Tummer 99 Zondag 13 December 1908. 31e Jaargang Tweede Blad Gemeenteiaadsvefgadefing, Ingezonden Stuk-en. (Buiten verantwoordelijkheid der Radactie). Aan X Kaatsheuvel. Uwe bewering als zou ik met mijn vertoog te lang gewacht hebben, is maar gedeeltelijk waar. (Zie onder correspon dentie van dit blad van 22 Nov.) Als Uw schrijven nu bedoeld is om S te verdedigen had ik liever gehad U op de kwestie zelf waart ingedaan, op mijne vraag geeft Gij gewoon geen antwoord. Hoe het verder mogelijk is dat Patroons allemaal goed zijn en toch vele mis bruiken hebben is mij een raadsel Wat die brood- en winkelgeschiedenis aan aat die heeft al zoo dikwijls in den cho gestaan. Trouwens de Heer v. Beurden heeft nogal veel gedaan om dit euvel weg te krijgen. Het lust mij echter niet nog langer over deze zaak te schrijven, ten eerste omdat Gij om de zaak zelf heendraait en ten tweede omdat ik acht mijn gevoelen voldoende uiteengezet te hebben. Dankend voor de verleende plaatsruimte Een gezvoon schoenmaker, Aan een %cor ganiseerd scheenmaker te Besoijen, I Naar aanleiding van Uw ingezonden stuk het volgende. Gij schrijft deVakv. keurt zulke handelwijze ten sterkste af. Nu goed maar waarom dit dan ook niet eens in Uw orgaan geplaatst. Gij weet toch heel goed dat wanneer een patroon zoo gehandeld had het er wel in gestaan zou hebben. Door verschillende werk gevers hier in Waalwijk is voor eenigen tijd een adres aan den Gemeenteraad van Besoijen gericht, de kermissen voor taan gelijk te doen vallen. Uw Ver. wier leden toch al meest belanghebbenden zijn heeft aan deze actie heelemaal geen deel genomen- Mijne bedoeling is niet geweest de Vakv. te blameeren, doch op eene tekortkoming te wijzen. »Ik acht deze zaak thans voldoende toegelicht.* Dankend voor de plaats ruimte Een gewoon schoenmaker. de moeders, insgelijks op het jonge meisje, door alle ons ten dienste staande middelen, opdat ze doordrongen worden van de noodzakelijkheid van hun voor beeld, hunne medewerking, tot het wel slagen eener zaak, die thans, meer dan ooit, beschouwing overwaard is ja, voor alsook moet het jonge meisje wel beseffen, het nut van alcoholbestrijding opdat haar haat voor den alcohol haar geleide bij de keuze van een echtge noot. Geheel de toekomst hangt daarvan af, van hen, en van het nageslacht. Vooral, omdat de vrouw zoo veel vermag in den strijd, die aangebonden moet worden tegen den drankdemon, is het noodig. dat zij zich schare onder de fiere helden der drankweer. Veel goeds is er al tot stand gebracht door de z.g. Maria- en Anna-vereenigingen. Doch er moet ontzaglijk meer gedaan worden, dan er al is gedaan. Ik bedoel, door de vrouwen zelf, in hun eigen kring van het huiselijk leven. Is de man uit den aard der zaak meer geroepen, om het woelige tooneel der menschelijke samenleving te betre den, de vrouw heeft in haar hui.'houden haar wereld op zich zelf. Daar is haar plaats en vandaar uit kan zij den drank duivel bevechten, die tracht binnen te dringen. Zij moet door aan het gezin het cachet van echte huiselijkheid te geven, eene sterke vesting bouwen tegen het leger van Koning Alcohol. En dat in twee opzichten. Eerstens, moet zij de opvoeding des kinds zóó inrichten, dat het den alcohol verfoeit, en, tweedens, moet zij haar echtgenoot een gezellig tehuis weten te schenken, waardoor deze het gezegde »Eigen haard is goud waard,* ten volle waardeert. Laten we 't eene na 't andere eens even nagaan. Wat moet de moeder doen, wil het kind een afschuw krijgen van alcohol, als het ouder is geworden Me dunkt, als we eens even in gedachte de huis gezinnen binnentreden van hen, die matigheid als eene deugd beschouwen beoefenen, en van degenen, die teekenen de bewering dat zijn positie onmogelijk de vergadering; aanwezig de leden van is gemaakt omdat f 10 niet voldoende is voor Son, de Bont, Klaassen, Teunen, Sagt, "■ÜrSrSSd Holl.r polder, alhier dio het toch Smeur, Zijlmans, Kamp en Gijsman af- Geachte Redactie De vrouw in den strijd tegen Koning Alcohol. I. In miin vorig »stukje* beloofde ik, heden in het kort aan te geven, wat I de vrouw kan en moet doen tegen 't alcoholisme, aan welke toezegging ik heden voldoe. De lezer verwachte van !mij niet eene wetenschappelijke verhan deling over dit onderwerp, doch slechts eene causerie. De jarenlange ondervinding van tal van geleerden, die het heil des volks beoogden, heeft ten duidelijkste bewe zen, dat, zonder op te houden de drink gewoonten bij den man te voorkomen, er vooral aan gedacht moet worden, ze bij kinderen te verhoeden. Welke is de weg daartoe Natuurlijk is het de taak van hem of haar, die met de opvoeding is belast de onderwijzer, maar op de aller eerste plaats de moeder des kinds. Zal het zaad, door den onderwijzer uitge strooid, met zekerheid ontkiemen, dan moet de grond zijn voorbereid door de moeder. Zeer duidelijk wordt ons de noodza kelijkheid hiervan aangetoond in een der brochures, door 't Belgisch Secretariaat van den »Vaderlandschen Bond tegen Alcoolism* verspreid: La femme contre Valcool.(Conférence de M. Frank), en in het zeer bevattelijk opstel van Mej. Marie Parent, Bestuurster van het »Jour- nal des Mères). Wat laatstgenoemde daarin mededeelt, komt in hoofdzaak hierop neer zoolang de moeders niet bekeerd zullen wezen tot de gedachte van de weldaden der matigheid, zullen de uitwerksels der propaganda onvolledig zijn. Talrijke be koringen omringen den jongeling, waar aan deze slechts dan moedig het hoofd kan bieden, indien zijne moeder hem van kindsbeen af heeft getoond door haar voorbeeld en later door woorden hoezeer matigheid achting verdient, en hoezeer de tegengestelde ondeugd de noodlottigste gevolgen na zich sleept, en dan zullen de lessen, in de school ontvangen, die van den huiselijken haard komen bevestigen. Werken we dus, propagandisten, op waarlijk niet om de dubbeltjes behoeft to lateu, ook in dienst heeft een polderbode en wegwerker die beiden in huD dienst een rijwiel gebruiken waarvoor hun geen cent vergoeding wordt uitgekeerd. Dat het zelfs nog zeer door u wordt betwij feld of aan postbeambten, die toch zeker heel wat meer en gewichtiger diensten verrichten dan de gem. bode M. en de nachtwaker H wel ooit eenige vergoeding van Rijkswege voor het dagelijksch gebruik kunner fietson wordt uitgekeerd omreden dat deze menschen, even min als de beambten in dienst der gem. Dossen, niet verplicht worden een rijwiel in hun dienst te gebruiken. J v zie je, als zoo een en ander eens wordt duidelijk gemaakt begin ik toch ook in te zien dat d» Raadsleden van Dossen toch nog niet zoo heel rrg hebben misdreven en geloof ik ook niet dat H. Ged. de begrooting zullen afkeuren terwille van een schoenlapper—ge meentebode en nachtwaker. Dan zal ook het belasting betalend deel der inwoners van Dus- sen moeten erkennen dat het algemeen belang door u nog niet zoo hoel erg wordt verwonr loosd, zelfs al zou, wat zeer ware te wenschen, bij een volgende gelegenheid den post voor onderhoud rijwielen, door uw toedoen, geheel van do bpgrooting verdwijnen. Ieder welden kend burger zal ten slotte met lof gaan spreken over die leden van den raad die steeds durven toonen dat ze niet alles stilzwijgend gelieven slikken wat hun wordt voorgezet door B. en W. die de gemeentekas nog steeds, ter wille van hun beschermelingen, bescheuwen als 'n melkkoe die maar altijd blijft geven. Dassen 8 December 1908. KEES. en de jeneverfiesch eene eereplaats gunnen in het >opvoedingsstelsel« en huiselijk leven, zullen we gemakkelijk tot de conclusie komen, dat met zorg dient gewaakt te worden, dat het kind in zijne jeugd vreemd blijve aan elke alcoholische prikkeling. Ger. Ermers Wzn. Baardwijk. (Wordt vervolgd.) Aan de Edela^^Rtleeren Leden van den Raac^W Dus sen. Bij het lezen var het adres verzonden aan Het ren Gedeputeerde Staten door J. A. Meyers C. S. voorkomende in de Echo v/h Zuiden dd 6 dezei heeft zien zeker wel een gevoel van berouw en zelfverwijt van u meester ge mankt, en stellig hebt ge na dien tijd reeds mwngen slaaplojzen nacht doorgebracht, steeds gekweld door de gedachte, dat door uwe schuld de positie van drie oppassende eerlijke ambte naren ouzer gemeente, de lievelingen van ons dagolijksch bestuur, is onmogelijk gemnakt, alleen, omdat ge niet stilzwijgend koDdet goedkeuren dat op de gem. begroeting 1909 werd uitgetrokken eene som van 3 maal f25 voor onderhoud van fietsen. Doch dit niet alleen, noen aan nog grooter zonden hebt ge u schuldig gemaakt. Ge hebt, door u tegen het voorstel van B. en W te verzetten, ge handeld in strijd met de wet, je hebt het algemeen belang verwaarloosd. Wist je dat nog niet heereu leden van den Raad van Dussen Weet je dan niet dat leden van Raad in de eerste plaats verplicht zijn de wetten te hand haven en te werken steeds in het algemeen belang Foei 't is schande. Vindt ge nu zelf niet dat het voor raadsleden heelouvooi- zichtig is besluiten te nemen, welke ten slotte blijken te zijn in strijd met de wet en het algemeen belang. Gelukkig bezit Dussen nog knappe kop stukken, caliber Meijers Co. die je eens zullen toonen dat je niet steeds straffeloos de voorstellen van B en W. kunt tegenwerken. Ik ben zeer nieuwsgierig wat je tot je verdediging zult aanvoeren wanneer*ge bin nenkort voor H. Ged. uwe euveldaden zult hebben te verantwoorden. Zult go dan wellicht beginnen me' in de eerste plaats er op te wijzen, dat het voor eene gem. als Dussen, wier schuldenlast van jaar tot jaar toeneemt, wier ingezetenen telken jare hun aanslag in den hoofdelijken omslag zieu verhoogen, onverantwoordelijk is van B. eu W. jaarlijks op de begrooting met nieuwe posten aau te komen die uitsluitend moeten dienen om de troetelkinderen en stille ver klikkers te bevoordeelen ten kosten van do belastingbetalende inwoners. dat door adressanten bovendien nog leugens worden opgedischt in hun adres aan Ged. St. wijl het toch algemeen bekend is dat door den veldwachter Spiegels nooit in zijn dienst een rijwiel word gebruikt, ja dat deze persoon, in weerwil van zijn herhaalde pogingen daartoe, het nog nimmer zoo ver heeft kunnen brengen zich op zoo'n tweewielig voertuig in evenwicht te houden Toch durft zoo iemand te onder Drankbestrijding. Op Zondag 6 December hield de Maria Vereeniging te Dussen hare 4de jaarverga dering. Ik acht het wel der moeite waard, eeachte Redactie van »De Echo van het Zuiden". U te vragen een plaatsje af te staan in uw veel gelezen blad om uwe lezers en lezeressen te toonen wat eene Maria-Vereeniging in eene parochie kan doen. Da Maria—Vereeniging te Dussen telt 122 leden. De werkzaamheden door haar verricht over het jaar 1907—1908 zijude volgende Er hebben 5 Algemeeneen 4 Bestuurs vergaderingen plnals gehad, waarin de drink gewoonten in onze parochie werden besproken en middelen aangegeven ter uitroeiing. Bij gelegenheid der kermis zijn door ojb 500 Btrooihilletten in en buiten den kring der Afdeeling verspreid lOOSobriëtas-Almanakken zijn aan de leden der Afdeeling cadeau ge geven, 200 vlugschriften der K. S. A. o\er „Alkoholisme" verspreid. Met Nieuwjaar zijn 250 ex. Nieuwjaars— wenschen rondgebracht en bij die gelegenheid ook nog 10 groote aanplakbiljetten langs de straat aan de huizen bevestigd. In het begin des jaars hebben wij ook nog 32 stuks groote propagandaplaten, met pittige rijmpjes en spreuken bij de ambachtslui in winkels en werkplaatsen laten ophangen. In de Algemeene Vergadering op 26 Jan. 1 1 zijn 12 mooie boekjes onder de leden verloot Bij gelegenheid der Eerste H. Communie hebben wij in 21 huisgezinnen aan de ouders een geschreven verzoekschrift gezonden om op dien dag geen sterken drank te schenken Bij huwelijk werd telkens het bekende boekjo „Voor Moeder en Dochter" ten geschenke gegeven. Bij overlijden van een dorpsgenoot werd telkens een geschreven verzoekschrift aan de sterfhuizen bezorgd om bij de begrafenissen geen sterken drank te schenken. Maandelijks worden door de propagandisten 100 ex. «Drankbestrijding" bezorgd. üierbij dient vermeld, dat de onkosten der propaganda alle betaald zijn uit de kas der Afdeeling, uitsluitend bijdragen der leden, tzonder eenigen steun der meergegoeden. Hieruit ziet ge, lezers en lezeressen, dal met een beetje goeden wil ook door de vrouw veel kan gedaan worden op het gebied der Drank bestrijding. Ik eindig met de verklaring dat de Maria— Vereeniging te Dussen met voldoening op do werkzaamheden van het afgeloopen vereeni— pogsjaar kan terugzien in vele, zoo niet in allo opzichten heeft haar werken en streven succes gehad, dank zij haar ijverig Bestuui en Propagandisten. Dat zij groeie en bloeie U Geachte Redactie dankend voor de opname Een Jid der Maria—Vereeniging. Dussen 8 Dpcember 1908. wezig de heeren Ruitenberg enJLanger- werf. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergaderingdeze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring van den door den raad vastgestelde politie verordening. b. Idem van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat op de rekening voor het dienstjaar 1907 f 0.75 te weinig is verantwoord. De Voorzitter. Uit het onderzoek is gebleken dat door den ontvanger f 0.75 te weinig was verantwoord. De f 0.75 zijn nu echter verantwoord. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van mej. Cath. Cools. Uit de voorlezing van het adres blijkt dat mej. Cools voorheen f 1.50 per week genoot voor het schoonhouden van de openbare lagere school en dat in een vorige vergadering is besloten haar daar voor thans maar f 1.te verleenen. Adressante geeft in haar verzoekschrift een opsomming van al wat door haar moet worden onderhouden en verzoekt den raad beleefd haar weer f 1.50 te verleenen, althans zeker f 1.25 per week. De Voorzitter. Zooals de heeren we ten is bij de behandeling van de begroo- ting de opmerking gemaakt dat de kosten voor het schoonhouden van de open bare lagere school te hoog waren en is toen besloten in plaats van f 1.50 per weck, daarvoor f 1.per week te ver leenen. Burg. en Weth. stellen voor af wijzend op het adres te beschikken. De heer van Son. Is in de instructie voor het hoofd der school niet opge nomen, dat deze zorg moet dragen voor het schoonhouden van de school. De Voorzitter. Ik meen dat deze moet zorgdragen voor de kachels. De heer van Son- Neen, dat geloof ik nief. Ik geloof, dat hij verplicht is voor de geheele schoonhouding. Of de instructie zou later soms gewijzigd moe ten zijn, dat weet ik niet. Maar wat zegt de onderwijzer van het schoonhouden De Voorzitter. Die is er zeer goed over tevreden. Hierna wordt de instructie geraad pleegd waaruit blijkt dat de hoofdonder wijzer verplicht is voor de schoonhouding van het schoollokaal zorg te dragen. De Voorzitter. Het besluit om dit door mej. Cools te doen geschieden zal toch door den raad zijn genomen. Aangezien in een vorige vergadering besloten is haar niet meer dan f 1.— te verleenen, daar zij het daarvoor goed kan doen, stel ik voor afwijzend te beschikken. De heer Klaassen. Als je anders hoort wat zij allemaal moet schoonhouden, dan mag ze het toch wel hebben. De heer Teune». Als ze het er niet voor wil doen, dan moet ze maar be danken. Ik heb wel eens hooren beweren, dat ze dikwijls thuis blijft en dan maar een kind stuurt om alles schoon te maken. De heer van Son- Maar wat zeggen de onderwijzers er van Jullie contro- leercn dat zeker niet. De Voorzitter Neen, dat gaat moeilijk, maar de onderwijzers zijn er goed over tevreden. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op het verzoekschrift te beschikken. 3. Vaststelling instructie lantaarnop stekers. De Voorzitter. Naar aanleiding van Wij verzoeken Bchrijr.rs v.n ingezonden hct, verzoek, gedaan in een vorige ver- stukken zich e»n weinig matigen wat de Radering, om voor de lantaarnopstekers uitgebreidheid huoner inzendingen betreft, ze een instructie vast te stellen, heb ik een gaan te veel van onze kostbare plaatsruimte vergen. Wij zonden niet gaarne tot weigering overgaan, maar dan houde men ook rekening met ons verzoek. Wij moeten een ingezonden stuk uit Vlijmen en dat van neen Dussenaartot een volgend nummer laten liggen, terwijl we dat over nDrankmisbruikover eenige nummers ver— deelon. RED WASPIK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 9 Dec. 1908, des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer P. Dekkers. Ongeveer 11 uur opent de Voorzitter concept in gereedheid gebracht, 't welk ik eens zal voorlezen. Door den Voorzitter wordt het con cept voorgelezen. De heer van Son. U leest daar dat de lantaarnopstekers verplicht zijn de lan taarns aan te steken. Dat is zoo aardig is 't niet. Het woord lantaarnopsteker zegt dat toch reeds genoeg. Het spreekt toch van zelf, dat een lantaarnopsteker de lantaarns moet opsteken. De Voorzitter. Nu ja, dat is slechts ter verduidelijking. De heer van Son. Moet er geen bepa ling in voorkomen, wanneer de lantaarns moeten worden aangestoken. De Voorzitter. Dat is vervat in art. 3 Daar staat dat zulks door Burg. en Weth. wordt aangegeven. Wij zullen in 't begin var. elke maand een lijst geven. De heer Gijsman. Ik heb nog een aanmerking. Daar staat dat de lantaarns Duiten het seizoen moeten woi den weg gezet. Ik heb dat verleden ja;ir door ambachtslieden zien gebeuren. Hoe zit dat De Voorzitter. Wij hebben besloten de lantaarns zomers in de oude school te plaatsen en dan na te laten zien. Dat is gedaan door een ambachtsman. De lantaarnopstekers moeten zorgdragen voor het schoonhouden enz. Nu zijn er niet zoo veel stukken gekomen. De heer van Son ,t Is wel eens ge beurd, dat er, door ze er af te laten halen, veel meer stukken waren dan anders. De Voorzitter. Nu'zijn er geen of weinig stukken voorgekomen. Wij heb ben ze in de oude school laten plaatsen, omdat ze daar het beste staan. Met algemeene stemmen besloten de instructie vast te stellen. 4. Afschrijving H. O. De Voorzitter. Lips en C. Vissers hebben de gemeente verlaten en vragen derhalve afschrijving van den H O. Het totaal bedrag is f 1.64. Aldus wordt besloten. 5. Afschrijving hondenbelasting. Word besloten J. Teunen en Wiechers voor een 1/9 jaar af te schrijven. 6. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting. Na voorlezing wordt dit vastgesteld op een bedrag van f 4,817a* 7. Wijziging begrooting 1908. De Voorzitter. Door den verkoop van het postkantoor zijn wij in het bezit ge komen van buitengewone ontvangsten n.l. f 5500- Nu weten de heeren, dat de rente en aflossingen van de geldleening van 1904 voor de nieuwe school in 1908 afgelost, betaalbaar zijn 1 Januari 1909. Dit is administratief verkeerd- Schoen makers zit nu dikwijls zonder contanten. Hij heeft zelfs al eens voorschotten ge daan en nu vraagt hij daarvoor rente. Goedgekeurd. De Voorzitter. Ik stel dus voor 'om nog op de begrooting van 1908 te bren gen rente en aflossing geldleening 1904, en dit in den vervolge altijd te doen, en laten plaats hebben op 31 Decembei? Dus in het jaar dat wordt uitgeloot ook betalen. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten eenige posten op de begrooting te wijzigen cn het aan Ged. Staten ter goedkeuring op te zenden. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat nog eenige posten zijn overschreden. Deze kunnen echter van andere posten worden overgeschreven. Op de vraag van den heer van Son of nog dit jaar een vergadering zal wor den gehouden, antwoordt de Voorzitter bevestigend. Goedgevonden wordt deze te houden op Vrijdag 18 December des avonds ten 5 uur. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. BESOIJEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 9 Dec. 1908, des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Ver- wiel Ongeveer 6 15 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig de heeren Verwiel, Broeders, van der Heijden, J. Groenen en Both, afwezig wethouder Klerx. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering na voorlezing worden deze onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring wijziging begrooting 1908. b. Idem suppletoir kohier van den Hoofd, omslag 1908. c. Idem gemeentebegrooting 1909. d. Biief van het Gemeentebestuur van Waalwijk, houdende mededeeling, dat met ingang van 1 Januari a. s. de prijs van het gas voor de publieke ver lichting voortaan l7t cent per brandings uur en per lantaarn zal bedragen bij een minimum brandingstijd van 900 uren, dat de prijs voor particulieren op 8 ct per M® wordt gebracht. Voor muntgasmeters blijft de prijs 9 ct. per M®. In 1907 werden met 23 lantaarns 23462 meters verbruikt, wjarvoor f 410.587s werd betaald. Volgens het nieuwe tarief

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1