GEGOTEN IJZEREN 8ÜIZEN, Examen Gemeente-Secietaiis •Ambtenaar tei Secretaiie Eene partij nieuw gezaagd HOUT, WEMMEN l» KiM, Notaris Canters schelp concuiieerende piijzen "mnnenlanT). Advertentiën. imLM mmm êïïbsbs Nic. van Dongen. Notaris DE VOCHT De Waalwijksche Stoom-Timmerfabriek „X IR, ISw Reclame. BUITENLAND^ Duitschland. Engeland. Rusland. Italië. China. Ingezonden Stukken. Kleine Advertentiën. Te koop aangeboden. EEN PARTIJ Zaterdag 21 Nov. HEROPENING van het bekende Bloemen ma gazij n publiek verkoopen verkoopen Zeere Borsten. Biljart-Concours Café A. KORSTEN Bcsoijen, van af heden tot en met 16 No vember, bestaande uit 5 prijzen, waaronder r!s len prijs een prachtige Rekenmachine. Schriftelijke opleiding aangeboden DOOR M. J. H. DENTENEER 15 December. van NIC. VAN DONGEN, het welk naar de eischen des tijds is ingericht» zoodat hij in staat is alle soorten Bloemwerken en Ver sieringen te leveren. Openbare Verkooping Zeven zware Werkpaarden van 5 tot 13 jaar oud, waarvan vier van Belgisch ras en waarbij ééne drachtige Merrie, Voorts Paardentuig van zeven paarden en twee karren. levert thans alle soorten Timmerwerken tegen onder de strengste keur. Aanbevelend, H. M. RAGETLIE, Interc. Telef. No. 5. Waalwijk. *De vrouwen weten wat dit zeggen u)il, Weten zij ook dat Kloosterbal sem dezelve geneest? Prijs per pot ƒ0.35, ƒ0.75 en ƒ1.20. Let op den rooden band met handteekening L. I. Akker. De dankbaarheid run een inwoner van Zalt-Bouimei. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wensch dat velen nat mo gen trekken van zij'na oudrrvindirg, mach tigt ou8 een inwoner van Zalt-Bommel zijne verklaring te publiceeren. De heer C. v. Osch, wonende Kerkstraat B 240 te Zalt-Bommel, m#ldt on« Vanaf het oogenblik dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpilleu begonnen ben, is het mij mogen gelukken een groote verlichting te bekomen in een nierziekte, waarvan ik reeds sedert drie jaren het slachtoffer geweest ben. Ik had voortdurend een hevige pijn in den rug en in de lenden en in de liezen de urine bevatte veel bezinksel en was steeds troe bel, de loozing geschiedde pijnlijk en bran- derig. Wat ik hier ook voor gedaan had, mijn ziekte werd steeds erger in plaats van min- der, ik had ook veel last van duizelingen en schemeringen voor de oogeu. Vanwege do hevige pijn die zich van het beneden gedeelte vaD den rug tot in de schouder bladen uitstrekte, was het mij menigmaal onmogelijk naar mijn werk te gaan en dit maakte mij zeer mismoedig. Ten slotte vestigde men mijn aandacht op Uw heil zame pillen en ik ben zeer tevreden, dat ik U kan melden, dat twee doozen mij veel verlichting geschonken hebben. Om echter zeker te zijn van eene algeheele genezing zal ik nog eeuigen tijd met dc behandeling doorgaan. Ik oudergeteekende verklaar dal het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Indieu gij op de een of andere wijze lijdt san de nieren loopt gij gevaar eene ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaa», waterzucht, suikerziekte e iz. want aangetaste nieren genezen nooit van zelf; indien men ze vetwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Foster's "Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer v. Osch g^had heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,76 voor één off 10. voor zes doozen. Keizer Wilhelm moest Maandag in Kiel komen om daar met den kanselier te con- fereeren, maar in verband met den dood van 's vorsten generaal-adjudant, is Z. M. naar DonaueschiDgen teruggekeerd. Men vermoedt dat de conferentie nu eerst daags te Berlijn zal plaits hebben, daar verder uitstel, in verband met de bittere gevoelens van het geheele Duitsclie volk bepaald ge vaarlijk zou kunnen worden. De Berlijnsche corr. der „N. R. Ct." seiude Zaterdag aan zijn blad De omstandigheid, dat de keizer gedurende de huidige crisis genoegelijk in het rijk rond reist, met vermijding van Berlijn, zoodat de rijkskanselier hem eerst Maandag in Kiel te -spreken krijgt, heeft de algemeene ergernis het hoogtepunt doen bereiken en zelfs tot dusver zeer gematigde, onverdacht monar chistisch gezinde bladen, slaan een toon aan, zooals tot nu toe nog nimmer gedaan werd. Een nationaal-liberaal blad meent b.v. „Men moet zich tegenover den keizer zoo duidelijk mogelijk uitdrukken, want tot de gevoeligen behoort hij niet.' Een vrij-con?ervatief blad vindt het feit, dat de Keizer zich in dezen ernstigen tijd met vossejachten en het bijwonen van cabaret- vertooningen onledig houdt, waarlijk niet geschikt om de monarchistische gezindheid te vergrooten. Hij moet niet vergeten aldus het blad dat tegenover de rech ten van den vorst ook plichten staan en dat ons de instelling der mo rrchie hooger slaat dau de persoon. Dit zegt niet een of ander radicaal orgaan, maar de Post, het hoofdblad der vrij-con- servatieve partij en andere monarchistische bladen nemeu deze woorden over. Weer andere uitingen iu de pers komen daarop neer, dat thans ook de zekerheid moet geschapen worden, d.it de Keizer Diet voor het geval in do toekom »t een oorlog mocht uitbreken, over de hoofden der des kundigen heen zich van de opperste leiding der oorlogshandelingen meester maakt, daar van weet hij Diets enz. Kortom zonder viees voor processen wegens majesteitsschen nis voert de Duitsche pers een taal alsof we haast aan den vooravond van een omwente ling ataan. Uit München wordt gemeld, dat Beieren en de andere Bondsstaten van den Keizer besliste waarborgen geëischt hebben, om iu de toekomst een crisis als nu te vermijden. En dat alles wordt er niet beter op, nu verluidt, dat Wilhtm II en plaats van te onderzoeken of er ook gegronde reden voor die verontrusting bestaat, op den Rijksdag boos is eu nu als opvolger van Von Biilow wordt genoemd een man, als Von Lüweufeld, van wien niets beters bekend is, dan'dat hij het hof zoo goed kan amuseeren. IJit Ilauim wordt nog omtrent het bezoek van prins Eitcl Frits gemeld. Toen de prins aankwam, werd hij niet toegejuicht. Daarentegen klonken er kreten van Warboel300 dooden en de menigte zong de Marseillaise. De president der pro- viucie wilde een aanspraak houden, maar de woedende menigte overschreeuwde zijne woor den en hij moest zwijgen. De politie legde eene buitengewone kalmte aan den dag, eu belette aldus een oproer, dat eeu oogenblik onvermijdelijk scheen. De Prins hield zich dapperhij reed naar de kolonie Hövel, waar de 189 weduwen wonen, en bezocht een aantal buizen, waarbij hailroerende tooueeleu voorvielen. Toen hij naar de mijn reed, drongen m'jnwerkers met medailles op de borst naar voren en riepin „Koninklijke Hoogheid, meer arbeidersbe- scherming Nadat hij gedurende een uur deu toestand aau de mijnen in oogenschouw had genomen, werd de prins naar de machine kamer gebracht, waar de omgekomenen in een lange rij doodkisten lagen. Deze aanblik maakte eeu buitengewoon diepen indruk op den prins. De paus was bij zijn aankomst in de St. Pieterskerk zeer bewogen, llij werd, on danks zijn afwering, seer levendig toege juicht. Ilij bad de. tranen in de oogen en gaf voortdurend deu zegen. Er heersehte onder de geloovigen groote medesleepende geestdrilt. 's Avonds waren gevels en torens der kerken, dotnmen en kloosters geïllumineerd Een prachtig schouwspel leverde list St. Pietersplein op, waar een grooi bouwwerk was verlicht. Ondanks het regenachtige weer bewoog zich een groote menigte (ioor de siraten. 'i Was een reusachtige hulde! Dc koning; van Zweden in Engeland. Het koninklijke jacht Victoria and Albert met den koning en de kouiDgiu van Zweden aan boord is gisteren-middag te Portsmouih aangekomen. De p;ius van Wales ontving de Zwtedsche gasten. De koning eu de koningin van Zwcdm kwamen om 4 uur te Windsor aan eu wer den aan het station ontrangen door koning Eduard en koningin Alexandra. In antwoord op een adres van het gemeentebestuur wees de koning op de hartelijke betrekkingen tusschen Engeland en Zweden en bracht hij het bezoek in herinnering, dat hij 30 j<ar f eledeu aan Engeland had gebracht. Grootvorst Alexis, t Zaterdagmorgen om 6 uur i9 te Parijs de bekende grootvorst Altxis gestoiveu. Grootvorst Alexis-Alexandrovitej werd ge boren te St. Petersburg 14 Januari i860, uit het huwelijk van tsaar Alexander II NicoUïevitsj eu prinses Marie Alexandrowua van Hesse. Hij waa admiraal-gGneraal en generaal-adjudant van tsaar Nicolaas II., chtf van het kadetttnkorps der marine, com mandant van het Moskcu?che gardekorps, enz. Door zijn groolen invloed op den tsaar speelde hij een voorname politieke rol iu de politiek. Zoo presideerde hij bï. in 1904 den ministerraad waarin het antwoord werd vas'gesteld van Rusland op de laatste Ja- pausche nota en waardoor de ongelukkige oorlog met Japan veroorzaakt werd. In de laatste jaren maakte hij zich vooral berucht door zijn ultra-reactiouuair gedrijf hij was het, die op den 22sten Februari 1905 bevel gaf op de menigte te schieten. In St. Petersburgsche kringen was de groot vorst, die ongehuwd gebleven is, vooral be kend om ziju.,... geweldigen eetlust. Te Warsoau, bodem bij uitnemend heid voor ongerechtigheden, in hoogere be- stuurs-sferen, is weer eens een karakteris tiek stukje Poolsche, om niet te zeggen Russische huishouding, aan 't licht gekomen. Magistraat en stedelijke afgevaardigden moeten de stad voor niet minder dan 700.000 roebel hebben bestolen. Zoo heeft men op kosten der gemeente huizen gebouwd, maar ze niet geboekt op het stedelijk eigendoms- register, en de huur eenvoudig verdonkere maand. Daarentegen heeft men op andere lijsten namen van arbeiders geplaatst, die nooit ba- staan hebben, of al dood zijn, of in de ge vangenis zitten, en hun loonen in eigen zak doen verdwijnen. Het meesterstuk echter in deze reeks van oplichterijen was de aankoop vao een park terrein, dat, naar het heette 400.000 roebel had gekost, maar waarvoor in werkelijkheid slechts 36.000 mark was betaald. Het behoeft nauwelijks vermeld, dat de schuldigen aan deze financieels goochelto reu even frank en vrij rondloopen als altijd. Er blijken bij de viering van 's Pausen jubilé in de St. Pieterskerk 50.000 menschen aanwezig geweest te zijn. Onder de hooge geestelijken, die in den pauselijken stoet meeliepen, waren 28 kardinalen en 280 bis schoppen. Nadat de paus in de sedia gas- taloiia de kerk was rondgedragen, door de menigte met het wuiven der zakdoeken begroet, terwijl de Sixtijusche kapol het „Tu es Petrus* uitvoerde, celebreerde de jubilaris aan het hoogaltaar de hoogmis en sprak toen den plechtigen zegen uit. Daarna werd hij zittende in de sedia gestatorie door de ^basilica naar het Vaticaan gedragen. a den ochtend moesten de troepen her haaldelijk de menigte, die in de basiliek wilde doordringen, terugdrijven en dit ver oorza&kte van lijd tot tyd ernstige botaingeu. Het zijn wel dagen van de allerzwaarste beteekenis voor het grootste rijk, dat de wereld kent. Konden we in een vorig nummer melden dat de keizer op sterven l-»g, thans is niet enkel het bericht ontvan gen van zijn overlijden* maar ook de nog veel belangrijker tijding, dat de keizerin hem in den dood is gevolgd. Vooral deze laatste gebeurtenis, waarnaar reeds lang met angstige spanning werd uit gezien, kan van het hoogste belang voor het Chiuee/che rijk, ja voor deu lees'and in gehad Azië en de gansohe groote werel 1- politiek worden. Het is niet onmogelijk, zelfs niet onwaar schijnlijk, dat er thans voorgoed ren einde komt aan de dyn stie der Mandschoe's, die sedert 1644 over het reuzeorijk heeft ge regeerd. Nederland eu Venezuela. De New-York Herald (Parijsche editie) verneemt uit Willemstad, dat de Vene- zolaansche regeering de telegrafische verbinding tusschen Venezuela en Co lumbia via Maracai'bo heeft verbroken, om den Duitschen gezant, die belast is met de behartiging der Nederlandsche belangen, te beletten zich met Neder land in verbinding te stellen. De Constiticional van 15 October meldt, dat het ministerie van buitenland- sche zaken te Caracas aan het Duitsche gezantschap, tijdelijk belast met de waar neming van de Nederlandsche belangen heeft medegedeeld, dat ter beschikking van den gezant lag een bedrag van 3,368,7 bolivares, zijnde de aan Neder land verschuldigde rente van 3 pets- diplomatieke schuld. (De diplomatieke schuld is indertijd gevormd uit de er kende vorderingen die verschillende mogendheden namens hnnne onderdanen tegen Venezuela hadden laten gelden.) II. M. de Koningin. De Haagsche briefschrijver van de Tijd zegt, dat de Staatscourant aan het einde van deze maand of in het begin der volgende een officieel bericht zal brengen betreffende H- M. de Koningin, liet Nederlandsche Gezantschap bij den Puus. Jhr. Van de Poll, het hoofd van het Nederlandsche gezantschap bij Z. H. den Paus, is door den H. Vader begiftigd met het grootkruis der orde van den H. Gregorius en graaf Dumonceau is benoemd tot commandeur derzelfde orde. Invoering wettelijke tijd. Stsbl. no. 336 bevat een Kon. Besl. van 7 dezer, waarbij bepaald wordt, dat de wet van 23 Juli 1908 (Stsbl. no. 236) tot invoering van een wettelijke tijd, in werking treedt den Isten Mei 1909, met den aanvang van het etmaal, dat na middernacht van den 30sten April 1909 zijn begin neemt. De bouw der nieuwe booten van de Zeeland beslist. De directie der Maatschappij Zeeland deelt mede dat door haar de bouw van drie dubbelschroefstoomschepen is opgedragen aan de Fair Field shipbuil ding and Engineering Co. Ltd. te Govan (Glasgow) Binnen enkele dagen zal voor aandeel houders ten kantore der Maatschappij eene nota verkrijgbaar worden gesteld, waarin mededeelingen worden gedaan betreffende den loop dezer veel be sproken aangelegenheid. Arbeidsconflicten. -Drie Goorlsche arbeiders stonden voor de rechtbank te Breda terecht, beschul digd, van te hebben deelgenomen aan volksoploopen en te hebben geuit, in woorden of gebaren deelgenomen tegen de maréchaussée. Er werden straffen geëischt van 1 maand, 6 weken en 5 maanden. Voor het kantongerecht stonden te recht 22 Goorlsche textielarbeiders be klaagd van te hebben overtreden het door den burgemeester van Goorle uit gevaardigde verbod van samenscholin gen. Als verdediger trad op de socialis tische advocaat Mr. Mendels. Tegen den maréchaussée Z., is door een der beklaagden een verzoek tot rechtsvervolging ingediend wegens mis handeling, waarvan afschrift is gezonden aan den Minister van Justitie en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. In de Zaterdagavond te Goirle ge houden gemeenteraadsvergadering kwam een voorstel aan de orde van den voor zitter, naar aanleiding van een door hem ontvangen schrijven der gecombineerde hoofdbesturen van »de Eendracht*, »St. Servus* en »LJnitas«, waarin het plan geopperd werd, een werkeloozenfonds te stichten voor dc arbeiders die na beëindiging van het conflict, broodcloos zullen worden en de geme-ntc werd verzocht een bedrag te verleenen van 20°/o- Met algemeene stemmen werd het volgende voorstel van den voorzitter goedgekeurd adressanten mede te dee- len, dat de gemeente niet op het voor stel der arbeiders wenscht in te gaan omdat het ten doel heeft ondersteuning der gemeente bij werkeloosheid als ge volg van staking en uitsluiting. Dit wordt een gevaarlijk precedent geachtde gemeente zou daardoor staking en uit sluiting mogelijk maken en hare ver lenging bevorderen. Wijl bereids ook van de patroons, die eenzelfde schrijven ontvangen, een weigerend antwoord is gekomen, hebben deze voorstellen der arbeiders dus geen succes gehad. Alle BONT-ARTIKELEN, groot en klein, moeten weg aan eiken prijs, daar de Bont zaak geheel wordt opgeheven. Men doe dus zijn voor dcel. ANTOON TIELEN. Waalwijk. (Builen »erantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur In Uw blad vau Donderdag 12 Nov. komt een verslag voor van de uitvoering der Chr. Zangvereeniging «Hallelujah* te Vrijhoeven- Cappel, en wel een verslag naar waarheid. Zooals evenwel de verslaggever zelf zegt, kan hij niet in details afdalen, terwijl dit m. i. toch wel zijn voordeelen hieft. Immers hoe vaak vraagt een lid niet*Zou ik goed ge- zoogen hebben?" Nu zullen zijn vrienden hem uit kieschheid uiet op zijn fouten wijzen, terwijl dat lid toch juist daarmee gebaat zou zijn. Deze regelen zullen een poging zijn om hen, die gezongen hebben die punten aan te wijzen, waarin ze zich in 't bijzonder te oefe nen hebben, om woorden en muziek zooveel mogelijk met elkander in overeenstemming te brengen. Als oud-lid zullen de leden van ■Hallelujah" mij dit niet ten kwade duiden. Allereerst dun dit. Vóór de muziek er was waren er de woorden. Deze moeten dus de htofdzaak blijven. Daarom is goed en be schaafd uitspreken een eerste vereischte. Dit kun men verkrijgen, door eerst de klanken iu 't bijzonder zuiver voort te brengen, en daarna de medeklinkers er mede te verbinden. Zooveel mogelijk moeten de woorden vóór in den mond, niet in de keel, uitgesproken worden, Door oefening wordt dit wel verkregen. Veel lezen is dus hoofdzaak. Evenals men tij het lezen op 't eene woord meer nadruk legt als op 't andere is dit cok in de muziek. Ook daarop dient dns gelet. Nu de muziek. Wanneer men een goed ge schreven muziekstuk nagaat, vindt men daar in zeer veel overeenstemming tusschon de melodie eu den toon der woorden. By som mige muziekstukken is die overeenstemming zoo volkomen, dat men als 't ware voelt, dat die woorden niet andera gezongen kunnen worden, als ze daar staan, zooals b.v. bij oOns Vaderland" van R. Hol. Ook hierop moet nu de zanger letten, zoodat bij als 't ware zingend spreekt: een vertelling moet een vertelling blijven, een strijdlied moet strijdlustig gezongen worden, enz. Én nu de solo's. Ik wil Bpreken over de Bassolo's en den tenorsolo uit de Zondings- ccntate. Nagaande, hoe kort de heeren Oversteegen De Rooij lid zijn van de vereeniging moet ik den directeur een pluimpje geven voor. zijn onderwijs en de genoemde heeren een voor hun studie, want ze hebben zich goed van hunne taak gekweten. De toon was zuiver en de woorden waren goed verstaanbaar maar iets ontbreekt er nog aan. De uitspraak was nog niet, zooals 't hoort. Maar door oefening, vooral hardop lezen en daarbij letten op de uitspraak, zullen zij zeker verkrijgen, wat ze nu nog missen en op een volgende uitvoering zullen zij het publiek ten volle bevredigen. Nu de tenorsolo. Uiervoor heb ik niets dan lof. De eerste maal, dat de heer van der Waals zingt, heeft bij getoond zijne plaats in het koor waardig te zijn. Slechts ééne kleine opmerking de woorden werden te veel achter in de keel uitgesproken. Met eenige oefening, zal dit euvel echter wel verholpen kunnen worden. De klankvolle zuivere stem van genoemden heer zal er by winnen. Overigens sluit ik mij aan bij wat Uw ver slaggever van de uitvoering zegt. Deze uitvoering is geweest een slag in 't aangezicht voor degenen, die zeggen, dat in Capelle niets stand kan honden. Ja, er houdt wel degelijk iets stand, als maar de rechte man op de rechte plaats zit, en de meerdere met den mindere wil samenwerken. Met de hoop, dat de Zangvereeniging moge groeien en bloeien onder haren kondigen directeur neem ik van U mijnheer de Redac teur afscheid S. P. Blom, Zevenhoven (Z.H.) 14 Nov. 1908. N. B. Ik heb gemerkt, dat Tenor en Alt versterking noodig hebben, dus Capeleche Alten en Tenoren, sluit u aan Reglement in 't café ter inzage. Voor een groote wekelijksch wasch, aan huis nat af te leveren, zoekt mea eene zorgvuldige waschvrouw of een huis houden kunnende beschikken over eene flinke bleek. Brieven motto WASCH bureau van dit blad. t t Tot mijne diepe droefheid overleed heden, na een lang durig doch geduldig lijden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn innig geliefd eenig kind Adriën Cornelis Maria de Cortie, iu den ouderdom van 24 jaren. CORNs. DE CORTIE. Waalwijk, 10 Nov. 1908. AdresDe Groot Kalis, Baardwijk. EN Commies ter Secretarie van Helmond. Gedipl. Cand. Gemt. Secretaris. Voor het in 1908 hehouden examen werd met gunstig gevolg opgsleid. Aanbevelend, Uw Dv. Dienaar, te Waalwijk, zal ten verzoeke van den heer J. DEGE- NAARS te Klnndert, om COnt&nt geld Op Woensdag 25 Nov. 1908, te 10 ure ten koffiehuize van de Wed. BIEMANS te Loonopzand. Op Donderdag 26 Nov. 1908; te 11 ure aan de Haven te Waalwijk. Op Vrijdag 27 Nov. 1908, te 10 ure ten koffiehuize van A. MERKX te Nieuw- kuik. Op Zaterdag 28 Nov. 1908, te 10 ure teu koffiehüize vau J. VOET te Haar steeg. VAN te Drunen, zal Dinsdag 24 November 1908, voor middags 10 uur bij HENDR. GER. DE GOUW op de Kuiksche Heide te Drunen Voor den Heer Mart. Vissers. Alles gebruikt bij een werk, dat thans is afgeloopen. Betaling 1 Oct. 1909, mits soliede borg stelling, door den Notaris bekende borgen.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2