken is enorm en hij is niet te passeeren. Ook de Waalwijksche voor hoede gaat haar geluk eens beproeven, maar stuit ook op de Tielsche ver dediging zoodat Tiel nog de overhand houdt. Zij kunnen zich echter hierin niet lang verheugen, want W. V.'s ver dediging is zoo hecht, dat zij spoedig het Tielsche quintet de baas zijn- De Waalwijksche voorwaarts beginnen el kaar ook betv_r te begrijpen en mooi samenspelend, gaat het op het Tielsche doel af. Bij een dezer aanvallen, maakt de rood-witten vooiback free-kick. A. Weijnen plaats zich achter den bal en met een prachtschot in den linker bovenhoek is het eerste puntje gemaakt. Dit brengt moed in de gelederen. Tiel wil ophalen maar Waalwijk wil zijn voorsprong vergrooten. W. V. houdt de overhand. Alles dringt mee op, maar telkens bilandt de bal op het laatste moment niet daar, waar hem de spelers zoo vurig wenschen Dan is de goalpaal de schuld, dan een Tielsch been of wel wordt de bal over of naast getrapt. Dit kan hun echter niet ontmoedigen. Met het idéé hij moet er in,« vallen zij nog pittiger aan. De rechtsbuiten krijgt den bal, rent langs het lijntje; zet mooi voor, de center voor ziet echter geen kans den bal in te zetten passeert deze aan den achter hem staanden links-binnen, die met een onverbeterlijk schot den voorsprong vergroot. Een krachtig applaus, beloont dit mooi stukje voetbal. Dan komt Tiel weer wat los, maar het moet een goede speler, zijn, die W.V.'s center-half passeert. Vooral Zondag was hij in conditiedan zag men hem zijn verdediging krachtig bijstaan, om even later weer met de voorhoede op, te dringen. W. V. blijft overwegend sterker en komen telkens goed samenspelend terug; eens denken we de center te zien scoren, doch niet zonder geluk, houdt de kee per zijn doel vrij. Met de st.-.nd 20 treedt de rust in. Dadelijk na de hervatting is Tiel iets in de meerderheid wat zij door een doelpunt weet uit te drukken, alzoo den stand op 21 brengend. Luide door het talrijke publiek aangemoedigd, trapte W. V. center-voor af, passeert aan links binnen, deze zet terug naar den center-half, die op zijn beurt aan den rechts-buiten passeert, welke prachtig voorzet. De rechts-binnen heeft vrij schot, maar schiet rakelings langs. Dit alles was gebeurd, zonder dat iemand der tegenpartij den bal had aangeraakt. Na een kwartier spelens, is het J. v. d. Hoek, die met een onverwacht schot, den stand op 31 brengt. Nu treden de rood-witten wat actiever op en nemen zij eenigen tijd de over hand. Hun voorhoede heeft echter niet dat samenspel, wat bij W. V. zoo uit blonk. Weer breekt het Waalwijksch quintet mooi door en een voorzet van rechts opvangend, lost A. Weijnen een oerkei. De paal schijnt hier echter tegen bestand te zijn en de bal suist weer het veld in. Van de kleine verslapping, die op zulk reuzenpech volgde, maken de rood witten gebruik, om tegen te scoren 3 -2. Weer trapt W. V. af vast besloten nog eens te doelpunten en de daad bij het woord voegenden, drijft de rechts binnen den bal goed op en kan de center hem in het doel loopen. Stand 42. Nog 10 minuten zijn te spelen, gedurende dewelke Tiel sterker is. Tot doelpunten kunnen zij echter niet komen en als de scheidsrechter inrukken blaast, heeft »Waalwijk Vooruit* wel verdiend met 42 gewonnen- Met een beetje geluk en beter schieten van de binnenspelers had de stand tot 82 kunnen opgevoerd worden, wat ook beter de verhouding had weergegeven Nu a. s. Zondag naar Tilburg, doch hierover in het volgend nummer meer. In den loop dezer week zullen de donateurs-kaarten gepresenteerd worden en vertrouwen wij, dat het Waalwijksch publiek, blijk zal geven van zijn belang- door honorair lid te worden of i seling met den minister van landbouw j oogenblik schijnt de lust lot bouwen nog Waal- met betrekking tot den veestapel in de j met den dag tc groeien. Do heer A. v. d. prov. Noord-Brabant, waarin de minister j EetJen, die pas nog 6 nieuwe huizen liet de voetbalclub stelling blijven van wijk Vooruit*. Sinds 9 Juli 1908 zijn de vereeni gingen Prins Hendrik» en »Wilhelmina> bij elkaar aangesloten en spelen sinds dien tijd onder den naam »Velocitas.» Zondag 11. vertrok met den trein van uur een elftal dezer vereeniging naar s Bosch om een vriendschappelijken match te spelen tegen »Willem III» te Orthen. Na eene nette ontvangst door Willem III» stelde zich beide elftallen op onder scheidsrechter den Heer Spierings van 's Bosch. De Waalwijkers waren genoodzaakt met een ander lid te spelen daar zij zelfs niet voltallig waren. Na aftrap zetten zij goed op en is het «Willem III» doel voortdurend in gevaar maar tot doelpunten kan men niet komen. Na 15 minuten spelens wordt //WillemIII» een pinalty toegekend waarmee zij de leiding nemen 1—0. Nu werken de Waalwijkers met nog meer vuur en gelukt het hun invaller met een prachtig schot gelijk te maken, welk punt onmiddelijk gevolgd wordt met no. 2 van de links binnen. Voor de rust wist »Velocitas» nog 4 maal te doelpunten en trad de rust in met 61. Na de rust komt Willem III» woest opzetten, waardoor na ongeveer tien minuten »Velocitas» 2 leden moest missen en dus nog met 9 man speelde. Ondanks dit spel mocht het Willem III» slechts twee maal gelukken te doelpunten en »Velocitas» drie maal; zoodat deze match eindigde met 93 in het voordeel van »Velocitas.» Een woord van dank mag niet ont houden worden aan den Heer W. Spierings die deze match zoo goed wist te leiden. Tentoonstelling. Te Tilburg zal van 18 Juli tot 8 Aug. 1909 een groote Internationale Nijver heidstentoonstelling gehouden worden. Reeds werden inschrijvingsbiljetten aan de voornaamste binnen- en buitenland- sche industrieelen verzonden. Vermoe delijk zal de tentoonstelling komen op het terrein >Besterd», waar ongeveer 60.000 M2. disponibel is. Er wordt hard gewerkt. Een kijkje op het kantoor van het secretariaat gaf ons een idee van het omvangrijke werk, dat ondernomen wordt en wat voor onze stad een feit wordt van zulk eene grootsche beteekenis. 4000 Enveloppen met adressen lagen daar ter verzending gereed met de re glementen en inschrijvingsbiljetten. Deze week worden ze verzonden, de brieven aan regeeringspersonen in het binnen- en buitenland, aan de leden der Eerste en Tweede Kamer, aan de Consuls in het binnen- en buitenland. N.T.Ct. Analytlseh verslag. Wij stellen de gelegenheid tot intee- kening op het analytisch verslag nog enkele dagen open. Het analytisch verslag geeft van de zittingen der Tweede Kamer een be knopte samenvatting en verschijnt reeds des avonds van eiken zittingsdag. Den daaropvolgenden dag zal het hier zijn, zoodat het dan bij de geabonneer- den zal worden bezorgd. Het analytisch verslag kost per jaar fl, per 100 stuks 50 cent per exem plaar. Wij zijn bereid 100 of méér ex. voor onze lezers te bestellen en ze te doen bezorgen zonder prijsverhooging, zoodat onze abbonnees het Analytisch Verslag aan huis bezorgt kunnen krijgen voor 50 cent. Maar dan moeten er zich 100 opgeven. Men abonneert zich door het opgeven van zijn naam en het toezenden van 50 cents op ons bureau. Na enkele da gen zullen wij de gelegenheid tot in schrijving sluiten zoo er zich geen 100 abonnees hebben opgegeven, zullen wij de ons toegezonden gelden terugzenden Provinciale Staten. In de najaarszitting van de Prov.-Sta- ten van Noord-Brabant, die Dinsdag 27 dezer, zal worden geopend, zal o. m worden ter tafel gebrachteen ontwerp besluit tot verlenging van den termijn voor de verbetering van de rivier Raam tot 1 Nov. 1910; en een ontwerpbesluit houdende afwij zende beschikking op de aanvraag van den R. K. Onderwijzersbond in het bis dom Breda om een jaarlijksche provin ciale bijdrage in de kosten van cursussen voor de hoofdakte, te houden te Breda, Roosendaal en Bergen-op-Zoom of el ders in de provincie en het bisdom. Ook zal worden behandeld de briefwis- mededeelt, dat hij de beantwoording der vraagof de voorgenomen land bouwtelling, bedoeld bij zijn schrijven van Februari reeds in 1909 zal plaats hebben, nog eenigen tijd wenscht aan te houden in verband waarmee de mi nister in overweging geeft alsnog geen maatregelen te dien aanzien van wege de provincie te nemen. Koninklijke gift. H. M. de Koningin heeft een belang rijke bijdrage doen toekomen aan de commissie tot leniging van den nood van slachtoffers, die haven en goed ver loren bij den ernstigen brand in de ge meente Veen (N.-Br.) BAARDWIJK. Bij den heer W., alh. viel plotseling de brandende petroleum lamp op de tafel waardoor een begin ran brand ontstond die terstond werd gcbluscht door een woile deken op de reeds flink opgaande vlammen te werpen. Dank aan de tegen woordigheid van geest, anders was wellicht grooler onheil het gevolg geweest. Ook te dezer plaatse aal de heer M. Verbark op 2 Dec. a.s. eene lezing houden tot oprichting der credietvereeniging „de Hanzebank". NIEUWKUIK. De kermis, dia dit jaar bijzonder druk mocht genoemd worden, is dan Zondag in de beate orde geëindigd. Het fraaie weer heeft zeer zeker veel bijgedragen tot de aangename drukte, die er gedurende die dagen geheerseht heeft. Wij gelooveu, dat herbergiers e. a. redenen tot tevredenheid hebben. De hop, eene cultuur voor onze ge meente nog altijd van bateekeuis, zal dit jaar den landbouwer geringe winsten op leveren. De prijs van f 25en f 80. de 50 Kilo, die vorige jareu nog maar „matig* heette, is thans tot f 6,gedaald. VLIJMEN. Zaterdagavond bevonden zich een paar kna, en in de bakkerij van den heer H. v. Wordragen. Hun oog viel al ras op de deegmachina en de lust deze eens te zien werken werd de knapen te machtig. De een begon te draaien en de ander, een zoontje van de Wed. Van Each zat al spoedig met zijn duim tusacheu de kamraderen. Door den eigenaar, die op het hulpgeschrei was komen toesuellen, uit zijne netelige positie verlost, bleek de duim van het jon getje verpletterd. Wellicht zal da knaap ziju duim moeten missen. Maandagmiddag hielden de leden van de handboogschutterij „Buiten Verwachting* eene prijsverschieting, waarvoor een aantal fraaie prijzen waren aangekocht. De punten- prijzen werden behaald door L. v. Heivoort J. Kuijk G. v. d. WielJ. v. d. Wiel P. v. d. Lee; L. de Laat en C. Kuijs respectievelijk met 71-71-67-55-52-48-46 punten in 20 pijlen. Op het gelukspapier wonuen M. r. Palier j J. v. d. Duugeu L. Nooten A. Kuijs M. v. Zoo M. v. Heivoort eu G. v. Zon in de gegeven volgorde de prijzen. Lambrechts was de winner van deu verrassingsprijs. Tijdens en ook na den spannenden strijd werden zoowel de werkende als honoraire leden op een lekker potje bier onthaald. Bij den heer H. Daelmans, waar de kegelclub „Alle Negen" zijue leden de ge legenheid bood een prijsje op de baan te veroveren ging het Maandagavond ook ge zellig toe en werd er vurig om de fraaie prijaen gestreden. Winnaars waren J. v. d. GrieudtH. J. v. GaalL. Zeeuwen Th. Boom; M. v. d. UdenhoutJ. v. Palier; W. DaelmansM. Klerkx G. v. d. Wiel L. v. d. WielM. v. Kuijk J. v. Halder. De verrassingsprijs was voor L. Boom. 's HERTOGEN BOSCH. Bij enkele can- didaatstelling is heden als lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, in het hootd- kietdistrict VHartogenbosch, gekozen ver klaard jhr. mr. P. J. J. M. van Rijckevoisel, wethouder aldaar (vacature mr. A. J. M. B' van Rijckevorsel, overleden). BOXTEL. Reeds meermalen mochteD we schrijven, dat Boxtel iu het teaken van vooruitgang slaat. Alom heerscht een drukte en bedrijvigheid, zooals we in geen jaren ondervonden. Eene fliuke, nieuwe bewaarschool is reeds in gebruik genomen, eeue bijzondere meis jesschool, eene bijzondere jongensschool, een patronaat, eene open bare school voor m. u. 1. o. en eene teekenschool naderen hunne vol tooiing. 'l Zijn allemaal prachtige gebouwen, die onze plaats niet weinig tot sieraad strek ken. Bovendien zijn het gausche jaar door overal eene massa sierlijke heerenhuizen en arbeiderwoningen verrezen en op het aanbesteden, zal er nu weer 15 gaan zetten. Mevrouw de douairière Mahie en de WEd. heer L. De Locht laten er elk ook nog 8 bouwen. De aanbesteding is al uitge schreven. Summa aummarum een drukte, als nooit gekend werd. Ons dunkt, dat Boxtel eene mooie toe komst te. gemoet gaat, doch één ding ont breekt er nog aan. eene vareeuiging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Men bouwt sehoone huizen om de vreem delingen te lokken, doch voor versiering en natuurschoon wordt niets gedaan. Ook uitspanning is er nog te weinig. Eene vereeniging, die daarii verbetering zal weten te brengen, zou o.i. in Boxtel van zeer groot belaag wezen, Pr. Ct. VRIJHOEVEN-C APPEL. Tot zetters in dezen gemeente zijn met ingang van 1 Jan. 1909 herbenoemd de heer L v. d. Hoeven en M. J. v. d. Waals. Sedert 12 dezer is alhier ter secretarie als Volontair werkzaam den heer A. Huis man te Cspelle. In deze gemeente heerscht onder do varkens do vlekziekte j een tweetal sterfge vallen hebben zioh reeds voorgedaaD. Meldden we de vorige week van enkele diefstallen, thans vernemen we dat van de Wed. A. v. B. een koe loopende in de weide, des morgens bleek ledig gemolken te zijn, zoodat men met een ledige emmer moest terugkeeren. 't Wordt toch wat al te erg, om ook do dieren in 't land te bewaken. CAPELLE. Dat het voor vreemdelingen niet aan te bevelen is, 's Zo dagavonds in de Heistraat te wandelen, ondervonden 1.1. Zondagavond aenige jongelui, die vanuit Waspik daar eens dooi liepen. Ze werden plotseling gebombardeerd mot keisteenrn en zand. Aan verweer viel niot te danken, daar de belhalmels flink waren opgekomen en met het teirein uitstekend bekend zijn. De daders zijn meeat slungels van oen jaar of zestien, doch ook oudorea toonden warme belangstelling. Het is te hopen, dat de politie in staat zal zijp, nu de lange winteravonden voor de deur staan, deze baldadigheden tegen tc gaan. Gisteravond werd door eenige heoron bij L. F. van Dongen een bijeenkomst ge- houden, teneinde te geraken tot het op richten eener voetbalolub. Tot onzen spijt kuanen we de resultaten nog niet melden, doch we twijf.-len niet, of de pogingen zullen succes hebben, want er is warme belangstel ling en de leiding is iü uitstekende handeo. In een volgend nummer meer. RAAMSDONK(Dorp). Het postkantoor alhier wordt heden overgeplaatst naar de er tegenover staande woning. RAAM8DONK8VEER. In den Dacht van Vrijdag op Zaterdag zijn er bij den heer Greve Huismans een drietal kippen ontvreemd. Een vierde heeft zich zeker uit ds handen der dieven weten te bevrijden, wandelde 's morgens met kalen nek over hst erf. De politie is de dieven op het spoor. Behalve enkele kleine schermutselingen tusschen den beruchteu B, v. D. en D. 8. is de kermis hier zonder rustverstoring genoeglijk gevierd. Vooral de Bioscoop trok veel publiek. Op vele plaatsen werd mnziek gegeven, wasrvau de danslustigen van hier en uit den omtrek drnk profiteerden. DUSSEN. Naar wij vernemen werd het hoofd der school in den Polder de vorige week, toen hij met zijne jongens op excur sie was, door de politie teruggedreven. En waarom denkt ge? Wel hij had een pad betreden in den polder Nathals, dat alleen voor boeren en visschers toegankelijk is. O die onvoorzichtige P Begrafenis. Onder buitengewone blijken van belangstelling had heden alhier op iudrukwekkende wijze de plechtige ter aarde bestelling plaats van den HeerPh.v. Krimpen in leTen organist der Ned. Herv. Gemeente alhier. Met een lijkwagen (een hier zeldzaam voorvallend feit) werd het stoffelijk overschot van den zoo vroeg ontslapen jongeling naar zijn laatste rustplaats gebracht. Een groote sc hare familieleden en vrienden benevens de leden der zangvereeniging David", waarvai den overledene penningmeester was, volgde de lijkstoet tot aan de groeve. Hier hield de Eerw. Heer Ds. N. Klaassen een tref fende eD toepasselijke lede. Spreker memo reerde hoe alleu hier op dsn doodenakker waren vereenigd om een dierbaar familielid, een ware vriend of een geacht medelid, in

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1