Nummer 97 Zondag 6 December 1908. 31e Jaargang Tweede Blad Vakschool. Gemeenteraadsvergadering. Ontmoediging bij vijftigjangeo, BUITENLAND. België. Oostenrijk. Oostenrijk-Hongarije. Van groot belang vooral voor onze plaats en streek, voor de geheele leder en schoenindustrie is hetgeen Donderdag pij de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer is ter sprake gekomen Bij de afdeeling C (scholen voor vak opleiding en teekenscholen) bespreekt de heer Hubrecht het middelbaar tech nisch onderwijs Het gewone middelbaar nderwijs hoe goed ook in vele op- ichten heeft niet geheel voldaan, oor hen die later hun brood willen erdienen in ondergeschikte betrekkin gen in handel en nijverheid is het niet doelmatig gebleken, wel voor toekomstige artsen en ingenieurs. Alleen in het land- bouw-onderwijs heeft men vrij voldoende voorzien, maar het technisch onderwijs is in ons land nog nog treurig achterlijk. Vakscholen voor de nijverheid die voort bouwen op het onderwijs aan H. B. S. met 3-jarigen cursus zijn er nog bijna niet in ons land. Het is de verdienste van den oud-minister Kuyper geweest, dat hij de aandacht hierop gevestigd heeft met de hem eigen warmte van overtui ging. In zijn voorstel betreffende het Middelbaar Technicum en in dat van minister Rink betreffende de reorgani satie der Machinistenschool was dit echter de groote fout, dat daarin te veel op den voorgrond trad de algemeene op leiding tot technicus, tot »middelbaar ingenieur", terwijl geen voldoende reke ning werd gehouden met het zeer uit eenloopend karakter der verschillende industrieele bedrijven. Dezelfde fout deed zich vroeger voor toen de Polytechnische school nog in de periode verkeerde, dat er alleen technologen werden opgeleid Dat onderwijs leverde weinig bruikbare mannen af. Dit begon eerst, toen er speciale ingenieurs werden opgeleid voor ;speciale vakken. Onze nijverheid begeert de algemeen gevormde technici niet, maar speciaal opgeleide vakmannen. In de richting van speciale vakscholen moet naar spr.'s in zicht gestuurd worden. Het denkbeeld van een middelbare technische school moeten wij laten varen. Spr. gelooft dan ook dat zijn denkbeeld hier veel instem ming vindtverschillende leden, o. a. de heeren Bos en Nolens, hebben zich in dien geest uitgelaten. Het onderwijs moet zijn gedecentraliseerd en gespecialiseerd. Enkele algemeene regelen wil spr. for muleeren lo. deze scholen moeten bij voorkeur opgericht worden door gemeen ten of particulieren met steun van het rijk dan zal er een band met de industrie bestaan en ook het leerlingwezen goed geregeld kunnen worden 2o de scholen moeten voor speciale doeleinden opge richt worden 3o. ze moeten gevestigd Jfworden in industrieele centra en zich aansluiten bij de speciale industrie in die streken4o. de scholen moeten een be scheiden karakter hebben niet te veel leeraren50. moeten ze ook voorzien door avond-cursussen met kostelooze toelating in het onderwijs dergenen die reeds in de nijverheid werkzaam zijn 6o. moet er uniformiteit in het leerplan zijn met bescheiden hulpmiddelen enz. Door de quaestie van het middelbaar technisch onderwijs vast te knoopen aan het middenstandsvraagstuk heeft men de regeling nog moeilijker gemaakt en beide niet gebaat. Het middelbaar tech nisch onderwijs heeft niet alleen belang voor den middenstand maar voor ons gansche volk. Een stelsel met perspectief heeft men van den minister niet noodig. Hij steune elke deugdelijk bevonden poging van particuliere of gemeentelijke zijde om speciale nijverheidsscholen op te richten, geboren uit de practijk, in gericht naar de practijk, in den geest als de Enschedesche nijverheidsschool die vrijwel aan sprekers idealen beant woordt. Volgt de minister deze gedrags lijn, dan zal er perspectief komen in zijn 00 d 310 beleid. Spr. denkt aan een miinbouw- school en een voor de ceramische vak ken in Limburg, aan scholen voor de suikerindustrie, de houtbewerking, de visscherij, het leerlooiersbedrijf, den scheepsbouw, de wolindustrie, enz. Al is het onderwijsprogramma van de op te richten school voor de bouwvak- ■cha- ken wellicht wat overladen, toch zal die school van veel nut kunnen zijn. De minister geve een bijslag voor iedere school van den aannemersbond, steune de omzetting der machinistenschool in een school voor werktuigbouwkunde en de op te richten leerlooiersschool te Waalwijk. Dat is beter dan te twisten over het aandeel, dat aan theoretisch en practisch onderwijs toekomt. Met de goede textiel- industrieschool te Enschedé krijgt men dan reeds 4 middelbare technische scho len in Nederland. Ten slotte vraagt spr. of het niet ge- venscht is een inspecteur voor het nijver heidsonderwijs aan te stellen om naast den inspecteur van het vakonderwijs op te reden. De daaropvolgende sprekers, de V is- ser, Bos, welke laatste de vakscholen zoo hoog noodig acht niet alleen voor de ondernemers, maar vooral voor de opzichters, de chefs. Verder de heeren de Waal Malefijt, van Karnebeek, ter Laan, Mr. Kooien. Zij allen stemmen van harte in met het gesprokene van den heer Hubrecht. Ook een deel van s ministers rede verband houdende met de oprichting van vakscholen, moge hier een plaats vinden. De Minister heeft het grootste deel der redevoeringen met genoegen ge hoord. Men had in het V. Verslag zijn bedoelingen miskend. Hoe kon men van dezen minister verwachten, dat hij zoo kort na zijn optreden reeds een geheel plan zou ontwikkelen ten behoeve van het middelbaar techuisch onderwijs Hoe kon men beweren dat de minister den ernst dezer zaak niet genoeg besefte. De minister heeft daarvan gewoonweg spof" gestaan. Hoe kon hij na die imper tinentie met de Kamer verder in overleg treden over dit onderwerp De min. had trouwens in de Mem. v. Toel. een ruwe schets gegeven van zijn denkbeelden. Hij achtte 't echter noodig, de heele zaak nog eens te overzien. Hij heeft echter in den laatsten tijd gezien, dat er greote belangstelling is in vele gemeenten voor het ambachtsonderwijs geven de particulieren niet veel geld er voorzij spannen zich er toen voor en dat beteekent al veel. Gemeentelijke instellingen zal de Minister ook gaarne steunen. Het particulier initiatief is echter overal werk zaam, onder aansporing en steun van den ijverigen inspecteur, den heer de Groot. Bravo, dat ook de Waalwijksche vak school in 's lands vergaderzaal is ge noemd, want of met al die geheimdoe- nerij veel gewonnen werd, wij meenen het te mogen betwijfelen. Nu ze toch ter sprake is gebracht door den afge vaardigde van Amsterdam I, nu ver wondert het ons wel eenigszins, dat niet anderzijds eene krachtige lans is gebro ken voor de spoedige oprichting eener vakschool voor de schoemakerij en leer looierij te Waalwijk. cent. ■ing met 0 a 8.25 15 a 7,35 0 haver blauwe jerd 1322 varken» 40 ft 200 10 140 70 4 225 .00 1 130 60 a 90 30 d 50 12 i 18 a 23 ct 13 per in; eer stuk HAARSTEEG. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 4 December 1908, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer v. d Geld. Ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig zijn de heeren van de Wiel, Verhoeven, van den Brand, de Kort en Luijben afwezig het lid Vugts. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergaderingdeze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Gemeenschappelijke regeling met de gemeente Vlijmen over de toelating van kinderen op de school te Haarsteeg. De Voorzitter. Zooals de heeren weten had de inspecteur van het lager onder wijs vastgesteld om die regeling voor 20 jaar aan te gaan. Ged. Staten vragen nu in een schrijven om welke reden wij die regeling niet langer dan voor 5 jaar hebben vastgesteld. Burg. en Weth stellen nu voor de overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 10 jaar, mits de gemeente Vlijmen jaarlijks 7s gedeelte betaalt van al de kosten van het lager onderwijs in de afdeeling Haarsteeg ten bedrage van minstens f 180. De secretaris leest daarna het schrijven van Ged. Staten voor. De heer v. d. Branch' Ik ben tegen een regeling van 20 jaren, omdat Vlijmen niets op heeft met Haarsteeg. Je kan niets gedaan krijgen, nog geen pomp kan je van Vlijmen krijgen, terwijl ze van hier toch in alles profiteered De heer de Kort. Ik ben ook voor een regeling van tien jaren. Met de leerplicht is het met het onderwijs toch beter gegaan. De heer v. d. Brand. )e zou het doen omdat de kinderen van de Vlijmenschen kant wat dichter bij onze school zijn. De Voorzitter In aanmerking dient ge nomen te worden dat het onderwijs er in geen geval slechter op wordt, integen deel. De heer Verhoeven. Het onderwijs wordt er veel beter op. De heer v d. Brand. Daar heb ik niets op tegen, maar Vlijmen heeft voor ons ook niets over. De heer v. d. Wiel. Ik zou het in geen geval langer dan voor 10 jaar wenschen. De heer Verhoeven. Ik heb deze zaak eens onderzocht en ben tot de con clusie gekomen, dat er geen enkel be zwaar bestaat om de overeenkomst voor den tijd van 20 jaar aan te gaan en wel op de navolgende voorwaarden De vergoeding moet op ronde cijfers worden gebracht en dan zou ik maar voorstellen op f 200 per jaar. Verder zou ik in de overeenkomst willen zien opgenomen, dat de gemeente Vlijmen in al de kosten boven dit mi nimum percents-gewijze bijdraagt en bij eventueele wetswijzigingen waarin de financiën zijn betrokken dat Vlijmen daar ook percentsgewijze in bijdraagt. Wordt de overeenkomst zoo geregeld dan zie ik geen bezwaar om de over eenkomst voor 20 jaar aan te gaan. De Voorzitter. Dat komt op hetzelfde neer, met hetgeen wij voorstellen. Alleen het minimum hebben wij bepaald op f 180. Het overige zeggen wij in korter en meer algemeene woorden. In alle kosten moet de gemeente Vlijmen 7s bijdragen. En op deze voorwaarden stellen wij voor de overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 10 jaar. De heer de Kort. Dat is lang genoeg De heer Verhoeven. Ik zou maar willen hebben dat Vlijmen in alles per- cenls gewijze bijdraagt, De Voorzitter, Dat blijft hetzelfde. Wij willen dat Vlijmen in alles, zelfs buitengewone uitgaven, b.v. voor ver bouw of groote reparatie aan de school of schoolhuis ook een V3 bijdraagt. De heer Verhoeven met een eventueele wetswijziging dan De Voorzitter. Dat alles is vervat in de gestelde voorwaarden van het Dag. Bestuur maar wij zeggen het in kortere woorden. De heer Verhoeven. Ik zal u zeggen dat ik mijn onderzoek ingesteld heb in Vlijmen. Ik ben er echter zeker van dat ze er wel wat voor over hebben, daarom noemde ik maar f200. Zijdoen echter voor ons toch niet te veel en wij behandelen ze goed. Maar ik kan wel met het voorstel van het Dag. Bestuur meegaan als het op hetzelfde neerkomt. De heer de Kort en v. d. Brand. Ik zou in geen geval de overeenkomst langer aan gaan dan voor 10 jaar. De heer Verhoeven. Is het voorstel niet wat omslachtiger. De Voorzitter. Neen, alles is in ons voorstel vervat. De heer Verhoeven. Ik zie er geen bezwaar in als wij maar baas blijven. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van het Dag. Bestuur om de overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 10 jaar, mits de gemeente Vlijmen 73 in al de kosten van het lager onder wijs te Haarsteeg wil bijdragen tot een minimum van f 180 met algemeene stem men aangekomen. 2. Ingekomen stukken. a Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring wijziging begrooting. b. Idem met een paar kleine opmer kingen op de gemeente-rekening die bereids door B. en W. zijn beantwoord. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Armenbegrooting 1909- De Voorzitter stelt voor met de armen begrooting 1909 te wachten op de goed keuring van de gemeente begrooting. Aldus besloten. 4. Opruiming knotwilgen. De Voorzitter. Dan hebben wij nog te bespreken de opruiming van de knot- welligen staande op die perceeltjes aan de keiweg, die zijn verkocht, zij zijn hinderlijk voor de nieuwe eigenaars De heer v. d. Brand. Daar is niets tegen, die moeten daar worden opge ruimd. Besloten die te doen opruimen. 5. Ingekomen schrijven van den Bond van Staatspensioneering. Wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verhoeven. Is er al gezorgd voor een advertentie voor een onder wijzer te Hedikhuizen. De Voorzitter. Ja, die is opgezonden. De heer de Kort. De gemeente Vlij men draagt veel te weinig bij in de kos ten voor een stier te Haarsteeg. Dat zou ik anders wenschen te zien geregeld. De Voorzitter. Ik weet zoo precies niet wat Vlijmen bijdraagt. De heer Verhoeven. Ik geloof niet meer dan f 30. De heer de Kort en v. d. Brand, dat is veel te weinig. De heer de Kort. Haarsteeg geeft f 100 aan den stierhouder dan draagt Vlijmen in verhouding toch veel te weinig bij. Wij zijn toch niet verplicht alles voor Vlijmen te doen, ze proftteeren toch reeds al van de wegen en licht. De heer v. d. Wiel. Dan zou je het vee moeten tellen en ze daar naar laten betalen. De heer Verhoeven, Dan zou je aan een ander cijfer komen. De heer de Kort. En anders houden wij het maar heelemaal aan ons, dan blijven wij heer en meester. Na nog eenige discussie wordt op voorstel van den Voorzitter besloten dit punt aan te houden tot een volgei de vergadering. De heer Verhoeven dringt hierna nog aan, dat de stier zoowel in Hedikhuizen als itt Haarsteeg of wel publiek of we onderhandsch zal worden uitbesteed maar overal hetzelfde. Spreker zegt te zijn voor onderhandsche uitbesteding doch dan moet het ook in Haarsteeg zoo geschieden zoowel als in Hedik huizen. De heer Luijben is er voor om het te laten zooals het is daar er tot heden geen misbruik van is gemaakt. Na eene breedvoerige gedachten wisseling wordt besloten ook deze quaestie aan te houden tot eene volgende vergadering, welke nog in de loop van deze maand zal plaats hebben. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter deze vergadering. toen, op raa.l die mij gegeven was, de Pink Pillen te nemon. Deze hebben mij in weinig tijd volkomen genezen.' Mannen en vrouwen van vijftig jaar die deze getuigenissen hebt gelezen, gij zij t zeker niet zieker dan de schrijvers er waree. Zij zijn genezen. Daar voor hebt gij slechts te doen wat zij deden. De Pink Pillen zijn goed voor alle letliijd n en alle gestellen. Zij genezen de bloedarmoede, de bleekzucht, elgemerne zwakte, maagpijren, schele hoofd pijn, zenuwpijnen, hrupjicht, rheumatiek, zenuwuitputting, neurasthenie. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot- onder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en on streken bij de firma v, d. DRIES, Vischmarkt, Apot- ïeek VBosch Drogisterij //EXCELSIOR', Koninginnelaan, Herman J, A. Zegers, firma J. van Gils Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 dooien. Het is waarlijk treurig waar te nemen hoe gemakkelijk de man en de vrouw er toe komen den moed te verliezen, wanneer zij hun 50ste jaar bereikt hebben. Nauwe lijks laat hunne gezondheid maar iets te wenschen over, of zij zitten met de handen in het haar, zijn moedeloos en verzorgen zich niet. Dat is onnoodig, zeggen zij, wij zijn er te oud voor. Die verdrietige gees testoestand die niet den minsten grond heeft, hoogst nadeelig, Op vijftigjarigen leeftijd de man zoowel als de vrouw, al hebben de kloekheid van hun twintigste jaar niet meer, nog vol levenskracht, en om tot een gevorderden leeftijd te komen is uLts zoo goed als de krachtige wil er toe te komen, gezond te zijn en het noodige te doen om het zoover te brengen. Het bloed een staat vau zuiverheid en kracht on derhouden, daarin ligt het geheim van den ^eugdigen onderdom, zoo men er de regels der hygiëne en der matigheid bij in toepas sing brengt Oin het bloed in een staat van zuiverheid en kracht te onderhouden, is het voldoende bij het minste ver.-chijnsel dat zwakheid verraadt, de Pink Pillen te nemen die bloed en krachten gaven en de werking van alle organen verlevendigen. Laat ons eens zien wat de Pink Pillen kunnen doen voor iemand die de vijftig voorbij is en in een slechten gezondheids toestand verkeert. ffIk ondergeteekende Jan Willem Denne- ioom, woneude op den Strikke, bij Raur.o, oup 52 jareu, verklaar met deze dat ik veel geleden heb aan een staat van algemeene zwakte, aan zwakte in mijne ledematen, aan maagpijnelf, slechte spijsvertering met een slechten smaak in den mond en ook aan slaaploosheid. Op raad van den heer Ze- valkink, kleermaker te Rnurlo, die door de Pink Pillen genezen is, heb ik deze pillen genomen en na een korte behandeling ben ik geheel en al genezen.' De heer J. Pauw, Nieuwstraat te Wijk bij-Duurstede, 56 jaren, heeft ons het vol gende meegedeeld //Reeds sedert langen tijd leed ik aan een soort van zenuwuitputting, zoo hevig dat het mij byua onmogelijk was te weiken. Vele mid leien die ik beproefd had, waren zonder uitwerking gebleven. Ik besloot De Kongo na de annexatie. Petit Bleu meld, dat, nu de annexatie van den Kongo een voldongen feit is ge worden, door een vereeniging, die den titel voert ,/lTnstitut de commerce Solvay', een plau gemaakt is voor 't houden van voor- lezingen over dit ouder werp en wel door specialiteiten in koloniale aangelegenheden uit elk der vier grenslanden Duitschland, Engeland, Frankrijk en Holland. De spreker uit ons land, die het onder werp behandelen zal: wDe taak der parle menten in koloniale aangelegenheden' ia het Tweede Kam rlid mr. C. Th. van De venter. Bij het voortgezet debat in de Kamer over de militaire kwestie verklaarden de radicaal Lorand en de katholiek Beernaert aanhangers te zijn van persoonlijken dienst plicht, doch een verkortiug van diensttijd te wenschen. Eerstgenoemde vroeg, of ook België een wenk had gekregen van buiten- landsche zijde, evenals Nederland om de weermacht te verbeteren. De liberalen Janson en Neujean stelden een motie voor, die de verklaringen van den minister van oorlog goedkeurt en een wetsontwerp verlangt, dat den algemeeneu dienstplich', als eenig middel erkent om op den duur Belgie'a onafhankelijkheid le ba- waren. De minister van oorlog had zich voor algemeenen dienstplicht verklaard, doch dit was zijn persoonlijke overtuiging niet die der geheele regeering. De internationale toestand. Als we eenige berichtgevers mogen gelooven, dan zou binnenkort een ver andering te wachten z n in de koppige bonding der Donau-monarchie. Frans Jozef zou eeu einde willen zien aan de spanning en daarom tot toegeven geneigd zijn. Het zou volstrekt geen wonder zijn, als Frans Jozef, wiens vredelievendheid bekend is, inderdaad ter wille van den vrede aan zijn ministers een wenk had gegeven om vau gedragslijn te veranderen. Men begint langzamerhaud algemeen in Europa te voe len, dat het zoo niet langer meer duren kan. De spanning duurt nu al zoo lang en wordt met den dag ondragelijker. Een offi cieus getiDt bericht uit Londen aan de Politiscbe Correspondent is teekenend voor de meeuing in gezaghebbende kringen buiten de Donau-monarchie. Zooals een telegram ons al gemeld heeft, is in Praag en de omliggende districten ein delijk de staat van beleg afgekondigd. Men had het giaag nog wat willen uitstellen met het oog op het jubilé des keizers, maar de toestand werd te erg. Omtrent de onlusten van Dinsdag werd nog het volgende gemeld <*De ongeregeldheden begonnen, zooals langzamerhand gebruikelijk wordt, met aan. vallen op de Duitvche studenten, waarbij weder drie van dezen werden gewond. De afgevaardigde Wolf bracht eenige zeer on aangename oogeublikken door. Hij werd op straat plotseling door ten troep volk» aan gevallen, er werd geroepen//Slaat hem dood, werpt hem in het water', en slechts met veel moeite konden de bereden politie agenten hem in veiligheid brengen. Tegen den middag kwamen er op den „Graben' weder relletjes voor, zoodat de politie het plein moest schoonvegen. Tegen vier uur reden ongeveer honderd studenten uit Duitschland, die wareD overgekomen tot bijwoning van 'l leggen van den eersten steen

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1