sNu in mer 86 Dondersia 29 October 1908. 31, Jaargang 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsveigadering, ANTOON T I E L E 1', Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON RAOUL DE NAVERY. lüV] De Echo van het Zuiden Waalwyksthe en LaRgslratlstht Courant "LUIU-I- Jl. JU.L .1 WWlli ''.y TWW, fr- -r-- ')ii 81*d ver^c ijnt Woensdag— en Zaterdagavond. V b o it ti v. m e n t 8 p r ij 8 per 3 maanden f ü."5. 'fram o por post door het geheele rijk f Ü.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. U I T G bi Y K IC W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtzntjlkn 17 regels 1 0.6U daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. MADE. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 22 October, des morgens ten tien uur. Voorzitter de Ed.Achtbare heer Jhr. A. de Girard de Mieiet van Coehoorn. Te ongeveer 10.10 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren J. Janssens, J v. d. Veeken, A. Segeren, Jac. v. d. Elshout, Jac. v. Don gen, Nic. Oyens, J. v. Heivoort, J. de Kroon en Jhr. de Girard de Mieiet van Coehoorn afwezig de heeren L. Stal en W. Stal. De Voorzitter verzoekt den Secretaiis voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Proces-verbaal van kasopneming. De Voorzitter. In dato 8 September hebben Burg. en VVeth. bij den ge meente-ontvanger proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers behoorlijk waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag in kas aan wezig was. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten, houdende dat de salarisregeling voor onderwijzers niet is goedgekeurd. Ged. Staten wijzen er op dat Made niet is een plattelands-gemeente, zooals de wetgever bedoelde met plaatsen waar het minimum kan worden toegepast. Verder wijzen Ged. Staten er nog op dat het hoofd geen vergoeding krijgt voor acte Fransch, doch dat zulks is omdat hij 4 uur per week meer les geeft, evenals zulks het geval is met de on derwijzeres, welke les geeft in de nut tige handwerken. De Voorzitter. Er staan voor den Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FrANSOH VAN 43. Waarlijk dat jonge meisje kon niet» meer verlangen, en zij zou gemeend hebben zich aan ondankbaarheid jegens de Voorzieningheid schuldig te maken, hadde zij nog een enkelen wenseh durven voeden. Terwql Angelie dien morgen in het kleine salon zat te borduren en Nerval, gemakkelijk in den zijden divan geleund, haar met innig welbehagen beschouwde, dacht zij aan hetgeen zij nog geen uur geleden gezien had het viel haar in, dat de naam haars vaders bij het spreken over den zinnelooze genoemd was, en zij nam zich voor, haren vader te bewegen iets voor den ongelukkige te doen. Wat zijt ge diep in gedachten merkte haar vader eensklaps aan. Ja, gaf zij ten antwoord, ik zou u gaarne 8j reken over iets, wat mij in de hoogste mate belang inboezemt, maar ik durf eigenlijk niet. Sinds wanneer is mijne dochter bevreesd voor my Bevreesd is juist het woord niet, vader; maar ik moet bij u herinneringen in het leven roepen, die misschien reeds lang uitgewischt zijn, Er zijn geene herinneringen in mijn leven, die men niet zou mogen opwekken, hernam Nerval kortaf. 0 1 vader, dat weet ik welmaar het betreft een ongelukkige, voor wien ik uw medelijden wilde inroepen, en jegens wien gii u misschien... BJ raad nu maar twee wegen open en wel om bij de Kroon in hooger beroep te komen, ot wel verhooging to te staan en aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen. Ik open de dis cussie. De heer Janssens. Ik stel voor om in hooger beroep te gaan. Waar moet het naar toe als het zoo moet gaan. De heer Oyens. Ik kan met het voor stel van Janssens goed meegaan. De Voorzitter. Wat mijn persoonlijk gevoelen betreft, ik zou ook in hooger beroep willen gaan. Hooger salaris geven laat de draagkracht van de ge meente niet toe. Een uitzondering zou ik echter willen maken met het hoofd der school van Drimmelen. Deze toch zal, doordat hij spoedig meer dan 25 jaar bij het onderwijs is, de school ver laten en zich laten pensionneeren. Krijgt hij verhooging dan wordt ook zijn pen sioen aanmerkelijk hooger. Ik zou daar om willen voorstellen dat indien zij 20 of 25 dienstjaren hebben, dat dan het salaris hooger worde gebracht dan nu in de regeling is vastgelegd. Zijn het de heeren hiermede eens Wie zwijgt con senteert. De traktamenten zijn vrij goed te noemen, althans de omstandigheid in aanmerking genomen dat de levens standaard hier niet zoo hoog is en ook de draagkracht van de gemeente laat niet toe dat wij hooger salarissen gaan geven. Hierna wordt een concept-adres voor gelezen om bij de Kroon in hooger beroep te gaan. De Voorzitter stelt hierna voor om de salarisregeling zoo te wijzigen dat in plaats van 20 en meer dienstjaren f 1150 voortaan gelezen zal worden 25 en meer dienstjaren f 1250. Dit voorstel wordt in omvraag ge bracht en aangenomen met 8 tegen 1 stem. Voor stemden de heeren Janssens, de Kroon, Oyens, van Dongen, Segeren, v. Heivoort, v. d. Veeken en Jhr. de Girard de Mieiet van Coehoorn. Tegen het lid van Elshout. Hierna werd het voorstel om bij de Kroon in hooger beroep te gaan in omvraag gebracht en aangenomen met 8 stemmen. Het lid de Kroon bleef buiten stemming, omdat, naar* hij ver klaarde wat eenig gelach op de tri- Spreek, spreek, wat bedoelt gij vroeg Nerval gejaagd. 0 1 als gy nu al boos wordt, wordt niet boos, maar ik heb eenen afkeer van omwegen. Gij schijnt mij te willen beschuldigen onrechtvaardig geweest te zijn. Ten hoogste gestreng... Hemel 1 spreek... Het betreft een werkman van uwe fabriek een zekeren Christiaan Monreau herinnert die naam u aan niets Christiaan Monrean Het is zeker zeer lang geleden? Meer dan tien jaar. Christiaan Monreau... Aha, nu valt hot mij in een droomer, die door zijne kamera den de Mecanicus genoemd werd. Dezelfde. Eu wat weet gij van hem Hij is volslagen zinneloos geworden. Dat kon niet anders. Hij was een braaf meuscb en huisvader. Dat is zoo, maar do hoogmoed heeft hem in het verderf gestort. In plaats vaD op zijn werk te letten, verbeuzelde hij zijuen tijd met hot maken van zinken wieltjes, assen en der gelijke nietigheden. Hij had het zich in het loofd gezet, het verwarmingsstelsel van onze waggons te verbeteren. Uw geheugen is zeer getrouw. Maar kind, houdt gij u ook al bezig met sporwegzaken vroeg haar vader spottend. Als mijne vrienden er belang bij hebben. Is die Christiaan uw vriend Sedert heden morgen, ja, vader, verlangt gij, dat ik Legr.ind du Saulo, den beroemden geneesheer der krankzinnigen bij hem zende J Neen, dank u, een dokter, wiens naam mU ontgaan ia, heeft hem heden bezocht, ter wijl hij toevallig bij eenen nieuwen bescher meling van mij geroepen was. Mij dunkt, dat gij den kring van uwe betrekkingen sterk uitbreidt Zooveel als gij die van uwe zaken, vader. Maar mijne zaken brengen my geld op. Terwijl mijne betrekkingen u geld kosten wilt ge zeggen Maar zullen wij nooit eens onze rekening maken e bune veroorzaakte hij niet wist waar over het ging. De Voorzitter zegt het toch voldoende te hebben toegelicht. 2. Ingekomen schrijven van de Ned. Herv. Gemeente, houdende verzoek om eene bijdrage in de kosten voor het aanschaffen van een uuiwerk. Uit het adres, dat door den Voorzitter wordt voorgelezen, blijkt dat het tegen woordige uurwerk versleten is, zóó dat het niet meer kan worden gemaakt. Een nieuw uurwerk dat zoowel bij de heele als bij de halve uren slaat, zal een 400 gulden kosten. De financleele toestand van het kerkgenootschap laat echter niet toe dat tot eene dusdanige uitgave kan worden overgegaan. De gelden die reeds van particulieren zijn ingekomen zijn echter ook nog niet voldoende, waarom het genootschap be leefd verzoekt om een subsidie van f 100, er op wijzende dat het toch een belang is voor de gemeente, indien er een uur werk is. De Voorzitter. Zooals de raad weet is het eenige uurwerk, dat de tijd aan geeft hier in de gemeente totaal versle ten. Nu is Het kerkgenootschap, waar ik ook lid van ben, machteloos om in de kosten te voorzien. Ik geloof echter dat het een algemeen belang is als wij hier een goed uurwerk hebben. Nu heeft het kerkgenootschap zich in verbinding ge steld mef eeD uurwerkmaker en die heeft gezegd, dat een nieuw uurwerk de heele en halve uren aangevend, een 400 gulden zal kosten. Reeds heeft het Kerk bestuur eenig geld bijeen en zal zij door vrijwillige bijdragen van hier en elders nog meer krijgen doch alles kan niet bijeen verkregen worden, waarom wordt verzocht een subsidie te verleenen van f 100. Het is een algemeen belang als er een klok is, die goed den tijd aangeeft. De heer Oyens. De klok is dood ver sleten. De Voorzitter. Als wij nu f 100 dis ponibel stellen, dan zijn wij er met eene uitgaaf van af. 't Is toch broodnoodig, dat er een klok in een gemeente is. Is het niet bespottelijk dat er geen klok is en toch op de begrooting een post voor komt voor de bezoldiging van een smeerder. Ik stel voor f 100 subsidie te verleenen. 't Is niet veel voor een klok Ik verlang niets liever. Zou het vandaag niet gelegen komen Uitmuntend, vader. Uwe moeder., begon Nerval langzaam.,. Mijne moeder bezat niefs, toen gij haar huwdet, dat weet ik immers zeer goed vader. Dat is zoo maar toen ik haar verloor was ik rijk; wij waren echter in gemeenschap van goederen gehuwd, en daar ik bij haar overlijden twee millioen bezat, kwam er haar de helft van toe. Angelie scheen hem niet te begrijpen. Nerval zag haar aan zij glimlachte. Zoodat gij in het volle bezit zijt van oen millioen, hernam de fabrikant. Een millioen hoe gelukkig Aha gij hebt het geld lief Er zijn zoovele armen I Een millioen, vervolgde Archilles Nerval waarover ik, in hoedanigheid van vadGr en voogd, het beheer heb tot aan uwe meerder jarigheid dan hebt ge er de vrije beschikking over. Meisjes, zooals ik, zijn nooit meerder jarig, beste vader. Ofwel, hernam de fabrikant, terwijl hy de hand zijner dochter vatte en dio met warmte drukte, gij moest die meerderjarigheid door een huwelijk vervroegen. Een huwelijk Hebt gij nooit daaraen gedacht Nooit. Gij zijt toch niet voornemens in een klooster te gaan O neen. vader; mij dunkt, dat het beste zou wezen to blijven zooals ik nu ben, zooveel goed mogelijk do nde, en n uit heel mijn hart' liefhebbende. J*b gil' zijt eene voortreffelijke dochter. Matvr bij mijnen dood wil ik u niet alleen aan het hoofd van onmetelijke kapitalen laten ik moet u aan iemand toevertrouwen, die het recht heeft u te beschermen. Hebt gij al naar iemand gezocht vroeg Angelie eensklaps, Ik zou in mijn recht wezen Dat geef ik u toe. Zie, gij vraagdet mij zoo even, of ik er reeds aan gedacht had om te huwen Neen, maar ik weet toch wel welk denkbeeld ik mij van het huwelyk zou die om de 8 dagen moet worden opge wonden en de heele zoowel als de halve uren aangeeft. De heer Janssens. Ik ben niet tegen een uurwerk, maar 't is hier een klok voor de protestanten waarop de gemeen te geen recht heeft. Het onderhoud daar van hebben wij ook al. De Voorzitter. De gemeente heeft toch het gebruik van de klok. De heer Janssens. Maar ze is toch van de protestanten. De Voorzitter. Maar wat doet er dat nu toe. U moet de zaken niet verwarren. Wij geven subsidie ten bate der gemeente Het is toch noodig dat wij een klok hebben die den tijd aangeeft. De heer Janssens zegt, dat de toren ook van de protestanten is en dat de gemeente alleen het recht heeft te luiden. De Voorzitter vraagt wat er dit nu toch mede heeft te maken. Als wij f 100 subsidie verleenen dan geven wij dat als voor iets van algemeen belang. Het kerkgenootschap betaalt toch het leeu wenaandeel er nog in. De heer Oyens. 't Is zoo iets als een ondersteuning. De heer v. d. Veeken vraagt of wij de overtuiging hebben, dat de klok goed zal worden onderhouden, of de man daarvoor aangewezen, wel alles kan doen. De Voorzitter zegt wel te gelooven, dat die man bekwaam genoeg is om te smeeren. De vorige klok heeft ongeveer 250 a 300 jaar geloopen. Dat gaat toch nog al. Tusschen den Voorzitter en de heer Janssens ontstaat een discussie over de toren, van wie die rechtens is en welke rechten anderen daarop hebben. De heer v. d. Veeken stelt voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering, wijl de leden dan beter op de hoogte kunnen zijn. De Voorzitter. Het is te bejammeren, dat de raad er nu niet op wil ingaan, want wat zullen de particulieren elders gaan zeggen als je er om eene bijdrage vraagt. Zij zullen zeggen Ik geef niet want de gemeentenaren zelf zien het belang er niet van in. De heer v. d. Veeken. Of ze nu niet geven of wel, als lid van den raad wil ik weten waarvoor men geeft. vormen. En welk denkbeeld romanesk mis echien Maak u daar niet ongerust over, vader, ik ben uwe dochter en ik beu kriBtone, twee redenen om mij niet met droomerijen in te laten. Maar hoe weinig ik ook van de wereld weet, zie ik echter allerwege genoeg onge lukkige echtverbintenissen om bij mijzelve te zeggen Eene vrcuw moet in haren echtgenoot, haren levensgezel, den vriend in vooren tegenspoed, in lief en leed vindon zij moet hem evenzeer hoogachten als lief hebben. Die man moet derhalve achting ej liefde waardig wezen. Gij hebt mij geopen baard, dat ik een millioen bezit Ik zal niet zeggen, dat mij zulk gerust stelt, maar het verheugt mij toch Daar ik rijk ben, kan ik mij eenen echtgenoot kiezen, zonder naar geld behoeven om te zien. Ik zeide wel, dat gij romanesk gingt worden In h9t geheel niet Met vijftig duizend franken rente, mag men toch rijk heeten, niet waar, vader üch, in den tegenwoordigen tijd noemt men dat slechts middelmatig v< rmogen noch tans zou de armoede van eensn man geen onoverkomende bezwaar wezen, ingeval hij van eenen anderen kant vergoeding kon aan bieden, bij voorbeeld, eene aanzienlijke ge boorte. Of een groot talent O neen, het talent ontwikkelt zich lang zaam een naaiu is terstond eene macht cn boezemt iedereen ontzag in. Veronderstel, dat ik eenen man tot schoonzoon heb, die een der oudste namen van Frankrijk draagt dit maagschap steuut mijn krediet, de naam van mijn schoonzoon prijkt aan het hoofd van alle papieren en bescheiden, die mijnen handel betreffen, als deelgenoot in de firma, en als ik mij kandidaat zal stellen Angelie zag haren vader met hare groote, heldere oogen vlak in het gezicht, en vroeg hem Waarom noemt gij mij niet terstond den naam van dien pretendent De graaf de Nointel. Hy, vader De Voorzitter. Wel, om een klok te krijgen. De heer v. d. Veeken. Ik verklaar ronduit, dat ik niet op de hoogte ben. De Voorzitter. Dat is gemakkelijk ge noeg. De kerk wil een klok hebben, wat voor geheel de gemeente van belang is en vraagt daarvoor eene subsidie, wijl de kas van het kerkgenootschap ontoe reikend is. De heer v. d. Veeken. Ja, dat weet ik wel, maar ik weet niet goed waar Jans sens op neerkomt. De heer Janssens. Ik zeg maar dat de gemeente alleen maar het recht heeft om te luiden en dat de toren niet van ons maar van de kerk is. De Voorzitter. Goed, toegegeven, maar wat wil dat nu zeggen, een klok is toch ten algemeene nutte en daar geven wij subsidie voor. De heer de Kroon. Ik zou het maar eens aanhouden. De Voorzitter. Ik vrees dat wij dan geen geld meer zullen bijeen krijgen. De Heer v. d. Veeken. Zeker wel, u hebt nu al zoo goed er voor gezorgd en in dien tijd zal u misschien wel f 350 bijeen krijgen, zoodat de gemeente dan maar f 50 behoeft te geven. De heer Oyens. Ik zou het ook maar eens aanhouden, wij kunnen er dan nog eens over denken. De Voorzitter. Ik stel voor een besluit te nemen en dien daartoe een voorstel in. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met algemeene stemmen verwor pen, zoodat dit adres een volgende ver gadering weer in behandeling zal komen. 3. Vaststelling begrooting 1909. De begrooting wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 21009.43V2. De heer Segeren vraagt of de f 2000 op de begrooting gebracht voorwegen, is voor het aanleggen van nieuwe Wegen of voor het onderhoud van de oude wegen. De Voorzitter zegt dat de f2000 voor het onderhoud der wegen is en de f 2500 voor het aanleggen van kunst wegen, straten, pleinen, bruggen, riolen en sluizen. 4. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur 1909 Made. De begrooting wordt vastgesteld in In welk opzicht mishaagt hij n Ik heb hem zeer weinig gezien, maar hem toch beoordoeld hij zou my niet lief hebban, hij heeft niemand lief. Uit hoogmoed heeft hij zijn geheel vermogen verspild aan de schitterende ekwipagiën en renpaarden, het geven van prachtige feesten en dergelijke dwaasheden meer. Hij maakt geen geheim van zijne godsdienstige, of liever van zijne ongodsdienstige gtsvoelens Wat gaat u dat aan? Als hij u maar in volle vrijheid laat om naar de kerk te gaan. Dat gaat mij wel degelijk aan, vader en dewijl gij toch wilt dat ik aan het huwe lijk denk, zal ik er mijn gevoelen over zeggen ik wil in mijnen echtgenoot eenen vertrouwe ling vinden van al mijne gedachten, iemand, die mijne overtuiging, mijne verwachting deelt, die voor hetzelfde altaar neerknalt als ik, en tot wien ik geene onbekende taal zal spreken, als ik hem van God spreek0 1 ik weet voornit wat gij hiertegen zult inbrengen, een reden, die men altijd vooropstelt om jonge meisjes tot zulk een huwelijk over te halen Gij zult de denkbeelden van uwen le\ ensgezel veranderen, gij zult hem bekeeren Ik ben niet zoo ingebeeld, en vlei mij niet welsprekend genoeg te zijn, om iemand tot eene andere overtuiging te brengen Of mijne overtuiging niet zon kunnen verzwakken en eindelijk schipbreuk lijden, wanneer ik hem steeds dat gene, wat mij heilig en dierbaar is, hoorde beschimpen en loochenen Voeg daarbij den zwaren strijd, dien ik gestadig zou moeten voeren om mijne ziel, mijnen godsdienst, alles wat ik verwacht, alles wat ik geloof, alles wat ik vereer te verdedigen! Zulk een leven zou een h*l zijn Hob ik dan uw leven verbitterd Angelie vroeg Nerval. In de eerBte plaats zijt gij myn vader en niet mijn echtgenoot. Daarbij hebt gij nooit de tranen gezien, die ik om n geweend heb, als ik in de kerk neergekoield lag. Gij weet niet hoe vurig ik God gebeden heb, u het geloof in ruiling van mijn geluk te schen* ken. (Wordt vervolgd.) f

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1