Nummer 8. Zondag 24 Januari 1109. 32e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering. i i BEKENDMAKING. Reclame. X. n.iD, 2.15 2.20 2.45 8.20 8.40 4.20 4.40 4.50 5.15 7.- Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat is ingekomen een verzoek van de Wed. 11. Pullens aldaar, om vergunning tot verkoop van eterkeu drank in het klein, voor perceel Wijk No. 186. Tegen het verleenen der gevraagde ver gunning kunnen gedurende veertien dagen na dagteekeuing dezer, bezwaroD bij hen worden ingebracht. Waalwijk 16 December 1909 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Surmont do Bas Smeele De Secretaris, F. W. van Liempt. WASPIK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 21 Januari 1909 des voormiddags ten half elf uur. Voorzitter de Edelachtbare heer P. Dekkers. Precies klokslag half elf uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de leden van Son, Teunen, Sagt, Smeur, Zijlmans, Kamp, Gijsman, Ruitenberg en Langewef afwezig de heeren De Bont en Klaassen. De Voorzitter verzocht den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Onder het voorlezen zegt de heer van Son eene aanmerking te hebben. De Voorzitter. Straks, mijnheer van Son, als de notulen zijn voorgelezen, dan kan u aanmerkingen maken. Nadat de notulen zijn voorgelezen, zegt de heer van Son een paar aanmer kingen te hebben. Hij zegt te meenen dat de acte niet is' gepasseerd zooals in de notulen staat en zooals door den Voorzitter is gezegd. Spreker is van meening dat ook de heer de Roon daar bij is tegenwoordig geweest. De heer Gijsman. Ik heb nooit ge hoord, dat daarbij garanten tegenwoordig zijn geweest. De voorzitter zegt te meenen dat hij het goed heeft gezegd, en laat ten overvloede een oud notulenboek halen en leest het desbetreffende punt voor. Het blijk dat destijds in tegenwoordigheid der leden de acte is opgemaakt. Voorts zegt de Voorzitter er nog op, dat de no tulen geen stenografisch verslag kunnen zijn. De notulen, hier voorgelezen, zijn toch reeds zeer correct en uitgebreid opgemaakt. Het geheel bevat 19 blad zijden. De heer van Son zegt het werk van den secretaris wel te appricieeren, doch hij had gaarne ook dat in de notulen opgenomen gezien. Voorts zegt hij nog nadat de Voorzitter hem had gaan som- meeren, hij zich verplicht had geacht dat te moeten zeggen De voorzitter z gt dat, aangezien daar eenige zaken van in geheime vergade ring zijn besproken hij wel in geheime vergadering wil antwoorden Hierna wordt de openbare vergade ring geschorst. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat de notulen op een paar wijzigingen na, voorgesteld door den heer vaD Son, waren goedgekeurd. Aan de orde 1 Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter. Door Burg. en Weth. is bij den gemeente-ontvanger proces verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boe ken en registers in orde waren en dat het dienovereenkomstig bedrag f 1978-37 in kas aanwezig was. 2 Verslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim. Door den Voorzitter wordt het verslag geheel voorgelezen. Daaruit blijkt dat in de Commissie geen verandering is gekomen en dat het schoolverzuim niet van ernstige aard is te noemen. De oorzaak van het voorgekomen schoolverzuim was meestal toe te schrij ven aan armoede- 3 Schrijven van Ged. Saten, houden de mededeeling dat de Hoofd, omslag van Van Dongen metf 3.is vermeer derd. Voor kennisgeving aangenomen. 4 Beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente is verricht in het jaar 1908, volgens art. 52 der Woningwet. Dit verslag werd door den Voorzitter in zijn geheel voorgelezen. De heer van Son. Mijnheer de Voor zitter, ik geloof dat het wenschelijk is dat de bouwverordening wordt herzien Er zijn nu bepalingen in opgenomen, die voor het publiek drukkend zijn. In het belang der ingezetenen verzoek ik deze drukkende bepalingen minder scherp te maken, dat kan zeer goed- De ge meenten Capelle, Raamsdonk en nog meer andere gemeente hebben het ook reeds gedaan. De Voorzitter. De Commissie belast met de wijziging van de politie veror dening zal zich er onledig mede houden. De heer van Son. Is die Commissie al niet lang verjaard; 't is onderhand 2 jaar geleden dat deze is benoemd De Voorzitter. Een Commissie ver jaart niet. Maar er zal nu toch werk van worden gemaakt, de politie veror dening heeft veel tijd in beslag geno men. De heer van Son. 't Is voornamelijk de kwestie maar met het bouwen. Nu staat er b. v. dat de steenen 22 c. M. moeten zijn, dat kan 18 c. M. worden enz. De Voorzitter. Ja, wij zullen de com missie spoedig bijeenroepen en de ver ordening herzien- Verslag teekenschcol. Wordt voorgelezen. Uit de voorlezing blijkt dat deze inrichting zich in be langstelling en bloei mag verheugen. Beëediging van de nieuw benoemde armmeesters A. S van Strienen A.Broks De armmeesters leggen in handen van den voorzitter den eed af. Benoeming van Havenmeesters. De Voorzitter. Het voordeeligst zal zijn te laten inschrijven wat wij dan ook reeds hebben gedaan. C. Roovers is genegen tegen 11% en C. Boeser voor 7% deze functie waar te nemen. Rek kers, de gemeente arbeider, kan dan met het schoonhouden worden belast. De heer Gijsman vraagt waar het aan ligt het groot verschil dat bestaat waar voor den een het voor doet dan den inder. De Voorzitter. Dat weet ik niet. Na nog eenige discussie wordt met ilgemeene stemmen benoemd tot haven meester van de Kerkvaart de heer C. Roovers en van de Vrouwkensvaart, de heer C. Boeser. Benoeming 2 leden voor de commissie •ot wering van schoolverzuim. Benoemd worden de heeren Teulings en A- Schenkels. Benoeming van een stembureau. Benoemd Worden de heeren als leden Ruitenberg en Zacht, als plaatsvervan gende leden Kamp en Smeur, als 3e lid Gijsman en als plaatsvervangend 3e lid van Son. Mededeeling dat van den Z. Eerw- heer J. Wijnen een gift is ingekomen van f 204.137a, waaraan enkele voor waarden zijn vastgesteld. Met algemeene stemmen aangenomen. Oninbaar verklaring van eenige pos ten H. O. ten bedrage van f 15.56 en van hondenbelasting ten bedrage van t 1.127a- Wordt goedgekeurd. Wijziging begrooting 1908 en 1909. Wordt besloten f 175 nog op de be grooting 1909 te brengen voor bodeloon en de door den Voorzitter voorgestelde wijziging voor de begrooting dienstjaar 1908 wordt op voorstel van den heer van Son aangehouden tot later. Verder deelt de Voorzitter nog mede dat het raadsbesluit om voortaan 31 December af te lossen, niet door Ged. Staten is goedgekeurd, Daar verder niemand het woord meer verlangt sluit de Voorzitter deze verga dering. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 21 Januari 1909, des avonds ten half acht uur. Voorzitter de Edelachtbare heerJ.A. J. van Heijst. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE; 1. Ingekomen Stukken. a. Besluit Ged. Staten, houdende goedkeuring contract met »De Hanze> voor het in gebruik nemen der openbare school. b. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring der begrooting 1909 slui tende in ontvangst en uitgaaf in een bedrag van f9849.36. c. Besluit Ged Stalen houdende goedkeuring wijziging begrooting 1908. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel onderhandsche vei huring gemeente grond. De Voorzitter. Ik heb eene monde linge aanvraag gekregen van W Klijn uit Doeveren omdat perceel land gelegen aan het Oude Maasje Oostzijde te ver huren voor een jaar of 6, 7. Hij wil daar bieten op gaan verbouwen. De heer Klerkx Is dat datzelfde perceel waar die andere eens over heeft gesproken. De Voorzitter. Ja maar daar heb ik naderhand niets meer van gehoord en achteina loopen zou ik niet doen. Tegen Klijn heb ik voorloopig al gezegd dat het 't dubbele van de huur zal moeten opbrengen van het gemiddelde bedrag waarvoor het de laatste jaren is verhuurd Kan de raad daartoe in beginsel besluiten en het verder aan Burg en Weth. over laten. De gegevens wat het de laatste 30, 40 jaar heeft opgebracht heb ik nog wel. De heer Pulles De huur zal het goed moeten maken, want het land zal wel uitgemergeld moeten worden. De Voorzitter. Wij moeten een flinke huur bedingen en de bepaling maken, dai er het laatste jaar haver of klaver op moeten worden geteeld. Daar moet het in worden opgeleverd. Het land zal wel mager worden, maar daar moet men met de huur op rekenen. Het land is nu een beetje berg en dalachtig. Als het goed bewerkt wordt zal het er mooier op worden- Maar de huur moet het goed maken. De heer Schrijner. Hij moet het land toch afleveren zooals hij het nu krijgt. De Voorzitter. Hij moet het in groes afleveren. De heer Pulles. Ik vertrouw wel dat Burg. en Weth. het 't best zullen doen. De Voorzitter. Zou het niet goed zijn telkens een jaar vooruit te laten betalen. De andere landerijen worden door den notaris verpacht, 't Zou kunnen gebeuren dat we anders aan den sukkel geraakten. De heer Klerkx. Dat is het beste en dan zoo spoedig mogelijk verhuren. De heer Pulles. Je zou in het contract kunnen opnemen, dat hij de huurpenning moet betalen voor hij de vruchten plukt. De Voorzitter. We mogen in dit buitengewone geval gerust een buiten gewonen maatregel nemen. Is het dan goed dat wij deze voorwaarden stellen. De heer Klerkx. Kan de man vooruit betalen De Voorzitter. Ja Wij zullen dan het dubbele van de gemiddelde huur laten betalen. De heer Pulles. Wij moeten ook rekenen, dat wij onkosten krijgen- De heer Schrijner. Onkosten zullen wij niet veel krijgen, want hij moet het in groes afleveren. Bovendien moet hij het voor zijn eigen bestwil, toch meer malen bemesten Doet hij dat niet dan haalt hij er al spoedig niets af. De Voorzitter. Het heeft opgebracht de laatste jaren f 34, 46, 46, 60, 46, 65, 30, 21, 19, 26, 39, 32, 31, 65, 65, 50, 36, 24, 30, 39, 41, 30, 50 en 46. Ik ben nu gekomen tot 1885. Het gemid delde zal dus zijn zoowat f 40 per jaar. De heer Pulles. De prijs zal het makkelijkst overeen zijn te komen als men met die man eerst eens in voeling komt De heer Klerx. Als hij vooruit moet betalen, dan zou ik de huur niet al te hoog nemen. Na nog eenige discussie wordt besloten het land te verhuren a f 60 per jaar. 3 Gasverlichting. De Voorzitter. Sedert de vorige be sprekingen hierover gehouden hebben wij nader niets meer gehoord. De con ditiën toen voorgelezen, zijn allen 't zelfde gebleven. Het aantal uren dat de lantaarns moeten branden, alles is 't zelfde gebleven De voorwaarden zijn juist dezelfde als die van Besoijen Daar hebben ze nu 1020 uren gebracht terwijl in moeten branden, dus dat is 120 uren boven het minimum Voor de lantaarns wordt U/a cent per uur berekend. De particulieren betalen 8 cent per M8 en voor muntgas betaald men 9 cent per M8. De kosten voor de verlichting zouden dan zoo wat bedragen f 350 per jaar. De heer Pulles- Hoe hoog zijn de kosten nu. De Voorzitter. Alles en alles meege- «doch om den wortel van het kwaad totaal rekend een goede f 300- Het zal zooveel uit te roeien, zal ik nog een doosje innemen niet schelen. Ik ben er hard voor om eu bij voorkomende gelegenheid zal ik het nu maar ineens af te werken. Wij gaarne dit heilzaam geneesmiddel aan an- kunnen zeer waarschijnlijk de oude lan- dere lijders hekend maken, taarns verkoopen. Ik stel voor om de lk ondergeteekende verklaar dat het bo- gestelde condities aan te nemen en tot venstaande waar is en machtig U het pu- gasverlichting over te gaan. De gemeente- bliek te unken op elke wijze die U goed- gebouwen moeten ook van gas worden duukt. voorzien. Waalwijk zorgt voor de aanleg Rugpijn duidt aan dat er een overmatige van buizen en wij moeten voor den palen hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. zorg dragen. Zij stellen voor palen te Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteld. nemen van dezelfde afmetingen als in 'Wen want het verstopt niet alleen de Waalwijk. nieren, doch belemmert teveDS de kanalen De heer Klerkx. Wanneer moet 't een welke vau dc nieren uaar de blaas gaan en en andir gereed zijn. tegelijkertijd brengt het de prikkeling en De heer Donkers. Ik zou zeker een ontsteking der blaas met zich mede. Het tijd bepalen en b.v. zeggen dat alles urinezuur is de hoofdzaak der bhusont- klaar moet zijn in Augustus. steking, van Moornis der urine, van eiwit- De Voorzitter. Ja in Augustus alles stoffen n.z Foster's Rugpijn Nieren Pillen kb.ar lossen het urinezuur op en helpen de nieren De heer Donkers, 't Was nog beter om op natuurlijke wijzo af te voeren, van Juli. I Verzeker U dat men U de echte Foster's De heer Schrijner. Ze zullen wel spoed Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de achter het werk zetten, want het is in heer v. Wijk gehad heeft. Wij waarschu- hun eigen belang. wen tegen namaak en maken koopers er op De heer Donkers. Wanneer mogen ze attent, dat op iedere doos de haudteekening beginnen. Als ze willen zeker. vau James Foster voorkomt.. Zij zijn te De Voorzitter. Zij kunnen beginnen Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. als ze willen. Maar het moet eerst in Orie-Dumoulin, Markt. Toezendmg ge- Waalwijk nog in de raad komen en schiedt tranco na ontvangst van postwissel Waalwijk zal daar wel een geldleening a f 1.75 voor één of f 10.voor 6 doozen, voor moeten aangaan, want dat aanleg- gen van die buizen is een kolossaal ]™ezon(len StukLeil. werk. Wij moeten voor de palen zorg I o werx. wij uiucicu vuui uc D .- dragen. Als het dan klaar is, dan kun- (Bmten .eraiitwoordehjkheld der Redactie.) nen wij de oude lantaarns, als ze geen - Mtjnht„ de Redacteur dienst meer behoeven te doen, verkoopen. J Ik heb gezegd dat wij ze in April of I Wot d°°v.den bran d aan t licht kwam. i, Een paar weken geleden hadden we hier een Mei reeds zullen leveren. brandje aau dun Peronboom. Een huis be De heer Klerkx. Hoe gaat dat dan WOouü door 2 gezinnen brandt af; vau de Is het vervoer voor onze rekening. inboedels weinig gered assurantie dekt de De heer Donkers. Dat is zooveel niet schade oorzaak onbekmd persoonlijke on— als vrachtgoed. Wij moeten het uiterste f'»"» kwamen niet voor. Een heel gewoon ai i t j brandje, zooals ge ziet. Wat daarbij aan t niet verlangen. Als wij het onderste uit ,icbt Jwum Lublster Ru,m een jaar geleden de kan willen hebben dan valt de dek-1 brandde in diezelfde buurt ook een huis af.* sel op ons neus. I Bet werd bewoond door Leen Kievit» en zijn De heer Pulles. Hoeveel zijn er schoonzoon Ji. Steenhagen. Dit huis was laag De Voorzitter. Ik denk zoowat een verzekerd, de inboedels niet; ook hier bijna m v i/~> i j- j Ti, niets gered. Een ware ramp voor die arme 18 a IJ stuks die nog goed zijn. I menseden. Medelijdende buren gingen rond bij gezegd dat zij ze voor f 10 per stuk kun- I de ingezetenen. Ieder gaf wat ook H. M. nen krijgen, lamp en al. Wij hebben er de Koningin, aan wie den nood was bekend ongeveer 25 te verkoopen. Eenige moe- gemaakt, zond eene gift en zoo kwam er ruim ten wij er zelf houden voor de Sticht bijeen En van dat sommetje heeft Leen J .j i noch ziiu schoonzoon tot neuen een cent ont vooral nu we weer een Halte krijgen. lgou Waar u dftt geld daD gBbleven De heer Donkers. In de Sticht zal oübekend Zou het niet op dan weg onzen men zeker petroleum lantaarns moeten ijverige politie liggen eens een nauwkeurig blijven houden. onderzoek in te stellen, wie dat geld in handen Dp Vnnryitt-ér Ta daar letten zii e"een heeft en waarom het thans na een jaar nog De Voorzitter, ja, daar leggen zij geen i waarvoor het ia buizen. ingezameld. De heer Donkers zegt dat het zeer aueu hebben ons penningske bijgedragen noodzakelijk is, als ook de Sticht goed en hebben daarom ook recht te weten, wat wordt verlicht. IQet 008 grtltl gebeurt. Een der collecteur» Dc Voorzitter zegt verder dat het beweert dat een «utoriteit het voor d» i i ,IO, arme menscüeu bewaart, maar dat zal stellig wenschelijk is de lantaarns met al te vet van een te zetten, daar het niet gemak kelijk is de lantaarns te verplaatsen. Na nog eenige discussie waar de lan taarns geplaatst zullen worden, wordt met algemeene stemmen besloten tot gasverlichting over te gaan. Hierna deelt de Voorzitter nog mede, dat wij wederom in het genot terug ge steld zullen worden van een Halte. De kaartjes zal men moeten nemen bij de een lastei praatje zijn. Du»8en, 23 Jan. 1909. Mijnheer de Redacteur. Dwaallichten. Het Veer ziet 't nieuwste licht zoo gaara, Ik houd liet met den handlantaarn, Naar Stariugs Boor Stuggink. 't Lijkt m'n feit, Geachte Redactie, dat onze kaartles zal men inoeien ucmcu un ut. - - j it gemeeute er nog zeer ongezoude ïdieeën om kastelein van het tegenover de Ila trent alcoholisme op nahoudt, 't Volgeiide gelegen café. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. Eeu dankbaarheid van een inwoner vun Waalwijk. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wsnsch dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Waalwijk zijne volgende verklaring te publiceeren. De lieer W. H. van Wijk, wonende Sta tionstraat C 20 te Waalwijk meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik drie jaar lang het slachtoffer geweest van ren onge steldheid der blaas. Ik had verschrikkelijk veel last met de urine, die zeer moeilijk en pijnlijk kwam en met onvoldoende hoe veelheden. Het was vei schrikkelijk lastig voor mij en het gebeurde soms dat ik dagen v.wn achter elkaar wegens den hevigen aandrang het *cont"ract"staür'dat "z^ ^OO uren Ulfchts met moeite mijn vierk kon verrichten. Ik wist niet wat ik hiermee mo.«st be ginnen, daar alles wat ik er tot nog toe voor gedaan had zonder resultaat was ge bleven eu afgaand op al de goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wilde ik hiermede nog een proef nemen. Op uw vraag of ik hierdoor verlichting bekomen h«b, kan ik volmondig j* zeggen. Eeu enkel doosje was reeds voldoende om de pijn nagei oeg geheel te doen verdwijnen ter illustratie. Zooals weet, ziju dwaallichten blauw achtige vlammetjes, die by stille lucht, ge woonlijk iu de eerste avonduren, boven moerassige streken zweven, 't Bijgeloof moet daariu booze geesten hebben gezien, die de wandeluura tan den goede weg afvoeren. Hoewel weiuig moerusuig, geeft onze gemeente toch nu en dan meestal op late avonduren, verrasende exemplaren van dwaallichten waar te nemen, vooral die, wonderlijk genoeff, meestal de richting Sluys—Koru volgen. Nu huppelende in gewonen zigzagvorm, dan plotseling stilstaande of overvlug uitschietende schuinslinks of rechts voor— of achterwaart», verdwijnen ze uiet zelden eensklaps aan 's natnurvorschers oog iB haar geliefkoosde moerassige atmospheer, alias dranklokalen, omdan met des temeer natuurlijke dwalerigheid verder te zweven. 'n Echt Uollaudsch spreekwoord zegt Alle hout is geen timmerhout. En toch. Heer Redacteur, uit zulk dwaallichtenhout weet men hier nog aurdig wat te fabriceeren. Alsof 't degelijkstehout was, maakt men er voormannen onzer nuttigste besturen uit. Moet 't dan niet erkend worden, dat ons yolk, ja, vele onzer leiders, nog zeer achterlijk en ongezond over 't alcoholisme denken Of is 't niet waar, dat Koning Alcohol denk— en werk kracht vernietigt, den wil verslapt, de zeden bederft, de welvaart ondermijnt V O, Paulus wat een ruim arbeidsveld voor U ter bearbeiding Neem 'n goed voorbeeld aan Uwe ijverige Zustervereenigingdie reed» zooveel sneces had De ideeën moeten ge wijzigd bij groot in klein, dat is de grootsche tauk 1 gewijzigd ten goede door spreker», geschriften, hchtbeeldeu, voordrachten, too— neelstukken, door een kloek, standvastig, volhardend voorbeeld vooral. Dan zullen er dra geen dwaallichten meer zyn, die t volk n

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5