Nummer 15. Donderdag 18 Februari 11)09. 32e. J aai gang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. AN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER LANDBOUW. Uitgever: FEUILLETON. VERSLAG omtrent de inrichting der vakscholen voor de leerlooierij te Luik en te Freiberg in Saksen naar aanleiding van een bezoek aan deze instellingen. RAOUL DE NAVERY. De Echo van het Zuiden Waalwytsche en Laii^straatsche Courant, Dit Blad verse'. ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franio per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advïrtkntibn 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten- Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, li doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen JAvan kostbaar linnen en VO fijne kant. Tweede Jaar. Technologie. Een gedeelte van het in het eerste jaar gedoceerde wordt herhaald. Daar door worden studenten die reeds kennis van de looierij hebben in de gelegenheid gesteld den volledigen cursus in één Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FrANSCH VAN 72. Om tot het doel te geraken, dat hij zich voorstelde, rekende vader Falot veel op Be- stiole's invloed de raad dien de voddenraper aan den knaap zou hebben knnnen geven, zou dezen baatzuchtig hebben kunnen toe schijnen, doch in haar stelde hij een groot vertrouwen. Dat zwakke misvormde wezen scheen hem het zachtzinnigste, het beldhaf tigste kind van de aarde Zij waren nagenoeg van denzelfden leeftijd, doch zij had een soort van gezag over hem, en de Ekster van zijnen kant vereerde haar en zou zich wel gewacht hebben eenige tegenwerping te maken. Daar om liet vader Falot het aan haar over, hem met nuttige wenken te steunen. Als de arbeid van den morgen was afge— loopen, dat wil zeggen de oogst van den nacht uitgezocht, het magazijn uitgeveegd en de kamer netjes opgeruimd was, zei vader Falot bijwijlen tot de Ekster: Komaan, jongen, nu moogt ge wel eens gaan zien boe Bestiole het maakt. En als de knaap dan van zulk een bezoek terugkeerde, bleef hg nooit in gebreke, uit te weiden over hare vriendelijkheid, hare handigheid ii. .het kleeden van poppen, haar goed humeur en de vertroostende woorden, welke zij wist te richten tot degenen, die in druk waren. Op zekeren dcg zeide vader Falot tot zijnen beschermeling Al de kinderen van Parijs zijn pronk— jaar te volgen, terwijl het voor de ove rigen zeer nuttig is een deel van het geleerde te herhalen. Donderdag van 57* tot 67s uur. HOOFDSTUK I. Minerale looiing. Chroomleder. Maro- kinleder. Zeemleder. De werking van eidooier. Schapen- leer. Droging. Gebruik der kunstmatige en natuurlijke kleurmiddelen. Lakleder. HOOFDSTUK II. Inrichting van de looierij. Constructie der looi- en laafkuipen. De ketel en stoommachines. Machines welke in de looierij gebruikt worden. Scheikunde toegepast op de looierij. Woensdag van 57a tot 67s uur. I. Plantaardige looistoffen. Chemische analyse der schorsen, extracten enz. Verschillende methoden voor het looi- stofonderzoek. Het opsporen van ver- valschingen. II. Minerale looistoffen. Analyse der chroomzouten, van aluin, aluminiumsul faat enz. III. Vetten. Het doel der vetten in de looiing- Analyse der vetten, degras- soorten en olieën. De werking der confijten. IV. De huid. Bepaling van het ge halte der eiwitstoffen. Opsporen van minerale bestanddeelen. HOOFDSTUK II I. Maatregelen welke bij het kalken en ontharen moeten genomen worden. Ontkalken. II Theorie der laven. Verschijnselen bij de gisting en natuurlijke vormen der zuurvochten hun samenstelling en analyse. Stoffen die op de zwelling influenceeren. De meest gebruikte an tiseptische middelen. III. Controle der looiing. Onderzoek naar den graad der looiing. Microsco pisch en scheikundig onderzoek der huiden bij het verzetten der kuipen. IV. Contiöle der droging. V. Het water. Zijn invloed bij de oplossing der looiende stoffen in de verschillende phasen der looiing. Ana lyse van water. Zuivering. HOOFDSTUK III. Het gefabriceerde product en de nevenproducten. ziek van aardala wij eens naar den kant van de magazijnen van Pont Neuf gingen, mij dunkt dat wij daar wel voor weinig geld eene kleeding zouden vinden, welke u past. Voor mij eene kleeding vader Falot En waarom niet Gij werkt ik mag u dus betalen. Ik verricht zoo weinig en gij voedt mij zoo overvloedig Indien ge meent dat ge aan mij iets te danken hebt, beste jongen, des te beter. Gij bezit een braaf hart en zult uwe schuld wel afdoen. Gij bezit gezonde armen en moed, ik wil u dns wel eenige voorschotten doen Als gy zoo goed wilt zijn, vader Falot, doet gg mij waarlijk veel plezier Mijne scheef geloopen schoenen gapen als mosselen, en de zoom van mijne broek valt bijna vaneen, en mijn kiel begint er nit te z;en als een arle— kijuspak Men is eigenlijk geen mensch als men zoo slecht gekleed is. Goed gezegd, Ekster. Orde en netheid zijn hoedanigheden, die zich in geheel ons wezen afspiegelen, en de zindelijkheid heeft meer invloed dan men wel meent op de algemeene gewoonten des levens. De voddenraper en zijn beschermeling traden de ruime magazijnen van den Pont Neuf bin nen, en na een kwartier nu s was de knaap onherkenbaar. Eene stevige broek, een grauw linnen kiel, een sterk linnen hemd, maar hagelwit, een blauwe halsdoek, goede schoenen en een soort van zeemanshoed voltooide de uitrusting van de Ekster, die, zich in een grooten spiegel beziende, van blijdschap bloosde. En nu zullen we eene vigilant nemen, sprak vader Falot Eene vigilant Gaan we naar een feest Juist geraden. Waar gaan wij dan heen Dat zal ik u later wel zeggen ik moet eerst nog eenige aankoopen doen. Falot trad hier en daar eenen winkel bin nen, legde den voorraad op de bank in de vigilant en ten laatste zijne plaats weer inne mende, zegde hij tot de Ekster, die al deze toebereidselen met verbaasde blikken gadesloeg: Geef nu aan den koetsier het adres op van Bestiole. I. Samenstelling van het leder. Be paling van water en aschgehalte. Be paling van vetgehalte. Oplosbaar en niet oplosbaar looistof. Studie omtrent het rendement en de graad van looiing. Bepaling van kalk en zwavelzuurgehalte. II. Analysen van met mineralen ge looid leder. Onafhankelijk van de genoemde leer stof, kan de leeraar ieder jaar een aan tal punten in zijn programma opnemen, welke hij meer in het bijzonder behan delen kan Handelsleer en Handelsrekenen. Woensdag van 67s tot 77s uur. I. Handelsdocumenten. Factuur. Vrachtbrief. Cognossement. Invoerrech ten. Assurantie. Cheque. Accept. Aval. Protest enz. II. Commanditaire Vennootschap. Naamlooze Vennootschap. In- en ver koop syndicaat. Administratie. Wetten met betrekking tot genoemde instelling. III. Boekhouding. De verschillende boeken. Enkelvoudige en dubbele boek houding. Amerikaansche boekhouding. IV. Statistiek. Handelstractaten- Han delsrecht. Arbeidswetgeving. JAARWEDDEN DER LEERAREN. Directeur tevens leeraar in de chemie 1500 francs- De leeraar in de techno logie en microscopie 1300 De leeraar in de begin selen van schei- en natuur kunde en handelsleer 1500 Leeraar practische looierij 500 Leeraar in de hygiëne 500 Assistent 750 Hierbij zij opgemerkt le voor de jaar wedden is eene opklimming vastgesteld in verband met het aantal dienstjaren. Zoo is b.v. het aanvangsalaris van den Directeur vastgesteld op 1200 francs, na 3 jaar wordt dit 1300 francs, na 6 jaar 1500 frs. en na 10 jaar 1600 frs. 2e. De duur der lesuren is als volgt verdeeld Voor den Directeur 1 uur per week. Voor een leeraar in de technologie en microscopie 2 uur per week. Voor den leeraar in de beginselen van schei- en natuurkunde en handelsleer en handelsrekenen 27s uur per week Voor den leeraar practische looierij 1 uur per week. Raming der uitgaven over 1907-1908. A. Gewone gesubsidieerde uitgaven Jaarwedden van Directeur en leeraren 6050 francs. Concierge en dienstper soneel 120 Administratiekosten 300 Verlichting en verwarming 400 Onderhoud meubelen, aan koop instrumenten 1000 Bibliotheek 150 Onvoorziene uitgaven 100 Totaal 8120 francs. B. Gewone niet gesubsidieerde uitgaven Assurantie enz. 21.25 francs. Onderhoud der lokalen 100. Kosten voor prijzen en beurzen voor reizen aan leerlingen 50. Gaan wij dan naar Bestiole Wilt gij mij niet aan uwe vriendin eens voorstellen Och wat zal zij blij zijn 1 Als gij eens wist hoe lief zij u reeds heeft 1 Mij 'i Zij kent mij niet eens Ik spreek haar altgd van u, hernem de Ekster met vnnr, en daarbij hebt gij mg boeken voor haar gegeven En de ongekunstelde blijdschap, die hem vervulde bij de gedachte, dat vader Falot Bestiole ging bezoeken, gaf eene uitdrukking aan zgn gelaat, die de voddenraper daarop nimmer bespeurd had Komaan 1 dacht hij, de ziel ontwaakt Er verliep bijna een half uur eer zg de woning van Bestiole bereikten. Toen vader Falot het verblgf van den por tier langs ging. was hij niet weinig verrast bij moeder Foyoux eenen man te ontmoeten, dien hi) herkende en in een levendig gesprek met haar gewikkeld zag Die man was Nerval, da fabrikant, de rijke Nerval, zijn vroegere mededinger, in weerwil van de achttien jaren, die er verloopen waren, sinds die beide mannen elkander hadden gezien, was zijn naam in het geheugen van Falot onnitwischbaar gegrift ge bleven. De voorspoed had overigens aan Nerval een overschot van jeugd gelaten. Hij ging nog rechtop zijne haren waren slechts weinig vergrijsd terwijl de voddenraper met zijne gekromde gestalte ee sneeuwwitte haren, het gevolg van het doorgestane lijden en inwendig verdriet meer dan zeventig jaar ond scheen. Nerval daarentegen had het voor komen van iemand die nog geen vijftig jaren telde. Ten hoogste verrast Nerval in zulk eene onaanzienlijke woning aan te treffen, klom vader Falot de trappen op. De ekster klopte aan. Eene zachte stem antwoordde Een oogenblikje geduld, als 't u belieft. Men hoorde het geritsel van stoelen en voetstappen, en eensklaps vertoonde zich aan de geopende deur het vriendelijke en lijdende gezicht van Bestiole. Hoe 1 zijt gij het, Ekster Beken het maar gerust dat gg moeite hebt om mg te herkennen. Nu, dat zal mg 171.25 francs. Buitengewone gesubsidieerde uitgaven Materieel ter aanvulling' v/d. cours de chemie 264 francs. Idem de physiek 461 Totaal 725 francs. D. Buitengewone uitgaven niet ge subsidieerd Uitgave van een werk over chemie v/d Directeur 430 francs. De inkomsten over het vorig budget jaar bedroegen in totaal 8422 francs. Deze som werd verkregen als volgt bijdrage van het rijk 3426 francs, van de provincie 1005 francs, van de ge meente 2010 francs. Het overige werd aangevuld door leden van de Bourse aux Cuirs, door gewone en honoraire leden van de school en door school gelden. Waalwijk, Juli 1907. Rapporteurs, G. VAN LOON. Th. L. D. de SURMONT de BAS SMEELE. Onze Graslanden. De bemesting onzer graslanden valt hoofdzakelijk, d. w. z. voorzoover betreft de aanwending met minerale meststoffen, niet verwonderen of booi maken, Bestiole, ik herken mij zei ven niet. Kom binnen. EksterNeem plaats, mgnheer 1 Mgnheer Falot, vader Falot, Bestiole I klonk eene zachte stem. Het gebrekkelgk meisje glimlachte verge noegd Op dat oogenblik keerde een jonge, net ge- kleede d:ime, die bezig was eenige poppen- kleedjes op Bestiole's tafel te bezichtigen, zich om en de voddenraper herkende Angelie Nerval. De tegenwoordigheid van het jonge meisje bg Bestiole verklaarde eenigermate de aan wezigheid van Nerval bij vrouw Foyoux, en nochthans kon vader Falot een onbestemd vermoeden, eene geheime ongerustheid niet onderdrukken. Glimlachtend trad ABgelie op hem toe en reikte hem de hand. Zoo vader Falot, zeide zij, het verheugt mij uw weer te zien, naar ik bpspeur hebt gg nog meer beschermelingen dan Colnmba, want ik tref u hier ook aan. Ach 1 mejuffrouw antwoordde vader Falot al bezit ik geen geld om goed te doen tooals gij, beijver ik mij tot diegenen, die lijden, zooveel mogelgk door een woord van troost te bemoedigen. Zet nu alle zorg van u af, Bestiole; zeide mejuffrouw Nerval, zich tot het meisje wendende, ik ben meer uwe vriendin, dan uwe beschermster, en ik zal wel middelen weten te vinden om u een onafhankelijker bestaan te verschaffen Nooit had de dochter van Camourdas zich zoo vriendelgk hooren toespreken. Dat schoone jonge meisje, dat haar een engel toe scheen, wier gelaat van deugd en liefde straalde maakte eenen onuitsprekelgken indruk op haar, de verstootelinge, die zoo misvormd was. Toen mejuffvrouw Nerval baar de hand toereikte, bracht ze die onwillekeurig aan hare lippen, ten blijke van dankbaarheid en vreugde. Na vader Falot vaarwel gezegd te hebben, daalde Angelie de trappen af, en op het oogen blik dat zij den gang doorging, hoorde zij haren vader overluid vragen in den herfst en diende dus overal reeds geschied te zijn. Wij weten echter, dat dit bij lange na niet het geval is. De drukte der najaarsbezigheden, de drasse toestand van den bodem of andere om standigheden, waren oorzaak, dat er tot heden niet van kwam. Het kan ook nu nog, maar dan hoe eer hoe beter 1 Sommigen beter gezegd misschien velen bemestten wel al, doch alleen met slakkenmeel, beendermeel of super- phosphaat, dus met een phosphorzuur meststof. Deze wordt maar zelden ver geten, alleen daar, waar het grasland nog geheel onbemest blijft en zulke gron den zijn er ook nog niet weinige maar waar men mest, daar geeft men in de eerste plaats phosphorzuur. Die stof is noodig, dat weet men. Daarover zal niemand met u twisten. Maar dat er ook kali bij gegeven moet worden, daar zijn er nog honderden, die daarin niet met u zullen meegaan. Heeft het gras dan geen kali noodig Natuurlijk wel, zoo goed als elk ander gewas. Kali zelfs het meest van alle voedingsstoffen wel 2 maal zooveel als kalk en wel 4 maal zooveel als phosphor zuur 1 Kali mag dus ook niet ontbreken. Nu, 't is waar, dat er gronden zijn klei-, zavel- en sommige leemgronden die van nature vrij wat of heel wat kali bevatten en die misschien of waarschijn lijk een kali-bemesting kunnen missen. Zeker is dit niet. Want ten eerste is het zeer goed mogelijk, dat zoodanige gras landen, al zijn ze rijk of betrekkelijk rijk aan kali, toch deze stof in opneembaren vorm en hierop komt het aaD niet in genoegzame hoeveelheid bezitten. En ten andere door veelvuldig hooien hun nen die gronden hun kali-voorraad goed deels hebben verlorenwaar ai gaat en niet bijkomt, dat wordt minder. Uit verschillende proefnemingen van de laatste jaren is dan ook gebleken, dat op gronden, waar men een kali bemesting niet noodig oordeelde, als verkwisting beschouwde, deze toch in vele gevallen een belangrijke oogstver- meerdering gaf. Betreffende graslanden dienen nog meerdere proeven te worden genomen, maar van enkele kunnen we reeds melding maken. In 1906 werd in de Bommelerwaard, bij den landbouwer Van Steenbruggen Yerdisnt dat meisje wezenlgk dat men belang in baar stelt Zeker, mijnbeer, zg is slaaf, arm en naarstig, luidde het antwoord. De fabiikant bood zgne dochter de behulp* same hand om in het rgtuig te stappen, dat ▼oor de deur stond te wachten, en seide Tot wederziensRijd na naar huis, tegen het ontbgt ben ik bg n. Waar gaat gij heen? Dat is mijn geheim. Een zeer gewichtig geheim Dat zult ge heden avond vernemen. En ik zal er mij over mogen ver hengen? Ge bstaalt mij dat geheim met uwe kinderliefde. Dan winnen wg er samen bg 1 Tot weerziensherhaalde Nerval. Angelie wuifde met de hand uit het portier en het rijtuig rolde voort. Nerval sloeg de rne des Martyrs in en spoedde zich naar den Boulevard Hansraann. In dien tusschentijd zat Bestiole vertrouwe lijk met vader Falot. Maar komaan, kinderen, zeide Falot plotseling, wij hebben nu genoeg gokeuveld 't is vandaag schoon weer, een heerlijke Junidag de zon staat helder aan den hemel, en er is geen wolkje in de lucht, onwillekeurig wordt men aangetrokken om tusechen bosschen en weiden te dwalen, de frissche buitenlucht in te ademen, de domperige stad te ontvlieden, en evenals de vogeltjes Wel drommels, doet zooals de vogeltjes en vliegt ook eens nit Maar de vleugels? vroeg de Ekster. Die bied ik u aan, mijne kinderen, in den vorm van een viligant met twee paarden, besfannen de Ekster heeft mg dikwijls gezegd dat zijne vriendin wel eens naar den Planten tuin zou willen gaan, welnu deze dag schijnt u daartoe uit te noodigen. De koetsier is tot van avond zeven ure betaald gij zult mond behoeften in de vigilant vinden. Maar vergeef mij, kan ik zoo gekleed uitgaan vroeg Bestiole verlegeD. Uwe blonde haren zgn een fraai kapsel, dat menigeen n zal benijden, antwoerdde i vader Falot. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1