1 e B UITEN LAN IX België. Frankrijk. Engeland. Balkanstaten. Duitschland. E! CAPELLE. I Dï tei P. ne ve 0] be' W 0< ta D E n K d< ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 1984.02 5. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur 1909 Drimmelen. Wordt eveneens vastgesteld. 6. Benoeming lid algemeen Arm bestuur voor Made. De Voorzitter. Op de voordracht zijn geplaatst de heer W. Avontuur en P. H. Jansen. Tot stemopnemers worden benoemd de heeren v. d. Veeken en Elshout. Benoemd wordt met algemeene stemmen de heer W. Avontuur. 7. Benoeming lid algemeen Arm bestuur voor Drimmelen. De Voorzitter. Op de Voordracht zijn geplaatst de heeren W. Stal en J. Klijn. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer W. Stal. 8. Schrijven van den heer Marle. In zijn schrijven zet de heer Marle, concessionaris van de Stoomtramlijn BredaMade—Geertruidenberg, uiteen, dat de tot heden toegekende subsidiën te laag zijn en vraagt mitsdien een hoogere subsidie, en zegt verder dat het doode lijntje naar Drimmelen zal moeten vervallen. Dc Voorzitter. Van de vereeniging Gemeentebelang is ook een adres inge komen. Uit de voorlezing hiervan blijkt dat de vereeniging er op aandringt dat de lijn naar Drimmelen blijve, doch mocht het een struikelblok zijn voor de tot stand- koming van de hoofdlijn, dan zou zij de bepaling van de lijn naar Drimmelen laten vervallen. Later zou men dan kunnen zien of er een paardentram of omnibusdienst ingesteld zou kunnen worden. De heer Segeren. De lijn naar Drim melen laten vervallen zou ik nooit doen Die is harder noodig als naar Geertrui denberg. Daar hebben we een spoor naar toe loopen. De Voorzitter. Leg dan voor zoo'n lijn maar een ton of twee neer en dat voor een zijlijntje. De heer Segeren. 't Zal wel een beetje minder zijn. De Voorzitter. Ik geloof dat ik als Voorzitter van de permanente-commissie het wel zal weten. Bovendien, zegt de Voorzitter, dat niet zoo makkelijk van Ged. Staten en het Rijk subsidie zal gekregen worden als zoo'n lijn blijtt. Ook de particulieren steken dan minder makkelijk hun geld in zoo'n onderneming. Ook een paardentram zal veel kosten zegt de Voorzitter en zal heel moeilijk zijn zoo te leggen, dat men ieder jaar niet veel op zoo'n bedrijf toegeeft. In een groote stad waar veel verkeer is, is het iets anders. Een dwaasheid zou het ontegenzeggelijk zijn als voor dat lijntje de geheele lijn zou moeten ver vallen. Ook de Voorzitter is het niet aange naam dat de lijn naar Drimmelen niet tot stand zal kunnen komen, maar het gaat toch niet aan om voor 500 zielen een lijn te leggen van eén paar ton. Nooit zal de lijn eenige rente afwerpen integendeel steeds zal het zeer veel kosten, ook bij een paardentram. Jammer zou hij het vinden als de groote lijn niet tot stand zou kunnen komen door de zijlijn en hij kan het al reeds zeggen, blijft men vasthouden aan de eisch om de lijn door te trekken naar Drimmelen dan vervalt heel de zaak. De heer Segeren zegt dat een paarden tram, welke een keer ol tien heen en weer rijdt, niet zoo heel veel zal kosten. Wij geven nu als Drimmelen ook erbij aangesloten wordt f 1300 en anders 1000 gulden. Maar wat geeft Terheijden en hoe'n groote uitgestrektheid is dat niet. De Voorzitter. Wij moeten niet kijken naar een ander zijn huishouden. Wij moeten ons afvragen wat is het ons waard als wij een stoomtram hier krijgen Nog eens" zeg ik, laten wij Drimmelen niet vervallen, dan vervalt alles en krijgen wij niets. Zevenbergen zal later nog vaststellen wat het voor subsidie zal ver leenen. Hoe meer subsidie dat door de .betrokken gemeenten wordt gegeven hoe meer subsidie Staat en Provincie zullen verleenen, hoe makkelijker bij particulieren aan geld zal worden gekomen Wij hebben besloten f1300 te geven, maar volgens mijnheer Marle, moet er meer komen. De heer v. d. Veeken. Er is besloten dat 11000 vooi Made en f 1300 als ook Drimmelen wordt aangesloten, zal worden gegeven 20 achtereenvolgende jaren. De Voorzitter. Alle gemeenten zullen meer subsidie moeten verleenen en dan zullen Staat en Provincie van zelf wel meer subsidie verleenen. De heer Janssens is er voor een omnibus in dienst te stellen. Drimmelen zou hij althans zoo niet alleen laten zitten. De Voorzitter. Dat moet een particu liere onderneming worden en die zou zeer zeker ook veel subsidie moeten hebben. Dat kost allemaal veel geld. Je moet materieel, paarden, stallen en personeel hebben. Dat kost, ik zeg het nog eens, meer als je denkt. De heer van Oyens. Dat zou een goed postje voor mij zijn. De Voorzitter, 't Gaat niet aan om aan de op te richtei maatschappij de i verplichting op te leggen daar een om nibus in dienst te stellen. Dat doen ze niet. Mijnheer van Marle heeft alles genoegzaam uitgerekend, maar er moet, wil er iets tot stand komen, meer subsidie worden gegeven en de lijn naar Drimmelen moet vervallen. De heer Segeren blijft doorgaan te beweren dat er een lijn moet komen. De Voorzitter. Vraagt u dan conces sie aan, je zal het wel krijgen. De heer Segeren. Een man van 71 jaar begint daar niet meer mee. De Voorzitter. We zitten hier om op te bouwen en niet om af te breken. De heer van Oyens. Neen. De Voorzitter. Zoo blijven wij maar in een molentje draaien. Wij moeten ons af vragen wat is het ons waard hier een tram te hebben. Voorop kan ik zeggen dat de lijn Drim- melen-Made niet tot stand kan komen. En dan ga ik zeggen, ik heb liever een half ei dan een leege dop. Het gaat toch niet aan; ik zeg nogmaals, ik zie het ook noode dat Drimmelen niet kan worden aangesloten maar wij kunnen daarvoor toch niet alles opofferen. Drim melen heeft een 500 zielen en Made een 3800, moeten wij dat groot gemak, nu voor de 500 zielen laten varen. Dat gaat toch niet, dat zou toch gewoon weg onverantwoordelijk zijn. Wij moeten hier wel bedenken dat een plaats door gemakkelijk vervoer er altijd op voor uit gaat. Met de wetenschap voor ons dat als wij bij ons besluit blijven en de lijn naar Drimmelen blijven eischen, alles vervalt, is het dom daarop te blijven doorhameren. De heer Segeren. Er zullen toch nog wel andere mannen zijn als van Marle. De Voorzitter. Ja, vraagt u conces sie aan. Na nog eenige discussie, wat echter een herhaling is van al het van te voren gesproken, zegt de heer v. d. Veeken te willen n.l. voorstellen, dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering, daar de heeren van Drimmelen zich dan ook kunnen verdedigen. De heer Segeren. Ja, aanhouden nog eens een keer, dat is 't beste. De V oorzitter. De zaak is toch al reeds zoo dikwijls in behandeling ge weest. Wij weten nu toch alles. On mogelijk is het meer gegevens te ver strekken. Alles is hier duidelijk genoeg uiteengezet. De heer Segeren tot den Secretaris (die tegen den Voorzitter zei dat met uitstel de zaak niet werd gediend). Gij moet zwijgen, gij hebt hier niets te zeggen. De Voorzitter, die heeft hier wat te zeg gen maar gij niet. De Secretaris. Ik zeg niets, alleen geef ik de Voorzitter maar een mede- deeling. De heer Segeren. Gij het niks te zeggen, zeg ik oe. (Gelach op de tribune, Enkele verzuchtingen en uitroepen.) Na nog eenige discussie wordt be sloten het schrijven in een volgende ver gadering nogmaals te behandelen. 8. Adres van den Bond van Staats- pensioneering. Het schrijven van den Bond wordt voorgelezen. Zooals onze lezers weten kunnen uit andere verslagen, verzocht de Bond van Staatspensioneering in haar adres aan H. M de Koningin om het daarheen te brengen dat spoedig Staatspensio neering zonder premiestelsel voor be trokkenen, worde ingevoerd- Aan dit schrijven moet, althans dit verzocht den Bond, adhaesie worden betuigd. De Voorzitter. Ik open de discussie. De heer v. Oyens. De Voorzitter zal wel eenige toelichting geven- De Voorzitter. Ik kan niet meer toe lichting geven als de bond in haar me morie van toelichting geeft. Ik zou anders in herhaling moeten treden. De Bond heeft het voldoende toegelicht. De heer Janssens. Dat behoort bij de Regeering thuis. De Voorzitter. De kamers zullen hier over wel beslissen. De heer v. d. Veeken. Laten wij het voor kennisgeving aannemen. Aldus wordt besloten. 9. Adres van Gemeente Belang, hou dende verzoek alhier een teekenschool op te richten. De Voorzitter. De vereeniging Ge meente Belang heeft er ook een be grooting bijgedaan, wat de teekenschool zal kosten. Verder is er nog een lijst bij welke jongens onderwijs wenschen te ontvangen. Een en ander wordt hierna door den Voorzitter voorgelezen. De vereeniging Gemeente Belang heeft met den heer J. Timmers, architect te Breda een onderhoud gehad of heeft met hem gecorrespondeerd. De ver eeniging deelt mede dat hij genegen is 2 maal per week les, te komen geven tegen f 2.50 per les van Rijk en Pro vincie zal subsidie worden verkregen. Gemeente Belang verzoekt daarom de lessen te doen plaats hebben op een van de bovenzalen van het stadhuis en eene subsidie. De Voorzitter. Ik heb de kwestie eens getoetst aan de begrooting van Gemeente Belang met die wij toen eens hebben gehad, maar dan kom ik toch nog tot ander# cijfers. Verder merk ik op dat de lijst van leer lingen nu opgegeven niet verbindend is. Het komt dikwijls voor dat men Zich opgeeft, maar later, als het er op aan komt, weer terug tiekt. Maar wij kunnen fhet in overweging nemen. De heer v d. Veeken is er voor oin een onderzoek in te stellen naar den leeraar opgegeven door Gem. Belang, de leerlingen verbindend te stellen en dan verder nog te zien. De Voorzitter zegt meer te gevoelen om de leerlingen die werkelijk de lessen van de teekenschool in Geertruidenberg wenschen te volgen, te vergemakkelijken, om die b.v. subsidie te verleenen. Daar kunnen ze veel beter leeren. Er zijn daar wel 4 of 5 leeraars en hier hebben wij er dan maar een die alleen les in bouwkundig-teekenen kan geven. Daar kunnen zij les krijgen in het machine teekenen voor de ijzer- en scheeps- industrie, dat is veel beter. Besloten wordt ook dit voorstel aan te houden en eerst een onderzoek in te stellen. 10. Adres van den heer Simonis ge meente ontvanger en ambtenaar ter secretarie, houdende verzoek verhooging van salaris. De Voorzitter. In zijn schrijven wijst hij er op dat hij een hoogere borgtocht moet geven, hoewel hij dat niet verplicht was geweest. Deze verhooging van borg tocht kost hem ieder jaar f 60, wijl hij dat bedrag bij zijn broer en zuster moet leenen. De heer v. d. Veeken. Hij komt er vrij laat mee, de begrooting is reeds vastgesteld. De heer Janssens. Ik zou er maar niet op ingaan. Aldus wordt besloten. Hierna gaat de vergadering over in geheim comité. Opeubare vergadering vau den gemeenteraad op Donderdag 22 October, des middags ten half vier uur. Voorzitter de Ed.achtbare heer Ver meulen. Te ongeveer 3 45 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De Voorzitter verzo ikt den secretaris voor lezing te geven van de notulon der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Zijn ingekomen eenige beqjuiton van Ged. Staten, houdende verzetting jaarraaikten. b. Proces verbaal van knsopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en Registers behoorlijk waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag in kas aanwezig was. c. Besluit Commissaris der Koningin, hou dende mededeeling dat tot zetters zijn benoemd de heeren C. de Roon en W. Rijken. d. Besluit vau Gred. Staten, houdende mede deeling dat de rekening dienstjaar 1907 op een bedrag aan ontvangsten van f21230,42 on uitgaven f 18991,43, batig slot f2238,99 is vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Ontwerp adres adhaesie H. M. de Koningin. De Voorzitter. Daaromtrent hebben wij een concept klaargemaakt. Het concept wordt hierna voorgelezen. De heer Verhoeven. Wat is nu eigenlijk de bedoeling De heer Wachter. Om alle Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen te ponsioneeren Aan het adreB van den Bond van Staatspen sioneering adhaesie te betuigen. De heer Verhoeven. In hoever zal de grens loopen. De heer Wachter. Dat zal later nog door de Kamers moeten worden uitgemaakt, maar zegt b v. 65 jaar. Men wil het volgens het EDgelsche premie-stelsel. De heer Kijken (wethouder). Ik blijf er bij wat ik in de vergadering van Burg. en Weth. heb gezegd. Ik kan er mijn stem niet aar verleenen. Als het een fonds was voor weduwen en weezen, was het iets anders. De heer Wachter. Dus u bent er tegen, dat een arbeider op zijn 65 jaar pensioen wordt verleend. Waarom? De heer Rijken (wethouder). Dat zal ik hier niet zeggen. De heer Wachter. Dan was het beter dat u niets gezegd had. Zoo is het een paskwil. Waarom een ambtenaar wel en een arbeider geen pensioen op zijn ouden dag. De heer Ryken (weth.) Ambtenaars betalen het zelf. De heer Oerlemans. Nu zullen de burgers het wel moeten betalen. Do heer Rij km. De belastingen zijn tegen woordig hoog genoeg, dan moet daarvoor meer en dan weer hiervoer meer worden betaald. De belasting drukt toch reeds zwaar genoeg De heer Wachter. Maar wie drukt de belasting het zwaarst. De heer Kijken. Dikwijle die ze het slechtst kunnen betalen. De heer Wachter. Juist, dan zijn wij het al eens. De heer Sneep. Kunnen wij het niet tot een volgende vergadering aanhouden. De Voorzitter. Daar worden wij niefs wijzer door. Het coucept-adhaesie betuiging in omvraag gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Oerlemans, Ver hoeven, Rijken en Rijken (weth.) Voor de heeren Wachter, Sneep en Middel koop. 3. Vaststelling overeenkomst veekring Waul wijk. De Voorzitter. Eenige artikelen zijn gewijzigd en ik geloof wel dat nu aan de bezwaren tegemoet zal zijn gekomen. Hierna worden de gewyzigde artikelen van de instructie voorgelezen. De Voorzitter zegt na voorlezing daarvan er nog aan toe te kunnen voegen dat aan de Veeartsenijschool te Utrecht is geschreven, doch dat geen leerlingen als plaatsvervanger kunnen worden verkregen. De heer Rijken zegt dat het hem bekend is, dat ia de mstructie van Raamsdonk voorkomt dat hij bij afwezigheid varplicht is een plaats vervanger te stellen. De Voorzitter. U weet hot nu toch dat er van de school geen zijn te krijgen en and-rs is er al heel moeilijk aan te komen. Er staat nu toch al dat hij zoo mogelijk een plaats vervanger moet stellen en anders 2 veeartsen in de buurt moet aanwijzen, die de practijk voor hem waarnemen. Na nog eenigo discussie wordt de instructie vastgesteld en de verbintenis met de veekring Waalwijk weer voor 12 jaar anDgenomon. 4. Vaststelling gemeente begrooting 1909. De Voorzitter. De commissie van onderzoek verleen ik het woord. De heer Oerlemans. De commissie heeft de begroeting onderzocht en het komt haar voor iat do post voor het onderhoud der wegen bed laag is begroot. Dat is de eenigo aan merking. De Voorzitter zogt het ook te betreuren dat deze post zoo laag geraamd is moeten worden. Expres is eerst alles geraamd en al het overschietende is toen voor het onderhoud der wegen genomen. De financieele toestand is alles behalve rooskiearig. Anders hadden wij gaarne moer daarvoor op de begrooting gebracht. De heer OerLiuaus. De weg naar het Capelsche veer is zeer slecht. Kan het niet uit de gewone middelen worden gevonden, dun moet een geJdleening worden aangegaan, 't Is dau het beste dat de grint van de weg wordt afgenomen en macadam er wordt op gelegd. De heer Wachter. Ik geloof wel dut wij bet in princiep allemaal eens zijn, er moet een geldleeniog worden aangegaan en dan een flinke dat veel andere dingen, die ook reeds zoolang op afdoening wachten, afgewerkt kunnen worden. Maar wij moeten ons afvragen wanneer is het de geschikste tijd. De heer Oerlemans. Voor da verbetering van wogen moet dan maar een tijdelijke peldleening worden aangegaan. Da heer Rijken (weth Dat mag niet. Alleen wanneer er geen kasgeld is mag zulks worden gedaan. Auders niet. Na nog eenige discussie en nadat de heer Rijken (weth.) de verzekening heeft gegeven, dat eerlang verbetering van wegen kan worden tegemoet gezien, wordt de begrooting vast gesteld, zooals deze door Burg. en Weth. is aungeboden. 5. Machtiging en overschrijving begrooting J 908. Eenige posten zijn overschreden, doch kunnen van andere posten worden overge schreven. Wordt besloten machtiging te verleenen. 6- Benoeming lid alg. armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer Gr. M. Verheijden. Tot stemopnemers worden benoemd do heeren Rijken en Middelkoop. Bij stemming verkrijgen de heeren G. M. Verheijden 6 en A. v. d. Hoeven 1 stem. De heer Sneep vraagt hierna of hij ver gunning krijgt om voor eig(?n rekeniug da haven te mogau uitbaggeren De haven zit vol bagger en 't is voor de echeepvaart niet meer om te doeD. Ook voor drinkwater is het bij deze lage waterstand zeer slecht als r zooveel modder in de haven is. Zonder hoofdelijke stemming wordt den heer Snoop vergunning verleend. Hierna gaat de raad over in geheim comité. De Belgische socialist Van der Velde is »an een reis van drie maanden naar de nieuwe Belgische kolonie den Congo opgetogen te ruggekeerd. Hij verklaart dat België er schatten zal kunnen winnen, maar vindt verschillende h r vormingen noodzakelijk. Hij prijst de Bel gische officieren om hun verbazingwekkende volharding en hun organiseerende talenten. De gemeenteraad van Antwerpen heeft een c ren iet van 100.000 trank toegestaan, die onder strenge controle zullen worden verdeeld onder de werkloozew dier stad. Een tekort van 10 millioen. De ontvangsten der Belgische staatsspoor wegen "blijven naar schatting tien millioen tres. ouder de uitgaven. Om in hel tekort te voorzien, zou er spraak zijn den prijs der aboiinemeuten de werkmaus-abounemen- ten uitgezonderd en der reiskaarten van le en 2e klas te Yerhoogen. Det Belgisch episcopaat en de Kongo. Door het Belgisch episcopaat is gelast, dat a.s. Zondag op den feestdag van Allerheiligen in alle katholieke kerken van België de lofzang //Te Deum" zal wor den gezongen naar aanleiding van de inlij ving van den Kongo bij België, welke daad de bisschoppen in een herderlijk schrijven prijzen als een daad van beschavenden en heilzamen invloed. De hoogwaardige kerk voogden spreken den wensch uit, dat de koloniseerende Belgische natie tegenover hire zwarte broeders haar plichten zal ver vullen van liefde, menschelijkheid en be schaving. Wright, de vliegende mensch, heeft Za terdag telkens eenige minuten lang met een passagier gevlogen. Hij nam o.a. mee een commandant van het ministerie vau marine en den Duitschen zaakgelastigde, terwijl Frmsche en Duitsehe officieren de procfne- mirgeu bijwoonden. Men schijnt er ernstig over te ga»n denken de vliegmachine als oorlogstuig te gaan aannemen. In het kamp van Satory worden proeven genomen met een driedekk r- vliegmachine. Het Petit Journal heeft bestuurbare balons besteld voor zijn dienst. f Kardinaal Matten, t Te Londeu is gisteren overleden Z.Em. kardinaal Matieu, de bekende Fransche Curie-kardinaal. Zoo men weet, was kardiuaal Matieu dc vorige maand naar Londen gegaan ter bij woning van het Eucharistisch congres Hij weid ziek en den 22en September werd hij in een gast huis* te Londen geopereerd. De operatie was goed gelukt, naar het heette, en de toestand van den Kerkvorst ging goed vooruit. De laatste dagen luidden de berichten minder gunstig en thans komt het berich», dat de kardinaal overleden is. Om zes uur Maandagochtend overleed de Kerkvorst, omringd door zijn bloedverwan ten en vrienden. Tot het laatste oogenblik behield de kardinaal zijn volle verstand. Hij legde groote gelatenheid aan den dag en verklaarde, dat hij het cffer van ziju leven bracht aan den Paus en dc Kerk, Pater Vaughau diende den kardinaal de laatste H. Sacramenten toe. De begrafenis zal plaats hebben te Nancy zijn geboortestreek. Kardinaal Matieu behoorde tot de geleerd ste en hoogslstaande Fransche prela'en hel vorige jaar werd hij opgenomen onder de //onsterfelijke'7 als lid der Academie Franpaise. Kardinaal Matieu behoorde als consultor tot de commissie tot codificatie van het kp.nonnieke recht en was lid van verschei dene kardinalen-congregaties. blij va» teli Bui lev< en dit Het bestuur van de Vereenigde Provinciën in Engelsch-lndië heeft verslag uitgebracht over den laatsten hongersnood. Het gebied, waar de nood Leerschte, had een oppervlak van 66,000 Engelsche mijlen in bet vierkant, met een bevolking van ongeveer 80,000,000 zielen. Ware de graanoogst door gebrek #an regen n'et verdord, dan was zijn waarde naar schatting 28,000,000 pnd. st. geweest. Negen maanden had de bevolking op dien oogst kunnen teten. De best ijding van den hongersnood koste 2,200,000 pnd. st. W< hc De onderhandelingen. Wa1 we al vermoed hebben, blijkt juist te zijn men moet veeleer van een tijdelij ke onderbreking der Oostelijksch Turkvcke onderhandelingen als van een beslist afbre ken daarvan spreken. Men beoordeelt te Weenen, blijkens een telegram van gisteren den toestand weer gunstiger. Engeland schijnt in te zien, dat het niet te ver kan gaan, wanneer het de conferentie, die het zelf ge wild heeft, niet in gevaar brengen wil en verantwoordelijk gesteld wil worden voorde gevolgen van he; afbreken der onderhande lingen tusschen Constantiuopel en Weenen, Daar men van Turksche zijde van het begin af heeft verzekerd dat men door oudcrlun- delingeu een overeenkomst wenscht te treffen hoopt men in Weenen, dat de onderhande lingen in niet te verreu tijd weer opgeno men zullen worden. In Turksche kringen is men al even hoop vol gestemd en in Constantinopel acht men een directe overeenkomst, tuschen Oosteniijk en Turkije niet verkeken. Een telegram uit de Turksche hoofdstad spreekt het bericht van het afbreken der onderhandelingen beslist tegen en voegt er aan toe: De begonnen besprekingen hebben ten doel een entente te bewerken, waardoor een conferentie mo gelijk wordt of die aan Oostenrijk zal ver oorloven aan de conferentie deel te nemen met de zekerheid, dat het Turkije aan ziju zijde heeft. En natuurlijk heeft ook de officieele te genspraak van het bericht, dat Engeland tusschen Turkije eu Oostenrijk gestookt zou hebben, niet lang op zich doen wachten. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen maakt bekend, dat de mededeelingen in de Oostenrijksche pers, als zoude het af breken der directe ouderhandelingen tusschen Turkije en Oostenrijk te wijten zijn aan den raad en den invloed van de Engelsche re- geeriug, van allen grond ontbloot zijn. Wat de Turksch-Bulgaarsche onderhande- ingen betreft, men neemt van beide zijden een bereidwilligheid waar om tot overeen stemming te geraken niet alleen, maar om desnoods een overeenkomst mogelijk te maken door wat water in zijn wijn te doen. Een gisteren door ons ontvangen telegram liet al doorschemeren, dat Bulgarije ten slotte niet zoo stijf op zijn stuk zou blijven staan wat betreft de weigering om de verschuldigde schatting voor Oost-Roemelië door een som ineens af te koopen. Koning Ferdinand schijnt de man te zijn. die in vredelievenden geest werkzaam is en gezond verstand geuoeg heeft om in te zien, dat een geldelijke schadever goeding aan Turkije nimmer zooveel kan be dragen als een oorlog kosten zou. Iu Koblentz en langs den heelen Midden Rijn fceft het Zaterdagnacht zwaar gesneeuwd Op de hoogste punten is de sneeuw blijven liggen, maar in de dalen is zij spoedig ge smolten. Uit Posen wordt bericht, dat Zaterdagnacht in de Provincie Posen vijf en in de pro vincie Silezië vier personen zijn doodge vroren. Ook uit Engeland en Frankrijk komen sneeuwberichteu. Op sommige plaatsen in Engeland heeft het Zaterdagnacht 8 graden gevroren De inzsmeliDg voor Zeppelin, die nu gesloten is, heeft in het geh3el 5,513,886 mk. opgeleverd. Zeppelin's luchtschip is Zaterdagmid dag twee uur lang in de lucht gebloven. De proeven slaagden prachtig. Morgen stijgt de graaf zelf weer op met piins Heinrich vau PruiseD. Uit het feit, dat de eerste proeven met het nieuwe luchtschip plaats hadden terwijl Zeppelin in Berlijn was, in te V D. zij va BI 1D mi za ur V W] 's te di g< di zs '8

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2