Mummer 103 Donderdag 31 December 1908. 31. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, Gemeenteraadsvefgadefing, A TOOMT IELE Tot morgen 12 uur worden nog Nieuwjaars- wenschen aangenomen. U i T G E ver: VLIJMEN. Waarom Hij bad pijnen beeft bij er nu geene meer aaisthe Courant, Dit Bi ".tl verse ijnt Woensdag— en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Fraiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. den W A A L W IJ K Telefoonnummer 38. Advkrtenïiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Openbare vergadering op Maandag '28 December 1908 des avonds 68/* uur. Aan de orde 1 Installatie van het raadslid, den heer J. A. Houben. 2 Ingekomen stukken (Aanvraag van den Gemeentebouwkundlge om ontslag.) 3 Benoeming van een stembureau voor eventueele stemmingen in 1909 voor a. een lid der Tweede Kamer b. een lid voor de Provinciale Staten. c. leden van den Gtmeenteraad. 4 Benoeming ten gevolge van aftre ding van a. een lid van het Armbestuur. b. een lid van het R. K. Gasthuis- bestuur. c. de Gascommissie. d. de Havencommissie. 5 Vaststelling van een instructie voor den Havenmeester. 6 Benoeming van een Havenmeester voor 1909. Voorzitterde edelachtb. heer Bur gemeester. Afwezig, de heer Jud. Timmermans Wz. De Voorzitter opent de vergadering, heet de heeren welkom en deelt mecic dat de heer Jud. Timmermans kennis heeft gegeven verhinderd te zijn de secretaris leest de notulen voor. Op de vraag van den Voorzitter of iemand eenige opmerking heeft, zegt de lieer van Schijndel Ik heb niets gehoord van mijne op merking tot den heer Timmermans, dat hij gezegd zou hebben, sprekende over den gasdirecteur en gemeente architect: >we zitten er mee;11 hij heeft dat toen wel tegengesproken, maar 't is gezegd en bevestigd door den heer Bern. Timmermans, 't Is wel niet van zoo grooten invloed, maar 't was toch beter dat 't er in staat. De heer Tim mermans heeft in dezen geest nooit iets u'tgelaten wel in tegenovergestelde geest, en dat 't er nu juist niet inkomt, be vreemdt me wel eenigszins. De Voorzitter 't Doet niet direct iets af aan den stand van zaken, 't was niet zoozeer ter zake. 't Was meer een uit lating om uw bewijsvoering te staven, met de eigenlijke zaak had 't niet veel uit te staan, 't was tot staving van 't geen U vermeende, en deed noch voor deel noch afbreuk aan de zaak waarom het ging. De heer van Schijndel't Zou later misschien van invloed kunnen zijn, vooral na 't geen er was voorafgegaan. De Voorzitter De notulen geven al leen 't zakelijkst van het verhandelde weer, en daar dit niet zoozeer ter zake diende, is het niet opgenomen. U hebt t nu toch gememoreerd. Goedgekeurd. 1 Installatie van het raadslid, den heer J. A. Houben. De heer Houben, door den secretaris binnengeleid, legt in handen van den voorzitter de gebruikelijke eeden af. De Voorzitter: Mijnheer Houben ik wensch u geluk met uwe benoeming en ben er van overtuigd, dat u de belangen der gemeente naar best vermogen zult voorstaan, ik uit den wensch dat u 't gemeentebestuur zult bijstaan, ter be- hartiging van den groei en bloei van Waalwijk. (Bravo's.) De heer J. A. Houben Mijnheer de Voorzitter, ik dank u zeer voor uwe hartelijke woorden en geef u de verze kering dat ik gaarne met u en den heeren leden van den gemeenteraad sa menwerk, om het openbaar welzijn van Waalwijk te behartigen, (bravo's.) De VoorzitterAlvorens verder te gaan, wenschte ik eenige zaken in be- sloteu vergadering te bespreken en schors daarom de vergadering. Na heropening komt aan de orde punt 2. Ingekomen stukken. Aanvraag van den Gemeentebouwkundige om omslag. Een schrijven van den heer van Dijck om ontslag als gemeente-bouwkundige. De VoorzitterB. en W. stellen voor van Dijck eervol ontslag als zopdanig te geven. Aangenomen. Schrijven van G. P. van Huiten, waar bij hij vraagt aangesteld te worden als. bouwkundig-opzichter der gemeente. De VoorzitterNaar aanleiding der gehouden bespreking zal de gemeente- opzichter, die benoemd wordt, tevens belast zijn met het innen van 't schepen- geld en 't toezicht op de haven, daar door vervalt van zelf de benoeming van een havenmeester. Mede naar aanleiding van de bespre kingen, stellen wij voor als zoodanig te benoemen G. P. van Huiten, op een aanvangsalaris van f 600, met 4 jaar- lijksche verhoogingen van f 50 tot een maximum van f 800. en herziening van salaris na 4 jaar. De heer Verwiel. De benoeming is voor 1 proefjaar nietwaar. De Voorzitter. Ja, van Huiten wordt benoemd voor een proefjaar. Aangenomen. 3. Benoeming van een stembureau voor eventueele stemmingen inl909voor: a. een lid der Tweede Kamer. b. een lid van de Provinciale Staten- c. Leden van den gemeenteraad. De Voorzitter. Er moéten gekózen worden2 leden, 2 plaatsvervangers, i lid volgens art. 13 en een plaatsver vanger daarvan. Gekozen na stemming en herstem mingen de heer Gragtmans, nadat de heer Hoffmans geweigerd had de be noeming aan te nemen. 2e lid de heer van Schijndel, le plaatsvervanger de heer W. v. d. Broek, 2e plaatsvervanger dc heer J. A. van Dooren, le lid volgens art. 13 de heer A. Verbunt, plaatsver vanger volgens art. 13 de heer B. Tim mermans-Verschure. 4 Benoeming ten gevolge van aftre ding van a. een lid van het Armbestuur. Af tredend en weer aanbevolen lid de heer L. Mombers. Herkozen met alg. stemmen. b. een lid van het R. K. Gasthuis- bestuur. Aftredend lid de heer P. van Loon Gzn. le cand de heer P. van Loon Gzn. 2e cand. de heer Jac- van Riel. Gekozen met 9 van 10 stemmen de heer P. van Loon- c. De gascommissie bestaande uit de heeren Gragtmans, Klijberg, Verwiel, Hoffmans en Verbunt wordt bij accla matie herkozen. d. de Havencommissie. De Havencommissie werd bij accla matie herkozen, in zijn geheel, daar de heer Baijens geen ontslag had genomen. 5 en 6 kunnen vervallen door de hierboven genomen besluiten. De heer Verwiel. Zijn er al sollicitan ten voor de huur van 't postkantoor? De Voorzitter. Ja, een paar uit dc straat, maar die hebben mij verzocht hun naam nog geheim te houden. De heer van Schijndel. Zijn de ad vertenties al opgegeven De Voorzitter. Ze zijn geplaatst in Prov. Crt., N. Rott Crt. en N. Tilb Courant, maar er is nog niets gekomen. Niemand meer 't woord verlangend, sluit de voorzitter, onder dankzegging de vergadering. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 18 December 1908 des voormiddags ten half elf unr. Voorzitter de Edelachtb. hoer G. R. v, d. Ven. Precies 6 uur opent de Voorzitter de ver gadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heeren van Oyen, van Heesbeen, Boom, A. F Mommersteeg, H. Mommersteeg, M de Vaan Wzn., van Wor- dragen, Zwaans, van Helvoirt enA.de Vaan; afwezig het lid van Stokkum. De Voorzitter verzoekt voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukkon. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring rekening dienstjaar 1907. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming stembureau 1909 Na stemming en herstemmiug worden be noemd tot leden de heéren van Oyen en M. de Vaan Wzn Tot plaatsvervangende leden de heeren Zwaans en A. Mommersteeg en als 4e lid de heer van Heosbeen. 3. Benoeming landerijen conmissie wegens periodieke aftreding der heeren M. H. Boom, A. do Vaan en H. Mommersteeg. Na stemming en herstemming worden her benoemd de aftredende leden. 4. Wijziging begrootiug 1908. De Voorzitter. De rekening van het beheer van den Bosschee sloot over 1906 en 1907 sluit met eeu uadeelig slot vau 51.68l/j Wij moeten hiervan 1/a betalen zijnde f 17 23. Burg en Weth. stellen voor dit bedrag alsnog op de begrooting te brengen. De heer Zwaans. Hoe zit het met die andere dingen, beeft Cromvoirt dat al voldaan. De heer Boom. Ik heb altijd alle» naga- keken maar van die f 171 die Ham en Rijs kampen heelt moeten bij betalen heb ik nog nooit iets gezien. De haer Zwaaus. Had de penningmeester jaar in jaar uit geen voorschotten gedaan. De heer Boom. Die f 171 was ook van voorschotten welke hij jaren geleden had ge daan. Waarom niet geregelder rekening over gelegd Een penningmeester heeft toch zooveel niet te doen en voor hetgeen hij doet wordt hij toch nog betaald. De heer (lp. Va»n Wjn. Ik heb hooren zeg gen dat Cromvoirt ook heeft betaald. De Voorzitter. Wij vereffenen nu teganweor- d'g alles om de 2 jaar. Na nog eenige discussie wordt besloten wij ziging in do begrootiug to brengen 5. Vaststelling gemeenschappelijke regeling m-t de gemeente Hedikhuijzen voor den tijd van 10 jaren tot toelating van kinderen op de openbars school aldaar (spoedeischend De Voorzitter. Dit punt, mijne heeren, heb ik als ppoedeischeud op de agenda geplaatst, wijl de goedkeuring van de begrooting hierop moet wachten. De gemeente Haarsteeg heeft Ged. Staten bericht dat zij de gemeenschap pelijke regeling voor den tijd van 10 jaar wenscht aan te gaan. In art. 3 is een kleine verandering gekomen. Daarin is eene bepaliug opgenomen, dat wij »/8 moeten bijdragen iu al de onkosten van het onderwijs in de afdeeliug Haarsteeg, tot een minimum bedrag van f180. Do kosten over 1907, hebben m»ar zooveel bedragen dat wij t 157 zouden moeten bijdragen. Het mini mum is vastgesteld op f180. Het zal niet dikwijls voorkomen dat wij er boven komen Een enkele keer misschien met pliu. 10 galden. De heer Zwaans. Hoe is de rekening samen gesteld De Voorzitter zet dit uiteen. De heer Boom >/3 in de kosten bijdragen, is dat ook bij verbouwing van de school of als ze b.v. eens een overkapte speelplaats willen hebben, moeten wij daar ook >/3 iu bijdragen. De Voorzitter. Ik geloof niet dat er nog veel bezwaren tegen zijn. De school ia nog nieuw en naar de eischen des tijds ingericht. De heer Boom. Maar als ze nou eens een overkapte speelplaats wilden hebben, dan moet Vlijmen daar ook voor '/3 in de kosten bij- dragbn. De Voorzitter. Al moesten wij daarin nu eens '/a bijdragen. Wij hebben er toch een groot voordeel aan. Hierna wordt met algemeene stemmen bo- eloten de gemeenschappelijke regeling voor den tijd van 10 jaar aan te gaan. 6. Aangehouden voorstel tot pooticg van eiken bout aan d« Peperstraat. De Voorzitter Door Burg. en Weth. en de landerijen commissie is dit voorstel voldoende toegelicht. Verlangt iemand hierover nog het woord? De heer Zwaans. Is er een begrooting ge maakt van de. kosten. De Voorzitter Het land wordt zoo gewoon omgespit en eikenhout hebben wij zeker voor de lielit zelf. De heer A. Mommersteeg. Hoe groot is h6t land. De Voorzitter. Ongeveer een morgen land. De heer A. Mommersteeg. Ik blijf bij mijn voorstel om eerst een proef te nemen. Men hoeft van tie zomer de ondervinding opsedaan, dat de bauden langs den dijk ook al niet willen groeien. En ik voorzie dat het met hét sikenbont ook zoo zal gaan. Dn Voorzitter. Dat het hout daar niet zoo bizonder mooi is gegroeid, vindt zijn oorzaak hierin dat de Biezepoldjr, waarvan u zelf bestuurslid is, niet voor het onderhoud van du sloot heeft zorg gedragen, waardoor pen groot gedeelte vau de bauden den ganschen zomer onder water hebben gestaan. Du banden welke niet onder water hebbpn geBtnau zijn prachtig gegroeid. Overigens wijs ik er u op, wat u zelf eens gezegd heeft, dat men van banden het le jaar niets kan beoordeelen, ofschoon we toch 15 pCt. van ons geld hebben gemaakt. De heer Mommersteeg «egt ook handen te hebben gezet doch dat hij er veel spijt en nadeel van heeft, 't Is allemaal weggesmeten geld. De Voorzitter Dan zal het geen goede grond zijn geweest. De heer Mommersteeg. Ik dacht dat het goede grond was, anders nad ik het niet ge daan Da heer M de Vaan Wzn. Eikenhout groeit op da hei heel goed. Hot hout dat voor 20 en 25 jaar geleden is gepoot groeit ook goed en is norgeus beter te vinden. Om de vier jaar moet het reeds worden gehakt anders wordt het te zwaar. Er groeit nergens geen heter hout als op de hei. De heer 11. Mommersteeg. Eikenhout groeit op hei beter dan elzenhout. De heer A. Mommersteeg. Kunnen wij dat laud niet beter verhuren aan menschen die daar iu de buurt wouen. De Voorzitter. Neen, 't perceel is te groot voor do pachters. Ze laten iu den regel de helft leggen omdat ze geen mest hebben. Bovendien plaggen ze het ongebruikte nog af waar het ook niet beter op wordt. De heer Mommersteeg. Dan in kleine per- ceelen verpachten. Wethouder M. do Vaan Wz. Dat gaat niet 't ziju allen verloren hoeken en liggen hier en daar verspreid. Wethouder van Oijen. Het hout groeit nergens beter dau juist daar. Er is geen wagen aau, een proef te nemen is onnoodig. De heer MommerBteeg, De omwonenden znllen het niet gaarne hebben, daar de eik zijn wortels erg verspreid, en als zoodanig vau naastgelegen perceelen roofd. Wethouder de Vaan. Die zyn er juist mee vereerd, omdat ze betere veldvruchten telen dan vroeger, het laud is tegen wind beschut. De heer Mommersteeg zegt dat bij hem op de Hoef te Giersbergen de eiken erg van de perceelen rooveu. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg- en Weth. in omvraag gebracht en aangenomen met 9 tegen 1 stem. Tegen stemde het lid A. Mommersteeg. 7. Vaststelling rooilijn Mommersteeg met voorstel van Burg. eu Wethouders. De Voorzitter. Er is een verzoek ingekomen om in de Mommersteeg een huis te bouwen. Burg. en Weth stellen voor om de rooilijn vast te stellen op 3 meter uit middelpunt van de sloot, juist zo als aan den Zwaansweg. De heer Boom. 't Was mij eerst een raadsel dat punt op de agenda te zien, daar de fun damenten reeds zijn gegraven. De Voorzitter. Dat geeft niets want ze hebben nog getn bouwtoestemming gekregen. De heer Boom. Dan komt het mij wel wat vreerad voor als men al begint met te graven. De Voorzitter. De aanvrager kan graven als hij wil, doch zal zich aan het besluit van den raad moeten onderwerpen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Wrth om de rooilijn op 3 meter van uit het midden der sloot te bepalen aangenomen. De Voorzitter. In een vorige vergadering is aanmerking gemaakt op het dicht maken van een sloot door van Halderen. Ik heb de zaak onderzocht en mij is gebleken dat van Haldereu toestemming heeft gekregen van den Voorzitter van den Binnenpoider van Vlijmen. Ik begrijp niet dat Mijnheer Mommersteeg en Mijnheer van Heesbeeu die bestuursleden van den binnenpoider zijn, konden vragen hoe het komt dat deze sloot is gedicht. De heer van Heesbeefi, Ik wist er niets van. De Voorzitter. Van Halderen heeft permissie gekregen op de begrafenis van vrouw van den Fillaert Hij heeft toen gevraagd of bij de sloot mocht dicht maken en toen heeft de Voorzitter gezegd: Je ga je gang maar. De heer Boom. Dat is wel wat voorbarig. De gemeenteraad had hierin toch eerst gekend moeten worden, 't Zal hier nu wel alles ter goedertrouw zijn gegaan, maar eerst dient toch de raad gekend te worden. De Voorzitter. Ik geef den Binnenpoider in overweging juist zooals wij doen Rchrifte lijke vergunning te geven, dat is veel beter. De heer van Heesbeen. Het polderbestuur doet het anders ook altijd schriftelijk. De heer Boom. Volgens ik gehoord heb, zullen de gelden voor de werkzaamheden aan de Wilkamp na deze week op zijn. Het aantal werkeloozen zal daardoor weer met 13 worden vermeerderd terwijl het werk half moet blijven liggen, wat voor de gemeente altijd een on- koBten mag genoemd worden. Ook de werke loozen zullen ergens terecht komen en wellicht bij het algemeen armbestuur. Ik stel daarom voor om aan de Wilkamp zoolang het water dut toelaat, te laten doorwerken. De Voorzitter. Ik gevoel daar wel wat voor. Wij kunnen nog wel wat van enkele posten afschrijven. EeD 100 of 150 gulden zon altijd nog te vinden zijn. De heer Zwaans- Men moet er met het overschrijven op rekenen dat het met Kerstmis wel kan vriezen. De Voorzitter. Dat geeft niets. Als het water komt moeten wij toch geiden en het geld blijft p de begrooting De heer A. Monjpi, /steeg. Ik geloof dat er vooreerst nog werk genoeg is met het banden uitzoekeu. De Voorzitter. Dat voorziet in lang niet aan de behoefteu. Er zijn veel te veel werke- loozen. De werkzaamheden aan het kanaal waar veel lu. uit Vlijaen werken, liggen thans ook stil. Dagelijks kom.n er op de secretarie om werk vragen. De heer van Heesheen. Ik vrees dat wij te veel aanloop zullen krijgen De Voorzitter. Zeker d,t is zoo, 't heeft zijn goede en ook zijn kwa've zijde. Maar 't is toch altijd goed als wij 3 menschen nog een week of 3 aaü het werk ouden. De heer A. Mommersteeg. A, wy eerst eeng proef namen. De Voorzitter. Dan is het n][er ]aa^ dan gaat het niet meer vauwege water De heer Boom zegt dat die kui*ocj, ZH^or is dicht te maken en dat het zat vau Moerheuvel, daarvoor noodig, ook kv worden gehaald. De Voorzitter, Ik neem het voor^j VftQ mijnheer Boom over en stel voor nogc2QQ op den post verbetering landerijen, f schrijven. De heer Zwaaus vraagt hoe hoog de da^j den zijn. De Voorzitter, f 1.10 per dag maar 1 wordt het verlaagd. De menschen die in di kuilen staan te graven mogen het anders we. hebbeu. want het is geen gemakkelijk werk. Niet iedereen is er voor geschikt ook, De heer van Haesbeen dringt er nogmaals op aan. de loonen niet te hoog te zetten. De Voorzitter zegt de loonen niet te hoog te zullen zetten. Maar om de menschen voor niets te laten werken gaat toch niet, men mag alles niet van den werkman vergen. Na nog eenige gedachtenwisseling sluit de Voorzitter de discussie en brengt het voorstel in omvraag, dat wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer van Heesbeen. Het lid Mommersteeg verklaarde voor te stemmen, doch niet met het oog op verbetering van landerijen. Daar et nige leden aanstalten maken om ziel te verwijderen, verzocht de Voorzitter beleefd te willen blijven zitten totdat hij de vergade ring heeft gesloten, spr. zegt dat zulks gere geld gebeurt hetgeen voor hem zeer hinderlijk is. De Voorzitter. Mijne heeren- Daar dit de laatste vergadering is van dit jaar wensch ik u allen een goed uiteinde en hoop dat in dezen road in een volgend jaar dezelfde vruchtbare samenwerking moge bestaan als dit jaar het geval is geweest. De Voorzitter sluit hierna de de vergadering onder dankzegging voor de trouwe opkomst. Een wagenvoerder te Rotterdam, de heer J. A. van Wirgerden. wonende Brouwer straat no. 45, oud 24 jaren, had pijnen. Gedurende 2 jaren deden zij hem vreeselijk lijden, en verhinderden hem zich te bewegen cn te werken. Iu plaats van te vermin deren, namen zij in hevigheid toe met den tijd, tot hij eindelijk, volgens zijn eigen verklaring, die wij onder de oogen hebben, genoodzaakt was gedurende 16 weken te bed te blijven. Welnu, die wagen voerder, aan wien de rheainatische pijnen geen rust lieten, die jonge man die het gebruik zijner ledematen niet meer had en voor allen arbeid onge schikt was, gaat en komt nu, beweegt zich, oefent zijn bedrijf uit en voelt niets meer. Zijne rheumatiek is verdwenen hij had pij nen, hij heeft er nu in het geheel geen meer. Waaraan schrijft hij die gelukkige verandering in ziju leven toe Aan de Pink Pillen, die alleen, zegt hij, hem hebben kunnen verlossen van die treurige ziekte die u Lm maakt en u pijnigt. Wij zijn niet verwonderd over die mooie genezing, wij hebben er nog heel wat an deren waargenomen. Het is dan ook zeker dat de Pink Pillen de rheumatiek genezen en de pijnen doen verdwijnen. Waarom Omdat de Pink Pillen de macht hebben het bloed te zuiveren, het te ver lossen van alle vergiften die het bevat, welke vergiften, zooals het urine-zuur, de oorzaak zijn, de werkelijke, eenige oorzaak van de rheumatiek. Wij zijn midden in den winter. Ten gevolge van de koude en de guurheid doet dn pijn zich op nieuw gevoelen wij meenen dat. de mededeelii.g die wij hier geven, dienst kan bewijzen aan de talrijke personen die lijden, die slechte nachten doorbrengen en

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1