Nummer 99 Zondag 13 December 1908. 31e Jaargang Derde Blad. BEKENDMAKING Provinciaal Nieuws BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Rusland. Amerika. Duitschland. BINNENLAND. Reclame. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester cn Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat de zitting van den militieraad voer deze gemeente zal worden ge houden op Maandag den 4 Januari aanstaande des voormiddags te tien uur te Tilbneg ten st»dhuize. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal wordan gedaan omtrent a. de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelling wsrdt ingebr cht b. de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst moeten worden uit gesloten en c. alle overige lotelingen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking te deze, aangeplakt aan het gemeentehuis. Waalwijk 2 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd Th. de Surmont de Bas Smeele. de Secretaais, F. W. van Liempt. INSCHRIJVING VOOR DE NATIONALE MILITIE Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat zij die, in 1909 voor de militie moeten worden 'ingeschreven, (de in 1890 geborenen) zich daartoe ter Secreta rie moeten aanmelden tusschen den Isten en den 31sten Januari 1909. Voor het doen v»n de aangifte ter inschrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Maandag, den 11 Januari 1909 des voormid dags van 9 tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mo gelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aaDgif e ter gemeente secretarie te vervoegen. Waalwijk, 5 December 1908. Burgemeester en Wethouders voernoerad, Th. de Surmont de Bas Smebj.e. De Secretaris, F. W. van Libmpt. De Bargemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat het onderzoek naar de ge oefendheid van lotelingen die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide, zoomede hit onderzoek nnar de ge oefendheid van joDge lieden, die dingen naar het getuigschrift, vereisebt tot het aangaan eenei verbintenis bij het reservekader, hetzij der Infantrie of der Vestingartillerie, dan wel d<r Genie, wordt gehouden in het tijdvak van 5 tot en met 16 Januari 1909. Het onderzoek dat voor eiken deslnemer in één dag afloopt, zal voor de jongelieden dezer gemeente worden gehouden te 's Hertugenbosch. Zij die zich aan dat onderzoek willen onder werpen moeten zich daartoe uiterlijk op 14 December 1908 ter Secretarie aanmelden. Waalwijk, 1 December 1908, De Burgemeester van Waalwijk, Th. de Surmont de Bas Smeede. Collecte voor den algemecncn arme. Aan de ingezetenen van Waalwijk. liet burgerlijk armbestuur van Waalwijk maakt bekend, dat Maandag a.s. (14 dezer) de gewone jaarüjksche collecte ten behoeve van den alge meenen arme aan de woningen der ingezetenen zal worden gehouden. Ondei dankbetuiging voor uwe milde giften in het vorig jaar, doet het armbestuur ook nu wederom een beroep op uwe bekende liefdadig heid, en vertrouwt mitsdien, dat door u naar varmogen zal worden bijgedragen tot leeniging ▼an den nood van den armeu mede menscb. Waalwijk 12 December 1908. L. MOMBERS. J, VAN MIL. F. W. VAN LIEMPT. Na een discussie van vele dagen ia de doodstraf gehandhaafd, (welker afschaffing door de regeering was voorgesteld) d.1. met 330 tegeu 201 stemmen. Minister Picard heeft eenige plannen voor de uitbreiding der vloot ontworpen. Daarin zegt hij, dat men tusschen de 317 en 355 millioen francs zal moeten uitge ven, indien men in 1919 22 pantserschepen hebben wiltusschen de 856 en 398 mil lioen (per jaar), indien men dan 28 pant- aerschepen wil hebben en tusschen 422 en 465 millioeD, indien men 88 pantserschepeD ten doel stelt. De commissie van geneeskundigen van koffie-uitvoer voorbij is het gerecht, die onlangs op Liebenberg is geweest, heeft uu haar schiiftelijk verslag uitgebracht. Volgens de National-Zeituug, blijkt uit dat stuk, dat de commissie aan een herstel van Eulenburg, menschelijkerwij- gesproken, met het nog op zijn hooien leeftijd, twijfelt. Zij acht het daarom uitge sloten, dat Eulenburg ooit meer voor hel gerecht zal kunnen verschijnen De paus heeft weer audiëntie verleend. Hij zag er goed uit en sprak luide. De her togin van Norfolk kwam hem 800 avond- maalbekers aanbieden, waarvoor het geld bijeen was gebracht door 40.000 vrouwen in Engeland en Schotland. We h'bben te melden, dat Dinsdag in Rus land 37 doodvonnissen geveld zijn en 17 terechtstellingen hebben plaats gehad Te Jekaterinoslaw moet zich een weerzinwek kend toonet-1 hebben afgespeeld de s rop brak en de man viel gillend op den giond. De beul bracht hem toen tot zwijgen door hpm den voet krachtig op den hals te zetten President Roosevelt heeft zijn laatste bood schap aan het Congres ingezouden. Een boodschap, die klinkt. Als het Congres dit jaar alles moet uit voeren, wat Roosevelt op zijn program heeft, dan behoeft het niet stil te zitten. Enkele der voornaamste punten Den arbeiders zal een grooier aandeel dan tegenwoordig moeten worden toegekend iu den rijkdom, dien zij tot stand brengen de boeren zullen hun eigen land moeten be zitten. Vervolgens: verbod van kinderarbeid; verkorting van den duur van arbeid in fa brieken het tegengaan van het verwateren van het aandeelenkapitaal het belemme ren zooveel als moge-lijk is van het gedobbel in aandeelen. Verder invoeren van een progressieve successiebelasting van groote fortuinen aan moediging van vakonderwijs, wetten regelen de aansprakelijkheid van patroons, ouderdoms pensioenen, vergoeding voor ongevallen aan beambten overkomen. Roosevelt heeft in een Bizondere Bood schap voorgesteld de weermacht der Ver- eenigde Staten te versterken door vrijwilli gers, zoonoodig tot 2.000.000 mau. Gelukkig is er thans geen wolkje aan den politieken hemel, zegt hij, maar juist daar om is htt oogenblik zoo geschikt voor deze maatregelen. Senator Cullem heeft dit voorstel in een wetsontwerp vastgelegd. Hot blijkt daarnit dat hij dit leger wil verkrijgen door naar verhouding van het aantal inwoners in eiken staat troepen bijeen te brengen, waartoe het wetsontwerp voor alle mannen van 16 tot 45 jaar geacht wordt geldig te zijn. Nadat het oorlogsgevaar het zou alleen geschieden in tijden van oorlog geweken is zouden ze onmiddellijk weer naar huis gezonden moeten worden. Men acht het zeer waarschijnlijk dat het wets-ontwerp zal worden aangenomen. In den Rijksdag heeft 't er weer gegaan over de buitenlandsche politiek. De rijks kanselier zeide o. m. over Oostenrijk Oostenrijk-Hongarije is ons sedert een men8chenleeftijd een trouwe bondgenoot ge weest. Laten wij zijn moeilijkheden niet ernstiger maken door onvruchtbare kritiek (zeer juist van rechts). Wij staan aan de zijde van Oostenrijk- Hongarije en laten, terwijl wij daardoor ook de zaak van den vrede gelooven te dienen, geen twijfel rijzen aan de onverbrekelijkheid van dit bondgenootschap (levendige bravo's) en aan den ernst waarmede wij onze bond genootschappelijke plichten nakomen (leven dige bijvalsbetuigingen.) Uit de Hofwereld. Naar men verneemt, is het gala-bal ten Hove bij gelegenheid van hetNieu- wejaar bepaald op Maandag 4 Januari. H. M. de Koningin zal ditmaal tegen over de genoodigden vertegenwoordigd worden door H. M de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins. Nederland en Venezuela. In een Curagaoschen brief in D e T ij d wordt er de nadruk op gelegd, dat Castro's voorstel van het zenden van een bemiddelend tusschenpersoon slechts comedie is of wel een middel om tijd te winnen en nog langer de oorlogs schepen zich van het lijf te houden. Castro weet zeer goed, dat een blok kade in dezen tijd van het jaar voor Venezuela een onoverzienbare ramp zou zijn. Wat toch is het geval Einde No vember begint de groote koffie-oogst, de levensbron van Venezuela. Einde November, geheel December door en gedeeltelijk in Januari wordt die koffie uitgevoerd naar Amerikaansche en Eu- ropeesche havens. Krijgt hij dus nu een blokkade zijner havens, en dat mag men in Nederland wel in aanmerking nemen, dan kan zijn koffie niet wor den uitgevoerd en wordt Venezuela in het hart getroffen. Hij heeft er dus alle belang bij tijd te winnen, totdat de Eenzelfde spelletje heeft Castro inder tijd met Columbia gespeeld. Viermaal heeft Columbia een confidenlieelen agent gezonden en viermaal is hun zending volkomen mislukt. Met Castro is geen onderhandelen mogelijk. Het is verbazend wat een notitie de internationale pers neemt van een kerel als die Castro, geheele kolommen worden over dezen brutalen sinjeur ge seind. Wij zullen daaraan niet mede doen alleen iets wat ons land betreft. De correspondent van de Petit Pari- sien heeft op de Guadeloupe een on derhoud gehad met iemand uit de om geving van Castro. Die persoon zeide onder andere, dat Castro de beste gevoelens voor Frankrijk had, maar dat hij heftig en ondoordacht was. Hij kende geen andere methode dan de geweld dadige. De correspondent trachtte te weten te komen wat Castro dacht van Nederlands energieke houding. Men zeide hem, dat alles, wat Nederland ook doen zou, Castro ongeroerd zou laten. Wilde Nederland bombardeeren, Castro zou hen de havens, die enkel door vreemde landen geschapen zijn, laten vernietigen. Indien een expeditie in het binnenland van Venezuela beproefd zou worden, zou het geheele land opstaan om de onafhankelijkheid te verdedigen. En verder hoe het Fransche volk over hem denkt Men is vrijwel onaangenaam verrast over de houding en over de onzekere en karige officieele mededeeling der Fransche regeering omtrent Castro, en de enkele bladen, die commentaar geven bij de berichten uit Bordeaux en bij de officieele mededeeling doen het in on tevreden termen, Het Journal schrijftIn veertien dagen tijds is de regeering nu drie- of vier maal van meening veranderd. Hare jongste houding is op het allerlaatste oogenblik bepaald. YVelke is eigenlijk die houding f De officieele mededeeling zegt er tegelijk te veel niet genoeg over. Marine— begroeting. De Tweede Kamer heeft in hare ver gadering van heden het amendement, strekkende om niet tot verwapening der Kortenaers over te gaan met 48 tegen 42 stemmen aangenomen. Het amendement, om dit jaar niet tot den bouw van twee torpedojagers over te gaan is met 51 tegen 36 stem men verworpen. En het amendement, om slechts geld toe te staan voor den bouw van één torpedojager, is met 51 legen '38 stem men verworpen. Het amendement, om niet over te gaan tot den bouw van eene tweede onderzeeboot is met 81 tegen 7 stem men verworpen. Belangrijk was nog, wat de Minister zei van de Kustverdediging. De heer Janssen (Den Haag) had er naar gevraagd. Dezen antwoordt de heer Wentholt dat er tusschen hem en zijn ambtgenoot volkomen overeenstemming bestaat in zake de kustverdediging. Een ontwerp om een fonds te stich ten voor de kustdefensie heeft het de partement van marine en wellicht dat van oorlog ook reeds verlaten, om gezon den te worden naar den Raad van De fensie. Legerherrorming. De Minister van oorlog zet zijn denk beelden en voornemens omtrent de legerhervorming nader uiteen Zijn streven is bij de vorming onzer levende strijdkrachten den duur van den individueelen druk van deu dienstplicht te verminderen en dien druk over meer jongeren te verdeelen. Allereerst is daarvoor noodig regeling van den landstorm, die in gewone vrede- tijden vrij moet zijn van militairen of anderen werkelijken dienst bij leger of landweer. De legersterkte op oorlogsvoet wenscht de minister niet uit te breiden. De minister wenscht den diensttijd bij de militie op 5 jaren terug te brengen met twee herhalingsoefeningen evenzoo den diensttijd bij de landweer met één herhalingsoefening, zoomede vrijstelling van landweer dienstplicht van de onbe reden wapens. Het militiecontingent zal tot plm. 22.000 man moeten worden opgevoerd. Zoowel bij de onbereden als bij de bereden wapens zal de eerste oefeningstijd niet worden verkort. Om de voor militiekader noodige stof ook voor militie-officieren te verkrijgen, zullen nieuwe bepalingen worden gemaakt waarvan een betere aanvulling van het militiekader door middel van aanwijzing van miliciens wordt verwacht. De opkomst voor de opleiding van militie-officieren zal van Maart naar October worden verlegd. Met opheffing voor zooveel doenlijk van het instituut der vergoeding, wenscht de Minister dat stelsel te vervangen door het niet laten d enen van kostwinners, ten gevolge van vrijstelling van dienst. 11. hristolicl. Met genoegen lazen wij in de St. Ct. de benoeming van kapitein H. Chris- toffel tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, eeue officieele erkenning van de burgerlijke verdiensten van dezen wakkeren man, die, bij den belangrijken arbeid door hem in Atjeh, zoowel als op Flores verricht zich niet alleen door zijn dapperheid en krijgsbe leid, maar ook door zijn geduld en zijn tact bij de civiele aanrakingen met de bevolking onderscheidde. Het is ongetwijfeld meer in het bijzonder ter belooning van de diensten, door hem bij het onder geregeld bestuur brengen van Flores bewezen, dat hem deze ridderorde is verleend. Een merkwaardig geval te Gorineliein. Wij publiceeren het volgende geval om dat wij dei'ken dat het voor vele personen te Waalwijk die aan dezelfde kwaal lijden van belang kan zijn. Mejuffrouw L. van Wijk, wonende Tuin straat 440 te Gorinchem, deelt ons mede Het is jeeds ongeveer twaalf maanden, dat ik door een nierkwaal ben aangetast, waar door ik onophoudelijk verschrikkelijke pijnen beneden in den rug had. Het was verbazend lastig bij mijn werk, daar ik haast niet buk ken kon. Dag en nacht geroeide ik mij afgemat en vermoeid, doch 's morgens bij het opstaan was het 't ergste, daar ik van wege de pijn bijna niet slapen kon. De urine was steeds troebel en met een zanderig bezi ksel en enkels opgezwollen. Ik bad veel schemeringen voor de oogen en duize lingen en gevoelde me erg mismoedig, toen ik op aanraden van een kenuis Fosters Rug pijn Nieren Pillen begou te gebruiken. Dit geneesmiddel bracht een algehecle ommekeer bij mij teweeg. Een enkele doos daarvan gaf me een buitengewone verlichting. De pijn verdween en mijn geheele gestel was als 't ware opgefrischf. Gaarne zal ik dit afdoende middel aanbevelen. Ik oudergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die IJ goed dunkt. De ziekte der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij niet begrepen worden het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat bun werking is. Bijgevolg wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet zoo- ala rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en banden, blazen onder de oogen enz. wordt dit zeer dikwijls voor andere kwalen ge houden wat intusschen de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. Vtrzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. van W k gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iédere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Oiie-Dumoulin, Markt. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel h fl.75 voor één of f10.voor 6 doozen. I I i II my, '""HTW ¥TlTOMni WAALWIJK, 12 Dec. 1908. VAKSCHOOL. YVij vinden het jammer dat we niet over nog meer plaatsruimte beschikken, we voelen zooveel lust om de geheele zakelijke rede van den heer Hubrecht in de Tweede Kamer gehouden over vakonderwijs hier weer te geven, nu we deze uitnemende woorden breedvoerig in de Handelingen gelezen hebben. Maar daar we dit thans niet kunnen, later zal zich misschien de gelegenheid nog wel eens presenteeren, willen we voor nu eenige der voorname passages aanhalen zooals die daar werden gegeven, meer speciaal betrekking hebbende op onze vakschool. De heer Hubrecht zeide dan o. m. »Onze nijverheid wenscht en aan vaardt gaarne jongelieden die een meer speciale vakstudie hebben genoten.* »We moeten dus bevrijd zijn van den benauwden druk van één middelbare technische school als wij een poging gaan ondernemen om het industrieel vakonderwijs goed te verzorgen.» Wij hebben kennis kunnen nemen van een mijns inziens uitstekend voorbereid plan tot oprichting van een vakschool voor het schoenmakersen leerlooiersbedrijf te Waalwijk. Dat plan Mijnheer de Voorzitteris naar heigeen de ontwerpers zeggen, ge sproten wt de sinds lang gevoelde be hoefte aan een dergelijkevoor deze streek onmisbare inrichtingzondet welke het op den duur niet mogelijk zal zijn hier op het gebied der lederindustrie in het voorste gelid en aan dt spits te blijven >Dat zijn gulden woorden, die hier wel eens in het openbaar mochten wor den herhaald, zegt de heer Hubrecht.* Aan het slot van zijn krachtig plei dooi zegt spr. >Als de Minister dus naar een werkplan zoekt, zooals in de Memorie van Antwoord wordt gezegd, dan zoude ik hem willen zeggen Steun de hervorming der machinistenschool tot een school van werktuigbouwkunde, help Waalwijk aan een school voor schoen makers en lederbereidinggeeft een bij slag in de exploitatiekosten voor de vakschool voor bouwkundige vakken op te richten door den Aannemersbond, dan helpt ge ons volk reeds aan drie scholen, die stellig in erkende behoeften zullen voorzien. Wij kunnen dus binnen korten tijd met de textielschool te Enschedé, 4 nijverheidsscholen hebben en uw werk plan zal getuigenis geven van den ernst waarmede door u het voorzien in de behoefte aan nijverheidsscholen wordt betracht. De heer Bos sloot zich bijna geheel aan bij hetgeen de heer Hubrecht in zake het middelbaar technisch onder wijs heeft gezegd, maar merkte o. m- nog hieromtrent op, dat voor de in richting van afzonderlijke vakscholen voor verschillende takken van nijverheid overleg met het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel niet over bodig is, gelijk ook de Minister van ineening was. »Ik kan* zoo zegt de heer Bos »mij zeer goed voorstellen, dat, wan neer de Minister gevolg geeft aan den aandrangdien ook ik ondersteun om de oprichting van de school voor looierij en leerbereiding in Waalwijk te bevorderen de vraag rijst, of va?i een dergelijke in richting dan ook geen gebruik kan wor den gemaakt om leerqualiteilen te onder zoeken en in deze voorlichting te geven En dan is een zekere samenwerking met het Departement van Landbouw niet over bodig. Wij zien uit 't aangehaalde dat met kracht voor de vakschool te Waalwijk is getuigd in 's lands vergaderzaal. Het Vakblad voor de Schoenmakerij drukt ook in zijn laatste nummer de hoop uit, dat nu zoo spoedig mogelijk middelen beraamd worden, om een vak school voor onze nijverheid in het leven te roepen ten einde in een zoolang ge voelde behoefte te voorzien. Het blad wijst erop, dat de aaneen- koppeling van schoen- en ledernijveiheid een punt van ernstige overweging en overleg dient uit te maken 1 (Voor deze zaak pleit alles Red.) en verder dat de vakschool te Waalwijk ruim uit gebouwd moet worden, men passé geen verkeerde zuinigheid toe, waarvan men dikwijls maar al te spoedig berouw heeft 1 Muziek. Onze barytonzanger de heer A. Groenen trad Dinsdag 8 dezer op, in een concert van Bergen-op-Zooms' Man nenkoor in Thalia aldaar. Hoe uitstekend hij daar voldeed, moge blijken uit een paarrecensies,die we daaromtrent vonden. De Zoom schrijft »De heer A. Groenen, baryton te Besoijen, trad in het eerste gedeelte op met het bekende lied >Van een Ko- nings vrouwe* van Spoel en ïjonge Liefde van G. Mann, beide werden door hem op waardige wijze vertolkt, vooral in de midden en lage tonen was zijn geluid uitstekend en werd alles zeer sympathiek voorgedragen, ook het aria uit Tannhauser van R. Wagner werd goed vertolkt, terwijl »Twee Kerelen* van Peter Benoit de kroon zette op het werk en men niet afliet of hij zou een extra nummer geven, waaraan werd gevolg gegeven door drie Lieder aus Dichterliebe van Rob Schumann, waar voor allen hem dankbaar waren. Wij roepen den solist van harte au revoir toe.*

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9