Gemeenteraad van Waalwijk EIH GEHEtLEM iH8DE0EL, Gepssfeüflzeefrfe Roomboter. Verzamelt gebruikte Postzegels Bureau Betlehem Burgerlijken Stand. Advertentiën. Arn. Suijs, Notaris VAN HAM MONSTERBOEKEN Antoon Tielen. Vaals (Limburg.) Correspondentie, Uitvoeringen publiek verkoopen Eerste Langstraatsche Stoomz ui velfabriek. Rijspostspaarbank. tl andelsbcrichten Visite- en Trouwkaarten, Adreskaarten en Menu's aan de lift van een ondergrondsche spoorweg staande kregen zij het lichaam van den liftman, die van een groote hoogte viel, op zich- De liftman kwam om en het jonge echtpaar werd ernstig bezeerd vooral de echtgenoot, die er blijvend nadeel van kan hebben. De 2 stelden etn eisch van schadeloosstelling in tegen de maatschappij, die er van af trachtte te komen met de bewering, dat de liftman zelfmoord had gepleegd. Wat getuigen van dien man vertelden maakte dat lang niet onwaarschijnlijk, want hij had al telkens van zelfmoord gesproken liep altijd met een scheermes in den zak had al eens over een brug willen sprin gen enz. Maar de gezworenen veroor deelden Woensdag de maatschappij, aan den heer Macaulay f 9000 schadever goeding te betalen, en aan mevrouw f2400. Misdaad ie Merxem. Maandagavond werd de gemeente Merxem in opschud ding gebracht door een verschrikkelijke en levens geheimzinnige misdaad, die in het m'dden van het dorp gepleegd werd en dan nog om zoo te zeggen in het volle van den dag. In het huis 206 der Bredabaan, een weinig voorbij de »Laat Los4, wonen de echtelieden Van Oevelen-Aerts, die een kruidenierswinkel houden. Maandagavond omstreeks 8 uur kwam de broeder thuis en ontdekte het eerst de misdaad. Als gewoonlijk kwam hij langs den winkel binnen, waarvan de deur in den gang uitkomt, om daarna in de achter den winkel gelegen keuken te komen Nauwelijks had hij de deur der keuken geopend of een ijselijk schouwspel zag hij voor zich. Zijn zuster lag op den grond met het hoofd omwonden door een doek, zonder eenig teeken van leven te geven Als een waanzinnige snelde hij de straat op, schreeuwende moord 1 moord I De buren kwamen toegesneld en enkele oogenblikken later stond er een massa volk voor het huis. De vrouw lag dwars in de keuken, op den rug, de handen samengebonden op het lichaam, door middel van een stuk linnengoed, behoorende aan het slachtofter De voeten lagen onder de kachel en zij had de beenen opgetrokken. Zooals wij zeiden was het hoofd om wonden door een stuk linnengoed, dat de misdadigers in de keuken uit een waschmand hadden genomen Rond den hals werd een dubbelgedraaid koord zgn. zakkenband, gevonden, die als strop rond den hals lag. Twee geneesheeren konstateerden, dat de vrouw reeds dood was, alhoewel het lichaam nog warm was. tengevolge van verwurging. De misdaad moet volgens de dokters, tusschen 6 en 7 uur hebben plaats gehad. Daar de vrouw in een belangwekken- den toestand verkeerde, hebben de dok ters nog eene operatie gedaan, echter zonder gelukkig gevolg. De adjunkt-inspecteur van politie Rooms, hield zich intusschen met het eerste onderzoek bezig. Dadelijk sprong in 't oog dat diefstal de drijfveer der misdaad was, want de kerels hadden een legkast, die naast den schoorsteen stond, opengebroken en doorzocht. Dit was alles wat er in de keuken te be speuren vielniets deed veronderstellen dat er eene worsteling had plaats gehad want niets was opengebroken of niet de minste wanorde heerschte er in huis. Een zeeramp. Een telegram uit Tokio meldtVijf en dertig visschersbooten zijn eergisteren bij Hawatsji in de baai van Hatsoe-eiland door een wervelwind overvallen. Men zegt, dat 350 visschers omgekomen zijn. Bandieten in een tram. In de handels wijk van New-York hielden bandieten 's nachts tusschen 3 en 4 uur een tram aan, die een groot gezelschap van een partij huiswaarts voerde. Met revolvers bedwongen zij het trampersoneel en plunderden daarop de passagiers geheel uit. De heeren werden van hun porte- mounaies en de dames van haar sieraden tlast. De roovers moeten totaal voor f 5000 an juweelen en f2000 baar geld als buit hebben meegenomen. een opmerking van den heer J. Timmer mans Wzn., dat niet is opgenomen het besluit, dat voor het bezit der acte hand werken geen vergoeding gegeven wordt, worden goedgekeurd. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het op 17 Nov. 11 gekozen raadslid den Heer Houben. De Voorzitter: >ik benoem de heeren Hoffmans, Klijberg en Verbunt als com missie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Houben. De heer Hoffmans, deelt na onderzoek mede dat de commissie ze in orde heeft bevonden, en voorstelt ze goed te keuren. Aangenomen 2. Vaststelling der gemeente arme- en gasthuis-rekening 1907. De Voorzitter: »een en ander heef! ter visie gelegen en stel voor het goed te keuren. Aangenomen. 3. Salaris-regeling onderwijzeressen nuttige handwerken. De Voorzitter >Mej Paaijmans heeft ontslag aangevraagd, en 't desbetreffend schrijven wordt door den waarnemenden secretaris voorgelezen. Mej. Paaijmans vraagt ontslag van het geven van onderwijs in de nuttige hand werken aan de openbare school, daar hare diensten thans niet meer noodig zijnzij dankt den raad voor het ge durende verschillende jaren in haar ge stelde vertrouwen. De Voorzitter: >in overleg met de plaatselijke schoolcommissie stellen B. en W. voor Mej Paaijmans't gevraagde eervol ontslag te vcrleenen, met ingang van 1 Mei, na afloop van den cursus, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Aangenomen. Na 1 Mei zullen dus de lessen in de nuttige handwerken aan de openbare school worden gegeven. Zij die les geeft ontvangt dan f 50, als 't noodig is, zal ook de tweede onderwijzeres worden aangesteld en ook f 50 krijgen. De heer Hoffmans >gaat dat salaris ook met 1 Mei in.» De Voorzitter: »neen, met 1 Januari 1909.» De heer Klijberg: »ik meende met 1 Januari 1908.» De heer van Schijndel»ze heeft toch al les gegeven.» De Voorzitter 't Is zoo besproken in de plaatselijke schoolcommissie, ik zeg alleen wat is besloten door B. en W. in over leg met de commissie. Mej. Paaijmans krijgt ontslag bij het einde van den cursus nl. 1 Mei en Mej. v. d. Linden vanaf 1 Januari f50, en de tweede als het noodig blijkt dat ze les geeft,ook f50.» De heer van Schijndel»de heer Klijberg is toch ook lid der commissie. De heer Klijberg»ja, ik meende 1 Januari 1908.» De Voorzitter»u waart niet bij die laatste bespreking tegenwoordig. Aangenomen. 4. Vaststelling der begrooting v. 1909. De heer Bern. Timmermans-Verschure rapporteur der commissie van onderzoek vraagt, alvorens tot artikelsgewijze be handelen der begrooting over te gaan, 't woord en zegt Mijne Heeren. Alvorens tot de eigenlijke behande ling van de begrooting 1909 over te gaan neemt de commissie de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te moeten brengen Toen onze commissie dit jaar uit de handen van B. en W. de begrooting'09 ontving en nauwlettend had doorgezien, bleek al spoedig dat er met de door de zelfde commissie verleden jaar ge maakte opmerkingen a. om een begrooting op te stellen waardoor voor goed een einde werd ge maakt aan het telken jare terugkeerend gesukkel met de geldmiddelen in den loop van het dienstjaar en b. om sommen op de begrooting uit te trekken voor verschillende werken waardoor afdoende verbeteringen ver kregen werden. ook dit jaar wederom geen rekening was gehouden. De commissie besloot daarom een parig zich met het volgende schrijven tot B. en W. te wenden kaaimuren aan de haven door hiervoor de noodige bedragen in cijfers uit te trekken. Daar de werken sub I en II voor het tweede jaar Pro Memorie op de begroo ting voorkomen, en sub III zeer nood zakelijk is, za! het toch wel in de be doeling van uw college liggen, deze werken binnen den loop van het jaar te doen uitvoeren. Verder is het raadsbesluit van de ver bouwing der school, voor de splitsing der twee laagste klassen nog aitijd niet uitgevoerd. Ook vermeent de commissie dat de tijdelijke leening voor kasgeld nog altijd onafgelost is. Verder zegt de memorie van toelich ting van de gasfabriek, dat bij het niet sluiten van eene geldleening voor uit breiding kapitaal, de winst zal moeten verdeeld worden voor het aanschaffen van muntmeters eene toelichting waar door het met zorg gezochte evenwicht der begrooting verdwijnt. Om aan bovenstaande opmerkingen tegemoet te komen, en om eene be grooting daar te stellen, die de periodiek terugkeerende financieele moeilijkheden gedurende het dienstjaar voor goed van de baan schuift, zullen dc maatre gelen moeten genomen worden, waarop reeds het vorig jaar deze commissie aandrong. Een leening zal absoluut noodzakelijk zijn, en in verband hiermede, zij het wellicht tijdelijk, eene verhooging van den hoofdelijken omslag.» vrouw en de voor dit nummer nummers verschoven Ingezonden stuk. »De alcohol" is te groot en zal een paar moeten worden. »Een gewoon schoenmaker4, voor heden te laat. RED. Concertavond te geven door het Fan fare-Corps »Sirena4 te Vrijhoeven- Cappel, op Dindag 8 December a.s. In de zaal van den Heer L. F. van Dongen te Capelle, Vaartkant. Aanvang 7Vs uur. Uitgenoodigd door B. en W. tot eene bespreking om zoo mogelijk tot een vergelijk te komen, heeft, wat de hoofd punten betreft, tot geen overeenstem ming mogen leiden. Betreffende de MemoriepostenVer betering bestrating en Verbetering van de rivier de Loint merkten B. en W op, dat door hen nog geen definitieve plannen hieromtrent gemaakt waren doch dat zij het voornemen koesterden om in den loop van het komende jaar aan den raad een leeningsplan voor te leggen dat de uitvoering dezer werken mogelijk zou maken. De Commissie meende daarop te moe ten antwoorden dat bovengenoemde verbeteringen al jaren en jaren in de pen zijnde, de daarop betrekking heb bende memorieposten al jaren op de begrootingen fungeerende, toch met eenigen grond verwacht mocht worden die plannen intusschen zoo'n vasten vorm hadden aangenomen dat de daarvoor benoodigde sommen nu in deze begroo ting zouden zijn opgenomen. Wat vernieuwing Kaaimuren haven aanbelangt ontving de Commissie bij monde van den Wethouder, den heer Gragtmans, (tevens lid der Haven-com missie) de besliste verklaring dat een vernieuwing niet dringend noodzakelijk was en volstaan kon worden met het gewone jaarlijksche onderhoud. Dit punt zou trouwens nader door een rapport der Haven Commissie worden toegelicht Nu B. en W. zich zoo sterk kanten tegen een verhooging van belasting, die de uitvoering der veranderingen in de begrooting door de Commissie voorge steld, zou te weeg brengen en B. W. tevens de verzekering geven toch tot uitvoering van de voorgenomen werken het volgende jaar te zullen overgaan heeft de Commissie gemeend niet verder te moeten aandringen en de beslissing in deze aan den raad te moeten overlaten. Openbare vergadering op Vrijdag 4 December, des avonds 68/* uur. AAN DE ORDE 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het op 17 Nov 11. gekozen raads lid den heer Houben. 2 Vaststelling der gemeente arme- en gasthuis-rekening 1907 (ter visie.) 3. Salaris-regeling onderwijzeressen nuttige handwerken. 4. Vaststelling der begrooting v. 1909 5. Machtiging tot verpachting van het marktgeld over 1909. 6. Reclames Hoofdelijken Omslag. Voorzitterde heer Burgemeester. Afwezig de heer van den Broek. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend en de leden welkom geheeten heeft, leest de le ambtenaar ter secre tarie (de secretaris is wegens ongesteld heid verhinderd) de notulen voor, die na Aan Burg. en Weth. van Waalwijk. Onze commissie heeft, na grondig de gemeentebegrooting 1909 te hebben on derzocht, gemeend egenover den raad niet verantwoord te zijn, deze begrooting zooals ze thans is opgesteld, door te maken op en aanmerkingen, te trachten pasklaar te maken voor den dienst 1909 De door dezelfde commissie verleden jaar voorgestelde en verdedigde nood zakelijk ingrijpende veranderingen ia de begrooting 1908, mochten bij de meer derheid van den Raad toen geen bijval vinden. Intusschen is gedurende het jaar 1908 ten duidelijkste gebleken dat de toen door de commissie voorgestelde verandering ten zeerste noodzakelijk waren. In de plaats van »Pro Memorie4 zou de commissie gaarne op de begrooting zien gebracht le Verbetering van bestrating etc. 2e Verbetering van de rivier de Loint. 3e Vernieuwing «f verbetering der De heer J. Timmermans Wz.»een en ander is opgemerkt omtrent het be sprokene tusschen de commissie en het dagelijksch bestuur. Ik heb de eer nu voor te stellen, over te gaan tot be handeling der hoofdstukken der be grooting, dan kunnen we daarbij de op merkingen dier commissie hooren en daarover zoo noodig discussie voeren, dit zal ter bekorting van onzen arbeid wenschelijk zijn, tenzij mijn collega, de heer Gragtmans 't dienstig zou achten omtrent de haven vooraf iets te zeggen. De heer Gragtmans: »de havencom- commissie heeft vergaderd, doch de in structie voor den havenmeester nog niet vastgesteld. Wel hebben we ernstig overwogen de vernieuwing kaaimuur en bevonden, dat zulks nog niet noodzake lijk is, die kan nog best eenige jaren mee. De herziening der instructie is zeer noodzakelijk, die is zeer verouderd, da teert reeds van 74. Deze instructie zal den raad voor de nieuwe benoeming worden voorgelegd. Daarna wordt overgegaan tot de be handeling van de verschillende hoofd stukken, die we genoodzaakt zijn te geven in ons volgend nummer. We geven in het kort de voornaamste besluiten De hoofdelijke omslag is met f 1000 verhoogd en gebracht op f10500. Voor volksconcerten is een bedrag van f125 uitgetrokken. Het in een persoon ver- eenigd zijn van directeur der gasfabriek en bouwkundige is nog voor een jaar bestendigd, met bedoeling dat B. en W. dan met plannen komen om een beteren toestand te scheppen. De begrooting is aangenomen in ont vangst en uitgaaf op f 82216.29. "waalwijk^ DRÜNEN. SPRANG. CAPELLE. WASPIK. RAAMSDONK. HEDIKHUIZEN. prijzen ongekend hoog opgedreven. Voor kalfsvellen o.a. en alle lichte huiden en vellen bestemd voor overleer bereiding is de stijging enorm. De overlederfa- brikanten hebben ingezien dat de hui dige toestand (ongunstige verhouding tusschen ruwe waar en leder) totaal on houdbaar is, zoodat in toonaangevenden kring voorbereiding tot prijsverhooging voor gelooide producten in oyerweging is. Paardenhuiden deelen nog altijd in mindere mate in de opgaande bewe ging en paardeleder naar evenredigheid. Ruwe vellen voor chroomleder meer speciaal geitenvellen o.a. zijn 20 tot 30% gestegen, hetgeen ruim 10 cent per voet beteekend Eenige groote fabrikanten in 't buitenland hebben den arbeid tot bijna de helft verminderd in afwachting van meer loonende prijzen voor hun fa brikaat. Alle soorten huiden in een woord op alle productie- en stapelplaatsen zijn zoo hoog, dat er geen evenredigheid bestaat tusschen ruwe waar en gelooid en be reid leder. Deze anomalie kan niet lan ger voortduren, er moet dus wel van de eene of andere zijde verandering komen. Uit Havre en van Duitsche hoofdmark ten komen berichten van vluggen handel, 1 hoogere prijzen en weinig voorraad. Te Antwerpen werden in de laatste 8 dagen verkocht 14249 huiden waaronder 600 stuks droog gezouten en 56 droge paardehuiden. Verder 6807 droge en 6786 gezouten os- en koehuiden. Voorraad op 2 De cember slechts 76.000 stuks. Onze leermarkt heeft geene veran- deringondergaan, bij tamelijk goedevraag wordt in ons land besteed f 1.65 tot f 1.82Vs per K.G. voorgoed tot prima zwaar zoolleder. Schors en andere looimiddelen met eenigen omzet aan stationaire prijzen. 't Zij mij geoorloofd aan de velen, van wie ik op mijn koperen priester feest een gelukwensch mocht ontvangen, langs dezen weg mijn oprechten DANK aan te bieden. R. K. Pr. en Kapelaan te Waalwijk. te Kaatsheuvel, zal voor de kinderen PAULUS SNOE REN. Maandag 7 December 1908, 's middags een uur, aan den Vaartkant te Kaatsheuvel, a conta?it DRÜNEN. FIJNE Prijs deze Binnen de Baa'dw'jk en ran hui». week f 1.30 per kilo kom der gemeenten Drunen Waalwijk Donderdag franco Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand No vember 1908 Ingelegd f 10200.08. Terugbetaald f 9859.92. Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 5147. Omtrent de stemming der huidenmarkt zou men kunnen herhalen wat reeds se dert geruimen tijd is waargenomen en in onze wekelijksche berichten vermeld, nl. dat de hausse-beweging nog steeds en zonder tusschenpoozen, voortgaat. Voor sommige artikelen worden zelfs de met prijslijst en letterproef van worden steeds gaarne ter inzage verstrekt. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerijk van alle Landen zells de meest gewone, ten gunste der opleiding van minvermogende jongelieden tot priester missionaris. Als aan denken ontvangt men religieuse voorwerpen. Voor verdere inlichtingen en toezending van Postegels wende men zich tot het AAN DE ORDE: GEBOORTEN Johanna dv. C melis van Kuijk cn 31. Span. OVERLIJDEN A- to ins J. VV. Westphal 14 j. Johonna au.Kuijk 4 d. GEBOREN Johanna Maria d Adr v. Loon en Franc. v. Delft Coinelis Benedicius zv. Adr. v. d. Biggelaar en Maria 01. Kanters Johanna Catharina dv. Ant. v. d. Diepst!ateu en Adr. v. d. Made The- resia Adriana dv. Leo van Halder en Th v. d. Sar.dec. OVERLEDEN Catharina Reuvers echtg. van VV. van Ochten 58 j. Muria v. Raveslein eehtg- van Mart. v. d. Ven 62 j. Helena v. d. Aa ecliig. van Ant. v. d. Geld 62 j. Hendrina Jehocl echtg. v*n Bartholo- meus Bogaerts 70 j. Petronella Veltman 39 j. HUWELIJKEN Corn. Brok 31 j. en Theodora Berdina Geurds 34 j Joh. Brok 36 j. en Wouierina van Giersbergen 28 j. Joh. Ant. Verdiestn 33 j. en Jol). Ant. Cec. v. Iersel 27 j. Wilb. Juh. Jos. van Os 28 j. eD Anna v. Siralen 36 j. Mart. van Huhen 36 j en Johanna v. Hclvoort 33 j' GEBOREN Cornelia Johannes zv. Gijabert Nicolaas Wouter van Caem en Elisabeth Johanna Maijers Leonard us Hendrikus zv. Adrianus Ockers en Jehonna Antonia Leonora de Roou Bertha dr. Jacobus van der Velden en Adriann van Wezel Johannes Joainuszv. Maurifs M »ndemaker8 en Margaretha Ophortt Dirk Cornelia zv. Johannes Renooij en Cornelia JohanDU Schuller Jacoba Adriana dv. Pieter Braspenning cn Alida van der Schans. OVERLEDEN Adri»nus Pieter vau der Hoeven 2 j. Arnolda do Rooij 17 mod. Jo hanna de Roon 2 mud. M. chtel Bras penning 3 mnd GEBOREN Machiel zv. Adriaan Wouter Heij mans en Johanna Maria Komraers Adriana dv. Adrianus Knenm en Johanna Cornelia Vchoeven Elisabeth dv. Adria nus Mouthaan cn Joliam a van den Boom Adriana Maii» dv. Antonie Remmeren en Anionetta vau Hoo»en Maiijnus zv. JohanDes Rijken cn Cornelia Leentje van Tiloorgh Cornelia Maria dv. Johunnes van Peer en Adiiana Kluijtenaar Pieter Cornelis zv. Arie Duibert 31 liepaard en Janna Elizabeth Wesibroek Teunis Antonie zv Adriaan Rijkenen Wilhelmina van Mtusirig!. OVERI EDEN Adriaua P. ans 70 j. wed. van Jozua den Hollander Jacoiuijna Johan na dc Roon 69 j. wed van Mat heu9 Gije- bert van Alphen Everdira de Bodt 72 j. wed. van Anionic Wagr mnkeis Adriana van Kuijk 82 j wed. van Kneuraad Vissers. HUW.— AFK. Antonie van Peer 24 j. te C.- pelle en Adriana Maiia van de Laar 21 j. te Dongen Pieter K'ootwiik 43 j. te Capelle en Pictemelln Chii toffelina van Dongen 27 j. te Vught. GEBOREN Sija dv. Simon F*ro en Anna M. Ockers Huberius J. zv. Nicolsas IJpelaar en Hendrika A. van Boxtal Adiianus H. zv. Adriaan L>nkhaarcn Maria Rosenbrand Antonia M. dv. Marlnus Smits en Hen drika van den Moseelaar. OVERLEDEN Maria Cornelia Johanna Lan- genwerf lj 31arinus Johannes van der Rijken 1 mnd. Wilhrlmina Adriana Hooijraaijers 9 mud. Johsnna van Turn hout wed. van Adriaan Bruijsters 88 j. GEBOREN Johannes zv. P. van Oort enM.J. Darner, Maria Theuntjedv.A Pruijsers en P. van der Wiel Willem Hendrik zv. W. H. van Ommeren en J. Blok. OVERLEDEN Adriana Maria van Dongen 6 mnd. GEBOREN Wilhelmus zv. AntoDie Scheij en Clasina van Bijnen Huberta dv. Huber- tus van Loon en Catharina van G®8'*3* Theodorus zv. Wilhelmus H. Walk en Theodora M van Liempde - Gerardus J. zv. Antonius E. Kooien en Godefnda de Bont Johannes A. zv. Theodorus van Bijnen en Maria Kolen. OVERLEDEN Leonnrdus H. van der tleijden 6 mnd. Egidius A van Engelen 17 d. Leonardus van Engelen 20 d. GEHUWD Gijsbertus Kipping 22 j. en Maria C. van de Griendt 19 j. KAATSHEUVEL, 4 Deo. De prijs der boter waa heden op de mija hoogste prijs f 1.25, middelprijs t 1.20. laagste prijs 1,07. DUSSEN, 4 Dec. Boterprijs per K.G. van fl.f 1.20. Middelprijs f 1.14. Aanvoer 222 K.G. Eieren f 1.70 per 26 sfuks. TILBURG, 4 Dec. Boter f 1.05 a f 1.15. Eieren 7 a 8 cent per stuk. WAALWIJK, 4 December 1908. Koeien f180 260. Vaarzen 1130— f200. Varkens aangevoerd 50 stuks. Prijzen van f 5 tot f 9.50 Boter aangevoerd 615 KG. Boter prijzen f 1,10 tot f 1,18. Eieren prijzen van 71/» tot 8 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 6