4 Derde Blad. Hunnenland. Provinciaal Nieuws ft NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 89. Zondag 8 November 1908. Jaargang. UITGAVEN. Een versterkingsmiddel voor oude menschen De Echo van iet mei Nederland en Venenaela. Naar aanleiding1 van de tegenstrijdige geruchten, ook naar hier overgewaaid en in hoofdzaak onjuist gebleken be treffende de ontvangst van de tweede nota van Nederland in Venezuela, merkte De Wekker het volgende op „Niemand echter die met zekerheid weet te verklaren, hoe het met die tweede nota gegaan is, die er op schijnt ingericht te zijn, om een vreedzame op lossing der moeielijkheden met Vene zuela mogelijk te maken' Niemand wenscht meer dan wij een dergelijke oplossing, maar dan dient zij ook op zulke grond slagen te berusten, dat onze kolonie niet langer de speelbal van Venezuela zal zijn, dat bij elke vermeende tout harer zijds maatregelen gaat treffen om, met eigen benadeeling, haar handel en scheep vaart te gronde te doen gaan. De Ve- nezolaansche machthebbers moeten, even min als onze kolonie, uit het oog ver liezen, dat landen, die naast elkander liggen, per se elkaar noodig hebben en de regelen van goede nabuurschap stipt behooren in acht te nemen. Ook tus- schen volken geldt, evenals tusschen individuen, het „beter een goede buur dan een vene vriend". Bij een minnelijke regeling der geschillen behoort dan voor den vervolge alles te worden voorzien en voorkomen, dat aanleiding zou kun nen geven tot misstanden en kinder achtige incidenten. „Dit neemt echter niet weg dat, zoo ook Venezuela geen blijken geeft van een tegemoetkomende houding en op onredelijke wijze gaat volharden in zijn bespottelijke eischen, wij de eersten zou den zijn, die een krachtdadig optreden zouden wenschen, om die republiek te toooen, dat het kleine, doch betrekkelijk machtige Nederland volkomen in staat is, om zijn eer en waardigheid te ver dedigen en hoog te houden en zijn vlag en zijn onderdanen in den vreemde niet straffeloos laat beleedigen en hoonen"! H. M. de Koningin H. M. de Koningin heeft het voor nemen Donderdag 12 dezer voor het jaarlijksch verblijf naar de Residentie terug te keeren. H M de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin Moeder, thans ten Paleize Het Loo vertoevende, komt van daar Woensdag 11 dezer te 's-Hage terug voor het gewone verblijf in de residentie in den winter en het voorjaar. Tweede Kamer. In de Kamer is men begonnen met het algemeen debat over de Indische begrooting. Lohman sprak voor, Thomson tegen van Heutz en van Daalen. Mr. Stuers opende het debat met zijne ge wone fulminatie, gisteren gevolgd door van Kol, die met Bogaert samen een r uur of 6 hebben volgepraat. Er werden niet veel nieuwe gezichts punten geopend, hoewel 't debat dik wijls zeer interessant was. WAAL WIJK, 7 Nov 1908. Begrooting der gemeente Waalwyk. De begrooting is den raad in de ver gadering van 1.1. Woensdag aangeboden zooals gebruikelijk deelen we er een en ander uit mede, speciaal waar dit af wijkt van de vroegere. Gaf de begrooting voor 1908 een goed begin, n.l. e;n batig saldo over 1906 van f 929,44, thans is van een dergelijk profijt niets te bespeuren, integendeel ze begint met een nadeelig slot van f1133,65*. f De H. Omslag, 't vorig jaar begroot op f 9000 en door den raad gebracht op f 9500, wordt ook nu op dit bedrag geraamd. 1908 1909 1 Hondenbelasting f 250 f 275 Bij deze afdeeling n.l. belasting op honden, tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden, zouden wij met klem willen wijzen op 't laatste, o. i. een uitstekenden vorm van belasting- heffen. Nu het huishouden der gemeente voortdurend duurder wordt en steeds inaar nieuwe bronnen moet worden uit gezien, achten wij 't zeer wenschelijk ^over te gaan tot een maatregel, die reeds zoo tal van plaatsen kennen, n.l: het heffen van belasting op uitvoeringen enz., wij geven het der commissie in ernstige /overweging h:ertoe een voorstel te doen, jeene belasting die gemakkelijk betaald jwordt, door degenen die van de ont spanning genieten en ook niet direct hoog fopgevoerd behoeft te worden wij bedoe len dit natuurlijk alleen voor den tijd als belastingverhooging wederom nood zakelijk zou blijken. Havengelden f 1950 f 1800 dus f 150 minder. Staanplaatsen op de kermis f2000 f1600 voor dit jaar f 400 minder. Schoolgeld teekenschool f 160 f l 50 slechts f 10 mindertoch nemen wij de gelegenheid te baat, te wijzen op het weinig bemoedigende feit, dat het aantal leerlingen eerder af dan toeneemt, een onbegrijpelijk iets in onzen tijd, dat men meer en meer van 't groote nut overtuigd wordt. Speciaal valt het op, dat de deelneming aan 't schoenvaktee- kenen veel te geritig in een plaats en streek als de onze, is in plaats van nog geen 10 moest men 50 tot 100 leerlingen tellen. Ontbreekt hier misschen iets aan leermiddelen, methode of wat ook, een onderzoek daarnaar ware o. i. zeer ge- wenscht, in veler belang, niet 't minst in dat der teekenschool. Vergunning f 1125 f 1050 Opbrengst hakhout f 300 f 50 Opbrengst gastabriek f 33750 f37333 zeer zeker reeds een mooi cijfer Bijdrage Rijks in 't onderwijs f 6297,50 f 6926,23* Krankzinnigen f 880 f 1040 Klerken ter secretarie f 1335 f 1485 Bouwkundige f 500 f 400 Vaste gem.-arbeider f 812 Kunstwegen, straten en pleinen f 1100 f 1300 Vernieuwing bestrating en overkluizing Loint memorie memorie. Het verwondert ons wel, eenigszins dat voor deze zaken, vooral 't laatste, al jaren, aanhangig een memorie-post is uitge trokken de bestrating werd indertijd als noodzakelijk beschouwd en nog is thans een memorie-post daarvoor opge bracht. Schrijvende over de Loint mo gen we nog wel eens herinneren aan 't verzoekschrift v<>n Waalwijks Belang te dezer zaken, voor bijna een jaar inge diend, dit is toen gesteld in handen van B. en W. en nadien vernamen wij daar omtrent niets meer. Kosten gasfabriek f 26711,10 - f 27645 Rente f 7675 f 7747,50 Aflossingen f 6500 f 7500 De totale schuldenlast der gemeente is op 't oogenblik f 210,350 waarvan voor de gasfabriek f 101,000. Salaris onderwijzers f 8375 —f942! Krankzinnigen f 2550 f2850 Nadeelig slot der rek. nihil f 1133,65° Onvoorziene uitgaven f729,62 1163,36 Totaal ontvangsten en uitgaven 1908 1 77773,71 en uitgaven 1909 f 81022,51* Aan 't slot wenschen wij nog de hoop uit te spreken dat de commissie en de raad termen zullen vinden om op de be grooting te brengen de drie gevraagde bedragen (zie raadsverslag ingekomen stukken) wijl alle deze zeer zeker het algemeen belag zullen bevorderen. Ooderwljzersrergadering Vergadering der afd. »Waalwijk« van het N. O. G. op Zondag, 8 Nov. a.s. te 3 ure op >Musis Sacrum. Agenda 1. Opening en notulen. 2. Verslag van den afgev. ter Alg. Verg. 3. Verkiezing lid Weerstandsfonds. 4. Ingekomen stukken. 5. Rondvraag en sluiting. De Frank. Blijkens achterstaande advertentie geeft de gymnastiekvereeniging tDe Frank* morgenavond ten 71/» uur eene uitvoering op de zaal »Musis Sacrum* alhier, op geluisterd door muziek. - Het programma bevat een achttal nummers, die onder bekwame leiding van den heer L. van Drunen, als ge woonlijk een goede uitvoering zullen vinden, waarom we dan ook een druk bezoek verwachten. Voetbalclub „Veloeitus." Bovengenoemde vereeniging krijgt morgen een bezoek van »Tilburgia II* uit Tilburg, om een vriendschappeiijken match te spelen op het terrein alhier. Aanvang half drie. Concert Liedertafel. Zondag a.s. 15 Nov. zal, gelijk we reeds meldden, de Liedertafel haar eerste winterconcert geven met hoogstvereeren- de medewerking van den heer G. v. d Weijden te Oosterhout. Deze artist zal de volgende soli op de viool ten gehoore brengen, Benedictus met accomp van Harmo nium. Het beroemde »Air« van Bach op de G. snaar. Romance met acc- van Harmonium van J S. Svendsen. Concerto No. 8 met acc. van piano van P. Rove. Als wij hier nog bijvoegen, dat de Liedertafel verscheidene nieuwe koren zal uitvoeren en het kwartet »Zang en Vriend schap* mede een paar nummers zal zin gen, dan zal het wel overbodig zijn lief hebbers van goede muziek nog tot een bezoek aan te sporen. liet Wilbeimina kannl. Naar van bevoegde zijde verzekerd wordt, is het de bedoeling der regeering voorloopig het Wilhelmina-kanaal niet verder dan tot Tilburg door te trekken. De gemeenten tusschen Tilburg en Helmond, die gaarne de tot-stand-koming zagen, zullen deihalve nog wel een tijd geduld moeten hebben. P. Ct. Vermeerder de jaren uws levens. Breng leven in uwe jaren. Wacht u voor oud-worden, be waar al uwe krachten. Wanneer de menschelyke machine begint te slyten komt de ouderdom snel, en neemt men af. Het bloed wordt arm en wa terachtig, de bloedsomloop gaat langzamer en de zenuwkrachten ver zwakken, wat alles te zamen dui- delyk bewyst dat zekere noodzake- lyke levenselementen langzaamaan verdwynen en weldra geheel en al beginnen te ontbreken. Een der eerste verschynselen is een volhardende koude der handen en voeten. De maag, de ingewanden, de blaas geven blyk van verzwakking, en schynen dikwerf gedeeltelyk ver lamd. De verzwakking vermeerdert en de bronnen van levenskracht zyn zoo klein dat gy begint in te zien dat uwe gezondheid goed en wel onder- mynd is. De Pink Pillen maken uw bloed weer ryk en versterken al uwe organen. Zy zetten de organen die stilstonden op nieuw in gang, Zoo zullen zy de jaren uws levens vermeerderen en leven in uwe laatste jaren brengen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot- boader voor Nederland, 7 Groote Marktte Rotterdam. Voor Bosch en oit streken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heek VBosch Drogisterij //EXCELSIOR", Koninginnelaan, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozen. BAARDWIJK. 1 Dec. a.s. zal hier den leercursus begianen iu boekhouden l&ger middelbaar onderwijs en haudelsrekenen. Door het bestuur der „Hanze* zyn aan gesteld successievelijk de heeren A. Verwiel Hzn. voor boekhouden en de heer Breuer, 't overige van den cursus. Moge het Bestaur dezer nog zoo jeugdige vereeniging hun streven tot verbetering en bloei van den middenstand beloond zien door een flinke samenwerking en toetreding van alle nering doenden in onze gemeente. De heer W. v. H. had dezer dagen het ongeluk met een zijner vingers beklemd te raken bij het overslaan van een kipwagen op het werk aan 't kanaal zoodat, hij mis schien dit lid voor goed zal moeten missen BESOIJEN. a. s. Zondag, 8 November zal de V. V. B. V. C. Besoijen gevestigd bij de Kinderen Timmermans een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegeu Victoria uit Vucht. Wij hebben gemeend onderstaand in ons blad te moeten opnemen, ter rekabilitatie van geachte personen in deze gemeente, van wien indertijd in verband met deze zaak zulke lasterpraatjes zijn rondgestrooid. De tandarts H. H., te 's Gravenhage, is gisternaniiddag, omstreeks 4 uur, op s raat door de politie gearresteerd, verdacht van het plegen van een zeden bedrijf, strafbaar gesteld bij artikel 213 Wetboek van Straf recht. Flij sou nl. tegenover een patiënte, die o:uler naicose was, zich aan strafbare handelinge hebben schuldig gemaakt, welke voor de bedoelde, patiënte betreurenswaardige gevolge hebben gehad. De rechtbank bad te dier zaken rechts ingang tegen hem verleend met bevel tot inhechtenisneming. Hij is thans overgebracht naar het Huis van Bewaring. Naar men verneemt, moeten tegen den wegens een zedenmisdrijf gearresteerden tandmeester H. II. nog meerdere klachten betreffende strafbare handelingen, door dezen jegens vrouwelijke patiënten gepleegd, bij de justitie zijn ingekomen. Reeds geruimen tijd moeten dan ook ernstige vermoedeu tegen den thans aangehoudene hebben bestaan, doch niet dan voldoende aanwijzingen tegen hem waren bijgebracht, meende de justitie tot zijne inhechtenisneming te moeten over gaan. De patiënte, van wie hierboven sprake was, is een 36-jarige ongehuwde vrouw. DRUNEN. Aanstaanden Maaudag 9 Nov. 1908 des namiddags ten half zeven ver-, gadering van de R. K. Kiesvereeniging te Drunen waarin tot verkiezing en aanvulling van het Bestuur zal worden overgegaan. Ook zal ten 7 uur zooals reeds in een vorig nummer is vermeld de WelEd. Heer Houben uit Waalwijk optreden als spreker over bet arbeidscontract. De volgende weck zal worden aanbe steed het bouwen van een schoenfabriek het //Anker.Bestek en teekening zijn reeds in orde. Zij zal worden opgericht in de ilooge Papesteeg achter den voorsten Dwerg. Dinsdagmorgen trok het gilde „St. Hubertus* ter keike om daarna feest te vieren in de zaal van den heer M. Pulles alhier. Des namiddags lokte het schoone weder ben tot eene wandeling en met vliegende vendels trokken zij door de Hooge Papesteeg. De« avonds alsook den volgenden dag daarop namen vele nieuwsgierige waar onder verscheidene polderjongens aan den dans deel. Het ging er dan ook recht ge zellig naar toe, /.oodat beide avonden het uur van scheiden telkens te vroeg kwam. VLIJMEN, 6 November. Bij de 1.1. Dinsdag te Heusden gehouden loting voor de Nationale Militie was de uitslag als volgt: 1. Jacques de Smit. 2. Gerardus Vugts. 3. Adrianns Heesbeeu. 4. Hendrik us Nooten. 5. Johannes Eekels. 6. Willem de Smit. 7. Cornelis Moonen 8. Thomas de Vaan. 9 Johannes van Falier. 10 Egidiua van Heist. 11 Hendrik van Beurden. 12 Adrianus Klerkx. 13 Johannes van Hel voort. 14 Adriaan van Gurp. 15 Wilhelmus Daelmans. 16 Bernardus van Leek. 17 Adrianus van Huiten18 Robertus Pulles.19 Johannes de Roos. 20 Gijsbertus van der Lee. 21 Adrianus van Bokhoven.22 Martinu? Verhoeven. 23 Johannes Koks. 24 Antonius van Heivoort. 25 Zeger Kivit» 26 Philippus van Heivoort. 27 Jo hannes Meesters. 28 Norbertus van Oijen. 29 Marinus Boom. 30 Jan van Heivoort. 81 Johannes van Halder 82 Petus Oosterwaal. 33 Adrianus van den Heuvel. 34 Norbertus van de Wiel. 35 Antonius de Vaan. De Burgemeester der gemeente Vlijmen brengt ter kennis van de lotelingen der Nationale Militie van de lichting 1909, die aanspraak kunnen maken op vrijstelling wegens broederdienst, dat zij zich Maandag 9 November a.s. om 10 uur v.m. ter secre tarie moeten vervoegen, voorzien van de zakboekjes hunner broeders en met twee getuigen. Dringend wordt verzocht hier aan gevolg te willen geven, daar ander» geen aanspraak op broederdienst kan worden gemaakt. DUSSEN, 7 November. Openbare ver gadering van den Raad dezer Gemeente op Maandag 9 November a.s. des namiddags ten 2 ure, ter plaatse waar deze gewoon is te vergaderen. VRIJHOEVEN-CAPPEL Gedurende de maand October werd op het hulppostkantoor alhier ingelegd de som van f 3638.29. De Zangvereeniging //Hallelujah* hier ter plaatse zal op a. s. Dinsdag te 7 ure in het keikgebouw, hare reeds gemelde uit voering geven. Het programma toont aan dat zij sedert hare laaste uitvoering wederom niet stille zijn geweest. Een twaalftal nummers waarvau slechts één vroeger gezongen erop komen voor. Het zal dan ook ongetwijfeld, heel wat liefhebbers van Zang trekken. CAPELE. Woensdag 4 Nov. is het najaarsmarkt geweest. Aangevoerd ware) 0 beesten. De drie h vier opgekomen kooplie den moesten onverriehterzake terug keeren. Voorwaar een treurig verschijnsel voor Capelle 1 Als curiositeit vermelden we, dat bij het zoontje van Z. M., die vóór 8 maanden een medaille had ingeslikt, deze eerst nn langs natuurlijken weg nit het lichaam is ver wijderd. De medaille was zoo groot als een halven stuiver. Het kind heeft er niet het minste laat van gehad. Door de Rederijkerskamer //Vrien dentrouw* is in studie genomen het bekende drama„Pierre de Galeiboef*. Naar we vernemen zal de vereeniging dit jaar voor het eerst tegen entróe werken, zoodat nu I ook de gewone burger zal kunnen profitee- ren. De najaarsuitvoering zal waarschijnlijk vallen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. RAAMSDONK(Dorp„) 6 Nov. Deze week viel de brouwersknecht C. van Strien te Waspik (boven) van de kar, doordat zijn zich vooroverbukktnd paard sterk aan de leidsels snakte, en brak zijn been. Nadat V. S. naar hier vervoerd was, zette Dr. Smits het been. De jeugdige C. V. H, die A B. deze week een slag met een riek toebracht, wordt gerechtelijk vervolgd. Waarschijnlijk wacht hem opzending naar eene tuchtschool ef een rijksopvoedingsgesticht. RAAMSDONKSVEER Aangezien de Heer Commissaris der Koningin, nu de ten toonstelling op electrisch gebied alhier ver daagd is, verhinderd in deze te openen, zal zulks geschieden door den Heer A. C. A. van Vuuren, Lid van de Tweede Kamer voor het district Zevenbergen. Candidatuur Burgemeester. Onder de vele candidatcn naar de betrekking van Burgemeester der^emeente Raamsdonk, wordt ook genoemd de Heer Joh. H. Schoenma kers alhier, wijnhandelaar en redacteur der Dongebode.* Gisteren o.iddag vier uur hebben de machines iu de nieuw gebouwde electrische centrale „proefgedraaid*. Het bleek dat de machines zuiver waren gemonteerd waardoor alles terstond goed van stapel liep. Een woord van lof aan den nog jeugdigen doch bekwamen monteur is hier zeer zeker op zijn .plaats. MADE Door de herbergiers biljardhouders alhier is in vergadering van den 80 October 1908 besloten: le. Er zal met ingang van Zondag 8 November a. s. een partijgeld worden ge- beven van 5 cent per party door 2 of 3 personen gespeeld. 2e. Voor eene partij van 50 punten, ge- gespeeld door 4 personen, is verschuldigd 10 centen te weteD 5 cent per verliezer. 3e. Vijftienen of dergelijke spelen mogen niet gespeeld worden. 4e. Het partijgeld is verplichtend zoowel op werkdagen als op Zon- en feestdagen. St. Paulusbond Concert. Door onze St. Paulusvereeniging is in studie genomen „De bevende hand* Drama in 2 bedrijven en het blijspel in 2 bedrijven, getiteld „Ja nus de Wonderdokter*. De opvoering ervan zal op 26 December a. s. plaats hebben. Tram. Verschillende bladen deelde reeds mede dat onze gemeenteraad zou besloten hebben af te zien van het zijlijntje: Made Drimmelen van de tram BredaZevenber genGeertruiden berg Dit bericht is beslist onwaar. Zoover zijn we lang nog niet. Tot oprichting eener teekenschool is evenmin besloten. - Veemarkt 4. Nov. Op de heden ge- boud n veemarkt, waren aangevoerd 21 big gen, eu 557 stuks hoornvee De handel was vrij levendig. Varkensziekte. Ternauwernood heeft de varkensziekte onder de zware varkens opge houden te heerschen of zij begint weer danig huis te houden oDder de biggen. Onophou delijk hoort men van stertgevallen onder jonge biggen. Concert. Binnenkort zal door ons Fanfare Korps een uitvoering woren gegeven voor de honoraire leden der vereeniging. De datum ervan is eveuwel nog niet definitief vastgesteld, Examen Teekenschool. Tegen Vrijdag 6 November waren de leerlingen die zich bereid hebben verklaard de teekenschool (zoo zij eventueel zou opgericht worden,) te bezoeken, opgeroepen om zich aan een exa men te onderwerpen. Omtrent het doel van dergelijk examen verdiept men zich hier in gissingen. De namen der examinato be nen geheim gehouden te worden. Volgens een, van den onlangs m de Noorderzon verdwenen B. de Jong óblfMfcfl gen brief zou hij zich te Antwr pen opho .- den. Kaatsheuvel, 7 November 1908. flerhallngs—Onderwijs Voor het HerhalingsOuderw de scholen te Kaatsheuvel, Berkdijk e H9ti Dijk hebben zich resp. 18, 12 en J i leerlingen aangemeld, 't Getuigt van steeds grooter be langstelling. Bedankt. Wegens vertrek van de Heer A. Aarts, die als Directeur is benoemd van de nieuwe schoenfabriek te Waalwijk, heeft hij bedankt als bestuurslid van onzen R. K. Volksbond, welke hierdoor een zwaar verlies lijdt. Want sedert de oprichting was hij als bestuurslid werkzaam, het laatste half jaar nog als 1ste secretaris. Er zal dus een tusschentijdsche verkiezing van een nieuw bestuurslid moeten plaats hebben. Nieuwe Direeteur. De heer Bisseling, onderwijzer aan de O. L. School alhier is aangesteld tot Directeur der Harmonie »Apollo" in plaats van de heer A. Aarts, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Den nieuwbenoemde onzen gelukwensch. R. K. Kerk Naar we vernemen bestaan bier plannen tot den bouw eener nieuwe kerk. De tegen woordige wordt te klein. Gouden Bruiloft. Een niet alle dagen voorkomend feestje wacht OD8 a. s. Woensdag het zal dan 50 jaren geleden zijn, dat de echtelieden van Roesel in 't huwelijksbootje stapten. Het lijdt geen twijfel, of het zal den jubelarissen niet aan belang stellingontbreken.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7