t Nummer 91 Zontiag 15 November 1908. «He Jaargang Tweede Blad. MENGELWERK Gemengd Nieuws, iUNN ENL A.N «Be*#* Hl h r.rj Gij wordt bedreigd. Jy iBik-" Het lid van het parlement, graaf De Nointel, te Parijs, bezat in de rue de Rivoli een paleis met daaraangrenzend park en zijn zoon, kapitein bij de konink lijke lijfgarde, bewoonde een paviljoen in dat park In October 1721 keerde de jonge graaf laat in den nacht naar huis terug en zocht spoedig zijn bed op Hij liet echter een kaars branden, om twee brieven, die hij bij zijn thuiskomst vond, nog even te lezen. Eensklaps hoorde hij in den haard een knarsend geluid hij dacht, dat het een vleermuis kon zijn, toen plotseling een zwaar lichaam uit den haard tevoorschijn kwam. Wie is daar? Wie bent u riep de jonge officier en sprong op. Mijnheer, zeide de indringer, wiens gelaat zoo zwart was als roet, bedrem meld, heb medelijden met mij. Ik ben een ongelukkige gestrafte Dooi de sol daten van de wacht den ganschen dag vervolgd, zag ik mij genoodzaakt, mij in den schoorsteen van uw haard te laten glijden, om niet in hun handen te vallen. Ik verzoek u, mij dezen nacht hier te laten doorbrengen ik ben machteloos en niet in staat te ioopen. De jonge officier kreeg medelijden en zeide Ga op dezen stoel zitten en rust wal uit. Maar morgen met het aanbreken van deti dag moet je het huis door den tuin weer verlaten De vreemdeling beloofde dat en ging zitten Toen de jonge Nointel zag, dat de man dadelijk insliep, ging hij naar bed en blies het licht uit. Eerst om 9 uur 's morgens werd hij wakker. Hij schoof de gordijnen van zijn legerstede opzij en zag, dat de onbe kende nog in den stoel zat te slapen. Zijn met roet bedekt gelaat was niet te herkennen. De eene hand van den vreem deling hing over de leuning zij was met roet en bloed bedekt, maar aan één der vingers schitterde een met diamant in gezette ring. Door deze omstandigheid klom de verbazing van den jongen graaf. Toen ontwaakte ook de onbekende, hij stond op, ging naar het bed en zeide: Mijnheer, ik heb mij op een onge wone manier bij u geïntroduceerd en ik herhaal mijn dank voor de vet leende gastvrijheid Doch sta mij, voor ik ver trek, nog een verzoek toe. Ik heb gisteren den geheelen dag geen eten gehad, ben door den honger totaal verslapt en ver zoek u dringend, laat mij een stuk brood cn een glas water brengen. Ik zal, antwoordde de goedmoedige officier, ook dit verzoek inwilligen. Ga maar in de kamer hiernaast. De vreemdeling voldeed aan dien wenk cn daarna belde de graaf zijn kamer dienaar. Ik heb gisteravond, zei hij, niet gegeten en wil nu graag wat extra's hebben ga in de keuken en haal mij een gebraden kip en verzoek dan mijn vader om een flesch van den voortref- felijken Malaga, dien hij uit den kelder van den graaf van Toulouse betrekt. Spoedig daarop kwam de bediende terug en bracht koude kip, brood en een flesch Malaga De jonge graaf riep den vreemdeling uit het zijvertrek en bood hem het ontbijt a n, waarbij hij hem zelf een glas Malaga inschonk. De vreemdeling at met smaak en toen hij ten slotte een glas Malaga dronk, zeide hij Deze Malaga is zeer goed, er is evenwel nog betere. Deze opmerking ergerde den officier .en hij maakte zijn onbekenden gast er opmerkzaam op, dat het tijd werd, dat hij heenging. Hij opende met dit doel de deur, die naar den tuin voerde, ging met hem tot aan een poortje, waardoor de vreemdeling snel verdween. Acht dagen waren verloopen. De ge- heele familie was bijeen en zou gaan dineeren, toen een bedieude binnen kwam en tot den zoons des huizes zeide: Zooeven is een mand met zes flesschen Malaga voor mijnheer den graaf gebracht en hier is de begeleidende brief. De jonge graaf nam den brief en ging voor het venster staan, om hein te lezen. de menschlievende gastvrijheid, die u mij hebt bewezen. Ik heb nog niet ver geten het uitstekende ontbijt, dat u mij hebt aangeboden en dat ik met grooten eetlust heb gebruikt. U scheen geraakt, dat ik, toen ik uw Malaga dronk, be weerde, dat er nog betere was te vindeu. Ik neem hierbij de vrijheid, u eenige flesschen Malaga te zenden, die ik voor beter houd dan de uwe en hoop, dat u mijn meening zult deelen, als u ze ge bruikt. Uw onderdanige dienaar Car touche". De jonge officier stond verstomd, toen hij den brief gelezen had. Eerst nu be sefte hij het gevaar, waarin hij dien nacht had verkeerd in gezelschap van den bc- ruchtsten van alle inbrekers. Hij ver scheurde den brief en wierp hem in het vuur. Weder verliepen eenige weken, toen plotseling het gerucht door Parijs ging, dat Cartouche was gegrepen. Dit gerucht bleek waar en het voorname publiek verdrong zich voor de gevangenis, om den beroemden roover in zijn kerker te zien. Deze verloor geen oogenblik zijn driest heid, één van de voornaamste kenmerken van zijn beroep. Hij ontving de hooge bezoekers zeer aardig cn vertelde de pikantste anecdoten over zijn geslaagde streken. Ook de jonge graaf Nointel kwam op zekeren dag voor den donkeren kerker. Zijn nachtelijke bezoeker herkende hem dadelijk en riep hem lachend toe, dat de graaf den hem gezonden wijn gerust kon gebruiken, want ze was eerlijk betaald. Cartouche werd tegen het einde van 1721 levend geradbraakt. Een ontzettende mijnramp heeft plaats gevonden nabij Hamm, in Westfalen. Toen de stad om zes uur gistermorgen ontwaakte, bereikte de droeve mare in enkele oo ^enblikken de bewoners, allen in schrik en verwarring brengend. En spoedig begaven zich groote stroomeu naar de plaats des onheils, in vrees voor wat ze gingen aanschouwen, in hoop dat de geruchten overdreven zouden blijken Helaas deze verwachting weid niet ver vuld. Reeds op verren afstand van de miin was de reuk van brand waar te nemen en naderend zag men in den grauwen nevel duizenden rondom de schacht, allen doodstil, nauwelijks met een enkel fluisterend woord uitdrukking gevend aan de beklemmende gevoelens. Het was 's morgens om ongeveer vier uur geschied. Een sterke schok was ge voeld en spoedig bleek dat door een ontploffing instortingen en branden wa ren ontstaan. Driehonderd zes en zestig mannen waren daar beneden in de zwarte gangen, waaronder vele Italianen en Oostenrijkers. Toen na veel tegenspoed eindelijk de noodige mannen en gereed schappen aanwezig waren om het red dingswerk te beginnen een automobiel die zuurstof aanbracht, sloeg om, terwijl ook de toestellen der mijn door de ont ploffing waren beschadigd - bleek de brand reeds zoo toegenomen, dat het niet mogelijk was, verder dan enkel; tientallen meters in de gangen door te dringen Een dertigtal lijken, zwart verbrand werden spoedig bovengebracht en even veel zwaar gekwetsten, met verschroeide huid en gebroken ledematen. De overige driehonderd konden wegens de groote hitte niet meer worden bereikt en wijl de brand vereischt. dat de mijn onder water wordt gezet, is ook van berging der lijken geen sprake. Ontzettende tooneelen worden in de nabijheid der mijn gezien. De ramp is dan ook een der grootste die ooit het Westfaalsche kolenbekken hebben ge troffen. Een der redders die te Courrières heeft deelgenomen aan de blussching, verklaart dat deze brand nog veel ontzettender is. Nader blijkt, dat ook nog 40 mannen van de vorige ploeg beneden waren, zoodat nog 355 menschen in de mijn moeten wezen, waarschijnlijk allen reeds lang dood. God zij hun zielen genadig. Aan Koln. Volkszeitnng, ontleenen wij het volgende Duizenden bevinden zich op de plaats des onheils. De politie heeft moeite de orde te handhaven. Er heerscht een doodsche stilte Op aller gelaat ligt het i gevoel van bange verwachting reglement voor de spoorwegen schrijft voor, dat zuurstof niet als ijlgoed mag verzonden wordendaarom moest zij door een auto worden overgebracht. Tijdens den tocht verongelukte de auto kort voor de mijn, waardoor de aankomst van de zuurstof vertraagd werd. Van de mijnwerkers bestond het derde deel uit buitenlanders, waaronderltalianen en Oostenrijkers. De dooden en zwaar gewonden zijn door de brandwonden vreeselijk verminkt. Van de zwaar ge wonden zal slechts een klein procent in 't leven blijven. Om 5 uur werd het reddingswerk op gegeven. Ontzettende tooneelen speelden zich toen af. De ontploffing is een der grootste, die tot-nu toe in het Rijn-Westfaalsche Roer gebied plaats hadden zij was zóó ge weldig dat overdag alles beefde en sidderde De vlammen sloegen hoog boven He mijn uit. In Hamm worden overal extra-bladen uitgedeeld en de ramp besproken. Er loopen geruchten, dat het ongeluk aan onvoldoende voorzichtigheidsmaatiegelen is te wijten. In de mijn bevinden zich waarschijnlijk nog 335 mijn werkers, die allen gestikt of deels verbrand moeten zijn. Vreeselijk ongeluk. Dinsdagavond om 7 uur was een ploeg arbeiders werkzaam aan den spoorweg nabij Mont-sur-Mar- chiene (België) toen een passagierstrein hen overviel, met het noodlottig gevolg, dat 5 hunner onder de wielen geraakten. Twee, 24 en 18 jaar oud, werden ter stond gedood, een derde, 20 jaar oud, werden beide beenen afgereden en ook deze stierf weldra, terwijl de 2 overigen ook zwaar gewond werden, doch inen hoopt beide nog in het leven te houden Het ongeluk moet hieraan worden toe geschreven, dat er een ontsporing had plaats gehad op de lijn waarover de trein van 7 uur naar Walcourt altijd reed en dat die trein daarom op het andere spoor gebracht was, hetgeen de arbeiders, die aan dit spoor werkten, niet wisten. Melick, 29 Mei; Venlo 15 Augustus; Weert 27 AugustusKessel, 28 Aug. Roermond, 4 SeptemberRoermond 7 October; Baarlo, 9 October; Blerik, 16 OctoberRoermond 5 NovemberSt. Odiliënburg, 5 November. Dagvaarding. Naar men aan de 's-B. Ct. meldt, is Donderdag op last van den minister van justitie in zake de aanklacht van den heer de Wert tegen den burge meester van Best een instructie geopend. De burgemeester, de gemeentesecretaris en het raadslid Roche zijn gedagvaard om voor den rechter van instructie te verschijnen. Ongeluk In de kazerne te Breda had Vrijdagochtend ren ernstig ongeluk plaats. Een milicien der veldai tillei ie viel door het steigeren van zijn paard. Zwaar gewond werd de ongelukkige naar de ziekenzaal gebrachtbij aan komst bleek hij reeds overleden. ('s-Hert. Ct.) do firin» v. d. DRIES, Vischmarkt, A pot— I heek 'a-Bosch Drogisterij „EXCELSIOR', Koningimielaan, en verder bij verschillende i po the kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, t 9per 6 doozen. Het nut van politiehonden Woensdag nacht is een brutale inbraak gepleegd in de remise van den heer H. Stams te Dongen. Er werden vermist 2 heeren- fietsen, 17 flesschen wijn en de daarbij staande wasch. Het is de ijverige politie gelukt een der daders op het spoor te komen, n.l. een der arbeiders van de" fabriek van electrische werktuigen van Gilze-Rijen. De wasch is geheel teruggevonden alsmede een fiets De in arrest genomen dief heeft verklaard zijn kameraden niet te zullen verraden, tegen welken prijs ook. Om de daders op het spoor te komen is de heer Van Voorst tot Beesd met zijn politiehond «Bell» naar die plaats vertrokken, en is het hem gelukt één der dieven in de bosschen tusschen Dongen en Rijen te vangen. De beide andere medeplichtigen zijn naar België gevlucht. 's B. Ct. Aanranding van een kapelaan Dezer dagen was de pastoor van Dorst op bezoek geweest aan de pastorie te Te- teringen. De kapelaan, de heer Van G., vergezelde eerstgenoemde een eind huis waarts. Toen de kapelaan alleen in 't donker terugkeerde, werd hij op den weg door eenige kerels aangehouden, die geld van hem verlangden. Nadat hij de kerels f 2 gegeven had, lieten zij hem gaan. Een eindje verder ging de geestelijke bij ken nissen binnen en vertelde daar 't voor gevallene. Onmiddellijk waren eenige zoons des huizes bereid den kapelaan naar huis te vergezellen. Deze sloeg dit aanbod echter af, meenende, dat de kerels wel een goed heenkomen zouden hebben gezocht. Nadat hij weer een eindje op weg was, werd hij echter weer door de brutale kerels lastig gevallen en eischten zij nog meer van hem. En eerst toen de ka pelaan hun nogmaal' de handen gestopt had, lieten ze hem ongemoeid verder gaan. Moordaanslagen te Limburg. De «Zuid- Talrijk zijt gij lieden die aan bloedar moede lijdt. De verarming van uw blord, het toenemende verval uwer krachten zullen daarvan kunt gij zeker zijn, tal van kwalen bezorgen, l ij wordt bedreigd, want de bloedarmoede opent de deur aan alle ziekten, w aaronder de tering en uwe zwakte zal u aar. de eerste gevaren blootstellen Het is gemakkelijk ze te vermijden. Verrijk uw bloed door de Pïnk Pillen te nemen Zij zullen u krachten en bloed geven. Door de Pink Pillen te nemen, wat weinig kost baar is, zult gij uwe gezondheid terugvin den en misschien de belangrijke uitgaven voor ziekte en werkeloosheid besparen. mm Hij luidde aldus «Mijnheer de graaf! Ik heb de eer. u Het reddingswerk werd door allerlei mijn oprechten dank te brengen voor j omstandigheden bemoeilijkt Het politie- Mej. KRUYT. (01. Bavesteyn, Rotterdam Mejuffrouw Johanna, geboren Kruyt wonende te Rotterdam, Arendstraat no. 30 en die een koffiehuis houdt in de Vlietlaan no. 32 daar ter stede, heeft aan bloedar moede geleden. Zij heeft zich behandeld met de Pink Pillen, zij is spoedig herstel en terwijl hare geDezing reeds twee jaren geleden plaats had, verklaart zij Jat zij sedert dien voortdurend een goede gezond heid heeft genoten. //Ik heb, schrijft zij, aan zware bloed armopde en erge zwakte in de beenen leden. Ik kon niet meer staande blijven Ik at bijna niet meer, ik verteerde mij eten slecht en iedereen nam waar dat i lang niet goed was, want ik zag er zeer slecht uit. Ik gevoelde inij des te meer vermoeid, daar ik des nachts niet rustte doordat ik er maar niet toe komen kon den slaap te vatten. Ik ben dus spoedig ver kwijnd en was genoodzaakt mij te doen behandelen. Ongelukkig heeft men mij in het begin middelen voorgeschreven die niet vee uitwerking hadden. Daar mijn toestand niet verbeterde, maar cpr erger werd, heb ik een proef willen nemen met de Pink Pillen waarover iedereen zooveel sprak. Zij hebben mij veel goed gedaan. Zij hebben mij een uitmuntende gezondheid weer gegeren. De genezing die ik aan deze pillen dank, is niet voorbijgaande geweest, maar duurzaam, daar ik sedert den tijd voortdurend gozond hen geweest.' De Pink Pillen oefenen op het bloed en op het zenuwstelsel een versterkende wer king uit, een zoo machtig herstellende werking, dat allen die aan bloedarmoede, aan vermoeidheid en aan uitputting lijden, in dat middel gewis en zeker een bron van krachten en herleving zullen vinden die hen ontbreekt. De behandeling is gemakkelijk, zij is krachtdadig en snel en geschikt voor Willemsvaartgeeft onderstaand lijstjelaBe gestelleo. De Pink Pillen zijn onover- van de verschillende moordaanslagen in het Limburgsche gedeelte van 't arron dissement Roermond in 1907, die vol gens het blad, aan den drank, zijn toe te senrijven Roermond, 1 Januari; Weert 14 Jan.; Venlo, 17 Januari; Swalmen 30Januari troffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagkwalen, schele hoofd pijn, zenuwpijnen, henpjicht, rheumatiek, neurasthenie. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot houder voor Nederland, 7 Groote Markt le Rotterdam. Voor 's Bosch en oir streken bij Q. M. de Koningin. Men meldt uit den Haag H. M. de Koningin is gistermiddag oin vijf minuten over half vier van het Loo in de residentie teruggekeerd, op het perron alleen begroet door den burgemeester en den generaal-gouverneur der residentie. H. M. wandelde na eenig toeven iu de wacht kamer over het perron lang» de straat naar het paleis, den weg nemende over het grintpad langs de.i Koekamp en verder over Je voetpaden van het Voorhout. H. M. zag er na de rast van den jong- sten tijd zeer welvarend uit. De weg dien H. M. wandelde was vol publiek. Nederland cn Venezuela. Ingevolge kou. besluit van 10 dezer wordt het pantserschip „De Ruyter' 24> November a. s. te Willemsoord in dienst gesteld met aanvankelijke bestemming voor den dienst in West-Indie. Het hevel is op gedragen aan kapitein ter zee G. F. Tydeinan. De Tijd deelt mede, dat het conflict met Venezuela zeer sierk gevoeld wordt door den Kon. West-Indischen Maildisnst. Mochten tot nu toe zijn schepen met volle lading van Amsterdam vertrekken, treuriger is het met do binnenkomende schepen. Steeds gaat de lading daarvan ach teruit. Het stoomschip „Prins Willem II' had weinig, dc „Prins Willem V' nog minder, terwijl het thans binnenkomende schip „Prins Willem I' bijna geen lading aonvoert, wat nog nooit is gebeard. Dit schip heeft, thuiskomende, ballast moeten laden. Dit is zeker voor de thuiskomst een treurig resultaat. Waarbij dan nog komt dat op de tusschenvaart ParamariboNew-York vice versa geen passagiers en ook geen la ding vervoerd worden. Het blad acht het aarom van belang, dat er een einde komt aan het geschil tus schen Venezuela en ons land, niet alleen voor Curafao, doch ook voor een onzer belangrijkste stoomvaartmaatschappijen. Nias. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram werd bij een verraderlijken overval te Hiligeho op Znid- Nias een officier levensgevaarlijk gewond. Do aanvallers werden met een verlies van vermoedelijk 60 mau teruggeslagen. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint heden Officieel Tijdens de registratie van den kampong Hiligelie op Nias is de le-luite- nant W. van Holst Pellekaan met zijne brigade verraderlijk overvallen. Levensgevaarlijk verwond werden genoem- de luitenant, de Niassche tolk en eenige dwangarbeiders. Kapitein Baerveldt kwam op het nippertje een algemeenen aanval van den vijand af slaan. De vijand had 60 dooden. De toestand der gewonden is bevredigend. De resident van Tapanoeli is per stoom schip Java ei heen. Adres van Onze Vloot. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging Onze Vloot heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het geeft daarin afs zijn meening te ken nen dat voor zoover betreft de koloniën en bezittingen van het rijk in andere wereld deelen en met name onze Oost-Indische bezittingen, de ontwikkeling van de toestan den in Oost-Azië het noodzakelijk maakt, tijdig op eventneele moeilijkheden voorbereid te zijn. Op Nederland als Aziatische mogendheid rust dc onafwijsbare plicht in Azië een scheepsmacht te onderhouden in overeen stemming met de beteekenis van Neder- landsch Indië. Requestrant vertrouwt, dat de Kamer, van de dringende noodzakelijkheid eener afdoende voorziening in 's lauds weermacht ter zee overtuigd, de RegeeriDg krachtig zal steunen in hsar pogen om zeemacht, en kustverde diging te verheffen uit den staat, waarin z.j thans verkeeren. Tentoonstelling te Brussel. Gistermorgen heeft de Tweede Kamer bij de behandeling van den post van f 25.000 (eerste termijn van de I 200.000 voor de vertegenwoordiging van Indië op de tentoon stelling te Brussel) een voorstel-Drukker aan-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5