Nummer 89. Zondag 8 November 1908. 31. Jaargang;1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Van 'n Keizei en 'n Koningin, 'Mk ANTOON TIE L E Dit nummer bestaat uit BRUE^ Bladen 'buitenland. HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON Frankrijk. Oostenrijk. Amerika. O» U I T G E VER: WAALWIJK- Telefoonnummer 38. RAOUL DE NAVERY. Courant, ■■■■I' I r-n11ui.«u i.m„ Dit Blad verge ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e u t s p r ij s per 3 maanden f0."5. Frauro per post door het geheels rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden san Uitgever. den Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot* letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten- Reclames 15 cent per regel. Natuurlijk is de Keizer Wilhelm IIen de Koningin ons Wilkelmientje. En wilt u nu al dadelijk het karakterestiek van hunne persoonlijkheden>Wilhelm II geeft velen z'n lippen en weinigen z'n ooren,» terwijl Wilhelmina »haar ooren open houdt, doch de lippen gesloten Werkelijk, 'n treffend verschil, treffend door de historische traditie, welke hierin ligt, maar nóg treffender door de directe en indirecte uitwerking hiervan Vooreerst dan de historische traditie Wilhelmina de afstammelinge van den Zwijgerspreekt alleen, als 't past en moetWilhelm II, de afstammeling van 'njohan Cicero houdt van cicereoaansche redevoeringen en is zoo loslippig, dat hij veelal z'n keizerlijke neus voorbij praat. En nude directe en indirecte uit werking van dit verschil. Hier in ons land geen persoonlijk element in het regeeringsstelseldaar in Duitschland een monarch, die door z'n persoonlijke gesprekken met onder danen van vreemde mogendheden en z'n talrijke redevoeringen voortdurend ingrijpt, zoowel in de buitenlandsche als de binnenlandsche politiek des rijks. Hier 'n jeugdige souvereine, die, als ze naar buiten optreedt, de volle sympa thie der geheele wereld trekt: adres aan 't zenden van 't oorlogsschip >De Gelderland> om »Oom Paul» te halen welke voor haar den eerenaam van »de eenige mannelijke souverein op de Europeesche troonen» verschafte daar 'n 50 jarige keizer, die telkens, als hij van zich hooren laat fout op fout maakt, zoodat hij het lijdend voorwerp wordt van 'n bundel spotprenten niet oneigen aardig Altijd hij I» geheeten. Hier 'n vorstin, die deed, wat ze kon, om 'n verdrukt volk haar daadwerkelijk medegevoel te toonen daar 'n man die eerst ridderlijk den ouden president 'n telegram van gelukvvensch zond bij 't sluiten van den Jamesons raid, doch daarna dienzelfden ouden man weigerde te ontvangen, ja, zelfs 'n veldtochtplan ontwierp, om de Boeren er onder te krijgen 1 Doch genoeg vergeleken. De Duitsche Keizer, die daar toch nog altijd stond als 'n ridderlijk vorst, die het dorst te zeggen, waarop het stond, valt daar plotseling van z'n voetstuk af en blijkt ten slotte niets meer te zijn dan laat ons 't woord in de pen houden. Hij heeft eens gezegd »Ik duld geen zwartkijkers in mijn rijk.» Wij vermoeden, dat hij thans al z'n onderdanen tot zwartkijkers heeft gemaakt. Ook is eens aan z'n veelzeggende lippen ontvloeid »Ik gun den Duitschers alle vrijheid slechts niet die van slecht geregeerd te worden.» Nu, wij gelooven toch, dat onze Duitsche buren thans die ongegunde vrijheid ge nieten, tenminste, wat het departement van buitenlandsche zaken betreft. Diens beheerder, minister Von Schön, is er waarlijk al ziek van geworden. Duitschlands naam heeft werkelijk in deze zwarte week» voor z'n buiten landsche politiek veel geleden. En de schuld hiervan zit in hoofdzaak in het »sic volo, sic jubeo» (ik wil het, daarom beveel ik het) van den keizer. Deze wil zelf te veel invloed uitoefenen endaa- om blijft hij naast zich dulden den heer Von Bülow, als rijkskanselier. Deze schipper politicus is de persoon, die de keizer noodig heeft, 'n Rijks kanselier met 'n sterk sprekend karakter houdt het geen jaar naast dezen monarch uit. We zagen dat reeds aan Bismarck. Die trok zich brommende op »Friedrichs- ruh» terug, toen hij naast zich kreeg 'n meester, die 't sic volo, sic jubeo» tot z'n lijfspreuk gemaakt had- En toch noemde Bismarck zichzelve nog »de dienaar des Keizers» al meende hij hiervan wellicht voor zijn persoon niets. Doch, die tijd is thans in elk geval voorbij De Rijkskanselier is geen dienaar des keizers maar de leider der buitenlandsche politiek en de zegelbewaarder van 't parlementarisme, dus »de dienaar des volks.» Onomwonden spreekt dan ook dat volk in z'n persorganen z'n afkeuring uit over de daad des keizers, vooral in zake den Boerenoorlog, en men wenscht thans 'n einde te maken aan 't persoon lijke regime.» Zal dat den Rijksdag gelukken? Wilhelm is er ook nogl Grappig De groote slag is gevallen de reus Taft is zoo goed als gekozen tot presi dent van de republiek der Vereenigde Staten, 't Is voor dien dikken meneer anders maar goed dat de campagne af- geloopen is, want, naar de berichten melden, was hij zoo goed als uitgeput. Wat 'n krankzinnige stemmenjagerij is die verkiezings veldtocht ook! Echt Amerikaansch! 't Is een opbieden tegen elkaar op reusachtige schaal 1 Pas is Bryan in 'n vergadering 10 minuten toegejuicht, of Taft wordt in 'n volgende 15 min toe gebruld 1 Pas heeft zich Taft 20 uren achtereen als 'n polderjongen aan verkiezingsaf- slooverij opgewerkt, of Bryan overtreft hem met 20 a 23 aren. En 't mooiste van 't geval is, dat de tegenwoordige president Rooseveld zich midden in den verkiezingsstrijd heeft geworpen. Dit bewijst, dat de republi keinen toch wel 'n beetje bang waren. Maar al deze herrie verschijnt in 'n ander licht, als men weet, dat ver andering van z'n partij-president tenge volge heeft »'n politieke aardbeving», d. w. z. dat men dan ook 'n algemeene verwisseling krijgt van personeel. Het komt ons voor dat vooral deze laatste omstandigheid wijst op 'n corruptie in den politieken toestand in Amerika. Wij houden het tenminste dan maar liever met onze toestanden, al wordt hier dan ook al eens geklaagd over partijdige benoemingen. Grappig is het anders, dat al die herrie daar in Amerika geschied is, om het juist zoover te brengen, als men te voren was 1 Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FrAN8CH VAN 46. Ondanks alle pogingen die men aangewend had om den knaap te bewegen zich in het dievengilde te laten opnemen, had hij tot dus verre standvastig geweigerd zich met- eenige oneerlijke handeling in te laten, want hij had eenen aangeboren afkeer van het kwaad. De waardin gaf echter den moed niet ver loren. Telkens drong zij bij hem aan, zich als meêhelper bij een ervaren lid van de ver- eeniging aaa te sluiten, waardoor hy veel geld zon kunnen verdienen. Maar dan lachte de Ekster haar uit en zeide, dat hij evenveel verdiende als hare klanten, die altijd geldge brek hadden. Komaan, mijn jongen, zeide de waardin op zekeren avond tot hem, wij zullen het druk hebben men heeft goede zaken gemaakt en naar het schijnt, znllen er extragerechten moeten opgedischt worden. Men heeft zich zelfs de weelde veroorloofd eenen muzikant te laten komen. Begrepen, lachte de Ekster, de muzikant moet od den uitkijk staan, en in dien tus schentija kan men gerust praten. Gij zijt een slimme guit, en als gij wil- det Nu ga voortals ik wilde.zoudt gij my ouder de «losschroevers* doen opnemen, niet waar Het ia wat schoons Da Bulhond zit in Mazas, de *A&1« doet een plezierreisje naar Cayenedrie zyn er hier, die niet veel meer slapen dan een haas in zyn leger, dat is geen leven Gij vergeet nw aandeel in den buit, het geld, de edelgesteenten.... Geld Daar tellen kleinen, zooals ik ben hunne vingers niet zwart aan. Edelgesteenten? Zonder u te na te spreken, moeder Beerin, gij past wel op dat er niet te veel mede ver diend wordt. Neen, neen, dan houd ik mier van mijne manier van leven Ik ga uit wanneer het mij belieft, zonder voor de politie te moeten vreezen ik verlustig mij in de vertooningen van de familie Laurier, bij de »rue Puebla« men ontziet mij men ziet mij gaarne, en buiten dat alles, heb ik nog eene reden. En die is Ik heb iemand onder mijne bescherming genomen. Gij Nu nog schooner, da Ekster heeft zich tot beschermer aangesteld En waarom niet Men mag en moet medelijden hebben met degenen, die zwakker zijn dan wij, en het arma schepseltje, welks droevig lot mij erg ter harte gaat, is meer te beklagen dan ik. En uw beschermeling heet Bestiole. Dat is geen naam 1... Dat kan wel zijn, maar men geeft haar geenen anderen. Het arme kind is eens van de trappen gevallen, en ten gevolge van dien val is zij kreupel en misvormd geworden. Komaan! dat moet een juweel van schoon heid zijD 1 lachte de waardin. Spot niet Beerin dat kindis een engel. Als gij eens zaagt hoe bleek, zwak en ziekelijk zij is, en met hoeveel vlijt zij nochtans van den morgen tot den avond werkt. Die arme Bestiole Zij heeft een aardig handwerk geko zen poppen kleeden 1 Maar ze zijn schoon, dat verzeker ik n als dame naar de laatste mode gekleed. Bestiole toovert met de naald maar dat nette werk wordt slecht betaald, en daar bij vrees ik nog dat Bastiole een gedeelte van haar loon aan haren vader geeft. Ken ik haren vader Welzeker; Camourdas- O ja een zonderlinge kerelHij eet, als een os, en drinkt water. Hier drinkt hij water als hij onder de kameraden zit, maar hij bedrinkt zich als hy Det Franseh-Duitsehe conflict. Under dit eenig'zins alarmeerend opschrift brengen de Fransche bladen berichten om trent de oneenigheid, die er zon bestaan tnsschen Frankrijk en Duitschland, naar aanleiding eau wat er te Casablanca gebeurd is met de Duitsche deserteurs van het Fransche vreemdelingen-legioen. Men her innert zich, hoe eenige Duitsche, eenige Oostenrijksche en een Zwitsersche deserteur, op het oogenblik, dat zij zich wilden in schepen op een Duitach schip, weiden aan gehouden, uiettegentttaande de Duitsche consul iu Casablanca hen blijkbaar onder zijn bescherming had genomen. De beambte van het Duitsche consulaat, die de deser teur* begeleidde, werd mishandeld. Duitschers verliezen huu nationaliteit niet, zoo werd van Duitsche zijde beweerd, zoo- dat de Duitsche consul iu zijn recht was hen te beschermen, Maar van Fransche zijde werd er op gewezen, dat men dus zelfs het recht had gehad de wegloopers neer te schieten. De onderhandelingen duurden voort van Fransche en van Duitiohe zijde. Maar door de andere gebeurtenissen op het wereldtoo- neel werden zij wat. op den achtergrond geschoven. Tot nu gisteren het bericht weer opdook, dat Frankrijk de geheele kwestie aan arbitrage wilde onderwerpen, doch dat Duitscblaud wel het onderzoek der feiten aan een scheidsgerecht wilde overlaten, maar niet de beleediging, den Duitschen consu laire beambte aaugedaan. Daar moest I rauk- rijk zijn excuus voor verzoeken. Volgens de Temps is Frank rijks stand punt aldus Het wil arbitrage over het geval het weigert officieren en soldaten, die hun plicht dedeu, te berispen e*i het zal, overtuigd, dat een minnelijke schikking mogelijk is, iu geen enkel opzicht aan over dreven eischen toegeven. Nu aangaande het Duitsche standpunt. Het agentschap Havas meldt uit Berlijn z/De door zekere Fransche bladen geoefende critiek hoeft in de ambtelijke kringen een slechten indruk gemaakt. Een diplomaat deelt mede, dat de twee regeeringen, als vropger, voortgaan met het zoeken naar een oplossing van het incident van Casablanca. Het is oöjuist, dat de Duitsche regeering thans het voorgevallene te Casablanca in een voor Frankrijk minder vriendschappelijke!» geest wil behandelen. Er is geenerlei wijziging gekomen iu Duitschlands houding waardoor de ciitieken gerechtvaardigd worden. Gisteren stonden de bladen vol, de een al heftiger dan het auder. Zelfs sprak men van afbreken van onderhandelingen. De Fransche pers was eeu,®en zeide de eer van 't land te willen haudhaven, maar sprak unanieum de meeuing uit, dat het te be lachelijk was om zoo'n nietigheid ruzie te krijgen. De spanning is sedert gisteren belangrijk afgenomen. Het was toch eigenlijk wel belachelijk, dat een geschil, als waarom het hier ging, de gemoederen zoo warm maakte dat iu allen ernst aan de mogelijkheid van een oorlog werd gedacht. Het is waar, men kan die opgewondenheid wel verklaren uit alles wat in de laatste weken op politiek gebied er aan voorafging. De onderhandelingen worden nog voort gezet en van beide zijde zoekt men thans naar een bemiddelende formule. Frankrijk zou genegen zijn er een aan te nemen, bij welke beide mogendheden tegelijkertijd haar leedwezen uitspraken. De tekst eener for mule is nog niet vastgesteld, maar men schijnt toch te naderen tot deze, dat Frank rijk en Duitachland het incident te Casa blanca en de gepleegde geweldadigheden betreuren en besluiten het incident iti zijn geheel te onderwerpen aan de beslissing van het Hof van Arbitrage te 's Gravenhage, alleen op zijne kamer is, en in zijne dronken schap is hij verschrikkelijk. Wie heeft u dat verteld Bestiole die hij op zekeren avond gruw zaam mishandeld had, en die het mij wel moest bekeunen, toen ik, daags daarna bij haar komende de sporen er van gewaar werd Gij moet daarom evenwel niet denken, dat het arme kind klaagt. Zij beschuldigt haren vader nooit, integendeel zij verhaalt mij met blijd schap de kleine oplettendheden, die hij haar bswijst. Dat is allemaal goed en wel maar ik zie niet in, welk verband er kan bestaan tns schen Bestiole en uwe manier om den kostte verdienen. Dat zal ik u zeggendie arme Bestiole is zoo zacht, zoo braaf, dat ik, wanneer zij, haar oog op mij vestigend, mij zou vragen wat hebt gij gedaan sinds ik u het laatst ge sproken heb niet zou durven liegen en haar alles zou bekennen want een leugen zou haar diep bedroeven, en zij heeft eenen afschuw van al wat kwaad is. Ja, al wist ik vooraf, dat zij mij niets zon vragen, dan nog zou ik niets 'willen doen, wat niet streng eerlijk is, want door mijnen omgang met haar, heb ik ten minste geleerd, dat men door eerlijkheid het verst komt in de wereld. Zij kan alles van mij gedaan krijgen wat zij wil en cm u daar van een bewijs te leveren gij moogt mij gerust uitlachen als gij wilt, ik geef er niets om, zij heeft mij eens mede naar de kerk genomen. U? Ja, mij. Het was de eerste maal dat ik eene kerk betrad. Daags voor Kerstmis, ik zal't nooit vergeten, was ik bij haar gekomen om haar te vragen, of zij na middernacht niet een klein smulpartijtje met hareD vader dacht te houden. Vader zal wel bij zijn vrienden blijven 1 gaf zij mij ten antwoord. En gij, arme Bestiole Blijft thuis. Geheel alleen Ik moet wel. En als wij samen eens een smulpartijtje aanlegden Gervelaatworst, pasteien, appelen noten, alles wat ge maar wilt. O, neen 1 ik zou geheel iet» anders ver langen. Wat dan De prachtig verlichte kerk te zien, de lofzangen voor de kribbe te hooren. Myne moeder heeft mij eens meegenomen naar de middernacht mis, en alleen bij de gedachte daaraan zwelt mijn hart van verrukking. Zoudt gij mij daarheen willen brengen Gij begrijpt 'wel, dat ik, gebrekkelijk als ik ben, er met alleon kan heengaan. Eu zou u dat gelukkig maken? O ja, beste Ekster sprak zij, terwijl ze mij de hand reikte. Goed, ik zal u vanavond komen halen... Wij gingen vroeg op weg, want Bestiole kan ter oorzake harer gebrekkelijkheid niet snel gaan, en wij begaven ons naar de Ma deleine. Welnu 1 ja, Bestiole heeft gelijk J het werd mij daar zoo zonderling om het hart, dat ik wol had willen weenen. Die zaDgen klonken zoo heerlijk, zoo prachtig, zoo ziels verheffend, als ik nooit in dan schouwburg gehoord hebde woorden verstond ik niet, want men zong iu eene vreemde taal. Van de plechtigheden, begreep ik niets, maar ik kon er de oogen niet van afwenden het was alles even indrukwekkend als plechtig. Wat zijt gij toch nog eene domme gans lachte de waardin. 01 ik wist wel dat gy my uitlachen zoudt, maar daar bekreun ik mij niet om. Ik heb u willen uitleggen, hoe Bestiole mij belet een volslagen schurk te worden, al mag het haar dan nog niet gelukken een ordelijken werkman van mij te maken, 't Iö als had ik kwik in mijne aders, ik kan moeilijk lang achtereen blijven zitten maar ik wil noch naar la Roquette, noch verder gaan, dewijl de kleine ongelukkige mij noodig heeft. Wees gerustantwoordde de waardin we znllen overigens geenen tijd meer hebben om te pratenons volk begint af te komen Drie halfbeschonken mannen met echte gal gengezichten waggelden de kroeg binDen. De voorste, dien men den Tabnkpot noemde, waarschijnlijk uit hoofde van zijne zwaarlijvig heid, was koopman in kranen, ünder voor wendsel van de kranen der waterleidingen ra te zieu en te herstellen, nam hij de inrichting der keukens en der huizen op, hoorde de De regeering heeft het ontwerp op inva- lidileit8- en ouderdoms verzekering ingediend. 10 Millioen menschen vallen er onder; arbeiders maar ook eigen werkers, die er in Oostenrijk heel veel zijn. Het staatspensi oen gaat in op 65-jarigin leeftijd. Over 10 jaar zal de staat 100 millioen kronen jaar- ijks moeten betalen. Tengevolgen van de ernstige vertoogen van den Oostenrijk-Hongaarschen gezanten de vriendschappelijke raadgevingen van de vertegenwoordigers van alle groote Mogend heden heeft de regeering de publieke opinie gekalmeerd. Een eerste gevolg hiervan is, dat de boycot van Oostenrijk-Hongaaische handelaars is gestaakt en de toegang tot de aan den boycot onderworpen magazijnen vrij is ge worden. De regeering noodigde de bladen uit hunne aanvallen op Keizer Frans Jozef te staken, op straffe anders in beslag genomen te zullen worden. Volgens de laatste opgaven kan Taft, als de dienstboden uit en was zoodoende dikwijls in de gelegenheid, nauwkeurige inlicht geven aan liedeD, die nieuwsgieriger waron dau hij, en gaarne de waarde vsn 't zilver werk en verdere kostbaarheden van andere menschen onderzochten. Hij werd gevolgd door een bie»k. Trager jonkman met pinharen ou een valecb voor komen, die z ;"nr der kroeg binnen te kunnen, want hij droeg een tafeltje op Deze was plekker of kramer van porselein, ^.as, aardewerk, enz., een ambacht waarbij men de menschen goed kan beetnemen. Nie mand maakt het den porseleinkramers lastig. Ze bestelen u in koelen bloede, en mocht iemand goedvinden, de justitie erbij te roepen, het zou hem niets baten. Ze hebben geenen winkel en betalen geene patent; zij wonen in slaapsteden, meesttijds met Rroepeu, en verspreiden zich eiken dag door Parijs. Hunne wijze van handelen iBzeer eenvoudig. De kerel, die achter den Tabakpot binnen kwam, moest dien dag goede zaken gemaakt hebben, want het geld rommelde in zijnen zak hij had dat spottend onbeschaamde uitzicht van kerels, die een ongeoorloofd en toch winstgevend beroep bij de hand hebben. De derde van den troep had tot beroep uit gekozen nde arme ambachtsman zondor werk.« Hij bewoog zich laDgs de straten onder het zingen van een konpiet van een of ander lied, waarvan het referein steeds de bede om eene kleinigheid was. Toen die drie gpsten aan eene tafel plaats genomen hadden, en de Ekster hun den ge wonen schotel met wijn had voorgezet, begonnen zij, terwijl ze aten, fluisterend met elkander te praten. Iu dien tusscbentijü kwamen er vrouwen binnen, die een of twee gestolen of gehuurde kinderen meebrachten, vrouwen, die er haar broodwinning van maken, een klein kind in lompen te wikkelen, en met nog een of twee halfnaakte kinderen, zich hier of daar op eene stoep of onder eene koetspoort neder te zetten, en de voorbijgangers om een aalmoes te smeeken. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1