Toegewijd aan Mandei, Endustrie en Gemeentebelangen. 8UNUBHT A-.ZEHP-A te IN u miner 11. Dondenla- 4 Februari i 09. 32e. Jaargang. ANTOON T IEL EN, EET GEHEIM VODDENRAPER II tl I I* IJI1K3 Vil V V MM .IS a «eb£^ Uit oever: FEUILLETON. UlN.N KNLAIS1). VERSLAG over inrichtingen van vak onderwijs te Keulen en over de Pruisische vakschoolvoor de schoen en schacht en-industi ie te Wer- melskirchen, naar aanleiding van een bezoek aan deze inrichtingen. RAOUL DE NAVERY. De Echo van het Zuiden. en Laarslrulsrtn Courant, Dit Blad versol ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Krant o per po»t door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uiigever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Ajdvietzntiïn i7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cd advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ii komt U halverwege tegemoet, \1 I doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alieen geschikt voor het wasschen f van kostbaar linnen en l fijne kant. V/ji ff/ V. Indeeling en leerplan. De vakschool de schoen- en schachtenindustrie te Wermelskirchen is eene stedelijke instel ling, welke onder toezicht staat van den Staat en door den Staat wordt gesub sidieerd. In de vakschool worden bestuurders van het bedrijf, werkmeesters ett cou peurs voor de gezamenlijke schoen- en schachtenindustrie opgeleid. Ook kun nen werklieden aangenomen worden, die zich in enkele takken van fabricatie willen volmaken. Leerlingen, welke zich als bestuurder Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HST FRAN8CH VAN 68. Het voorkomen van den fabrikant stond hem tegen. Terwijl Vernac bezig was met de kleeding van Agelie op het doek na te bootsen, trad een jongman van ongeveer vijf en dertig jaar de werkplaats binnen. Blijf gerust aau uw werk, zegde hij tot Vernac ik wil op mijn gemak zien en heb niet noodig dat gij mij uwe stukken uitlegt. Zoo zijt gij daar Contran Ik ben big u eens te zien. In rekende bijna niet meer op uw bezoek. Ik vergeet u evenwel niet, maar het weik... Vordert het goed Neen, eene week lang werk ik met op gewektheid, met lust, en dan wisch ik weêr alles uit om opnieuw te beginnen en dan bevalt het- mij wederom nietAch I wat is het verhevene, het schoone moeilijk te bereiken, Gabriël Gij zijt een groot, een wezenlijk artist, zeide Vernac, zijn palet nêerleggende en Contran's hand vattende. Ik dank u voor uw goeden dunk van my, beste vriend maar als het waar is dat ik zulk een groot artist ben, zoudt gij mij dan ook kuouC»* verklaren waarom ^ik van honger sterf? Ach, Contian, als,.. Voeg er niets bij, gij zoudt mij krenken, Vernac Ik we3t wat gij wildet zeggen, gij van een bedrijf willen bekwamen, wor den in de laatste helft van het tweede jaar met het handelsbedrijf en de leiding van enkele afdeelingen eener fabriek bekend gemaakt. De leerlingen moeten voldoende licha melijk en geestelijk ontwikkeld zijn en minstens 16 jaar oud zijn Z'j moeten alle klassen der volksschool doorloopen hebben en met het mondeling en schrif telijk gebruik der Duitsche taal en de grondbeginselen van het rekenen be kend zijn. Het onderwijs duurt dagelijks acht uur. De leertijd voor degenen, welke bedrijfs leider willen worden duurt twee jaar en omvat te zamen 84 weken met 44 week uren. De leertijd voor werkmeester voor boven- en ondertuigfabricatie, strekt zich uit over 12 maanden met 44 weekuren. De cursussen voor bedrijfsleider begin nen in April, die voor werkmeester in April en October. Hospitanten worden in April en October aangenomen. Ar beiders, die zich slechts in enkele hand vaardigheden of in de bediening van enkele machines bekwamen of volmaken widen, kunnen in April, Juli. October en Januari intreden. De duur van het onder wijs richt zich voor hen naar de keuze der leerstof en den aanleg. Hospitanten kunnen naar believen de uren voor wetenschappelijk en practisch onderricht in de gewenschte vakken bijwonen. Het schoolgeld bedraagt voor den cursus övoor bedrijfsleider, werkmeester en coupeur 125 Mark en voor hospi tanten 200 Mark voor het half jaar. Vreemdelingen betalen het vijfvoudige van hetgeen voor Pruisische leerlingen is vastgesteld. Het volle bedrag van het schoolgeld moet steeds vooraf betaald worden. Voor arbeiders, die zich als zoodanig aangeven en slechts in eenige vakken onderwezen wenschen te worden, bedraagt het schoolgeld voor 7* jaar 50 Mark. Er moet minstens voor 7* jaar betaald worden. Behoeftige ijverige leerlingen kunnen door het schoolbestuur voor het geheel of voor een gedeelte van het schoolgeld ontslagen worden Voor de grondstoffen, die bij de eerste oefeningen aan de machines bedorven worden heelt de leerling den inkoops prijs te betalen. De vacantietijden zijnmet Paschen wildet herhalen wat gij mij reeds honderd maal aangeboden hebt uw huis en uwe beurs. Die wil ik niet. Ik vraag alleen uwe vriend schap, die verlang ik Zij is het voedsel van mijn hart, een deel van mijn vertrouwen. Ik heb u nooit verlaten, zonder mij sterker ta gevoelen. Als ik uwen arbeid bezichtigd, uwe oprechte, eerlijke, degelijke taal gehoord heb, vind ik het menschdom minder lei-lijk, de toekomst minder duister. Ik spreek niet van persoonlijke diensten, Contran, maar gij zoudt.,. Van mijne kunst eene broodwinning kunnen maken, gelijk zoovele anderen, zult gij zeggen dat weet ik, maar dat wil ik niet. Heeft men eenmaal dezen weg betreden, dan kan men niet meer terug. Na den smaak van de menigte verblijd te hebben, mo'tmnzich verlagen tot het bevredigen van hare grillen. Heeft men eenmaal een luchtig ouderwerp ontworpen, dan valt men al spoedig in het gemeene En dat nooit Ik heb slechts ééu doel, en daarnaar streef ik Mijne kracht ligt in mijne overtuiging, dat ik het rechte pad volg Men begrijpt mijne schildering niet, men koopt mijne stukken niettnsschen twee stukken klad ik uithangborden, die mij het dagölijkech brood verschaffen en de huur van mijne zolderkamer betalen. Heeft men niet De Schipbreuk aan de Medusa van Gericault afgewezen, dat doek, zoo treffend in zij De waarheid, zoo vreeselijk in zijn somberen ernst En Sigalon herinnert gij u niet Sigalon, die onder den last des lijdeDS be zweken is Die arme man 1 Daar hij te arm was om eene werkplaats te bekostigen en op eene zolderkamer werkte, zag hij zich ge noodzaakt, toeu hij een der pronkjuweelen van het mussnm van Namtn, Locustus vergift beproevende, schilderde, het stnk in twee d9elen af te werken en deze naderhand aan een te doen naaien, daar de hoogte der zol dering hem niet toeliet een doek vnn zulk eene groote te plaatsen Men heeft aan Cericault, aan Sigalon, recht doen wedervaren, waarom zou mij zulks ook niet te beurt kunnen vallen O 1 gij zijt nog altijd vol moed sprak Vernac bewonderend. Is het moed of hardnekkigheid, dwaas 2 weken, met Pinksteren 1 week, in den herfst 5 weken, met Kerstmis 2 weken. De leerlingen van den volledigen cur sus kunnen zich aan een eindeexamc: onderwerpen. Voor deze gelden de vastgestelde examenbepalingen. Degenen, die tot het examen voor bedrijfsleider toegelaten willen worden, moeten alle vakken doormaken. Voor het examen van werkmeester is het be zoeken eener afdeeling vereischt. De leerlingen, die den volledigen cursus hebben voleind (Vollschühler) en voor het eindexamen geslaagd zijn, ver krijgen een getuigschrift. Degenen welke dit examen niet afleggen of niet slagen, krijgen slechts een schriftelijke verklaring over den duur van hun schoolbezoek ea een aanteekening daarover, dat zij het examen niet afgelegd hebben. Arbeiders en werklieden krijgen eene schriftelijke verklaring in welke vakken zij onderwijs hebben gehad. Daarna volgt de indeeling van den leercursus. Verdeeling der onderricht- uren in iedere week. Het practisch onderricht van 34 uren in de week omvat in de 5 eerste werk dagen 6 uren en Zaterdags 4 uren. Het theoretisch onderricht van wekelijks 10 uur verdeelt zich in 5 dagen van 2 uren. Het theoretisch onderwijs is als volgt verdeeld 1. Anatomie en Leestenboniv. Voor drachten en dictaten. De kennis van den bouw van verschil lende voeten en hunne gaanbewegingen. De werking daarvan in verbinding met den voetstap, met het ontwerpen van brandzolen en hakschablonen en den bovenbouw van leesten. De bovenbouw van leesten in verband met den bouw van den voet, de grondvorm, de onder- tuigmaalswijze en de daaruit volgende springing bij geleng en punt, zoowel als in verderen samenhang met den pas vorm in het algemeen en het schachten modelleeren. 2. Vorm en verbindingsleerVoor drachten, dictaten en vakrekenen. Beoordeeling van vroegere beschou wingen van bij afdeeling 1 behoorende punten, zoowel als theorieën over de hedendaagsche leestenfabrikatie. Hier aan sluiten zich nog verklaring n over doelmatige verbeteringen van alle ge heid of groothflid van eene ziel, die niet wil afdiden Ik bedri» g mij misschien! Maar dikwijls heb ik, alleen op mijn zolderkamertje, zilt6nde met een bete droog brood, bij het beschouwen mijner afgewerkte of nog niet voltooide schilderstukken uitgeroepen »Dat is waar 1 dat is schoon Maar intusschen lijdt gij armoede merkte Vernac aan. Vergeef mij, mester, spreekt ge tot mij vroeg een zeventienjarige jongeling met leven dige oogen, en meer spotteuden dan lachenden trek om den mond. Neen, Bigorneau, niet tot u antwoordde Vernac, den spreker, die juist binnentrad, vriendelijk groecend. Zie, als men van armoede spreekt, dan denk ik altijd dat men op mij doelt. Ze beneemt u toch uwe vroolijkheid niet. Karakters als het uwe, ziju zeldzaam, zeide Gontran. Dat weet ik al niet. 't Is niemands schuld dat ik niet. rijk ben Ik geloof niet dat de maatschappij verplicht is iemand te onder houden en te voeden, die voor zich zelve kau zorgen. Ik ben arm geboren, dat is zoo maar sinds mijn twaalfde jaar üad ik een handwerk kunnen uitoefenen, en ieder hand werk voedt zijnen man, In plaats daarvaD ben ik een toonbeeld van eenen straatslijper; ik speur de zwaluwen hunne vlucht na en verlustig mij in het zien voortkabbelen van het water. Naar alle muziek van welken aard ook blijf ik staan luisteren, zoowel naar het gegons van een insekt, als naar de luid- luchtige straatmuziek Waarlijk, het zou eene onbillijkheid zijn als ik, die drie vierde van den tijd met de handen in den zak rond loop, zou willeu eteu en wonen als een prins. Maar Bigorneau, vriend, verander dan van levenswijze NooitZiemeester, gij hebt u een beroemden naam gemaakt, men kan u dat zonder vleierij in het aangezicht zeggen bin nen een nur zal het atelier opgevuld zijn met lieden, die u zulks in gekunstelde bewoordin gen maar niet welgemeender zullen herhaleu- Gij bezit twee hoofdvoorwaarden om te slagen het talent en de oefening. M. Gontran is een alchimist, hij zoekt den steen der wijzen op vraagd wordende grondschablonen en over de mathematische onderzoeking eener lecstenserie op proportie en pas vorm. 3. Warenkennis. Voordrachten, dic taten, vakteekenen. De verschillende landen van oorsprong der ruwe huiden, de bereiding van de ruwe huid, de verschillende looi-, voor- bereidings- en bereidingswijzen, de looi stoffen en de veesoorten in verband met de degelijkheid van het leder de snede- en reinigingsuitkomsten. Regels voor snelle taxeering en voor den voordeeli- gen inkoop van het leder naar maat en gewicht. Onderzoekingen van het leder op de looiwijze, looivorm, verzwaring en bestemming van het speciaal gewicht. De beste ledermarkten, hun prijstoe- standen en het nameten van het leder naar 5 verschillende methoden en zonder meetmachines en apparaten. 4. Calculatie en warenkennis. Voor drachten, dictaten en vakrekenen. De grondregels der patronen-oplagen voor de verschillende ledersoorten naar velgrootte en arbeidswijze. (Voor de boventuig-afdeëling Ook naar schoen soorten en snijwijzen.) De vaststelling van den afval. Het gebruik van den afval en hun verhouding in percenten tot de bestemde maat of gewichtsmassa van het uitgegeven materiaal. 5. Boeking en controle. Voordrachten, dictaten. De opdrachtbewijsstukken, het order boek, het bestelboek, de catalogus der soorten in verband met den catalogus der patronen en zelfcontrole voor de snijderij, het loonboek van kantoor en arbeiders dit laatste in verband met de materialen bewijsstukken en de daarop betrekking hebbende uitgave-contróle. De controle over tijd en materialenver- bruik, het magazijn-boek, het fabricatie- contróleboek, het verzendingsboek, het algemeen calculatieboek en het register met den oorsprong vanwaar betrokken wordt. 6. Theoretische machine kunde. V oor drachten, dictaten en machineschetsen Algemeene eigenschappen der licha men, de werking van moleculaire krach ten, de eenvoudige en samengestelde bewegingen, hare aard en wetten. Van de maat en werkingsgrootte der krach zijne manier; hij zal dion vinden? En als hy hem vindt, zal hij dan nog begrepen worden Ik voor mij zoek niet, ik laat mij met geene droomerijen in, maar geniet eenvoudig van het leven. Gij behoudt mij in uw atelier, ik maak de paletten schoon, bereid den achter grond, schilder kleine snuisterijen, dia de vreugde en de verrukking der burgers van Amerika gaan uitmaken, 8D als ik vijf frank in mijnen zak heb, ben ik even fier als de millionnair met zijne schatten. Lucht en voeding, ziedaar alles wat ik behoef. Nooit zal ik genie en talent bezitten, dewijl ik niet werk maar dat is mij om het even. Ik blyf arm, en blijf er vroolijk by. Er zijn men- schen die van verdriet over huune armoede wegkwijnen en ik zou, geloof ik, van ver driet de tering krijgen als ik ryk werd Een gelukkig karakter zeide Gontran tot Vernac. Inderdaad, antwoordde deze, juist het tegenovergestelde van dieu ongelukkige, die zooeven mijn atelier is binnengeslopen. Dat is eeu zonderling karakter. Ik houd mij alsof ik hem niet zie. Lazaro, door zijne vrienden „Lazaro de Veehoeder genaamd wegeDS zijne overdrevene bewondering voor dat drama, bezit geen greintje tulent. Zijne stukken wekken ieders lachlust op. Ik heb eene Eaardenmarkt van hem gezien, waarop al de leuren van den regenboog voorkomen. Hij verkladt wat oker en vermiljoen, terwijl gij, Gontran, voor uw doek zittend, de groote en verhevene zielskwellingen lijdt van den artist, omdat gij de natuur niet kunt wedergeven zooals gij haar ziet en gevoelt. Paul Bigorneau, dat groote kind, die met zijne armoede lacht, zal eeu der eerste karikatuurteekenaars van onzen tijd worden, doch meer ook niet. Lazaro de Veehoeder is niet alleen arm en afgunstig, maar mist ook talent en moed, en bij elke gelegenheid spreekt hij zijne afkeuring uit over de gewrichten zijner vrienden cn ambtsbroeders. Hij zal het, vrees ik, nooit zoover brengen om een fatsoenlijk uithang bord te schilderen. Hij boezemt mij geen medelijden maar afkeer in. Ik zou hem wel eene aalmoes geven, maar geen goeden raad, want ik ben overtuigd dat hij mij dien zeer kwalijk zou afnemen. teil, samenstelling en ontleding der krachten, het zwaartepunt en bewegings weerstand. Het voornaamste over vast heid. De eenvoudige machines en hare elementen. Van de verbinding van een voudige tot samengestelde machines. 7. Practise he machine kunde en verbin dingsleer. Voordrachten, dictaten en machineschetsen. Overzicht over de inrichting en wer kingswijze van stoom-, gas, waier en electrische krachtmachines. De transmis sie en hare berekeningen. De constructie, werkwijze eu staking der machines der desbetreffende afdeeling. Verbetering van machines en machinedtelen in het fabrieksbedrijf der vakschool. 8., Calculatie. Voordrachten, dictaten en vakrekenen- Industrieelc zaakkennis en de samen stelling van uitvoerige rentabiliteitsbe- rekeningen. De enkelvoudige en dubbele boekhouding en het voornaamste uit de wisselleer en het wisselverkeer. De voordrachten en dictaten van af deeling 8 zijn slechts voor bedrijfsleiders en komen eerst in het tweede jaar tot afdoening. Modelleurs kunnen slechts de voordrachten en dictaten van de afdee- lingen 1 en 2 bezoeken. Hospitanten kunnen de voordrachten en dictaten gedeeltelijk bijwonen. Minister vnn Oorlog. Bij Kon. Besl. van 2 dezer is le aan den minister van oorlog, den luitenant-generaal F. H. A. Sabron, ad judant in buitengewonen dienst van H. M de Koningin, tot herstel van gezond heid, verlof verleend, ingaande 4 Febru ari 1909 en eindigende 4 Mei 1909 of zooveel vroeger als mogelijk zal blijken 2e de minister van Marine gedurende het sub. le. bedoelde verlof belast met de waarneming van het beheer van het departement van oorlog. Nederland en Venezuela. Dr. Paul, de Venezolaan6che afgevaar digde, was Zaterdag licht ongesteld en genoodzaakt het bed te houden. Dien tengevolge kon hij gisteren het dejeuner niet bijwonen, waartoe onze minister van Buitenlandsche Zaken hem had uitgc- noodigd, en vertrok, in plaats van he- Inderdaad, Lazaro nam achtereenvolgens de beide stukken vau Vernac in oogenscbouw, en zeidu op onverschilligen toon, als achtte hij zich welstaanshalve verplicht toch iets t© zeggen Zeer lief 1 zeer lief I O ja, niet kwaad, niet waar viel Bigorneau in. En hoe staat het met uw groot schilderstuk »De paarden van Diomedes?* Eene moeilijke taak, niet waar Maar voor uw veelomvattend taleDt heeft dat niets to beduiden Vooral die rijke kleurschakeering der paarden is meesterlijk 1 Afgunstige 1 beet Lazaro de Veehoeder hem toe. Nu, ik heb daar alle reden toe. Wat dunkt u, als ik eens een stukje inzond, by voorbeeld, drie ajuinen met eenen bokking op eenen rooster I... Ik ben arm en de eerzucht verteert mij niet. Zou ik toegelaten wordrn Waarom niet? sprak Lazaro de Vee hoeder. Het is voldoende dat men iets al— ledaaijsch, iets bonts maakt, wat voor eene kermistent zou kunnen dienen. En gij, Lpzaro? Ik behoor tot de onverzoenlijkeik weet vooruit dat ik afgewezen wordt. Men kan maar in één ding uitmunten. en gij schijnt het talent te bezitten van u t© laten afwijzen. Ik maak u wel mijn compliment I zsi Lazaro tot Vernac, terwijl bij Bigorneau den rug toekeerde, het ziet er lief, zeer li* f nit 1 Meqster, fluisterde Bigorneau Vernac toe, ik zou dien hansworst wel eene poets willen spelen Houd den mond 1 viel Vernac lachend in. Schilderstukken 1 ging Bigorneau voort, Echitterenda scheppingen 1 ze zijn lief, zeer lief te noemen 1 Geen besef te hebben vau de grootschheid der opvatting, de zuiverheid van de teekeuing, de tooverkrncht der kleuren Ik moet mij wreken Zoo sprekende, nam Bigorneau een vel grijs papier en een potlood, en begon met stoute trekken de karikatuur van Lazaro te schetsen Gabriël Vernac moest onwillekeurig lachen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1