Geen Stof meer! H, M VAN ERP, Slaapkamer- 4 meublementen. c van der Meuten (J* Zonen Burgerlijken Stand SroctsU inrichting d. wrd in Hsd$rl&nd. BELDEN MATRASSEN DEKENS IJZEREN LEDIKANTEN enz Ir gezond-n «Stukken C orrespondentie. andeisberiebten HAVEN WAALWIJK. en'TIpijten^^^ Geregeld voorhanden i hot. album en prijscourant op aanvrage franco Pensmarkt 32 en 33 's-I30SCH. mand met houtkrullen, welke Thomas te sorteeren heeft gehad. Doch daar viel het oog op den stoel van de cel. Die vertoonde een paar on gewone gaten. De stoelen der cellen hebben evenals andere stoelen vier pooten, maar het bijzondere is, dat deze pooten een ver binding hebben, bestaande uit een hou ten kruis waar binnenin een ijzeren pin zit. Die pin is er door Thomas uitgehaald. Daardoor zijn echter twee gaten ontstaan en de voorzichtige Thomas, bevreesd dat een der bewakers die gaatjes in 't vizier zou krijgen, heeft een ervan dicht gestopt met 'n houten prop, dat was in orde. Maar nu de andere kant Daar had een moer gezeten, waar de pin mee vast gedraaid was geweest. Ei moest dus weer 'n moer komen Tho mas heeft er een gefabriekt van uitge kauwd roggebrood en deze voor 't tweede gat geplakt. De ijzeren pin was alzoo uit den stoel verdwenen en geen haan zou daar verder naar kraaien. Of de uitbreker ook deze ijzeren staaf heeft gebruikt om den deursteil te bewerken, of dat hij dit instrument en kel als verdedigingsmiddel heeft bestemd staat niet vast. Zeker is het echter, dat hij dat dekseloor, gepromoveerd tot steekbeitel, als voornaamste instrument heeft gebruikt om den deursteil te ver splinteren. Nu moet men zich die deur en de sluiting ervan goed voor oogen stellen Aan den binnenkant zit niets, geen knop of iets dergelijks. Aan den buitenkant van de deur zit het slot en de scheut van het slot valt in een ijzeren plaat die met zes flinke schroeven in den deursteil zit vastge schroefd. De uitbreker heefi niet meer of min der gedaan dan al het hout van den dikken stijl afgesplinterd tot hij aan de ijzeren plaat was. Hoe lang hij daarover heeft gewerkt, is niet na te gaan. Maar achter een kastje heeft men een heele verzameling splinters gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hij aan dezen arbeid langen tijd heeft gedaan en eiken keer zorgvuldig de splinters achter het kastje heeft verbor gen. Toen kwam de beslissing eergister- nacht. De stijl was tot aan de ijzeren plaat weggesplinterd. De schroeven hielden geen hout meer moesten er zoo uitvallen. Een duw tegen de deur en... de ijzeren plaat zou door de scheut van het slot worden weggeduwd en de deur was o- pen. Maar.die ijzeren plaat zou vallen. Zou geraas maken. En als dan de be waker zou toesnellen Hem eenvoudig opnieuw arresteeren Dan was alle werk voor niets gedaan. Hij had zijn ijzeren pin, weliswaar, maar de bewaker bezat een sabel- Neen, dat waagde hij zoo niet. Hij moest beter verdedigingsmiddel hebben. In de cellen staat een werktafel, met 'n blad dat uitgeslagen wordt en op een dikke poot steunt, die met ijzeren schroeven aan het blad zit vastgemaakt. Die dikke met ijzer beslagen tafelpoot heeft Thomas losgeschroefd en zoo ge wapend den bewaker afgewacht. Den rug tegen de deur aangezetpof, daar viel de ijzeren plaat op den grond. Zou dat gehoord zijn De uitbreker wachtte eenige oogtn- blikken in angstige spanning. Het bleef rustig in het huis, niemand verroerde zich, dan maar vooruit naar de kamer der bewaarders. Maar het was pikdonker, hij moest licht hebben. Wel had hij een spiritus- lamp, maar hoe kreeg hij die aangestoken Daar in de verte brande licht een heel klein pitje en dat was geheel afgesloten Thomas heeft van het papier, dat hij had voor het kisjes plakken een stuk geno men en dit door de luchtgaafjes van het lichtje gewrongen, zóó moet hij zijn spirituslamp hebben aangestoken. In de luchtgaatjes zijn de afgebrande papiertjes nog gevonden. Nu hebben wij gemeld, dat de bewa ker slapende is gevonden. Dat ontkent deze beslist. De bewaker doet in zijn vrije uren aan journalistiek, is medewer ker van een rubriek in het weekblad Aviculture4. Hij moet nu op z'n kamer tje aan het schrijven zijn geweest voor dit blad, terwijl een verdieping lager de boef uitkwam. Deze vond de kamer der bewaarders leeg, trok een lade open, vond daar een bos sleutels en twee sabels, bracht zijn tafelpoot en zijn pin weer terug naar de cel en is toen verder aan 't werk gegaan. Het geheele huis heeft hij doorloopen en den weg naar buiten gevonden. In de portiersloge vond hij goed licht, de glaslamp heeft daar een regulateur en brandde. Thomas heeft het licht opge draaid en is toen met zijn sabel de bui tendeur aan 't bewerken gegaan. Daarbij heeft hij naast 't slot zóóveel afgesplin terd, tot hij de sabel tusschen het slot kon wringen en de scheut van het slot kon doen terugspringen. Toen was hij vrij. En toen ontwaakte zijn boevenhumor, hij nam papier en potlood en schreef >Pretty night4, zooveel als «aangename nachtrust4, draaide het licht uit en ging. Waarheen Het is nog onbekend. Maar onder Terheijden (bij Breda) is gisternacht ingebreken. Door openschuiving van een raam heeft de inbreker zich daar toegang verschaft tot de woning van den heer De Goedhart. De brandkast werd geforceerd en zil verwerk gestolen. De indrukken op het hout passen op de medegenomen sabel van den ge# vangenbewaarder van het huis van be waring te Breda, zoodat de diefstal blijkbaar gepleegd is door den inbreker uitbreker Alfred Thomas. En verder verneemt men, dat iemand uit Ginneken aan de marechaussee heeft verteld, dat een man, gelijkende op Alfred Thomas, hem bij de «Drie Hoef ijzers" heeft gevraagd naar den kortsten weg naar België. De «Drie Hoefijzers4 is een herberg tusschen Terheijden en Zevenbergschen Hoek aan den zoogenaamden langen weg, die begint achter het bekende «Witte Huis». De marechaussees zijn aan het zoeken in de buurt van Terheijden. Maar het aangegeven spoor wordt niet erg vertrouwd. (Bui'tn vc.rantwoordeüjkh'-id der Redacti-.) Mijnheer de Redacteur Kort geleden circule rde door de bladen het losse bericht, dat de R. K. Bond van Schoenfabrikanten een besluit had genomen, waardoor ieder lid werd verplicht op boete van f 1000 geen werkman, die het arbeidscontract zou weigeren te teekenen, in zijn dienst aan te nemen. Sindsdien is er heel wat over en uaar aanleiding van dat besluit te doen ge weest. Een eers'e aanval daartegen werd uitgevoerd door het Dagblad van Noord brabant. De verantwoordelijke Redactie n.l. van genoemd blad had goed gevon den, op onverantwoordelijke wijze een artikel te publiceeren onder het opschrift Slecht Besluit,4 van welk artikel de inhoud een model mag heeten van >slecht besluiten4 uit een los bericht. Ie Vooreerst trekt het blad uit boven staand bericht het »slechte besluit4 dat een meer algemeene R- K. Bond van Schoenfabrikanten die nota bene zelfs niet bestaat het gewraakte besluit heeft genomen Ware het dan niet noodig geweest, eerst eens nauwkeurige informatie's in te winnen wie de schuldigen wel zijn zouden Och neen, 't Waren immers maar patroons en of men nu al een 50 patroons minder of meer belakte en verdacht maakte, dat kvtam er minder op aan Tegenover patroons immers is tegenwoordig alles geoorloofd en wie het hardst en het felst tegen hen ket tert is in veler oogen de meest sociale en de meest onpartijdige man. Het blad kjft meer bijzonder tegen de fa brikanten uit het kiesdistrict Waalwijk, en toch.. niet één van hen heeft aan het besluit part noch deel gehad 2e Een tweede «slecht besluit,4 door het Dagblad tan Noordbrabant uit het bewuste bericht getrokken is. dat de betreffende patroons eigenmachtig en willekeurig een arbeidscontract hebben opgesteld en aan de wederpartij zon der deze te hooren ter teekening hebben voorgelegd Zij zouden niet eene overeenkomst* hebben gesloten, maar op despotische wijze, «voorschriften4 ge geven. Zelfs zou Se geringste wensch der tegenpartij zijn onderdrukt. Dit is valsch I Dit is laster Ziehier het verloop der onderhande lingen Als de plaatselijke R. K. Vakvereeni- ging vernomen had, dat de R. K. Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel bezig was met het samenstellen van een concept-arbeidscontract, deed eerstge noemde vereeniging aan laatstgenoemde weten, dat zij graag bij de samenstelling daarvan wilde gehoord worden. In een beleefden brief werd haar meegedeeld, dat de Bond van Schoenfabrikanten, zoodra het concept zou gereed zijn, haar een exemplaar zou toezenden, meteen verzoekende, om den ernst der zaak en om nuttelooze besprekingen te voorko men, schriftelijk hare aanmerkingen en eventueel aan te brengen wijzigingen in te dienen. Dit geschiedde. Na ken nisneming door den R. K. Patroonsbond van de voorgestelde wijzigingen, werd in 3 achtereenvolgende gecombineerde vergadeiingen, daarover mondeling nader onderhandeld tot eindelijk de gewenschte overeenstemming v\ as verkregen. Omtrent een punt evenwel was men nog niet tot eene beslissing gekomen het betrof de uitbetaling van loon aan stukwerkers, die wegens stremming van het bedrijf buiten staat zouden worden gesteld, arbeid te verrichten. Zulke stukwerkers werden alleen gevonden bij 2 fabrikanten, waarvan de een hen al aanstonds op vast geld zette. Het geschil betrof dus nog slechts de enkele stukwerkers b»j den tweeden fabrikant den heer v. Dor .- mond. Nadat deze aan den Adviseur en aan den President van den Patroonsbond had toegezegd, voor de stukwei kers in hun contract bedoeld artikel toe te voe gen, zooals thans is geschied, en door de tegenpartij aangenomen, werd het contract door den Bond billijk geacht en daarna het bewuste besluit genomen. Dat is dus heel iets anders als wat het Dagblad van Noordbrabant zoo maar klakkeloos heeft neergeschreven Er is dus wel degelijk onderhandeld en wel degelijk eene overeenkomst*- tusschen de partijen getroffen. Of mag misschien het gesloten arbeids contract geene overeenkomst* worden genoemd, omdat de Patroonsbond, nadat omtrent alle punten overeenstemming was verkregen, meende niet te kunnen ingaan op den Kaatsten eisch der Vak- vereen iging betreffende de enkele stuk werkers bij den heer v. Dortmoud, welke eisch door de Vakvereeniging voorloopig werd gehandhaafd, tot eindelijk ook omtrent dit punt eene minnelijke schik king was getroffen Mag men niet van eene overeenkomst* spreken wanneer ééne der contracteeren- de partijen meent, op één punt niet te kunnen toegeven, zoodat de andere partij zich gedwongen ziet, haren eisch omtrent dat ééne punt grootendeels te laten varen Of heeft ook de R. K. Bond van Si garenfabrikanten geene over eenkomst* gesloten met de tabaksbewerkers Ook hier was lang en breed onder handeld. Te elfder ure evenwel kwamen nog eenige voorstellen in tot wijziging. De Bond van Sigarenfabrikanten, mee- nende dat het nu lang genoeg was ge weest en bovendien van oordeel dat Je voorstellen al te laat waren ingezonden, legde den arbeiders het contract onge wijzigd ter onderteekening voor. Ten slotte ging men er op in. Was hier ook geene overeenkomst* gesloten, waren hier ook slechts «voorschriften4 gegeven? 3o. Het «slechte besluit4 eindelijk, dat het Dagblad van Noordbrabant trekt omtrent het «Roomsch Katholiek4 van den Schoenfabrikantenbond, berust blijk baar op de voorafgaande phantastiscne bevveiiDgen en achten wij tegelijk met deze laatste weerlegd. Uit al hetgeen boven is gezegd blijkt genoegzaam, dat wij niet te veel zeiden, toen wij de handelwijze van het Dagblad van Noordbrabant onverantwoordelijk noemden. De Redactie kende blijkbaar het verloop der kwestie niet. Zij had er daarom over moeten zwijgen en wilde zij dit niet doen, zich eerst volkomen op de hoogte moeten stellen van de toedracht der zaak. Maar nog meer onverantwoordelijk om niet erger te zeggen - dan de handelwijze van het Dagblad van Noord brabant, is die van den geestelijken ad viseur der Vakvereeniging, die volkomen op de hoogte van den loop der gevoerde onderhandelii gen, in hetzelfde blad, waarin hij het bewuste artikel ovei neemt, alsmede in dit blad, durft zeggen, dat genoemd Dagblad van Noordbrabant over het besluit reeds heeft geschreven op onverbeterlijke wijze. De Redactie van het Dagblad van Noordbrabant meende ten minste te goedertrouw naar ik aanneem zij het dan ook op uiterst onvoorzichtige en daardoor onverant woordelijke wijze, hare valsche beu erin- gen en beschuldigingen uit het alleen staande, losse bericht van het genomen besluit te kunnen afleiden, maar dat de geestelijke Adviseur openlijk durft ver kondigen, dat genoemde Redactie ge schreven heeft, op onverbeterlijke wijze, dat gaat waarlijk al te ver. Hebben dan de Patroons geen rechten meer Mag zich tegenover hen iedereen alles veroorlooven Wordt op deze wijze de goede ver standhouding tusschen patroon en arbei der bevorderd En nu moge de geestelijke Adviseur met de ondcrhandelingscommissie der Vakvereeniging al zeggen, dat door den Patroonsbond van enkele op de gecom bineerde vergaderingen toegezegde wij zigingen van ingrijpenden aard, hoege naamd geen notitie is genomen, de 7 leden van de onderhandelingscommissie der Patroons spreken dit eenparig tegen en dezen mogen dunkt ons vooral met het oog op hetgeen boven is gezegd, minstensvoor even geloofwaardig worden gehouden, als de commissie der V ak- vereeniging, mits zij ten minste met het door haar Adviseur gesprokene instemt Eindelijk nog iets over het besluit zelve. Men heeft het willen doen voorkomen als zou genoemd besluit genomen zijn met het doel de kracht van den arbeider te breken. Dat is valsch. Het doel dat de Bond daarbij op het oog had was, een steviger band te leggen tusschen de leden onder ling, ten einde het wederzijdsch vertrou wen te versterken Dat zijdelings ook de arbeiders daardoor worden geraakt, valt niet te ontkennen. Maar beschouwd van het standpunt der Patroonsvereeniging, die voor zich overtuigd was van de billijkheid der bepalingen, na gemeen overleg met de arbeiders, in het contract opgenomen, bestaat er o. i. volstrekt geen reden daartegen zoo hefiig uit te vaien en is het zelfs, naar onze meening, vooral in aanmerking genomen de omstandigheden waaronder het tot stand kwam zeer wel te rechtvaardigen. Bii het uitspreken van dit gevoelen zou den we ons kunnen beroepen op perso nen, die op sociaal gebied ter degc zijn onderlegd, maar het is ons verboden, hunne namen in deze kwestie te mengen. Wat eindelijk betreft de geheimhou ding van bedoeld besluit, dit was den leden opgelegd met het doel, den arbeider die, zooals we boven zeiden eveneens zijdelings door het besluit werd geraakt, niet noodeloos onaangenaam te stemmen. Van vrees voor openbaarmaking wegens het duchten der kritiek was en is ook ■hans nog g«en sprake. Een lid van de Patroonsbond te Kaatshtuvel. Mijnheer de Redacteur In het nummer van Zondag 21 Fe bruari vermeldde de correspondent der voetbalclub «Prins Hendrik4 dat de vereeniging «Victoria4 te Vucht geves tigd, ons le elftal op een medaille-wed strijd met 50 klopte. Kan ik door uw bemiddeling genoemd heer even meêdeelen dat wij van «Vic toria4 na een halt uur verlengen met 54 klop kregen. Bij voorbaat dank zeggend namens »W. V.4 N. van Loon Secretaris. Een lezerDussen. Uw stuk over 't optreden der politie in die, volgens u belachelijke gevallen, willen we zeer zeker plaatsen. De verantwoordelijkheid blijft echter geheel voor U. Hooren we niets, dan wordt 't Woensdag geplaatst. Een belangstellendeEls hout. Zoo gaat 't niet. Niemand zal er iets van begrijpen. Inzender Woudrichem. Het gezondene is eene advertentie, geen bericht Het kan dus als zoodanig niet worden op genomen. Red. Het weder was der jaarmarkt van heden uiterst gunstig. Tengevolge van het aanhoudend vriezend weer, staat de landbouw gedeeltelijk stil, zoodat het marktbezoek ook daardoor bevorderd werd. De sedert geruimen tijd heerschen- Bestriik e houten, steenen, cement en asphaltvloeren in uw winkels, magazijnen, fabrieken, café'a, scholen, kloosters, drukkerijen, enz. met de vasts stemming voor huiden, is er weer niet op verminderd, ondanks de beduidend verhoogde slachting in La Plata. Deze bedraagt immers tot 15 dezer maand p m. 160.000 stuks meer dan verleden jaar op 't correspondeerend tijdstip, alleen gerekend over Saladeros ossen, Montevideo, Urugay, Entre Rios en Rio Grande huiden. Het blijkt nu dat men volstrekt niet overdreven heeft met de bewering dat o.a. Noord-Amerika voortdurend in de markt is. Met bestemming voor New.-York zijn nu al gedeeltelijk verzonden of ter ver scheping gereed, meer dan 200.000, meestal prima zomerhuiden. Deze om standigheid leidt als vanzelf tot prijs verhooging der om zoo te zeggen on misbare eerste klasse huiden. Waar schijnlijk dus zal de looierij in Europa deze soorten nog duurder hebben te betalen als tot dusver, vooral ook met het oog op de kortstondige campagne der zomerslachting in La Plata, de groote behoefte en de voorliefde die er terecht voor die huiden bestaat. O I. runder en buffelhuiden verkeeren eveneens in gunstig stemming, bij de inschrijvingen te Rotterdam was de koop lust merkbaar beter. Te Amsterdam zal de 3den Maart eene groote veiling bij inschrijving plaats hebben, er bestaat daarvoor een goede opinie. De inlandsche huidenmarkt is flauw, verkoop van os- en koehuiden tot vorige prijzen gaat in 't geheel niet. Kalfsvellen, vooral nuchtere zijn dalende, maar nog erger paarden huiden, die trouwens reeds sedert ge- ruimen tijd terugliepen ze zijn aan ver laagde prijzen nog moeilijk te plaatsen. Een verblijdend teeken is dat men van alle zijden, zoowel uit buiten- als binnen land met meer gemak hooger prijzen voor alle leersoorten kan bedingen. Nu 't is wel waar dat er tengevolge van den betrekkelijk laten en langdurigen winter, weinig voorraad is, want de voor- jaarsbehoette voor leder laat zich ««nog niet gevoelen, terwijl er bovendien in de twee laatste jaren volgens betrouwbare opgaven, oneindig minder huiden zijn ingewerkt dan gedurende de twee of drie voorafgaande jaren- Behoefte aan leder zoowel voor particulier gebruik als voor de steeds vooruitgaande industrie, zal weldra sterk op den voorgrond treden. Vreemde looimiddelen onveranderd in goede stemming. Te Antwerpen werden van 17 tot 24 dezefT verkocht 8045 huiden waarvan 4900 stuks op levering. Voorraad heden 70.400 stuks. Aanvoer 144 K.G. Eieren f0.75 per 26 stuk». en ge kunt maandenlang vegen zonder dat er ren stofje naar de hoogte vliegt. DWEILEN EN SCHROBBEN ONNOODIG en steeds zindelijke vloeren. Bekroond op verschillende tentoonstellingen, waaronder ook die van het Roode Kruis Di n Haag 1908. Alleenverkoop voor Waalwijk en Omstreken Bericht zijne geachte cliëntèle de ontvaugst der nieuwe Prachtige dessins, tegen zeer lage pi ijzen. Zie Etalage. STEEN KLEEDJES, KASTRANDEN, ENZ GOUD, GROEN EN ZILVER BRONS VOOR LAMPEN. Verder alle schoonmaakartikelen. BEREIDE EN DROGE VERFWAREN, LAKKEN, VERNISSEN, GLAS EN SCHILDERSGEREEDSCHAPPEN.Aanbevelend. KMM-f M llll I WAALWIJK, GEBOREN Aotonius Johannes Flo*ei.tiu» Petrus z. T. B J. Smelt eu M. J. M. Veiaart. MMvheius Johannes Maria d. v, A. A. v. JliUt en J. M. van Re". OVERLEDEN Henrica de Rui.j'er. vrc-dawe van Matheus Franken. WAALWIJK, 25 Februari 1909. Varkens aangevoerd 30stuks. Prijzen van f7 ot 1 12. Bo'er aangevoerd 475 KG. Boter prije-n f 1,98 tot f 1,40. Eieren prijzen vau 3 tot ceut per stuk. KAATSHEUVEL, 26 Febr. De prijs der boter was heden op de mijn hoogste prijs f 1.42, middelprijs t 1.40, laagste prijs 1.29. DUSSEN, 26 Frbr. Boterprijs per K.G. van f 1.1 5 f 1.47. Middelprijs f 1.38. TILBURG, 26 Febr. Boter f 1.40 a f 1.50. Eieren 31/- a 41/, cent per stuk. WASPIK 26 Febr. De prijs der boter is hier thans gesteld op f 1,44 per Kilo.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 10