Keukenmeid IN Zwikkers JanvanRiel. UITVOERING 1 Notaris Canters K. Advertentiën. N Sjmaaitiek-Vereemgiag Iet Houden Priesterfeest Z. H. PAUS PIUS X, De Pauselijke Zouaaf, Kleine Advertentiën. Wij vernemen, dat de heer Houben eene even tueel# candidaatstelling voor den gemeenteraad niet zal aannemen. Zoo dit het geval is, noemen wij als onzen candidaat, de heer Vele Kiezers. Zondag 8 November 1908 „A rnicitia- Con fundi" zal verkoopen AANGEBODEN eene Zitplaats in dö Hoogmis, middengang. Alle BONT-ARTIKELEN, groot en klein, moeten weg aan eiken prijs, daar de Bont-zaak geheel wordt opgeheven. Men doe dus zijn voor deel. ANTOON TIELEN. Waalwijk. Mevrouw ÖERLEMANS -van- de Water te Heusden, vraagt tegen 1 December eene P. Gdie goed kan koken en netjes werken- Goede getuigen vereischt. 17. lar Ho cec Op de Schoenenfabriek van A. KERST te 's-Capelle, Heistraat, pL* kunnen terstond eenige plaatsing bekomen, m< Opgeluisterd door muziek. Aanvang 71/» uur. HET BESTUUR. Ter herdenking van 2 i 1 1 JÜ1 ^fo wei Wi me PJaatskaarten bij B. W. KAAK verkrijgbaar. lste Rang 25 ct., 2e Rang 10 ct. Uitsluitend toegankelijk voor Dames. I. Op Vrijdag 13 November 1908, *21 Iepeboomen, in 4 koopen, staande bij het R. K. Kerkhof te Drunen, behoorende aan de R.K. Kerk van Drunen. II. Op Maandag 16 November 1908. des voorm. 9 uur bij het Klooster „Onsenoort* te Nieuwkuik. Ongeveer 200 koopen Spaan ders, Schabben, Strooken, Keu kenblokken, Boomen, Planken, Timmerhout en Brandhout. hier en op het Veer een stembureau zitting moeten houden. B. en W. stellen voor, althans als de leden hiertegen geen bezwaren hebben,, te benoemen als Voorzitter hier, ambshalve is hij het, den heer Kamp C. de Wit en D. Timmermans. Op het Veer van Laarhoven, van Dongen en de Bruijn. De heer Timmermans acht het ratio- neeler te stemmen. De Voorzitter. Zooals u verkiest. De heer Timmermans. De wet zegt het ook dat, als het over personen gaat, men met briefjes moet stemmen. De heer Simonis. Ik voor mij, kan mij goed met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen. Hierna wordt besloten tot stemming over te gaan en worden benoemd tot leden van het stembureau de heeren de Wit en de Bruijn. Bij stemming blijkt dat voor het Dorp worden benoemd de heeren Kamp als Voorzitter en de Wit en Timmermans als leden. Voor het Veer de heeren van Laar hoven als Voorzitter en van Dongen en Dorrenboom als leden. 3. Reclames honden belasting. Door den secretaris worden de reclames voorgelezen. Nadat is voorgelezen, dat wordt voor gesteld op de reclame van den heer P. van Raamsdonk afwijzend te beschikken vraagt de heer Timmermans op welken grond zulks wordt gedaan. Hij zegt gehoord te hebben dat de hond nog geen 3 maanden oud was De Voorzitter. De veldwachter is onze rapporteur en in dezen moeten wij vertrouwen stellen De heer Timmermans. Ik heb ge hoord dat het hondje nog geen drie maanden was. Ik heb natuurlijk niet in zijn bek gekeken hoe oud of het diertje is, maar ik meen het toch te weten, dat het destijds nog geen 3 maanden oud was. P. van' Raamsdonk woont nu in Dongen en is daar voor f 3 aangeslaan. De heer Timmermans. Ik zou eerst degelijk willen laten onderzoeken of het dier toen wel drie maanden oud was. De Voorzitter zegt dat van Raamsdonk niet de persoon is die de heer Timmer mans bedoelt. De heer Timmermans zegt van wel, want hier in het dorp woont geen P. van Raamsdonk meer. De heer van Laarhoven. Zouden we geen commissie benoemen die zich belast met het onderzoek van deze zaak. De heer Simonis. Als mijnheer Tim mermans overtuigd is dat het hondje nog geen 3 maanden oud was ben ik er voor, dat van Raamsdonk zal worden ontheven. De heer Timmermans. Ik heb gezegd in zijn bek heb ik niet gekeken, doch ik meen het te mogen gelooven dat het destijds nog geen 3 maanden oud was. En dan doet het er niet toe of het een bedrag van f25.is waarover het gaat of van f 2.50 De Voorzitter. Wij hebben vertrouwen gesteld in de veldwachter belast met^de opmaking van het kohier. Na eenige discussie wordt besloten te onderzoeken of de hond ouder was dan 3 maanden. 4. Reclames Hoofdelijke Omslag. De Voorzitter schorst de openbare vergadering en de raad gaat over in geheim comité. Na een uur heropent de Voorzitter de vergadering. Mededeeling werd gedaan dat is be sloten deo aan slagen in genoemde be lasting vanW.J. Oosterling, D. P. van Suijlekom, fjL. M. A. Schoenmakers en P. Broeders te handhaven. Van W. F. Simonis, W. J. Simonis, C. W. de ]ong, Wed. van Vught, A. B. A. Schoenmakers en H. Schoenmakers te verminderen, terwijl Steenbergen en M. Fijneman van de belasting werden vrijgesteld. 5. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1909. Op verzoek van den Voorzitter geeit de secretaris voorlezing van het rapport van de commissie uit deu raad der Ge meente Raamsdonk, benoemd in de fitting van 1 September 1908 teneinde Ic c nderzoeken de begrooting der ge meen' 2 voor het dienstjaar 1906. D'; commissie met het onderzoek der gemeente begrooting belast, heeft de eer als gevolg daarvan aan den Raad de volgende voorstellen te doen UITGAVEN. Hoofdstuk III, Afd. Artikel 1. Order- houd wegen enz. geraamd op f2800. Algemeen werd het voorBtel van Burgemeester en Wethouders, om de wegen geleidelijk te ver beteren, ten zeerste toegejuicht, waarom Uwe commissie voorstelt de wegen bij gedeelten te vernieuwen en deze geheel te vervangen door klinkerbestrating. Bedoelde vernieuwing behoort h.i. tot de buitengewone uitgaven, welke door buitengewone inkomsten behooren bestreden te worden. Uwe commissie stelt derhalve voor dezen post te verminderen met. f1300, en aan de begrooting een nieuwen post toe te voeger. Hoojdsluk III, Afd. Artikel 6. Ver nieuwing van een gedeelte der wegen aan Sandoel, Smidseind, de Bergen en de Schans, en dezen post te brengen op f2900. Uwe Commissie stelt U voor die wegen te bestraten over een leDgte van 450 M. en ter breedte van 3.5 M. t. w. Sandoel 10 M. Smidseind 200 M. de Bergen 100 M. Schans 100 M. De kosten van bedoelde bestrating met in begrip van steeneu zand en arbeidsloon be dragen fl.SO per M2 alzoo totaal 450 m 3,5 m. f 1,80 is f2825. Hoofdstuk VI, Afd. I. Art. 1. Jaar wedden der onderwijzers geraamd op f7040. Met het oog op de, naar aai leiding van het schrijven van H. H. Gedeputeerde Staten dd. 8 October 1908 G. No 155 door de PJaatse lijke Schoolcommissie voorgestelde verhooging der salarisregeling dient deze post to worden verhoogd met f200. en moet alzoo worden gebracht op f7240. Hoofdstuk VI. Afd. 1. Art. 15a. Storting der pensioensbijdragen dor onderwij aers ge raamd op f 428 25 Deze post welke verband houdt met de jaarwedden dor onderwijzers moet tengevolge der salarisverhoogiDg worden verhoogd met f3,50 waardoor die post wordt gebracht op f 431.75. Hoofdstuk VI. Afd. II. Art. 4. Jaur- wedde van den GeDeesiioer met do armen praktijk belast, geraamd op f450. De jaarwedde vun dien Ambtenaar bedraagt f 900. Sinds het vorige jaar wordt door het Buigerlijk Armbestuur dozer Gemeente de helft dier jaarwedde of f450 betaald. Met het oog op de begrooting van genoemd armbestuur, welke in Uwe vergadering van 3 Augustus 1908 werd goedgekeurd, m^ont Uwe commissie dat er voldoende termen aan wezig zijn om bedoelde jaarwedde geheel ten laste te brengen van dat Armbestuur. Uwe Commissie stelt U mitsdien voor dezen post in de begrooting te schrappen. Hoofdstuk VII. Afd. Art. 1. Kosten der straatverlichting geraamd op f1750. Bij raadsbesluit van 19 October 11. No. 110 is het aantal gloei- en booglampen bepaald, t. w. Voor het Dorp 63 gloeilampen, waarvan 3 die ook des nachts moeten branden. Voor het Veer. 87 gloeilampen, waarvan 4 die ook des nachts moeten branden en 3 boog lampen. liet anntul gloeilunip-n bidraagt alzoo 150. De kosten bedragen per jaar en per gloei lamp f 12 50 welk bed rag wordt verhoogd met f 12.50 voor die lampen, welke des nachts doorbranden, terwijl de verlichting der boog lampen 10 cent per uur kost, zoodat de totale kosten zullen bedragen 150 m f 12 50 is f1875 7 lampen die doorbranden (reeds begrepen in genoemd getal) 87.50. Aaökoop van 3 booglampen ad 100 p«r stuk. 300, Raming verlichtiugskosten boogl. 450, Totaal f2712 50. Deze post moet derhalve worden verhoogd met f962 50. Deze verhooging spruit voort uit de belangrijke uitbreiding, die de straat verlichting heeft ondergaan met bijvoeging van 3 booglampen. Hoofdstuk VII. Afd, Art. 17 (Nieuwe post) Bezoldiging van den veeartB f 400. Bij raadsbesluit van 1 September 1908 No. 101 is besloten tot aanstelling vun een gemeente- veearts op eene jaarweddo vau f 400. In verband daarmede dient bovengenoemde post in de begrooting te worden gebracht. ONTVANGSTEN Hoofdstuk V. Afd. Art. 3. Pensioens bijdragen der onderwijzers geraamd op f310.75. Deze post moet tengevolge der gewijzigde salnrisrsgeling der ouderwijzere worden ver hoogd met f 9.25. Hoofdstuk VI. Afd. Art. lc. (Nieuwe post) Geldleening te brengen op f 2900. Ter bestrijding der uitgaven voor het mnken van de buitengewone werken, omschreven onder Hoofdstuk III art. 6 dient deze nieuwe post op de begrooting te worden gebracht. De commissie stelt U voor eene geldleening aan te gaan tot een bedrag van f 12000— en jaarlijks daarvan een gedeelte naar gelang van de behoffte op te nemen- Hoofdstuk II. Afd. II. Art. 2. Hoof— delijkeu omslag. Tengevolge de vermeerderde uitgaven is deze post geraamd op f 7800. Terwijl het hoogste bedrag dat, volgens de heffiugsverordecicg mag worden geheven ia gesteld op f 5000, dient deze heffing te worden gewijzigd. Daar het te voorzien is, dat in de naaste toekomst de uitgaven van de gemeente eerder zullen Btijgen dan dalen, komt het Uwe com missie wenschelijk voor het maximum van den Hoofdelijken omslag te brengen op f 12000. Met deze meerdere verhooging krijgt men eenige ruimte of speling, binnen welke dio omslag zich zal moeten bepalen en is men mitsdien niet genoodzaakt, spoedig opnieuw de verordening te wijzigen. Wijders meent uwo commissie de vaststel ling der onderzochte begrooting te mogea voorstelh n zoo op het voor outvaugsten uitgaaf gelijkstaand bedrag van f 34133,58. De heer Simonis. Naar aanleiding van de bespreking in de commissie stel ik nog voor om Hoofdstuk 1 art. 4 van de uitgaven jaarwedde van den secretaris te verhoogen met f 100 en dit te vinden op de post onvoorziene uitgaven. De Voorzitter. Verlangt iemand nog nadere toelichting op het verslag of op het gezegde van mijnheer Simonis. De heer van Dongen. Ik kan mij er goed mede vereenigen. De Voorzitter. Burg. en Weth. kunnen zich ook goed met de voorstellen ver eenigen. De heer Timmermans zegt ook veel voor het voorstel van den heer Simonis te gevoelen, want de werkzaamheden op administratief zijn heel wat uitgebreid, Hij mag hier in het openbaar met lof spreken over de werkzaamheden, zonder zijn collega's te na te spreken. Een oud- Hollandsch spreekwoord zegt éen arbei der is zijn loon waard, en daarom is hij er sterk voor deze post te verhoogen. De Voorzitter. Burg. en Weth. zijn het ook met den voorsteller eens. De heer Timmermans wijst er verder op, dat er meermalen op aangedrongen is tot verbetering van wegen over te gaan. Echter is men daartoe nooit flink over kunnen gaan. Met genoegen ziet hij dan ook deze voorstellen tegemoet. Ook de plaatsten, op het Veer 2 en hier 2, acht spreker goed daar, zoo/er hij kan nagaan dat beslist plaatsen zijn, waar verbetering het haidst neodig is. Verder vraagt hij den secretaris nog eens te willen opgeven hoe ver er be straat zal worden, waarop door den secretaris de inlichtingen worden ver strekt. De heer Timmermans. De post voor de verlichting is aanmerkelijk hooger gebracht, doch dat heeft een gezonde oorzaak. Wij krijgen nu meer licht, daarom kan ik mij ook hiermede goed vereenigen. De heer Simonis zegt hierna nog, dat het de bedoeling van de commissie is, om ieder jaar een gedeelte weg te laten verbeteren. Geleidelijk komen wij dan tot verbetering van alle wegen. De heer Timmermans spreekt er zijn genoegen over uit, dat de commissie de H.O. hiervoor niet heeft willen ver hoogen. Het is ook billijk dat het na geslacht, die van de goede wegen zullen proftteeren, in de kosten zullen tegemoet moeten komen, 't Is beter een geldlee ning aangaan dan de H O. te verhoogen. De Voorzitter. Mijnheer Timmermans, het Dag. Bestuur is het geheel met u eens. De heer Timmermans. Ik heb in het rapport niet gehoord of de post voor het onderhoud van den gemeente toren is verhoogd. Ik meen, mijnheer van Dongen zal het beter weten, dat de toren in een desolaten toestand verkeert; f 30 voor onderhoud, als daar aan ver werkt moet worden, is niet veel. De heer van Dongen. Mijnheer Tim mermans maait daar juist het gras voor mijn voeten weg. De gemeentetoren verkeert in zeer slechten toestand. Boven is er een heel gat in en bij regen regent alles nat. De post van 1 30 is dan ook te weinig om alles te laten herstellen. Het uurwerk is er wel niet meer aan wezig, dat is in het gemeentehuis aan gebracht. De heer Simonis zegt dat de ge meente-opzichter de post zoo geraamd heeft, doch blijkt later dat deze niet hoog genoeg is, dan kan van de post onvoorziene uitgaven worden overge schreven. De Voorzitter. Wij zullen de zaak degelijk laten onderzoeken. De heer van Dongen Zou het niet gevonden kunnen worden, dat de toren weid overgenomen, 't Is maar een per soonlijk idee van mij. De heer Simonis. Dat is een zaak van te groot gewicht om het nu reeds te beantwoorden. Dat mag men eerst wel eens in overweging nemen. De Voorzitter. Straks moet er een commissie worden benoemd. Deze com missie kan ook wel deze zaak in han den nemen. De heer Timmermans, 't Is een punt van te veel belang om het nu af te werken, 't Is daarom dat het goed is, dat eene commissie de zaak eerst gron dig onderzoekt en in een volgende of navolgende vergadering met voorstellen komt. De heer van Dongen vraagt hierna hoe of het gaat met de nachtwachts. Op de begroeting is uitgetrokken f525 Verkeeren deze menschen in slechte conditie, of hoe zit het. De gemeente is zeer uitgebreid, doch spreker weet niet hoever het gaat. Bovendien, 't is een man die overdag hard moet werken en 's nachts loopen....Kan hij niet gecon troleerd worden Op het Veer is reeds eenige malen ingebroken, daar dient eens op gelet te worden. De heer Timmermans zegt dat er op het Dorp controle-toestellen zijn aange bracht, wat uitstekend werkt. Men is daar over de nachtwacht dan ook uit stekend tevreden. Ook op het Veer moeten dergelijke toestellen worden aangebracht De heer Simonis. Naar aanleiding van hetgeen mijnheer Van Dongen heeft gezegd en de maatregelen door mijnheer Timmermans aangegeven, geef ik in overweging dit in een volgende verga dering te behandelen. De Voorzitter. Het heeft bij het Dag. Bestuur langen tijd een punt van over- weging uitgemaakt. Heden kunnen wij echter nog geen inlichtingen verschaffen doch in een volgende vergadering hopen wij hierover meer licht te kunnen ver schaffen. De heer Timmermans zegt dat de nachtwacht op het Dorp f 250 plus een gratificatie van f 25 heeft, dat is dus f 275 en de nachtwacht van het Veer heeft f 250. De heer van Dongen, f 250 is ook wel wat weinig als ze hun plicht doen. De heer Timmermans. Op het Dorp heeft hij f 275 met de gratificatie mee, maar ik geloof dat hij wel tevreden is. Hij doet goed zijn plicht. Zaak is het natuurlijk, dat ze er iets bij verdienen. De heer van Dongen, f 300 was niet te veel, als de plicht werd gedaan. De heer Timmermans zegt, dus u twijfelt er sterk aan of de man zijn plicht doet. De heer van Dongen. Dat heb ik niet gezegd. Na nog eenige discussie vraagt de heer van Dongen waarvoor de f 50 voor de marechaussee's op de begrooting ge bracht eigenlijk dienen. De Voorzitter. Dat is er destijds op gebracht ais gratificatie en is er altijd op blijven staan. De heer van Dongen, 't Gaat er te genwoordig op 't Veer ruw naartoe, 't Wordt weer juist als een jaar of 10, 15 geleden. 't Is 's avonds een lawaai op straat van belang. Er wordt gevochten en dikwijls gesneden, 't is bar zooals er dikwijls naar toe gaat. Wie moet hier nu voor zorgen- De gemeente-politie, één man, ik weet 't wel, die kan niet overal zijn. Als de marechaussee's nu eens helpen, al la bonheur, dan is er niets tegen dat die f 50 op de begrooting staan. De Voorzitter, 't Is met de marechau- see's niet hetzelfde geval als met de gemeente-polilie. Dat is Rijkspolitie en daar heb je niets over te zeggen. Die f 50 zou ik toch op de begrooting laten staan. De heer Timmermans. U heeft toch het recht ze te requireeren. Na nog eenige discussie wordt be sloten de f50 op de begrooting te hou den. 6. Ontwerp verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag. Deze ontwerp verordening wordt voor gelezen en de heer Timmermans zet uiteen dat het heffen van een progres sieven hoofdelijken omslag billijker is. 7. Alsvoor op de invordering van voor melde belasting. Ook deze verordening wordt voorge lezen en goedgekeurd. Op verzoek van den heer Timmermans geeft de secretaris voorlezing van eenige cijfers om het verschil aan te toonen. Met eon inkomen van f 200 vroeger f 3.56 nu f 2.21 f 400 f 7.12 f 4.84 600 f 10.68 f 7.88 f 1000 f 17.80 f 15.08 f 1500 f 26.70 f 25.39 f 2000 f 35.60 f 36.98 f 2500 f 44.50 f 49.34 f 3100 f 55.78 f 64.17 f 4100 f 72.98 f 88.89 f 5400 f96.12 f 121.03 f 6000 f 106.80 f 135.86 f 8000 f 142.40 „f185 30 f 10.000 f 178.44 f235.38 De heer Simonis. Ik kan mij volko men vereenigen, 't is zeer billijk. De heer Timmermans, dankt de leden en vooral den secretaris. De Voorzitter dankt de commissie voor de gedane werkzaamheden, welke veelvuldig waren. 8 Ontwerp besluit tot het aangaan van een geldleening voor de wegen. Na voorlezing van het ontwerp besluit, werd besloten ten behoeve van den aan leg en de vernieuwing der wegen eene leening aan te gaan, groot f 12000. Van dit bedrag zal jaarlijks een gedeelte, naar gelang de behoefte, worden opgenomen. In 1911 zal begonnen worden met de aflossing. 9. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Gedeputeerde Staten houdende toezending van het Koninklijk Besluit van 16 October 1908 nó. 34 waarbij aan den burgemeester dezer ge meente met ingang van 20 October 1908 eervol ontslag als zoodanig is verleend. Voor kennisgeving aangenomen. b- Adres van P. H. Speetjens, veld wachter van Raamsdonksveer, houdende verzoek om schadeloosstelling voor het gemis van staangeld bij gelegenheid der kermis aldaar. Op voorstel van den Voorzitter werd dit adres in handen gesteld van Burg. en Weth. c. Schrijven van den heer Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, houdende verzoek om de huur van het tegen woordige postkantoor, welke op 15 December 1909 eindigt, vroeger te doen afloopen. De Voorzitter. Ik stel voor dit schrij ven in handen te stellen van een com missie en zou daarvoor willen benoemen Mr. Heere, Simonis en Timmermans. De heer Timmermans. De gebruike lijke weg is toch dat B. en W- zoo n adres behandelen. De Voorzitter. Ja, maar 't is nogal een zaak van groot gewicht, daarom willen wij het liever in handen van eene commissie stellen. De heer Timmermans merkt op dat B. en W. niet alleen minder gewichtige zaken behoeven te behandelen. Hij neemt echter zijne benoeming aan. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. Te beragen bij den Uitgever. SUJ.'aAal Al .1 GEBOREN MACHIEL Zoon van A. W. HEIJMANS Mz. EN J. M. HEIJMANSKommers. 's-Grevelduin-Capelle, 2 Nov. 1908. _t| II II mi 1—1 Ml III I m i IIII - ■■■■■Ml—TITO De Heer en Mevrouw J. K. M. BORST PAUWELSvan Schijndel, betuigen hun (Luk voor de blijken van belangstelling bij de geboorte hunner Dochter ondervonden, 's Graveuhape. tal BE5 KE vei Alleen bekwame werklieden komen in aan merking en de zich eerst aanmeldonde-" ge nieten de voorkeur. mid in Ka de: Ka ho all don gen mi( hei II OP in de Zaal Musis Sacrum*, Waalwijk. E n t r e le Rang Heer met Dame f 0.25. 2e n h y a -0.10. H.H. Donateurs met eene Dame vrijen toegsng. Wt m< zal ve Me GB VAN sal door de Tooneelclub der St. Panlua- Vereeniging i pel *8 namiddags om 6 uur precies, 'yf op de St. Pauluszaal bij d»n Hoory 1 Jos. van de Wertf, «fel worden uitgevoerd 25' gre san Tooneelspel met zang in twee bedrijven. MET TABLEAUX. Entree: te Drunen, des voormiddags 10 uur bij het R. K.j Kerkhof te Drunen. Inlichtingen te bekomen in hst Broe derhuis. Betaaldag 1 October 1909, mits soliede borgstelling. Koopen tot en met f2.— contant, rest betaaldag 1 October 1909, mits soliedf borgstelling. der voo 1 Mii L. uur in art. '1 en Zui F van li aan spr ver aan levi

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2