Nummer 93, Zondag 22 November 1908. 31t. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. ILECTRISCU RB1ISB1K. AM TOON T IEL EN, Ge vangenisarbeid. BUITENLAND, Duitschland. Italië. Balkanstaten. Marokko. Dit Bl?.d verse' ijnt Woensdag— en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Fraiuo per post door het geheele rijk f Ü.9Ü. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den U I T O E V E R W AALW IJ E- Telefoonnummer 38. Advketzntiën I7 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, grootr. letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3inaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten vesloten. Reclames 15 cent per regel. II. Wij beloofden in ons vorig nummer op de electrische tentoonstelling nog even te zullen terugkomen, om weer te geven wat op deze, op kleine schaal in gerichte, doch niettemin zeer belang rijke tentoonstelling die jammer genoeg reeds heden gesloten wordt, te zien is. Zooals we bereids zeiden is de oude school door een smaakvolle hand in verschillende aardige tentoonstellingsza len herschapen. In de voorste hal, die er fijn uitziet in lichte satinet, worden we direct vroolijk ontvangen door de elcctrisch gedreven piano van de firma Duwaer en Vraessens te Amsterdam, terwijl aan de overzijde ons trekt het prachtige reclamebord van de N. V. Philips-Gloeilampenfabriek, die ons een keur van verscheidenheid biedt in lampen van 5 tot 100 kaarsen lichtsterkte Aan den wand vinden we een groote serie prachtige boekwerken op electrisch ge bied, alle van de hand van den heer ten Bosch, uitgegeven door de firma Van Mantgem te Amsterdam, waar van de heer W. van Raamsdonk, te Raamsdonks- veer vertegenwoordiger is. Verder vinden we hier nog de Ne- derlandsche Huistelefoonmaatschappij, die ons verschillende apparaten toont, o.a. een waarin drie verschillende gelei dingen voor huis, gemeente en rijk kun nen worden saamgebracht, voor dit laat ste hoopt men spoedig verlof te ver krijgen. De huistelefoon wordt door deze maatschappij voor f 9 per jaar ver huurd. Noemen we nog de hier geex- eE poseerde electrisch gedreven cirkelzaag en boormachine van de firma Archer in den Haag, en een stofzuiger van Siemens en Schüler in Berlijn, dan gaan we verder naar het tweede lokaal. Hier is heel kunstig een boerenkamertje nagebootst, natuurgetrouw't eenigste modern wat we er in vinden is een elec trisch lampje van 32 kaarsen. Hier kan men zien hoeveel licht dit eene lampje geeft voor een kamertje 34 M en dan moeten we zeggen dat 't daarmee schraaltjes is verlicht't kan, maar ter nauwernood. De prijs is ook slechts f 1 per maand of f 12 per jaar. Waar eene Electr. tentoonstelling is kan men verzekerd zijn ook de groote Singer Co. vertegenwoordigd te zien met hare speciale naaimachines waarop Electr. drijfkracht wordt toegepast en de werking aanschouwelijk wordt voorgesteldzoo ook te Raamsdonksveer kan men zien hoe gemakkelijk en vlug een paar schoe nen worden afgelapt op de z.g. aflap- machine (45 K 55), hoe vlug en mooi een knoopsgat wordt getoverd op de knoops gat-machine (23-11), hoe men zelfs oude linnen meelzakken met eene daarvoor ingerichte machine (45 K S V 35) kan stoppen en wel zoo degelijk, dat de zak er door als 't ware vernieuwd wordt, kortom, uit alles bleek ons hoe nuttig, eenvoudig en gemakkelijk de Electrici- teit als kracht, óók voor de klein industrie kan zijn. De fiima van Duijn en de Noo te Utrecht exposeert Tafel- en bureaulam pen, eenvoudige ornamenten van het Atelier voor decoratieve kunst >Het Huis*. Tafelventilator met vleugeldoorsnede van 30 cM. Langzaamloopende Tafelventiator. Langzaamloopende ringventilator in den wand aan te brengen, eenige motoren van verschillende capaciteit Electrische kachels en Electrische kookapparaten, strijkijzers. Schakelbord bestemd voor de O. L. V. Kerk te Raamsdonksveer. In de derde zaal, die gedeeltelijk is afgestaan tot het doen zien van electrische verlichting bij winkel-etalages komen we eerst aa een uitstalling van den beken den rijwiel-groothandelaar, den heer W. J. Simonis-de Kok te Raamsdonksveer, die men zijne S. D. K rijwielen en onder deden flink uitkom!", alsook de daarnaast gelegen etalage van Simonis-Poppelier, die door zijne fijne artikelen de dames bezoekers wel zal lokken, de eerste eta lage is verlicht met 3 van 32 en 2 van 25 de laatste met 1 van 32 en 2 van 25 en geven een mooi effect. Ook treffen we hierbij Ingenieur-bureau Nicolaï en Lebret te Utrecht 't welk de geheele tentoonstelling geinstalleerd heeft en de noodige aansluitingen voor licht en kracht gemaakt, waaronder de sterren hemel en het reclamebord van Philips. Door genoemde firma worden geëxpo seerd diverse eenvoudige, doch sierlijke kroontjes, staande lampen en schuifpen- danten, verwarmingsapparaten, als kook pannen, theeketels, voetenwarmers, ka chels, strijkijzers en electrische stallan taarns, terwijl levende, dus echte strijk sters aanwezig waren, die het gemak van strijken door electriciteit lieten zien, alsook voor 't gebruik bij huishoudelijke artikelen. Verder nog eene omvormer, en mo toren tot 5 P. K. Ook ventilatoren en waterpompen. Vooral mogen we de aandacht vesti gen op de hier en elders, ook bij Philips en Roozen geëxposeerde spaarlampen, die 70°/# besparing geven. Van hieruit komen we in de laatste groots zaal, als 't ware de feesthal, waar ook de genoodigden ontvangen werden. Daar heeft de firma Nicolaï en Lebret een groote bassin gemaakt, waar men naar de rondzwemmende vischjes kau hengelen, zoo iets als >pak de leuning*, op de kermis meer mogen we niet zeg gen. want anders zou de firma soms te veel electrische zaklantaarns kwijt zijn, die zij cadeau doet aan eenieder die zoo vischje aan den haak slaat I Hier ook weer volop muziek en last not least eene uitstekend voorziene Charn- pagnebar. Ten slotte nog de twee groote kaarten van het Veer en het Dorp met de aan gesloten perceelen (in rood aangegeven,) de fotografiën van Dr. Cassirer Kabel werk te Berlijn, die de kabel voor de Centrale leverde, en ten slotte de foto grafiën van de Schweiz-Locomotiv Ma- schinen-fabrik te Winterhur, die de zuiggasmotoren in de Centrale instal leerde. Wij hebben nu een rondgang gemaakt over de wel is waar kleine, maar hoogst belangrijke expositie voor electiiciteit en zijn toepassing voor huis en ambacht, laten we nu nog even op 't erf van den heer C. Kommers zien waar ook bewezen zal worden wat de electriciteit is voor den landbouw. Hier exposeert de heer A van Beek te Made, de bekende fabrikant van landbouwwerktuigen, die in Oosterhout en Zevenbergen steeds de eerste prijzen behaalde en een waar genie is op zijn gebied. Nu dat blijkt ook hier duidelijk als men de drie dorschmachines, twee bietensnijmachines en een meelmolen een en ander door electrische kracht gedreven in werking ziet. 't Gaat uitstekend met deze krachtbeweging maar de machines zijn wonderen der techniek, door hun eenvoud en practisch werken. Heeren landbouwers aan dit adres is veel voor U te leeren 1 Ook een Deensch karntoestel, gedreven door een electro-motor, en geëxposeerd door de firma Roosen, is er te bezichtigen. En zoo zijn we aan 't einde van onzen rondgang over deze tentoonstelling, die ons veel belang heeft ingeboezemd en waar veel valt te leeren, zeer zeker op de eerste plaats wat door flinke mannen, eensgezind natuurlijk, kan worden ge wrocht ook in kleine gemeenten. Dit grootsche werk is daarvan de vrucht, maar ook niet minder van de al- gemeene medewerking, de vlijt, de vol harding van zoo talrijke personen, wien wij bij deze hier openlijk een woord van hulde brengen en gaarne vele Lang straters ten voorbeeld stellen 1 't Bovenstaande was reeds gezet, toen ons de tijding bereikte, dat de tentoon stelling verlengd is en wel geopend zal zijn op Maandag, Dinsdag en Woensdag. Zondag echter niet, wat door velen van buiten zal worden betreurd. De nieuwe bclustingcu. De rijkskanselier heeft gisteren de nieuwe belastingen ingeleid met een rede waarin hij o.a. zei Onze vlucht dwong ons een wereld politiek te voeren en uit dien hoofde heeft het rijk een vloot noodig. Wij heb ben behoefte aan koelbloedigheid en standvastigheid naar buiten en naar bin nen. Wij hebben in 1908 4 milliard schuld en meer dan 2 milliard staan voor het eerstvolgende vijftal jaren in het vooruitzicht. Wij hebben in den wed strijd om den vooruitgang boven onze krachten geleefd niet alleen nieuwe be lastingen, maar ook spaarzaamheid is noodzakelijk zoowel voor de Bondsstaten als de gemeenten. Wij moeten de weelde den rug toekeeren. Voor alles richt ik'de waarschuwing tot de midden- en hoogere standen Wij stellen onze veiligheid, ja onzen vrede in gevaar, als wij het niet eens worden over de nieuwe belastingen. Aansluitende aan die van den rijks kanselier, hield de minister van financiën een redevoering, die vier uur duurde en waarin hij uitvoerig de ingediende nieu we belastingen motiveerde. De Duitsche pers is 't heelemaal niet eens over de waarde der gisteien meegedeelde officieele verklaring. Som mige bladen doen hun best om erg te /reden te wezen: anderen gaat dat toch moeilijk af. Prins Bülow, zegt het Berl. Tagebl. heeft bij de vele betuigingen van ver trouwen die hem in de jongste dagen zoo kwistig werden toebedeeld, er nog eene ontvangen n.l. van den keizer, want deze heeft zijn uiteenzettingen goedge keurd en hem de verzekering gegeven van zijn blijvend vertrouwen. En de keizer heeft zich tot op zekere hoogte geschikt naar de politieke noodzakelijk heden van den heiligen toestand. Maar uit den vorm, dien hij gekozen heeft, blijkt dat hij slechts met grooteii tegenzin zich heeft gebukt voor die politieke noodzakelijkheid en hij in niets is afge weken van zijn principieel standpunt. En niet alleen de vorm, ook de inhoud van de verklaring is weinig bevredigend Want de belofte, dat er standvastigheid in de staatkunde van het rijk zal wor den betracht, is lang niet voldoende om de buitengewone ontevredenheid, die in Duitschland heerscht, weg te ne men. Het moet nu eindelijk eens ernst worden met de kiesrechthervorming in Pruisen en er moeten constitutioneele waarborgen worden gegeven, zonder welke alle beloften voor een betere toe komst van nul en geener waarde zijn. Het Pauselijke Jubileum. In zijn antwoord aan de Fransche pelgrims zeide Z. H. de Paus, dat hij diepe smart ondervond toen hij zag hoe Frankrijk zich van de Kerk los maakte. »De Goddelijke Voorzienigheid schonk mij echter weder vreugde, want ik heb van uw land de schoonste vertroostin gen ontvangen. Frankrijk heeft zich de ware oudste dochter der Kerk betoond. Een nieuw feit in de kerkelijke geschie denis is, dat men naar de Pauselijke woorden als naar die van God geluis terd heeft. Gij hebt geen ordebroeders en ordezusters meer, maar de geloovigen zullen hen in het apostolaat vervangen.* De Paus noodigde vervolgens de pel grims uit op den tot dusverre ingeslagen weg voort te gaan. Naar aanleiding van de aan de Do- nau-monarchie toegeschreven plannen zich tegen Servië te wapenen, heeit een officieuse verklaring het licht gezien, waarin het heet Men kan verzekerd zijn, dat zoowel de militaire als de diplomatieke personen die te dezen de verantwoordelijkheid dragen, ten volle hun plicht doen en alle bewegingen van den kleinen naburigen staat met de groo ste nauwlettendheid volgen. Oostenrijk-Hongarije zal, zoolang dit maar eenigszins mogelijk en doenlijk is, bij zijn zuiver verdedigende houding blijven, zonder zich door geschreeuw en dreigementen van zijn stuk te laten brengen. Het spreekt van zelf, dat Oos tenrijk-Hongarije niets verzuimen zal en in het geval, dat Servië de plichten van buurman al te veel uit 't oog mocht verliezen, zal doen wat in dergelijke gevallen noodig is. Ook dan zal men zich echter beperken tot maatregelen, die- wei volkomen toereikend zullen zijn, maar toch binnen de lijnen van onze verdedigende politiek zullen blijven. Moelay Hafid officieel erkend. De Belgische gezant, deken van het diplomatieke korps, heeft den corres pondent van Reuter medegedeeld, dat hij met bereden boodschappers een Fransch-Spaansche nota aan Moelay Hafid had verzonden. In deze nota wordt bevestigd, dat Moelay Hafid als sultan van Marokko door de Europeesche mo gendheden is erkend. vermoorden Dat men de gevangenen laat werken, daar is niets op tegen, ja dat is zelfs billijk en rechtvaardig. Doch men zorge dit te doen op eene wijze, die niet ge vaarlijk wordt voor den eerzamen werk man en voor meerdere takken van in dustrie. Hoe het in ons land gesteld is met den gevangenisarbeid rakende het leder- bewerkersbedrijf, kunnen wij niet mede- deelen. Dat daaromtrent eens een grondig onderzoek worde ingesteld, is zeer te wenschen. Want het zou toch iets ongehoords zijn, dat ook van die zijde oneerlijke con currentie werd aangedaan èn aan den eerzamen werkman, èn aan de indus trie, die het toch al zwaar genoeg te verantwoorden heeft I Volgens een Duitsche Statistiek waren op 1 December 1905 in Duitschland van de 80.005 gevangenen 67.467 aan het werk gezet, waarvan er 27.037 of 38.8 per honderd voor rekening van on dernemers werken- Met de fabricatie van viltschoenen èn gevlochten schoenen (zelfkantschoenen) waren 2337 personen werkzaam met de fabricatie van muilen 1039, met overige onderdeelen der schoen- en schachten makerij 917, in het geheel dus 4293 man. Welk een schadelijken invloed de ge vangenisarbeid kan uitoefenen op de ver houdingen der industrie en vooral op den loonstandaard der arbeiders, zegt de Duitsche Lederarbeiderskrant in zijn num mer van 10 October. Dt gevangenisarbeid wordt daar genoemd eene smerige con currentiezooals blijkt uit de loonen, die voor de verschillende soorten van werk aan de gevangenen wordt uitbetaald. Onderstukken 11 centkinderzooien en onderstuk 25 cent, dameszooien en onder stuk 32V2 cent, heerenzooien en onder stuk 40 centlapwerk en andere kleinere werkzaamheden voor bijna geen prijzen. Nieuwe heeren- en dameslaarzen worden met f 0.90 tot f 1.80 betaald. In het mi- nimaal-loontarief voor de Berlijnsche Schoenmakersgezellen zgn de volgende prijzen, vastgesteld Voor onderstukken 15 tot 18 cent. kinderzooien en onder stuk 51 tot 75 cent; heerenzooien en onderstuk 72 tot 90 cent. Men kan dus het groote verschil in uitbetaling van loon waarnemen. Dat de verantwoordelijke Overheid er zeer goed van overtuigd is, dat zij zich aan loon en prijsdruk schuldig maakt, blijkt wel hieruit, dat zij den gevangenen op bet hart drukt, al deze zaken niet openbaar te maken, onder bedreiging anders geen werk meer te gd^en. Het meest bedenkelijke daarbij is, dat aan zoo menig eerlijk werkman daardoor het brood uit den mond gestolen wordt en de werkeloosheid, waarover heden ten dage overal geklaagd wordt, nog meer in de hand gewerkt. Moeten dan eerlijke leden in de maatschappij de plaats ruimen voor degenen, die zich aan de wetten vergrepen hebben Moeten dan eerzame burgers hunne belastingen op brengen, om zich zelf daarmede te laten Centraal Bureau voor de Statistiek. Arbeidsmarkt in September. Amsterdam De toestand in het schoen makersbedrijf is, althans wat le klas zaken betreft goed te noemen. Het was drukker dan in de vorige maand, doch niet drukker dan in September van het vorige jaar. Er was evenmin veel aan bod van, als vraag naar werkkrachten en werkloosheid werd niet waargenomen. De toestand der schoenindustrie in de fabrieken is ongunstig. ArnhemIn deze maand hadden de schoenmakers het slap, hetgeen ver moedelijk een gevolg was van de zachte weersgesteldheid. Delft'. In het schoenmakersbedrijf was de toestand gunstig. Reparatiewerkers hadden iets meer werk dan in Augustus, al kon van bepaalde verlevendiging nog niet gesproken worden. In de zadelmakerijen en koflermake- rijen viel de gewone normale drukte waar te nemen, zonder slapte of bepaal de verlevendiging. Tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bestond even wicht. Groningen In de schoenmakerijen was de toestand tamelijk verschillend nieuw werk werd weinig gemaakt, doch ten opzichte van het reparatiewerk viel nog van een vrij goeden toestand mel ding te maken. Bepaalde werkloosheid werd niet geconstateerd. Haarlem In schoenmakerijen en schoenlapperijen was voldoende werk. In Zadelmakerijen was matig weik. RotterdamIn schoenmakerijen en schoenfabrieken heerschte nog slapte. Slechts van één onderneming ontving de Kamer bericht dat bij haar de toe stand door bijzondere omstandigheden gewoon was. Noch in loonen, noch in ar beidstijd kwam eenige verandering. Allen maakten melding van eenige werk loosheid. In de drijfriemenfabriek was de toe stand als in Augustus. Ook ten opzichte van dit bedrijf, ontving de Kamer be richt, dat reeds werkloosheid heerschte. In de zadelmakerijen was de toestand gewoon. Het aantal werklieden, de loonen en de arbeidstijden bleven gelijk. Ook in dit bedrijf heerschte reeds werkloos heid. DongenEr heerschte algemeen slapte, zoodat.de toestand niet rooskleurig is te noemen. Waaraan dit moet worden toegeschreven is der Kamer niet bekend. Op de verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten had een en ander evenwel geen invloedwerkloos heid kwam niet voor. De verstandhouding tusschen patroons en arbeiders bleef uitstekend, slechts in één geschil werd in de afgeloopen maand de bemiddeling der kamer inge roepen. Waalwijk [en Omstreken)De vakver- eeniging v?n Waalwijk en Besoijen be richtte aan de Kamer, dat vele werk lieden ontslagen zijn. Dit is, naar de Kamer vernam, een gevolg van een fail lissement, een liquidatie van zaken, en bij een anderen fabrikant van de vervanging van handwerk door machinaalwerk. De Echo van het Zuiden, WailwQkstke ra liingslraatsclie Courant, w IIII HI. I III II mi I yv«.»

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1