Derde Blad. Provinciaal Nieuws 102 Vrijdag 25 December 1908. 31e Jaargang. umm er ATTEN TIE. De aanstaande week verschijnt ons blad Woensdag en Zaterdag als gewoon. Het Nieuw- [jaarsnummer komt 1 Januari. In dit nummer zal gelegenheid zijn tot het plaatsen van Nieuw- jaarswenschen tegen de geringe som van 30 cent Geen betere gelegenheid om vrienden, beken den, begunstigers een heilgroet te brengen, dan eene annonce in ons blad, dat in de Langstraat en omgeving door duizenden ge lezen wordt, in elke plaats hon derden lezers telt. Heeren Agenten gelieven hier van tijdig flink werk te maken, Deze annonces worden tot Don derdag 31 December ten 12 uur ingewacht, WAAL WIJK, 2d Dec. igo8. Prov Statenverkiezing. Zondag 1.1. had op de bovenzaal van den heer C. v. d. Werff eene vergadering plaats van het hoofd bestuur der R K. Kiesvereenigiog voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Waalwijk en de Provin ciale Staten in het district Heusden. De vergadering, welke ook toegan kelijk is voor de leden, was zeer druk bezocht. Ongeveer 4.15 uur opent de Voor zitter, de Ed.achtb. heer J. A. J. van Heijst te Baardwijk de vergadering, heet allen welkom en zegt dat deze verga dering bijeen is geroepen door het overlijden van een Staten-lid, den heer P. de Bekker te Empel. In eenige goedgekozen woorden wijst de Voorzitter op de vele verdiensten van den heer de Bekker en zegt dat hij steeds een sieraad is geweest in de Staten, dat zijne adviezen op gebied van landbouw, zuivelbereiding en water schappen steeds op hoogen prijs werden gesteld en dat zijne nagedachtenis lang zal blijven voortleven. Vervolgens wijst de Voorzitter op de prachtige bepalingen voorkomende in het zoo breed opgezette reglement van deze kiesvereeniging. Ieder lid heeft medezeggingsschap, van een onder-onsje is hier geen sprake. Het doel van deze vergadering uit eenzettende wijst de Voorzitter er op, dat thans alleen een bespreking zal wor den gehouden over een voordracht der candidaten en dat alle leden hiervoor personen kunnen voordragen. De be slissing omtrent den candidaat ligt ech ter geheel in handen der afdeelingen, Deze vergaderen later afzonderlijk en in die vergaderingen, wordt dan door de respectieve Voorzitters, welke nu deze vergadering bijwonen, verslag ge daan van deze bijeenkomst. Uit de jyoordracht wordt dan een candidaat gekozen. Het proces.verbaal der stemmingwordt naar het Dag. Bestuur gezonden en dit telt de stemmen, in de verschil lende afdeelingen op iederen candidaat uitgebracht. De candidaat die de vol strekte meerderheid heeft verkregen, wordt gekozen verklaard. Heeft geen der candidaten de volstrekte meerder heid behaald, dan zendt het Dag. Be stuur aan de afdeelingen een lijst, be vattende een tweetal namen van hen op wie de meeste stemmen werden uitge bracht. Komen ten gevolge van gelijk aantal stemmen meer candidaten voor plaatsing op de lijst in aanmerking, dan worden deze allen op de lijst geplaatst. De volstrekte meerderheid wijst na deze stemming den candidaat aan. Wordt geen volstrekte meerderheid vorkregen, dan is hij candidaat, die de meeste j stemmen op zich vereenigt. Bij gelijk getal stemmen beslist het lot. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat de verkiezing is uitgeschreven op 15 Tanuari en dat de vergadering van het hoofdbestuur der Kiesvereeniging, waarop de candidaat zal worden gepro clameerd zal plaats hebben op Zondag 3 januari. Hij spreekt den wensch uit, dat de Kiesvereeniging, die thans voor de eerste maal in actie komt. Als over winnaar uit het strijdperk zal treden, opdat zal blijken, dat de candidaat van de Kiesvereeniging ook de candidaat van het volk is. Hierna worden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor gelezen en onveiamderd goedgekeurd en vastgesteld. De heer van Son, Waspik zegt op verzoek van iemand als candidaat voor te dragen den heer Godschalk, Burge meester te Empel. Een man uitstekend op de hoogte met landbouw en veeteelt. Hoewel door omstandigheden le Em pel nog geen kiesvereeniging is opge richt, zegt spr. durft hij den heer God schalk toch aan te bevelen. De heer Godschalk heeft de verze kering gegeven gaarne een candidatuur te willen aanvaarden, doch tegenover de kiesvereeniging zal hij niet agecren. De heer G. R. v. d. Ven, burgemees ter te Vlijmen wijst er op dat door het overlijden van den heer de Bekker een vacature is ontslaan en dat het billijk is dat deze vacature aangevuld wordt door een in het oostelijk gedeelte van het district wonend persoon. En als zoodanig heeft de grootste gemeente van het oostelijk gedeelte, en dat is Vlijmen wel recht een Statenlid te be zitten. Als candidaten noemt hij den heer Tax, notaris en A. Mommersteeg te Vlijmen. Spreker noemt twee perso nen omdat hij niet met zekerheid kan mededeelen of mijnheer Mommersteeg een candidatuur zal aanvaarden. De heer Klijn, secretaris te Haarsteeg zegt gehoord te hebben, dat de heer Mommersteeg in geen geval een candi datuur zal aanvaarden. De heer G. R. v. d. Ven, burgemees ter te Vlijmen zegt dat eerst ook ge hoord te hebben, doch vanmiddag heeft hij hooren beweren, dat door hem wel een candidatuur zal worden aanvaard. In dat geval zal echter den heer lax geen candidatuur aanvaarden, omdat hij meent dat mijnheer Mommersteeg daar meer recht op heeft. Deze is geboren in het district en zijn broer is vroeger ook lid van Prov. Staten geweest. De heer Tielen wijst, afgescheiden van de genoemde en geschreven namen op het feit dat van af Vlijmen tot Waspik in bijna alle gemeenten bloei ende of opbloeiende industrieën zijn en dat 't district nog door geen enkelen in dustrieel in de Staten wordt vertegen woordigd. Hij stelt derhalve voor, zonder nog namen te willen noemen, een industrieel candidaat te stellen, als zijnde dit z. i. in 't belang vanhet geheele district. De heer G. R. v. d Ven, burgemeester te Vlijmen wijst er op dat in de Staten voor het district Heusden zitting heeft de heer Timmermans, president van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, die dus zeer zeker de industrie vertegenwoordigd. De heer Ticlen te Waalwijk zegt dat het district door den heer Timmermans op waardige, zelfs zeer loffelijke wijze wordt vertegenwoordigd, als zijnde deze goed op de hoogte van de industrie, doch nu de industrie opbloeit en in het Ooste lijk gedeelte van het district industriën zijn ontstaan welke reeds zeer vooruit gaande zijn en in de toekomst zeer veel beloven, nu acht hij het niet van belang ontbloot als een effectief industrieel naar de Staten werd afgevaardigd en 't be hoeft niet juist een man van schoenen of leer te zijnals zoodanig noemt hij den heer G. R. v. d. Ven burge meester en groot-industrieel op 't gebied der mandenmakerij en wonend in het Oostelijk gedeelte, welks bewoners wel eenig recht hebben op het behoud van een zetel. De heer Verwiel, burgemeester, te Besoijen zegt, aan te bevelen den heer J. van Heijst, burgemeester te Baardwijk, een man die zeer veel voor de kiesver eeniging heeft gedaan en een man van groote capaciteiten. De heer van Loon te Waalwijk sluit zich hierbij aan en zegt dat wij daardoor zullen appreciëeren wat de Voorzitter de kiesvereeniging heeft gedaan. De heer v. d. Ven te Ven te Vlijmen zegt ook zeer te waardeeren wat de Voorzitter voor den groei en bloei van de Kiesvereeniging heeft gedaan, doch het Oostelijk gedeelte, bevattende een een 10, 12 a 12 gemeenten, heeft nu recht op een zetel. De rechtvaardigheid en billijkheid eischt zulks. Spr. wijst er op, dat Waalwijk een zetel heeft en ook dat Baardwijk wordt vertegenwoordigd door Mr. P. Loeff. Hij dringt er daaron nogmaals ten sterkste op aan het Ooste lijk gedeelde haar zetel te laten behouden D.: heer J. van Lier te Baardwijk zegt dat Mr. P. Loeff niet te Baardwijk woon achtig is en stelt derhalve met aandrang voor den heer Burgemeester van Baard wijk. De heer v. d. Ven te Vlijmen wiist er den heer van Lier op, dat Mr P. Loeff toch is gekozen als candidaat van Baard wijk. Dat hij daar nu niet meer woon achtig is, doet er niets toe. In den breede wijst spr- nogmaals op de noodzakelijkheid dat het Oostelijk ge deelte haar zetel blijft behouden. De heer van Lier dringt er nogmaals op aan den heer Burgemeester van Baardwijk voor te dragen. De heer Klijn te Haarsteeg wijst er op dat het oostelijk gedeelte van het district recht heeft op een zetel. Plij stelt voor den heer J. Wagenberg-Festen, industrieël te Vlijmen. De heer v. Eggelen, gem -secretaris te Heusden, wijst er den heer van Lier op dat Mr. Loeff wel te 's Bosch woon achtig is, doch dat hij toch als speciaal afgevaardigde van Baardwijk is gekozen. De heer van Lier zegt zijn standpunt te blijven handhaven. Er ontstaat nu eenige discussie, wat meermalen door gelach wordt onder broken. De heer Broeders beveelt als een zeer actief man, de heer Burgemeester van Baardwijk aan. De heer v. d. Ven te Vlijmen wijst er nogmaals met kracht en klem op, dat de recht vaardigheid en billijkheid eischt, dat het oostelijk gedeelte een zetel blijft behouder. Wil men de kiezers van dit district bevredigen, dan zal men haar zetel moeten laten behouden. Een streek waar zooveel duizenden menschen wonen heeft recht op een zetel. De Eerw.-adviseur. Dat moeten de kiezers weten. De heer v. d. Ven. Dat weet ik wel, maar als burgemeester van een der groot ste gemeenten uit het Oostelijk gedeelte acht ik mij verplicht voor de belangen van dat gedeelte op te komen, De Voorzitter zegt hierna dat deze zaak genoegzaam is besproken en vraagt of er nog personen zijn die candidaten wenschen voor te dragen. De heer van Loon te Waalwijk zegt met genoegen te hebben gehoord op welke wijze de burgemeester van Vlijmen de belangen van het Oostelijk gedeelte ^eeft behartigd. Een klein gedeelte van zijn speech heeft hem echter niet bevallen en dat is dat gedeelte waarin de heer d. Ven er op wees dat de heer A. Mommersteeg recht heeft op een candi datuur omdat zijn broer het ook is ge weest. Het egoisme moet buiten de kiesver. blijven staaa. De heer v. d. Ven te Vlijmen zegt het met den heer van Loon eens te zijn doch hij heeft zulks niet als argument gebruikt doch als toelichting omdat de heer Tax heeft gezegd daarom niet in aanmerking te willen komen. D; heer P. Verwiel te Waalwijk zegt niets tegen een der voor candidaat ge noemde personen te hebben, doch hij wenscht alleen de opmerking te maken, dat de kiesvereeniging geen levensvat baarheid zal toonen als zij candidaat stelt iemand die buiten de kiesvereeni ging staat, hoewel het zeer gemakkelijk is deze overal op te richten. De heer van Son te Waspik zegt deze opmerking, toen men hem vroeg den heer Godschalk te willen voordra gen, ook te hebben gemaakt. Hem is toen echter geantwoord dat door plaat selijke omstandigheden de oprichting van een kiesvereeniging achterwege is gebleven. Nu zal er echter spoedig een worden opgericht. Verder zegt de heer van Son nog, de heer Godschalk niet te kennen, doch hem op verzoek van geachte personen voor te dragen. De heer P. Verwiel te Waalwijk zegt uit het verloop van het debat deze op merking te hebben moeten maken. De heer Houben te Waalwijk acht het niet noodzakelijk dat candidaten lid zijn van de Kiesvereeniging. Men kan desondanks toch een eminent staten-lid zijn. Spreker wijst op Mr. P. Loeff te 's-Bosch, welke toch ook geen lid van de kiesvereeniging is. Hierna sluit de Voorzitter, wegens het vergevorderd uur vele leden moesten met de tram naar elders ver trekken de beraadslagingen en deelt mede dat op 3 Januari op dezelfde zaal en op hetzelfde uur wederom een ver gadering zal worden gehouden. Verder wijst de Voorzitter er nog op. dat de candidaat van de kiesvereeniging in geen geval geschenken of beloften mag doen, en dat vooral niet met drank mag worden gewerkt, wat helaas in dit district reeds meermalen het geval is geweest. Daar moet voor goed een einde aan worden gemaakt. (Luid applaus.) Hierna werd deze geanimeerd ever- gadering gesloten. Dandelsearsus. Door de Middenstandvereen. »De Hanze* alhier zal eene Handelscursus gegeven worden in de openb. school, aanvangende begin Januari 1909. De lessen zullen gegeven worden door de Heeren Th. J. v. d. Bergh leeraar M.O. BoekhoudenC. M. Donker en A. G. Laarakker, onderwijzers met Hoofdakte. Zij die den leeftijd van 15 jaren bereikt hebben en gebruik wenschen te maken van dezen cursus kunnen zich aangeven tot 6 Januari a.s. bij de Heeren Walth. J. v. d, Heijden en Jacq J. v. Alphen of bij genoemde Leeraren. Het lesgeld bedraagt f 2 per cursus. Bij de herstemming voor een lid van het Weerstandsfonds werden in de afd. Waalwijk* van het N. O. G. uitgebracht 17 stemmen, waarvan de heer Boshou wers 16 en de heer De Vries 1 stem kreeg. Kerstfeest. Het Kerstfeest zal in de Ned. Herv. Kerk voor de kinderen op 2en Kerstdag feestelijk gevierd worden. Een mooie kerstboom is opgericht, waaraan tal van geschenken van vele zijden beschikbaar gesteld, zullen prijken, tot groot ver maak der kleinen en voldoening der ouderen. Toepasselijke kerstliederen zul len door de kleinen en de gemeente gezongen worden. Voordracht. Dinsdagavond zal de heer J. E. H. van Waegeningh, kapitein-apotheker te Breda voor de leden van het departe ment Langstraat van de Mij. tot Nut van 't algemeen en genoodigden in de voorzalen van het hotel Verwiel eene voordacht houden met lichtbeelden over 't onderwerpNieuwe fotografische procedé's (w. o. de kleurenfotografie Lumiere.) In het »Leeuwarder Nieuws blad* lazen wij eene breedvoerige en loffelijke recensie over deze hoogst-in- tersante verhandeling die ook hier zeer zeker veel belangstelling zal trekken. Wij ontleenen een stukje over kleu- en fotografie >Aan 't slot zijner voordracht vertelde hij nog eenige bijzonderheden over de kleuren photografie, volgens de methode der gebroeders Lumiere en ook door hem zelf met groot succes beoefend, zooals weder bleek uit tal van lichtbeelden, waarvan sommige van een frappante fijnheid waren Óp die wijze wordt in derdaad de photo een schilderij Land schappen, portretten en stillevens ging het een na het ander ons oog voorbij Ook reproducties van schilderijen, naar deze methode vervaardigd, zijn van een treffende gelijkenis. Bovendien gaat deze kunst zeer snel in haar werk. Spreker had nog dezer dagen op het Loo Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden mo gen kieken* en het beeld in kleurendruk werd ons tusschen de anderen vertoond. Een tuin, een bloemenperk, een bosch gezicht, een groep paddestoelen in hun ne schitterende kleuren, een troep mili tairen leveren, aldus door de gevoelige plaat opgenomen, een beeld, dat het oog in hooge mate bekoort. Zelfs bij het photographeeren van bloemen bij kunstlicht wordt nog een vrij goed effect verkregen. De kleuren-photographie berust op het vastleggen van de drie hoofdkleuren oranje-rood, groen en blauw-violet op de gevoelige plaat, waartoe men gebruik heeft gemaakt van zetmeel-korrels, kor rels zoo fijn, dat er 160 millioen op één plaat gaan. Men heeft dan eerst de glasplaat, vervolgens de gekleurde zet- meelkorrels, daarna een laklaag en ein delijk het broomzilver. Met een gevoe lige plaat van deze samenstelling is men in staat, een kleurenbeeld volkomen zuiver weer te geven. De boeiende voordracht eischte, met de vele proeven en toelichtingen, een tijd van 3 uren maar wel niemand der aanwezigen zal dat te lang hebben ge vonden. Prov. Staten. In de gisteren gehouden vergadering der afdeeling Besoijen der R. K. kies vereeniging werd met 10 van de 14 stemmen candidaat gesteld, de edelachtb. heer J. A. J. van Heijst, Baardwijk. 1 stem werd uitgebracht op de Heeren H. Zeegers Waalwijk, Godschalk te Em pel, Mommersteeg Vlijmen, en Wagen berg-Fester te Vlijmen. A- s. Zondag vergadert de afd. Waspik. Bekendmubing. De Burgemeester der Gemeente Waal wijk maakt bekend dat de Secretarie der gemeente op Zaterdag 26 Decem ber a.s. (2e Kersrdag) zal geopend zijn van 11 tot 12 uur. Waalwijk, 21 Dec. 1908. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat hoofden of bestuurders van schoenmakerijen voor 15 Jan. moeten inzenden een lijst van in hunne bedrijven werkzame personen opgeven ten behoeve der Kamer van Arbeid. „Waalwijk Vooruit" Verleden Zondag, had »W. V.« succes met hare wedstrijden, want zoowel het 2e als het le elftal deden hunne tegen standers in het zand bijten. Het 2e won n.l. na weinig spannen- den strijd met 2—0 van de Besoijensche voetbalclub terwijl het le elftal Willem II* met sprekende cijfers naar Tilburg stuurde. Met 5—2 n.l. werden de natio- naal-gestreepten geklopt. Van den wed strijd zelve valt weinig te zeggen, het was een bijna voortdurend sterker zijn der iW. V.« Met vreugde constateerden wij, dat het Waalwijksche spel, veel doordachter en kalmer was, dan het Tilburgsch. Terwijl >Willem II* hun heil zochten, in onbesuisd hard trappen, stel den de »W. Ver.* hiertegenover een bedaard goed combineerend spel. De uitslag toont duidelijk wat te preferee- ren is. Nu de komende Kerstdagen. Het is >W. V.« gelukt den 2e Kerst dag- een »Neptunus»-combinatie (Rotter dam) naar Waalwijk te krijgen. »Neptunus* staat op den oogenblik no. 1 in de Westelijke 3e klasse. Het zal voor Waalwijk dus een harden dob ber worden. Den 3e Kerstdag komt er een niet minder sterke Ver. aan >W. V.* een bezoek brengen. Het 2e elftal van »Wil- helmina* ('s Bosch) no. 2 Oostelijke le dasse zal ons-goed voetbal te zien geven. Het staat vast, dat Waalwijk Voor uit* varliest. Doch stellen wij alles in het werk om hun de overwinning niet gemakkelijk te laten behalen. Volhouden al is de achterstand nog zoo groot. Een kalm beredeneerd spel, zij de bood schap In zulke wedstrijden, is de zwakste partij meestal de kluts kwijt en loopt dan alles door elkaar. Laat ons hier echter een uitzondering op maken en wanneer met zelfvertrouwen gespeeld wordt, zal de nederlaag niet zoo enorm groot zijn. Kom, voetballiefhebbers apprecieer de moeite die >W. V.« zich getroost, om mooie wedstrijden in Waalwijk te orga- niseeren en toont met de Kerstdagen uwe waardeering, door naar de spannen de wedstrijden te komen zien, alzoo de club èn financieel èn moreel steunend. Beide wedstrijden beginnen om kwart over twee. BAARDWIJK, Zondag (8e Kerstdag) 27 Dec. zal in de zaal van den HeerJ.de Kort te Baardwijk 'a avonds te 8- uur de W.Ed.Gestr. Heer Houben, Rijksontvanger te Waalwijk spreken over het Arbeiderscon- Iract. Tol deze vergadering worden èn de Heeren Patroons ca de Werklieden, zoowel de {reorganiseerden als de ongeorganiseerden dringend uitgenoodigd. Wij hopen, zoowel om de persoon van den spreker, alsom de actualiteit van het te behandelen onderwerp, dat velen deze zoo nuttige vergadering zullen bijwonen, daar de belangen zoowel van den patroon als van den arbeider moeten behar tigd worden, en de wet op het Arbeidscon tract reeds 1 Febr. a.s. in werking treden. Hedenmiddag ontstond brand in een huis van den heer M. Schonk te Waalwijk en bewoond door Frie Hesselberth, en Hen drik Leijten, Het huis brandde geheel af. Niet veel werd gered. Assurantie dekt de schade Leijtens werd gewond bij 't ruime van ee nige kleediugstukken. DRUNEN. a.s. Zaterdag 2e Kerstdag zal in de Kerk alh. na het lof dooi de zan gers en zangeressen der beide congregatiën met. welwillende medewerking van den heer Groenen (tenor) uit Besoijen het kerstora torium van Muller worden uitgevoerd. Naar men verneemt is door G. Geux ontslag aangevraagd als machinist der room boterfabriek alh. Dinsdagavond nam de Heer C. v. d. Berg leeraar in het boekhouden te Waalwijk afscheid van zijn leerlingen in den cursus voor bet bandelsrekenen in de school alh. Hij hoopte dat zij in het jaar 1909 een waardige opvolger zouden krijgen cn be dankte zijn leerlingen voor de ijver en nauw- gfzetkeidwaarraede zij steeds de lessen hebben gevolgd. Een lid van de Hanze bedankte Z.Ed, voor zijne leerzame lessen namens de leerlingen en het bestuur. Hedenmorgen had alh. de plechtige uitvaart plaats van den Eerw. Broeder Fran- ciscus. Sedert 43 jaren was bij prefect der zoo gunstig bekend staande jongelinge con gregatie. Vooral onder zijn bestuur genoot de congregatie den lioogsten bloei. Moge hij voor zijn rnsteloozen ij^er in het belang der congregatie gedaan, reeds het loon genieten in den Hemel. Den 3 Jan. 1909 zal ia de congregatie der jongelingen alh. feestelijk gevierd wor den de verjaardag van de Z Eerw. Heer De ken Directeur en van het 50-jarige lid maatschap dier congregatie van den Eerw. Broeder „Wilhelmus* en den Heer Adrianus van Drunen. Wij zullen dus weer volop van muziek en zang kannen profiteeren Den feestelingen ouze gelukwenschen. VLIJMEN. Zeker in navolging van de groote plaatsen schijnt ook in onze gemeente het streven naar meer Zondagsrust wakker te wordcD. In het scheersalon vau den Heer M Hermans zagen wij dezer dagen al hana eene aankondiging, dat op den len Kerstdag de zaak gesloten zal zijn. Wie dus op dien hoogen feestdag met een gladde tronie wil loopen, moet zijn stoppels maar den avond te voren laten afmaaien. In den loop der volgende maand wij meenen den lOen - zal de W.Ld. Heer J. de Smit, Directeur van het Post en Telegraafkantoor alh., den dag herdenken vau zijn 25-jarige ambtsvervulling in onze gemeente. Zeker zullen de burgers van Vlijmen niet verzuimen van dezen herin neringsdag een feestdag voor den heer De Smit te maken. BESOIJEN. Op le Kerstdag 's namid dags om 5 uur, zal iu de R. K. Kerk alh., door het kerkkoor en het dameszangkoor het Oratorium „die H. H. Dreikönige' van Deken Muller worden uitgevoerd. Voor den aanvang der cantate, zai eene collecte voor den Algemeeuen Armen ge houden worden, die naar wij hopen, eer aardig sommetje zal opbrengen. Broodcoöperatie „Broe derhulp*. Verleden Zondag werden op d< Paoluszaal te Waalwijk de procenten uitg< keerd aan de leden der broodcoöperatu Dat hiermede groote winsten te behalen ziji behoeft men niet te vragen, als men wei dat er in een tijdsverloop van 5 maande gy» LLÜLJ i. IJ. J I.UHIIIJMJ-BBP N. O. O.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1